Ako vybrať bežeckú obuv

Behanie sa v poslednej dobe stalo doslova hitom, ktorému prepadli všetky vekové kategórie. Avšak ako každý šport je tiež behanie záťažou nielen pre vaše telo, ale hlavne pre vaše chodidlo. Preto je dôležité, aby ste behali v kvalitnej topánke, ktorá vašej nohe dopraje dostatočné pohodlie, zároveň ju však dostatočne spevní a dopomôže tak želané výsledky.

Test bežeckej obuvi

Nášmu testu sa nevyhla pätica obľúbených bežeckých topánok, u ktorých sme sa zamerali na dostupné veľkosti, výrobný materiál a samozrejme aj na ich výhody či nevýhody, ktoré môžu bežcom poskytovať.

V druhej časti recenzie bežeckej obuvi sme sa zaoberali samotným výberom bežeckej obuvi a jeho špecifikami. Dozviete sa, v čom sa líšia topánka na behanie do terénu od tej „cestné“. Ďalej sa zameriame na správnu veľkosť a posvietime si tiež na to, akú veľkú úlohu hrá v behaní váš došľap na chodidlo.

Merrell Vapor Glove 4

Dostupné veľkosti6,5-14 (UK)
Šnurovanietradičné
Materiálsyntetika, sieťovina
Sklon topánkyneuvedené
Stielka0 mm
Hĺbka vzoru podošve2 mm
Určené premuži

Pánsku bežecká obuv Merrell budú určite preferovať bežci, ktorým nevadí behanie naboso. Ich minimalistický dizajn v súlade s modernými technológiami výroby zaisťuje nízku hmotnosť a veľké pohodlie pre chodidlá.

Vďaka tradičnému šnurovanie môžete svoju nohu v topánke utiahnuť presne tak tak je potreba. Topánky sú ďalej vybavené výstuhou Hyperlock TPU, ktoré usadzuje pätu pri seberozmanitějším tréningu. Antibakteriálna ochrana navyše zamedzuje vzniku nepríjemného zápachu, priedušná podšívka túto funkciu navyše podporuje.

Podpora klenby je tvorená nylonovým materiálom zaisťujúcim prirodzený a voľný pohyb chodidla. Poslednú „vychytávkú“, ktorú si výrobca pre svojich zákazníkov pripravil, je tzv. Vibram TV5 + – čiže podošva tradičnej talianskej spoločnosti zaisťujúce perfektnú priľnavosť v rôznom teréne. Preto nezáleží na tom, či budete behať v mokrom či na suchom povrchu aj v tých najextrémnejších podmienkach.

Výbornú správu máme aj pre vegánov, pretože výrobok je označený ako vegan friendly. Ich výroba tak nezaťažuje životné prostredie a nepoužíva žiadne živočíšne suroviny.

Na druhú stranu, ak nepatríte medzi jedincov, ktorí oceňujú bosé behanie, topánku si nezaobstarávajte. Merrell Vapor kopíruje terén tým najlepšie možným spôsobom a vy by ste tak nemuseli byť nadšení z toho, že ucítite kdejaký kamienok či nerovnosť terénu. Nemusíte sa však báť, topánka je natoľko pevná a odolná, že sa rozhodne nestane nič topánke ani vášmu chodidlu, ak by ste postavili na črep.

Bohužiaľ, čo sa týka zvršku, je pomerne promokaví a málo priedušný. Hoci sa jedná o obuv, ktorá by mala podporiť bosé behanie, pekne sa v nej zapotíte. A hoci nepustí vodu von, dnu vám ju prepustí jedna dve, preto nie je praktické kupovať si túto obuv na jesenné behy.

  • ľahkosť a odolnosť materiálu
  • podpora bosého behanie
  • nepriedušné
  • čoskoro premoknú
Zistiť cenu

Nike T-LITE XI

Dostupné veľkosti40,5-48,5
Šnurovanietradičné
Materiálsyntetika, koža, látka
Sklon topánkyneuvedené
Stielkaneuvedené
Hĺbka vzoru podošveneuvedené
Určené premuži

Univerzálna nadčasová bežecká obuv Nike T-Lite XI je klasickou teniskami, ktorá kombinuje ako prírodnú kožu, tak syntetiku aj látku. Majú veľmi ľahkú podošvu a vysokú odolnosť materiálu. Môžu tak byť vhodnou alternatívou pre všetkých bežcov, ktorí nie sú zástancovia bosého behanie, avšak radi by si zaobstarali ľahkú obuv, z ktorej nebolí nohy.

Vďaka praktickému pútku sa vám bude obuv ľahšie obúvať a iste oceníte postranné perforácie topánok. Odvetrávanie chodidla je tak aj v úmornom letnom horúčave zabezpečené. Výrobca myslel aj na tlmenie nárazov, o ktoré sa stará ethylenvinycelát (skrátene EVA), ten je odolný aj voči výkyvu teplôt, špine a vlhku. Ďalšie použitý materiál predstavuje phylon, ktorý sa taktiež stará o tlmenie nárazu a nijako nezvyšuje celkovú hmotnosť topánky. Preto sa hodí ako na pravidelné prechádzky, tak cestný aj ľahký trailový beh. Kombinácia vyššie spomenutých materiálov vás pri behu neobmedzuje a noha je pri behu príjemne uvoľnená.

Ak čakáte veľké zmeny, čo sa týka dizajnu, ste na omyle. Výrobca stavil na klasický dizajn aj klasické šnúrky a šnurovanie. Veľkú výhodu však predstavuje cena obuvi, ktorá je v pomere ku kvalite pomerne nízko. Navyše môžete vyberať z niekoľkých farebných prevedení.

Jediné negatívne hodnotenie, ktoré topánkam môžeme udeliť je kombinácia syntetiky spolu s kožou, ktoré by niektorým zákazníkom mohlo vadiť.

  • pomer medzi cenou a kvalitou
  • ľahký a odolný materiál
  • kombinácia syntetiky a koženého materiálu
Zistiť cenu

Salomon Speedcross 4

Dostupné veľkosti40-49
Šnurovanierýchlošnurovanie
Materiálsyntetika, textílie, guma
Sklon topánky10 mm
Stielkaneuvedené
Hĺbka vzoru podošveneuvedené
Určené premuži

Trailová bežecká obuv Salomon štvrtej generácie, ktorá vás podrží v mäkkom povrchu náročného terénu. Precízne prevedenie bežeckej obuvi je obohatené taktiež o reflexné prvky, takže vás nikto neprehliadne ani v tme.

Hoci topánky nie sú vodeodolné, dokážu vám to kompenzovať inak. Výrobca vsádza predovšetkým na upriľnavosť k danému povrch, ktorá je daná kombináciou gumových komponentov s protišmykovými schopnosťami – navyše nezanechávajú šmuhy na podlahe. Ďalšou dominantou je presné držanie chodidla aj odľahčená ochrana (topánky neváži viac ako 310 g).

Vo vnútri sa nachádzajú anatomické stielky, ktoré tlmia nárazy a zároveň eliminujú zápach aj vznik plesní vďaka svojej priedušnosti.

Šnurovanie je zaistené iba jedným pohybom, kedy stačí uchopiť kevlarovou šnúrku a utiahnuť tak, ako vám chodidlo dovolí. Úplnou vychytávkou je tzv. lace pocket, kam v prednej časti jazyka šnúrky jednoducho schováte.

Sieťovina umožňuje žiadané odvetrávanie chodidla, bez toho aby sa dovnútra dostali otravné kamienkami. Dajte si len pozor na číslovanie obuvi a radšej než klasickým číslovaním sa držte hlavne centimetrových dĺžok.

  • ľahká obuv do terénu
  • reflexné prvky
  • rýchlošnurovanie
  • nie sú vodeodolné
Zistiť cenu

Adidas Performance DURAMO LITE 2.0

Dostupné veľkosti36-41
Šnurovanietradičné
Materiálsyntetika, textílie, guma
Sklon topánky10 mm
Stielkaneuvedené
Hĺbka vzoru podošveneuvedené
Určené preženy

Štvrtým zástupcom sa v našom radcovi stali bežecké topánky spoločnosti Adidas. Užívateľky si pochvaľujú hlavne ich ľahkosť a pohodlie pri nosení – topánky váži len 241 g. Viac ako do terénu by sme ich však odporučili na cestné behanie, prípadne na pás.

Táto minimalistická obuv nemá žiadne nápadné prvky, však práve vďaka tomu je možné zachovať ich nízku cenu.

Spodná podošva je vyrobená z gumy vyvinuté práve výrobcom Adidas – nazýva sa ADIWEAR. Táto guma býva do športovej obuvi umiestňovaná, aby podporovala odolnosť a dlhodobé nosenie. Použitý materiál však nie je tuhý, preto umožňuje dobrú flexibilitu chodidiel.

Medzipodošva je tvorený penovým materiálom, ktoré zaisťuje odpruženie a tlmí nárazy na chodidlo. Horná vrstva je potom vyrobená zo sieťoviny, aby bola zaistená priedušnosť a pohodlie nôh. Golier aj jazyk obuvi je syntetický, to zabezpečuje odolnosť týchto najviac namáhaných častí.

Mnoho žien topánky využívalo ako každodenný obuv do práce či von. Ocenili predovšetkým ich priedušnost aj v teplejších dňoch. Bohužiaľ, po nijako dlhom čase sa tento model niektorým z nich začali v špičke ničiť a trhať, prípadne bola narušená látka v ohybe nohy.

  • priedušná topánka na každodenné nosenie
  • nízka váha
  • nízka cena
  • nadmerné opotrebenie niektorých častí po krátkej dobe
Zistiť cenu

Inov-8 TRAILROC 270 M

Dostupné veľkosti36–41
Šnurovanietradičné
MateriálSyntetika, sieťovina, guma
Sklon topánky4 mm
Stielkaneuvedené
Hĺbka vzoru podošve4 mm
Určené preženy

Funkčnosť dámskej bežeckej obuvi Inov bola zachovaná presne tak, ako ju môžete poznať z iných modelov tej istej spoločnosti.

Výrobcovia vzali to najlepšie zo svojich predchádzajúcich trailových topánok a vytvorili nový model, ktorý sa môže zaradiť medzi univerzálne bežeckú obuv, čo sa týka využitia v rôznom povrchu. Podrážka je totiž tvorená z troch rôznych tvrdostí tzv. TRiC pryže. Na päte nájdete tvrdosť najvyššiu, aby bola zaistená čo najväčšia výdrž topánky. Okolo sa v podošve nachádza stredne tvrdá guma, zatiaľ čo stred je vybavený zmesou mäkkou. O najvyššiu tlmenie nárazov sa stará medzipodrážka vybavený ethylenvinycelátem (skrátene EVA).

Hĺbka vzoru podošve nie je nijako veľká – iba 4 mm, ktoré opäť korešpondujú s univerzálnosťou ako v teréne, tak na ceste aj v mokrom jesennom počasí. Medzi podošvou a medzipodošvou je tenký polymérový film, ten chráni chodidlo pri prípadnom prerazení medzipodošvy. Na druhú stranu, v prstovej časti sa tento film nenachádza, aby boli prsty voľné a mohli efektívne pracovať.

Vrchný materiál topánky je priedušný, avšak dobre vystužený tam, kde sa predpokladá najvyššiu záťaž. Ďalšie veľkú výhodu predstavuje jazyk prišitý k podšívke. Nečistoty sa tak nemôžu dostať dovnútra.

Za všetky vyššie spomenuté vlastnosti si však náležite priplatíte. Cena je pomerne vysoká, avšak musíme oceniť, že sa výrobcovia veľmi snažili stvoriť topánku, ktorá sadne väčšine populácie, je pohodlná a dômyselne riešená.

  • univerzálna bežecká topánka
  • niekoľko tvrdosťou podošvy pre pohodlie chodidla
  • vysoká cena
Zistiť cenu

Otázky pred výberom bežeckej obuvi

Ak s behaním ešte len začínate, mali by ste si zodpovedať tieto otázky:

  • Kde behám?
  • Aký mám došľap?
  • Akú veľkosť a šírku má moja chodidlo?
  • Čo od obuvi očakávam?

Kde behám?

Po ceste a spevnených cestách

Nie každý človek má čas po práci vybehnúť niekam do lesa, a preto sú tu modely, ktoré sú vyrábané pre beh v meste. Takúto obuv môžete využiť ako na cyklotrasách, tak na hladkom mestskom teréne a inom tvrdom povrchu. Výhodou je, že tieto topánky sa dajú nosiť tiež bežne, a to najmä vďaka pohodlie, ktoré poskytujú. Hlavnou prednosťou cestných topánok je ich univerzálnosť. Sú teda použiteľné aj v ľahšom teréne.

  • podporujú odrazovú silu
  • majú nízku hmotnosť
  • tlmí nárazy a dopady vďaka tlmiacim technológiám
  • zaisťujú vysokú priedušnosť
  • vysoké pohodlie pri behaní
  • nízka odolnosť zvršku proti poškodeniu
  • sú nevhodné do terénu

V teréne

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí majú za domom prírodu a po práci ešte čas na krátke vybehnutie, prípadne sa behu v prírode venujete pravidelne, určite oceníte obuv určenú do terénu čiže obuv trialovou či krosovú.

Trailová obuv je väčšinou o niečo vyššia ako obuv cestná, aby dostatočne chránila váš členok pred vymknutím. Ďalej má ďaleko hrubšiu podrážku, ktorá má dobrý záber v nespevnenom a klzkom teréne.

Krosová topánka je menej odtlmená a na podošve nájdete špuntík, vďaka ktorým sa budete cítiť isto ako pri zábere odrazu, tak pri dopade.

  • vyššia podrážka zaisťuje vyššiu kontrolu odrazu
  • odolný vrchný materiál (vodeodolná úprava, prípadne membrána)
  • neutralizácia nerovností vďaka silnej podrážke
  • horšie vetranie obuvi
  • vyššia hmotnosť

Pre ľudí, ktorí behajú ako v ľahkom teréne, tak po ceste, existuje tzv. univerzálna bežecká obuv, ktorá je akýmsi hybridom medzi dvoma vyššie spomenutými typmi modely. Ich podrážka nie je opatrená tak výraznou vzorkou ako u topánok trailových, však nie sú ani úplne hladké ako topánky cestné. Výhodou je aj nižšia váha a spevnenie členku.

Aký mám došľap?

Ortopédi si stojí za tým, že správny nášľap pri behu je len ten cez pätu, a preto väčšina tlmiacich prvkov, ktorá sa na topánke nachádza, je práve v tejto časti. Takéto prvky pohlcujú nárazy, rozkladajú vzniknutý tlak na chodidlo a chráni celý pohybový aparát proti otrasom. Pri behaní sú totiž naše chodidlá zaťažená 2-3 násobkom váhy nášho tela.

Neutrálny došľap

Klenba nohy takého človeka je normálna, teda ani vysoká ani plochá a k vychýleniu členkov nedochádza. Pata bežca dopadá na stred, v niektorých prípadoch iba nepatrne na vnútorné či vonkajšiu stranu.

Supinácia

Stretávame sa s vysokou klenbou a členky vychýleným von. Jednoducho povedané, ľudia sa supinácie majú nohy do tvaru O a je potrebné, aby si zaobstarali bežecké topánky, s podporou chodidla pri supinácii.

Pronácia

Celý členok je vychýlený na vnútornú stranu a je sprevádzaný plochou klenbou. Ide tak o jedinca s nohami do tvaru X a rovnako ako u supinácia je nutné obstaranie kvalitnej obuvi s podporou vnútornej strany chodidla. Pri takýchto výrobkov môžete nájsť označenia Support či Stabil. Spoznáte je tiež podľa vyššie a tvrdšie vrstve materiálu v oblasti vnútornej strany medzipodošve.

Na druhú stranu prirodzená pronácia sa vyskytuje u každého z nás. Chodidlo si tak samo čiastočne tlmí nárazy, ktoré došľapom vznikajú. Nadmerná pronácia však už žiaduce nie je a môže viesť k zdravotným problémom.

Minimalistický beh aneb prstové topánky

Na vyskúšanie minimalistického behu v prstových topánkach si vyhraďte dostatok času, pretože sa chystáte preskúmať možnosti vášho takmer bosého chodidla.

Začínajúci bežci, ktorí nemajú skúsenosti s bosým chodením nieto behaním, by pre začiatok mali zvoliť trávnatý či piesčitý povrch, pretože čím mäkší povrch, tým mäkší dopad. Taktiež by sa nemali púšťať zbytočne veľa ďaleko, keby im povrch prestal vyhovovať, alebo ich začali bolieť chodidlá.

Technika behu v prstových topánkach je odlišná od tej v topánkach bežeckých. Najlepšie miesto dopadu je na záprstnej časť smerom k vonkajšej časti chodidla, päta sa spúšťa až ako posledný. A hlavne! Nezabudnite, že svoje nohy musíte na taký druh behu pripraviť. Preto je najskôr na prstovú topánku zvykajte a noste ju aspoň hodinu každý deň po dobu jedného týždňa. Následne raz za niekoľko dní vybehnite na krátku vzdialenosť, ktorú týždeň čo týždeň môžete navyšovať. Zhruba po troch mesiacoch by pre vás behanie na boso nemalo byť žiadnym problémom.

Bežecká diagnostika

Určite stojí za zváženie, či si pred samotnou kúpou kvalitných topánok na behanie nezájsť do špecializovanej predajne a absolvovať bežeckú diagnostiku. Predajne väčšinou nepožadujú žiadne peniaze, ak si u nich topánky na beh kúpite, avšak dá sa zariadiť iba spomínaná diagnostika (väčšinou sa pohybuje okolo 20 €).

Ako diagnostika prebieha

Jednoducho sa postavíte na bežecký pás a ľahko pobežíte. Je všeobecne doporučované, aby beh trval aspoň okolo dvoch minút. V tomto intervale si na pohyb zvyknete a stane sa prirodzeným.

Po diagnostike

Bežecký pás spolu s kamerami a ďalšími zabudovanými technológiami zistí, aký je váš došľap. Na základe toho sú preškolení odborníci ponúknuť nielen bežecké topánky, ale aj vhodné bežecké vložky, ktoré budú korešpondovať s požadovaným stupňom odpruženia aj podpory.

Akú veľkosť a šírku má moja chodidlo?

Keďže neexistuje žiadna jednotná veľkostná tabuľka, je najlepšie držať sa veľkosti v centimetroch. Keď si od jedného výrobcu zaobstaráte topánky veľkosti 39, u iného budete potrebovať trebárs aj 41.

Ako správne vybrať veľkosť bežeckej obuvi

  • Na meranie chodidlá stačí využiť obyčajný biely papier, pravítko a ceruzku.
  • Papier priložte tesne k stene.
  • Postavte sa na papier tak, aby ste pätu mali ceste pri stene.
  • Priložte pravítko k vášmu najdlhšiemu prstu a urobte rysku.
  • Výslednú dĺžku zmerajte.
  • Nezabudnite pripočítať 0,5 cm ako rezervu.

Majte na pamäti, že čím väčšie vzdialenosti budete behať, tým viac noha natečie, preto sa nebojte kúpiť aj o číslo väčšie topánku, ak sa chystáte na cezpoľné behy. 😊 V prípade, že chodievate behať až večer, je noha vždy nepatrne nateklejší ako ráno, a tak je jasné, že z hľadiska pohodlnosti sú väčšie topánky praktickejšie. Tesnejšie topánka vám nebude vadiť, ak sa chystáte behať ráno. A nezabudnite na ponožky! Rozhodne hrúbku ponožiek na behanie do zakúpených topánok rapídne nemeňte. Ak by ste zvolili nevhodnú veľkosť a šírku obuvi, môžu sa na vašich prstoch objaviť tzv. bežecké nechty (začernené s tendenciou odpadávať).

Čo od obuvi očakávam?

Nie je pravidlom, že ľahšie topánka menej vydrží. Veľkú úlohu hrá použitý materiál podrážky i zvršku. Všeobecne platí, že čím vyššia je vaša váha, tým viac dostávajú topánky pri behu zabrať.

Dnešný výrobcovia preto ponúkajú modely topánok podľa váhy bežca. Spravidla sa stretnete s váhovými kategóriami do 80 kg a nad 80 kg. Topánky sa od seba vzájomne líšia výškou medzipodošvy. Vďaka tomu môže ťažšie bežec využívať pohodlie vyššia päty s maximálnym tlmením. Nevýhodou týchto „přetlumených“ topánok je však ich vyššia hmotnosť, ktorá neumožňuje pocítiť maximálny pôžitok z behu.

Samozrejme veľkú úlohu hrá terén, do ktorého sa chystáte vybehnúť. Dážď, sneh i bahno vaše topánky poznamenajú, a tak je dobré zvážiť obstaranie kvalitné topánky s membránou a ochranou proti vode a špine.

Istú úlohu má aj váš samotný došľap. V prípade, že trpíte supinácie či pronáciou, topánka sa na niektorom z miest iste opotrebuje rýchlejšie ako na tých ostatných.

Najobľúbenejší výrobcovia bežecké obuvi

  • Adidas – topánky majú užší strih a sú vhodné aj pre osoby s úzkym chodidlom. Poslednou dobou sa výrobca orientuje smerom k bezšvovým a ľahko strečovým zvrškom, ktoré nohu obopínajú ako rukavice.
  • Brooks – topánky obľúbené najmä kvôli pohodliu. Zvršok nie je ani úzky ani široký. Topánky majú celkovo vyššiu hmotnosť a nižšiu dynamiku.
  • Mizuno – charakteristická je široká predná časť topánky, takže sú ideálnou voľbou pre osoby s širokým chodidlom.
  • Nike – jednotlivé modely sa od seba výrazne líšia. Na trhu sa často objavujú výrobky s pleteným vrškom Flyknit, ktoré nohu obopína podobne ako druhá koža.
  • New Balance – typický je užší strih a nízka hmotnosť obuvi, ktorá je však vykúpená nižšia životnosťou.
  • Asics – v portfóliu nájdete obuv stredne širokú s pevnou konštrukciou, ktoré chodidlo udržiava na svojom mieste a nepripustí žiadny nepatričný pohyb.

Niekoľko rád na záver

  • Nikdy nedávajte stopercentne na rady svojho bežeckého okolia. Každý bežec vám odporučí aktuálne to, čo vyhovuje jemu, čo vám logicky vyhovovať nemusí, preto sa vydajte do obchodu, kde sa na bežecké topánky špecializujú.
  • V takomto obchode by však mala byť zastúpená širšia škála značiek, aby obchodník nestranil len niektoré z nich. Niektoré špecializované predajne vám ponúknu analýzu chodidla a napríklad i kroku na bežeckom páse.
  • Profesionálny bežci začiatočníkom radí vyskúšať prvý bežecké krôčiky naboso. Ak sa vám voľný krok zapáči, môžete siahnuť po obuvi, ktoré podporujú prirodzený štýl behu – je ľahší, má menší sklon a menej podporných funkcií. Avšak ak už teraz viete, že by ste radi zabehli maratón, radšej siahnite po topánkach, ktoré podporujú tlmenie nárazov.
  • Pri bosom behu môžete zistiť aj to, že je vám takýto beh nepríjemný, a preto budete potrebovať topánky s poriadnou podrážkou.

Napísať, ktorá bežecká obuv je najlepšie, nemožno. Výber bežeckej obuvi, ktorá vášmu chodidlu sadne, je veľmi individuálna. Ako sme podotkli v úvode, čo sedí jednému, nemusí sedieť druhému a naopak. Ani bežecká obuv s najlepším tlmením nemusí byť vyhovujúce, a to najmä pre ľudí, ktorí preferujú bosé behanie.

Na úplný záver by sme radi podotkli, že s jedným párom topánok si iste nevystačíte, ak budete chcieť behať pravidelne. Ak vám to vaša finančná situácia dovolí, kúpte si modelov na behanie viac. Určite neurobíte chybu, ba práve naopak. Jedny topánky môžete moji na ranné behanie, druhé na večerné, tretí do terénu atď. Nech už však budete mať topánky dvoje alebo pätoro, nezabúdajte, že najdôležitejšie je samotný pocit z behu. Tak teda veľa nabehaných kilometrov a ešte viac vyplavených endorfínov!

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo