Ako vybrať krovinorez

Krovinorez je vynikajúcim pomocníkom na záhrade, väčším pozemku, svahovitých terénoch s náletmi drevín, ale aj v lese. Hodí sa na kosenie trávy prerastenej trávy, kríkov i mladých stromčekov, prípadne pre mulčovanie, ako kultivátor alebo miesto záhradkárskych nožníc. Ako sa ale vyznať v nepreberné škále najrôznejších modelov? Prečítajte si nášho radcu. Zoznámime vás v ňom so všetkými typmi, dôležitými parametrami a poradíme vám, ako vybrať najlepší krovinorez práve pre vás.

Test krovinorezov 2023

Testovaných bolo celkom päť strojov v zastúpení akumulátorového, elektrického aj benzínového typu z rôznych cenových kategórií. Zaujímala nás kvalita prevedenia, konštrukcia, hmotnosť, výkon, jednoduchosť kosenia (so strunovú i kotúčovou hlavou), ale aj kvalita popruhov (pokiaľ nimi bol krovinorez opatrený), typ rukoväte či spôsob tlmenie vibrácií.

GARDENA SmallCut 300 Accu

Typ pohonuakumulátorový
Typ akumulátoraNiMh
Napätie18 V
Kapacita akumulátora1,6 Ah
Výkon-
Objem motora-
Počet otáčok-
Typ motora-
Šírka záberu žacieho noža-
Šírka záberu strunové hlavy23 cm
Priemer struny1,5 mm
Antivibračný systémnie
Mechanizmus odvíjanie strunyautomatický
Maximálna doba kosenia25 min.
Typ rukoväteD
Delená hriadeľnie
Hmotnosť2 kg
Záručná doba2 roky

Akumulátorový stroj SmallCut 300 Accu od výrobcu Garden je síce radený medzi krovinorezy, ale jedná sa skôr o lacnejší vyžínač vhodný pre drobné a nenáročné práce na záhrade (skracovanie okrajov trávnika, dožínání zle prístupných miest atp.). Nie je určený pre kotúčové hlavy a žacie nože.

Vybavený je akumulátorom NiMh s kapacitou 1 600 mAh, čo sa rovná približne 25 minútam prevádzky. Prekvapil nás pomerne dobrý výkon. Svoju prácu, pre ktorú je určený, preto s ohľadom na ostatné parametre odvádza dobre. Hodnota napätie dosahuje 18 V a plné nabitie akumulátora trvá približne 3 hodiny. Batérie i nabíjačka sú pritom súčasťou balenia. Je možné dokúpiť tiež náhradnú batériu.

Vďaka veľmi jednoduché a ľahkej konštrukcii s déčkovou rukoväťou je manipulácia i ovládanie skutočne hračkou. Práca s ním je preto vhodná aj pre ženy a staršie deti. Hoci SmallCut 300 Accu patrí do najnižšej cenovej kategórie, prekvapil pomerne kvalitným spracovaním.

Stroj bezproblémovo štartuje a vďaka bezpečnostnému spínaču nehrozí neúmyselné zapnutie. Vzhľadom k automatickému mechanizmu odvíjanie struny však odporúčame SmallCut 300 Accu nezapínať zbytočne často, ale pracovať radšej dlhšie bez prestávok. Pri častom zapínaní a vypínaní sa struna totiž vždy o kúsok vysunie, skráti, a narastá tak jej spotreba. Výmena struny prebieha výmenou celej originálne cievky s už navinutú strunou, ktorú možno bežne zakúpiť.

Pri práci môžu vadiť miernejší vibrácie. Tento stroj však nie je určený na dlhodobé kosenia, preto sa jedná o zanedbateľný fakt.

SmallCut 300 Accu možno odporučiť všetkým, ktorí zháňajú malý a ľahký stroj za prijateľnú cenu určený pre skracovanie malých zatrávnených plôch, okrajov trávnika, okolie kríkov a stromov, buriny či vyžívanie zle prístupných miest.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • ľahké ovládanie
  • iba pre nenáročné práce
  • vyššia spotreba struny
  • vyššia cena náhradného akumulátora
Zistiť cenu

RIWALL PRO REB 1023

Typ pohonuelektrický
Typ akumulátora-
Napätie-
Kapacita akumulátora-
Výkon1 kW
Objem motora-
Počet otáčok7500 /min
Typ motora-
Šírka záberu žacieho noža23 cm
Šírka záberu strunové hlavy38 cm
Priemer struny2 mm
Antivibračný systémnie
Mechanizmus odvíjanie strunypoloautomatický
Maximálna doba kosenia-
Typ rukovätekombinovaná
Delená hriadeľáno
Hmotnosť5,5 kg
Záručná doba2 roky

Elektrický krovinorez Riwall PRE REB 1023 patrí medzi cenovo dostupné stroje určené pre vyžínanie menších zatrávnených plôch a slabších kríkov aj vo svahovitom teréne. Nutnosťou je však dostupnosť bežnej elektrickej zásuvky s 230 V.

Ide o stroj s pomerne dobrým výkonom 1 kW a jednoduchým ovládaním. Pri kosení trávy s poloautomatickou vyžínacou hlavou stačí iba jemne poklepať o zem a struna sa automaticky vysunie a skráti na potrebnú dĺžku. Plastový kryt, ktorý je možné pri práci so strunovú hlavou použiť, bohužiaľ nie je príliš kvalitný a odletujúce kamienky ho môžu pomerne ľahko poškodiť. S ohľadom na väčšiu šírku záberu 38 cm musíte počítať so zlým prístupom do užších miest, na druhú stranu vďaka nej bude kosenie väčších plôch efektívnejšie.

Pri práci s žacím nožom (súčasťou balenia je štvorramenný vyžínací nôž) môžete hlavu rozšíriť o kovový kryt, ktorý je pevný a výborne chráni pred odletujúcimi kusy hliny a kamenia. Model PRE REB 1023 zvládne tiež nedrevnaté kríky (napr. divej ruže), ale aj slabšie náletové dreviny.

Štartovanie stroja je jednoduché a bezproblémové. S ohľadom na nízku hmotnosť je navyše vhodný aj pre ženy. Ľahšiu manipuláciu umožňuje jednoramenný popruh. Vďaka kombinovanej rukoväti ho navyše môžete uchopiť hneď niekoľkými spôsobmi a vybrať si pre vás ten najpohodlnejší. Rúčky riadidiel sú vyrobené z protišmykového mäkkého plastu, pri práci nešmýkajú a veľmi dobre sa drží. Hriadeľ je rozkladacia, vďaka čomu možno PRE REB 1023 ľahšie transportovať aj skladovať.

Negatívne hodnotíme upevnenie prevodovky (poťažmo žacej hlavy), ktoré je z konštrukčného hľadiska úplne nevyhovujúce. Vplyvom vznikajúcich vibrácií sa aretačná skrutka pohybuje, kvôli čomu hrozí úplné vykývané a znehodnotenie celého stroja. Bohužiaľ sa jedná o závadu, ktorá nie je záležitosťou len jedného závadného kusu, ale týka sa všetkých týchto modelov. Trúfame si povedať, že takýto stroj nevydrží dlhšie ako 2-3 roky.

PRE REB 1023 vyniká výrazne nízkou cenou a slušným výkonom. Vzhľadom k nízkej kvalite prevedenia prevodovky ho však nemôžeme s čistým svedomím odporučiť.

  • nízka obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť
  • ľahké ovládanie
  • nekvalitné spracovanie prevodovky
  • nižšia životnosť
Zistiť cenu

FIELDMANN FZS 4003-B

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátora-
Napätie-
Kapacita akumulátora-
Výkon1,25 kW
Objem motora42 ccm
Počet otáčok9000 /min
Typ motoradvojtakt
Šírka záberu žacieho noža42 cm
Šírka záberu strunové hlavy42 cm
Priemer struny2,4 mm
Antivibračný systémnie
Mechanizmus odvíjanie strunypoloautomatický
Maximálna doba kosenia-
Typ rukoväteT
Delená hriadeľnie
Hmotnosť7,5 kg
Záručná doba2 roky

Benzínový krovinorez FZS 4003-B značky Fieldmann patrí opet do nízkej cenovej kategórie. Je vhodný pre kosenie nízke i vysokej trávy (až do 1,5 m), žihľavy, slabších kríkov bez drevnatých stoniek a slabých náletových drevín.

Dvojtaktný motor má výkon 1,25 kW a 9 000 ot./min. Prekvapil aj – v tejto kategórii strojov nezvyčajne veľký – objem motora, a to 42 cm³. Motor pri práci preukazuje prekvapivú silu ako pri kosení vysokej trávy, tak vyšší žihľavy a slabých náletových drevín. Široký záber 42 cm (pre strunové i kotúčové hlavy) je ideálný pre kosenie veľkých plôch. Potešila poloautomatická žacia hlava.

Problematické sa však ukázalo byť ťažšie štartovanie – naštartovať sa podarilo zvyčajne až na piaty či šiesty pokus. Odporúčame dávať pozor tiež na presný pomer zmesi oleja a benzínu (a to 1:25), pri zlom pomere je štartovanie takmer nemožné.

Bohužiaľ tiež kvalita spracovania tohto modelu je prekvapivo nízka. Plast, z ktorej je vyrobený kryt strunovej hlavy aj samotná originálna hlava, je krehký a pri práci na niekoľkých miestach praskol. Vplyvom vibrácií hrozí tiež upadnutie krytu nádrže a ďalších súčiastok. FZS 4003-B navyše nemá antivibračný systém, kosenia sa preto po dlhšej dobe stáva nepríjemným. Na obtiaž môže byť aj vyššia produkcia splodín.

Medzi výpočet ďalších negatív patrí originálny popruh, ktorý je zbytočne krátky a nepohodlný (pri dlhotrvajúcej práci tlačí do ramena). Ak sa rozhodnete pre tento stroj, rozhodne odporúčame obstaranie iného popruhu aj kvalitné žacie hlavy.

Nepotešil ani neprehľadný návod a zložitá výmena struny. Preto hoci sa jedná o lacný krovinorez s veľmi dobrým výkonom, ktorý je schopný odviesť skvelú prácu, kvôli veľmi nízkej kvalite prevedenia a ďalším nedostatkom ho skôr neodporúčame.

  • nízka obstarávacia cena
  • dostatočný výkon
  • nekvalitné spracovanie
  • vyššia hmotnosť
  • ťažké štartovanie
  • chýba antivibračný systém
  • nepohodlný popruh
  • zložitá výmena struny
  • neprehľadný návod
Zistiť cenu

DOLMAR MS 335.4U

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátora-
Napätie-
Kapacita akumulátora-
Výkon1,07 kW
Objem motora33,5 ccm
Počet otáčok10000 /min
Typ motoraštvortakt
Šírka záberu žacieho nožaneuvedené
Šírka záberu strunové hlavyneuvedené
Priemer struny2,7 mm
Antivibračný systémáno
Mechanizmus odvíjanie strunypoloautomatický
Maximálna doba kosenia-
Typ rukoväteT
Delená hriadeľnie
Hmotnosť7,1 kg
Záručná doba2 roky

Dolmar MS 335.4U je benzínový krovinorez 4takt patriaci do vyššej cenovej kategórie, čo sa pozitívne odrazilo aj na jeho vlastnostiach. Hodí sa pre kosenie nízke i vysokej trávy, prerastených žihľavy, kríkov i náletových drevín.

Už pri zostavovaní MS 335.4U poteší robustnú, pevnou konštrukciou a kvalitným dielenským spracovaním. Bohužiaľ súčasťou balenia nie je strunová hlava, tú je potrebné dokúpiť zvlášť. Odporúčame zvoliť originálne a výrobcom odporúčanú hlavu s priemerom struny 2,4 mm alebo 2,7 mm.

Súčasťou balenia je kvalitný trojrohý vyžínací nôž, podobne tiež motorový olej s objemom 100 ml. Chválime tiež pohodlné chrbtové popruhy.

Štart krovinorezu je bezproblémový a nemusíte pri ňom vynaložiť ani príliš veľa sily. Aj napriek uvedený nižší výkon (1,07 kW), má tento model navrch čo sa týka otáčok s maximálnou hodnotou 10 000 ot./min. Sila tohto stroja je preto vynikajúca. Bez mihnutia oka pokosí tuhú trávu, prerastené žihľavy aj náletové dreviny. Chválime tiež tichý chod a nízku produkciu splodín (čo sú typické vlastnosti štvortaktov). Tečkové rukoväti možno navyše nastaviť a v prípade potreby otočiť do prepravnej polohy, čo uľahčuje transport.

Vďaka antivibračnímu systému možno tento stroj používať aj niekoľko hodín v kuse, bez toho aby ste pocítili bolesť alebo únavu rúk. Navyše, vzhľadom na to, že sa jedná o štvortakt, odpadá miešanie oleja a benzínu.

Okrem chýbajúce hlavy zamrzel tiež neprehľadný návod. Jedná sa však o jediná negatíva, ktoré sme zaznamenali.

Pri porovnaní s ostatnými testovanými krovinorezy je MS 335.4U jednoznačným víťazom nášho testu a vrelo ho odporúčame pre domáce i poloprofesionálne využitie.

  • vysoká kvalita spracovania
  • vysoký reálny výkon
  • pohodlný popruh
  • tichý chod
  • nízka produkcia splodín
  • antivibračný systém
  • univerzálne použitie
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia hmotnosť
  • strunová hlava nie je súčasťou balenia
  • neprehľadný návod
Zistiť cenu

DOLMAR MS 4510

Typ pohonubenzínový
Typ akumulátora-
Napätie-
Kapacita akumulátora-
Výkon2,3 kW
Objem motora45 ccm
Počet otáčok13500 /min
Typ motoradvojtakt
Šírka záberu žacieho nožaneuvedené
Šírka záberu strunové hlavyneuvedené
Priemer struny3 mm
Antivibračný systémáno
Mechanizmus odvíjanie strunymanuálný, poloautomatický, automatický
Maximálna doba kosenia-
Typ rukoväteT
Delená hriadeľnie
Hmotnosť7,9 kg
Záručná doba2 roky

Profesionálny benzínový dvojtaktný krovinorez Dolmar MS 4510 patrí do najvyššej cenovej kategórie. Vhodný je pre kosenie veľkých zatrávnených plôch, krovia, náletových drevín i slabších stromčekov.

Model MS 4510 sa pýši dobrým pomerom ceny a kvality. Vysoký výkon 2,3 kW a 13 500 ot./min. ho predurčujú pre najnáročnejšie nasadenie aj v ťažko prístupnom teréne (žacie hlavu je možné natočiť až o 45 °). Pri kosení vysokej trávy a náletových drevín nestráca otáčky a práce ide skvele od ruky. Samozrejmosťou je kvalitný antivibračný systém, vďaka ktorému môžete pracovať celý deň, bez toho aby ste pocítili únavu a bolesť.

Bohužiaľ súčasťou balenia nie je strunová hlava. Odporúčame ju vyberať medzi profi strunovými hlavami toho istého výrobcu s priemerom struny 2,4 mm, radšej ale 2,7 mm alebo 3 mm. Na výber sú hlavy pre mechanické, poloautomatické i plne automatické odvíjanie struny.

Chválime tiež robustné a kvalitné prevedenie konštrukcie. Plastový kryt hlavy je pevný a odolný. Potešila tiež palivová nádrž s objemom 1 l.

Mrzí nás nepríliš pohodlné popruhy, ktoré by u profesionálnych a ťažkých strojov mali byť samozrejmosťou. Pripraviť sa musíte tiež na vyššiu hlučnosť. Pri práci sú preto potrebné chrániče sluchu, ale aj tváre a ďalších častí tela. Vzhľadom k vysokému výkonu tohto stroja je práca bez ochranných pomôcok skutočne nebezpečná.

Stroj MS 4510 môžeme pre jeho veľmi dobré výsledky a prijateľnú cenu odporučiť pre náročnejší profi práce, kosenie veľkých plôch, náletových drevín i slabších stromčekov.

  • pomer cena / kvalita
  • vysoká kvalita spracovania
  • vysoký výkon
  • antivibračný systém
  • univerzálne použitie
  • vyššia hmotnosť
  • hlučnosť
  • strunová hlava nie je súčasťou balenia
  • menej kvalitný popruh
Zistiť cenu

Dôležité otázky

Výber vám môže výrazne uľahčiť, ak sa najprv pokúsite nájsť čo najpresnejšie odpovede na nasledujúce rad otázok:

  • Aký typ porastu a v ako svahovitom teréne budete kosiť?
  • Ako často a ako rozsiahlu plochu budete kosiť?
  • Môžete si dovoliť hlučnejší kosenia, nebudete rušiť susedov?
  • Ako ťažký stroj unesiete?

Rozdiel medzi vyžínačom a krovinorezom

Krovinorez a vyžínač si mnoho ľudí pletie, keďže sa v oboch prípadoch ide o stroje určené na kosenie. Pritom sa od seba pomerne výrazne líšia a rozdiel je zjavný už na prvý pohľad.

Vyžínač

Vyžínač je odľahčenou verziou krovinorezu. Vyznačuje sa jednoduchou konštrukciou, ktorá sa podobá rúrke zahnuté na spodnom konci. Na jeho hlavu nemožno použiť pílový kotúč, ale iba strunu, veľmi často sa im preto hovorí strunové kosačky.

Zvyčajne sa používa na dočisťovanie horšie prístupných miest (okolo záhonov, plotov, obrubníkov, stromov či skaliek) a pre kosenie nižšie trávy. Vyznačuje sa celkovo ľahšie a menšie konštrukcií, nemá pevnú hriadeľ a výkon je prenášaný pomocou bowdenu (špeciálneho povrazového lanká). Medzi jeho výhody patrí ľahšie manipulácia a lepšia skladnosť.

Výhody a nevýhody vyžínačov

  • nižšia obstarávacia cena
  • nízka hmotnosť a rozmery
  • lepšia skladnosť
  • jednostranné využitie (iba pre menšie plochy a nižšie trávu)
  • nižší výkon
  • chýba antivibračný systém

Krovinorez

Krovinorez (niekedy označovaný ako motorová kosa) je naopak určený pre kosenie veľkých plôch a husto zarastených alebo ťažko prístupných miest (najmä vysokej trávy, mlází, zarastených čistinke pod.), Svoje využitie preto často nachádza aj pri profesionálnom lúčnym aj lesným hospodárenia.

Jedná sa o robustnejší a výrazne ťažšie stroj, ktorého výkon je prenášaný pomocou pevnej náhonové hriadeľa s uhlovou prevodovkou, vďaka čomu dochádza k lepšiemu prenosu krútiaceho momentu (bowden by sa pri takomto zaťažení jednoducho rozplietol alebo pretrhol). Rukoväť a nosná rúrka týchto strojov je navyše chránená proti vznikajúcim vibráciám tzv. silentbloky alebo pružinami.

Veľkou výhodou je tiež univerzálnosť krovinorezov – možno s nimi kosiť ako pomocou strunovej hlavy, tak sa špeciálna sekacie hlavou s výmenným pílovým kotúčom či nožom (so špeciálnym nástavcom ich ale môžete využiť aj pre mulčovanie, ako kultivátor, alebo dokonca ako záhradkárskej nožnice pre zastrihávanie živých plotov). V prípade potreby samozrejme možné zvoliť kotúč vhodný aj na kosenie krovín s väčším priemerom kmienkov (a to až 15 cm).

Výhody a nevýhody krovinorezov

  • univerzálne kosenie
  • antivibračný systém
  • vhodné pre veľké plochy, ťažký terén, mlází atp.
  • vyššia nákupná cena
  • vyššia hmotnosť a rozmery
  • horšie skladnosť

Typy krovinorezov

Krovinorezy sa vyrábajú v najrôznejších prevedeniach pre rôzne využitie. Najčastejšie sa delia podľa typu pohonu na:

  • benzínové,
  • elektrické,
  • akumulátorové.

Benzínové krovinorezy

Benzínové krovinorezy sú najobľúbenejšie. Ponúkajú totiž rad predností. Medzi najväčšie z nich patrí vynikajúci výkon, robustná konštrukcia a absencia kábla. Vďaka tomu nie sú limitované a môžete ich vziať takmer kamkoľvek. Sú vhodné ako pre veľké plochy trávy, tak pre kosenie kríkov a menších drevín. Poradí si aj v náročnom teréne.

Medzi nevýhody patrí výrazne vyššia hmotnosť, hlučnosť a požiadavky na pravidelnú údržbu.

  • vynikajúci výkon
  • robustná konštrukcia
  • univerzálne využitie
  • vysoká hmotnosť
  • vysoká spotreba paliva
  • hlučnosť

Benzínové krovinorezy sa ďalej delia podľa typu motora na dvojtaktné a štvortaktné. Tieto dva typy sa líšia konštrukciou, ktorá má vplyv na výkon.

Dvojtaktný motor

Tzv. dvojtakt je konštrukčne výrazne jednoduchšie, preto je ľahšie na údržbu. U tohto typu sa navyše mazací olej pridáva rovno do benzínu, preto na ňom nenájdete nádržku na olej. Dvojtaktný motor má tiež vyšší výkon a krútiaci moment ako štvortaktný. Nevýhodou je výrazná hlučnosť a väčšia produkcie splodín. Napriek tomu sa jedná o obľúbenejšie a častejšie variantu.

Štvortaktný motor

Štvortakt je konštrukčne zložitejšie a náročnejšie na údržbu (príp. opravy), má tiež o niečo nižší výkon. Pre štvortaktné krovinorezy sú dve nádržky (zvlášť na olej a na benzín). Medzi jeho nesporné výhody však patrí jednoduchšia obsluha, menšie tvorba splodín a výrazne nižšia hlučnosť, čo sa hodí najmä, ak s ním budete pracovať v zástavbe.

Elektrické krovinorezy

Ako už názov napovedá elektrické krovinorezy využívajú elektrickej energie z bežnej zásuvky. Sú preto opatrené prívodným káblom, ktorý ale obmedzuje ich využitie – môžete s nimi kosiť len tam, kam dosiahne spomínaná elektrická šnúra (najčastejšie v okolí domu). Kábel je navyše pri kosení nepraktický, pretože sa vám môže pliesť pod nohami, zachytávať o predmety či kríky pod.

Veľkou výhodou elektrických krovinorezov je výrazne nízka hmotnosť (vhodné sú preto tiež pre ženy), tichý chod, ľahké ovládanie a nízka obstarávacia cena. Počítať však musíte s nižším výkonom. Jedná sa o ideálneho pomocníka na menšie plochy (trávnik pred domom, okolo plotu a pod.). Tieto modely sú ale celkom nevhodné pre kosenie vyššej trávy a väčších plôch.

  • nízka hmotnosť
  • tichý chod
  • obmedzený dosah
  • nižší výkon

Akumulátorové krovinorezy

Aku krovinorez je určitým kompromisom medzi benzínovým a elektrickým typom. Jedná sa o mobilný prístroj, medzi ktorého klady patrí predovšetkým jednoduchá obsluha a tichý chod. Veľkou výhodou je tiež to, že nepotrebujete napájací kábel ani palivo.

Nevýhodou je vyššia hmotnosť tohto typu krovinorezov (batérie bývajú spravidla ťažšie), doba kosenia je navyše obmedzená kapacitou akumulátora (obvykle 30-50 minút) a výkon je všeobecne nižší. Hodí sa preto skôr pre kosenie menších plôch, nižšie trávy a dosekanie horšie prístupných miest (okolo chodníkov, schodísk, skaliek a pod.).

  • mobilita
  • tichý chod
  • nepotrebuje napájací kábel ani palivo
  • vyššia hmotnosť
  • nižší výkon
  • obmedzená výdrž akumulátora

Dôležité parametre

Odporúčame sa pri výbere zamerať najmä na tieto kritériá:

  • výkon motora,
  • objem motora,
  • krútiaci moment motora,
  • hmotnosť,
  • šírku záberu,
  • typ rukoväte,
  • dostupnosť servisu a náhradných dielov.

Výkon motora

Na výkonu motora závisí, ako namáhavá bude práca a čo všetko bude možné s daným strojom kosiť. Všeobecne platí, že čím je výkon nižší, tým namáhavejšie práca bude (a to ako pre stroj, tak pre jeho obsluhu). S rastúcim výkonom však zase stúpa hmotnosť, spotreba a prevádzkové náklady. Pre bežné potreby preto odporúčame voliť zlatý stred.

Pri výbere si ujasnite hlavne to, aký druh plochy budete kosiť – či pôjde o menšie zatrávnenej plochy alebo zle prístupný svah zarastený nízkymi stromčeky.

Zvyčajne sa podľa výkonu motora stroja delia na tri základné skupiny:

  • 0,65-1 kW – najnižší výkon, stroje určené pre domáce využitie na záhrade, pre nižšiu trávu,
  • 1-2 kW – stredný výkon, poloprofesionálne krovinorezy pre veľké a zarastené plochy, záhrady i horšie prístupný terén, vysokú trávu, kríky a slabšie dreviny,
  • 2-3 kW – vysoký výkon, profesionálne krovinorezy pre nepretržitú prácu a kosenie veľkých a zarastených plôch aj v zle prístupnom teréne, poradí si aj so silnejšími drevinami, majú ale veľkú spotrebu a vysokú hmotnosť, práca s nimi je náročnejšia.

V prípade elektrických krovinorezov počítajte s najvyšším výkonom len 1,7 kW. Elektrický motor totiž nie je schopný dosiahnuť vyššieho výkonu.

Objem motora

S výkonom úzko súvisí aj objem motora, ten sa týka samozrejme iba benzínových krovinorezov. Platí, že čím vyšší objem, tým je vyšší aj výkon (s výkonom ale výrazne rastie spotreba).

Tento parameter však voľte nielen s ohľadom na využitie stroja, ale aj s prihliadnutím na typ osoby, ktorá ho bude ovládať. Čím vyšší totiž objem motora je, tým viac sily je nutné vynaložiť pre jeho naštartovanie (ide o tzv. kompresiu pri štartovaní).

Opäť možno podľa objemu vydeliť tri základné kategórie:

  • do 27 cm³ – najnižší objem, typický pre málo výkonné, malé a ľahké stroje,
  • 30-40 cm³ – stredný objem, pre bežné záhrady a mierne ťažšie terén,
  • nad 50 cm³ – najvyšší objem, stroje pre profesionálne využitie, vysoká kompresia pri štartovaní.

Krútiaci moment motora

Predovšetkým pri strojoch určených pre náročné podmienky si všímajte nielen výkonu, ale aj krútiaceho momentu motora. Hoci by sa mohlo zdať, že sa jedná o iné vyjadrenie toho istého, nie je to tak celkom pravda. Zjednodušene možno povedať, že maximálny výkon určuje, do akých otáčok má motor zmysel točiť, kdežto maximálny krútiaci moment uvádza otáčky, v ktorých je motor najefektívnejšie (najsilnejší).

Pri kvalitných modelov je sila motora prenášaná k sekacie hlave pomocou pevnej náhonové hriadeľa.

Hmotnosť

Ako sme už spomenuli vyššie, hmotnosť stroja úzko súvisí tak s výkonom tak s objemom motora. Ak potrebujete výkonný krovinorez, počítajte aj s nárastom spotreby a váhy.

Aj podľa hmotnosti sa stroja delia do troch základných skupín:

  • do 3-4 kg – ľahké stroje s nízkym výkonom, ktoré zvyčajne nemajú popruh,
  • 5-7 kg – univerzálne krovinorezy pre bežné domáce využitie vybavené popruhom,
  • nad 10 kg – vysoko výkonné profesionálne modely s dvojramenným chrbtovým popruhom.

V rámci vyššej hmotnosti dávajte pozor aj na to, či je stroj vybavený nejakým typom antivibračného systému, ktorý zamedzuje prenosu vznikajúcich vibrácií do rúk. Vibrácie totiž vedú k rýchlej únave a celkovému zníženiu efektivity kosenia. V tejto súvislosti je dôležité sledovať aj kvalitu hriadeľa, prostredníctvom ktorej sa vibrácie prenáša.

Šírka záberu

Šírka záberu označuje, akú veľkú plochu krovinorez pokosí naraz (ak s ním nepohnete). Štandardne sa stretnete s modelmi so záberom 30-50 cm. Menšie záber je vhodný pre horšie dostupné miesta (okolo záhonov, plotov, obrubníkov, stromov či skaliek). Väčší záber zase výrazne uľahčí kosenie veľkých plôch.

Typ rukoväte

Pri nákupe krovinorezu je dôležité zohľadniť tiež celkovú ergonómiu, s ktorou výrazne súvisí typ a prevedenie rukoväte (riadidiel). Jej tvar totiž podstatne ovplyvňuje komfort pri kosení a obsluhe stroja, a ten sa v konečnom dôsledku premietne aj do efektivity práce. V súčasnej dobe sa stretnete s dvoma základnými typmi rukovätí: jednoduchým držadlom v tvare písmena „D“ a s rukoväťou v tvare písmena „T“.

V ideálnom prípade je možné rukoväť zložiť, a tým uľahčiť transport a skladovanie. Najmä u ťažších strojov je dôležité tiež to, či je možné riadidlá nastaviť tak, aby dochádzalo k rovnomernému zaťaženiu chrbta a aby maximálne vyhovovala postave používateľa.

Rukoväť v tvare písmena „D“

Jednoduché držadlo oblúkového typu (písmená „D“), tzv. déčková rukoväť je ideálna pre veľmi presné obsekávání objektov, kosenie horšie prístupných miest i menších plôch. Krovinorezy s týmto typom držadlá sú ľahšie a skladnejšie.

Rukoväť v tvare písmena „T“

Rukoväť v tvare riadidiel (anglicky bike) čiže tečková rukoväť zaručuje jednoduché a pohodlné ovládanie a kosenie podobajúcu sa práci s klasickou kosou. Vyskytuje sa predovšetkým u ťažkých a výkonných modelov. Nevýhodou je vyššia hmotnosť stroja a zlá prístupnosť do užších miest. Stroje s týmto typom rukoväte sú preto určené prevažne pre kosenie veľkých plôch. Dodávajú sa vždy s popruhom a sú vhodné aj pre začiatočníkov. Niektoré z týchto strojov umožňujú sklopenie madiel pre ľahšiu uskladnenie či prepravu.

Kombinovaná rukoväť

Niektoré stroje disponujú tzv. kombinovanú rukoväťou, ktorá zlučuje prvky oboch predchádzajúcich typov. Tvorí ju ako déčková rukoväť, tak polovičné tečkové. Vďaka tomu ju možno držať viac spôsobmi. Typická je skôr pre ľahšie a menej výkonné záhradné stroje.

Dostupnosť servisu a náhradných dielov

Vždy počítajte s tým, že sa stroj môže pokaziť či nejako poničiť. Pre tieto prípady sa oplatí, aby mal vami zvolený krovinorez dobrú dostupnosť servisu aj náhradných dielov. To spravidla nájdete u známych a preverených výrobcov, ktorí sú schopní dodať náhradné diely do niekoľkých dní (maximálne týždňov) a dostupnosť aj kvalita servisu býva tiež na skutočne dobrej úrovni.

Jednotlivé časti

Pri výbere krovinorezu dávajte dobrý pozor na kvalitu a spracovanie nižšie uvedených častí, ktoré majú výrazný vplyv na to, ako efektívne bude stroj fungovať a ako ľahko sa s ním bude pracovať.

Motor

Motor je bezpochyby srdcom každého krovinorezu a je veľmi dôležité mu venovať pozornosť. Pre nenáročné práce postačí stroje s motorom uloženým iba na jednej strane. Na druhej strane je uložená spojka a uprostred štartovanie. Tieto stroje sa vyznačujú nižšou obstarávacou cenou a sú určené pre základné použitie.

Náročnejší užívatelia by sa mali rozhliadať po strojoch s motormi uloženými na obidvoch stranách. Takéto stroje spoznáte podľa štartovanie na zadnej strane motora.

Hriadeľ

Pomocou hriadeľa (a spojky) dochádza k prenosu energie od motora k hlave krovinorezu. Ide o dôležitú a silne namáhanú časť celého stroja, preto by ste jej výbere mali venovať náležitú pozornosť.

Hriadeľ máva rôzny priemer (väčšinou od 24 do 30 mm). Pritom platí, že čím silnejší je, tým vyššia by mala byť životnosť daného stroja.

Hriadeľ môže byť uložená v špeciálnom puzdre, čo je typické pre menej výkonné stroje určené pre strednú záťaž. Profesionálne modely majú hriadeľ uloženú v ložiskách. Kvalita hriadele súvisí tiež s prenosom vibrácií – čím kvalitnejší hriadeľ je, tým menej vibrácií prenáša, a práca je teda jednoduchšie a menej namáhavá.

Stretnúť sa môžete aj s pevnou alebo deliteľnou hriadeľou. Vďaka deliteľné hriadeli je možné krovinorez rozdeliť na dva kusy, čo uľahčuje transport a skladovanie.

Vstrekovač paliva, poloautomatický sýtič, dekompresný ventil

Vstrekovač paliva, poloautomatický sýtič a dekompresný ventil sú časti, ktoré nájdete iba u benzínových krovinorezov. Vyššia kvalita vstrekovače a sýtiča a prítomnosť dekompresného ventilu výrazne uľahčuje štartovanie stroja, pretože na neho nemusíte vynakladať toľko fyzického úsilia.

Sekacia hlava

Obrovskou výhodu krovinorezov je to, že sú multifunkčné. Vďaka rôznym hlavám a príslušenstva je totiž môžete využiť na mnohé účely (kosenie trávy, mulčovanie, kosenie náletových drevín a pod.). Voľba daného typu sekacej hlavy sa teda odvíja predovšetkým od účelu použitia. Pre kosenie zatrávnených plôch postačí bežná strunová hlava, pre rezanie náletových drevín a slabých kmeňov však musíte zvoliť niektorý z žacích nožov alebo kotúčov.

Strunové hlavy

Strunová hlava patrí medzi základné vybavenie každého krovinorezu. Obvykle ju možno rozložiť na kryt a cievku, do ktorej sa navíja struna.

Žacie lanko potom funguje na princípe odstredivej sily. Vďaka nej sa napne a dokáže preseknúť aj pomerne silné stonky, prípadne slabšie kmene kríkov. Pritom platí, že čím rýchlejší má prístroj otáčky, tým pevnejší struna je.

Strunové žacie hlavy sú určené najmä na kosenie nízke i vyššej trávy. Ich zásadné nevýhodou je pomerne rýchle opotrebovanie struny. Tomu sa dá čiastočne predísť obstaraním originálnych nylonových strún (alebo ešte lepšie strún z tzv. kopolyamidu), ktoré sú síce drahšie, ale vydržia dlhšie a odvedú lepšiu prácu.

Pri výbere žacej struny je potrebné dodržiavať určité pravidlá, nie každá struna je totiž vhodná pre ľubovoľný krovinorez. Strunu je totiž obvykle potreba prispôsobiť danému typu stroja. Pri rozhodovaní preto zohľadnite predovšetkým priemer, profil a dĺžku struny.

Priemer žacej struny

Priemer struny voľte vždy s ohľadom na výkon krovinorezu a konštrukcii strunovej hlavy. Ideálne používajte strunu s rovnakým priemerom, aký mala originálna struna od výrobcu.

Ak zvolíte väčší priemer struny (väčšinou v snahe docieliť vyššej životnosti), nielenže môže dôjsť k jej zlému odvíjanie a zadrhávaniu, ale veľmi ľahko sa dá týmto spôsobom zničiť motor krovinorezu, ktorý nezvládne vyšší odpor vzduchu pri nižších otáčkach. Kosenie navyše bude výrazne neefektívne (často dochádza skôr k namotávaní stebiel trávy, než k ich preseknutiu).

Pri voľbe slabší struny síce nehrozí zničenie stroja, namiesto toho vás ale čaká rýchle opotrebovanie struny. Kúpa slabšie struny je teda zbytočnou investíciu.

Profil žacej struny

Väčšinou sa možno stretnúť s tromi základnými typmi profilov: kruhovým, štvorcovým a hviezdicovým.

Kruhový je najbežnejší. Vyniká vysokou odolnosťou (pomalým opotrebovaním), kosí ale o niečo horšie ako ostatné typy.

Štvorcový profil je vďaka ostrým hranám pri kosení účinnejšie, ale kvôli profilovanie stráca na svojej sile, kvôli čomu je menej odolný (rýchlejšie ubúda).

Najlepšie kosí struna hviezdicová, opotrebuje sa ale najrýchlejšie zo všetkých typov.

Je však pravdou, že na type profilu príliš nezáleží. Pri vysokých otáčkach je totiž pre kosenie využité asi len 15 milimetrov na konci struny. Viac preto záleží na vašich vlastných skúsenostiach a preferenciách.

Dĺžka žacej struny

Mohlo by sa zdať, že čím dlhšiu strunu kúpite, tým lepšie. Nie je to však celkom pravda. Pred nákupom si vždy ujasnite, ako často budete strunovú hlavu používať. Pretože hoci sú žacej struny vyrobené z odolných materiálov, predsa len sa jedná o plast, ktorý časom stráca na svojej sile, pružnosti a rýchlejšie krehne (pri použití potom rýchlejšie ubúda). Žacej struny preto neodporúčame skladovať v rádoch niekoľkých rokov. Vyvarujte sa tiež skladovanie na priamom slnku.

Poloautomatické odvíjanie struny

Bežnou súčasťou väčšiny benzínových krovinorezov je tiež poloautomatické odvíjanie struny. Ide o špeciálnu strunovú hlavu s mechanizmom posuvu struny Tap & Go. Vďaka nemu stačí len ľahko poklepať sekacie hlavou (presnejšie klobúčikom, ktorý sa na nej nachádza) o zem, struna sa sama vysunie a automaticky skráti na potrebnú dĺžku. Všetko sa pritom deje za chodu stroja.

Automatické odvíjanie struny

S automatickým odvíjaním sa oveľa častejšie stretnete u malých elektrických a akumulátorových strojov. Ide o jednoduchý princíp – pri každom spustení sa struna sama o kúsok vysunie, čím je zabezpečené priebežné dopĺňanie opotrebované struny. Modely s týmto mechanizmom ale nie je dobré zapínať a vypínať v krátkych časových intervaloch, struna potom totiž veľmi rýchlo ubúda.

Výmena struny u krovinorezu

Ak neviete, ako namotať strunu do sekacie hlavy krovinorezu, prinášame vám krátky návod.

  1. Vhodným skrutkovačom alebo priloženým originálnym kľúčom demontujte žacie hlavu a zložte kryt.
  2. Vytiahnite vnútornú cievku (koleso s dvoma pozdĺžnymi drážkami).
  3. Pripravte si novú strunu s dĺžkou minimálne 1 m, ideálne medzi 3-4 m (dlhšia struna sa môže zle odvíjať).
  4. Pripravenú strunu ohnite presne v polovici a zaháknite do zárezu medzi drážkami cievky.
  5. Jedným smerom oba konce struny postupne namotajte (každý koniec struny pritom musí byť vo svojej vlastnej drážke a nesmie sa krížiť).
  6. Posledných približne 30 cm struny zaháknite do príslušných zárezov, ktoré nájdete pri každej drážky (tieto zárezy sú v rovine proti sebe).
  7. Konce pretiahnite otvormi v sekacie hlave a cievku do nej opatrne vložte.
  8. Nasaďte kryt žacej hlavy.

Extrémne jednoduchý spôsob navíjanie struny do cievky krovinorezu umožňujú niektoré typy hláv so systémom Load & Go alebo tiež Easy Load. U nich sa nevyťahuje cievka von z žacej hlavy, ale struna sa prestrčí otvorom priamo v hlave. Aby to bolo možné, musíte nastaviť klobúčik tak, aby ryska na ňom bola v rovnakej rovine s dvoma šípkami po stranách. Potom prestrčíte strunu otvory (jej konce mali byť na oboch stranách rovnako dlhé) a otáčaním klobúčika ju postupne naviniete dovnútra. Celý proces pritom trvá len pár minút.

Na správnu dĺžku sa v oboch prípadoch struna pri prvom kosení automaticky skráti o nôž, ktorý je súčasťou ochranného krytu.

Kotúčové hlavy a žacie nože

Kovové (niekedy taktiež plastové) žacie kotúče, trojzubce a vyžínací nože krovinorezov sú určené pre sekanie prerastenej alebo poliehavé trávy, veľkých plôch trávy, kríkov i menších stromčekov, ideálne sú aj do horšie prístupného terénu alebo jednoducho všade tam, kde už struna nestačí a rýchlo sa opotrebuje.

Výrobcovia ponúka širokú škálu žacích diskov aj nožov, ktoré sú opatrené dvoma, ale pokojne aj ôsmich a viac zuby. V ponuke sú tiež pílové kotúče vhodné pre likvidáciu slabých kmeňov (až o priemere 15 cm). Tie mávajú od 22 do 80 zubov, štandardne potom 24 zubov.

Tento typ nástrojov môžeme rozdeliť takto:

  • žacie list na trávu s 2 a 3 brity – silná, suchá tráva, burina, rákosie a žihľavy,
  • žacie list na trávu so 4 brity – silná, suchá tráva, silné burinami, rákosie a slabé kríky,
  • žacie list na trávu s 8 britmi – silná, suchá tráva, silné burinami, rákosie a kríky.
  • trojramenný vyžínací nôž – tuhá, spletená tráva, nízke kroviny, orez tŕnistých živých plotov,
  • pílový žacie kotúč s ostrými zubami – sukovité kroviny, slabé kmene a pod.,
  • pílový žacie kotúč s dlátovými zubami – zdrevnatené kroviny, slabé kmene a pod.,
  • mulčovací nôž s 2 zubami – mulčovanie krovia a tŕnie,
  • mulčovací nôž s 3 zubami – veľmi výkonné mulčovanie krovia a tŕnie.

Pri výbere tohto príslušenstva si radšej priplaťte niekoľko euro za kvalitný materiál. Mnoho užívateľov v snahe ušetriť kupuje lacnejšie plechové žacie nože a kotúče okolo 5 euro. Lacné náradie ale zvyčajne zle kosí a nevydrží jediný náraz do kameňa.

Príslušenstvo vyberajte vždy také, ktoré je odporúčané výrobcom a spĺňa technické požiadavky konkrétneho stroja. Žacie nože sa líšia vonkajším priemerom, priemerom centrálneho otvoru aj hrúbkou. Sú teda určené pre daný typ krovinorezu.

Reťazové hlavy

Reťazové vyžínacej hlavy používajú namiesto strún, kotúče alebo nože, reťaze, retiazky alebo otočné segmenty, ktoré zaručujú vysokú účinnosť kosenia hlavne kríkovitých plôch. Od januára 2012 však platí zákaz používania reťazových hláv vo všetkých štátoch EÚ. Tento príkaz bol vydaný s ohľadom na bezpečnosť tohto typu nástavca (pri práci s ním došlo k ťažkému ublíženiu na zdraví s následkom smrti). Napriek tomu sú reťazové hlavy ďalej predávané. Rozhodne vám ale odporúčame sa im vyhnúť.

Antivibračný systém

Ak plánujete pracovať s krovinorezom často, vždy vyberajte model opatrený antivibračným systémom, ktorý potláča prenos nepríjemných vibrácií.

Antivibračné systémy môžu byť tvorené sústavu pružín alebo častejšie tzv. silentbloky, ktoré sú vyrábané z pružnej gumy.

Ak nejaký typ antivibračného systému úplne chýba, počítajte s tým, že budete musieť robiť častejšie prestávky, rýchlejšie sa unavíte a práca nebude tak efektívne.

Príslušenstvo a ochranné pomôcky

Ku každému typu prístroja zvyčajne môžete prikúpiť celú radu praktického príslušenstva. Medzi to patrí najmä:

  • ramenný alebo chrbtový popruh,
  • adaptéry,
  • ochranné okuliare,
  • ochranné štíty či prilby,
  • holenie chrániče,
  • chrániče sluchu,
  • pracovné rukavice.

Ramenný alebo dvojramenný chrbtový popruh na zavesenie efektívne rozloží váhu krovinorezu a uľaví rukám. Z práce vďaka nemu nebudete toľko unavení a môžete ju ľahšie odvádzať aj v náročnejšom teréne. Existujú popruhy na jedno rameno, prípadne (pre väčšie profesionálne stroje) na obe ramená a hrudník.

Adaptéry využijete hlavne v prípade, ak budete chcieť krovinorez používať tiež iným ako obvyklým spôsobom, napr. ako kultivátor. Vhodný adaptér vyberajte vždy podľa typu hriadeľa stroja a jeho technických parametrov.

Ďalšie príslušenstvo zahŕňa výhradne ochranné pomôcky. Aj pri sekaní obyčajnej trávy veľmi často lietajú od hlavy krovinorezu kamienky či kusy hliny, ktoré vám bez okuliarov alebo ochranného štítu na tvár či prilby môžu vážne ublížiť. V náročnom teréne by potom mali byť tieto pomôcky úplnou samozrejmosťou.

Odporúčame tiež holenie chrániče, ktoré ochránia vaše nohy pred nechceným poranením, ku ktorému môže napr. Pri podkĺznutiu vo svahovitom teréne ľahko dôjsť. A najmä práca s výkonnejšími strojmi vyžaduje tiež používanie chráničov sluchu (slúchadlá).

Cenové relácie

Pri výbere hrá nezanedbateľnú úlohu samozrejme tiež cena. Pri kúpi kvalitného krovinorezu musíte samozrejme počítať s vyššou cenou ako za akú by ste zaobstarali vyžínač (strunovú kosačku). Cenovo sa môžete dostať aj na cenu klasické lacnejšie kosačky. Cena samozrejme úmerne rastie aj s lepšími parametrami a kvalitným spracovaním jednotlivých častí stroja, prípadne s vyššou kvalitou príslušenstva.

Pre ľahšiu orientáciu sme vyčlenili niekoľko základných cenových kategórií:

  • do 100 €,
  • od 100 do 200 €,
  • od 200 – 400 €,
  • nad 400 €.

Najnižšia cenová kategória

Do 100 € možno zohnať skutočne len základné akumulátorové či elektrické modely so strunovú hlavou, ktoré sú určené predovšetkým pre vyžínanie zle prístupných miest (pod stromami, okolo plota alebo kríkov atp.). Do tejto kategórie patria ľahké stroje, ich výkon spravidla nepresahuje 0,75 kW a objem 30 cm³. Typické sú déčkové rukoväte, ktoré zaručujú presné obsekávání objektov.

Na trhu nájdete aj výrazne lacné krovinorezy, ktorých cena sa pohybuje okolo niekoľkých desiatok. V tomto prípade sa jedná skôr o detské krovinorezy, ktoré sa hodia iba pre dočistenie malých plôch (napr. okrajov trávnika, niekoľkých trsov buriny a pod.).

Stredná cenová kategória

Ak zainvestujete do 200 €, môžete získať kvalitný krovinorez pre domáce použitie, a to ako na záhradu, väčšie zatrávnenej plochy, tak menšie plochy kríkov a slabších drevín.

Nájdete tu ako elektrické, tak aku a benzínové krovinorezy. Benzínové modely sú väčšinou dvojtaktné, vybavené tečkovú rukoväťou. Zvyšuje sa tiež výkon strojov, a to približne až k 2 kW. Vyššia je však tiež hmotnosť, a to spravidla od 5 do 7 kg. Strunová hlava má záber zhruba 40 cm, kotúčová približne do 30 cm.

Vyššia cenová kategória

Modely, ktorých obstarávacia cena sa pohybuje v rozmedzí 200 – 400 €, patrí medzi polo- alebo profesionálne stroje, ktoré využijete na väčších záhradách a v horšie prístupnom teréne, prípadne v lese. Obvykle ide o benzínové (dvojtaktný i štvortaktný) alebo akumulátorové krovinorezy, elektrických nájdete v tejto kategórii skutočne poskromne.

Jedná sa o ťažšie stroje s výkonom do 2 kW, ale vyššou hodnotou otáčok, a to až do 9 000 ot./min. Záber je tiež širšie – pre strunové hlavy cca 44 cm, pre kotúčové o niečo menej. S príslušným pílovým žacím kotúčom zvládnu aj slabšie stromčeky.

Najvyššia cenová kategória

V kategórii nad 400 € vyššie nad ostatnými typmi prevažujú benzínovej stroje určené pre profesionálne využitie. Ide o veľmi výkonné modely, ktoré sa pohybujú bežne v hodnotách od 2 do 3 kW, ale i viac. Rozhodne sa ale nejedná o žiadne omrvinky – patrí totiž do najvyššej hmotnostnej triedy, a to bežne s hmotnosťou viac ako 8,5 kg. Môžete počítať tiež s širším záberom strunovej hlavy (okolo 45 cm), vďaka ktorému sú tieto stroje ideálne pre kosenie veľkých zatrávnených plôch. Pozadu ale nezostávajú ani kotúčovej hlavy a žacie nože, ktoré sú u týchto strojov vysoko účinné aj v náročnom lesnom teréne.

Tipy na záver

  1. Vždy si vyberajte také modely, pri ktorých bude možné prispôsobiť polohu riadidiel a popruhov vašej postave. Stroj by mal byť vždy tiež dobre vyvážený.
  2. Voľte radšej vám vyhovujúce veľkosť krovinorezu než najsilnejší model. Vysoký výkon a krútiaci moment sú síce účinnejšie, ale tieto stroje sú tiež výrazne ťažšie. Dlhodobá (najmä profesionálna) práca s nimi je potom veľmi náročná. Podobne si všímajte tiež kvality než maximálneho výkonu. Najvyšší výkon totiž rozhodne neznamená najlepší krovinorez.
  3. Ak je to možné, pokúste sa dohľadať výrobca motora, a vyhnite sa výrobkom z Číny. To isté platí aj pre samotné stroje. Preto nikdy nekupujte lacné kópie veľkých značiek.
  4. Pri výbere si všímajte tiež toho, ako ľahko možno jednotlivé hlavy a rezné nože meniť.
  5. Pre uskladnenie krovinorezu doporučujeme zakúpiť niektorý z kovových držiakov, ktoré sa montujú na stenu. Vďaka nemu zavesíte stroj do správnej polohy, a nebude tak hroziť jeho poničeniu.
  6. Cenné postrehy, ktoré vám s orientáciou pri výbere top krovinorezu môžu pomôcť, nájdete tiež na najrôznejších fórach, v užívateľských recenziách, výsledkoch nezávislých spotrebiteľských testov atp.
  7. Pokiaľ zháňate naj, ale zároveň lacný krovinorez, skúste sa porozhliadnuť po bazároch, výpredajoch alebo akciách, a ak nekoste často môžete skúsiť tiež požičovne.
  8. V prípade, že si nie ste istí, akú značku krovinorezu vybrať, medzi odporúčané výrobca sa radí: Stihl, Hecht, Husqvarna, Honda, Demon, Stiga, Oleo-Mac, Solo alebo Hitachi.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo