Ako vybrať kompresor

Potrebujete doma občas prifúknuť loptu na futbal, pneumatiku na aute alebo vyhnať tlakovým vzduchom piliny z dielne von? V tom prípade sa vám bude doma určite hodiť kompresor. Verte tomu, že vám neraz vytrhne tŕň z päty a zachráni pľúca statočného rodiča napríklad aj pri nafukovaní detského člna. Mrknite, čo je dobré vedieť o kompresoroch.

Kompresorov je k dispozicii celý rad. Preto je nutné dobre si pred kúpou rozmyslieť, na čo ho presne budete chcieť využívať. A nielen to. Mali by ste mať tiež predstavu o tom, ako často budete kompresor používať aj ako dlho v kuse plánujete prístroj nechať bežať. To všetko vás nakoniec nasmeruje do správnej skupiny kompresorov, z ktorej si určite vyberiete svojho favorita.

Test kompresorov 2023

Vybrali sme pre vás päticu kompresorov, ktoré si často nájdu cestu do vašich domácností. Ide o modely, ktoré nezruinujú vašu peňaženku, ale napriek tomu zvládnu všetky základné úkony, ktoré od kompresora čakáte. Pokiaľ ale budete potrebovať výkonnejší stroj do dielne, alebo dokonca (polo) profesionálne kompresor, vyberajte stroje mimo našu päticu vyvolených. Poďme na to.

Scheppach HC 06

Objem tlakovej nádoby6 l
Hmotnosť9,8 kg
Príkon1200 W
Maximálny tlak8 bar

Jasná voľba do malej dielne alebo na chalupu. Scheppach HC 06 je univerzálny stroj, ktorý vás nenechá v núdzi prakticky so žiadnou štandardnou potrebou čo môžete po kompresoru chcieť. Zvládne vyvinúť maximálny tlak 8 barov. To síce nie je moc, ale na nafúknutie pneumatiky bicykla alebo auta to bohato stačí. S nafukovacím bazénom si taky poradia raz dva.

Výhodou tohto modelu je vzdušník – zásobník na stlačený vzduch. Síce má kapacitu len 6 kg, ale to na bežnú potrebu stačí. Vďaka vzdušníku si kompresor poradí aj so sponovačkou, striekacie alebo ofukovacou pištoľou. A keď už bude prázdny, behom chvíľky nádobu opäť dotlakuje, aby ste mohli pokračovať v práci.

Medzi hlavné výhody tohto piestového kompresora patrí kompaktné rozmery a nízka váha. To znamená, že môžete stroj jednoducho premiestňovať, kamkoľvek budete práve potrebovať. V prípade potreby stačí kompresor chytiť za veľké madlo a preniesť, kam bude treba. Ale pozor, váži skoro 10 kg. Tak radšej poproste niekoho, kto jednou rukou zdvihne takú záťaž bez problémov.

Ďalšou výhodou je bezolejový typ piestu. To znamená, že tento kompresor nemusíte strážiť, aby bol dostatočne zásobený olejom. Vďaka kĺzavému povrchu potrebných súčiastok totiž piest bezpečne a plynulo kĺže aj bez oleja. Akurát si dávajte pozor, aby ste s prístrojom pracovali výhradne v čistom prostredí. Nasiaknuté nečistoty by mohli podstatne znížiť výkon kompresora.

Súčasťou kompresora je aj sada príslušenstva, ktoré určite využijete. Podľa nášho hodnotenia je tento piestový kompresor dobrou voľbou pre nenáročných domácich majstrov a všetkých ostatných ľudí, ktorí občas potrebujú niečo dofúknuť alebo odfúknuť. S cenou okolo 100 € je to dobrá voľba pre nenáročných užívateľov.

 • nízka váha
 • vzdušník
 • kvalitné prevedenie
 • nižší maximálny tlak
 • nižší objem vzdušníka
Zistiť cenu

GÜDE 50089 Airpower 190/8/6

Objem tlakovej nádoby6 l
Hmotnosť8,5 kg
Príkon1100 W
Maximálny tlak8 bar

Kompresor, ktorému by sme mohli dať prezývku majster čistoty. Vďaka pomerne nízkej váhe len 8,5 kg je ideálnou voľbou na prenos z dôvodu vzduchového čistenia elektroniky alebo iných nečistôt. Precízná kovová rukoväť je dosť veľká na dve menšie dlane, takže prístroj prenesie jednoruč silný muž aj obojručne ostatní.

Konštrukčne ide o bezolejový piestový kompresor. To znamená, že je prakticky bezúdržbový. Vďaka bezolejové konštrukcii nie je potreba vnútorné pohyblivé súčiastky premazávať. Pre majiteľov kompresora to znamená maximálny komfort v používaní. Preto sa skvele hodí aj na výnimočné používanie – napríklad na chate alebo chalupe.

Tlaková nádoba so zásobníkom na vzduch má objem 6 litrov. To v pohode vystačí na menšie servisné práce. Tlakovým vzduchom sa dá ľahko čistiť elektronika alebo ťažko dostupné miesta. Usadený prach vďaka stlačenému vzduchu odfúkne raz dva. Len škoda, že prístroj nemá aspoň o pár litrov väčší vzdušník.

Maximálny tlak 8 barov si poradí s klasickým hustením pneumatík, nafukovaním bazéna alebo nástrekom farby, pokiaľ nejde o väčšie plochy. Okrem toho je to skvelý pomocník na upratovanie. Po jesennom rezanie dreva dokáže veľmi rýchlo vnútro dielne alebo garáže zbaviť pilín, hoblín aj ďalších drobných nečistôt. Navyše má ochranu proti pretlaku.

Kompresor Güde je dobrou voľbou do dielní, garáží a ďalších miest, kde pracujete s drevom, farbením alebo lakovaním. Skôr sa hodí pre začínajúcich alebo príležitostné kutilov. Napriek tomu však má čo ponúknuť. A na obyčajné dofukovanie je taky bezchybný. Za cenu pod 100 € je to veľmi slušný prístroj.

 • nízka váha
 • kvalitná rukoväť
 • poistka proti pretlaku
 • nižší výkon
 • nižší objem vzdušníka
Zistiť cenu

Black&Decker ASI 300

Objem tlakovej nádobynemá
Hmotnosť1,66 kg
Príkon150 W
Maximálny tlak17 bar

Malý kompresor, ktorý využijete doma aj na cestách. Tento model od renomovaného výrobcu Black & Decker zvládne hneď dve rôzne napätia. Kompresor na 220/230 V totiž pokojne môžete pomocou adaptéra pripojiť rovno k bežnému napätia v aute, teda 12 V. Uvidíte, že túto univerzálnosť neraz oceníte.

Výhodou kompresora je vedľa rozmerov aj nízka váha. So všetkým totiž tento mini kompresor váži len necelé 3 kilogramy. To znamená, že ho môžete kamkoľvek previezť autom, ale aj na bicykli. Okrem toho ho doma prenesiete behom pár sekúnd na potrebné miesto. Navyše bez vynaloženia úsilia.

Ako malý domáci kompresor pre nenáročného vlastníka sa hodí veľmi dobre. Okrem toho má v tele úložný priestor na hadicu a adaptér s prípojkou na 12V zdroj. Tým pádom nebudete musieť dlho hľadať potrebné diely. Stačí nájsť kompresor, ktorý všetko nosí v útrobách.

Maximálny tlak 11 barov bohato postačí na dofúknutie pneumatík auta, bicyklov – i horských, invalidných vozíkov, ale aj športových lôpt. Trochu škoda je, že nemá zásobník na stlačený vzduch. Ale vzhľadom k rozmerom a váhe sa to dá pochopiť.

Black & Decker ASI 300 je skvelý parťák na cesty. V noci vďaka osvetlenému barometru vždy zistíte presný tlak v pneumatike. A okrem toho zvládne základné veci, ktoré od kompresora človek čaká. Za cenu pod 80 € je to dobrý pomocník s primeraným pomerom ceny a výkonu.

 • ľahký a prenositeľný
 • úložný priestor
 • osvetlený barometer
 • slabý maximálny tlak
 • len na nafukovanie
Zistiť cenu

Extol Craft 252

Objem tlakovej nádobynemá
Hmotnosť2,77 kg
Príkon90 W
Maximálny tlak11 bar

Začali ste svoje hľadanie vhodného modelu slovnými spojeniami lacné a malé kompresory? Ak áno, tak víťaz sa hrdo týči pred vami. Extol Craft 252 je kolibrík medzi bežnými kompresory. Je doslova maličký, ale napriek tomu má čo ponúknuť. Vďaka úsporným rozmerom ho môžete nosiť so sebou pokojne v batohu.

Tento parádny drobec váži len 0,3 kg. To znamená, že na výlete možno bude ťažšie vaša desiata ako kompresor. Samozrejme je to model, ktorý je navrhnutý na cesty. Asi nikoho neprekvapí, že netrhá rekordy vo výkone alebo maximálnom tlaku. Napriek tomu si svoje odvedie bezo zvyšku na jednotku.

Kompresor je robený na zdroj s napätím 12 V. Prúd si privedie káblom o dĺžke 3 metrov. Samozrejme je prívodný kábel robený na zástrčku do auta. Takže nepočítajte s tým, že vám tento kompresor poslúži aj doma. Leda by ste ho pri tom napájali z auta.

Súčasťou balenia je vzduchová hadička, ktorá meria 0,5 metra. To je tak akurát na dohustenie bežného kolesá auta. Ak by ste potrebovali dohustiť horšie prístupnou pneumatiku, bude to problém. To ale nevadí, pretože prístroj je vyrobený práve pre klasické dohustenie pneumatík auta. V balení nájdete tiež 3 rôzne koncovky.

Tento minimalistický kompresor je jednou z najlacnejších variant na cesty. Síce vám neponúkne nič viac, než dohustenie kolesá auta, prípadne dofúknutie bicyklov alebo lopty, ale za to stojí len približne 10 €. Takže ak nechcete míňať, je to pre vás jasná voľba.

 • miniatúrne rozmery
 • 3 koncovky
 • váha len 0,3 kg
 • zdroj len 12 V
 • len na nafukovanie
Zistiť cenu

Compass 07194 12/230V BLOCK

Objem tlakovej nádobynemá
Hmotnosť0,3 kg
Príkonneuvedené
Maximálny tlak17 bar

Minimalistický kompresor do auta, ktorý oceníte nielen na cestách. Compass 07194 je verný služobník, ktorý vás nesklame, až budete potrebovať dohustiť pneumatiku alebo vymieňanú rezervu. Bude sa vám ale hodiť aj doma alebo v dielni. Aj keď nemá silu ako väčšie modely.

Hlavnou výhodou je dvojaká možnosť napájania. Preto si poradí so zdrojom s napätím 12 V z auta aj s klasickou 230V zásuvkou. Vďaka tomu má univerzálne využitie kdekoľvek budete potrebovať. Samozrejmosťou je aj konektor so zástrčkou do autozapaľovača. Tým pádom ho môžete použiť prakticky okamžite po zastavení vozidla ako aku kompresor.

Ďalšou výhodou tohto prenosného kompresora je mušia váha. Inak sa to snáď ani povedať nedá. Kompresor Compass totiž váži len 1,66 kg. To znamená, že sa nielen ľahko preváža, ale hlavne ho môžete kedykoľvek a kamkoľvek preniesť bez toho aby ste sa nadreli. Prakticky vzaté ho zvládnu preniesť aj malé deti, ktorým na oplátku napríklad nafúkne bazén.

Okrem bazéna si určite poradí s hustením pneumatiky auta, ale aj bicykle. Nepohrdne ani nafukovaním lopty. To všetko vďaka maximálnemu tlaku 17 barov, ktorý je ale potrebné brať trochu s rezervou. Predsa len ide o slabšie stroj, ktorý by maximálny tlak dlho neutiahol.

Ak hľadáte nenáročný, lacný a veľmi ľahko prenosný kompresor na cesty, je Compass 07194 dobrou voľbou. Nemôžete po ňom síce chcieť žiadne náročné úlohy, ale na bežné dofukovanie vecí je to stroj, ako má byť. Navyše stojí len niečo okolo 30 €.

 • ľahký ako pierko
 • kompaktné rozmery
 • zvládne 12 aj 230 V
 • slabý výkon
 • len na nafukovanie
Zistiť cenu

Typy kompresorov

Bežne sa môžete stretnúť s dvoma typmi. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody a je vhodný na iný typ práce. Spoločne sa na ne pozrieme zblízka, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorý typ vám bude lepšie vyhovovať.

Skrutkový kompresor

Skrutkový kompresor je najčastejším typom rotačných kompresorov. Spolu so skrutkovým sem patrí aj menej časté lamelové, rotorové a kapalinokružné kompresory.

Ide o húževnatý stroj, ktorý je určený skôr do dennej prevádzky. Tomu zodpovedá dômyselná konštrukcia. Vnútri kompresora sa proti sebe otáčajú skrutky, ktoré tak stláčajú vzduch. Pretože ide o plynulý a krúživý pohyb bez nárazov, je tento typ kompresora maximálne tichý.

Medzi hlavné výhody skrutkového kompresora patrí vysoká efektivita. To znamená, že stlačený vzduch vie lepšie využiť a znížiť straty. Zároveň stlačeného vzduchu vyprodukuje za krátku chvíľu naozaj veľa. Preto sa bude hodiť všetkým remeselníkom, automechanikom a lakovníkom.

Nevýhodou môže byť náročnejšie nastavenie prístroja tak, aby pracoval čo najlepšie. Jednoduchá nie je ani údržba skrutkových kompresorov. Ale pri správnom nastavení a dobrej starostlivosti je skrutkový kompresor veľmi vytrvalý a spoľahlivý po dlhé roky.

Kvalitná konštrukcia, tichý chod a zložitosť nastavenie aj údržby zo skrutkových kompresorov robia skôr profesionálne stroje. Pre bežných kutilov a nadšencov sa príliš nehodí. Navyše, ani cenovo nie sú práve najatraktívnejšie. Väčšina modelov spoľahlivo prekračuje obstarávaciu cenu 2 000 €.

 • kvalitná konštrukcia
 • tichý chod
 • vysoká účinnosť
 • vysoká cena
 • náročnosť nastavenia
 • zložitá údržba

Piestový kompresor

Druhým typom kompresora je piestový, alebo taky dvojpiestový kompresor. Tento typ vzduchového kompresora funguje podobne ako spaľovací motor. Akurát že po stlačení plynu (vzduchu) nečaká na výbuch, ale vypúšťa stlačený vzduch do vzdušníka – nádoby, ktorá slúži ako zásobník stlačeného vzduchu.

Akonáhle je v nádobe na stlačený vzduch dosť vysoký tlak, kompresor sa automaticky vypne. Následne čaká na využitie pripraveného stlačeného vzduchu. Potom môžete jednoducho dofúknuť pneumatiku auta alebo futbalovú loptu.

Výhodou piestového kompresora je jednoduchšia konštrukcia. Je jednak ľahšie na údržbu, a jednak nepotrebuje žiadne zložité nastavovanie. Stačí jednoducho zapnúť stroj a počkať, až sa dostatočne natlakuje. Potom už je pripravený na použitie, kým má zásobu stlačeného vzduchu.

Nevýhodou je vysoká hlučnosť. Tú spôsobuje princíp fungovania. Piest odskakuje, čím vytvára silný a mnohokrát nepríjemný zvuk. S týmto extrémnym mechanickým pohybom súvisí aj o niečo nižšia životnosť stroja. Na druhú stranu je piestový kompresor výbornou voľbou na bežné použitie pre každého. Navyše za príjemnú cenu pokojne pod 200 €.

Olejový, alebo bezolejový kompresor?

Piestové kompresory rozdeľujeme na dva podtypy. Olejové kompresory a bezolejové kompresory.

Kompresor olejový je potreba z času na čas premazávať. Ide o stroj, ktorý má presne vyvedenú mechaniku. Tá by sa bez pravidelnej údržby a mazanie mohla zaseknúť alebo prinajmenšom znížiť účinnosť. Na druhú stranu je olejový piestový kompresor odolnejšie. Pri správnej údržbe a mazanie vydrží v dobrej kondícii dlhé roky.

Kompresor bezolejový je pohodlnejšie na údržbu. Tento typ piestového kompresora by sme mohli odporučiť všetkým, kto si nechcú lámať hlavu s pravidelnou údržbou a mazaním mechaniky kompresora. Princíp bezolejového kompresora spočíva v hladkom chode súčiastok. To zaisťujú klzné materiály na povrchu. Bezolejový kompresor je pohodlný na užívanie a prakticky bezúdržbový. Akurát nie je určený k častému používaniu. Pre príležitostný krátkodobý výkon je to ale dobrá voľba.

 • jednoduchá práca a údržba
 • nízka obstarávacia cena
 • stačí na občasné používanie
 • vysoká hlučnosť
 • nižšia výdrž
 • nevie dlho súvisle pracovať

Pred výberom sledujte tieto parametre

Pripravili sme pre vás prehľad šesticu najdôležitejších parametrov, ktoré by ste mali sledovať pri výbere konkrétneho modelu. Môžete sa zamerať aj na iné vlastnosti stroja, ale tieto sú kľúčové pre správne fungovanie vzhľadom k typu použitia.

Maximálny tlak

Označuje najvyšší tlak, pod ktorým je schopný vytlačiť vzduch von. Tento údaj určite neprehliadnite. Ak viete, aké úlohy pre prístroj máte doma nachystané, zistite si aj tlak, ktorý budete potrebovať vyvinúť.

Na internete narazíte na mnoho prístrojov, ktoré majú maximálny tlak pod 10 barov. Takéto stroje vystačí na jednoduchšie práce – nahustenia pneumatiky auta alebo kolesá, dohustenie lopty a podobne.

Pokiaľ ale plánujete dlhodobé a pravidelné využívanie napríklad v práškovej lakovni, na sušenie tlakovým vzduchom alebo k inému náročnejšiemu úlohy, vyberajte radšej modely, ktoré majú maximálny tlak aspon medzi 10-12 bary.

Vstupný a výstupný výkon

Veľmi dôležitý parameter, ktorý hovorí, koľko litrov vzduchu za minútu zvládne spracovať. Ak plánujete ku kompresoru pripájať zariadenia, alebo dokonca viacero zariadení naraz, spočítajte si, aký dohromady potrebujú objem vzduchu za minútu.

Zároveň myslite na straty. Žiadny stroj na svete nepracuje úplne bez strát. Vzhľadom k tomu, že kompresor pracuje so stlačeným plynom, má celkom veľké straty. Preto berte do úvahy, že výstupná hodnota kompresora je oproti vstupnej približne dvojtretinová, alebo dokonca o chlp nižšia. Prezrite si krátku tabuľku, v ktorej zistíte, koľko litrov vzduchu za minútu potrebujete k najčastejším úlohám, ktoré stroj dostáva. Je rozdiel, či zaobstaráte kompresor 50l, alebo kompresor 100l.

Výkon (v litroch vzduchu za minútu)Aktivita
400 a viacdielne, pneumatické náradie, pneuservisy
250–400stroje stredného výkonu na striekanie veľkých plôch
100–250montáže, menšie náradie, jednoduchý nástrek
50–150hustenie, odfukovanie pilín, nástrek malých plôšok

Príkon

To znamená množstvo energie, ktoré stroj dodá za časový úsek. Môžeme škálu vytýčiť od základných modelov pohybujúcich sa okolo 1 000 W, cez strednú triedu s príkonom 3 000-4 000 W, až po najsilnejšie modely na trhu, ktoré sa pýši príkonom aj cez 7 000 W.

Maximálna doba prevádzky

Základná otázka znie, či potrebujete nepretržitú prevádzku, alebo nie. Pre nepretržitú prevádzku sú vhodné len skrutkové čiže rotačné kompresory. Na drobné jednorazové úkony je vhodnejšie piestový kompresor. U neho ale počítajte s dobou prevádzky len tretinu doby práce. Napríklad 1 hodinu z trojhodinovej práce a podobne.

Objem zásobníka

Vzduchový kompresor máva zásobník, vzdušník alebo tlakovú nádobu – všetko je to isté. V tejto tlakovej nádobe uchováva stlačený vzduch pre okamžité použitie. Slabšie modely sa zaobídu bez tlakovej nádoby. Hodí sa pre jednoduchšie úkony – hustenie pneumatík, nafukovanie bazénu pod. Výkonnejšie stroje mávajú vzdušník s kapacitou 20 aj 50 litrov. A ak chcete od svojho prístroja perfektné výkony na všetkých frontoch, voľte radšej modely so zásobníkom v rozmedzí 30-50 l.

Váha

Váha odráža kvalitu spracovania a výkon stroja. Ak potrebujete občas dofúknuť koleso, poradí si s tým hobby kompresor, ktorý váži aj menej ako 10 kg. Pre zložitejšie úkony v dielni voľte radšej výkonnejšie modely, ktoré majú tlakový zásobník a váži medzi 20-40 kg. Profesionálne kompresory, ktoré sú určené na neprerušovanému premávky, majú pokojne cez metrák.

Umiestnenie kompresora

Zvážte, kde bude mať stroj svoje miesto. Ak sa ho chystáte využívať len príležitostne, tento parameter príliš riešiť nemusíte. Stačí, keď bude umiestnený v suchom temperovanom mieste, kde na neho nebude pražiť slnko. Najmä v lete by naň slnečné lúče nemali dopadať, mohlo by to viesť k jeho prehriatiu.

Väčšina je vhodná pre napätie 230 V, ale môžete naraziť aj na malé bez zásobníkové kompresory na batérie alebo autobatérie. Vzhľadom k saciemu výkonu, ktorý číta niekoľko stoviek litrov vzduchu za minútu je dôležité sa strojom nepracovať v malých uzavretých miestnostiach, v ktorých je napríklad karma, plynový kotol alebo krb. Samozrejme nezabudnite dodržiavať bezpečnosť pri práci.

Čo je nutné vedieť pred výberom konkrétneho modelu

Než sa vrhnete na výber konkrétneho kompresora, ujasnite si šesť nasledujúcich vecí. Ak to zvládnete, vyberiete si nakoniec s najvyššou pravdepodobnosťou stroj, ktorý vám plne vyhovie vo všetkých úlohách.

Na čo budem kompresor používať

K dofúknutie futbalovej lopty, bicykla alebo bazénu pokojne voľte lacné modely. Neutratíte moc peňazí a ich výkon bohato postačí na spomínané úkony. Dobrým základom do dielne sú kompresory so sacím výkonom 100-250 l. To znamená, že výstupný výkon majú 60-150 l. Takéto stroje zvládnu jednoduchšie pneumatické náradie aj nástrek stredných plôch. Na zložitejšie náradie a ďalšie náročnejšie úkony voľte prístroja so sacím výkonom najmenej 150 l. Taky by mal mať tlakovú nádobu s kapacitou aspoň 20 l.

Ako často budem kompresor používať

Jednoduchá poučka znie: Čím viac času ho chcete držať v prevádzke, tým drahšie a kvalitnejšie model hľadajte. Na drobné desaťminútové úkony stačí akýkoľvek hobby model. Každodennú prácu zvládnu poloprofesionálne kompresory s oceľovým plášťom. Nonstop prevádzka znamená profesionálne rotačné kompresory. Tie už ale stojí dosť peňazí.

Kde kompresor využijem

Pozor. Tu vám len poradíme, aby ste kompresor nepoužívali v prašných priestoroch. Dielňa alebo garáž môžu byť v pohode, ale nezabudnite ich vetrať a upratovať prach. Prachové častice by vnútri kompresora mohli narobiť veľa neplechy.

Potrebujem kompresor prenášať

Pokiaľ už teraz viete, že ho budete presúvať, zamerajte sa na spôsob dopravy, ktorý ponúka. Niektoré ľahšie modely mávajú gumová madla, ťažšie stroje potom často výrobcovia vybavujú kolieskami. V každom prípade kompresor nepresúvajte sami. Ide o ťažký stroj, ktorý by vás mohol v prípade nehody zraniť.

Akú kvalitu mám zvoliť

Každý výrobca musí garantovať dvojročnú prevádzku bez následkov. Je dobré vyberať značku tak, aby ste mali blízko oficiálny servis. Väčšina prístrojov sa bez servisu nezaobíde. Nezabudnite sa pozrieť aj na doplnky a príslušenstvo, ktoré výrobca ponúka. Tie totiž dokážu aj z bežného kompresora urobiť veľmi všestranný stroj.

Príslušenstvo a údržba

Samotný kompresor je dobrý základ, ale pre špecifické potreby práce budete využívať tiež rozličné príslušenstvo ku kompresoru. Medzi tie najčastejšie doplnky patria napríklad pneumatické kladivá a ďalšie pneumatické náradie, rázové uťahovače, najrôznejšie hadice ku kompresorom, tryskacia pištoľ na odstraňovanie korózie a pod., Striekacie pištole k lakovaniu či farbenie alebo ofukovacia pištoľ na čistenie prachu, pilín a ďalších nečistôt.

Kal musí preč. K pravidelnej údržbe vzduchových zásobníkov sa používa špeciálny ventil. V zásobníku sa totiž časom usadí prach a ďalšie nečistoty obsiahnuté vo vzduchu. Tie je potrebné pravidelne odstraňovať. Rovnako tak je potrebné olejové kompresory pravidelne premazávať. Takáto údržba je jednoduchá, pretože stačí dolievať olej do patričnej nádržky podľa rysky. Vždy používajte odporúčaný olej, nikdy nie iný! Aj pri dokonalom dopĺňaní oleja je nutné po niekoľkých sto hodinách celý olej vymeniť. Držte sa inštrukcií v návode konkrétneho modelu.

Koľko do kompresora investovať

Opäť záleží, na čo chcete ho využívať a aké naň budete mať nároky.

Lacné kompresory

So základnými drobnosťami si poradí hobby kompresory za desiatok euro. Vyberať budete z piestových olejových kompresorov sa zhruba hodinou prevádzky, ktoré užijete aj v bežnej prevádzke pri práci okolo domu a záhrady. Ich výkon sa síce nemôže porovnávať s profesionálnymi prístrojmi a zvyknúť si budete musieť aj na pomerne veľký hluk, ktorý vydávajú, ale na druhú stranu postačí na všetky jednoduchšie úkony. Maximálny tlak sa bude pohybovať pod 10 barov, ale bohato vystačí na nafúknutie pneumatiky alebo dohustenie lopty. Výkon kompresorov sa bude pohybovať okolo 1 000 W. Aj tu ale môžete dostať lepšiu kvalitu, ak sa dostanete aspoň okolo 200 €.

Kvalitné kompresory

Stredná cesta zahŕňa stroje, ktoré už si poradí s drvivou väčšinou prácou v dielni i garáži. Je len veľmi málo vecí, ktoré výkonom neutiahnú. Môžu vás prekvapiť vysokou rýchlosťou plnenie aj kvalitou konštrukcie. Je nutné počítať s veľkou hlučnosťou. Väčšinou sa bude jednať o kompresory piestové a to ako vo variante olejovej, tak bezolejové. Takýto model vás príde na 400 – 1 000 €.

Profesionálne kompresory

Profesionálne stroje potom vyhovie vo všetkom aj náročným užívateľom. V tejto kategórii kúpite aj skrutkové kompresory, ktoré sú pre domácich majstrov zbytočne drahé. Ich výhodou je vysoká efektivita, čo znamená, že za krátku dobu urobíte skutočne veľa práce. Cena sa môže pokojne prehupnúť aj cez 2 000 €. Prístroje tejto kategórie sú určené pre nepretržitú prácu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo