Ako vybrať vŕtačku

Potrebujete na stenu zavesiť poličku alebo urobiť dieru do ocele? V tom prípade sa nezaobídete bez vŕtačky. Existuje celý rad typov; aku vŕtačky, stojanové a stolové vŕtačky, príklepové vŕtačky i aku skrutkovače. Všetky svoju prácu zvládnu na jednotku. Ale ktorý typ bude tým pravým práve pre vás? Poďme ho spoločne nájsť.

Test vŕtačiek 2023

Máme pre vás test piatich konkrétnych modelov vŕtačiek. Netvrdíme, že nie sú na trhu aj iné modely, ktoré vám budú dobre slúžiť, ale z nášho pohľadu je táto pätica perfektné. Určite môžete s kľudným svedomím vybrať ktorúkoľvek z nášho testu a neurobíte chybu. Poďme na to.

Makita HP1630K

TypElektrická-príklepová
Max. otáčky za minútu3200
Hmotnosť2,1 kg
Výkon710 W

Prvý model, na ktorý pre vás máme recenziu. Vzhľadom k tomu, že ponúka kvalitné služby za veľmi priaznivú cenu, môžeme rovno povedať, že ide o parádnú vŕtačku, ktorá vám bude dobre slúžiť. Zároveň si ju môžete dovoliť, aj keď nezarábate nadpriemernú mzdu.

HP 1630 K váži 2,1 kg, čo je na vŕtačku pomerne málo. Ale je pravda, že porovnateľné konkurenčné modely sa dostanú aj pod 2 kg. Vo výsledku s jej váhou budete spokojní. Leda by ste mali v pláne nepustiť ju z ruky niekoľko hodín. Potom sa asi prednesie.

Veľmi pozitívne hodnotíme prídavnú rukoväť. Vďaka nej budete mať počas práce vŕtačku dokonale pod kontrolou. Ľahko regulujete uhol tak, aby ste vŕtali kolmo na predmet, ktorý potrebujete prederaviť. Samozrejme tak predídete nepríjemnostiam v podobe zvýšeného trenia a namáhaniu motora.

Keď už spomíname motor Makita HP1630K, môže sa pochváliť výkonom 710 W. Navyše aj pri veľkom zaťažení vŕtačka príliš nehuláká (samozrejme okrem príklepu). Tým pádom budete mať počas práce väčší komfort než s hlučnejším konkurenčnými modelmi.

Skľučovadlo na uťahovanie a povoľovanie vrtákov je manuálne – kľukove. To znamená, že hlavu prístroje okolo vrtáka ručne doťahuje pomocou kľučky s ozubeným prevodom. Podľa nás je kvalita spracovania na veľmi pekné úrovni a celá hlava vŕtačky pôsobí pevne a odolne.

Miernu nevýhodou je citlivá spúšť. To znamená, že otáčky možno u tohto modelu regulovať pomocou sily, ktorej stlačíte spínač. A verte tomu, že maximálnych 3 200 otáčok za minútu už je celkom rýchlovka. Takým tempom sa do steny vŕta jedna báseň. Za to vám ručíme.

Aj keď nejde o veľkú vŕtačku, poradí si výborne aj s príklepom. Môžete sa spoľahnúť, že ju so správnym vrtákom nezastaví ani panel. Takže všetci ľudia z panelákov, máte adepta na domáceho pomocníka. Až budete doma vešať police, uvidíte, že sa vám bude hodiť.

Posledným mínus tejto vŕtačky je neprítomnosť hĺbkovej zarážky v balení. To znamená, že si ju musíte dokúpiť, pokiaľ teda chcete vŕtať s presnou hĺbkou. Pre občasnú prácu to snáď ani nebude nutné. Záleží na vás.

V celku Makita HP 1630 K hodnotíme ako podarený kúsok, ktorý splní všetko, čo od príklepové vŕtačky nižšej strednej triedy očakávate. Samozrejme nie je stavaná na denné použitie s veľkou záťažou, ale pre občasné využitie alebo zapáleným kutilom určite dobre poslúži. Navyše poteší, že ju môžete mať doma už za necelé 60 €.

 • vynikajúci pomer cena / výkon
 • spoľahlivý stroj
 • kvalitné spracovanie
 • mierne vyššia váha
 • chýba mierka hĺbky
Zistiť cenu

Narex EVP 13

TypElektrická-príklepová
Max. otáčky za minútu3000
Hmotnosť1,8 kg
Výkon650 W

Sympatická príklepová vŕtačka z osvedčenej dielne Narex. Ak sa nejaká značka v našej republike teší dlhodobej dôvere, pokiaľ ide o vŕtačky, je to určite práve Narex. A musíme športovo uznať, že je to dôvera oprávnená, pretože EVP 13 je veľmi dobrý stroj.

Mohlo by sa zdať, že sa na prvý pohľad nijako nelíši od konkurenčných modelov, ale zdanie klame. Síce je pravda, že výkon 650 W možno niekomu nebude stačiť, ale pre bežného domáceho majstra je to motor silný, ako sa patrí.

Hlavnou prednosťou pohonu EVP 13 ale podľa nás nie je výkon motora, ani maximálne otáčky za minútu, ktorých mimochodom stroj zvládne 3000. Výhodou nad výhody sú jednoznačne dva stupne rýchlosti. Kým na nižší stupeň motor neprekročí 100 otáčok za minútu, na vyššiu to poriadne rozpáli.

Vďaka veľmi nízkym otáčkam prvého stupňa rýchlosti Narex EVP 13 skvele poslúži ako aku skrutkovač. Pritom sa nemusíte báť, že by ste poškodili hlavy skrutiek. S tak nízkymi otáčkami bude priťahovanie aj povoľovanie skrutiek hračka a zvládnu to aj neskúsení začiatočníci.

Skľučovadlo vŕtačky je manuálne, ale to je podľa nás skôr výhoda. Vďaka tomu napríklad môžete mať absolútnu istotu, že sa hlava na bity nebude kývať alebo pretáčať. Rovnako tak budete po dotiahnutí ozub pripravení vŕtať do ľubovoľného materiálu.

Vďaka nízkej váhe táto vŕtačka dobre poslúži aj pri dlhšej práci. Pri tom nebudete mať pocit, že v rukách vláčite nesmierne ťažké náradie. Dobrý celkový dojem v tomto zmysle posilňuje aj ergonomické tvarovanie rukoväti. Po zovretí dlane máte pocit, že držíte top vŕtačku, ktorá zvládne čokoľvek.

Jednou z mála nevýhod pre niekoho môže byť o niečo vyššia cena. Porovnateľné konkurenčné modely sú na trhu k dostaniu aj za menšie peniaze. Ale na druhú stranu je EVP 13 z kvalitných súčiastok a na prvý pohľad aj dotyk pôsobí pevne a odolne.

Elektrická príklepová vŕtačka Narex EVP 13 je podľa nás vhodná pre každého, kto hľadá veľmi dobrú a časom overenú kvalitu, ktorá mu bude dobre slúžiť dlhé roky. Je pravda, že za túto istotu si málinko priplatíte, ale vzhľadom k tomu, v akej cenovej relácii sa pohybujeme, nie je to podľa nás žiadna tragédia. Takže konečná cena okolo 120 € je podľa nás adekvátna.

 • vynikajúce remeselné spracovanie
 • dva rýchlostné stupne
 • ergonomická rukoväť
 • vyššia nákupná cena
 • nie je v sade s kufríkom
Zistiť cenu

Bosch GSB 13

TypElektrická-príklepová
Max. otáčky za minútu2800
Hmotnosť1,8 kg
Výkon600 W

Pokiaľ chcete zaobstarať vŕtačku lacno, máme pre vás favorita. Je to práve táto vŕtačka, ktorú ani nemusíte kupovať vo výpredaji, a napriek tomu ju kúpite za parádnu cenu. Okrem toho to nie je žiadny flákač, ale plnohodnotný pomocník každého domáceho majstra. Aj keď nepatrí medzi velikánov, prácu zastane na jednotku.

Veľkou výhodou GSB 13 je rýchloupínacie skľučovadlo. Sami sme síce boli trošku skeptickí, pretože v tejto cenovej kategórii často rýchloupínacie skľučovadla nepracujú presne podľa predstáv. Ale u Bosch GSB 13 je to výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Vrták do betónu bez mihnutia oka behom sekundy nahradíte vykružovacím vrtákom do dreva a môžete pokračovať v zápale práce.

Určite sa vám bude páčiť aj praktický spätný chod. Táto vŕtačka ho zvláda ľavou zadnou, takže pri skrutkovanie skrutiek a skrutiek budete mať postarané. Je jedno, či potrebujete pripevniť dosky na terase alebo napríklad obklady na stenu, GSB 13 si poradí s uťahovaním aj povoľovaním bez zaváhania.

Motor s výkonom 600 W je skôr určený pre občasné a menej náročné pracovné úkony. Ale nemusíte sa báť, že by si vŕtačka neporadila s príklepom. Akurát odporúčame vyhnúť sa hrubším vrtákom, ktoré by slabšie motor na príklep neutiahol naplno. Inak môžete pokojne vŕtať do panelu, čo to dá.

Páčil sa nám tiež nástavec s mierkou hĺbky vrtu. To využijete napríklad pri vešaní poličiek na stenu. V takom prípade totiž budete potrebovať diery o vhodnej hĺbke, aby sa do nich pohodlne vošla hmoždinka, ktorá následne podrží skrutky, a tým aj celú poličku. Uvidíte, že s mierkou hĺbky bude taká práca zábavná.

Ďalšie vychytávky, ktorými sa Bosch GSB 13 môže pochváliť, sú napríklad aretácia spúšte, vďaka ktorej nebudete musieť pevne tlačiť tlačidlo spúšte vŕtačky, alebo nastavenie počtu otáčok. Tahle vŕtačka mimochodom dokáže roztočiť vrtáky až do 2 800 otáčok za minútu.

Malá, ale šikovná pomocníčka od firmy Bosch vám perfektne padne do ruky. Pretože váži len necelé dva kilogramy, môžete s ňou pohodlne pracovať pokojne niekoľko hodín. Vďaka malým rozmerom sa s ňou navyše ľahko dostanete i do stiesnených priestorov.

Podľa nás je Bosch GSB 13 skvelou voľbou pre domácich majstrov do bytov a na základné práce v domoch. Síce od nej nemôžete čakať prevratný výkon, ale určite vás poteší komfortné ovládanie a ergonómia. Keď uvážime výhodnú obstarávaciu cenu okolo 60 €, je za nás skvelou voľbou pre začiatočníkov i príležitostných pokročilých kutilov.

 • vynikajúci pomer cena / výkon
 • prepracované ovládanie
 • kompaktné rozmery
 • o niečo nižší výkon
 • ľahký prepínač príklepu
Zistiť cenu

Proma PTB-16B/230

TypStolná stojanová
Max. otáčky za minútu2580
Hmotnosť38 kg
Výkon450 W

Malá, rýchla a presná stojanová vŕtačka. Tak by sme mohli rýchlo zhrnúť hlavné výhody tohto modelu. Určite si nájde svoje miesto v dielňach a dílničkách zapálených modelárov, ktorým precízne navŕta drevo, kov i plast. Uvidíte, že ak si ju zvolíte, zvyknete si na ňu veľmi rýchlo. Ale poďme poporiadku.

Ak radi vŕtate presne a dávate si záležať, určite si k tejto stojanové vŕtačke nezabudnite prikúpiť zverák pod vŕtačku. Malú nevýhodou je, že nie je súčasťou balenia, ale na druhú stranu je to aj výhoda, pretože si môžete vybrať taký, ktorý vám bude úplne vyhovovať. Bez neho budete potrebovať veľmi šikovné ruky.

V porovnaní s kombináciou stojanu na ručnú vŕtačku je Proma presnejšie, spoľahlivejšie a kvalitnejšie remeselne vykonaná. Preto sa môže pýšiť veľkou presnosťou i množstvom nastavení. Určite oceníte napríklad možnosť nízkych otáčok. Zvládne vŕtať už pri 210 otáčkach za minútu. Takže si na svoje prídu aj modelári pracujúci s ľahkým drevom.

Malú nevýhodou je obmedzená minimálna veľkosť vrtáka. Až budete kupovať sadu vrtákov do kovu či dreva, nekupujte vrtáky menšia ako 3 mm. Také by ste do skľučovadla bohužiaľ nemohli umiestniť s dostatočnou pevnosťou. Tým pádom by ste mohli ohroziť výsledok práce.

Aj napriek svojej menšie rozmery má celá vŕtačka približne 38 kg, takže sa nemusíte báť, že by počas práce cestovala po ponku či stole. Ale aj tak doporučujeme pri práci dodržiavať pravidlo, ktoré hovorí, že máme s vŕtačkami pracovať v osi vrtáka. To síce zabezpečuje stojan, ale pretože je vŕtaný predmet voľný, myslite na to, a nehýbte s ním pri vŕtaní do strán.

Zaujímavou vychytávkou je tiež výškovo nastaviteľný stolík, teda podložie pre vŕtaný predmet. Môžete si pomocou neho ľahko priblížiť, či naopak vzdialiť čokoľvek, čo potrebujete vŕtať. Stolík jednoducho zaistíte aretačné kľučkou a vŕtate. Pretože je zvislý pohyb vŕtačky v stojane úplne plynulý, určite bude mať vyvŕtaná diera presne takú hĺbku a šírku, ako ste chceli.

Proma PTB-16B / 230 je dobrým kompromisom medzi profesionálne stĺpovou a hobby jednoduchú stolovú či stojanovú vŕtačkou. Určite ju oceníte a využijete v dielni alebo na chate či chalupe. Má pomerne výkonný motor – aj keď s hlbokými širšími vrtmi do tvrdých materiálov si poradí horšie – a na jemnejšie práce je podľa nás ideálny. Navyše za priaznivú cenu okolo 240 €.

 • kvalitný motor
 • výškovo nastaviteľný stolík
 • dobré dielenské spracovanie
 • chýba zverák
 • o niečo hlučnejšie
Zistiť cenu

Scheppach DP 18

TypStolná stojanová
Max. otáčky za minútu2580
Hmotnosť38,5 kg
Výkon550 W

Ak ste až do teraz nenarazili na kvalitnú a cenovo dostupnú stojanovú vŕtačku, ktorá by vás potešila pár praktickými nadštandardnými funkciami a výhodnou obstarávacou cenou, tak tu máte horúceho kandidáta na výhru. Presne to totiž ponúka stojanová vŕtačka Scheppach DP 18.

Pod kapotou tejto pracovné pomôcky sa ukrýva motor s výkonom 550 W. Ten si poradí aj s náročnejšími vrtmi hrubšími vrtáky. Nemusíte sa báť ani vŕtanie do kovu či ďalších materiálov, ktoré kladú väčší odpor, treba kameňa, betónu a pod.

Určite oceníte aj možnosť plynule regulovať otáčky. To sa vám bude hodiť, najmä ak radi zostrojuje modely, alebo často vŕtate do tepelne náchylných materiálov, akými sú napríklad drevo alebo plast. Vŕtačku môžete nechať pracovať o otáčkach 440-2 580 za minútu.

Pretože je celá vŕtačka veľmi dobre remeselne vyvedená, nemusíte sa báť rýchloupínacieho skľučovadla. U tohto modelu je podľa nás jednoznačnou výhodou, pretože dokáže veľa urýchliť prácu, keď budete potrebovať vymeniť vrták. Okrem toho do neho môžete umiestniť aj nástroje s kužeľovou stopkou.

Vŕtačka je na svojej základni veľmi stabilná a počúva na slovo plynulými pohyby bez akýchkoľvek trhnutie či nedorazí. Vzhľadom k svojej váhe 38,5 kg sa môžete pochváliť precíznym zvislým vŕtaním. A keby sa vám predsa zdalo, že potrebujete väčšiu presnosť, pomôže vám krížový laser, ktorý spoľahlivo nájde miesto, do ktorého sa následne zahryzne vrták.

Veľkou výhodou je tiež možnosť nastavenia výšky podkladového stola. Vďaka tomu budete môcť pohodlne vŕtať ako menšie, tak väčšie veci, bez toho aby ste museli využiť plný rozsah vŕtačky. Samozrejme ale môžete pokojne vŕtať aj cez plnú mieru. To vŕtačka tiež zvláda bezchybne, len je v takomto prípade o fúz väčšie riziko nepresnosti.

K dokonalosti Scheppachu DP 18 chýba prívetivejšie návod na zostavenie, v ktorom by sa lepšie vyznal aj začiatočník. A k tomu by bolo ideálne ešte precíznejšie nastavenie krížového lasera. Ten totiž vo väčšine prípadov musíte ešte osobne doladiť, než sa pustíte do prvého vŕtania. Ale to sú podľa nás drobnosti.

V celku vzaté je Scheppach DP 18 plnohodnotná stojanová vŕtačka, ktorá je veľmi dobre remeselne vykonaná a má čo ponúknuť. Určite sa bude pekne vynímať v dielni na ponku a dobre poslúži začiatočníkom, ale aj pokročilým kutilom. S obstarávacou cenou okolo 350 € je síce trošku drahšie, ale vzhľadom k ponúkaným funkciám je to podľa nás prijateľné.

 • kvalitné remeselné spracovanie
 • rýchloupínacie skľučovadlo
 • krížový laser
 • nedokonalý plánik
 • horšie nastavený laser
Zistiť cenu

Typy vŕtačiek

Vŕtačiek je celý rad. Väčšinu z nich môžete použiť pomerne univerzálne, ale sú aj také, ktoré sa tešia špeciálné pozícii. Postupne si prejdeme najbežnejšie typy, aby ste sa mohli na konci nášho návodu správne rozhodnúť, ktorý typ vŕtačky bude vhodný pre vás.

Zdroj energie

Motory vŕtačiek pracujú na elektrinu. Existujú dve základné varianty zdrojov energie. Buď si môžete zaobstarať vŕtačku, ktorá bude elektrinu prijímať z klasickej zásuvky na 230 V, alebo si zvolíte kompaktnejšie a mobilnejšie variantu, to znamená vŕtačku s akumulátorom – aku vŕtačku.

Elektrické ručné vŕtačky

Prvým a jedným z najčastejších typov elektrických vŕtačiek je vŕtačka príklepová. Názov je odvodený od funkcie „príklep“, ktorá pri práci vrtáka umožňuje pohyb v osi vŕtania. Tým pádom vrták nielen odkrajujeme materiál vďaka závitu, ale nárazy zároveň narúša pevnosť a jednoliatosť vŕtaného materiálu.

Príklepovú vŕtačku najčastejšie využijete pri vŕtaní do pevných a tvrdých materiálov. Typicky to môže byť panel. Ak žijete v paneláku, mali by ste pri kúpe vŕtačky určite uprednostniť tento typ prístroja. Obyčajnú aku vŕtačkou totiž pevný panel neprovrtáte. Okrem vŕtačky je vhodným kandidátom pre prácu s tvrdými materiálmi tiež vŕtacie kladivo.

Ale na trhu sú k dispozícii aj modely aku vŕtačiek s funkciou príklepu. Tie síce zvládnu vŕtať aj do tvrdších materiálov, ale počítajte s tým, že vo výkone budú o dosť zaostávať za strednú a vyššiu triedou príklepových vŕtačiek so zdrojom 230 V.

Z uvedených dôvodov dôrazne odporúčame všetkým, ktorí sa rozhodnú pre príklepovú vŕtačku, aby volili radšej modely so zdrojom na 230 V, teda klasicky cez kábel zo zásuvky. Inak by sa vám mohlo stať, že ani príklepom nevyvrtáte dieru tak, ako by ste potrebovali.

Existujú tiež elektrické vŕtačky bez príklepu, ale je podľa nás škoda do nich investovať. Pokiaľ už volíte elektrickú vŕtačku, pravdepodobne je jedným z dôvodu požiadavka na vyšší výkon. Pri vŕtaní do betónu sa vám bude určite aspoň občas príklep hodiť. Môžete ho kedykoľvek vypnúť a vŕtať bez neho (napríklad do kachličiek v kúpeľni a pod.).

Akumulátorové vŕtačky

Známou aku vŕtačku, ako sú tieto modely ľudovo nazývané, už asi aspon raz v živote použil každý. A kto nie, určite o nej počul. Historicky tento typ prístroja vznikol preto, aby bolo možné pracovať aj na miestach, kde nie je prívod elektriny. Preto sú tieto vŕtačky na akumulátor.

Ale nenechajte sa mýliť. Na otázku ako vybrať aku vŕtačku neexistuje jednoduchá a priamočiara odpoveď. Opäť totiž veľmi záleží na tom, na čo všetko tento prístroj plánujete používať. Ak totiž zvolíte zlý model, budete odsúdení na znášanie určitého nepohodlie pri práci.

Slabšie a menej výkonné aku vŕtačky sa skvele hodí na skrutkovanie a vŕtanie do mäkších materiálov – typicky do dreva. Výhodou je okrem možnosti prenášania a nezávislosti od vzdialenosti od zásuvky, tiež menšie váha a škála nastavení otáčok a sily vŕtanie / skrutkovanie.

Prakticky všetky modely aku vŕtačiek navyše majú možnosť spätného chodu. Tým pádom môžete skrutky nielen pohodlne doťahovať, ale tiež povoľovať. Vždy ale začnite radšej s nižšími otáčkami, aby sa vám hlava skrutky na násade vŕtačky nepretáčal. Tým by ste mohli poškodiť skrutku tak, že by išiel už len ťažko von.

Ak sa rozhodnete pre aku vŕtačku, vyberajte modely s novším typom akumulátora. Nové modely by mali mať lítium-iónové (Li-Ion) akumulátory, ktoré netrpia pamäťovým efektom ani sa samy po čase nevybíjejí. Staršie modely s nikel-kadmiovými (Ni-Cd) radšej nechajte bez povšimnutia ležať tam, kde sú. Výberu aku vŕtačiek sme sa podrobne venovali v článku Ako vybrať aku vŕtačku.

Ďalšie typy vŕtačiek

Okrem dvoch základných typov vŕtačiek existuje celý rad špecializovaných prístrojov. Tie ale využijete väčšinou len v konkrétnych situáciách. Napriek tomu si o nich aspoň v rýchlosti niečo povieme. Nižšie spomenuté typy väčšinou nepatrí do kategórie elektrických vŕtačiek. To znamená, že k ich prevádzke by ste potrebovali benzín, tlakový vzduch pod.

Búracie kladivá

Špeciálny typ príklepové vŕtačky. Líšia sa ergonómiou. Pretože sa väčšinou využíva k hrubému búranie na stavbách, je konštrukcia masívna a celý prístroj je ťažký. Od klasických ručných vŕtačiek sa líšia aj schopnosťou niesť násady s ďaleko väčším priemerom – viac ako 2 cm. Pretože ide o špecializovaný nástroj, pravdepodobne ho bežne nevyužijete. Leda by ste sa chceli začať živiť ako stavbár.

Stolné vŕtačky

Špeciálny typ vŕtačky, ktorý je unikátny fixáciou prístroja. To znamená, že pri práci môžete pohybovať vŕtaným predmetom, nie vŕtačkou. Výhodou je vysoká presnosť vŕtaných otvorov, a to nielen v šírke a uhla, ale aj v hĺbke. Všetko je spôsobené stojanom, na ktorý je vŕtačka pripevnená.

Stolné vŕtačky sa najčastejšie používajú v profesionálnych zámočníckych dielňach a u ďalších remeselníkov. Pokiaľ nepatríte medzi nadšených modelárov alebo nemáte iného koníčka, kde by ste potrebovali presné a precízne vŕtanie, pravdepodobne túto vŕtačku nevyužijete. Môžete ich nájsť tiež pod názvami stojanová alebo stĺpová vŕtačka.

Pneumatické vŕtačky

Špeciálne prístroje, ktoré ako zdroj používajú stlačený vzduch. Sú to drahé a profesionálne stroje, ktoré vďaka stlačenému vzduchu z kompresora vŕtajú s vysokou presnosťou. Hodí sa najmä na vŕtanie dreva, plastu alebo kovu. Pretože je obstarávacia cena týchto vŕtačiek na tisícky euro a málokto doma máme kompresor, ide skôr o variantu pre úzku skupinu zákazníkov.

Magnetické vŕtačky

Ideálna kombinácia stojanové a ručné vŕtačky. Pracuje na princípe elektromagnetu, takže sa pri vŕtaní do kovu perfektne primkne k vŕtanému predmetu a neuhýba do strán. Preto dokáže pracovať veľmi presne a efektívne. Magnetické vŕtačky sú upevnené na stojan, z ktorého jej madlom nakláňate k vŕtanému predmetu. Preto je zásah do materiálu plynulý a vrt čistý. Hodí sa profesionálom, pretože vás príde na tisíce euro a má obmedzené využitie.

Uhlové a pravouhlé vŕtačky

Špeciálny typ vŕtačiek, ktoré sú zámerne malé. Skvele sa hodí k vŕtanie v malých priestoroch. Navyše sú schopné vŕtať pod uhlom. Najčastejšie je to deväťdesiat stupňov. Vďaka tomu môžete vŕtať „za rohom“. To znamená, že sa uhlovou vŕtačkou dostanete aj tam, kde by ste s klasickou elektrickou alebo aku vŕtačkou kvôli rozmerom a spôsobu konštrukcie vŕtať nemohli. Hodí sa remeselníkom a domácim majstrom.

Jadrové vŕtačky

Vysoko profesionálne stroje, ktoré vŕtajú pomocou diamantov. Tým pádom zvládnu preniknúť aj hrubým a pevným materiálom. Všetko navyše prebieha s veľmi malou hlučnosťou a prakticky bez otrasov. Vzhľadom k tomu, že jadrové vŕtačky sú rýdzo profesionálne, bežný človek s nimi prakticky nepríde do kontaktu.

Veľkosť a tvar

Pri výbere konkrétneho modelu sa vždy zamerajte na rozmery, váhu a tvar prístroja. Premyslite si, kedy, kde a ako často máte v úmysle s vŕtačkou najčastejšie pracovať. Uvidíte, že neskôr budete radi, že ste túto časť výberu nepodcenili.

Aby sme vám uľahčili rozhodovanie, pripravili sme pre vás zjednodušené zhrnutie. Môžete ho brať ako dobrý odrazový mostík, ale konkrétny model by ste mali vždy vyberať na základe celkového vyznenie schopností prístroja.

Veľkosť a tvar vŕtačky podľa potreby

Typ vŕtačkySpôsob použitiaDostupnosť zásuvky
Malá aku vŕtačkadrobné vŕtanie a skrutkovanienetreba
Väčšia aku vŕtačkaVŕtanie a skrutkovanie mimo panelnetreba
Elektrická vŕtačkaVŕtanie do odolných materiálovnutná
Príklepová vŕtačkaVŕtanie do panelu a silných stiennutná
Uhlová či pravouhlá vŕtačkaVŕtanie v stiesnených priestorochnutná

Všeobecne platí, že čím väčší výkon od vŕtačky očakávate, tým väčšie a ťaží, bude. Preto dobre zvážte, či naozaj vždy potrebujete výkonnú príklepovú vŕtačku, ktorá váži niekoľko kilogramov, a po pár desiatkach minút vás z nej budú bolieť ruky, alebo vám postačí menšia aku vŕtačka.

Systém upínania vrtáka

Či už si vyberiete ktorýkoľvek typ vŕtačky, vždy budete pred prácou musieť upevniť vrták tak, aby nepreklzával. K tomu slúži skľučovadlo na vŕtačku. Je to mechanizmus, ktorý sa stará o upevnenie vrtáka. Existujú dva varianty skľučovadiel. Jeden je mechanický a počíta s ručným doťahovaním, druhý je automatický.

Mechanické skľučovadlo

Funguje na princípe ručného doťahovanie kľučkou s ozubeným kolieskom. Rovnako – ale pochopiteľne opačným smerom – prebieha povoľovanie vrtáka. Výhodou tohto typu upevnenia je dokonalá kontrola nad utiahnutím a zaistenie proti preklzávaniu vrtáka. Na druhú stranu môžete vrták omylom upevniť za príliš krátku časť alebo ľahko zošikma.

Rýchloupínacie skľučovadlo

Umožňuje nasadenie vrtáka prostým zacvaknutím. Rovnakým spôsobom môžete vrták pri práci meniť. To je síce rýchle a praktické, ale pre náročnejšie vŕtanie nepoužiteľné. Vrták totiž v násade málokedy drží tak pevne, aby sa pri práci ani nepohol. To je nevýhoda oproti pevnejšiemu ručnému doťahovanie.

Výkon a otáčky

Ak sa nechcete obmedzovať výkonom, budete musieť investovať do drahšie elektrickej vŕtačky. Stredná a slabšie trieda elektrických a prakticky všetky aku vŕtačky totiž práve v tomto smere zaostávajú. Ale nevešajte hlavu.

Málokto totiž potrebuje denne prevŕtavať polmetrový panel. Takže si pri vŕtaní v pohode vystačíte s vŕtačkou s príkonom 600-1 000 W. Tá má zodpovedajúci výkon na bežné domáce využitie. Ak budete potrebovať vŕtať do odolnejších materiálov, a to aj opakovane a pravidelne, poobzerajte sa po modeloch s príkonom nad 1 000 W.

Otáčky možno u mnohých modelov nastaviť. Počítajte s tým, že čím väčšia je priemer vrtáka, tým náročnejšie je pri rastúcich otáčkach pre motor udržiavať výkon. To znamená, že by ste od slabší aku vŕtačky nemali očakávať 3 000 otáčok za minútu s hrubým vrtákom a pevným podkladom.

Existujú aj modely, ktoré majú dva prevody. Jeden spravidla na otáčky 0-1 000 a druhý na 1 000-3 000. V takom prípade môžete pri klesajúcom výkone znížiť otáčky. Tým uľavíte motoru vŕtačky a prístroj sa nebude premáhať a prehrievať.

Zaujímavé funkcie

Pri výbere vŕtačky nezabúdajte ani na praktické funkcie, ktoré niektoré modely ponúkajú. Môžu vám podstatne uľahčiť prácu. Tu sú tie najčastejšie.

Svetlo

Praktická a hojne využívaná funkcie, a to aj vo dne. Ide o LED diódu, ktorá osvetľuje priestor v bezprostrednom okolí vrtáka. Vy vďaka tomu celú dobu práce presne vidíte, ako vyzerá podložia a môžete reagovať na nerovnosti a pod.

Spätný chod

Dnes už pomerne štandardná výbava väčšiny modelov. Je vynikajúci pri použití vŕtačky miesto skrutkovača, ale hodí sa aj pre vyslobodenie vrtáka, keď sa vám do neho pri práci zamotajú špony.

Nastavenie rýchlosti otáčok

Funkciu využijete pri vŕtaní do rôznych materiálov. Rovnako ako sú iné vrtáky do dreva a vrtáky do kovu, hodí sa iné otáčky pre vŕtanie do plastu a do steny. Pri vysokých otáčkach by sa napríklad mohlo začať pripaľovať drevo alebo proskakovat hlava skrutky, ktorý práve uťahuje.

Funkcia plynulý štart

Pomalší nábeh do otáčok. Je to praktická funkcia, ktorá zamedzí pohybu vŕtaného predmetu. Využijete ju napríklad pri vŕtaní drevených dosiek, ale aj kovových súčiastok. Pomáha väčšej bezpečnosti práce.

Odsávanie prachu

Pokročilá a poloprofesionálna výbava. Pri vŕtaní hadičkou odsáva vzniknuté nečistoty. Okrem toho odlietavať z diery množstva materiálu, ktorý bez odsatie znečisťuje okolia. Pokiaľ vŕtačka túto funkciu nemá, môžete ju nahradiť hubicou vysávača.

Druhá rukoväť

Nasadzovacie, alebo aj pevná, druhá rukoväť pomáha presnejšiemu držanie a bezpečnejšie manipulácii s vŕtačkou pri práci.

Ochranné pomôcky

Pri práci s vŕtačkou pamätajte na to, že vrták točiace sa rýchlosťou niekoľko tisíc otáčok za sekundu má nesmiernu energiu. Preto buďte vždy maximálne opatrní. Nepodceňujte bezpečnosťou odporúčania výrobcu a chráňte svoje zdravie.

Rukavice a ochrana rúk

Rukavice chráni vaše ruky pred vibráciami, ktoré vŕtačka produkuje. Určite nezabúdajte na ochranu celého predlaktí. Ideálne sú dlhé rukávy z odolnej tkaniny.

Ochrana sluchu

Ak to výrobca uvádza, používajte slúchadlá alebo špunty do uší. Aj keď takéto inštrukcie v manuáli k vŕtačke náhodou nenájdete, chráňte si uvedeným spôsobom uši prinajmenšom pri príklepovom vŕtaní.

Ochrana očí

Vždy pri práci chráňte zrak pomocou pracovných či iných pevných okuliarov. Vrták môže kedykoľvek do priestoru vystreliť spony alebo triesku, ktorá by pri troche smoly mohla skončiť v oku.

Praktické tipy

 • Je rozdiel, či s vŕtačkou pracujete v 30stupňovém horúčave, alebo v mraze. Podľa toho ju nechávajte čas na odpočinok a chladenie motora.
 • Vŕtačka sa najlepšie chladí pri maximálnych otáčkach. Preto ju môžete nechať chladiť tak, že ju naprázdno pustíte na maximálne otáčky. Vzduch prúdiaci motorom ju ochladí.
 • Pracujte vždy tak, aby ste silu smerovali v osi vrtáka. Inak preťažujete vŕtačku aj vrták a trpí aj motor.
 • Vyššia rýchlosť znamená vyššiu trenie. A to zase vyššiu teplotu. Takže ak to ide, pracujte na nižšie otáčky, predĺžite životnosť vrtáka.
 • S príslušnou násadou na vŕtačku možno brúsiť, ale pamätajte, že vŕtačka je vŕtačkou a brúska brúskou – vo svojej brandži nemajú konkurenciu. Ak sa chystáte pracovať s drevom, bude sa vám pre náročnejšiu prácu hodiť elektrický hoblík.
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo