Recenzia Concept VR3550

Concept VR3550 (možno sa stretnúť aj s vznešenejším označením Concept visiOne 3D VR 3550) je najnovším prírastkom do radu robotických vysávačov od Conceptu a zároveň aktuálne zaujíma jej trón. Má najlepšiu výbavu a parametre zo všetkých vysávačov v ponuke. To je samozrejme spojené aj s vyššou cenou než u jeho predchodcov. Z skúseností s predchádzajúcimi prístrojmi nepochybujem o tom, že pôjde o vydarený prístroj. Avšak ešte dôležitejšia otázka, ktorá sa ponúka je, či má zmysel kúpa tohto modelu oproti ostatným, ktoré sú cenovo prijateľnejšie.

Parametre

Doba nabíjania240 min.
Automatické dobíjanieáno
Hlučnosť65 dB
Indikátor batérienie
Kapacita batérie5200 mAh
Výdrž na jedno nabitie250 min.
Rozpoznanie schodováno
Možnosť diaľkového ovládaniaáno
Funkcia dokončiť upratovanieáno
Typ navigácielaserová
Snímač prekážokáno
Indikátor stavu zásobníkanie
Objem zásobníka0,45 l
Plánované upratovanieáno
Virtuálne bariéry súčasťou baleniaáno
Wi-Fiáno
Počet hlavných kief1
Počet bočných kief1
HEPA filterano
Zvuková signalizáciaano
Čistiaci režim SPOTano
Počet čistiacich režimov3
Maximálna výška prekážok1,8 cm
Výška8,5 cm
Priemer35 cm
Držadlo na prenášanienie
Pohybsystematický
Funkcia vytieranieáno
Funkcia vysávanieáno
Počet mopovací utierok2

Obsah balenia

Ako je u Conceptu zvykom, v krabici nájdete pekne zabalený spotrebič. Mne osobne sa páči, ako sú jednotlivé časti upevnené a v prípade voľného miesta chránené polystyrénom. Vďaka tomu je minimálna šanca na poškodenie pri preprave, aj keby sa k tomu kuriérska spoločnosť práve nechovala s patrčnou opatrnosťou.

Samotný vysávač má na sebe drobné ochranné prvky, ktoré musíte pred prvým použitím odstrániť. Spracovanie vysávača je na veľmi dobrej úrovni, mne osobne sa navyše v čiernej farbe páči ešte o niečo viac než v bielej.

Čo je nového

Menej príslušenstva v balení

Keď to porovnám s donedávna najlepším modelom VR3510, je vidieť, že spotrebný materiál, ktorý dostanete, nie je tak bohatý. Konkrétne dostanete o jeden náhradný HEPA filter menej, to isté platí aj pre penový filter. Namiesto šiestich vreciek na nečistoty sú tu štyri, namiesto šiestich bočných kefiek sú dve. Čo je samozrejme zmena k horšiemu, pretože tieto veci si raz budete musieť kúpiť a zaplatiť za ne.

Vyšší výkon a lepšia navigácia

Našťastie sú ďalšie zmeny pozitívne. Tou prvou je nová generácia navigácie, ktorú Concept označuje ako 3D laserová navigácia. Samostatne sa jej budem venovať v jednej z ďalších kapitol. Hneď môžem povedať, že dokonalá nie je, ale zlepšenie to rozhodne je. Ďalším plusom je zvýšený sací výkon, respektíve „maximálny“ sací režim, ktorý dosahuje výborných 8 000 Pa. A to je skutočne vysoké číslo. Bohužiaľ neexistuje jednotná metodika merania a preto nie je jednoduché porovnať s ostatnými výrobcami, ale ako akusticky, tak vizuálne na nečistotách na podlahe vidíte, že sacia sila tam je. Avšak v takom režime bateria mizne výrazne rýchlejšie.

Výška

Väčšina robotických vysávačov má výšku okolo 10 cm, niekedy o pár mm viac, inokedy menej. U VR3550 sa však podaril skvelý kúsok a podarilo sa im výšku znížiť na 8,5 cm. Prečo mám radosť z ušetreného centimetra a pol? Lebo sa vďaka tomu robot dostane pod viac sedacích súprav. U nich je často výška nad podlahou tiež okolo 9 či 10 cm. A určite mi dáte za pravdu, že je pohodlnejšie, keď pod ňu párkrát týždenne zájde robot, než ju raz za mesiac posúvať a vysávať tie kopy prachu ručne. Najmä roboty s laserovou navigáciou majú často takú „vežičku“, ktorá výšku zvyšuje.

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia je u robo vysávača dôležitá, pretože výrazne ovplyvňuje používateľský zážitok a možnosti ovládania. Najväčšiu pochvalu Concept zaslúži za to, že je (takmer) kompletne v češtine. Občas nejaké slovíčko zostalo v angličtine, ale sú to jednotky prípadov. Rozhodne ju môžu používať aj ľudia, čo anglicky nerozumejú vôbec nič. Možnosti ovládania a nastavenia aplikácie sú bohaté a umožňuje snáď všetko, čo potrebujete. Ako v rámci plánovania upratovania, práce s mapou, zakázanými zónami atď., ale aj jednorazové akcie ako vyprázdnenie zásobníka na prach alebo výber typu upratovania.

Pokiaľ ide o stabilitu aplikácie, drobnú výhradu si zaslúži jej stabilita pri práci (editácii) mapy. Na Androide (Galaxy S22) pomerne často padala, pomohlo editovať mapu, keď vysávač vysával. Potom bola stabilita lepšia. Na iPhone bola stabilita lepšia, ale ani tak sa občasný pád nevyhol.

Možno vás napadne, či musíte byť pri ovládaní robota na tej istej Wi-Fi sieti ako je on. Dobrá správa je, že to nie je nutné. Môžete ho ovládať vlastne odkiaľkoľvek. Stačí mať v telefóne mobilné dáta a môžete sa pozrieť na priebeh vysávania trebárs z nákupného centra alebo kancelárie.

Nastavenie a pripojenie k Wi-Fi

Občas sa ku mne dostávajú informácie o náročnom (nielen u Conceptu) pripojení zariadenia k domácej Wi-Fi sieti. V niektorých prípadoch to končí aj neúspechom a vrátením výrobku. Domácich spotrebičov a aj routerov je na trhu naozaj mnoho rôznych značiek, takže je možné, že nejaká kombinácia spolu nebude fungovať. Ale v 99,9 % prípadov verím, že ak viete, čo máte robiť, tak to bude fungovať.

Problém je totiž v kombinácii toho, že drvivá väčšina chytrých domácich spotrebičov sa pripája na 2,4 Ghz sieť. Čo by nemalo byť nič zložité, pretože predávané routery podporujú ako 2,4, tak aj 5 Ghz štandard. Situáciu však komplikuje fakt, že niektoré z nich používajú niečo, čo sa väčšinou označuje ako „chytrá sieť“, a to znamená, že „navonok vysielajú“ iba jednu Wi-Fi sieť a zariadenia, ktoré sa k nej pripájajú, sa rozhodujú, či sa pripoja na 2,4 alebo 5 Ghz variant. Čo je teoreticky skvelé, ale v praxi to znamená, že máte mobil pripojený k vašej Wi-Fi sieti, ale pri inštalácii aplikácie čítate „pripojte sa k 2,4 Ghz Wi-Fi“ a neviete ako.

V takom prípade je potrebné ísť do nastavenia routeru a nastaviť odlišný názov pre 2,4 aj 5 Ghz sieť. Ak viete o čo ide, je to práca na pár minút. Ak vôbec netušíte, bude rozumnejšie oslovit niekoho z rodiny, kto vám s nastavením pomôže.

Schválne som prešiel hodnotenie aplikácie a ľudia to často spomínajú ako nedostatok, dokonca výrobok vrátili s tým, že ich telefón predsa podporuje 5G a ono to nefunguje. Nemám to ľuďom za zlé, každý nemôže rozumieť všetkému. Výrobca to síce v manuáli uvádza, ale ak sa v termínoch okolo Wi-Fi nevyznáte, tak to stále niekomu nemusí pomôcť.

Čo aplikácia vie

Režim plánovania upratovania

Verím, že drvivá väčšina majiteľov robotických vysávačov má upratovanie automaticky plánované na dobu, keď sú v práci, škole alebo jednoducho mimo domova. A preto je dôležité, aby mal robot dostatočné možnosti nastavenia upratovania. Ako môžete vidieť z nasledujúcich snímok obrazovky, u Conceptu si môžete nastaviť všetko potrebné.

Mimochodom „Dávkovanie vody“ a „Sila nasávania“ v režime vypnuté neznamená, že by vysávač nevysával alebo nevytieraľ. Znamená to, že nevolíte konkrétnu silu nasávania alebo množstvo vody pri vytieraní a necháte to na automatickom režime.

Mapa sa načíta, prosím čakajte

Pri nastavovaní miesta upratovania, napríklad ak nastavujete plánované upratovanie a chcete, aby vysávač pracoval len na určitej časti bytu, tak aplikácia mi zobrazovala iba hlášku, že sa mapa načíta. Skúšal som čakať aj desať minút. Skúšal som aj reštart aplikácie alebo telefónu a výsledok bol rovnaký. Nakoniec som to vyriešil tak, že som pustil vysávač na automatický režim, on začal upratovať, mapa sa načítala a potom som nastavil zóny upratovania pre pravidelný režim.

Potom jednoducho vidíte zoznam svojich miestností a poklepaním prsta danú miestnosť „zaškrtnete“ pre upratovanie.

Možnosti nastavenia

Vysávanie do zásobníka

Jednoducho nastavíte frekvenciu automatického vysávania do zásobníka, alebo môžete robota poslať na automatické vyprázdnenie jeho nádoby s prachom. Trochu nešťastne je riešená vizualizácia zvolenej hodnoty zo zoznamu, možno si všimnete náznaku modrého „potvrdzujúceho začiarknutia“ v pravej časti obrázka. Bohužiaľ nie je vidieť celé.

História upratovania

Vidíte prehľad jednotlivých upratovaní s tým, že je možné si konkrétne upratovanie rozkliknúť a pozrieť sa na jeho detaily. Za mňa štandardná funkcia, je dobre, že je implementovaná. Všimnite si drobného nedodielku v textácii aplikácie, kde sú dve položky pomenované ako doba upratovania. Jednou z nich sa pritom myslí počet vykonaných upratovaní.

Jazyky

Robot podporuje päť jazykov. Hlasitosť mi osobne vyhovuje na cca 80 %. Tichšia občas nebola počuť a pri maximálnej hlasitosti je zvuk mierne deformovaný. Robot komunikuje základné informácie typu:

upratovanie dokončené nabíjam sa hlási svoju polohu, ak ho o to prostredníctvom aplikácie požiadate keď ide vyprázdniť prachovú nádobu keď sa zasekne atď..

Diaľkové ovládanie

Na rozdiel od minule testovaného VR3510/20 už nemá klasické fyzické diaľkové ovládanie, ale len jeho možnosť cez aplikáciu. Čo úplne chápem, diaľkové ovládanie najskôr využilo len úplné minimum zákazníkov. Ale moje deti boli trochu sklamané, hry s robotom ich minule bavili :-).

Informácie o životnosti spotrebného materiálu

Milá funkcia, nebral by som ju úplne doslovne, že kefa alebo mop musia vydržať presne toľko minút. Ale je dobré vedieť, že ste napríklad na 20 % odhadovanej kapacity a pozrieť sa, ako veľmi je v realite daná vec opotrebovaná.

Zakázané zóny a virtuálne steny

Tu sa od minule nič nezmenilo, a preto len recyklujem text, ktorý som už raz použil. Môžete si vybrať, či chcete nastaviť zakázanú zónu, alebo virtuálnu stenu. Hneď medzi nimi vysvetlím rozdiel. Zóna je štvoruholníkového tvaru a môžete ju umiestniť kamkoľvek na mapu. Môže byť dvojakého typu:

  • Buď úplne zamedzíte vysávaču do nej ísť a vysávať (na obrázku červená),
  • alebo to môže byť len zóna, ktorá zamedzuje mopovanie (na obrázku modrá).

To je za mňa veľmi praktické. A ideálne napr. pre koberce. Jediné, s čím som trochu bojoval, je umiestnenie zóny v priestore. Keď máte okolo nejaký záchytný bod typu rohu sedacej súpravy, alebo rohu miestnosti, je to jednoduché. Ale, keď chcete vymedziť zónu uprostred voľného priestoru, tak to chce chvíľu skúšania. Alebo mi možno len chýba prax a skúsenosti.

 

Druhou možnosťou je takzvaná virtuálna stena. Tú si môžete predstaviť skutočne ako imaginárnu stenu, ktorú umiestnite do priestoru v rámci aplikácie a robot sa jej potom snaží neprekročiť. A v naprostom väčšine prípadov ju vážne neprekročil. A v tých pár prípadoch, keď prekročil, to bolo len nepatrne.

Ako vysáva – Recenzia a Test

S vysávačom som mal možnosť „hrať sa“ po dobu cca troch týždňov a musím uznať, že je to oproti predchádzajúcej generácii zlepšenie. A to najmä v navigačných schopnostiach (aj keď stále nie sú úplne dokonalé) a tiež sací výkon je pri maximálnom nastavení skutočne brutálny.

¨

Prvý úklid mu rovnako ako všetkým robotickým vysávačom trvá o chvíľku dlhšie, pretože si dôkladne musí zmapovať váš dom či byt. Páči sa mi, že jeho pohyb je skutočne štruktúrovaný a pri takmer všetkých prekážkach si ich je dobre vedomý. To spoznáte podľa toho, že k nim príde na milimetre, ale pritom sa ich nedotkne. Samozrejme lesklé plochy, číre sklo atď. sú pre senzory náročné. No pre tieto prípady je tu nárazník, ktorý umožní telu robota kontakt s prekážkou bez jej poškodenia.

Keď sa pozriete na mapu miestností po prvých pár úklidoch, tak vidíte, že sú veľmi verné. Ja na tej svojej vidím, kde sú nohy od stola alebo sedacej súpravy. Rovnako veci ako uhol otvorenia dverí atď. Robot sa snaží spoznať miestnosti a očíslovať ich, ale v praxi je to taká veľmi detailná. To čo vidíte na mape nižšie je byt 2kk. Room 1, 4 a 7 je vlastne kuchynský kút a obývačka, Room 5 a 3 chodba, Room 6 spálňa a Room 2 kúpeľňa. Nájdené miestnosti si môžete zlúčiť alebo inak upravit, aby zodpovedali skutočnosti. Ale pre mňa to dôležité nebolo, skôr ma bavilo sledovať, ako robot na mape postupuje miestnosť po miestnosti (ktoré si sám nastavil).

Každopádne, keď porovnám presnosť a rýchlosť tvorby mapy s VR 3510, tak je na tom nový model výrazne lepšie.

Na čo si dať pozor

Ak už máte s robotickým vysávačom skúsenosti, potom pre vás ide o nič nové. Čím viac priestoru má, tým lepšie uprace. Naopak, čím viac má komplikovaných mohutných kovových konštrukcií stoličiek namiesto štyroch klasických nôh, barové stoličky s lesklou veľkou plochou na zemi, atď… tým mu pohyb po miestnosti trvá dlhšie a teoreticky hrozí aj riziko zaseknutia.

Vďaka lepšej navigácii než predchádzajúce modely mu výrazne menej robia problémy nové prekážky v miestnosti – zabudnutý batoh, hračky, taška od nákupu. No napríklad zabudnutý kábel od nabíjačky telefónu dokáže prehliadnuť a pekne sa do neho zamotať. Stále platí, že čím jednoduchšie to robotovi urobíte, tým lepší úklid bude. Hoci tento vám vďaka kvalitnej navigácii odpustí naozaj veľa.

Tvrdé podlahy

Pre tie sú robotické vysávače stvorené. Funguje skvele, vďaka naozaj systematickému pohybu nevynechá žiadne miesto. Dokonca by som si dovolil tvrdiť, že ak máte taký typ nábytku a jeho rozmiestnenie, že sa robot dostane všade, tak už vlastne ani nepotrebujete vysávať klasickým vysávačom. Skôr by stačil ručný vysávač pre drobné a rýchle upratovanie konkrétneho malého priestoru. Robot má síce spot režim, ale skôr ako ho tam prenesiete alebo nastavíte príslušné info v aplikácii, je to jednoduchšie urobiť ručne.

Koberce

Ak máte všade doma koberce (zvlášť tie s vysokým vláknom), nie je robotický vysávač ideálny. Ja ho doma nemám, takže mi to v rámci testovania supluje „chlpatá” podložka do kúpeľne. Môj klasický test je, že do nej nasypem soľ, nastavím spot režim a vysávač nechám robiť jeho prácu. Snaží sa ako môže, ale určite nevysaje všetko. Podložka potom končí v práčke.

Pozor na fakt, že ak používate vysávač v kancelárii, kde sú často také tie nízke a tvrdé koberce, dochádza k rýchlejšiemu opotrebovaniu bočných kefiek. Štetiny kefky sa na konci akoby ohnú a majú menší kontakt s podlahou.

Sací výkon

Concept VR 3550 má pri maximálnom nastavení výkonu brutálnych 8000 Pa. A ani spotreba batérie v tomto režime nie je taká šialená, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Väčšina ostatných robotov má sací výkon nižší, napr. Roborock S7 má 2 500 Pa, Roidmi Eve Plus má 2 700 Pa, Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro má 2 100 Pa a iRobot Roomba i7 má „len“ 1 700 Pa. Dávajte si pozor na to, že tieto čísla nemožno úplne jednoducho porovnávať medzi sebou. Neexistuje jednotná metodika merania, ktorú by výrobcovia museli dodržiavať. Na druhej strane je to slušný indikátor o sacích schopnostiach prístroja. A aj v praxi je cítiť, že sací výkon je veľmi silný.

Lokálne turbo

Pod týmto názvom sa skrýva tzv. „spot režim“ teda lokálny upratovací režim. Tým sa myslí, že prístroj upratuje iba určitý priestor. Sú dve možnosti ako tento režim vyvolať. Buď ho vyberiete v menu aplikácie alebo podržíte na niekoľko sekúnd tlačidlo „domov“. Robot upratuje vo štvorci so stranou približne 1 m. Ak chcete tento režim použiť, je rýchlejšie robota vziať na príslušné miesto a stlačiť tlačidlo.

Kapacita nádoby na nečistoty

Je to 450 ml a to je medzi vysávačmi slušný priemer. Kapacitu nádoby nemusíte vôbec riešiť. Tento model totiž dokáže odsávať nečistoty aj keď má nasadený mopovací nástavec. Takže aj keby bola kapacita nádoby polovičná, jednoducho sa odsaje do dokovacej stanice a nemusíte nič riešiť.

Výška prekážok

Výrobca uvádza, že vysávač dokáže prekonat prah o výške 1,8 cm. Ja bohužiaľ doma vysoké prahy nemám, musel som ho teda nasimulovať s umelo umiestnenou prekážkou vo dverách. Mal som k dispozícii dve. Jedna mala výšku 1,5 cm a robot ju prekonal vždy. Druhá mala výšku 2,1 cm a tam bola úspešnosť približne polovičná.

Kartáče

Súčasťou balenia sú aj dva kartáče:

  • Univerzálny kartáč – takisto označovaný ako kartáč na koberce. Ten je vhodný pre všetky typy podláh. Je východzím kartáčom, ktorý nájdete na prístroji pri jeho kúpe.
  • Kartáč na tvrdé podlahy – už z názvu je zrejmé, čo je jeho hlavným účelom. Vyskúšal som ho len počas testu, neprišlo mi, že by to malo nejaký znateľný dopad na kvalitu upratovania.

Hlasitosť

Samozrejme závisí na nastavenej sile sania. Ja som nameral nasledujúce hodnoty:

  • bez vysávania: 50 dB
  • nízky výkon: 60 dB
  • štandardný výkon: 64 dB
  • vysoký výkon: 69 dB
  • maximálny výkon: 75 dB

U posledných dvoch stupňov výkonu už mi bolo nepohodlné byť počas vysávania v jednej miestnosti.

Schody

Robot má senzory, ktoré ho chránia pred pádom zo schodov. Schody doma nemám, skúsil som test na stole, ktorý som po obvode obložil vrstvou perín. Predsa len nechcem mať vysávač rozbitý na kúsky. Priznám sa, že aj tak som sa snažil stáť vedľa vysávača a bol pripravený ho prípadne zachytiť. Vysávač však situáciu zvládol, k pádu nedošlo a vysávač vždy cúvol. Osobne by som však (a to u každej značky) odporučil pre istotu pri schodoch ešte vytvoriť virtuálnu stenu – čo odporúča aj manuál.

Mopovanie

Kto zatiaľ nemá s mopovaním u robovysávačov skúsenosť, tak ho vnímajte ako veľmi príjemný doplnok. Podlahu mierne zvlhčí a utrie väčšinu nečistôt. Tým myslím, že skutočne zaschnuté nečistoty z podlahy odstrániť vždy nedokáže.

 

Samotné mopovanie s VR 3550 je veľmi jednoduché. Vytiahnete nádržku na vodu, naplníte ju vodou a nasadíte nástavec na mopovanie. Celé vrátane napúšťania vody je to otázka 30 sekúnd. Ak vás to zaujíma viac, pozrite sa na video na konci článku.

Ak máte doma koberce, v aplikácii si nastavte zóny, kde sa nemá mopovať. Inak ich bude robot neustále zvlhčovať.

Mopovaciu textíliu určite čas od času vypračte v práčke, špina sa na nej zachytáva dosť. Našťastie je súčasťou balenia aj náhradná, môžete ich tak pohodlne striedať.

Osobne odporúčam nastaviť množstvo vody na stredné alebo vysoké, s malým množstvom som mal pocit, že sa nič nedeje. Teda textília bola mokrá, ale na podlahe som mal problém vlhkosť rozpoznať.

A aké sú reálne výsledky mopovania? Pozrite sa na fotografiu toho istého miesta na podlahe pred a po mopovaní. Na ľavej fotografii vidíte škvrny na kuchynskej podlahe pred mopovaním a vpravo po mopovaní už nie sú.

 

Kapacita nádržky na vodu

Nádržka na vodu má 350 ml. A je to príjemné zvýšenie oproti 200 ml, čo mal VR 3520/3510. Vďaka takmer dvojnásobnej kapacite nemusíte vodu dopĺňať tak často.

Pri mopovaní 36 m2 zostalo v nádržke cca 10 % vody pri nastavenom vysokom dávkovaní vody a cca 35 % pri strednom dávkovaní vody. Ak máte väčšie priestory a voda v nádržke dojde, tak vysávač proste pokračuje ďalej bez vytierania.

Rýchlosť upratovania

Keď nebudem počítať pokusy, kedy som si s robotom hral a simuloval mu rôzne prekážkové trasy, tak mi priemerná rýchlosť zodpovedala 1 m2 za minútu. Samozrejme, keď máte veľkú plochu bez prekážok, tak to dokáže aj rýchlejšie. A naopak komplikované miesta ho zase spomalia. No ako predstava o rýchlosti upratovania to myslím slúži dobre. Len beriete do úvahy, že ak váš byt alebo dom má 100 m2, tak robot neupratuje 100 ale skôr 60 m2. Poriadnu časť plochy totiž zaberá nábytok.

Filtrácia

Je rovnaká pre všetky roboty z ponuky Conceptu. Je trojstupňová (HEPA filter, molitanový filter a za ním veľmi jemný prachový filter) a HEPA filter je typu 13. To znamená, že dokáže zachytiť viac ako 99,95 % častíc prachu o veľkosti 0,1 mikrometra. Ako vidíte, tak trieda 12 už zachytí takmer väčšinu prachových častíc a je teda vhodná aj pre alergikov. Vyššie triedy než 13 sa obvykle pre vysávače nepoužívajú. Čím dokonalejšie filter filtruje, tým väčší odpor kladie prúdiacemu vzduchu a to výrazne zvyšuje náklady na spracovanie a sací výkon motora vysávača.

Skupina filtrů Trieda filtrácie Zachycené částice Proniklé částice
EPA E 10 ≥ 85 % ≤ 15 %
E 11 ≥ 95 % ≤ 5 %
E 12 ≥ 99,5 % ≤ 0,5 %
HEPA H 13 ≥ 99,95 % ≤ 0,05 %
H 14 ≥ 99,995 % ≤ 0,005 %

Údržba

Okrem čistenia hlavné kefky (namotávajú sa na ňom vlasy) a mopovacieho uteráka, odporúčam ešte čas od času utrieť aj senzory vysávača, aby ste nezhoršili jeho navigačné schopnosti.

Navigácia

Ako vidíte zo zachytenej pohybovéj trasy vysávača v aplikácii, tak keď má priestor bez prekážok, pohybuje sa systematicky podľa jasné schémy. Na mape je to ten žltý a do určitej miery (sú tam otvorené dvere) aj červený priestor.

V náročnejších podmienkach (modrý priestor, prekážky sú nohy od stolíka a gauča), už pohyb tak pravidelný nie je, ale vidíte, že celkovo je pokrytie podlahy (a tým pádom aj upratovanie) na dobrej úrovni.

Takto však vedeli aj predchádzajúce generácie alebo konkurencia, tak kde je teda výhoda VR 3550? Je ťažké to opísať a preto som radšej pripravil video, na ktorom sa môžete sami presvedčiť. Concept tvrdí, že robot rozpozná väčšinu vecí, ktoré sa môžu v bežnej domácnosti na zemi nachádzať – papuče, ponožky, misky pre zvieratá, hračky, balíček vreckoviek, knihy, oblečenie. A z toho čo som mal možnosť vyskúšať, je to v 99 % pravda. Väčšinou zastaví tesne pred nimi, niekedy sa ich letmo dotkne. Skúšal som mu to ešte sťažiť a na podlahu som položil niekoľko mincí, ale to už sú také drobné predmety, že ich neregistruje.

Čo to znamená v praxi? Robot oveľa lepšie zvláda pohyb v priestore s väčším množstvom prekážok a dokáže aj takúto domácnosť lepšie vysať a vytrieť, bez toho aby sa niekde zasekol. Ale stále platí, že čím viac prekážok bude na zemi, tým menej priestoru robot vyčistí a tým dlhšie mu čistenie bude trvať. Takže ak máte deti, ktoré často nechávajú drobné veci na zemi, tento vysávač to zvládne lepšie.

Batéria

Batéria má kapacitu 5 200 mAh. A jej nabitie do plna trvá cca štyri hodiny. To sú hodnoty, ktoré sú bežné pre takmer všetky robotické vysávače od Conceptu. Čo sa už líši, je ich výdrž. Majú rôznu navigáciu a rôznu saciu silu. No aj tak si myslím, že ak od nich nechcete upratovanie veľmi veľkého priestoru (200 m2 a viac), tak výdrž batérie nie je dôležitá. Je totiž dostatočná a keďže prístroj pracuje automaticky a väčšinou v čase, keď nie ste doma, je jedno, či vydrží v prevádzke dve hodiny alebo hodinu a pol. Výrobca uvádza, že vysávač vydrží pracovať až 180 minút. Samozrejme, chcel som si to overiť.

Zaznamenal som si čas a spotrebu energie pre každý stupeň výkonu a na elimináciu vplyvu náhody som urobil tri pokusy pre každý stupeň výkonu a výsledné hodnoty sú ich priemerom. Hovoríme o byte 2kk s minimom prekážok. Keď upratávaná plocha bytu bola 36 m2 (celková plocha bytu je 64 m2).

  • bez vysávania: priemerná spotreba 11 % batérie
  • nízky výkon: priemerná spotreba 24 % batérie
  • štandardný výkon: priemerná spotreba 26 % batérie
  • vysoký výkon: priemerná spotreba 40 % batérie
  • maximálny výkon: priemerná spotreba 58 % batérie

S ohľadom na fakt, že štandardný režim výkonu pre väčšinu situácií postačuje, verím, že vysávač dokáže na jedno nabitie batérie (keď mu zostáva 15 % a menej kapacity batérie, tak sa vydá hľadať nabíjaciu stanicu) zvládnuť približne 120 m2 upratávanej plochy. A to môže byť až 200 m2 plochy bytu/domu, keďže veľkú časť zaberá nábytok, pod ktorý sa robot nedostane.

Dokovacia stanica

Składá sa z dvoch častí, ktoré do seba ľahko zapadnú. Výrobca odporúča ponechať ju na jednom mieste a neprenášať ju. Robotovi to uľahčuje orientáciu vo vašej domácnosti. V manuáli sa dočítate, že okolo dokovacej stanice by malo byť na každej strane aspoň 50 cm priestoru. Ja som nechal maximálne dvadsať a robot sa do nej dokázal vrátiť bez nejakých ťažkostí. Určite však nechajte voľný priestor priamo pred ňou. Ako robot vjazdí do stanice v komplikovanejších podmienkach si môžete pozrieť na videu na konci článku.

 

Odsávanie nečistôt do vrecka v dokovacej stanici

V aplikácii môžete nastaviť, ako často sa zásobník s nečistotami má odsávať. Okrem toho je v aplikácii samostatné tlačidlo, ktorým môžete túto akciu vyvolať manuálne. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu je tento proces možný aj keď je nasadený mopovací nástavec. Neblokujte totiž otvor pre odsávanie. To je šikovné vylepšenie.

Samotné odsávanie je samozrejme pomerne hlučné a trvá približne pol minúty. Zo zásobníka s nečistotami sa podarilo odstrániť všetky nečistoty, vrátane väčších kúskov – napr. väčšie omrvinky jedla alebo kúsky kartónového papiera.

Concept robotické vysávače – porovnanie všetkých modelov

Pre lepšiu predstavu aké všetky vysávače má Concept v ponuke sme pripravili nasledujúcu tabuľku.

  VR3550 VR3520 VR3510 VR3210 VR3205 VR3125 VR3105 VR3115 VR2020 VR2110
Typ navigácie 3D laserová laserová laserová laserová laserová laserová laserová laserová gyroskopická gyroskopická
Automatické vysypanie zásobníka áno áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Plánovanie upratovania áno áno áno áno áno áno áno áno nie nie
Automatické rozdelenie miestnosti áno áno áno áno nie áno nie áno nie nie
UV svetlo nie áno nie áno nie nie nie nie áno nie
Mopovanie v tvare Y áno nie nie áno nie nie nie nie nie nie
Turbo režim na koberce áno áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Tichý režim áno áno áno áno áno áno áno áno nie áno
Kapacita zásobníka na prach (ml) 450 300 300 600 350 600 600 600 600 600
Kapacita zásobníka na vodu (ml) 350 200 200 300 300 100 100 100 300
Vytieranie áno áno áno áno áno áno nie áno áno áno
Aróma zásobník nie nie nie nie nie áno áno áno áno nie
Typ motora BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC BLDC
Maximálna sacia sila (Pa) 8000 3300 3300 3300 3300 3300 3300 3300 2200 2200
Kapacita batérie 5200 5200 5200 5200 5200 5200 2600 3200 2600 3200
Výdrž batérie podľa výrobcu (min.) 180 250 250 250 250 250 130 180 120 180
Doba nabíjania (min.) 240 240 240 240 240 240 240 240 240 240
ToF senzor áno áno áno áno áno áno áno áno nie áno
Senzor proti nárazu a pádu áno áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Kefa na koberce áno áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Kefa na tvrdé podlahy áno áno nie áno áno áno nie áno nie áno
Kefa na zvieracie chlpy nie áno áno nie nie áno nie áno nie áno
Mobilná aplikácia áno áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Hlasové ovládanie áno áno áno nie nie áno nie áno áno áno
Diaľkové ovládanie nie áno áno áno áno áno áno áno áno áno
Typ filtra H13 H13 H13 H13 H13 H13 H13 H13 H13 H13
Počet úrovní filtrácie 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Maximálna výška prekážok (cm) 1,8 1,8 1,8 1,8 1,8 1,8 1,8 1,8 1,5 1,5
Výška vysávača (cm) 8,5 10 10 10 10 10 10 10 8 8
Priemer vysávača (cm) 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35

Video

Zistiť cenu

Testovali sme aj lacné robotické vysávače.

 

8.8Expert Score
Hodnotenie Concept visiOne 3D VR 3550

Za mňa je to veľmi podarený vysávač. Oproti predchodcovi má citeľne lepšiu navigáciu a orientáciu v priestore, má nižšiu výšku vďaka ktorej sa ľahšie dostane pod pohovku alebo posteľ a tiež väčšiu kapacitu nádobky na vodu. Nevýhodou je potom vyššia cena. Jednak samostatného vysávača a tiež to, že je súčasťou balenia menej príslušenstva. Najväčšou otázkou je, či si radšej nekúpiť VR3520, ktorý je aktuálne o 250 eur lacnejší. Ja osobne by som si priplatil pokiaľ je pre vás dôležitá nízka výška alebo lepšie navigačné schopnosti kvôli viacerým prekážkam v byte. Samozrejme pokiaľ pre vás 800 eur (za ktoré možno vďaka zľavám aktuálne kúpiť) nie je žiadna závratná čiastka, tak túto dilemu riešiť nemusíte.

Plusy
  • Výborná navigácia a orientácia v priestore
  • Nízka výška
  • Vysoký výkon
  • Vysávanie aj vytieranie
  • Vie odsávať nečistoty do dokovacej stanice aj s nasadeným mopovacím nástavcom
  • Solídna kapacita nádobky na vodu
Mínusy
  • Vyššia cena (časom možno spadne)
  • Aplikácia občas padá
  • Menej príslušenstva v cene ako v minulosti

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo