Ako vybrať ukulele

Pri výbere ukulele sa budete musieť rozhodnúť medzi 5 základnými typmi. Sopránovéj ukulele je vhodnou voľbou pre začiatočníkov, tenorové a barytonové pre osoby, ktoré už majú skúsenosti s hrou na gitaru. Dôležitým faktorom je však aj vaše rozhodnutie pre farbu zvuku. Každé zo spomínaných má totiž kvôli rozdielnym veľkostiam iný zvuk. Ladenie ukulele je pre všetkých, okrem tenorového rovnaké. Ako si teda ukulele vybrať? Prečítajte si nášho radcu.

Recenzie ukulele

Do našich recenzií sme vybrali 5 ukulele typu soprán a koncertné, keďže tie patria medzi najrozšírenejšie. Z hľadiska cenovej kategórie sú tu zastúpené ako lacné výrobky pre úplných začiatočníkov, tak stredné cenová kategória pre pokročilých a takmer profesionálne nástroje pre tých, ktorí to s hraním myslia vážne. Hodnotili sme predovšetkým výrobný materiál, ale aj pohodlnosť pri hraní.

Stagg US10 TATTOO

Typsopránové
Zdobenieáno
Výrobný materiálmasív
Druh drevínlipa, nato, sepetir
Počet pražcov12
Celková dĺžka54 cm
Príslušenstvopúzdro

Sopránové ukulele je určené začínajúcim hráčom, ktoré potešia nízka obstarávacia cena, ktorá nedosahuje ani 40 €, a kvalitné prevedenie. Telo nástroja je vyrobený z lipového dreva, predná rezonančná doska, hmatník, hlava i kobylka zo stromu nato (jedná sa o tvrdé drevo pochádzajúce zo stromu Mora / Nato, ktorý sa vyskytuje v dažďových pralesoch, ale nie je na zozname ohrozených druhov). Vďaka svojej dominantné červenohnedej farbe sa podobná mahagónu a často sa používa aj pri výrobe gitár. Pre výrobu krku bolo použité drevo z exotického stromu sepetir.

Celková dĺžka nástroja je 54 cm, čo zodpovedá sopránovému prevedení. Výhodou sú kontrastné pražce na hmatníku, čo začiatočníkom uľahčí orientáciu pri držaní a striedaní akordov. Ukulele je charakteristické skôr vysokým zvukom. Jedná sa o ideálny nástroj pre začiatočníkov, avšak pokročilým by sme odporučili siahnuť po inom type. Nami recenzovaný disponuje iba 12 pražci, čo hudobníkovi nedáva príliš príležitostí hudobne sa „vybúriť“.

Plusom je mäkké nylonové puzdro čiernej farby, ktoré dostanete spoločne s nástrojom za jednu cenu. Z hľadiska dizajnu je príjemným spestrením zdobenie okolo otvoru na rezonančné doske. Ladiace kolíky na hlavici majú plastové zakončenie. Stagg je značka so sídlom v Belgicku a na trhu sa pohybuje už od roku 1995.

  • puzdro v cene
  • dobrý pomer cena a výkon
  • kontrastné pražce
  • nedostačujúce pre pokročilých hudobníkov
Zistiť cenu

Ortega RU5

Typkoncertné
Zdobenieáno
Výrobný materiálmasív
Druh drevínsmrek, mahagón, palisander
Počet pražcov18
Celková dĺžka35 cm
Príslušenstvožiadne

Koncertné ukulele disponuje zadnou doskou a luby vyrobenými z mahagónu. Pre výrobu rezonančnej dosky bol použitý smrek. Krk nástroja je lepený a vyrobený z mahagónu. Hmatník z palisandra disponuje 18 podvalmi a pre lepšiu orientáciu je opatrený pozičnými bodkami.

Ladenie a intonácia sa upravuje sadou klasických mechanik z pochrómovaných zliatin. Hrany telá sú opatrené odolnou ABS hranou. Hmatník má okrem pozičných bodiek tiež kontrastné pražce, ktoré rovnako ako bodky, uľahčujú orientáciu. Nylonové struny sa v kombinácii s prevedením a celkovou veľkosťou podpisujú na hutnom, guľatom tónu.

18 pražcov vám umožní sa pri hraní dostatočne „vyblázniť“. Koncertné ukulele je vhodné ako pre začiatočníkov, tak pokročilých hudobníkov. Z počiatku je nutné počítať s tým, že sa nástroj veľa rozlaďuje. To však nie je chyba, keďže každé nové struny potrebujú čas na to, aby si sadli. Počítajte zhruba so 7 až 10 dni. Potom už struny drží dobre a ladenie nebude potrebné tak často. Z hľadiska dizajnu poteší laserové zdobenie prednej strany.

V obchodoch aj na internete sa môžete stretnúť s dvoma typmi tohto ukulele. Ak nesie označenie RU5 SO nejedná sa o ukulele koncertné, ale sopránové.

  • krásny zvuk
  • kvalitné výrobné materiály
  • kvalitná mechanika
  • puzdro a ďalšie príslušenstvo potrebné prikúpiť zvlášť
Zistiť cenu

AIERSI SU084

Typkoncertné
Zdobenieáno
Výrobný materiálmasív
Druh drevínjavor, mahagón, orech
Počet pražcov18
Celková dĺžka61,2 cm
Príslušenstvoobal

Aiersi je pomerne mladá značka, ktorá je na trhu od roku 2013. Spoločnosť sídli v čínskom meste Jiangsu a okrem ukulele vyrába aj ďalšie strunové hudobné nástroje. Najväčšou prednosťou značky je ručná výroba.

SU084 je koncertné ukulele vyrobené z drahých drevín, medzi ktoré sa radia mahagón, javor a orech. Výrobcovia nechali na javorovom dreve vyniknúť jeho textúru, ktorá celému nástrojmi prepožičiava nezameniteľný vzhľad. Okrem textúry zaujme aj perleťové lemovanie okolo rezonančnej dosky a otvoru. Originálne je spracovaná hlavica s kovovou ladiace mechanikou, ktorá výrazne pripomína hlavicu klasickej akustické gitary.

Pokročilých i začínajúcich hráčov určite poteší 18 kontrastných pražcov a pozičné bodky, ktorými je opatrený hmatník. Celková veľkosť nástroja je 61,2 cm, čo je cca o 2 cm viac, než býva bežné (skôr sa veľkosti pohybuje okolo 58 cm), ale to ničomu nevadí, pretože nástroj sa bude lepšie držať aj celkovo väčším osobám. Obstarávacia cena nie je práve najnižšia. Ukulele sa radí do strednej cenovej kategórie, takže by sme tento nástroj odporučili tým, ktorí to s hraním myslia naozaj vážne.

  • kvalitné materiály
  • ručná výroba
  • kovová ladiaca mechanika
  • dizajn
  • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

MAHALO MK1

Typsopránové
Zdobenienie
Výrobný materiálmasív
Druh drevínmahagón, sengon, jabon
Počet pražcov12
Celková dĺžka66 cm
Príslušenstvopúzdro

MK1 je ukulele séria Kahiko, čo názov pre tradičné havajský hula tanec, je inšpirovaný klasickým havajskými ukulele. Dostupné je v niekoľkých farebných prevedeniach (vínová, tmavomodrá, prírodné a žltá).

Jedná sa o menšie sopránové ukulele sa 12 pražci, ktoré je vhodné predovšetkým pre začínajúcich hráčov. Zodpovedajúce je aj cena, ktorá ľahko prevyšuje 20 euro. Obstarávacie náklady teda nie sú nijako vysoké, a napriek tomu dostanete kvalitný značkový nástroj a k nemu obal. Mahalo nie je na trhu žiadnym nováčikom a hudobné nástroje vyrába už od roku 1999.

Začínajúci hráči iste ocenia transparentné pražce. Kovová ladiaca mechanika je zakončená plastovými kolíkmi, čo zodpovedá nižšej obstarávacej cene. Nástroj má vysoký zvuk.

  • v cene aj obal
  • nízka obstarávacia cena
  • viac farebných vyhotovení
  • nedostačujúce pre pokročilých hráčov
Zistiť cenu

Lanikai MA-C

Typkoncertné
Zdobenieáno
Výrobný materiálmasív
Druh drevínmahagón, orech
Počet pražcov18
Celková dĺžka62 cm
Príslušenstvopúzdro

Lanikai MA-C je koncertné ukulele tradičného čínskeho výrobcu Lanikai, na ktorého nástroje hrajú napríklad aj hudobníci z kapely Gorillaz. Jedná sa o pomerne drahý hudobný nástroj, po ktorom by mali siahnuť všetci, ktorí to s hraním myslia vážne. Pre začiatočníkov je obstarávacia cena zbytočne vysoká.

Telo je zhotovené z preglejkového mahagónu, vďaka ktorému má nástroj tradičný vzhľad a vrelý zvuk. Pre výrobu hmatníka bol použitý orech, leží na ňom celkom 18 pražcov, ktoré využijú predovšetkým skúsení hráči. Orientáciu uľahčujú pozičné bodky, ale aj kontrastné pražce. Prednosťou nástroja je širšie krk, ktorý umožňuje pohodlné hranie aj osobám so širšími prstami.

O stabilitu ladenia sa stará otvorená chrómová mechanika. Nesmieme tiež zabudnúť spomenúť vzhľad, ktorý zaujme vďaka bielej ABS lemovce okolo tela a hmatníka. Plusové body udeľujeme za dva gombíky pre pripevnenie gitarového pásu a polstrovaný obal, ktorý dostanete spolu s výrobkom.

  • cena zahŕňa aj obal
  • gombíky pre pripevnenie gitarového pásu
  • širší hmatník
  • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Čo je to ukulele

Ukulele je strunový nástroj pôvodom z Havaja. Jeho názov sa prekladá buď ako skákací blcha, alebo dar, ktorý prišiel sem.

Vzhľadom sa podobá gitare a najčastejšie má len 4 struny. Stretnúť sa však môžete aj so šestistrunným ukulele. Na Havaj sa v 19. storočí dostalo vďaka Portugalcom. Veľkú popularitu si získalo predovšetkým v Spojených štátoch, odkiaľ sa na začiatku 20. storočia rozšírilo do celého sveta. Zvuk ukulele sa odvíja od jeho veľkosti.

Popis hudobného nástroja

  • hlavica – nesie mechaniku s kolíkmi, ktorými sa povoľujú, alebo priťahujú struny,
  • ladiace mechanika s kolíkmi – nachádza sa na hlavici a slúžia na naladenie nástroje,
  • nultý pražec – jedná sa o bielu silnejší tyčinku so zárezmi, v ktorých sú vložené struny, takže je drží v správnej výške nad hmatníkom, tvorí predel medzi krkom a hlavicou,
  • hmatník – nachádza sa na krku a obsahuje podvaly, sú cez neho natiahnuté struny,
  • pražce – nájdete ich na krku, sú vyrobené z kovových pásikov a krk rozdeľujú na poltóny, stlačením strún medzi podvalmi dochádza ku skracovaniu znejúcich častí strún, čo vedie k zmene hraného tónu,
  • krk – nachádza sa na ňom hmatník a podvaly, spája hlavicu a rezonančné dosku (telo gitary),
  • rezonančná doska – ide o prednú stranu gitary, ktorá nesie kobylku, pomáha tvoriť zvuk,
  • otvor – nájdete ho na rezonančné doske, vďaka vibráciám prepúšťa zvuk nástroja,
  • struny – vedú od kobylky po hlavicu s ladiace mechanikou a sú zdrojom zvuku,
  • mostík – nachádza sa na kobylke, zachytáva struny a prenáša vibrácie zo strún do tela nástroja,
  • sedlo – vyzerá ako nultý pražec, ktorý je však umiestnený na mostíku kobylky a rovnako ako nultý pražec drží struny nad hmatníkom,
  • kobylka – je tvorená mostíkom a sedlom.

Základné druhy / typy ukulele

V základe sa ukulele podľa veľkosti delí na 4 typy, niekedy sa pridáva ešte 5. typ.

1. Sopránové ukulele

  • dĺžka: 53 cm,
  • menzúra: 33 cm,
  • ladenie: GCEA, ADF # B
  • pražce: 12-15
  • určené pre: začiatočníkov, deti, osoby s malými či útly prsty.

Sopránové ukulele patrí medzi najmenšie. Jeho dĺžka je 53 cm a vzdialenosť nultého pražca od kobylky (menzury) len 33 cm. Charakteristický je pre nich vysoký a tenký zvuk. Vzhľadom k jeho kompaktným rozmerom by ste mali vedieť, že má pražce pomerne blízko pri sebe, a preto sa na neho bude lepšie hrať osobám s útlejším prstami alebo deťom. Pre predstavu: dva pražce sopránového ukulele by sa zmestili do prvého pražce westernovej gitary.

2. Koncertné ukulele

  • dĺžka: 58 cm,
  • menzúra: 38 cm,
  • ladenie: GCEA, ADF # B,
  • pražce: 15-20,
  • určené pre: pokročilých hráčov, hráča so širšími prstami, pre osoby, ktoré chcú vystupovať a pre všetkých, ktorí milujú plnšie tón.

Hoci názov obsahuje slovo koncertné, rozhodne použitie tohto ukulele nepatrí do rúk len majstrom a virtuózům. Na tento nástroj môžu hrať všetci tí, kto to s hraním myslia vážne a vyskúšali si na sopránová ukulele, že je hranie baví a radi by sem tam vystúpili napríklad v obľúbenej krčmičke. Je to v podstate hudobný nástroj pre pokročilých a uspokojí najširší okruh hudobníkov.

Je pre neho charakteristické väčšie telo, ktoré dosahuje až 58 cm, hlasnejší a plnšie tón a vďaka väčším rozmerom sa bude v ruke dobre držať aj hráčom so silnejšími prstami. Na hmatníke sa tiež lepšie dostanete do vyšších polôh. Koncertné ukulele môžeme definovať ako ideálny kompromis medzi kompaktným telom, klasickým zvukom ukulele a herným komfortom.

3. Tenorové ukulele

  • dĺžka: 66 cm,
  • menzúra: 46 cm,
  • ladenie: GCEA,
  • pražce: 15 +,
  • určené pre: pokročilých a seriózných hráčov, hráčov so širšími prstami, sólistov a milovníkov plného tónu.

Pre tento typ sa rozhodnite, ak chcete väčší nástroj s dĺžkou okolo 66 cm a v hre sa chcete neustále zlepšovať. Oproti prvým dvom menovaným je tenorové uke hlasnejší a plnšie. Jeho tón je širší a pevnejší. Nad hmatníkom zajasajú väčšie ruky, hru si vychutnáte aj so všetkými finesami (zrnitosťami).

4. Barytonové ukulele

  • dĺžka: 74 cm,
  • menzúra: 48 cm,
  • ladenie: DGHE,
  • pražce: 19+,
  • určené pre: hráčov, ktorí vedia hrať na gitaru, všetkých, ktorí milujú hlboké tóny, sprievodných hráčov, pre tých, ktorí chcú osobitý hudobný nástroj.

Jedná sa o najväčší model s dĺžkou 74 cm. Pocitovo vám pri hraní môže pripomínať malú gitaru. Vyšších tónov sa od tohto hudobného nástroja však nedočkáte. Barytonový uke má hlbší zvuk a ladenie zodpovedá štyrom najtenším strunám na gitare. Vďaka tomu sa na neho pohodlne naučí hrať najmä gitaristi. Barytonové ukulele je charakteristické väčším telom a veľkými rozostupy medzi pražci. Klasický tón, ktorý je charakteristický pre tri prvé typy z neho nevyloudíte.

5. Ostatné ukulele

Do ostatných spadajú špecifické typy, ktorým môže byť napríklad basové ukulele, ktoré hráči umožní hrať v basové ladenie basgitary EADG. Ďalej sem môžu spadať najrôznejšie konštrukčné prevedenie s neobvyklými prvkami.

Akustika alebo elektrika

Pred nákupom si nezabudnite premyslieť, či budete chcieť so svojím nástrojom tiež vystupovať alebo nie. Ak áno, je lepšie siahnuť po niektorom modelu, ktorý je opatrený snímačom. Vďaka káblu ho ľahko zapojíte do komba alebo mixážneho pultu. Za pomoci snímača môžete naviac zvuk obohatiť o ďalšie efekty a oceníte ho aj pri nahrávaní.

Ozvučenie ukulele pomocou mikrofónu nie je úplne jednoduché. Vybrať si teda môžete z elektroakustických alebo elektrických modelov. Na elektroakustické ukulele môžete hrať ako pripojenie k zosilňovaču, tak akusticky bez neho, na čisto elektrickom modeli sa bez zosilňovača nezaobídete.

Príslušenstvo

K ukulele by ste si nemali zabudnúť kúpiť ďalšie príslušenstvo:

  • struny na ukulele,
  • ladičku (ideálne klipovou),
  • obal (môže ísť o pevné vystužené puzdro, vypolstrované púzdro alebo obyčajný obal),
  • popruh na ukulele,
  • stojan na ukulele.

Ukulele je možné kúpiť aj v sete, čo znamená, že spoločne s nástrojom dostanete napríklad aj obal. Nevyhnutnou výbavou je tiež spevník s akordy na ukulele. Ukulele aranžmán sa dá urobiť v podstate pre akúkoľvek pesničku bez ohľadu na jej žáner. Medzi najlepšie a najznámejšie skladbu pre ukulele jednoznačne patrí Somewhere over the rainbow, ktorá bola vo filme Čarodejník z krajiny OZ ocenená Oskarom. Na internete tiež stačí zadať heslo ukulele Chords alebo tabs a vyjde vám celá rada úprav pesničiek, ktoré na tento nástroj môžete hrať.

Základných akordov na ukulele je v podstate 5 až 7. Ide o:

  • A,
  • C,
  • D,
  • F,
  • G,
  • B a F.

Výrobný materiál

Ukulele sa vyrába z rôznych materiálov, ktoré ovplyvňujú ich odolnosť, zvuk, a predovšetkým obstarávaciu cenu.

Plast

Patrí medzi najlacnejšie materiály a je dobré sa po ňom pozerať v prípade, že vyberáte a chcete kúpiť ukulele pre dieťa. Tento materiál je pre deti najlepšie, pretože je odolný proti nárazu i vode. Zmieriť sa však musíte s tým, že uke z tohto materiálu nemá príliš kvalitný zvuk. Spravidla je tlmený a nie všetky hmaty na ňom dobre znie. Plastové výrobky idú celkom slušne naladiť a deti si pri hraní nebudú ničiť hudobný sluch. Je ideálnou voľbou k táboráku, na cundr alebo pre vodákov.

  • nízka obstarávacia cena
  • odolnosť proti nárazu
  • odolnosť proti vode
  • nekvalitný zvuk
  • nie všetky hmaty na ňom dobre znie

Drevené ukulele

Najlepšie ukulele sa samozrejme vyrábajú s masívu. Nástroje majú vďaka nemu kvalitný zvuk. Je ideálnym materiálom aj pre začiatočníkov, ktorí by svoje zručnosti mali začať trénovať práve na ňom. Ľahšie z neho vylúdite pekné tóny, ale to neznamená, že drevený nástroj bude hrať za vás. Skôr je to len konštatovanie toho, že začiatočníkov môžu pri hraní napríklad na plast odradiť nechcené tóny. Pritom to pravdepodobne nie je chyba ich, ale výrobného materiálu nástroja. Snáď jedinou nevýhodou dreva je vyššia nákupná cena a samozrejme menšia odolnosť, než má plast.

  • krásne znie
  • vyrábajú sa z neho kvalitné nástroje
  • dobre sa na ňom hrá
  • vyššia nákupná cena
  • menšia odolnosť

Laminát

Laminát je výrobný materiál, ktorý je zlatou strednou cestou medzi masívom a plastom. Je odolnejšie proti zaobchádzaniu malých detí, môže mať celý rad farebných prevedení a zároveň má lepší zvuk ako ukulele plastové. Kvalitatívne však nedosahuje na masív. Z hľadiska obstarávacej ceny sa nachádza v rozmedzí medzi masívom a plastom.

  • odolnejšie
  • mnoho farebných variantov
  • lepší zvuk ako plast
  • prijateľná obstarávacia cena
  • nie tak kvalitný ako masív

Preglejka

Nástroje strednej triedy sa najčastejšie vyrábajú z preglejky. Jedná sa o vrstvený materiál z tenkých listov dreva, ktorým sa hovorí dyhy. Cena ukulele zodpovedá tomu, aké drevo bolo pre preglejku použité. Najčastejšie sa stretnete s mahagónom, orechom a sapele. Medzi drahá dreva patrí zebrawooe alebo ziricote.

Polomasiv

Polomasiv označuje, že je nástroj vyrobený z časti z masívu a z časti z preglejky. Pre výrobu prednej dosky sa používa masív, boky a zadná doska sa vyrábajú z preglejky. Oproti preglejke má tento kombinovaný nástroj lepší zvuk.

Struny pre ukulele

Struny pre ukulele sa líši podľa typu nástroja. Pre sopránové sa nehodí struny na tenorové. Vždy je teda vyberajte podľa veľkosti výrobku. Zložitého výberu sa nemusíte obávať, pretože na obale vždy nájdete napísané, pre aký nástroj sú určené. Každý typ totiž vyžaduje struny s inou silou, dĺžkou i materiálovým zložením.

Čo sa týka materiálu strún a farebného prevedenia, ich ponuka je bohatá a nie je možné jednoznačne povedať, ktoré sú najlepšie. Ideálne je, ak si ich niekoľko vyskúšate. Všeobecne sa neodporúča na tento hudobný nástroj navíjať struny kovové, keďže tie vytvárajú väčší ťah na kobylku, ktorá pre ňu nie je stavaná a mohla by sa časom odtrhnúť.

Ako naladiť ukulele

Ladenie ukulele sa robí najčastejšie podľa ladičky. Časom to však môžete robiť podľa sluchu, čo je najpraktickejšie, ale zároveň to vyžaduje mať naozaj trénovaný sluch.

Najjednoduchšie je ladenie pomocou chromatické ladičky klipového typu. Na rozdiel od klasických ladiček, ktoré snímajú všetok okolitý zvuk, klipové ladičky stačí pripevniť na hlavu gitary (tam, kde sa nachádzajú ladiaci kolíky) a začať ladiť. Klipová ladička totiž sníma len rezonancie strún a nič iné. Hudobný nástroj tak ľahko naladíte aj v rušnom prostredí.

Displej na ladičke vám ukáže, či strunu povoliť (pretože je naladená príliš vysoko), alebo utiahnuť (pretože je naladená príliš nízko). Samozrejme môžete pri ladení využiť aj mobilné aplikácie alebo ukulele tunery na internete.

Struny sa volajú (začíname od najsilnejší struny, ktorá je hore, a pokračujeme k najtenší, ktorá je dole):

  • G,
  • C,
  • E,
  • A.

Ak ste ľavák, musíte si struny prerobiť, keďže drvivá väčšina ukulele sa ladí pre pravákov. Nezabudnite si struny poznačiť a natiahnuť späť v poradí G, C, E, A.

Ukulele a ako sa na neho naučiť hrať

Určite sa obrňte trpezlivosťou a verte, že sa čoskoro dočkáte pokrokov, ale nič nie je zadarmo. Pri hre na ukulele sa najskôr naučte čítať akordy, aby ste vedeli ako na prstoklad na hmatníku. Vzhľadom k tomu, že základných akordov nie je veľa, je úplne jedno, ktorým začnete a ktorý bude nasledovať.

Ideálne je si vybrať 2-3 akordy a tie striedať v rôznom poradí. Nie je nutné hrať rovno celú pesničku, ale skôr len brnkať do strún a akordy dostať do „ruky“. Dôležité je správne stláčanie strún. Ak nebudete dôslední, tón nebude dobre znieť.

Akonáhle budete zbehlí v striedaní akordov, zamerajte sa na rytmus. Nikam sa nežeňte a spočiatku hrajte pomaly a starostlivo. Rýchlosť sa dostaví poctivým cvičením.

Viete, že: Zaujíma vás, ktorá herečka sa preslávila hrou na ukulele? Jednou z najväčších ikon, ktorá je s týmto nástrojom spájaná, je Marilyn Monroe. Hrala na neho v komédii známeho režiséra a scenáristu Billyho Wildera Niekto to rád horúce z roku 1959.

Ako vybrať ukulele pre začiatočníka

Najčastejším typom pri výbere ukulele pre začiatočníka je sopránové. Medzi jeho prednosti patrí to, že sa dobre prenáša a je malé. Pre naučenie základných akordov a zoznámenie sa s nástrojom je vhodnou voľbou. Faktom však je, že vám nedá toľko priestoru pre manévrovanie po hmatníku, ktoré je lepšie u tenorového alebo koncertného ukulele. Záleží len na vás, či sa rozhodnete pre koncertné, tenorové alebo sopránové. Výber podriaďte svojmu vkusu zvuku aj zapálenie pre hranie.

Z hľadiska cenových kategórií by sme začiatočníkom nedoporučovali kupovať najdrahšie (okolo 200 euro), ale ani najlacnejší varianty (cca 20 euro). Ideálna stredná cesta je cena okolo 80-100 euro, za ktorú už dostanete kvalitný nástroj, ktorý vás od hrania neodradí, pretože má kvalitnú mechaniku a dobre znie.

Na čo sa zamerať:

  • typ ukulele – vyberajte podľa zvuku a veľkosti,
  • hmatník – pre začiatočníkov je najlepšie zvoliť ukulele s kontrastnými pražci, ktoré na hmatníku lepšie uvidíte, a nebude dochádzať k prehmatom,
  • chrbát ukulele – je dobré si vyskúšať, ako sa vám bude ukulele držať. Na trhu totiž môžete naraziť na chrbát rovná alebo vypuklá.

Akú značku ukulele vybrať

Najlepšieho výrobcu ukulele je ťažko vybrať, ale každopádne existujú značky s dlhou tradíciou aj dobrou povesťou, takže nákupom u nich získate kvalitný hudobný nástroj.

Mahalo

Je zárukou dobrého pomeru vysokej kvality (zvuk i prevedenie) a cenovej dostupnosti. Uke tejto značky patrí celosvetovo medzi špičku. Spoločnosť, ktorá značku vlastní má sídlo v Nagoji v Japonsku, pomenovanie Mahalo vzniklo v roku 1999.

Ortega

Jedná sa o nemeckého výrobcu, ktorý sa výrobou zaoberá už od roku 1994. Spoločnosť najskôr vyrábala gitary španielky, ale postupne sa jej škála začala rozvíjať o ďalšie strunové nástroje, vrátane ukulele. Ortega rozhodne patrí medzi kvalitné producentov hudobných nástrojov.

Lanikai

Ukulele tejto značky pochádza z Číny a patrí k najpredávanejším na svete. Mnohí odborníci túto značku odporúčajú predovšetkým začiatočníkom, ale hrajú na ne i profesionáli (hudobníci z Gorillaz, Jake Shimabukuro alebo Damon Albarn). Značka ponúka okrem čtyřstrunných ukulele tiež varianty so šiestimi alebo ôsmimi strunami. Rovnako v jej portfóliu nájdete Guitelele, čo je hybrid medzi gitarou a ukulele.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo