Ako vybrať teplomer

Osobný teplomer by mal patriť medzi základné vybavenie každej domácnosti, zvýšená telesná teplota je totiž spoľahlivým ukazovateľom začínajúcej alebo už existujúcej choroby. V súčasnej dobe sa však trh s meracími prístrojmi rozrástol, a zďaleka už na ňom nenájdeme iba klasické sklenené modely. Aký typ teplomeru teda vybrať? A aké by mal mať parametre a funkcie? To aj ďalšie dôležité informácie ohľadom výberu vrátane testu piatich obľúbených modelov vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Recenzie sklenených a digitálnych osobných teplomerov 2023

V našom teste sme sa zamerali na užívateľsky najobľúbenejšie modely ako sklenených, tak i digitálnych teplomerov. Pri vybraných modeloch nás zaujímala predovšetkým presnosť a rýchlosť merania, zohľadnili sme ale tiež prítomnosť praktických funkcií či vhodnosť pre alergikov.

GERATHERM Classic

Typsklenený s galinstanem
Kontaktnýáno
Bezkontaktnýnie
Vhodná miesta meraniapodpazušie, ústa, konečník
Rýchlosť meraní4–10 min
Rozsah merania35–42 °C
Napájanienie
Akustická signalizácianie
Displejnie
Pamäť meranínie
Automatické vypnutienie
Indikátor stavu batérienie
Ohybný hrotnie
Materiálsklo

Geratherm s Galia Classic patrí medzi jednoduché sklenené teplomery nemeckej značky, ktoré nahrádzajú klasické ortuťové modely minulých rokov. Tento typ obsahuje meracie kvapalinu tzv. Galinstan, čo je zmes gália, india a cínu. Určený je pre meranie teploty v podpazuší, ústach, prípadne v konečníku. Meria v rozsahu 35-42 ° C, čo je pre meranie teploty ľudského tela úplne dostačujúce.

Medzi výhody patrí nízka obstarávacia cena a pomerne vysoká presnosť (v porovnaní s lacnejšími digitálnymi teplomery ide o výrazne lepší výsledok), a to na desatiny stupňov Celzia. Pre bežné merania preto skvele postačuje. Horšie ho však môžu znášať menšie deti, a to najmä preto, že špička tohto modelu je pochopiteľne sklenená, môže preto chladiť a predovšetkým tlačiť. Meranie je navyše nutné vykonávať dlhšie, a to zhruba 4-10 minút.

Hlavnou nevýhodou modelu Geratherm Classic je ale horšie sklepávání (najmä ak máme skúsenosť sa ortuťovými). Tá je ale daná rozťažnosťou galinstanu, ktorý oproti ortuti reaguje výrazne pomalšie, tým pádom meranie aj sklepávání trvá dlhšie. Sklepávání však výrazne uľahčí krátke ponorenie teplomera do chladnejšej vody (okolo 15 ° C). Rovnaký efekt možno dostáhnout tiež tak, že ho jednoducho necháte ochladiť prirodzene (na teplotu vzduchu), a potom ich sklepání už jednoduché.

Celkovo môžeme tento model odporučiť. Hoci neponúka žiadne ďalšie funkcie a musíte dávať pozor, aby ste ho nerozbili, ide o spoľahlivého pomocníka, ktorý s ohľadom na nízku cenu dokáže zistiť aktuálnu teplotu prekvapivo presne.

 • nízka obstarávacia cena
 • presnosť merania
 • spoľahlivosť
 • ťažké sklepávání
 • dlhšia doba merania
Zistiť cenu

MICROLIFE MT 16C2

Typdigitálny
Kontaktnýáno
Bezkontaktnýnie
Vhodná miesta meraniapodpazušie, ústa, konečník, pošva
Rýchlosť meraní1–5 min
Rozsah merania32–42,99 °C
Napájanie1x batéria SR41
Akustická signalizáciaáno
Displejáno
Pamäť meraníáno (1 posledné meranie)
Automatické vypnutieáno
Indikátor stavu batérieáno
Ohybný hrotnie
Materiálplast

Microlife MT 16C2 je digitálny teplomer, ktorý je okrem klasického merania (v podpazuší, ústach a konečníka) vhodný aj pre zisťovanie plodných dní (teda pre meranie tzv. bazálnej teploty). Príliš sa ale nehodí pre meranie novorodencov a kvôli tvrdej špičke tiež pre meranie menších detí (špička je môže tlačiť). Rozsah teplôt sa pohybuje v rozmedzí od 32 ° C do 42,99 ° C so zobrazením na dve desatinné miesta.

Rýchlosť merania závisí od spôsobu využitia, teda mieste, kde je telesná teplota zisťovaná. V podpazuší trvá merania minimálne 5 minút, v ústach a konečníku asi 1 minútu. Meranie je pomerne presné, pre zistenie čo najpresnejšie teploty však odporúčame merať ešte chvíľu po tom, čo sa ozve zvukový signál informujúci o ukončení merania. Namerané hodnoty sa zobrazí na jednoduchom LCD displeji, ktorý nie je podsvietený.

Zariadenie tiež disponuje pamäťou na jedno posledné meranie. Ukázalo sa ale, že vyvolanie poslednej meranej hodnoty z pamäte sa nepodarí vždy. Nevýhodou je tiež skutočnosť, že zvuková signalizácia upozorňujúca na koniec merania, je príliš slabá a veľmi ľahko ju možno prepočuť.

Microlife MT 16C2 je dodávaný s batériou typu SR41, táto batéria by mala vydržať približne 3 000 meraní (teda asi 200 prevádzkových hodín). Výhodou je funkcia automatického vypnutia, vodeodolnosť aj indikátor vybytí batérie, ktorý upozorní na nutnosť jej výmeny. Celkovo však tento model patrí medzi lepší lacné digitálne teplomery, ktoré sú vhodné aj pre meranie bazálnej teploty.

 • prijateľná obstarávacia cena
 • dobrá presnosť merania
 • dlhšia doba merania
 • slabá akustická signalizácia
Zistiť cenu

Thermoval Rapid Kids flex

Typdigitálne
Kontaktnýáno
Bezkontaktnýnie
Vhodná miesta meraniapodpazušie, ústa, konečník
Rýchlosť meraní6–40 s
Rozsah merania32–43,9 °C
Napájanie1x batéria LR41
Akustická signalizáciaáno
Displejáno
Pamäť meraníáno (1 posledné meranie)
Automatické vypnutieáno
Indikátor stavu batérieáno
Ohybný hrotáno
Materiálplast

Detský digitálny teplomer s ohybnou špičkou Hartmann Thermoval Rapid Kids flex je okrem klasického použitie (v podpazuší a ústach) vhodný aj pre meranie novorodencov (v konečníku). Ide pritom o cenovo veľmi dostupný model. Rozsah teplôt sa pohybuje od 32 ° C do 43,9 ° C a meria s presnosťou na jedno desatinné miesto.

Hoci výrobca (i v názve) uvádza rýchle meranie – v závislosti na mieste merania od 6 do 40 sekúnd, v skutočnosti meranie trvá výrazne dlhšie. Najmenej času je potrebné pre meranie v konečníku (a to zhruba 12 sekúnd, pre získanie presných hodnôt ale odporúčame dodržať interval 3 minút).

V ústach a v podpazuší však vyžaduje času výrazne viac (a to okolo 3 až 5 minút). Bohužiaľ merania na týchto miestach nie je presné – v prípade podpazuší sa teplota môže líšiť až o 1,5 ° C, čo je úplne neprípustné. Pritom aj pri opakovanom meraní v podpazuší či pri meraní dlhšom ako 5 minút (po 7 minútach sa prístroj sám vypne), ktoré odporúča i sám výrobca, nebola dosiahnutá presnej teploty. Trochu pomôcť môže prístroj najskôr umiestniť na merané miesto, a až potom ho zapnúť.

Tento model je vybavený aj zvukovou signalizáciou pri dokončení meraní a tiež pri dosiahnutí zvýšenej teploty. Výhodou je tiež vodeodolnosť, displej, pamäť na jedno posledné meranie a ohybná špička, vďaka ktorej je meranie pohodlnejšie. Pozitívom je tiež batéria, ktorá vydrží až 4 000 cyklov merania. Bohužiaľ okrem výrazné nepresnosti merania, sa u tohto modelu vyskytuje tiež vyššia poruchovosť, rozhodne ho preto nemôžeme odporučiť.

 • nízka obstarávacia cena
 • ohybná špička
 • veľmi nepresné merania (v podpazuší a v ústach)
 • dlhšia doba merania
 • vyššia poruchovosť
Zistiť cenu

DESTPHARM Celsius Classic

Typsklenený s galinstanem
Kontaktnýáno
Bezkontaktnýnie
Vhodná miesta meraniapodpazušie, ústa, konečník
Rýchlosť meraní4–10 min
Rozsah merania35,5–42 °C
Napájanienie
Akustická signalizácianie
Displejnie
Pamäť meranínie
Automatické vypnutienie
Indikátor stavu batérienie
Ohybný hrotnie
Materiálsklo

Druhým testovaným bezortuťovým teplomerom je Celsius Classic. Opäť ide o sklenený model s veľmi priaznivou obstarávacou cenou, avšak už menej istým pôvodom výroby. Malo by ísť o nemeckú kvalitu, priamo na výrobku sa totiž uvádza „Vyrobené v EU, Nemecko“, z niektorých zdrojov sa ale môžeme dočítať, že sa jedná iba o distribútora výrobkov nižšej kvality z Číny.

Tomu by napokon zodpovedal aj výsledok nášho testovania. Hoci je tento model len v priemere asi o euro lacnejšie ako vyššie uvedený Geratherm s Gali Classic, jeho kvalita je výrazne nižšia. Ide pritom o úplne rovnaký typ výrobku, ktorý je plnený rovnakou kvapalinou (teda galinstanem). Na prvý pohľad sa líši iba stupnicou s rozsahom meraných teplôt, ktorá začína na 35,5 ° C a končí na 42 ° C.

Bohužiaľ v rámci testovania sa ukázalo, že meranie trvá dlhšie (okolo 10 minút) a nameraná hodnota je veľmi zle čitateľná a nie je presná (aj dve za sebou a na rovnakom mieste meranej teploty sa môžu rozchádzať). Podobne ako Geratherm Classic sa aj tento model zle odklepáva, ale v porovnaní oboch modelov ešte o niečo horšie. S počtom použitia sa pritom zvyšuje tiež obtiažnosť sklepávání. Vzhľadom na galinstanu možno použiť chladnejšiu vodu alebo nechať teplomer nejakú dobu „vychladnúť“ pri bežnej teplote, k tomuto modelu je však možné zohnať tiež prídavné sklepávadlo.

Vzhľadom na nízky cenový rozdiel medzi týmto modelom a prvým uvedeným v našom teste, však odporúčame dať prednosť produktu Geratherm Classic, ktorý na rozdiel od tohto modelu meria presne.

 • nízka obstarávacia cena
 • nepresné meranie
 • veľmi ťažké sklepávání
 • dlhá doba merania
Zistiť cenu

Reer Digitálny s ohyb. špičkou

Typdigitálny
Kontaktnýáno
Bezkontaktnýnie
Vhodná miesta meraniapodpazušie, ústa, konečník
Rýchlosť meraní30 s
Rozsah merania32–43,9 °C
Napájanie1x batéria LR41
Akustická signalizáciaáno
Displejáno
Pamäť meraníáno (1 posledné meranie)
Automatické vypnutieáno
Indikátor stavu batérieáno
Ohybný hrotáno
Materiálplast

Reer s pozlátenou ohybnou špičkou je lacnejšie digitálny teplomer vhodný najmä pre alergikov, ale vďaka ohybnému hrotu tiež pre najmenších pacientov. Určený je pre meranie telesnej teploty v podpazuší, v ústach a v konečníku. Rozsah možné namerané teploty sa pohybuje v rozmedzí 32-43,9 ° C, čo je plne dostačujcí.

Hoci výrobca uvádza dĺžku meranie 30 sekúnd, pre dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku je pri meraní v podpazuší potrebné počkať dlhšie (a to až 5 minút). Meranie je však (vzhľadom k nízkej cene výrobku) prekvapivo presné, hoci skôr orientačné. Pri dosiahnutí teploty vyššie ako 37,5 ° C na túto skutočnosť upozorní zvukový signál, taktiež na koniec merania.

Zariadenie disponuje tiež jednoduchým LCD displejom, ktorý je prehľadný a nameraná hodnota je ľahko čitateľná. Displej však nie je podsvietený. Tento digitálny teplomer je vybavený aj pamäťou na jedno (posledné) meranie. Výhodou je tiež vodeodolnosť a ochranný kryt.

Medzi najväčšie výhody tohto produktu patrí ohybná špička a jej pozlátený povrch, vďaka ktorému ho ocenia najmä alergici (zlato patrí medzi hypoalergénne kovi). Materiál (plast) tiež neobsahuje bisfenol A. Ohybná špička netlačí, a najmä malým deťom pomáha meranie teploty lepšie znášať. Tento model je preto vhodný aj pre meranie teploty novorodencom (a to najmä rektálne).

Drobnou nevýhodou je potreba vymieňať batérie. Tento model je ale vybavený indikátorom stavu batérie. Pokiaľ dochádza k vybitiu batérie, zariadenie na to upozorní špeciálnom symbolom zobrazeným na displeji.

Reer s pozlátenou ohybnou špičkou patrí medzi dobré digitálne teplomery z najnižšej cenovej kategórie. Výsledky merania sú však skôr orientačné, oproti klasickým skleneným modelom toto zariadenie tiež vyžaduje dodržanie presnejšieho postupu pri meraní.

 • nízka obstarávacia cena
 • antialergénny
 • ohybná špička
 • skôr orientačná presnosť merania
 • dlhšia doba merania
Zistiť cenu

Thermoval Baby

Typinfračervený
Kontaktnýnie
Bezkontaktnýáno
Vhodná miesta meraniačelo
Rýchlosť meraní3-5 sekúnd
Rozsah merania34,0 - 42,2 °C
Napájanie2x AAA batérie
Akustická signalizácianie
Displejáno
Pamäť meraníáno
Automatické vypnutieáno
Indikátor stavu batérienie
Ohybný hrotnie
Materiálplast

Na záver tu máme aj jedného zástupca infračervených teplomerov. A tým je Thermoval Baby. Hneď v úvode je nutné povedať, že jeho cena je výrazne väčší ako u klasického teplomeru. Pohybuje sa okolo 40 €. Okrem samotného prístroja je súčasťou balenia aj 2x 1,5 V alkalické batérie (AAA / LR03) a ochranné puzdro. Tento prístroj disponuje dvoma režimami: režimom čelového meranie s rozsahom merania od 34,0 ° C do 42,2 ° C a režimom meranie teploty predmetu s rozsahom teploty merania od 0 ° C do 100 ° C. U väčšiny užívateľov bude oveľa častejšie prvý režim a preto sa zameriame na neho.

Jeho výhoda je rýchlosť (meranie zaberie do piatich sekúnd) a možnosť merať aj ďalšie predmety. Napr. teplotu nápoja v dojčenskej fľaši alebo čaju. Má však aj svoje nevýhody. Najmä u najmladších detí, pre ktoré je určený, nemusí byť ľahké ho použiť. Pre správny postup (dostaneme sa k nemu) meranie potrebujete nech je dieťa v kľude. Ale bábätko vám často plače, hnevá sa, proste je v pohybe a je ťažké získať päť sekúnd pokoja, ktoré potrebujete na správne meranie. Potom teplomer vracia rôzne hodnoty teploty a vlastne postráda zmysel. Takisto svetlo, ktoré prístroj vydáva je celkom ostré a láka malého k otáčaniu hlavičky pri meraní. Mám s ním osobnú skúsenosť u malého dieťaťa a ak si na neho nezvykne (a nedokáže zostať v pokoji), je oveľa presnejší (bohužiaľ však oveľa menej príjemný) rektálny teplomer. Akonáhle si naň dieťa zvykne, tak sa jedná o výborného pomocníka.

Extrémne dôležité je mať správny postup merania. Pri čítaní užívateľských recenzií na internete sa stretnete s dvoma typmi hodnotenia. Jedni chváli za maximálnu presnosť a druhí naopak odsudzujú za absolútnu nepresnosť. Osobne sa mi nezdá, že by boli medzi predanými prístrojmi také rozdiely a preto sa domnievam, že sú zlé výsledky meraní spôsobené nevhodným spôsobom merania, prípadne nepokojným dieťaťom. Pri meraní je dôležité, aby bolo telo bez potu a nezakryté vlasy či treba krémom. Rovnako je dobré overiť, že je senzor teplomeru čistý. Začnite snímať teplotu nad obočím a pomalým pohybom sa pohybujte smerom k spánku. Za mňa sa jedná o vítaného pomocníka, ale nemusí byť vhodný pre každé dieťa a zároveň je nepríjemná aj jeho vyššia cena. Ak však máte vo svojom okolí niekoho, kto ho má, tak odporúčam vyskúšať. Ak vám a vášmu malému bude vyhovovať, budete nadšení.

 • rýchlosť merania
 • jednoduchosť merania (po naučení)
 • obal
 • vyššia cena
 • svetlo dieťa môže rušiť
 • správne použitie chce cvik
Zistiť cenu

Základné druhy teplomerov

Najdôležitejším rozhodnutím prí výbere teplomera je voľba konkrétneho typu. Hoci to nie je tak dávno, keď ešte nebolo možné zohnať takmer žiadny iný typ než klasický lekársky sklenený teplomer (často iba ortuťový, ktorý bol zakázaný v roku 2009), v súčasnosti je ponuka výrazne širšia (rozrástla sa najmä o digitálne modely). Nielenže ortuť bola nahradená netoxickými kvapalinami, ale s digitálnymi zariadeniami sa zmenil aj princíp merania a dizajn. Nie všetky sú ale rovnako presné, a teda aj spoľahlivé.1

Vždy je tiež potrebné vziať do úvahy komu a ako často bude teplota meraná. Dôležitá je tiež presnosť získaných výsledkov (pre bežné použitie pritom obvykle stačí len orientačná hodnota s presnosťou na jedno desatinné miesto).

Medzi základné druhy teplomerov patria:

 • sklenené,
 • digitálne,
 • prúžkové,
 • infračervené.

Sklenené osobné teplomery

Sklenené teplomery patrí medzi klasiku, ktorú pozná mnoho z nás z detstva (kedy boli ešte k dostaniu ortuťové modely). Podľa nariadenia Európskej únie sa však od júna roku 2009 už nesmie predávať tie s obsahom ortuti. (zdroj) K dostaniu je ich alternatíva s inými netoxickými materiálmi. Najčastejšie sa jedná gálium, indium alebo zmesi ďalších prvkov (častý je napr. tzv. Galinstan, čo je zmes gália, india a cínu). (zdroj)

Vzhľadom k tomu, že ide o mechanický typ, jeho nespornou výhodou je absencia batérií, výrazne nízka cena a obvykle tiež presnosť merania. Na druhú stranu je treba počítať s dlhšou dobou merania (ktorá môže činiť až 10 minút) a nižšiu odolnosťou voči rozbitiu.

 • + Nízka obstarávacia cena
 • + Vysoká presnosť merania
 • + K prevádzke nie sú potrebné batérie
 • – Pomalé meranie
 • – Nižšia odolnosť proti rozbitiu

Digitálne osobné teplomery

Digitálne modely s rastúcou popularitou postupne nahrádzajú klasické sklenené. A to najmä kvôli rýchlejšiemu meraní a odolnosti voči rozbitiu. Bežnou súčasťou väčšiny modelov navyše býva veľký displej a zvukový signál, ktorý upozorňuje na koniec merania či zvýšenú teplotu alebo horúčku. Mnoho drahších digitálnych teplomerov navyše ponúka ďalšie pokročilé funkcie (napr. urýchlené meranie alebo napríklad pamäť na viac meraní).

Nevýhodou tohto typu je spotreba batérií. Niektoré modely dokonca obsahujú iba integrovanú batériu, ktorú nie je možné vymeniť. Po jej vybití je preto nutné celý teplomer vyhodiť. Životnosť týchto vstavaných batérií sa však často pohybuje v rozsahu niekoľkých rokov. Medzi nedostatky najmä veľmi lacných digitálnych teplomerov tiež patrí menej presné meranie.

Na trhu možno nájsť taktiež zrýchlené digitálne teplomery, ktoré dokážu namerať teplotu v rekordne rýchlom čase (v priebehu 6-40 sekúnd). Tieto modely sú preto vhodné najmä pre prípady, keď sa meraná osoba teplomera z nejakého dôvodu bráni alebo je ňou meranie nepríjemné, či dokonca bolestivé.

 • + Vysoká odolnosť proti rozbitiu i vode
 • + Rýchlosť merania (6-40 sekúnd)
 • + Ľahká čitateľnosť displeja
 • + Ďalšie funkcie
 • – Vyššia nákupná cena
 • – Spotreba batérií
 • – Nižšia presnosť merania (v niektorých prípadoch)

Digitálne cumlíkové teplomery

Do tejto kategórie spadajú aj tzv. cumlíkové teplomery, ktoré svojím tvarom pripomínajú dojčenský cumlík, čo výrazne uľahčuje meranie teploty dojčiat a najmenších detí. Tieto modely sú opatrené akustickým signálom, ktorý upozorní na ukončenie merania. Úplne zrejmú výhodou je prirodzený spôsob merania. Tieto modely však nie sú určené pre dlhodobé ponechanie v ústach bábätka (neslúži na cmúľanie).2

Bazálne digitálne teplomery

Ide o typ digitálnych teplomerov, ktoré sú určené pre ženy, ktoré sledujú svoje plodné dni, pretože pomáha určiť najvhodnejší dni pre počatie bábätka. Tento typ sa často vyznačuje vodotesnosťou a ohybným hrotom. Merať s ním možno pod jazykom, v konečníku alebo vaginálne. Nameranú teplotu spravidla ukazuje na dve desatinné miesta a je možné ho využiť aj na bežné merania (v podpazuší).

Prúžkové (páskové) osobné teplomery

Na trhu je možné naraziť aj na jednorázová prúžkové (niekedy tiež páskové) meracie zariadenia, ktoré sú vhodné skôr pre prípad núdze na cestách (a k videniu bývajú ale napríklad aj v nemocniciach). Pripomínajú malé pravítko, sú veľmi skladné a na svoju prevádzku nepotrebujú batérie.

Prikladajú sa na čelo, pod jazyk alebo do podpazušia. Výhodou je, že tento typ dokáže u jedného človeka merať teplotu nepretržite po dobu 48 hodín. Stupnica sa pritom zvyčajne pohybuje v rozsahu od 36 do 40 ° C, samotné meranie potom trvá zhruba 20 sekúnd.

Namerané údaje však majú spravidla iba orientačný charakter, výsledok je totiž len výnimočne úplne presný, predstavu o telesnej teplote ale poskytnú dostatočnú.

 • + Nízka obstarávacia cena
 • + Skladnosť (ideálny na cesty)
 • + Rýchlosť merania
 • – Nízka presnosť merania
 • – Jednorazové

Infračervené osobné teplomery

Ide o najmodernejší spôsob merania telesnej teploty. Infračervené prístroje totiž dokážu zachytávať infračervené lúče, ktoré prirodzene vydáva ľudské telo (a to ako na čele či spánkoch, tak aj v ušných bubíncích).

Veľkou výhodou tohto typu je rýchlosť merania (pri bezkontaktným meraní možno výsledok získať zhruba do 3 sekúnd, pri kontaktným už do 1 sekundy). Vynikajúca je aj presnosť, a to až na 0,1 ° C. Takto nameraná teplota teda patrí medzi najpresnejšie vôbec. To ale platí len, ak je dodržaný správny postup merania. Hoci sa postup môže zdať na prvý pohľad jednoduchý, v skutočnosti je nutné dodržať niekoľko zásad. Najmä ide o:

 1. Pred samotným meraním je potrebné sa uistiť, že je senzor snímania teploty očistený od všetkých prípadných nečistôt (napríklad vrátane prachu). Ak tomu tak nie je, je potrebné ho očistiť, a potom počkať minimálne 15 minút.
 2. Ak meriame teplotu na čele alebo na spánkoch, koža na týchto miestach musí byť čistá (nesmie obsahovať stopy make-upu alebo napríklad krému). Pokožka nesmie byť ani vlhká (napríklad spotená), poranená ani zapálená.
 3. Pri meraní teploty v uchu je dôležité, aby sa vo zvukovode nenachádzalo nadbytočné množstvo ušného mazu.

Okrem telesnej teploty je možné navyše infra teplomery využiť aj na orientačné meranie potravín, nápojov alebo napríklad vody vo vaničke či okolitého vzduchu. Ocenia ho tak predovšetkým mamičky bábätiek a malých detí. Pri meraní čohokoľvek iného než ľudského tela je ale potrebné brať namerané hodnoty s rezervou, pretože meranie ovplyvňuje rad negatívnych faktorov.

Ďalšou výhodou infračervených meracích zariadení je možnosť prepojiť ich s chytrými telefónmi s operačným systémom Android alebo iOS. Získate tak lepší prehľad o nameraných hodnotách, údaje sa totiž ukladajú do pamäte telefónu. Tiež môžete ľahko zobraziť graf a využiť i ďalších funkcií. Batérie u tohto typu navyše vydržia zvyčajne veľmi dlho (spravidla okolo troch rokov).

Medzi nevýhody infra teplomerov patrí vyššia nákupná cena a najmä nutnosť dodržiavať pri meraní čistý senzor aj meraný povrch (bez toho totiž hrozí skreslenie výsledkov).

 • + Veľmi vysoká rýchlosť merania (1-3 sekundy)
 • + Kontaktné aj bezkontaktné variant
 • + Hygienické použitie
 • + Možno využiť aj na orientačné meranie nápojov a potravín
 • + Ďalšie funkcie
 • + Pripojenie k telefónu
 • – Vysoká obstarávacia cena
 • – Pri nedodržaní správneho postupu a podmienok nepresné meranie
 • – Pri meraní je potrebné dodržiavať čistý senzor aj meraný povrch

Podľa miesta merania môžeme rozdeliť infračervené teplomery ďalej na:

 • bezkontaktné (pre meranie na čele alebo spánkoch),
 • kontaktné (pre meranie teploty v ušiach),
 • kombinované.

Bezkontaktné (bezdotykové) osobné teplomery

V niektorých prípadoch je nutné pacientovu telesnú teplotu zmerať tak, bez toho aby došlo k fyzickému kontaktu. Ide najmä o prípady, kedy pacient nespolupracuje, teda najčastejšie u spiacich novorodencov alebo u nepohyblivých, telesne či psychicky postihnutých osôb. Bezkontaktné digitálne infračervené teplomery totiž stačí len namieriť vo vzdialenosti niekoľkých centimetrov (obvykle 3-8 cm) na určité miesto na tele (najčastejšie čelo či spánok). Veľmi často sú preto bezdotykové (bezkontaktné) infračervené lekárske teplomery používané v nemocniciach a niekedy sa im tiež hovorí „čelné“ či „diaľkové“. (zdroj)

Medzi ďalšie výhody bezkontaktného merania patrí absencia nutnosti pravidelnej údržby teplomera po každom použití. Vzhľadom na to, že zisťovanie teploty prebieha zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov od povrchu tela, k znečisteniu nedochádza.

 • + Ideálny pre meranie spiacich novorodencov, malých detí a nespolupracujúcich dospelých
 • – Vyššia nákupná cena oproti kontaktnému typu

Čo znamená Distance to Stop

U bezkontaktných zariadení je potreba pripomenúť termín „Distance to Stop“ (niekedy D: S), ktorý celkom určite nájdete v technických parametroch u väčšiny infra prístrojov. Ide o anglický termín, ktorý udáva pomer medzi vzdialenosťou a priemerom meranej plochy (napr. 10: 1 znamená, že z desiatich centimetrov možno zmerať plochu o 1 centimetra). Najčastejšie sa stretnete s teplomery od 1: 1 po 50: 1. Modely 50: 1 sú určené pre širšie využitie (možno s nimi merať teplotu okolitého vzduchu, vody a pod.).

Kontaktné (dotykové) osobné teplomery

Tento typ oproti vyššie uvedenému patria medzi lacnejšie infračervené modely a zvyčajne plne postačí pre bežné využitie u dospelých osôb a starších detí, ktoré sa meranie teploty nebráni.

Avšak vzhľadom na to, že je vyžadovaný kontakt s telom (teplota sa spravidla meria v uchu), je dôležité po každom meraní teplomer starostlivo očistiť a vydezinfikovať, aby pri ďalšom meraní nedochádzalo ku skresleniu výsledkov merania.

Kombinované osobné teplomery

Ak sa nemôžete rozhodnúť, či vašim potrebám bude viac vyhovovať bezkontaktný, alebo kontaktný infra teplomer, na trhu existujú aj modely kombinované.

Rozdelenie podľa miesta merania

Vyberať vhodný teplomer je možné nielen podľa typu, ale tiež podľa časti tela, kde chcete teplotu primárne merať. Pri všetkých kontaktných teplomerov (okrem infračervených) je pritom technicky spravidla možné merať v podpazuší, ústach, uchu (zvukovodu), konečníka prípadne (u žien) v pošve. Bezkontaktné sa potom používajú na meranie na čele či spánku.

Platí pritom, že modely v tvare tyčinky (teda klasické) zvyčajne umožňujú kombinované meranie na viacerých miestach. Po každom použití je pritom dôležité teplomer starostlivo očistiť a vydezinfikovať.

Podpazušné teplomery

Ide o najklasickejší spôsob použitia, ktoré je typické najmä pre základné modely. Presnosť ale rozhodne nepatrí medzi najvyššie, hodnoty namerané v podpazuší sú preto skôr orientačné.

Orálne teplomery

Ďalším spôsobom je meranie v ústnej dutine, ktoré opäť patrí medzi všeobecne známe. Do úst je potreba vkladať iba čistý teplomer, pričom jeho hrot sa vkladá pod jazyk. Získaná hodnota je pritom o niečo presnejšie ako telesná teplota meraná v podpazuší. Ide ale o menej pohodlný spôsob merania.

Do tejto kategórie sa radia aj tzv. cumlíkové teplomery.

Čelné a spánkové teplomery

Pomocou bezkontaktných prístrojov dochádza k meraniu teploty na čele alebo na spánkoch, a to tak, že zariadenie zo vzdialenosti niekoľkých centimetrov sníma povrch tela. Meranie je síce extrémne rýchle a nevyžaduje si súčinnosti pacienta, na druhú stranu však vyžaduje striktne čisté prostredie (čisté meracie čidlo i miesto merania).

Ušné teplomery

Veľmi presný a rýchly spôsob merania, ktorý však vyžaduje, aby zvukovod nebol zanesený ušným mazom. Po vykonaní merania je opäť nutné teplomer starostlivo očistiť. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob merania u novorodencov, je potrebné zakúpiť špeciálny model s malým a ohybným hrotom, ktorý dieťaťu nemôže ublížiť.

Rektálne teplomery

Ďalšou veľmi presný spôsob merania, ktorý sa najčastejšie vykonáva u novorodencov (opäť je výslovne nutné dbať na veľkosť meracieho hrotu!), A to ako klasickými, tak digitálnymi teplomery. Po každom meraní je potrebné prístroj veľmi starostlivo očistiť a vydezinfikovať.

Bazálne teplomery

Tento typ je určený pre meranie telesnej teploty vnútri pošvy (ale aj v ústach alebo v konečníku), najčastejšie ide preto o prístroje s ohybným hrotom, ktorý predchádza prípadnému zraneniu. Okrem toho je zvyčajne možné tieto modely bez problémov použiť pre meranie iv rámci bežného použitia.

Dôležité parametre

Vzhľadom k tomu, že osobné teplomery môžu byť určené pre rôzne využitia a rôzni používatelia preferujú rozdielne vlastnosti, v tejto kapitole vás oboznámime tiež so základnými parametrami, ktoré môžete u tohto typu produktu očakávať:

 • jednoduchosť ovládania a ergonómie,
 • rýchlosť merania,
 • rozsah merania,
 • materiál,
 • kvalita spracovania,
 • rozmery a hmotnosť,
 • napájanie a výdrž.

Jednoduchosť ovládania a ergonómie

Podobne ako u iných zdravotníckych pomôcok, tiež manipulácia s teplomerom by mala byť čo najjednoduchšie. Nie vždy to tak ale je. Najmä pri klasických sklenených modelov používanie komplikuje nutnosť sklepávání, ktoré nejde vždy hladko.

Pri digitálnych a infračervených prístrojov potom môže meranie skomplikovať aj nevhodne riešená (príliš malá alebo neprehľadne rozmiestnené) tlačidlá ovládania alebo malý displej, ktorý býva horšie čitateľný, a to najmä pre staršie osoby.

Lacnejšie digitálne zariadenia mávajú len dve tlačidlá (pre zapnutie / vypnutie a vymazanie namerané hodnoty), u pokročilejších modelov sa však obvykle stretávame s viacerými ovládacími prvkami. V niektorých prípadoch však môže byť väčší počet funkcií (respektíve tlačidiel) skôr na škodu. Vždy preto dbajte tiež na to, kto bude teplomer najčastejšie obsluhovať a kým bude používaný.

Nemenej dôležitá je tiež správna ergonómia meracieho zariadenia, a to najmä u novorodencov a malých detí, u ktorých by mal byť merací hrot čo najmenšie, väčšie zariadenia naopak ocenia seniori, pretože sa s nimi lepšie manipuluje.

Rýchlosť meraní

Rýchlosť meraní znamená, koľko času ubehne od začiatku merania až do okamihu, kedy je známy výsledok. Klasické sklenené modely sú na tom ohľadom tohto parametra najhoršie a rýchlosť merania sa u nich pohybuje od 5 do 10 minút. Pričom rýchlosť merania je u tohto typu závislá aj na mieste merania – v podpazuší 5-10 minút, v dutine ústnej 3 minúty a v konečníku postačí len 2 minúty.

Podobne sú na tom jednoduché digitálne teplomery, ktoré telesnú teplotu zmerajú približne do 5 minút. Lepšie digitálne modely dokážu teplotu zistiť zhruba 3 minúty a tzv. rychlo meracie dokonca v rozmedzí 6-40 sekúnd (opäť ale závisí na mieste merania). Najrýchlejšie sú potom infračervené meracie prístroje, pri ktorých je výsledok známy už do 3 sekúnd, alebo dokonca do 1 sekundy.

U posledných dvoch menovaných typov je výhodou zvukový signál, ktorý upozorní na ukončenie merania.

Rozsah merania

Rozsah minimálnej a maximálnej teploty, v rámci ktorých prebieha meranie, je menej podstatný údaj, teda v tom prípade, že teplomer plánujete používať iba na meranie telesnej teploty. Väčšina modelov zo všetkých kategórií sa totiž vyrába zhruba v rozmedzí od 30 ° C do 45 ° C, čo je pre meranie ľudskej teploty viac ako postačujúce. Tento údaj sa zvyčajne uvádza v stupňoch Celzia, výnimkou ale nie sú ani stupne Fahrenheita.

Pokiaľ si ale chcete zaobstarať teplomer, s ktorým možno merať napríklad aj teplotu nápojov, pokrmov, kúpeľov (pre bábätko) či teplú okolitého vzduchu, bude vhodné sa poobzerať po drahším infračervenom modelu, ktorý má oveľa širší rozsah (zvyčajne od 0 ° C do 50 ° C) a označenie 2v1, 3v1 alebo 5v1.

U mechanických teplomerov je rozsah jasne daný stupnicou, pri digitálnych a infračervených potom tento údaj nájdete uvedený v parametroch.

Materiál

Okrem klasického skla sa možno najčastejšie stretnúť s plastom, ktorý je dostatočne odolný, ľahko umývateľný a navyše nechladí, a je teda príjemný na dotyk. Pri drahších modeloch je možné stretnúť tiež s pogumovanou úpravou, ktorá zlepšuje ergonómiu daného produktu.

Kvalita spracovania

Vzhľadom na skutočnosť, že telesnú teplotu potrebujeme zisťovať zvyčajne len občas, kvalita spracovania meracieho zariadenia nemusia byť nijako vysoká. U plastových výrobkov sa však oplatí sledovať aspoň kvalitu hrotu (zvlášť ak je ohybný), prípadne tlačidiel.

Rozmery a hmotnosť

Rozmery i hmotnosť úzko súvisí s celkovou ergonómiou prístroja, o ktorej už bola reč. Tento údaj je však dôležitý nielen z hľadiska jednoduchej manipulácie, ale myslieť je naň potrebné aj v prípade, že teplomer budete brať so sebou na cesty, prípadne ho chcete umiestniť do menšej lekárničky.

Najmenšia a najľahšia bývajú prúžkové modely, v závese za nimi sú klasické sklenené teplomery, potom digitálne a najväčšie aj najťažšie bývajú bezkontaktné. Na druhú stranu veľké prístroje mávajú tiež väčší displej, ktorý uľahčuje čítanie výsledkov.

Napájanie a výdrž

S výnimkou sklenených a páskových modelov vyžadujú všetky ostatné typy k svojej prevádzke batérie (zvyčajne jednu alebo viac). Tento segment je potom možné ešte rozdeliť na zariadenia, v ktorých batérie možno vymeniť a na jednorazové (spravidla lacnejšie) modely, ktoré po vybití nezostane než vyhodiť.

Lacné a jednorazové teplomery štandardne obsahujú gombíkové batérie, drahšie a väčšie potom vymeniteľné tužkové batérie alebo integrovaný akumulátor, ktorý je možné dobíjať pomocou dodávaného adaptéra.

Rozhodne odporúčame venovať pozornosť aj údajmi o výdrži daného zariadenia. Predovšetkým multifunkčné modely môžu pri častejšom používaní vyžadovať dobitie aj po niekoľkých málo dňoch.

Praktické funkcie a doplnky

Najmä drahšie modely okrem merania ponúka niekoľko dodatočných funkcií (poťažmo doplnkov), ktoré majú ako zvýšiť komfort pacienta, tak uľahčiť prácu s teplomerom. Medzi najčastejšie z nich patria:

 • akustická signalizácia,
 • displej,
 • pamäť merania,
 • automatické vypnutie,
 • indikátor stavu batérie,
 • ohybný hrot.

Akustická signalizácia

Zvukový signál nechýba u väčšiny aj lacnejších digitálnych a infračervených prístrojov. Ide o veľmi praktickú funkciu, ktorá upozorní na dokončenie merania. U pokročilejších modelov sa navyše môže zvukový signál líšiť podľa výšky nameranej teploty, prípadne je vydaný iba v prípade, ak má pacient zvýšenú teplotu či horúčku.

Displej

LCD displej patrí medzi skutočne praktické doplnky a nájdeme ho pri všetkých digitálnych i infračervených prístrojoch. Môžu sa na ňom zobrazovať nielen namerané výsledky, ale tiež záznamy predchádzajúcich meraní, priemerná teplota pod.

Najčastejšie sú jednoduché segmentové displeje, ktoré zobrazujú iba číslice, pokročilejšie modely sa však môžu pochváliť aj bodovými monochromatickými, alebo dokonca farebnými displejmi, ktoré prehľadne zobrazí aj grafy, aktuálny čas alebo text.

Pri výbere je dôležité dbať tiež na veľkosť displeja, prípadne jeho podsvietenie, čo oceníte hlavne pri meraní teploty v noci. Pri niektorých typoch sa možno stretnúť aj s reguláciou intenzity podsvietenia či zmenami farby v závislosti na nameraných hodnotách.

Pamäť meraní

Medzi praktické funkcie rozhodne patrí tiež interná pamäť, do ktorej sa ukladajú výsledky meraní. Okrem toho, že umožňuje prehľadne sledovať vývoj teploty, môže tiež poslúžiť ako informačný zdroj pre ošetrujúceho lekára.

Pri lacnejších prístrojov je k dispozícii len obmedzená kapacita pamäte (často len na jedno posledné meranie), pokročilejšie verzie umožňujú ukladanie veľkého počtu výsledkov vrátane dátumu a času, prípadne aj podľa jednotlivých užívateľov. Najpokročilejšie (a pochopiteľne tiež najdrahšie) teplomery potom možno prepojiť s chytrým telefónom a dáta zasielať do mobilu pomocou špeciálnej aplikácie, v rámci ktorej je možné nielen prehľadne prezerať, ale aj s nimi ďalej pracovať (vytvárať grafy a pod.).

Automatické vypnutie

Automatické vypnutie šetrí batériu, keďže zariadenie vypne onedlho po dokončení merania, v prípade, že prístroj nie je používaný.

Indikátor stavu batérie

Vďaka tejto funkcii sa ľahko zorientujete a budete vedieť, kedy je potrebné u teplomeru vymeniť batériu alebo ju dobiť. V niektorých prípadoch ide o indikáciu vybitia pomocou svetelnej diódy, inokedy sa o stave batérie dozviete pomocou ukazovateľa na displeji.

Ohybný hrot

Ohybnú špičku oceníte najmä, ak potrebujete zmerať teplotu malým deťom, ideálne je tiež pri meraní teploty v konečníku, zvukovodu prípadne pre bazálnu merania pre ženy.

Akú značku vybrať

Čo sa týka značky teplomera, medzi najznámejšie v daných kategóriách patria tieto:

 • sklenené teplomery: Exatherm, Celimed, Geratherm,
 • digitálne teplomery: Cemio, Mikrolife, Hartmann,
 • infračervené teplomery: TrueLife, Diagnosis, Hartmann.

Cenové relácie

Cena základných osobných teplomerov (sklenených i digitálnych) sa spravidla pohybuje v nižších sumách – najlacnejšie modely zakúpite už okolo 100-200 Sk, väčšinu potom do 500 Sk. Priplatiť si budete musieť za infračervený či bezkontaktné typ, možnosť nabíjania a nadštandardné doplnkové funkcie.

 • do 5 €,
 • od 5 do 20 €,
 • od 20 do 50 €,
 • nad 50 €.

Najlacnejšie teplomery

Do piatich euro môžete kúpiť úplne základné modely, prípadne jednorazové pásikové teplomery. Pomerne často možno ale naraziť aj na digitálne prístroje, ktorých kúpu však v tejto cenovej kategórii neodporúčame. Presnosť merania je totiž veľmi zlá a nízka je aj výdrž batérie, ktorú navyše nemožno vymeniť (po vybití je teda potrebné zariadenie vyhodiť). Ak ale chcete merať telesnú teplotu len orientačne, najlacnejší sklenené či páskové teplomery vám s najväčšou pravdepodobnosťou postačí.

Teplomery pre bežné použitie

Najväčší výber produktov nájdete do 20 euro. V tejto kategórii sa nachádza celý rad modelov určených pre bežného užívateľa. Najväčšie zastúpenie tu majú zariadenia digitálne. Často nechýbajú základné funkcie (podsvietený displej, obmedzená pamäť nameraných hodnôt, indikátor stavu batérie, automatické vypnutie, jednoduchý akustický signál). Veľmi výnimočne sa v tejto cenovej kategórii možno stretnúť tiež so základným infračerveným prístrojom (spravidla kontaktným), podobne s cumlíkovými teplomery.

Kvalitné teplomery

Do 50 euro už môžete kúpiť veľmi kvalitné zariadenia, a to digitálne aj infračervené (kontaktné, bezkontaktné i kombinované). Tieto výrobky už disponujú aj pokročilými funkciami (pokročilým zvukovým signálom, meranie teploty potravín, tekutín či vzduchu, prepojenie s chytrým telefónom a pod.). Ide o veľmi presná zariadenia schopné merať na dve desatinné miesta.

Profesionálne teplomery

Ak investujete viac ako 50 euro, získate vysoko kvalitné bezkontaktné (či kombinovaný) univerzálny infračervený teplomer, ktorý svojou kvalitou merania zodpovedá najlepším zariadeniam používaným v nemocniciach. Pre bežné použitie sú však tieto výrobky zbytočné.

Ako správne merať telesnú teplotu

Hoci meranie teploty nepatrí medzi nijako zložité úkony, pre získanie čo najpresnejších hodnôt je potrebné dodržiavať určité zásady. Platí pritom, že úplným základom je návod na obsluhu od výrobcu, ktorý by mal byť vždy súčasťou balenia. V ňom by ste mali zistiť všetko potrebné (teda na akých častiach tela možno s daným modelom merať, ako dlho meranie trvá a kedy zistíte, že je u konca).

Pred meraním je tiež dobré vedieť, že teplota ľudského tela v priebehu dňa nie je konštantná, ale kolíše, a to až v rozmedzí 2 ° C (najnižšia býva okolo 4 hodín ráno, najvyššie potom v 18 hodín). Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce telesnú teplotu ale patrí tiež okolitá teplota, telesná aktivita i spánok.

Pre získanie najpresnejších nameraných hodnôt je potrebné dodržiavať nasledujúce body:

 1. teplotu merajte vždy pri izbovej teplote,
 2. po akejkoľvek fyzickej aktivite (aj ak prídete z príliš chladného či príliš teplého vonkajšieho prostredia) vrátane kúpeľa, sprchovanie, ale aj po jedle počkajte aspoň 30 minút,
 3. pri meraní zostaňte v kľude a pravidelne dýchajte,
 4. pri meraní bezkontaktnými teplomermi je nutné čidlo aj časti tela, na ktoré mierite, pred meraním vždy starostlivo očistiť, uistite sa tiež, že v blízkosti nieje zdroj tepla či chladu (radiátor, otvorené okno),
 5. pri kontaktnom meraní merajte vždy na rovnakých miestach tela,
 6. pri meraní v uchu je nutné senzor zasunúť dostatočne hlboko (až na bubienok), to možno dosiahnuť povytiahnutím ušnice hore a dozadu (u detí stačí dozadu),
 7. ak meriate teplotu v konečníku, nezabudnite od výsledku odpočítať 0,5 ° C,
 8. nameranú hodnotu si zapíšte a zaznamenajte, uveďte tiež, na akom mieste merania prebiehalo (tieto informácie je vhodné oznámiť ošetrujúcemu lekárovi),
 9. po ukončení merania teplomer starostlivo očistite a vydezinfikujte, u ušných modelov vymeňte ochranné klobúčiky.

Tipy na záver

 • Pri meraní teploty novorodencov je vhodnejšie používať modely bezkontaktné, vyvarovať by ste sa kvôli úzkym zvukovodům mali najmä kontaktným ušným typom. Občas však možno naraziť aj na špecializované prístroje určené práve k ušnému meranie novorodencov.
 • Čo sa meranie teploty v uchu týka, vždy merajte v tom uchu, na ktorom chorý neleží (a ideálne stále v tom rovnakom). Používanie sa striktne vyhýbajte po operáciách ucha a pri infekciách či iných problémoch.
 • Ak stále váhate, ako vybrať najlepšie osobný teplomer (či už sklenený, digitálne alebo iný), s výberom vám môžu pomôcť tiež recenzie ostatných užívateľov, prípadne nezávislé spotrebiteľské testy.

Zdroje v knižnej podobe:

 1. RING, E., F., J. 2006. Journal of Medical Engineering & Technology. The historical development of thermometry and thermal imaging in medicine.
 2. EL-RADHI, AS. 2014. British journal of nursing: Determining fever in children: the search for an ideal thermometer. Great Britain: MA Healthcare Limited.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo