Ako vybrať tablety do umývačky

Umývačka riadu – spotrebič, bez ktorého si už svoj život nedokáže prestaviť snáď väčšina z nás. A nie je sa čomu diviť! Každý deň nám ušetrí veľa času i práce stráveného pri dreze plného špinavého riadu. Ak máte v kuchyni umývačku, máte na pol vyhraté. Druhú polovicu víťazstvo predstavuje kvalitný čistič, ktorý dokonale odstráni všetky nečistoty zo špinavého riadu.

Žiarivého a čistého riadu dosiahnete pomocou umývacích alebo multifunkčných prípravkov, dostupných v rôznych formách – môžete zvoliť tablety, kapsule, gél či prášok. S umývacími prostriedkami je nutné zároveň používať soľ a leštidlo, multifunkčné prípravky už tieto zložky obsahujú. Kladiete si otázky typu: „Je lepšie do umývačky tableta alebo tekutý prostriedok?“ Alebo: „Aký je rozdiel medzi tabletami a kapsulami? Aké tablety do umývačky sú najlepšie? „. V tomto článku nájdete na vaše otázky odpoveď a dozviete sa všetko dôležité, čo by vám nemalo uniknúť ohľadom umývanie riadu v umývačke.

Test tabliet a kapsúl do umývačky

Nedávno boli kapsule a tablety testované organizácií dTest a výsledky vás určite prekvapí. Víťazom dTeste sa stali tablety privátne značky Kauflandu K-Classic All in 1. Kto by to bol povedal, keď v reklamách stále vidíme Jar, Finish, Somat a mnoho ďalších známych značiek, že? 🙂

Avšak dnes je doba opäť o trošku ďalej a tablety aj kapsule prešli ďalším technologickým vývojom a rôznymi zmenami. Tak sa na pár z nich poďme pozrieť v našich recenziách tabliet a kapsúl.

Sanytol 4v1 tablety do umývačky riadu 40 ks

Multifunkčnéáno
Obsah fosfátovnie
Druhtableta

Značka SANYTOL sa pomaly, ale isto rozširuje do najrôznejších oblastí v domácnosti – od pranie bielizne, cez upratovanie až po umývanie riadu v umývačke. Charakteristickým prvkom výrobkov tejto značky sú dezinfekčné účinky, a inak tomu nie je ani u tabliet do umývačky.

Prívlastok v názve 4v1 znamená, že vám pri použití tableta zaistí dezinfekciu riadu i umývačky, umývanie, lesk a obsahuje soľ. Výrobok je teda multifunkčný a na rozdiel od iných tabliet obsahuje aj dezinfekčné látky, ktoré zahubí 99,9% mikróbov, vírusov a baktérií. Zároveň ničí vírus chrípky typu A, E-coli, salmonelu a listérie, ktoré vám môžu veľmi znepríjemniť život.

Tableta umývačku vydezinfikuje, zbaví nepríjemného zápachu, odstráni mastnotu, perfektne umyje všetok špinavý riad, a to všetko bez použitie fosfátov. Dokonalého výsledku dosiahnete aj pri nižších teplotách.

Pred použitím nemusíte z tablety odstraňovať obal, ten je totiž 100% rozpustný vo vode a biologicky rozložiteľný. Ak máte tvrdšie vodu 2,5 mmol / l (nad 3,75 mmol / l sa jedná o veľmi tvrdú vodu), výrobca doporučuje do umývačky pridať soľ a leštidlo.

Nevýhodou je vyššia nákupná cena, pretože tá sa pri počte kusov šplhá až na 0,25 € za jednu tabletu, čo je skutočne veľa. Ideálne je tablety nakupovať v akcii, kedy vás jedna vyjde zhruba na 0,1 €.

 • dezinfikuje
 • tableta je multifunkčná, nie je potrebné kupovať nič navyše
 • efektívne umývanie aj pri nízkych teplotách
 • vyššia cena za jednu tabletu do umývačky (cca 0,25 € / cyklus), je dobré sledovať akcie
 • nedá zakúpiť väčšie balenie
Zistiť cenu

Jar tablety do umývačky Green Blue Professional 115 ks

Multifunkčnéáno
Obsah fosfátováno
Druhkapsule

Pokiaľ ide o Jar na umývanie riadu v ruke, som s ním maximálne spokojná. Žiadny iný saponát si s mastnotou neporadí tak dokonale ako práve Jar. Rovnako dobre sú na tom aj kapsule do umývačky Jar Fairy Professional All in 1. O tom, že sú kapsule naozaj skvelé, som sa presvedčila aj v čase, keď som pracovala v drogérii – akonáhle sa objavili v akčnom letáku, ihneď sa po nich zaprášilo a zákazníci na ne spievali samú chválu.

Kapsula má naozaj silný čistiaci účinok. Na riade nezostane mastnota ani zaschnuté škvrny napríklad od čaju, obsahuje soľ i leštidlo, takže váš riad bude po každom umývaní žiarivo lesklý a čistý. Navyše kapsule obsahuje látky, ktoré chránia striebro – vaše príbory a iné strieborné riady budú stále trblietavé a bez známok opotrebovania.

Obal kapsule je vo vode 100% rozpustný – kapsulu tak jednoducho celú aj s obalom vložíte do zásobníka. Nezabudnite mať suché ruky! V mokrých dlaniach by sa vám kapsule mohla rozpustiť skôr, než ju stihnete dať do umývačky 🙂

Kapsule sa rozpúšťa 2x rýchlejšie ako tuhé tablety a je účinná aj pri krátkych programoch aj za použitia nízkych teplôt.

 • kapsule je multifunkčná, nie je potrebné kupovať nič navyše
 • efektívne umývanie i pri krátkych programoch
 • cenovo dostupné
 • obsahuje fosfáty
Zistiť cenu

Finish Powerball Quantum max tablety do umývačky riadu 60 ks

Multifunkčnéáno
Obsah fosfátovnie, nahradené fosfonáty
Druhtableta

Tableta predstavuje kombináciu gélu aj prášku a obe časti spája tzv. powerball červenej farby. Výrobok je multifunkčný, takže k umývanie nepotrebujete navyše soľ ani leštidlo – hoci výrobca doporučuje pre lepšiu schnutie použiť leštidlo Finish. Tablety môžete v obchode zakúpiť v troch rôznych variantoch:

 • Super Charged,
 • Lemon Sparkle,
 • Apple & Lime Blast.

Výrobca uvádza, že Finish Quantum zaručuje 14x intenzívny účinok v čistení a lesku než iné prostriedky:

 1. účinné predumytie,
 2. výkonné čistenie,
 3. poradí si s mastnotou,
 4. pomáha predchádzať škvrnám od vody,
 5. ochrana umývačky pred vodným kameňom,
 6. účinok už pri nízkych teplotách,
 7. odstraňuje pripálené jedlo,
 8. ochrana filtra,
 9. ochrana skla,
 10. bez obalových materiálov,
 11. odstraňuje najodolnejšie škvrny už pri prvom umývaním,
 12. dokonalý lesk,
 13. ochrana striebra,
 14. sila gélu a prášku.

Čo by ste mali vedieť pred použitím? Tablet sa dotýkajte iba suchými rukami, pretože nemajú žiadny obal a mohli by sa vám v mokrých dlaniach začať rozpúšťať. Po vybratí tablety z obalu je veľmi dôležité ho zase dobre uzavrieť, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť – znehodnotila by celý obsah balenia. Ak zapínate krátky program na 30 minút, je lepšie tabletu vložiť namiesto do zásobníka priamo na dno umývačky.

Tablety boli nedávno testované organizácií dTest a vyslúžili si celkové hodnotenie 76%, čo je vysoké číslo. Hodnotila sa účinnosť umývania a vzhľad umytého riadu.

S týmito tabletami mám aj dlhodobú osobnú skúsenosť a musím potvrdiť, že 14 výhod, ktoré uvádza výrobca, tableta skutočne spĺňa. Podľa toho, aký typ si vyberte, bude umývačka voňať. Je fakt, že doma máme veľmi mäkkou vodou, ale ani na čírych pohároch na víno nezostávajú po sušení škvrny a chémie sa nepodpísala ani na príboroch striebornej farby – nie príboroch zo striebra, pretože tie naozaj nevlastným.

Kapsule dobre umyje aj zaschnuté jedlo, ale je fakt, že čas do času u veľa špinavého riadu zvyšky jedla zostanú a riad musím domýt v ruke. Nie je to však často. Tiež vnútro umývačky zostáva po domytí čisté, a keď umývam filter, čo robím skoro každý mesiac, nie sú na ňom viditeľné usadeniny napríklad od mastnoty alebo iných nečistôt.

 • obsahuje menej škodlivé fosfonáty
 • multifunkčné
 • cenovo dostupné
 • tableta je bez obalu, pri zlom uzavretie balenia vlhkosť znehodnotí zvyšné tablety
Zistiť cenu

Somat All in 1 Lemon & Lime tablety

Multifunkčnénie
Obsah fosfátovnie, nahradené fosfonáty
Druhtableta

Tablety Somat classic predstavujú iba umývací prípravok, pre dokonale umytý riad je potrebné do umývačky pridať ešte soľ a leštidlo – najlepšie značky Somat. Kombinácia týchto troch prípravkov si hravo poradí so škvrnami od čaju a kávy, chráni sklo a majú efekt schnutia. Perfektne odstráni všetku mastnotu a naviac tiež pôsobí proti zápachu.

Tablety obsahujú menej škodlivé fosfonáty, takže ich použitím toľko nezaťažujete životné prostredie. Po umytí bude váš riad lesklý a čistý.

Oproti multifunkčným tabletám sú Somat tablety lacnejšie a navyše ich môžete zakúpiť v XXL balení, za ešte výhodnejšiu cenu.

 • tablety do umývačky možno zakúpiť v XXL balení za výhodnejšiu cenu
 • bez obsahu fosfátov
 • tablety nie sú multifunkčné
Zistiť cenu

Ecozone tablety do umývačky Classic 72 ks

Multifunkčnéáno
Obsah fosfátovnie
Druhtableta

Ecozone tablety sú ekologické a ich zloženie zodpovedá z 99,5% prírodným a minerálnym látkam. Nielen že sú ekologické, ale navyše tiež veľmi účinné. Poradí si s mastnotou, nezanechajú na vašom riadu žiadne šmuhy ani škvrny a na tanieroch nezostanú žiadne zvyšky chemických látok.

Každá jednotlivá tableta je v obale, aby sa zachovala jej účinnosť a konzistencie. Pred použitím je nutné obal z tablety odstrániť. Tablety Ecozone si poradí so špinavým riadom i pri zapnutí krátkeho programu s nízkou teplotou.

Výrobca Ecozone si zakladá na ekológii a svojimi výrobkami sa snažia podporiť širokú verejnosť, aby sa do prírody dostalo čo najmenej toxických chemikálií. Inak tomu nie je ani u multifunkčných tabliet – tie neobsahujú žiadne fosfáty, plasty ani syntetické zlúčeniny a pritom sú veľmi účinné.

Skúsenosti užívateľov tohto produktu sú rôznorodé – niektorí si nemôžu tablety vynachváliť, pretože je riad žiarivo čistý i bez použitie zbytočnej chémie. Zhodujú sa na tom, že si tablety poradia sa škvrny od čaju, ale aj s mastnotou napríklad po vajíčkach.

Potom sú tu zákazníci, ktorí s umývacími schopnosťami nie sú až natoľko spokojní, ale používajú je z hľadiska šetrnosti k prírode. Je samozrejmé, že si tablety neporadí s odolnou špinou, ktorú môže byť napríklad pripečený zvyšok cestovín, ale ruku na srdce, to mnohokrát nezvládnu ani klasické neeko prípravky s chemickým zložením. Čo nám príde trochu úsmevné vzhľadom k eko prevedenie je to, že je každá tableta balená zvlášť v plastovom obale. Možno by si výrobca mohol dať tú prácu a prísť s inou formou, ktorá tabletu ochráni pred vlhkosťou.

Po preskúmaní rôznych recenzií som ale konštatovala, že 90% užívateľov sú s výrobkom veľmi spokojní.

 • tablety sú šetrné k životnému prostrediu
 • riad nie je cítiť chémiou
 • tablety sú multifunkčné a nie je potrebné pridávať soľ ani leštidlo
 • hoci sú tablety ekologické, každá z nich je v plastovom obale
Zistiť cenu

Aké máte možnosti pri nákupe čistiacich prostriedkov do umývačky

V obchodoch aj na internete môžete vyberať zo širokého spektra produktov do umývačky, od mnohých rôznych výrobcov aj značiek. Najmä pre začiatočníkov je nákup vhodného čistidlá celkom oriešok. Poďme si v tom teda urobiť poriadok.

 1. Umývacie prostriedky – ako už z názvu vyplýva, ide o výrobok, ktorý riad iba umyje od nečistôt. Najčastejšie ho zakúpite vo forme gélu alebo prášku. Aby ste dosiahli čistého a žiarivého riadu, musíte navyše použiť leštidlo a pre správnu funkciu umývačky tiež regeneračnú soľ. Podčiarknuté sčítané, musíte kúpiť celkom tri prípravky.
 2. Mutifunkční prostriedky – tieto čističe už v sebe obsahujú soľ i leštidlo, nie je teda potrebné kupovať nič ďalšie. Ak však máte doma príliš tvrdú vodu, výrobcovia odporúčajú pridať soľ alebo leštidlo. Vždy sa riaďte návodom uvedeným na obale. Multifunkčné čistidlá zakúpite najčastejšie vo forme tabliet či kapsúl.

Ako už bolo spomenuté v rozdelení vyššie, čistiace prípravky do umývačky môžete zakúpiť v rôznych formách / variaciách prevedenia.

 • Môžete zakúpiť umývací gél alebo prášok – oboje jednoducho dávkujeme do zásobníka umývačky. Nezabudnite! Pre dokonalý výsledok umývania použite soľ a leštidlo.
 • Ďalším variantom sú multifunkčné tablety a kapsule. Z tablety musíte pred použitím vždy odstrániť obal. Kapsule sa vybaľovať nemusí, obal sa v umývačke pri umývaní riadu sám rozpustí. Kapsule aj tableta obsahujú potrebnú dávku prášku či gélu, soli i leštidla na jedno umývanie riadu. Odpadá vám tak starosť o nákup a doplňovanie soli a leštidla do umývačky.

Dôvodom prečo používať tablety do umývačky je najmä jednoduchosť a rýchlosť ich použitia. Rozhodne je jednoduchšie a rýchlejšie vložiť iba tabletu či kapsulu do umývačky než sa trápiť s neustálym doplňovaním umývacieho prípravku, soli a leštidla. Naviac vám odpadá aj starosť o nákup týchto prípravkov.

Ak si nie ste istí, kam vkladať tablety do umývačky, pozrite sa do manuálu k umývačke alebo na internetové stránky výrobcu umývačky.

Tablety a kapsule do umývačky: zloženie

Počet domácností s umývačkou stále stúpa a s tým samozrejme rastie aj nákup a predaj čistiacich prostriedkov do umývačky. Cieľom väčšiny užívateľov umývačky je jednoznačne kúpiť kvalitnú a účinnú multifunkčný kapsulu alebo tabletu do umývačky za rozumné peniaze. Dôležitú úlohu pri umývaní riadu v umývačke hrajú jednotlivé aktívne zložky, ktoré tablety obsahujú. Zároveň je tiež dôležité poznať tvrdosť vody, ktorú pre umývanie používate.

Multifunkčné tablety a kapsule majú za úlohu splniť tri základné požiadavky

 • odstrániť nečistoty,
 • zabezpečovať lesk,
 • zmäkčovať vodu pomocou soli.

Z čoho všetkého sa vlastne tablety / kapsule skladajú a čo obsahujú?

Ak neviete, ktoré tablety do umývačky používať, pozrite sa na ich zloženie. Na obale jednotlivých výrobkov si môžete naštudovať rôzne látky, ktoré tablety obsahujú. Ale ani z ďaleka nezistíte úplne všetky – na rozdiel od potravín či kozmetických výrobkov. Výrobcovia nemajú povinnosť uvádzať všetky aktívne látky, ktoré tableta obsahuje – uvádza iba tie najdôležitejšie.

Ak by sme to zhrnuli, tablety a kapsule obsahujú predovšetkým tieto zložky:

 • Čistiace zložka – medzi látky s čistiacim účinkom patrí enzýmy a povrchovo aktívne látky. Povrchovo aktívne látky zaisťujú rozpustnosť, a to vrátane nerozpustných nečistôt, ako je napríklad mastnota. Proteáza je druh enzýmu, ktorý odstraňuje nečistoty bielkovinového charakteru ako je napríklad mleté ​​mäso či žĺtok. Amylázy sú druhým najčastejšie používaným enzýmom v tablete. Tie odstraňujú škrobové škvrny napríklad od ryže či ovsené kaše. Použité enzýmy môžu u človeka vyvolať alergickú reakciu, preto nájdete na mnohých obaloch produktov varovania.
 • Bieliaca zložka – bieliace látky pôsobia napríklad na škvrny od čaju, červeného vína a ďalšie bělitelné nečistoty. Bieliaca zložka býva často ešte posilnená o tzv. zosilňovač bieliace účinnosti, ktorý umožňuje dosiahnuť efektívneho výsledku aj pri nižšej teplote vody.
 • Zmäkčovač vody – dokonale umytý riad úzko súvisí aj s tvrdosťou vody používanou v domácnosti. Platí pravidlo, že čím tvrdšie vodu máte, tým je nižšia účinok čistenia a naopak vyššiu náchylnosť k vzniku škvŕn. Pre zmäkčenie vody tablety obsahujú fosforečnany čiže fosfáty, ktoré majú žiaľ negatívny vplyv na životné prostredie. Po vypustení vody z umývačky sa fosfáty dostanú do odpadových vôd a zapríčiní príliš vysoký príjem živín pre rast vodného kvetu – to spôsobuje problém obzvlášť životu v stojatých vodách (sinice a i.). V súčasnej dobe sa v top tabletách do umývačky čoraz častejšie objavujú tzv. fosfonáty – fosfor síce tiež obsahujú, ale v menšom množstve než fosforečnany. Ak sa teda chcete správať šetrne k prírode, používajte ekologické výrobky. Viac sa o tom dozviete nižšie.
 • Soľ – zmäkčí vodu a zároveň zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa v umývačke, čo je veľmi dôležité – obzvlášť ak púšťate umývačku aj niekoľkokrát denne. Vodný kameň dokáže v spotrebiči narobiť peknú paseku, preto ju do umývačky pravidelne dopĺňajte!
 • Leštidlo – vďaka leštidlu sa na riad neusadzujú zvyšky jedla a zároveň docielite dokonalého lesku. Leštidlo čiže oplachovač vytvorí ochrannú vrstvu pred zvyšky jedla, kvapky vody po riadu rozptýli a vďaka tomu potom rýchlejšie schne.

Dobré rady pre lepšie umývanie

Či už sa rozhodnete používať umývacie prostriedky s leštidlom a soľou alebo zvolíte multifunkčné tablety / kapsule, vždy môžete urobiť niečo naviac pre dokonalý výsledok umývania:

 1. Než vložíte riad do umývačky, vždy z neho odstráňte zvyšky jedla. Nie je potreba taniere oplachovať vodou – zvyšky stačí zoškrabať do koša.
 2. Aspoň raz týždenne sa venujte údržbe filtrov umiestnených na dne umývačky. Do filtrov sa zachytávajú zvyšky jedla z riadu rôznej veľkosti. Ak filtre nečistíte, tieto zvyšky sa pri každom ďalšom cykle opäť rozptýli na riad a výsledok umývania potom môže byť neuspokojivý.
 3. K efektívnemu umývanie riadu prispievajú tiež vrtule, z ktorých strieka voda. Do trysiek sa môžu usadiť rôzne nečistoty. Preto je občas potreba vrtule z umývačky vytiahnuť a dôkladne prepláchnuť vodou – pri silnom zanesení trysiek môžete k čisteniu použiť vatové tyčinky s troškou octu. Z ostrekovacích ramien môžete aj trasením vyklepať zbytky jedla.
 4. Nezabudnite dopĺňať do umývačky soľ – najmä ak nepoužívate multifunkčné prostriedky. Ak zásobník naplníte soľou a zároveň použijete multifunkčnú tabletu či kapsulu, umývačke tým rozhodne tiež neublížite.
 5. Pri použití umývacích práškov či gélov je potrebné pridávať nielen soľ, ale aj leštidlo. Je síce pravda, že umývačka umyje riad aj bez leštidla, ale s výsledkom určite nebudete spokojní.

Troška ekológie

Musíme myslieť na to, že všetko čo vložíme do svojich domovov aj do našich tiel, ovplyvňuje naše zdravie aj zdravie celej planéty. Ak teda chcete byť šetrní k sebe i k prírode, môžete vyberať z radu ekologických umývacích prostriedkov do umývačky.

V EU je ekologický výrobok označený logom EU Ecolabel. Táto environmentálna značka zaručuje, že výrobok plní vopred stanovené normy z hľadiska jeho vplyvu na životné prostredie.

Klasické tablety do umývačky obsahujú problematické fosforečnany, ktoré majú negatívny vplyv na životné prostredie. Maximálne možné množstvo použitých fosforečnanov (fosfátov) je však obmedzené legislatívou.

Ak zakúpite ekologický prípravok do umývačky, máte istotu, že žiadne fosfáty do prírody nevypustíte, pretože je tieto produkty vôbec neobsahujú.

Bohužiaľ ako už to tak býva, čo je EKO, to je drahšie. Takže u bezfosfátových prípravkov počítajte s vyššou obstarávacou cenou. Pri testovaní eko tabliet do umývačky sa bohužiaľ preukázala aj nižšia efektivita umývania špinavého riadu, na rozdiel od testovaných multifunkčných tabliet.

Počas pátrania po užívateľských recenziách na bezfosfátové tablety do umývačky som zistila nasledovné:

 1. S použitím eko ​​tablety nedosiahnete takého lesku, ako s chemickými tabletami. Tohto názoru ale nie sú všetci recenzenti. Mnohí si kvalitu umývania chvália, dokonca im príde výsledok rovnako dobrý ako s chemickými tabletami.
 2. Riad po umytí nezapácha chemikáliami a nijako nevonia.
 3. Bezfosfátové tablety sú šetrné k životnému prostrediu.
 4. V porovnaní s „neeko tabletami“ príliš drahé.
 5. Tablety nie sú moc často v akcii.

Výroba domácich eko tablet

Pýtate sa, čím nahradiť chemické tablety do umývačky? Pokiaľ chcete šetriť životné prostredie, ale aj svoju peňaženku, môžete si eko tabletu skúsiť vyrobiť sami doma. Výroba eko tabliet do umývačky je v súčasnej dobe veľmi populárne záležitosťou a ako sa hovorí, za skúšku nič nedáte. Postupov ako vyrobiť domáce tablety do umývačky je viac, ale suroviny sa v podstate opakujú stále dokola. Tu uvediem aspoň dva spôsoby, ako na to:

„Tableta“

Na jeden umývací cyklus potrebujete:

 • 1 lyžičku práškovej sódy na pranie,
 • 20 ml 5% roztoku kyseliny citrónovej,
 • 50g tabletu kuchynskej soli (zostávajú na viac ako jedno umývanie),
 • 2 lyžice kyseliny citrónovej

postup:

 1. Vyrobíme si 5% roztok kyseliny citrónovej – v 200 ml vody rozpustíme 10 g kyseliny citrónovej.
 2. Do zásobníka na soľ v umývačke nasypeme tablety kuchynskej soli.
 3. Do dávkovača na tablety vsypeme 1 lyžičku práškovej sódy na pranie.
 4. Do dávkovača na leštidlo nalejeme 20 ml roztoku kyseliny citrónovej.
 5. Na dno umývačky rozprášte 2 lyžice kyseliny citrónovej.

Teraz môžete umývačku spustiť umývacím programom a je hotovo! V prepočte vychádza jeden umývací cyklus na cca 0,05 €.

Klasické tablety

 • 1 diel sódy na pranie
 • 1 diel jedlej sódy
 • ½ dielu soli
 • ½ dielu kyseliny citrónovej
 • 1 diel vody
 • silikónové formičky na čokoládu alebo na ľad

postup:

 1. Všetky suché ingrediencie spolu zmiešame v mise.
 2. Pridáme vodu a miešame, kým nedosiahneme konzistencie pasty.
 3. Vzniknutú zmesou naplníme jednotlivé dieliky silikónové formy a dôkladne ich utlačíme, aby nevznikli vzduchové bubliny.
 4. Necháme ich minimálne cez noc uschnúť a potom z formy vyberieme.
 5. Tablety uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe, aby nenavlhli.

Pred každým umývaním riadu naplňte zásobník na leštidlo asi polovicou hrnčeka octu. Ocot zamedzí škvrnám na riadu a pomôže k žiarivému lesku.

Takto si môžete rýchlo a jednoducho vyrobiť pokojne 20 tabliet naraz.

Čistenie umývačky

S efektívnym umývaním riadu v umývačke je úzko spätá celková starostlivosť o umývačku. Aspoň raz za mesiac je potrebné umývačku dôkladne vyčistiť. Či už chcete alebo nie, po každom cykle sa v umývačke usadzujú rôzne nečistoty, vo filtroch zostávajú zvyšky jedla, vytvára sa vodný kameň a na niektorých miestach v umývačke môže vlhkosť spôsobiť dokonca vznik plesne. Ako sa teda o umývačku starať aby ste mali stále žiarivo čistý riad?

 1. Tesnenie okolo dverí umývačky – pri každom cykle opakovane pôsobí na tesnenie umývačky vlhkosť, ktorá spôsobuje vznik plesne. Všetky nečistoty a plesne je teda potrebné odstrániť vhodným čistiacim prípravkom do kuchyne, ktorý si poradí s mastnotou, plesňami a ďalšími nečistotami. Podľa miery znečistenia môžete prípravok naniesť na handričku a tesnenie vyčistiť alebo ho môžete aplikovať priamo na tesnenie, nechať chvíľku pôsobiť a následne vyčistiť. Na záver tesnenie umyte čistou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky prípravku.
 2. Filtre – v umývačke sú obvykle tri filtre, ktoré pri každom cykle zachytávajú väčšie či menšie nečistoty z riadu. Ak by sme filtre nečistili, pri každom spustení umývačky by sa nám tieto zvyšky znovu a znovu vírili na ďalšie riadu v umývačke. Minimálne 1x týždenne filtre z umývačky vytiahnite, prepláchnite vodou a vyčistite je vhodným čistiacim prostriedkom – treba rovnakým akým ste čistili tesnenia a na záver opláchnite čistou vodou. Na umývanie filtrov si môžete pomôcť handričkou aj starú zubnou kefkou.
 3. Ostrekovacie ramená – ramená sú veľmi dôležitou súčasťou umývačky, a preto je potrebné o ne tiež starať. Trysky sa môžu zanášať vodným kameňom a rôznymi nečistotami, ktoré v umývačke kolujú. Vyberte teda ramená z umývačky a trysky dôkladne vyčistite vhodným prípravkom. Na čistenie trysiek môžete opäť použiť starú zubnú kefku alebo vatovú tyčinku do uší. Na záver ramená dôkladne opláchnite, aby na nich nezostali žiadne zvyšky čističa.
 4. Vnútorný priestor umývačky – niekoľkokrát do roka (ideálne každý mesiac) je nutné umývačku komplexne vydezinfikovať od všetkých nečistôt, vodného kameňa, baktérií a iných mikroorganizmov. K tomu môžete zakúpiť špeciálne vyvinuté výrobky dostupné v drogériách. Zvyčajne sa jedná o plastovú fľaštičku, ktorá obsahuje tekutinu vhodnú práve k čisteniu umývačky. Pri použití sa vždy riaďte návodom na obale – najbežnejšie sa z fľaštičky odstráni krycej fólie z viečka a vloží sa do umývačky hore dnom. Potom už len stačí zapnúť cyklus umývania ideálne s teplotou nad 70 ° C a máte hotovo.
 5. Vonkajšie časti umývačky – čistenie umývačky môžete zakončiť umytím dvierok a ovládacieho panelu vlhkou handričkou. Na funkciu to síce vplyv nemá, ale budete mať prinajmenšom dobrý pocit z dokonale odvedenej práce 🙂

O čistenie umývačky sme sa viac rozpísali tu.

Čistením spotrebiče získate nielen dlhodobý efektívny výsledok umývania, ale tiež predĺžite životnosť umývačky.

Čo všetko čistí tablety do umývačky?

Iste budete prekvapení, na čo všetko tablety do umývačky dokážu 🙂 Hoci sú určené na umývanie v umývačke, nájdu svoje uplatnenie aj v úplne iných oblastiach domácnosti:

Pranie – Tablety do umývačky sú vhodné aj na špinavé prádlo! Ak sa márne snažíte z bielizne odstrániť mastné fľaky, skúste namiesto bežného pracieho prášku do práčky použiť 1 – 2 tablety do umývačky. S mastnotou a nečistotami si hravo poradí!

Čistenie práčky – Doteraz ste si mysleli, že tablety do umývačky a čistenie práčky spolu nemajú vôbec nič spoločné? Opak je pravdou! Keď potrebujete vyčistiť práčku a nemáte po ruke vhodný prípravok, siahnite po 2 tabletách do umývačky. Jednoducho ich vhoďte do prázdneho bubna práčky a zapnite dlhý program. Tablety si poradí nielen s nečistotami v práčke, ale aj so zanesenými rúrkami.

Zanesené toalety – Keď bojujete s usadeninami v záchodovej mise, použite tabletu do umývačky. Jednoducho ju vhoďte do misy a nechajte cez noc pôsobiť. Ráno vyčistite bežným spôsobom a problém s usadeninami je vyriešený.

Čistenie rúry – Ak vás trápia špinavá rúra a nemáte po ruke žiadny čistič, siahnite po tabletkách do umývačky. Čistenie rúry pomocou tablety do umývačky je naozaj jednoduché: 2-3 tablety rozpustite v troške vody a vzniknutú kašičku naneste na vnútro rúry. Nechajte chvíľku pôsobiť a zotrite hubkou s vlažnou vodou. Rúra bude opäť žiariť čistotou.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo