Ako vybrať škrabadlo pre mačky

Patríte medzi milovníkov mačiek a chcete, aby vaša mačka mala aj doma maximálne pohodlie? V prípade, že ste na položenú otázku odpovedali kladne, čítajte ďalej a dozviete sa, prečo je škrabadlo pre mačku dôležité, kam ho ideálne umiestniť, aké druhy zhŕňačov na trhu existujú a ako mačku odnaučiť škrabať vašu pohovku a naučiť jej pazúriky na vlastný kus nábytku .

Škrabanie ako prirodzená vlastnosť

Hoci sa jedná o mačku domácu, nikdy v nej nezaprie lovca a šelmu – to je odpoveď na otázku, prečo mačka škriabe – je to skrátka jej inštinktívna vlastnosť. V prírode si mačky svoje územia značí prevažne škrabaním, pri ktorom vypúšťajú svoje feromóny, a tak vždy bezpečne spoznajú, ktoré územie je ich a ktoré už nie.

Druhým dôvodom je odstraňovanie odumretých buniek pazúrikov. Tie mačkám rastú celý život rovnako ako ľuďom nechty, a preto je nutné ich pravidelne obrusovať. Zatiaľ čo zadné pazúriky sú určené na lezenie, prednými pazúriky sa venujú lovu.

Ak svoju mačku púšťate von, potom jej k obrúsenie pazúrikov postačí akýkoľvek strom, ale čisto domáca mačka nemá na výber a musí svoje pazúriky brúsiť o koberec aj sedačku. Obstaranie škrabadlá pre mačky, napríklad aj z bazáru, je potom nevyhnutnou záležitosťou.

Časť, kde si mačka môže obrúsiť svoje pazúriky, by ideálne mala simulovať vlastnosti drsné stromovej kôry. V prípade domácich škrabadiel to sú väčšinou časti omotané sisalom, ktoré sa dajú bez väčších problémov renovovať tak, že jednoducho kúpite nové sisalové lano a škrabadlo ním znovu omotáte. Určite neodporúčame sisal nahrádzať kobercom, pretože potom mačka nevidí rozdiel v používaní domáceho koberca od toho, čo visí na škrabadle.

Vyberte to naj škrabadlo pre mačky

Nezabúdajte, že aj keď ste si domov doviezli roztomilé mačiatko, môže z neho vyrásť obr o váhe až deväť kilogramov. Hoci sa vám môže páčiť určitý moderný typ škrabadlá alebo napríklad luxusné škrabadlá a odpočívadlá pre mačky, funkčne nemusí byť vôbec praktické. Pred výberom škrabadlá pre mačky si odpovedzte tieto základné otázky:

 • Potrebujem škrabadlo pre malé mačiatko, aktívnú mačku alebo starší mačku?
 • Koľko miesta môžem škrabadlo vyhradiť?
 • Koľko peňazí môžem investovať?

Škrabadlá pre mačku s ukotvením do stropu

Sú praktické najmä v prípade, že máte extrémne aktívnú mačku, ktorá potrebuje byť neustále v pohybe. Kotvené škrabadlo je veľmi stabilné a vydrží takmer všetko. Navyše je veľakrát doplnené o rôzne striešky, hojdačky i pelech, takže mačka bude mať dostatok priestoru ako k aktivite, tak leňošenie i odpočinku.

Škrabadlá s domčekom a poličkami

Tento typ je vhodný pre staršie mačku, ktorá rada leňoší a bude tak mať dostatok priestoru pre svoj odpočinok, rovnako ako pre úkryt. Takéto škrabadlo nie je moc vysoké, a preto môže byť vhodnou alternatívou aj pre mačiatko, ktorému zatiaľ máte strach zaobstarať vyššiu kúsok.

Jednoduché škrabadlo

V prípade, že vaša mačička už svoje domčeky a pelechy po byte má a je na ne zvyknutá, iste také multifunkčné škrabadlo s domčeky nevyužijete. Preto existujú úplne obyčajné kúsky, ktoré slúžia len a len na škrabanie:

Sisal noha stojaci na základni

Obyčajná základňa s jedným vytýčeným stĺpikom – to je najjednoduchší typ, ktorý mačke môžete k jej spokojnosti zaobstarať a vaša peňaženka ani toľko nezapláče. Ovšem toto škrabadlo by malo mať naozaj pevnú základňu, aby bolo pre mačku bezpečné a nespadlo zakaždým, keď sa o neho mačka oprie. Potom riskujete, že sa zviera na škrabadlo nielen nenaučia, ale dokonca si jeho používanie znechutí.

Závesné škrabadlo

Nie je tak nápadné ako voľne stojace či obyčajná škrabadlá a vďaka svojej nenáročnosti na priestor je vhodné najmä do malých bytov. Závesné škrabadlo môže byť takmer nenápadným kúskom, avšak opäť je určené iba na škrabanie a mačka si s ním neužije toľko zábavy. Väčšinou je možné ho pripevniť aj na stenu (v obchodoch aj na internete ich nájdete pod heslom škrabadlo pre mačky na stenu), z tohto dôvodu sú zozadu opatrené drevenou doskou, aby nehrozilo nebezpečenstvo predratiu a poškriabaniu múru.

Variabilné škrabadlo

Je ideálnym riešením pre tých, čo si domáceho maznáčika zaobstarali do bytu malých rozmerov. Variabilná škrabadlá sa jednoducho omotajú okolo nohy stola a viac nie je potrebné riešiť.

Sústreďte sa na rozmery a kvalitu

Výška škrabacích stĺpikov

Veľká škrabadlá pre veľké mačky majú niekoľko stĺpikov, malá iba jeden. Nikdy však nezabudnite, že výška stĺpika by nemala byť menšia ako 60 cm, minimálne jeden zo stĺpikov by mal dosahovať výšky 80-100 cm, pretože škrabadlo s nízkymi stĺpikmi nie je mačkám pohodlné – mačka sa u neho nebude môcť pretiahnuť, a preto ho bude úspešne ignorovať.

Priemer škrabacích stĺpikov

Vonkajší priemer stĺpikov by mal začínať minimálne na 11 cm. Naopak hrúbka steny by nemala byť menšia ako 1 cm. Komerčný výrobcovia ponúkajú stĺpiky s priemerom 9 cm, ktoré bohužiaľ nevydrží nápor mačacieho hrania a lámu sa v spojoch. Preto sa aj v tomto prípade oplatí si máličko priplatiť.

Kvalita omotávky

Sisalové lano by sa malo ideálne pohybovať v priemere 10 mm. Tiež by malo byť poriadne namotaní bez akýchkoľvek medzier a povolenia. Tenký sisalový povraz sa bude čoskoro strapkať, povolí a nebude mať dostatočnú výdrž. Škrabadlá pre mačky z prírodného materiálu sú opatrené prírodným sisalom, takže sa nemusíte báť štiepeniu kovových vlákien, ktorá by pre vášho miláčika bola rozhodne nevhodná. Prírodné škrabadlo pre mačky môže byť vyrobené aj z kartónu. Pri robení si všímajte informácií, či je lepenka označená prívlastkom prírodné či ECO a nezabudnite sa informovať aj o kvalite lepidla, ktoré musia byť certifikované ako bezpečné pre zvieratá aj ľudí.

Stabilita

Masívna základňa je najdôležitejším bodom škrabadlá, sústreďte sa preto na rozloženie prvkov tak, aby sa škrabadlo neviklalo a nepadalo. Škrabadlo, čo bude padať a nebude funkčné, omrzí skoro ako vašu mačku, tak vás.

Kam s ním?

Ako sme načal už v úvode, dôležité je si uvedomiť, pre akú mačku škrabadlo kupujete. Ak to je rasa, ktorá je aktívna a vytrvalá, je nutné zaobstarať dostatočne veľké škrabadlo doplnené o závesné hračky, aby sa mačka vydováděla podľa svojich potrieb.

Na veľká škrabadlá je však potrebný dostatok miesta, čo nie všetci paneláku jedinci majú k dispozícii. Následne tak musíte zvoliť menší kúsok, ktorý nebudete upevňovať k stropu, a nezaberie vám toľko miesta. Týmto kusom stačí nepatrné miesto v kúte, kam by sa mačka mala vždy bez problémov dostať.

V prípade malých garsóniek nejspíš ťažko budete montovať akékoľvek škrabadlo (nieto veľké škrabadlo pre mačky v tvare stromu), a preto je vhodné siahnuť po alternatíve v podobe závesných či variabilných zhŕňačov, ktoré umiestnite naozaj kamkoľvek.

Ako vyrobiť svoje vlastné škrabadlo pre mačku?

Ak ste prešli nespočetné množstvo obchodov, ale žiadne zo škrabadiel sa vám nepáčilo, alebo pre vás bolo príliš drahé, nie je nič jednoduchšie, než si na škrabadlá na mačky prečítať recenzie, alebo si ho vyrobiť doma. Vaša mačka vám poďakuje a vás to nebude stáť takmer nič. Nižšie uvedený návod je navyše veľmi jednoduchý, preto nie je potrebné, aby vo vás driemal nápaditý kutil.

Čo budete potrebovať:

 • vetvu stromu (pravidelného či nepravidelného tvaru, tenkú alebo hrubú, fantázii sa medze nekladú),
 • nôž,
 • sisalový povraz,
 • lepidlo a nastreľovacia pištoľ,
 • skrutkovač, skrutky a ďalšie kotviace prostriedky,
 • molitan a pevnú látku na odpočívadlá.

Vyrábame

 • Akonáhle si odniekiaľ z lesa alebo zo záhrady donesiete vybranú vetvu požadovaných rozmerov, musíte ju zbaviť kôry a následne nechať poriadne vyschnúť aj niekoľko týždňov.
 • Po procese vysychaniu nasleduje omotávanie sisalovým povrazom, nezabudnite povraz poriadne uťahovať, aby sa nepovolil, a vy ste nemuseli po chvíľke používania robiť mačke nový „poťah“.
 • Následne je potreba celé škrabadlo riadne ukotviť. Najlepšie toho docielite obyčajnú doskou, prípadne tzv. škárovky. Vetvu do dosky poriadne usadíme vrutmi.
 • Ako posledné vyrobíme odpočívadlá. Opäť budete potrebovať dosku či škárovky, na ktoré nalepíte molitan a potiahnete pevnou látkou. Na pripevnenie látky môžete použiť buď kvalitné lepidlo, alebo nastreľovacie pištoľ. Akonáhle máte hotovo, nezostáva nič iné ako odpočívadlá pripevniť k vetve.
 • Z hľadiska bezpečnosti odporúčame toto škrabadlo pripevniť radšej tiež k stene, aspoň na dvoch miestach, aby bolo naozaj bezpečné. A aby bolo naozaj funkčné, stačí, keď na vetvu pridáte niekoľko závesných hračiek a vaša mačka bude spokojná.

Ako mačku naučiť na škrabadlo

Ak váš domáci maznáčik ešte neobjavil čaro vlastného škrabadlá, existuje niekoľko fígľov, ako mu toto kúzlo pomôcť objaviť.

Kocúrnik obyčajný

Inak známa tiež ako mačacie kokaín je rastlina sa srdcovitým lístky a mätovú vôňou. Mačky láka najmä svojou typickou vôňou, mačky sa o ňu trú, otierajú a okusujú ju. Látky, ktoré sú v rastline obsiahnuté, pôsobí na mačky rovnako ako LSD na ľudí.

Nemusíte sa však báť, že by sa mačka stala na závislou. Jedná sa o bylinu s krátkodobými účinkami (okolo 5-15 minút). V rastline nie je obsiahnuté nič jedovatého, ale pred prípadnými prvými pokusmi svojho mačacieho kamaráta nenechávajte osamote a rozhodne sa vždy poraďte s veterinárom.

Spreje s mačacími feromónmi

Imitácia mačacích feromónov zaisťuje vašim štvornohým miláčikom stav pohody i pokoja v stresových situáciách. Mačke navodzujú príjemný pocit a vycíti, že je im v danom priestore dobre. Tieto feromóny využívajú chovatelia tiež treba na uľahčenie sťahovanie mačiek či cestovanie s nimi.

Zhrnutie

Ak sa budete držať vyššie uvedených rád a zaobstaráte svojej mačke kvalitný kus jej vlastného nábytku, potom nebudete musieť kupovať malé škrabadlo pre mačiatko a následne ho meniť za väčšej veľkosti. Aj vysoká škrabadlá majú dostatok priestoru na hranie v nižších rovinách, avšak čím vyšší škrabadlo svojmu miláčikovi zaobstaráte, tým lepšie. Už malé mačiatka milujú pohľad z výšky dolu a veľmi rýchlo sa naučí koordinovať svoje telo a prekonávať svoje limity.

Okrem toho môžete mačičke na odpočívadlo alebo inam na škrabadlo položiť maškrtu, aby sa naučila, že škrabadlo je pre ňu príjemnou vecí. O tom aké maškrty a krmivo vášmu miláčikovi dávať sme sa rozpísali v tomto článku.

Myslite tiež na to, že cena škrabadlá by nemala byť rozhodujúca. S najlacnejším škrabadlom na trhu síce na prvý nákup síce ušetríte nejaké to euro, na druhú stranu určite čoskoro uvidíte nevýhody nekvalitného výrobku. Ak vám to váš finančný rozpočet dovolím, môžete si nechať vyrobiť luxusné škrabadlo pre vašu mačku na zákazku.

Na záver by sme ešte radi podotkli, aby ste vždy zohľadnili počet mačiek v domácnosti a nerobili všetkým dohromady iba jedno škrabadlo. Konkurenčné boje by ste znášali zle vy aj vaše mačky.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo