Ako vybrať vodnú fajku

Vodná fajka si na trhu vydobyla svoje postavenie už pred mnohými rokmi. Veľa ľudí si bez nej nedokáže predstaviť posedenie s priateľmi v spoločnosti, iní ju majú dokonca aj doma a spríjemňujú si s ňou svoje dlhé večery. Na akom princípe však fajka funguje, z akých veľkosťou si môžeme vybrať či za koľko môžete kvalitnú fajku zohnať? Ak by ste si aj vy chceli svoj domov prevoňať napríklad vanilkovým tabakom, ale nie ste si úplne istí, po ktorej voľbe siahnuť, určite pokračujte v čítaní.

Vodné fajky

Hoci vodné fajky slúžia na fajčenie, fungujú úplne inak, než ako ste zvyknutí u klasických cigariet. Ťahaním sa vháňa žeravý vzduch od uhlíka usadeného na samom vrchole korunky vodnej fajky, kam sa vkladá tabak. Ten však nie je suchý, ale mokrý – avšak práve horúci vzduch ho vysúša a páli. Vytvorený dym sa cez telo fajky dostane do tzv. vázy s vodou. Voda začne bublať a dym z vázy putuje hadicu von prečistený a ochladený priamo do vašich plic.Docela jednoduchý princíp fungovania, ktorý sa stal hitom.

TOP vodné fajky

Neviete, po ktorej značke alebo po ktorom výrobcovia siahnuť? Prinášame vám prehľad tých najobľúbenejších spoločne s cenovým rozpätím.

ZnačkaCena v €
Top Mark10-30
Dreamliner10-50
Sahara Smoke20-150
Aladin30-60

Časti vodnej fajky

Každá klasická fajka sa skladá z nasledujúcich dielov.

Telo

 • kovová časť uprostred fajky (vyrobená napríklad z hliníka, mosadze alebo nerezovej ocele), v ktorej časti je umiestnený spätný ventil s kovovou guličkou;
 • dávajte si pozor, aby ste tabak nepřepalovali, pretože by ste si ventil mohli zničiť,
 • telo samotné má tri tesnenia, prvé z nich je medzi telom a korunkou, druhé medzi telom a vázou, tretí potom medzi telom a hadicu; počítajte s tým, že životnosť všetkých tesnení je obmedzená a po čase ich budete musieť vymeniť (z tohto dôvodu je dobré informovať sa už dopredu o dostupnosti náhradných dielov na rôzne typy fajok).

Váza

 • krehká spodná časť známa tiež ako karafa; môže byť vyrobená zo skla, prípadne z keramiky i porcelánu.

Hadica

 • s dvomi koncovkami; k hadici patrí samozrejme tiež náustok z dreva, kovu či kameňa (k dostaniu je na trhu veľa možností).

Keramická korunka (Hagar)

 • najvrchnejšia časť fajky slúžiaca k uloženiu žeravých uhlíkov aj spaľovanie tabaku.

Ako funguje vodná fajka

Fajčenie vodnej fajky nie je žiadna veda. Ťahaním zo hadicu pomáhate vháňať žeravý vzduch od uhlíka do korunky – práve tam je uložený tabak. Mokrým tabakom prechádza horúci vzduch, a tým je vysušovanie a pálenie. Cez telo fajky sa dym dostane do vázy s vodou a ďalej, zbavený rôznych nečistôt, do hadice a pľúc.

Nevyhnutné príslušenstvo:

Uhlíky a brikety do vodnej fajky

Nielen samotná fajka a tabak majú vplyv na kvalitný pôžitok, tiež výhrevnosť je veľmi dôležitým aspektom. K tej si môžete zvoliť buď briketky, alebo uhlíky.

 • Briketky – Aj keď existuje hneď niekoľko variant, najlepšiu voľbu predstavujú iba prírodné produkty (napríklad tie z kokosových škrupín i bambusu). Len nezabudnite briketky nechať poriadne rozhorieť, čo u prírodných materiálov trvá o niečo dlhšie. Dlhá doba žeravenia vám však chvíľku čakania náležite vynahradí. Dĺžka horenia je približne 2 hodiny.
 • Uhlíky – Pre tých menej trpezlivých existuje alternatíva v podobe uhlíkov, ktoré sa rozhorí jedna dve. Avšak aj tu myslite na kvalitu, pretože nekvalitné produkty vám znepríjemní chuť tabaku. Dĺžka horenia sa pohybuje medzi 30-50 minútami.

Najlepšie uhlíky do vodnej fajky

 • Carbol Ring
 • Excelsior
 • Three Ring

Tabak do vodnej fajky

Mimo tabak už je dnes možné do fajky vložiť i tzv. kamienky.

 1. Tabak – Rastlinné časti, ktoré môžu alebo aj nemusia obsahovať nikotín. popri tradičných zmesí si môžete zaobstarať príchute ako jablko, vanilka a mnoho ďalších. Najlepší tabak do vodnej fajky:
  – Nakhla Tobacco
  – Al Faker Herbal
 2. Kamienky – Minerálne kamienky do vodných fajok neobsahujú žiadny nikotín. Môžete si ich predstaviť ako prírodný zdroj, ktorý je impregnovaný glycerínom. Kamienky sú presne tým, čo ich názov označuje, teda malé ovály, ktoré disponujú požadovanú príchuťou.

Doplnky

 1. Tarbuš (Závetrie) – Väčšinou nebýva súčasťou, avšak nie je žiadny problém si túto plechovú krytku dokúpiť. Jedná sa len o ozdobný doplnok, ktorý bráni unikaniu tepla z korunky. spaľovanie i výhrevnosť je za použitia tarbuše ďaleko lepší.
 2. Kliešte – Tie sú nutnosťou, ak chcete manipulovať s uhlíkom i briketami. A aby sa vám tabak zbytočne nepřepaloval, určite by ste občas uhlík mali z korunky zložiť.
 3. Štetka na čistenie vázy a tela – K dostaniu iba u niektorých modelov.
 4. Sitko – Dá sa nahradiť alobalom. Slúži proti pripaľovaniu tabaku a prepadu popola do tabaku.

Veľkosť

Veľkosťou existuje hneď niekoľko, záleží, či chcete ju používať sami, alebo či si ju kupujete kvôli spoločným večerom s priateľmi.

Mini vodné fajky

Sú vhodné predovšetkým ako dekorácia, alebo ako cestovná alternatíva.

Malé vodné fajky

Pomerne ľahké, skladné a ľahko premiestniteľné kúsky, ktoré disponujú maximálnou výškou 50 cm. Ak mini fajky majú nižšiu kvalitu filtrácie i ochladzovanie tabakového dymu, malí zástupcovia sú na tom o niečo lepšie a pre domáce použitie sú úplne postačujúce.

Stredné vodné fajky

Maximálna výška stredných produktov je 65 cm. Výhodou je ich väčšia stabilita a možnosť pripojenia dvoch hadic na poťahovanie tabakového dymu.

Veľké vodné fajky

Najväčší fajky môžu presahovať aj 90 cm, za také skvosty si však tiež náležite priplatíte a nie je až tak ľahké ich prevážať. Avšak vysoká cena aj nemožnosť prenášanie z miesta na miesto je len drobným nedostatkom v pomere s dokonalou filtráciou, kvalitným ochladzovaním aj možnosťou pripojiť k nim aj šesť hadic naraz.

Cena vodných fajok

Do 40 €– mini prevedenie, ktoré nie je nič pre fajnšmekrov, však k občasnému použitie vám postačí
40 – 100 €– ideálne pre vás i vašich priateľov, väčšinou sa dá pripojiť viac hadic
100 – 200 €– dosahujú veľkosť až 90 cm a zaobstarávajú si ich ľudia z rad vášnivých fajčiarov
Nad 200 €– vázy sú mnohokrát tvorené z luxusnejších materiálov, ako je sklo (napr. keramika či porcelán) a výrobcovia si mnohokrát vyhrajú aj s tými najmenšími detailmi

Ako si pripraviť dokonalý pôžitok?

 • Fajku používajte zásadne vyčistenú.
 • Pred použitím naplňte karafu tak, aby telo bolo ponorené 1-3 cm.
 • Telo poriadne přitěsněte ku karafe.
 • Nasaďte tácku a vložte tabak do korunky.
 • Korunku prikryte táckou alebo alobalom; ak máte iba alobal, nezabudnite do neho prepichnúť dierky.
 • Rozohrejte uhlíky, a ak máte, použite tarbuš.

Základná príprava fajky vyžaduje naplnenie vázy vodou tak, aby telo bolo ponorené 1-3 cm. Telo fajky do nádoby zasaďte krúživým pohybom, vďaka ktorému nehrozí prasknutie kvôli prílišnému tlaku. Do tela vodnej fajky zasuňte hadicu. Pri pripevňovaní hadice aj tela dbajte na to, aby boli spoje úplne utesnené, inak sa pokouření nevydarí, pretože fajka bude prisávať vzduch z okolia.

Tabak sa sype do vrchnej časti korunky. Pri príprave je dôležité tabak dobre rozdrobiť, pretože natlačený tabak by korunku upchal. Korunka by mala byť tabakom naplnená zhruba 2-3 mm pod okraj tak, aby sa alobal nedotýkal tabaku.

Korunka sa prekrýva alobalom s rozmermi zhruba 15 x 15 cm, alobal môže byť pokojne dvojvrstvový. Dobre ho vypnite a uhlaďte okolo obvodu korunky. Pripravený alobal proděravějte špendlíkom.

Posledným krokom je zapálenie uhlíka alebo brikiet. Uhlík sa najlepšie rozohrieva na plynovom variči po dobu aspoň 5 minút. Nezabudnite, že musí byť nažhavený z oboch strán, inak po položení na alobal začne dohasínať a fajka rýchlejšie končí. Ak použijete rýchlozápalné uhlíky, postačí vám rozpálení zapaľovačom alebo zápalkou. Akonáhle uhlík prestane prskať, položte ho na vodnú fajku.

Starostlivosť o vodnú fajku

Či už si zaobstaráte cenovo dostupnejšie kúsok, alebo túžite po naozajstnom skvostu, nemali by ste podceňovať jeho údržbu. Práve preto by ste si mali zaobstarať nielen fajku ako takú, ale aj špeciálne kefky, ktoré sa postarajú nielen o karafu, ale aj o celé telo. Nezabudnite dokúpiť aj čistiace roztoky, aby celková starostlivosť bola kompletná. Správna starostlivosť sa odrazí nielen na stave, ale aj na chuti. Na umývanie používajte teplú vodu a rozhodne nepoužívajte saponáty. Môžu sa negatívne podpísať na chuti.

 • Telo fajky – preplachujte ho po každom fajčenie. Zabránite tak trvalému usadzovaniu nečistôt. Telo preplachujte pod tečúcou vodou a nečistoty odstráňte štetkou na to určenou.
 • Váza – rovnako ako telo fajky aj vázu vypláchnite po každom fajčenia a naplňte ju čistou vodou. Kvôli pôsobeniu vody sa na stenách začne objavovať povlak, ktorý je potrebné najmenej raz za týždeň dôkladne odstrániť štetkou.
 • Hadica – aj napriek tomu, že sa vyrába z kvalitného potravinárskeho silikónu, by mala byť pravidelne čistiť, ale nie vodou, ale prefúknutím. Vnútri hadice sa nachádza kovová špirála, ktorá by mohla zhrdzavieť. K prefúknutiu je možné použiť aj vhodný kompresor. Kvôli usadeným nečistotám môže dochádzať k znehodnotenie vašej obľúbenej chuti.
 • Hlava – po dofajčení z hlavy vyberte zvyšok tabaku a prepláchnite ju čistou vodou. Vzhľadom k tomu, že sa tabak môže k povrchu pripáliť, budete musieť čas od času pre čistenie použiť drôtenku.

Škodlivosť vodnej fajky

Ak by sme vedľa seba postavili škatuľku cigariet a vodnú fajku, oveľa lepšie je siahnuť raz za čas po vodnej fajke než po cigaretách.

Samozrejme že ani samotná vodná fajka nie je úplne zdravá, ale tabak ňou určený je poväčšinou zložený z vysušených ovocných drví, melasy a tabakových listov. Druhé malé plus predstavuje spaľovanie tejto zmesi. Zatiaľ čo u cigariet sa tabak spaľuje pri teplote okolo 900 ° C, vodnej fajke stačí len 450 ° C. A ako je známe, pri väčších teplotách spaľovaní vzniká tiež viac karcinogénnych látok.

Ako poslednú by sme mohli spomenúť aj vodu, cez ktorú sa dym filtruje, a tak zachytáva veľké množstvo prachu aj nikotínu (nehľadiac na to, že si môžete zaobstarať tabak či kamienky bez jeho obsahu). Množstvo vdychovaných škodlivín nie je tak vysoké, ako tomu je u cigariet, však je pravda, že ani s vodnou fajkou by sme to nemali preháňať.

Elektronické vodné fajky

Elektronické vodné fajky nie sú nič iné ako vecičky známe pod oveľa vžitějším pojmom elektronická cigareta. Pri fajčení týchto cigariet síce vypúšťate „dym“, však nejde o nič iné než o páru.

Všetko čo potrebujete je tzv. e-liquid a nabitú batériu v prístroji. Liquid je zahrievaný a vzniká ochutená para. Hoci veľkou prednosťou je to, že e-cigareta neprodukuje ani popol, ani zápach, mali by sme si možno počkať na ďalšie výskumy týkajúce sa týchto príručných fajek , pretože ako ste možno v poslednom roku zaznamenali, najmä v USA sa niekoľko odborníkov proti e-cigaretám varujú a proklamujú, že vdychovanie e-liquidu asi nebude tak zdravé, ako sa na prvý pohľad zdá.

Je ťažké zhodnotiť, ktorá vodná fajka je tou najlepšou, rovnako ako napísať o nej recenziu, pretože tento výber je veľmi subjektívný. A preto najdôležitejšou vecou, ​​ktorú by ste si mali pred nákupom premyslieť je, či budete fajky využívať sami, prípadne s priateľmi, alebo či ju použijete iba na ozdobu či k pravidelnému fajčení. Či už vaše fajka bude tešiť váš zrak (alebo iné zmysly) určite nie je na škodu o nej uvažovať.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo