Ako vybrať najlepšie hrable Recenzie a Test

Záhradka je úžasná radosť, ale zároveň aj starosť – začínate na jar a končíte na jeseň. To potvrdí určite každý záhradkár. Preto väčšina z nich hľadá nejaký nástroj, ktorý by mu drinu aspoň trochu uľahčil. Dnes ale v našom hľadáčiku nebudú rôzne smart hi-tech výrobky. Zameriame sa na niečo oveľa jednoduchšie. Na nástroj, ktorý používali už Kelti a zároveň aj kozmonauti na Mesiaci. Na to ako vybrať najlepšie hrable.

Možno vás ani nenapadlo, že kúpiť kvalitné hrable na záhradu je taký oriešok. Existuje množstvo typov hrablí z rôznych materiálov podľa druhov záhradných prác, na ktoré sú hrable určené. Prečítajte si naše recenzie a rady, podľa čoho vybrať tie správne hrable, aby ste sa s nimi nemuseli na záhrade veľmi drieť a mohli si čo najskôr na nej dopriať relax a pohodu z dobrej práce.

Záhradné hrable Test

NázovTypŠírka záberu (cm)Dĺžka (cm)Kvalita spracovaniaPoužívanieCelkom
1.Fiskars Solid 135715Zistiť cenuuniverzálne35,815490%80%
86%
2.Fiskars Xact L 1027037Zistiť cenuna hrabanie lístia5417685%85%
85%
3.Gardena NatureLine 17106-20Zistiť cenuuniverzálne3613090%70%
82%
4.Fiskars Ergonomic 1000652Zistiť cenuuniverzálne3615380%80%
80%
5.Gardena 3022Zistiť cenuna hrabanie lístia5013080%70%
76%
6.Gardena 3024-20Zistiť cenuuniverzálne3013080%70%
76%
7.Cellfast ERGO PHZistiť cenuna hrabanie lístia52,517760%75%
66%
8.M.A.T. Group hrableZistiť cenuuniverzálne3514060%75%
66%
9.Levior 160cm 16zZistiť cenuvertikutačné3516050%70%
58%
10.Flo 114 cmZistiť cenuuniverzálne43,511440%60%
48%

Najlepšie hrable Recenzie

Fiskars Solid 135715 (1016036)

Typuniverzálne
Použitiezáhony, pôda, lístie, tráva, mulčovanie
Šírka záberu35,8 cm
Počet zubov14
Dĺžka154 cm
Hmotnosť670 g
Materiál násadytvrdený hliník
Materiál pracovnej častikalená karbónová oceľ
Kvalita spracovania90
Používanie80

Jedná sa o viacúčelové univerzálne hrable v antracitovej farbe s oranžovými prvkami, ktoré využijete po celú jar až jeseň. Sú totiž vhodné na prípravu pôdy pred sejbou, kultiváciu záhonov, mulčovanie alebo tiež na zhrabovanie lístia. Ľahko však s nimi rozhrabete aj nevzhľadné krtinke.

Hrable Fiskars Solid 135715 (1016036) majú tvrdenú hliníkovú násadu. Tenké a špicaté hroty na pracovnej časti sú vyrobené z kalenej karbónovej ocele. S hrabľami sa vám bude ľahko pracovať. Budete príjemne prekvapení, že sú oproti iným hrabím ľahké, ale pritom dostatočne pevné. Váži len niečo málo cez pol kilogramu! Súčasťou násady je navyše praktické očko, ktoré je ideálne na zavesenie.

Fiskars Xact L 1027037

Typna hrabanie lístia
Použitielístie, tráva
Šírka záberu54 cm
Počet zubov25
Dĺžka176 cm
Hmotnosť800 g
Materiál násadytvrdený hliník
Materiál pracovnej častiplast
Kvalita spracovania85
Používanie85

Tieto hrable v čierno striebornej farebnej kombinácii sú určené na zhrabávanie lístia alebo trávy. Vďaka pružným ľahko zahnutým prstom, ktoré sú blízko pri sebe, a jej širokému záberu celej pracovnej časti, vám táto aktivita pôjde ľahko a rýchlo. A to dokonca aj na väčších plochách.

Násada je vyrobená z ľahkého tvrdeného hliníka, pracovná časť je potom plastová. Hrable sa príjemne držia, pretože v mieste úchopu majú povrch v materiáli SoftGrip. Súčasťou konca násady je otvor, ktorý slúži na zavesenie. Podobne ako pri iných výrobkoch značky Fiskars počítajte však s vyššou počiatočnou investíciou.

FLO hrable so 16 zubami

Typuniverzálne
Použitiezáhony, pôda, lístie, tráva, mulčovanie
Šírka záberu43,5 cm
Počet zubov16
Dĺžka114 cm
Hmotnosť1150 g
Materiál násadydrevo
Materiál pracovnej častikov
Kvalita spracovania40
Používanie60

Tieto menšie univerzálne hrable majú kovovú pracovnú časť vo fľaškovo zelenej alebo čiernej farebnej variante. Tá je namontovaná do drevenej masívnej násady. Využijete ich pri zhrabávaní lístia, trávy alebo pri práci s pôdou. Pri manipulácii s týmito hrabľami odporúčame použitie pracovných rukavíc, aby ste si nezadreli do rúk kvôli násade z dreva triesku.

FLO hrable so 16 zubami sú oproti predošlým typom kratšie a ťažšie, ale na druhú stranu ich zoženiete lacnejšie. Hrable chýbajú závesné očko alebo ergonomickú rukoväť. Musíte si preto ujasniť, či dávate radšej prednosť kvalite alebo nízkej cene.

Cellfast hrable Ergo PH

Typna hrabanie lístia
Použitielístie, tráva
Šírka záberu52,5 cm
Počet zubov24
Dĺžka177 cm
Hmotnosť810 g
Materiál násadyhliník
Materiál pracovnej častiplast
Kvalita spracovania60
Používanie75

Tieto strieborno antracitové hrable vo svetle tyrkysovej farbe s oranžovými prvkami sú určené na zhrabávanie lístia, trávy a ďalšieho záhradného odpadu. Vďaka širokému záberu ich využijete na menších aj väčších plochách. Rukoväť je z ľahkého, ale pevného hliníkového materiálu, pracovná plocha potom z plastu. Zuby majú ľahko zahnutý tvar, takže sa toľko neupchávajú záhradným odpadom. Práca s nimi je teda viac efektívnejšia.

Cellfast hrable Ergo PH majú na rozdiel od predošlých modelov zaujímavú vychytávku. Ich hrebeň môžete jednoducho pomocou tlačidla vycvaknúť a použiť ho ako ručnú shrabku pri preprave lístia, trávy alebo iného záhradného odpadu do kompostu alebo na kolieska. Hrable majú navyše univerzálny adaptér, ktorý zaisťuje rýchlu výmenu rôznych hláv podľa momentálnej potreby. Na násadu teda môžete pripevniť nielen hrable, ale napríklad aj rýľ, motyku a pod. Súčasťou násady je očko na jej konci, ktoré slúži na zavesenie hrablí.

Gardena NatureLine 17106-20

Typuniverzálne
Použitiezáhony, pôda, lístie, tráva, mulčovanie
Šírka záberu36 cm
Počet zubov14
Dĺžka130 cm
Hmotnosť1080 g
Materiál násadylakované bukové drevo
Materiál pracovnej častioceľ
Kvalita spracovania90
Používanie70

Tieto univerzálne hrable s antracitovou pracovnou plochou sú určené na hrabanie rôznych záhradných odpadov, vyrovnávanie záhonov alebo ich prípravu na sejbu alebo kultiváciu pôdy. Hroty týchto hrablí sú vyrobené z ocele, aby vydržali veľkú záťaž pri práci. Násada je vyrobená z lakovaného bukového dreva, pracovná časť hrablí je vyrobená z ocele a obsahuje povlak Duroplast, ktorý chráni náradie pred koróziou. Obe časti sú pevne spojené, aby nedošlo k nežiaducej deformácii nástroja alebo kývaniu jeho jednotlivých častí.

Víťaz testu

Aké sú teda najlepšie univerzálne hrable? Z recenzií na internete si nemožno nevšimnúť ovacie na hrable Fiskars Solid 135715 (1016036). Fiskars jednoducho vie, o tom niet pochýb. Hrable obsadili prvé miesto vďaka svojej ľahkosti a univerzálnemu použitiu.

Najlepšie hrable na lístia sú Fiskars Xact L, ale na chrbát im dýchajú Gardena 3022.

Z akých častí sa hrable skladajú?

Hrable sú rokmi osvedčený nástroj, ktorý je dokonalý práve vo svojej jednoduchosti. Skladá sa prakticky len z dvoch častí – z násady a pracovnej časti. Hrabice sú potom zložené z kolíkov (zubov), ktoré môžu byť rôzneho tvaru, veľkosti alebo hustoty podľa toho, na akú činnosť sú hrable určené. Niektoré premakanejšie modely môžu mať rôzne vychytávky ako napríklad očko na zavesenie hrablí, pogumovanú rukoväť pre pohodlnejší úchop a pod.

Môžete si ale kúpiť len samotnú násadu, na ktorú môžete nasadzovať rôzne záhradné nástroje ako sú nielen hrable, ale aj napríklad motyčka, zmeták, hrablo na sneh a pod. To vám vo výsledku ušetrí veľa priestoru.

Ako si vybrať hrable?

Mysleli ste si, že vybrať hrable nie je žiadna veda? Omyl. Existuje totiž veľké množstvo hrablí, ktoré sa líšia podobou, veľkosťou, hmotnosťou a hustotou kolíkov podľa účelu, na ktorý hrable slúži. Čím bližšie sú zuby pri sebe, tým viac záhradného odpadu preberú na jedno zhrabnutie. Pred samotným výberom si budete musieť na začiatok ujasniť, na čo budete chcieť hrable používať. Niektoré sa totiž hodia iba na určitý druh prác. Vo výsledku sa teda môže stať, že budete potrebovať viac ako jedny hrable.

Typy hrablí podľa účelu

Vedeli ste, že neexistuje iba jeden typ hrablí? Zoznámte sa s tými základnými.

1) Švédske hrable na lístie

Švédske hrable je označenie pre hrable s doširoka roztvorenými prstami. Takéto hrable s vejárovitým tvarom sú určené primárne na zhrabávanie lístia. Pri niektorých modeloch švédskych hrablí je možné prsty variabilne roztvárať a meniť tak záber pracovnej plochy. Ako to funguje v praxi? Pokiaľ potrebujete zabrať čo najväčšiu plochu alebo veľké opadané listy, roztvorte prsty na maximum až k násade. Hrabanie vám pôjde ľahšie. Pretože sú ale prsty ďalej od seba, poberú menej záhradného odpadu. Jedno miesto budete musieť teda pohrabať viackrát. Zovreté prsty sa dostanú aj do užších problémových miest ako sú napríklad uličky medzi kríkmi. Poberú síce odpadu viac, ale treba hrabať väčšou silou.

Na rozdiel od hrablí klasického rovného tvaru sa lístie alebo iný záhradný odpad pri hrable vejárovitého tvaru nenapichuje priamo na zuby, ale medzi ne. Odpad tak preto zhrabnete rýchlejšie.

Násada býva najčastejšie hliníková s poplastovanou rukoväťou. Pracovná plocha môže byť vyrobená z plastu alebo kovu. Ktorý materiál teda zvoliť? Pokiaľ chcete zhrabávať len lístie, zvoľte plastovú variantu. Plast býva všeobecne ľahší ako kov. Nemusíte sa ale báť, že by bol tento materiál menej odolný. Aj keď s ním budete zhrabávať všetkou silou, tak sa prsty nezlomia. Rovnako tak vydrží, aj keď na ne omylom šliapnete. Navyše by mu nemal vadiť mráz ani dážď.

Pokiaľ chcete okrem zhrabávania lístia využiť hrable aj na upratovanie trávnika po vertikutácii, je lepšie zvoliť pracovnú plochu z kovu. Pri takomto procese je totiž potrebné na hrable viac tlačiť.

2) Ploché alebo mierne zahnuté plastové hrable na trávu a lístie

Oba druhy týchto hrablí svojim vejárovitým tvarom pripomínajú švédske hrable. Hodí sa na zhrabávanie lístia alebo trávy na väčších plochách. Ploché varianty hrablí sú viac pružnejšie a preto sa hodia na vyhrabávanie lístia z trávy. Lístie akoby vystrelí z pôdy von a je jednoduchšie ich potom zhrabnúť. Mierne zahnuté prsty sú potom pevnejšie. Hodí sa skôr na razantnejšie vyhrabávanie odpadu z trávnika.

3) Vertikutačné hrable na mach

Aby bol váš trávnik krásne zelený a bez nežiaduceho machu, treba sa oň patrične starať. Na kultiváciu trávnika a vyhrabávanie machu vám poslúži prevzdušňovacie hrable (tzv. vertikutačné). Niekedy sa im hovorí aj hrable rezacie, pretože oproti klasickým hrotom majú zahnuté ostré nože, pomocou ktorých sa vám podarí mach lepšie vydĺbnuť. Tieto hrable môžu byť doplnené o pojazdové kolieska, aby bol uľahčený spätný pohyb. Iné modely môžu mať hroty po oboch stranách, ale s rozdielnou hustotou. Váš trávnik bude po zásahu týchto hrablí bude pôsobiť sviežo a našuchorene.

4) Celodrevené alebo plastové hrable na seno a trávu

Veľké hrable využijú nielen majitelia pozemkov s väčšou rozlohou, ale aj chovatelia domácich zvierat. Čo sa materiálov týka, môžete vyberať medzi celodrevenými hrabľami alebo plastovými. Tento typ hrablí sa hodí na zhrabovanie trávy a sena alebo na jeho obracanie. Na rozdiel od iných typov hrablí sú tieto oveľa dlhšie. Ich dĺžka totiž môže dosahovať až 190 cm!

5) Kovové hrable na prípravu záhonov na vysievanie a prácu s pôdou

Pre kovové hrable sú vyrobené najčastejšie z ocele s drevenou násadou. Nie sú príliš vhodné na zhrabovanie záhradného odpadu z trávnika, pretože by ho mohli poškodiť. Majú vyššiu hmotnosť, ktorú však oceníte pri príprave záhonov na vysievanie alebo na prácu s pôdou. Pomocou nich ju môžete vyrovnávať, kypriť alebo hrabať. Hravo s nimi rozbijete aj krtincov. Vďaka pevnosti pracovnej plochy ich využije dokonca aj v stavebníctve. Poradí si totiž aj s rozhrnutím rôzneho druhu materiálu do roviny.

6) Lopatové hrable na zbieranie a preosievanie

Tieto hrable sú skvelým viacúčelovým pomocníkom na záhrade. Môžete s nimi samozrejme hrabať ako s klasickými hrabľami záhradný odpad. Využijete ich aj pri zbere opadaného ovocia. Ako už názov napovedá, môžete ho následne nabrať ako na lopatu a preniesť napríklad na kolieska alebo kompost. Lopatové hrable majú husté zuby, ktoré sa do tretice všetkého dobrého hodia na preosievanie buriny, vetvičiek alebo iného nežiaduceho odpadu zo zeminy. Vylovíte s nimi aj lístie z bazéna či jazierka.

7) Ručné hrabličky

Ako už zdrobnelina názvu napovedá, jedná sa o akúsi zmenšeninu hrablí. Majú krátku rukoväť, takže vám jednoducho padnú do ruky, a malú pracovnú plochu so zahnutými zubami. Najčastejšie sa dajú kúpiť hrabličky s kovovou hrabicou a dreveným hrabiskom. Pokiaľ dávate prednosť pohodliu pri práci, môžete si priplatiť aj za variantu s mäkčenou rukoväťou.

Hrabličky sa hodia na drobnejšie záhradné práce. Využijete ich napríklad pri práci s hrantíkmi alebo na menších záhonoch. Hodí sa na kyprenie alebo prevzdušnenie pôdy.

8) Univerzálne hrable

Tieto hrable využijete takmer na čokoľvek. Zhrabnete s nimi lístie, trávu aj iný záhradný odpad, využijete ich pri príprave záhonov aj na iné práce. Je nutné si však uvedomiť, že hoci ušetríte priestor a peniaze, nikdy s jednými hrabľami nebude výsledok vždy ideálny.

Dĺžka násady hrablí

Dôležité je zvoliť vhodnú dĺžku násady s ohľadom na výšku človeka, ktorý bude hrable používať. Tak bude mať prácu s hrabľami značne uľahčenú. Pokiaľ je vás doma viac a navyše máte vo vašich výškach značné rozdiely, kúpte si hrable dvoje. Zaujímavou alternatívou sú hrable s teleskopickou násadou. Jej výšku môžete upraviť podľa toho, kto práve hrable používa. Vybrať si správnu dĺžku hrablí je celkom jednoduché. Horný koniec násady by totiž mal byť v úrovni vašich očí – cca 10 centimetrov pod temeno hlavy.

Vhodná dĺžka hrablí:

výška postavy odporúčaná minimálna dĺžka hrablí
160 cm 150 cm
170 cm 160 cm
180 cm 170 cm
190 cm 180 cm
200 cm 190 cm

Drobná nevýhoda teleskopických hrablí je v tom, že v mieste nastavovania dĺžky hrablí môže tlak viesť až k zlomeniu hrablí, prípadne vŕzganiu, atp.

Pokiaľ to je možné, vyberajte vždy hrable tak, že si ich v predajniach tzv. „osaháte“. Zistíte tam, ako sa vám s náčiním manipuluje a či vám vyhovuje dĺžka násady, hmotnosť, vzhľad a pod. Pred kúpou sa vždy uistite, že sú spoje jednotlivých častí skutočne pevné.

Dávajte si tiež pozor, aby ste kupovali hrable od overených predajcov. U menej kvalitného náradia totiž môžu jednotlivé zuby vypadávať, hrable sa tým pádom stáva menej kvalitné a práca s ním je viac zložitá, alebo skoro nemožná.

Materiál

Násada

Nedá sa povedať, ktorý materiál hrablí je lepší alebo horší. Každý má totiž svoje výhody a nevýhody. Tradične sa násada vyrábala z dreva.

  • Drevené hrable kúpite aj dnes, ale už sa veľmi nevidí a veľa výrobcov vsádza čoraz častejšie na iné materiály. Najčastejšie sa používajú na hrabanie trávy a sena, ale drevená násada často vydrží veľa. Pokiaľ je násada z málo opracovaného dreva, potom je lepšie pracovať v rukaviciach a neriskovať triesku, mozole a suché ruky.
  • Oceľové hrable sú obľúbené kvôli svojej pevnosti a dlhej životnosti. Vydrží aj drsné zaobchádzanie a ťažkú ​​prácu na záhrade.
  • Hliníkové hrable patria medzi ľahké modely, ale zároveň vcelku veľmi pevné. Hodí sa na ťažšie práce na záhrade – pretože násada vydrží aj drsnejšie zaobchádzanie.
  • Plastové hrable sú odolné a ľahké zároveň. Plast môže byť vystužený sklenenými vláknami, aby bol výrazne pevnejší. Navyše na nich nemá čo korodovať a sú prakticky bezúdržbové. Nevystužené sa hodia na všetky ľahšie práce, tie vystužené (sklenenými vláknami napríklad) sú vhodné aj na ťažšiu prácu – vyhrabávanie kameňov, prevzdušňovanie, atp.

Všeobecne platí, že čím ľahší materiál zvolíte, tým menej sa pri používaní hrablí nadriete.

Hrabice

Materiál sa volí podľa toho, na aký účel hrable potrebujete.

  • Kovové sa hodia v stavebníctve na rozhrnovanie stavebného materiálu, na záhrade ich využijete pri príprave záhonov a práci s pôdou.
  • Plastové sú skôr na hrabanie ľahkého záhradného odpadu ako je lístie, tráva, opadané ovocie a pod.
  • Drevené hrable sú na rozdiel od iných materiálov háklivé na údržbu, preto odporúčame aspoň 1x ročne ošetriť pomocou špeciálnych náterov na drevo.

Najznámejší výrobcovia 

Na trhu pôsobí množstvo značiek s náradím a záhradným vybavením. Môžete samozrejme kúpiť aj no name výrobky. My sme sa zamerali na predstavenie troch známych spoločností, s ktorými ste sa iste ako záhradkári stretli alebo iste čoskoro stretnete.

Určite vás zaujíma, ktorá zo značiek je najlepšia. Na túto otázku ale neexistuje jednoznačná odpoveď. Všetky spomínané spoločnosti ponúkajú lepšie aj horšie výrobky. Keď budete vyberať nejaký konkrétny výrobok danej značky, najlepšie bude, keď sa budete riadiť skúsenosťami vašich známych alebo nezávislými recenziami na internete.

Gardena

Gardena pochádza z nemeckého Ulmu a bola založená už v roku 1961 obchodníkmi Wernerom Kressom a Eberhardom Kastnerom. Za tú dobu sa rozšírila do viac ako 80 krajín po celom svete. Gardena ponúka širokú škálu produktov od zavlažovacích systémov cez smart výrobky až po klasické záhradné náradie. Ich výrobky sú kvalitné, ale zároveň aj v rozumnej cenovej relácii.

Hecht

Hecht Motors, s.r.o. bola založená v roku 1994 v Českej republike. Iste ste už niekedy narazili na ich pobočku, pretože sa jedná o najväčšieho distribútora profesionálnej záhradnej techniky v strednej Európe. Spoločnosť Hecht najprv začala vyrábať elektrické plotostrihy a píly, neskôr svoj sortiment rozšírila o náradie, záhradný nábytok, bazény a pod. V dnešnej dobe sa venujú aj vlastnému vývoju elektrobicyklov a štvorkoliek.

Fiskars

Fiskars vznikla už v roku 1649 vo Fínsku. Momentálne sa radí medzi spoločnosti pôsobiace po celom svete. Firma sa zaoberá predajom výrobkov na prácu v domácnosti aj na záhrade. Ich cena sa môže zdať na prvý pohľad vyššia, ale rozhodne sa do nich oplatí investovať. Ich výrobky sú skutočne kvalitné a majú dlhú životnosť. Medzi záhradkári sú naozaj obľúbené a vychvaľované.

Fiskars má niekoľko rôznych radov podľa druhu záhradných prác, na ktoré sú výrobky určené. Zameriame sa detailne opäť na hrable. V rade Fiskars XACT nájdete hrable s ľahkou hliníkovou násadou. Na výrobky v tomto rade je poskytovaná záruka 25 rokov. Násady hrablí z radu ERGONOMIC majú ergonomický tvar, takže padnú dobre do ruky a pohodlne sa s nimi pracuje. Rad WHITE ponúka hrable v čistej bielej farbe. V rade SOLID nájdete hrable s plastovou alebo kovovou hrabicou. Zároveň majú praktické očko na zavesenie nástroja. Rad QuikFit sa vyznačuje násadami, na ktoré je možné pomocou jedného pohybu meniť hlavice. Navyše má dvojitý zamykací systém proti posunu pri práci. Rad LIGHT sa vyznačuje nízkou hmotnosťou nástrojov, takže práca v záhradke vám s nimi pôjde hladko.

Ako sa starať o hrable?

Výberom správneho náradia starosť oň nekončí. Aby vám vydržalo čo možno najdlhšie a vy si kvôli zlej starostlivosti oň nemuseli nové kupovať každú sezónu, treba ho tiež vhodne čistiť a skladovať. Starať sa treba o celé hrable.

Najväčším problémom býva hrdza, ktorá náradie nenávratne poškodzuje. Po každej práci s hrabľami ich preto vždy starostlivo očistite, aby medzi zubami nástavca nezostal žiadny záhradný odpad. Nečistoty totiž priťahujú vlhkosť a držia ju v sebe, čo vedie práve k šíreniu hrdze. Nečistoty odstráňte pomocou drôtenej kefy alebo drôtenky. Veľmi stvrdnutú hrdzu odstránite pomocou oceľovej vlny alebo brúsneho papiera so strednou hrubosťou. Môžete obrúsiť aj drevenú násadu. Obrúsenie odstráni triesky a zbaví ju zhoršenej povrchovej úpravy. Následne celé náradie dôkladne utrite, aby ste ho zbavili prachu z brúsenia.

Potom hrable umyte roztokom z octu a vody alebo vodou mydlovou. Môžete použiť napríklad tzv. kastílske mydlo. Jedná sa o prírodné rastlinné mydlo, ktoré je jemné svojim zložením. Poradí si s nečistotami a dokonca aj s mastnotou, takže ho vo finále využijete aj v domácnosti. Nezabudnite hrable starostlivo vysušiť.

Potom naneste na hrable špeciálny prípravok, ktorý ich bude chrániť pred vlhkosťou a hrdzou. Tento prípravok zoženiete v špecializovaných predajniach. Na kovové časti môžete z času na čas naniesť aj obyčajný olej, vazelínu alebo petrolej. Na drevené časti hrablí sa hodí najlepšie olej ľanový, ktorý ich spoľahlivo impregnuje. Raz ročne by ste mali drevené časti ošetriť pomocou špeciálnych náterov na drevo.

Dôkladnému očisteniu hrablí sa venujte predovšetkým pred a po skončení záhradkárskej sezóny. Nezabudnite ich následne uložiť na suché miesto ako je napríklad pivnica alebo kôlňa. Nikdy náradie nestavajte na ich hrany. Namiesto toho ich položte alebo zaveste za očko.

Ako hrabať lístie

Hrabať či nehrabať lístie na jeseň? Táto pozmenená hamletovská otázka by sa dala aplikovať aj na zahradničení. Existujú totiž dva protichodné tábory. Zástancovia jedného totiž pravidelne zhrabávajú opadané lístie, tí druhí naopak nie. Aké sú výhody oboch prístupov?

Opadané lístie chránia pôdu pred mrazom, vlhkom aj prudkým zimným slnkom. Hlavne rastliny sú chránené pred vplyvmi počasia, pretože lístie zahrieva ich aj ich korene. U opadaného lístia zároveň dochádza postupne k procesu tlenia, čo pôsobí na pôdu ako prirodzené hnojivo.

Nechať lístie na zemi má ale svoje úskalia. Pod ich nánosom sa na trávniciach môžu tvoriť nevzhľadné lysiny alebo fľaky. Tomu sa vyhnete tak, že tenší nános lístia na konci jesene rozdrvíte kosačkou. Po zime zvyšky lístia zhrabte. Ďalším problémom môžu byť výhrady susedov, ktorí zrejme nebudú nadšení z toho, že im vietor sfúkava listy z vašej záhrady na tú ich.

Ak ste milovníkom upravenej záhrady, najskôr zvolíte variantu zhrabávania lístia. Lenže tentoraz vyvstáva pre zmenu nerudovská otázka. Kam s ním? Listy z ovocných stromov, javorov, liesky a pod., sú vhodné na kompostovanie. Naopak listy z orechov, dubov alebo pagaštanu obsahujú veľké množstvo trieslovín, ktoré spôsobuje pomalé tlenie a preto nie sú na kompostovanie vhodné. Prebytočné lístie odvezte do zberného dvora alebo ho vhoďte do kontajnera na bioodpad. Na záhradke môžete nechať niekoľko malých kôpok lístia pre ježkových kamarátov, ktorí si v nich urobia pelech.

Ako hrabať trávu

Záhradkári väčšinou používajú pri kosení trávy kosačky so zberníkom na pokosenú trávu, ktorú je možné jednoducho vyprázdniť. Niekedy však zvyšky trávy predsa len zostanú na zemi. Máte niekoľko možností, ako sa prebytkov zbaviť. Môžete ich samozrejme pohrabať pomocou hrablí. V prípade veľkého pozemku to však môže byť zdĺhavý a vyčerpávajúci proces. Prácu si môžete uľahčiť použitím tzv. prečesávača trávnika. ktorý vyzerá ako klasická kosačka na trávu. Niekedy sa mu tiež hovorí tzv. motorové hrable. Pri prečesávaní trávnika zbierajú trávu, ihličie, kamienky a množstvo ďalšieho nežiaduceho odpadu do zberného koša, ktorý sa potom jednoducho vysype.

A čo potom s nepotrebnou trávou? Využitie je mnoho. Čerstvo pokosenou trávou obložte rastliny, na ktoré ste zvyknutí dávať mulčovaciu kôru. Udrž zeminu vlhkú, zabráni rastu buriny a bude pôsobiť ako hnojivo, pretože sa časom sama rozloží. Skvele vám poslúži aj pri príprave záhonov, pretože funguje ako hubič buriny. Na miesto budúceho záhona dajte poriadnu vrstvu trávy. Po pár týždňoch ju zhrabnite a môžete pripraviť záhon. Alebo trávu v menšom množstve zaryte priamo pri zakladaní záhona. Ak máte dostatok priestoru, môžete ju sušiť pre hospodárske zvieratá alebo domácich miláčikov. Tiež môžete niekomu trávu ponúknuť práve na tieto účely. Ak vás nezaujala žiadna z rád, dajte ju do kompostu, popolnice na bioodpad alebo do zberného dvora.

Ako hrabať seno

Hoci sa dá seno pre hospodárske zvieratá jednoducho kúpiť, stále existuje veľa ľudí, ktorí si ho rada sušia sama. Trh ponúka rôzne moderné obracače, ktoré vám pri sušení sena uľahčia veľa času. Obracanie sena je totiž fyzicky a aj časovo náročná práca. Pokiaľ ale máte malé políčko, určite pre jeho hrabanie využijete hrable. Vždy však používajte také, ktoré sú na seno priamo určené.

Sušenie sena a skladovanie je jednoducho veda. Neexistuje nejaký univerzálny návod, každý poľnohospodár má svoj postup, ktorý vyladil postupom času k dokonalosti. Všetko začína ešte pred samotným kosením trávy. To je potrebné poriadne naplánovať v závislosti od počasia. Teploty by mali byť vysoké a zrážky naopak minimálne. Pokiaľ vám totiž do procesu sušenia sena zaprší, riadne sa vám celý proces skomplikuje.

Po kosení trávy je potrebné steblá rovnomerne rozprestrieť, aby mohli dostatočne preschnúť. Dôležité je seno pravidelne obracať a to zhruba 2x denne po dobu minimálne dvoch až troch dní v prípade, že je suché a teplé počasie a porast nebol príliš hustý. V opačnom prípade je lepšie nechať seno preschnúť ešte minimálne o deň dlhšie.

Dajte pozor na to, aby bolo seno skutočne dobre preschnuté. Pokiaľ bude seno vlhké, hrozí, že v ňom vznikne pleseň, ktorá sa začne šíriť. Fermentácia vo vlhkom sene môže dokonca spôsobiť samovznietenie sena.

Máte niekoľko možností, ako seno skladovať. V ideálnom prípade je dobré mať seno pod strechou na suchom mieste. Po riadnom preschnutí preto zhrňte seno do kôpok alebo ho zbaľte do balíkov a následne zvezte do senníka, stodoly a pod. Ak máte v pláne ho skladovať pod holým nebom, utvorte stoh z malých balíkov sena.

Možno ste predtým nad výberom hrablí príliš nepremýšľali. Možno ste si v obchode zaobstarali prvú lepšiu alebo vyberali čisto len podľa ceny. A potom ste zistili, že práca s nimi nie je vôbec efektívna a naopak vám dá veľa zabrať. Pokiaľ sa pri výbere tých správnych hrablí budete riadiť našimi radami, zaobstaráte si kvalitné hrable, ktoré vám s trochou starostlivosti vydržia pokojne aj celý život.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo