Ako vybrať vaňu

Vaňa v dnešnej dobe nie je automatickou súčasťou každej kúpeľne. Najmä v malých kúpeľniach ju nahrádzajú sprchové kúty, a to najmä kvôli úspore miesta. Aj do malých kúpeľní však môžete vaňu šikovne umiestniť. Musíte len poznať tie najlepšie možnosti, ktoré vám v tomto článku predstavíme. Nezabudneme však ani na veľkej kúpeľne a predstavíme vám hneď niekoľko variantov vaní, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť. Pohodlne sa usaďte, čítanie bude krátke a plné dôležitých informácií. Už si nebudete musieť robiť hlavu s otázkou akou vaňu vybrať.

Recenzie kúpeľňových vaní

Do nášho „testu“ sme zaradili najlepšie vane z hľadiska dostupnosti a obľúbenosti na trhu. Recenzovali sme vane klasické pre jednu osobu, ale aj pre dve a nezabudli sme ani na dizajnové vane. Dôležitá pre nás bola kvalita materiálu a tiež pohodlnosť pri kúpaní.

Ravak Gentiana 150 x 150 cm

Materiálliaty akrylát
VystuženieLA sklolaminát
Prevedenierohová
Počet osôb2
Dĺžka150 cm
Šírka150 cm
Hĺbka46 cm
Objem300 l
Umiestnenie odpadustredové
Sedátkoáno
Opierky, madlánie
Vaňová zástena súčasťounie
Nožičky súčasťounie

Vaňa Ravak Gentiana je naozaj veľkým kusom kúpeľňové výbavy. Rozhodne ju nevměstnáte do malej kúpeľne. Odporúčame ju len v prípade, že sa vo vani naozaj často budete kúpať dvaja. Pre jedného je totiž spotreba vody naozaj zbytočná a jej prevádzku sa vám predraží.

Pred kúpou odporúčame porovnať, aký objem má vaňa a na koľko litrov máte bojler. Bohužiaľ sa môže stať, že váš súčasný bojler nebude mať dostatočnú kapacitu a vaňu si skrátka teplou vodou nenaplníte. Bude vás teda čakať pravdepodobne výmena bojlera.

Vystuženie vane je sklolaminátové, takže sa síce nehodí pre montáž masážnych trysiek, ale inak je povrch pomerne odolný. Štvornohých domácich miláčikov v nej však kúpať neodporúčame.

Vďaka stredovému umiestnenie odpadu je sedenie pohodlné pre obe kúpajúcí sa osoby. Batériu odporúčame inštalovať nad odpad. K vani sa nedodávajú nožičky a jej hĺbka bez nožičiek je 46 cm. K vani je možné zaobstarať čelný panel, takže nebudete musieť prikupovať obkladačky, počítajte však s tým, že sa konečná cena navýši zhruba o 150 euro.

 • pre dve osoby
 • sedátko
 • stredové umiestnenie odpadu
 • možnosť obstarania panelu
 • náročná na priestor
 • náročná na spotrebu vody
Zistiť cenu

Jika Riga 170 x 70 cm

Materiálsmaltovaná oceľ
Vystuženie
Prevedenieobdĺžniková
Počet osôb1
Dĺžka170 cm
Šírka70 cm
Hĺbka38,5 cm
Objem190 l
Umiestnenie odpadukrajný
Sedátkonie
Opierky, madlánie
Vaňová zástena súčasťounie
Nožičky súčasťounie

Jika Riga 170 x 70 cm je klasickou vaňou. Ideálna je pre jedného človeka. Jej objem je 190 l, čo by mal zvládnuť naplniť bojler pre štvorčlennú domácnosť.

Ako výrobný materiál bola použitá smaltovaná oceľ, ktorá má hrúbku 2,1 mm, čo je bežný štandard. Vaňa je teda kvalitná a odolná. Naviac je rezistentné aj voči oteru alebo najrôznejším kozmetickým prípravkom, ktorými si budete chcieť kúpeľ spríjemniť.

Poteší vás jej nízka obstarávacia cena. Nepoteší vás však všeobecné vlastnosti smaltovaných vaní, ktoré majú zlé tepelnoizolačné vlastnosti, takže voda v nich rýchlejšie chladná a aj na dotyk je vaňa studená. Pre zlepšenie tepelnoizolačných vlastností odporúčame vaňu obložiť dobrým izolantom.

Súčasťou dodávky nie sú nožičky, ktoré si budete musieť prikúpiť zvlášť. Jej cena však nie je nijako vysoká. Vybrať si tiež môžete typ sifónu, ktorý môže byť so štupľom na retiazke alebo s otočným ovládaním. Majte na pamäti, že u otočného ovládanie je riziko rýchlejšieho opotrebenia vyššie ako u klasického špuntu.

 • nízka obstarávacia cena
 • hrúbka materiálu
 • odolnosť materiálu
 • tepelne izolačné vlastnosti
Zistiť cenu

Ravak Rosa II 170 x 105 cm

Materiálliaty akrylát
VystuženieLA sklolaminát
Prevedenieasymetrická
Počet osôb1
Dĺžka170 cm
Šírka105 cm
Hĺbka46,5 cm
Objem250 l
Umiestnenie odpadustredové
Sedátkoáno
Opierky, madlánie
Vaňová zástena súčasťounie
Nožičky súčasťounie

Ravak Rosa II patrí k veľmi obľúbeným vaniam, ktoré sa vďaka asymetrickému tvaru zmestia aj do menších kúpeľní. Navyše, oproti Rosa I má Rosa II príjemne skosené strany, takže sa v nej pohodlne leží. V pohode sa do nej zmestia dve osoby. Počítajte s objemom 260 l, takže si skontrolujte, či to váš bojler utiahne.

Súčasťou vane je aj integrované sedadlo, ktoré má svoje nesporné výhody, ale na druhú stranu sa pri upratovaní zle naťahuje až úplne dozadu. Nožičky nie sú súčasťou balenia, takže je potrebné ich prikúpiť. Rosa II je vaňa, ktorá môže byť zároveň sprchovacím kútom, ak si dokúpite patričnú zástenu. Tiež je možné k vani prikúpiť panel so špeciálnym výrezom pre uľahčenie vstupu a výstupu z vane.

Trochu nás sklamalo, že je vaňa prezentovaná aj so zástenou, ktorú si však musíte dokúpiť zvlášť. Celkovo sa potom cena pomerne dosť navýši.

 • asymetrické prevedenie
 • odpad uprostred
 • možnosť zásteny
 • možnosť panelu uľahčujúce vstup a výstup z vane
 • kvalitné vystuženie
 • po prikúpenia všetkých komponentov cena dosť narastie
 • nožičky nie sú súčasťou balenia
Zistiť cenu

Kaldewei Conoduo 190 x 90 cm

Materiálsmaltovaná oceľ
Vystuženie
Prevedenieobdĺžniková
Počet osôb1
Dĺžka190 cm
Šírka90 cm
Hĺbka44,5 cm
Objem220 l
Umiestnenie odpadustredové
Sedátkonie
Opierky, madlánie
Vaňová zástena súčasťounie
Nožičky súčasťounie

Vaňa Kaldewei CONODUO sa radí medzi luxusnejšie výrobky, čomu zodpovedá aj jej cena, ktorá sa šplhá cez 1 300 Euro. Je dizajnovo navrhnutá a zodpovedá požiadavkám dnešnej modernej doby, ktorá volá po čistých geometrických tvaroch. Do vidiecky zariadených domovov sa teda príliš hodiť nebude.

Ako výrobný materiál bola zvolená smaltovaná oceľ s hrúbkou 3,5 mm, ktorou disponujú vo veľkej miere len luxusné vane. Dispozične je určená pre jednu osobu, pri jej veľkosti a objemu nám však spotreba vody príde práve pre jednu osobu skôr zbytočná.

Umiestnenie odpadu je stredové a prekryté poklopom, takže sa nenarušuje jednoliaty vzhľad vane. Batéria je riešená formou prepadu. Nožičky nie sú súčasťou balenia, takže ich budete musieť prikúpiť zvlášť. Táto vaňa je dizajnovým, ale zároveň funkčným kúskom. Pýši sa dobrou odolnosťou, ale predpokladáme, že vo vani za toľko peňazí asi psa kúpať chcieť nebudete.

 • silný výrobný materiál
 • dizajnový prvok
 • stredové umiestnenie odpadu
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

Ravak Magnolia 170 x 75 cm

Materiálliaty akrylát
VystuženieLA sklolaminát
Prevedenieobdĺžniková
Počet osôb2
Dĺžka170 cm
Šírka75 cm
Hĺbka45,5 cm
Objem260 l
Umiestnenie odpadustredové
Sedátkonie
Opierky, madlánie
Vaňová zástena súčasťounie
Nožičky súčasťounie

Ravak Magnolia je klasická vaňa obdĺžnikového typu, ktorá má prakticky riešený odpad. Ten je umiestnený uprostred, takže vaňu predurčuje na kúpanie v dvoch.

Pre výrobu bol zvolený akrylátový materiál, ktorá má povrch spevnený sklolaminátom. Kvôli dizajnovému spracovanie bočnej vonkajšej strany vaňa neumožňuje inštaláciu zásteny. Z hľadiska skosenie sa nám vaňa nezdá príliš pohodlná, pretože v nej ležíte dosť napriamo, neuškodil by väčší uhol skosenia.

Prakticky sa nám javí čisté vnútorné usporiadanie bez ergonomických prelisov, takže sa vaňa dobre udržuje. V žiadnych záhyboch sa neudržujú nečistoty. Tiež máte dostatok priestoru pre položenie rúk. Ak si však vo vani radi čítate, budú vám prelisy na podopretie rukách možno trochu chýbať. K vani je možné prikúpiť bočný a čelný panel, takže nebudete potrebovať nakupovať viac obkladových dlaždičiek.

 • ľahká údržba
 • stredovo riešený odtok
 • pre dve osoby
 • kvalitná úprava povrchu
 • neumožňuje inštaláciu zásteny
 • ležíte v príliš zdvihnuté polohe
Zistiť cenu

Než pôjdete do obchodu

Súčasný trh ponúka v oblasti van široké možnosti. Môžete sa rozhodnúť pre rôzne tvary, okrem obdĺžnikové vane sú obľúbené aj vane rohové, ale veľa ľudí volí aj kúpeľňové vane asymetrické, a to z dôvodu malých rozmerov kúpeľne (nezabúdajte, že priestor potrebuje i kúpeľňový nábytok). Okrem tvaru si môžete vybrať tiež výrobný materiál aj možnosť zásteny. Aby sa vám ponuka čo najviac zúžila, odpovedzte si na tieto základné otázky.

 • Budete vo vani najmä ležať a relaxovať? Vyberte veľkosť vane podľa najväčšieho člena rodiny.
 • Budú sa vo vani kúpať deti? Zvoľte protišmykový povrch a materiál, ktorý udrží vodu dlho teplú.
 • Vyberáte vaňu pre seniorov? Rovnako ako u detí zvoľte protišmykový povrch, madlá a sedadlo, zamerajte sa na čo najpohodlnejšie prístup a výstup z vane.
 • Budete kúpeľňovú vaňu využívať i pre kúpanie psa? Rozhodne sa vyhnite akrylátovým vaniam, vyberte vaňu plechovú alebo liatinovú, sú odolnejšie proti poškriabaniu.
 • Budete pri kúpaní používať liečivé, bylinné alebo kozmetické prípravky? Vyberajte zo smaltovaných vaní, ktoré sú odolné proti zafarbenie.

Doma si v kľude spíšte všetky požiadavky a vyrazte do kúpeľňového štúdia. Nemusíte si nutne realizáciu záväzne objednať, ale dostanete dobré rady a tipy, niekde vám dokonca urobia aj grafický návrh a navyše si vaňu budete môcť vyskúšať a potom kúpiť napríklad cez internet (kúpite ju lacnejšie). V prípade, že sa vám do vane zle vstupuje alebo vystupuje, alebo vás čokoľvek tlačí a vo vani sa necítite dobre, radšej vyskúšajte inú, nech svojho nákupu neskôr neľutujete.

Ako vybrať vaňu podľa materiálu

Zasekli ste sa na otázke, akú vaňu vybrať, či akrylátovou alebo smaltovanú? Prinášame vám prehľad najbežnejšie používaných materiálov pre výrobu vaní.

Liatina

Liatinové vane sa dlhú dobu tešili veľkej obľube. Ich najväčšou výhodou sú tepelnoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým zostáva voda aj po napustení dlho teplá, takže nie je potreba neustále pripúšťať (šetríte vaše financie). Dobrá je aj jej pevnosť, tvarová stálosť a dlhá životnosť. Vďaka technologickému posunu a prechodu k pozinkovanému a lisovanému oceľovému plechu sa znížila ich hmotnosť a zároveň vzrástla ponuka rôznych tvarov.

Za nevýhodu je však aj po úprave materiálu považovaná veľká hmotnosť, kvôli ktorej musí mať aj podlaha, na ktorej bude vaňa stáť dostatočnú hmotnosť, problematický je aj transport vane a tiež jej inštalácia. Liatinové vane sa najčastejšie predávajú ako samostatne stojace a dlhšie u nich trvá, než sa zahrejú.

Oceľové smaltované vane

Pri výbere tohto typu materiálu je dobré pozornosť zamerať najmä na jeho hrúbku. Štandardne by oceľ mala mat najmenej 2 mm, u luxusnejších vaní je potom hrúbka i 3,5 mm. V oceľových smaltovaných vaniach si bez problémov môžu hrať deti, ale bez obáv v nej môžete vykúpiť aj psa. Jej povrch sa nepoškriabe a je rezistentný aj proti kozmetickým, lekárskym aj kúpeľovým prísadám. Stopy po sebe nezanechá ani farba na vlasy alebo odlakovač. V prípade katastrofy, akým môže byť požiar, nevznikajú jedovaté plyny, ako je tomu u akrylátových vaní.

U poškodenie, akým môže byť odreniny, je možná oprava za pomocou špeciálnych lakov a tmelov. Iste oceníte absolútnú neporéznosť a farebnú stálosť. Medzi nevýhody týchto „plechových vaní“ patrí napríklad tepelnoizolačné vlastnosti, kedy v nej voda vychladne rýchlejšie (pokiaľ nie je zvonku odizolovaná potrebné keramickým obkladom) a aj na dotyk je vaňa nepríjemne studená.

Oprava smaltované vane

Výhodou smaltované vane jej ľahká opraviteľnosť v prípade, že sa vám kúsok smaltu odlúpne. Pre renováciu vane sa používa špeciálny tmel na smalt. Tmelov je na trhu viac a správny postup pri tmelení uvádza každý výrobca na svojom výrobku.

Všeobecne však môžeme povedať, že sú lepšie materiály na báze polyuretánu než epoxidu. Polyuretán je totiž pružnejšie a húževnatejší. Pred opravou najskôr miesto zbavte hrdze, mastnoty a nečistôt. Osmirkujte ho spoločne aj s menším kúskom nepoškodeného smaltu. Namiesto nechajte vyschnúť a nezabudnite, že sa tmel nesmie aplikovať na horúci povrch.

Pre opravu použite len veľmi tenkú vrstvu tmelu, v prípade hlbšieho poškodenia použite vrstvy dve, ale tú prvú nechajte dobre zaschnúť. Tmel sa aplikuje buď pomocou štetca, alebo špajdle. Zasychanie trvá zhruba 6 hodín, maximálna tvrdosti tmel dosiahne po 24 hodinách.

Akrylátová vaňa

Akryl je v súčasnej dobe najobľúbenejším materiálom najmä u užívateľov. Vďaka jeho vlastnostiam je možné z neho vyrobiť rôzne tvary a originálne designy. Veľkou prednosťou plastových vaní sú tepelne izolačné vlastnosti, do akrylátové vane sa dobre pripevňujú madlá, podhlavníky, batérie a podobne. Do tohto materiálu sa totiž ľahko vŕta. Aby bola vaňa dostatočne pevná a tvrdá, používa sa na vystuženie sklolaminát (LA) alebo polyuretánová pena (PU PLUS). Vane s plyuretanovou penou sú vhodné pre montáž hydromasážnych systémov.

Na kvalitu akrylátové vane má vplyv jeho hrúbka. Rozhodne dajte ruky preč od van, ktorých hrúbka akrylátu sa pohybuje okolo 1 mm, v tomto prípade sa totiž dočkáte skorého praskanie a nízke životnosti. Ideálne je hrúbka okolo 4,5 mm.

Akrylát sa vyznačuje väčšou pórovitosťou, ktorá sa však potláča pridaním antibakteriálnej úpravy. Táto úprava väčšinou býva spoplatnená. Ak sa pre túto možnosť rozhodnete, môžete sa tešiť na ľahšiu údržbu a lepšiu hygienu.

Dobrá rada: Vaňu z akrylátu nečistite abrazívnymi prostriedkami. Mohlo by dôjsť k jej poškrabaniu. Do vane ani nedávajte zvieratá, ktoré majú pazúry, môžu vaňu nenávratne poškodiť.

Quaryl

Quaryl je konštrukčný materiál, ktorý vyvinuli firmy Villeroy & Boch. Vane z toho materiálu sa odlievajú do foriem, takže je možné vyrobiť najrôznejšie dizajnové prevedenie, presné uhly a hrany, výnimkou nie sú ani hladké tvary, zaoblenia alebo prechody.

Jedná sa o homogénny, neporézny materiál, ktorý má plne farebnú vnútornú štruktúru a lesk. Medzi jeho prednosti patrí vysoká odolnosť proti mechanickému namáhaniu, oteruvzdornosť i odolnosť proti chemickým látkam. Vane z tohto materiálu majú protišmykový povrch, dobre sa umývajú a poteší i ľahká údržba. Rovnako ako akryl je tento materiál na dotyk teplý, má dobrú akustickú pohltivosť a veľmi dobré termoizolačné vlastnosti.

Ďalší materiály

Pri výbere vane môžete naraziť aj na ďalšie materiály ako je umelý liaty mramor. Ten sa vyznačuje stálym prefarbením, dobrou odolnosťou proti oteru a je možné z neho vyrobiť vaňu takmer akéhokoľvek tvaru. Ďalším dostupným materiálom môže byť drevo alebo kameň. Tieto vane však plnia skôr funkciu dizajnovú.

Na trhu sa môžete stretnúť aj s tzv. mäkkou vaňou Vaňa Soft bath. Materiál pod vplyvom tepla a vody čiastočne zmäkne a voda vo vani zostáva teplá až 2x dlhšie ako v bežnej akrylátové vani. Vnútorná časť vane, ktorú tvorí polyuretánová výplň, chráni polyesterová vrstva. Vďaka tomu dochádza k efektu rozťažnosti a materiál je mäkší. Oproti běženému akrylátu je tento materiál odolnejší, lesklejšie, pružnejšie a príjemnejšie na dotyk.

Viete, že: V prípade, že si radi kúpeľ doplníte o morskú soľ, ale neviete, do ktorej vane ju môžete dávať, aby ste nepoškodili povrch, verte, že ak vyberiete morskú soľ do kúpele, je možné ju používať v akejkoľvek vani.

Tvar a veľkosť vane

Tvar vane do veľkej miery záleží na priestore, ktorý pre ňu v kúpeľni máme. Zvoliť môžete buď klasickú obdĺžnikovú variant, alebo sa prikloniť k vani oválne, asymetrické alebo vani rohové. Aj vaňa menších rozmerov môže poskytovať dostatočný priestor pre relaxáciu. Skôr než o veľkosť ide o ergonomické prevedenie. Svoj podiel na pohodlie nesie aj vnútorné členenie.

Ako spoznať správny tvar

Vo vani by ste mali mať možnosť sa pohodlne oprieť nohami, mali by ste mať priestor pre odloženie rúk a ležať by ste mali v prirodzenej naklonenej polohe. Vyskúšajte si tiež, či je možné zmeniť polohu tela.

Obdĺžniková vaňa

Jedná sa o najklasickejší a najbežnejšie prevedení kúpeľňové vane. Pri výbere sa zamerajte na ploché a čo možno najširšie dno, aby ste sa v nej aj pohodlne osprchoval.

Zamyslite sa tiež nad okrajom vane. Ak v kúpeľni nemáte dostatok políc, iste oceníte, keď vám širší okraj poslúži ako priestor pre odloženie šampónov a sprchových gélov, ktoré potrebujete mať neustále po ruke.

V prípade, že vaša kúpeľňa nemá ani 150 cm, môžete uvažovať o tzv. minivane, ktorá má dĺžku 120 cm, ale zachováva si hĺbku 40 cm, čo hĺbka klasické vane.

Rohová vaňa

U rohových vaní počítajte s tým, že zaberú viac miesta, než vane klasického tvaru. V rohu vane je najčastejšie sedátko alebo väčší priestor pre odloženie kozmetiky. Priestranný roh vane sa často horšie udržuje, pretože na neho dobre nedosiahnete a je tiež dobrým lapačom prachu, ktorý je na ňom naozaj dobre vidieť. Rohové vane sú tiež náročnejšie na spotrebu vody, ktoré sa do nej zmestí viac ako do klasickej.

Asymetrická vaňa

Asymetrické vane sú na trhu preto, aby riešili problém s atypickým priestorom, do ktorého sa zaraďuje aj priestor malý. Neznamená to teda, že asymetrická vaňa zaberá viac miesta. Skôr naopak. Tieto vane bývajú často na jednej strane zúžené, aby nezaberali priestor, ale zároveň poskytovali dostatočný komfort.

K úspore miesta prispieva ploché širšie dno, takže sa v nej aj pohodlne osprchujete a tiež vnútorné uhlopriečka, ktorá je priemerne až o 20 centimetrov dlhšia ako uhlopriečka obdĺžnikové vane. Do asymetrických van však môžete zaradiť aj rozmernejšie vane pre dvoch.

Medzi najviac kupované vane patria tie s šírkou 75 cm, ale výnimkou nie sú ani širšie vane (80, 90 i 100 cm). Najobľúbenejšie dĺžkou bola dlho stošedesátka, dnes sú však obľúbenejšie vane s dĺžkou 170 cm až 190 cm.

Vaňové zásteny

Medzi partnermi často panuje nezhoda v tom, že muži chcú sprchovací kút, ale ženy preferujú vaňu. Rozumným kompromisom môže byť vaňová zástena. Jedná sa o stenu, ktorá môže byť skladacie, posuvné alebo permanentné. Vaňu tak môžete plnohodnotne využiť ako sprchový kút, bez toho aby ste po sprchovaní mali na podlahe kaluž.

 • Výber zásteny do vane sa bude točiť okolo dvoch materiálov, a to skla alebo plastu.
 • Pokiaľ si budete chcieť zástenu zaobstarať až dodatočne, počítajte s touto možnosťou už pri výbere vane. Tá by mala mať rovný a široký okraj (3 cm), na ktorý bude možné konštrukciu pripevniť.
 • Rámy môžu byť vyrobené z hliníka a natreté na bielu farbu alebo môžu byť pochrómované, pochrómovaná varianta je však drahšie.
 • Dobou voľbou sú zásteny bezrámové spojené kovaním, ich údržba je oveľa jednoduchšie, pretože väčšina nečistotu sa drží práve v rámoch.

Inštalácia vane

Vaňa môže byť voľne stojace i postavená k stene. Možností je hneď niekoľko. Jednou z variant je, že sa vaňa usadí na pripravené miesto v kúpeľni. Pokiaľ chcete vaňu, ktorá sa nezazdívá, vyberte takú, ktorá má predný panel z rovnakého materiálu ako je samotná vaňa. Ide o doplnok vane a nie je za potreby žiadne veľké murovanie ani prijímanie obkladov navyše.

Ďalšou možnosťou je vymurovanie lôžka súbežne s hranou vane, kam sa potom následne vloží. Po okraji sa vytvorí odkladací priestor a predná časť vane obložíte obkladom.

Vaňu je možné umiestniť aj do polystyrénovej podsady, ktoré je možné zakúpiť spoločne s vaňou. Malo by sa jednať o originálnu formu, pretože univerzálny by nemusela dobre sedieť. Polystyrén je dobrý tepelný a zvukový izolant. Podsada sa potom oblepia obkladom.

V mieste zápachové uzávierky nezabudnite nechať priestor pre dvierka, ktorými sa v prípade potreby dostanete k zápachové uzávierke. Pokiaľ má vaňa treba hydromasáž, je potreba, by bola druhá dvierka umiestnená v mieste motora.

Škáru, ktorá vznikne medzi stenou a vaňou je vhodné utesniť špeciálnym profi alebo sanitárnym silikónom.

Vaňové batérie

K novej pekné vani by ste si mali vybrať tiež vhodnou armatúru čiže vodovodnú batériu. V prípade, že si lámete hlavu nad tým, akú batériu do vane vybrať, máte možnosť zvoliť buď klasickú vaňovú batériu, alebo napúšťanie vane vykonávať niekoľkými ďalšími originálnymi spôsobmi:

 • prítok vody z dna – prítok vody je umiestnený úplne pod úrovňou hladiny, takže je úplne bezhlučná, táto voľba bude dobrá pre obyvateľov, ktorí žijú v zle zvukovo izolovanom bytovom dome,
 • prítok vody z podhlavníka – teplá voda priteká z podhlavníka, takže stekať okolo krku a chrbtice dole, tým pádom uvoľňuje všetky chrbtové svaly, ktoré sú najviac namáhané, tento spôsob napúšťanie vane šetrí vodu, pretože pri dopúšťanie teplej vody steká voda okolo tých partií, ktoré teplú vodu vnímajú najviac, ďalším plusom je, že voda z najchladnejšej časti vane sa vypúšťa automaticky,
 • dotykové ovládanie – nahrádza klasickú kúpeľňovú batériu, teplota voda sa nastavuje stlačením vášho prsta ešte pred tým, než vodu spustíte, teplota vody je stále konštantná, ale aj počas napúšťania je možné ju pohodlne zmeniť.

Premýšľate, na ktorej strane vane má byť batérie? Renomovaný výrobca, od ktorého si vaňu zaobstaráte, by vám na túto otázku mal byť schopný odpoveď. Všeobecne však platí, že ak máte menšiu vaňu a malé deti, je lepšie voliť napúšťanie vody prepadom. V tomto prípade nehrozí, že by malé deti na batériu mohli upadnúť.

Ak zvolíte stredové umiestnenie odtoku, mala by byť batéria umiestnená aj uprostred, teda nad odtokom.

Asymetrické vane umožňujú niekoľko spôsobov umiestnenie batérie. Je len na vás, aký si zvolíte. V prípade, že má vaša vaňa ergonomické prelisy, dajte si pozor, aby prúd netiekla na ne, voda by sa zbytočne rozstřikovala po kúpeľni.

Vychytávky pre príjemné kúpanie

 • Integrované sedátko do vane – zlepší nielen komfort pri kúpaní, ale tiež ponúkne priestor pre odloženie vecí. Údržba vane sa však máličko skomplikuje.
 • Odtok vody umiestnený uprostred – aj keď sa táto vychytávka môže javiť len ako detail, je veľmi praktická. Či už sa budete kúpať na začiatku alebo konci vane, alebo budete vo vani sedieť dvaja, nebude vás nič tlačiť do sedacích partií.
 • Ergonomické prelisy – najčastejšie sa jedná o opierky rúk, ktoré oceníte v prípade, že si vo vani radi čítate, pomôžu tiež pri vstávaní. Pamätajte však na to, že šírku vaňu môžu zúžiť a tiež údržbe budete musieť venovať viac času, pretože sa nečistoty, rovnako ako prach, budú usadzovať v najrôznejších záhyboch.
 • Podhlavníky a madlá môžu byť praktickými doplnkami, ktoré spríjemnia kúpanie alebo vstup a výstup z vane.
 • Hydromasážny systém – montážou tohto systému získate hydromasážnu vaňu. Najlepšie sa inštaluje do akrylátových vaní. Ideálne je vybrať si vaňu aj hydromasážný systém od jedného výrobcu. Ak neviete, ako vybrať hydromasážnu vaňu zamerajte sa na kvalitu trysiek a spárovanie. Spárovanie vnútorného systému by malo byť také, aby sa vo vnútri neusadzovala voda. Okrem masážne vane sa môžete rozhodnúť aj pre vírivku.
 • Automatický ohrev vody – ak túžite po vani, v ktorej sa ohrieva voda, môžete si nechať nainštalovať automatický dohrev vody, ktorý pri poklese teploty vodu automaticky dohreje na 38 ° C.

6 tipov pre rýchly výber vane

 • Ak neviete, ako vybrať dĺžku a veľkosť vane, vyberajte podľa najväčšieho člena rodiny. U zbytočne veľké vane riskujete zbytočné plytvanie vodou a zaťažený vášho finančného rozpočtu.
 • Vaňu si v obchode pokojne vyskúšajte. Vlezte si do nej a sústreďte sa, či v nej môžete pohodlne zmeniť polohu, či máte kam umiestniť ruky a hlavne ako sa z vane vystupuje a ako sa do nej nastupuje. V prípade, že sa vám čokoľvek nezdá, vyberte si inú.
 • U vane pre dvoch nezabudnite na jej veľkosť. Zamyslite sa nad tým, či vám vôbec prejde dverami.
 • Plastové vane z akrylátu by mali mať hrúbku akrylátu aspoň 4-5 mm. Menšie hrúbka značí, že sa jedná o náhradu, ktorá príliš dlho nevydrží.
 • Voľne stojaca vaňa je moderným dizajnovým prvkom, ale nezabudnite, že na ňu budete potrebovať dostatok priestoru, horšie sa z nej vystupuje, pretože sa nemôžete oprieť o stenu a upratovanie pod a okolo vane vám zaberie viac času.
 • V prípade, že si necháte obložiť asymetrickú vaňu, viac dohliadajte na prácu obkladača, obklad asymetrické vane je náročnejší.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo