Ako vybrať záhradný traktor

Záhradný traktor je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorých záhrada má viac ako 1 500 m2. S klasickou kosačkou by ste sa nachodili nielen za ňou, ale tiež pri vysypávanie zberného koša napríklad na kompost. Pri výbere vhodného záhradného traktora zvážte predovšetkým to, akú veľkú záhradu máte, akým typom terénu je a to, či budete chcieť traktor používať multifunkčne.

Recenzie záhradných traktorov

Recenzované modely väčšinou spadajú do prvej a druhej cenovej kategórie, čo znamená, že ich využijete na domácej sekanie, nie pre profesionálne každodenné používanie. Traktory sú osadené hydrostatickou prevodovkou, ale líšia sa výkonom, ktorý má podstatný vplyv na zvládanie terénu. Niektoré modely z nižšej cenovej kategórie prekvapí plávajúcim šasi, u drahých modelov, u ktorých by sme túto vychytávku očakávali, ju však nemajú. Pozrite sa, ako dopadli v prevádzke u tých najpovolanejších, teda záhradkárov.

Stiga Estate 3084 H

Objem motora344 ccm
Výkon motora5,8 kW
Počet valcov motora1
Typ prevodovkyhydrostatická
Šírka žacieho ústrojenstva84 cm
Výška
Počet nožov2
Zberný kôšáno
Objem zberného koša240 l
Vyprázdnenie zberného košamanuálne
Mulčovacia záslepka súčasťouáno
Hmotnosť168 kg
Dĺžka x šírka x výška v cm233,8 x 88 x 110

Stiga Estate 3084 H patrí k záhradným traktůrkům renomovaného výrobcu, takže sa môžete spoľahnúť na celkovú kvalitu stroja. Je vhodný pre údržbu záhrad s rozlohou do 3 500 cm2.

Traktůrek je vhodný na udržiavanie skôr rovných trávnatých plôch, pretože má náhon len na zadné kolesá a nemá závesný žacie mechanizmus, ktorý by kopíroval nerovný terén. Systém kosenia je vybavený dvoma nožmi a dvoma antiskalpovacími kolieskami, takže pomerne bezpečne prekonáte aj menšie nerovnosti pozemku bez toho aby ste sa museli báť o poškodení nožov. S traktorom sa nepúšťajte do kosenia svahov v uhle väčšom ako 15 °.

Výšku kosenia je možné si nastaviť do 7 pozícií v rozpätí od 25 mm do 80 mm. Výška kosenia sa nastavuje manuálne pákou. Traktor zvládne pokosiť trávu do výšky 25 cm, čím vyššia bude, tým viac sa bude upchávať komín. Rozmer vyhadzovacieho tunela je 19 x 17 cm. Manuálne je tiež vyklopenie plného zberného koša, ktorého objem je 240 l. Manuálne ovládanie je v tejto cenovej kategórii úplne na mieste, ale pripravte sa na to, že dámam dá zabrať. Motor je jednovalcový a nie je mazaný tlakovo, ale rozstrekom.

Z hľadiska užívateľského komfortu vás iste poteší, že spojka je hydraulická, takže je riadenie traktora skutočne jednoduché. Pedál stačí len zošliapnuť a idete buď rýchlejšie, alebo pomalšie. Pri cúvaní je potreba držať tlačidlo, ale aj pri cúvaní traktor seká. Pre začiatok kosenia stačí stlačiť elektrické tlačidlo. Spolu s traktorom obdržíte mulčovacou vložku, takže môžete striedať sekanie do zberného koša s mulčovaním, ktoré by sa malo vykonávať niekoľkokrát do roka. Do trávnika sa tak dostanú všetky potrebné živiny.

LED svetlomety s veľkou žiarivosťou vám umožní pozemok kosiť aj za zhoršených svetelných podmienok. Súčasťou balenia je okrem sady pre mulčovanie tiež nabíjačka batérií a závesné zariadenie, teda zberný kôš.

Klasické nože trávu kosí pomerne nadrobno, takže veľa užívateľov nezamieňa klasickej a mulčovacie nože. Vďaka tomu ušetríte čas, ktorý by ste inak museli venovať výmene nožov. Kábel sviečky by to chcelo obaliť tepelnou ochrannou, pretože leží na rebre výfukového tlmiča a mohlo by postupne dôjsť k prepáleniu.

 • hydraulická spojka
 • súčasťou je mulčovacia záslepka
 • mazanie vstrekovanie
Zistiť cenu

Riwall PRO RLT 92 H

Objem motora439 ccm
Výkon motora8,5 kW
Počet valcov motora1
Typ prevodovkyhydrostatická
Šírka žacieho ústrojenstva92 cm
Výška
Počet nožov2
Zberný kôšáno
Objem zberného koša240 l
Vyprázdnenie zberného košamanuálne
Mulčovacia záslepka súčasťounie
Hmotnosť195 kg
Dĺžka x šírka x výška v cm225 x 95 x 103

Výrobca uvádza, že záhradný traktor Riwall je vhodný pre kosenie menších pozemkov do 5 000 m2. Z hľadiska šírky žacieho ústrojenstva by sme ho odporúčali skôr na menšie pozemky do 3 000 m2, práca vám pôjde rýchlejšie.

Traktor je osadený jednovalcovým motorom, ktorý však má tlakové mazanie a voľne posadené šasi s dvoma nožmi, takže by mal zvládnuť pokosiť aj mierne nerovný terén. Vzhľadom k výkonu motora však neodporúčame jazdu na hrboľatom pozemku s väčšími kopci. Výšku kosenia je možné regulovať v 5 polohách v rozsahu od 30 mm do 95 mm.

Z hľadiska užívateľského komfortu vás iste poteší, že prevodovka je hydrostatická, takže si rýchlosť regulujete jednoduchým zošliapnutím pedálu. Z hľadiska manévrovateľnosti budete spokojní so systémom naklápania kolies do strany pri zmene smeru. Nedochádza tak k poškodzovaniu trávnika. O kvalite traktora vás môže presvedčiť i konštrukcie stroja, pre ktorých výrobu bola použitá oceľ. Rám aj karosérie sú teda vyrobené z ocele.

Vyklápanie koša je pohodlné a zvládnete ho z miesta vodiča. S traktorom môžete nielen kosiť a zbierať do koša, ale aj mulčovať alebo trávu vyhadzovať dozadu. V oboch prípadoch je to možné len s príslušenstvom, ktoré je však potrebné si prikúpiť zvlášť. To nás pomerne nemilo prekvapilo, pretože mulčovací príslušenstvo môže byť už základnou výbavou traktora. K traktoru je možné pripevniť aj násady na zimné upratovanie. Problém užívatelia zaznamenali s manipuláciou s košom (zle sa nasadzuje i dáva dole).

 • závesné šasi
 • antiskalpovacie kolieska
 • svetlomety
 • hydrostatická prevodovka
 • manipulácia s košom
 • mulčovací príslušenstva je potrebné si prikúpiť zvlášť
Zistiť cenu

SOLO by AL-KO T 13-93.7 HD

Objem motora344 ccm
Výkon motora6,3 kW
Počet valcov motora1
Typ prevodovkyhydrostatická
Šírka žacieho ústrojenstva93 cm
Výška
Počet nožov2
Zberný kôšáno
Objem zberného koša220 l
Vyprázdnenie zberného košamanuálne
Mulčovacia záslepka súčasťounie
Hmotnosť219 kg
Dĺžka x šírka x výška v cm193,5 x 115 x 98

Menšie záhradný traktor Solo by Al-KO T 13-93.7 HD je vhodný na kosenie skôr rovných trávnikov, ale vďaka silnému motoru, ktorý má zhruba 13 HP – koní zvládne aj kosenia do 20 ° stupňových kopcov. Šírka žacieho ústrojenstva ho predurčuje pre úpravu trávnatých plôch s rozlohou do 4 000 m2.

Pri výbere tohto traktora nesiahnete vedľa. Vývoj prebieha v Nemecku, výroba v Rakúsku. Rám je trubkový a oceľový, čo zaisťuje dlhú životnosť a dobrú odolnosť. Výšku kosenia je možné nastaviť v rozsahu 30-90 mm. Nastavenie pracovnej výšky sa vykonáva centrálne v 7 polohách. Šasi je opatrené dvoma nožmi a dvoma antiskalpovacími kolieskami. Je trochu škoda, že šasi nie je pohyblivé, takže je dobrého jeho výšku upraviť podľa terénu, ktorý budete kosiť.

Ovládanie je užívateľsky maximálne komfortné. Spustenie sekacieho ústrojenstva sa vykonáva elektronicky pomocou tlačidla nachádzajúceho sa vedľa sedadla vodiča. Vďaka hydrostatickej spojke rýchlosť ovládate iba tlakom stlačení pedálu. Pri cúvaní stačí nohu z predného pedálu presunúť na pedál zadný. Zadný pedál je oproti predchádzajúcim modelom znížený, takže je zmena smeru kosenia maximálne komfortné. Kosiť môžete aj pri cúvaní. Ľavá strana traktora je opatrená brzdou.

Vyhadzovací tunel a žacie ústrojenstvo je univerzálna a hodí sa ako pre traktory sa 13 HP, tak pre traktory so 16 či 20 HP. Vyhadzovací tunel je ľahko priechodný, takže by nemalo dochádzať k jeho upchávaniu. Kôš o objeme 220 l disponuje snímačom pre naplnenie, takže v prípade, že sa kôš naplní do tej miery, že by tráva mohla začať z komína vypadávať späť, budete počuť zvukový signál. Vysypávanie je manuálne pomocou páky nachádzajúce sa vedľa sedadla vodiča.

Nožové šasi je možné ľahko demontovať, takže traktůrek využijete celoročne, čo znamená aj v zime. Do prednej časti je možné namontovať snežnú radlicu. Okrem sekanie s traktorom môžete i mulčovať, alebo k nemu pripojiť vozík, valec a podobne. Všetko vybavenie, vrátane mulčovací záslepky si však musíte prikúpiť zvlášť. Malú drobností, ktorá užívateľom chýba, je chýbajúci kompletné predné osvetlenie.

 • výroba v Rakúsku
 • kvalitné materiály
 • zvládne aj kopce so sklonom 20 °
 • výkonný motor
 • snímač pre naplnenie koša
 • predné osvetlenie
 • nutnosť dokúpenia mulčovací záslepky
Zistiť cenu

MTD DL 92 H

Objem motora420 ccm
Výkon motora9,2 kW
Počet valcov motora1
Typ prevodovkyhydrostatická
Šírka žacieho ústrojenstva92 cm
Výška
Počet nožov2
Zberný kôšáno
Objem zberného koša240 l
Vyprázdnenie zberného košamanuálne
Mulčovacia záslepka súčasťounie
Hmotnosť195 kg
Dĺžka x šírka x výška v cm225 x 95 x 103

Táto americká značka traktor DL ​​92 H vyrobila v Maďarsku z kvalitných materiálov. Nemusíte sa obávať žiadnych chatrných plastov. Konštrukcia je robustná a náhradné diely ľahko dostupné. Tento traktůrek môžeme označiť prirovnaním dobrý pomer cena a výkon.

Traktor je vhodný na kosenie záhrad do 4 000 m2. Počítajte s tým, že zhruba na 800 m2 spotrebuje 1 l paliva. Objem palivovej nádrže je pritom na 3,8 l. To je postačujúce, ak budete s traktorom kosiť odporúčanou plochu.

Výkon 13 HP konských síl vám umožní pohodlne kosiť aj svahy bez toho, aby traktor strácal na výkone kosenia. Tlakové mazanie motora umožňuje bezproblémové kosenie práve vo svahoch. Nemusíte sa báť ani o dvojnožové šasi, pretože to je plávajúce, takže dobre kopíruje terén. Sa kosením v teréne napomáhajú aj dve antiskalpovacie kolieska na šasi. Výšku kosenia je možné nastaviť v rozmedzí 30-95 mm v 5 úrovniach. Zapnutie žacieho ústrojenstva sa vykonáva za pomocou páky.

Jednoduché ovládanie zaručuje hydrostatická spojka. Rýchlosť traktora závisí od stlačenia pedálu. Spiatočka je súčasťou predného pedálu. Traktor neumožňuje kosenie pri cúvaní. Pri cúvaní je nutné žacie ústrojenstvo vypnúť.

K Mtd DL 92 H je možné pripojiť aj vozík, radlicu na sneh a ďalšie príslušenstvo, ktoré je však potrebné prikúpiť zvlášť. Súčasťou výbavy nie je ani mulčovacia záslepka. Pri kosení užívateľom chýba upozornenie na plnosť koša. Kôš sa vyprázdňuje manuálne pomocou páky.

 • zvládne aj kopcovité terény
 • plávajúce šasi
 • hydrostatická spojka
 • kvalitné materiály a spracovanie
 • nekosí na spiatočku
 • žacie ústrojenstvo sa zapína pomocou páky
 • drahé príslušenstvo
Zistiť cenu

Seco Group Challenge AJ 92-16

Objem motora656 ccm
Výkon motora15 kW
Počet valcov motora2
Typ prevodovkyhydrostatická
Šírka žacieho ústrojenstva92 cm
Výška
Počet nožov2
Zberný kôšáno
Objem zberného koša300 l
Vyprázdnenie zberného košamanuálne
Mulčovacia záslepka súčasťounie
Hmotnosť230 kg
Dĺžka x šírka x výška v cm248 x 95 112

Seco Group Challenge AJ 92-16 je záhradný traktor českej značky. Vyznačuje sa predovšetkým vysokým výkonom dvojvalcového motora, takže mu nerobí problém prekonať ani kopca s náklonom 15 °. Motor sa navyše maže tlakovo, čo je najmä pri jazde na kopcoch dôležité.

Šasi nie je voľne zavesené a ani nemá antiskalpovacie kolieska, čo je škoda a u traktora za tak vysokú obstarávaciu cenu by sme ich čakali. Žacie šasi je možné nastaviť do 6 výšok. Radi by sme upozornili na to, že pri polohe na prvý výšku je najlepšie kosiť len skutočne rovné plochy, inak môže dôjsť ku skalpovanie trávniku. Výšku kosenia je možné regulovať od 30 mm do 90 mm.

Jazda na traktore je vďaka hydrostatickej prevodovke jednoduchá. Rýchlosť sa reguluje intenzitou zošliapnutí pedálu. Pedál pre cúvanie by mohol byť vyriešený o niečo lepšie. Používatelia uvádza, že sa komín pre vyhadzovanie trávy sem tam upchá.

Obrovský 300 l kôš sa vysypáva manuálne pomocou páky. U takto veľkého objemu by nebolo na škodu, keby šlo kôš vyklopiť automaticky. Najmä pre ženy môže byť tento úkon obtiažny. Traktor má robustnú liatinovú nápravu a guličkové ložiská v predných kolesách.

Traktor využite celoročne, po dokúpení príslušenstva je možné v zime sneh odpratávať radlicou. Trochu nemilo nás prekvapilo, že súčasťou traktora nie je mulčovacia záslepka, ktorú by sme v tejto cenovej kategórii čakali ako základ vybavenia.

 • kvalitné komponenty
 • veľký objem koša
 • výkonný motor
 • mulčovací záslepku je potreba dokúpiť zvlášť
 • nepohyblivé šasi bez koliesok
Zistiť cenu

Základné delenie: záhradné traktory a ridery

Pred samotným výberom by ste mali vedieť, že sú na trhu dva typy traktorov.

Ridery

Ide skôr o jednoúčelový stroj, ktorý trávu kosí a mulčuje. Nemá kôš, takže tráva za ním zostáva na zemi vo forme mulča. Ridery majú motory pod sedačkou na rozdiel od traktora, ktorý ho má pod kapotou. Žacie ústrojenstvo môže byť inštalované buď do strednej spodnej časti, v prípade front moweru do prednej časti. Ridery disponujú kĺbovým riadením. Práve tento typ traktorku je najvhodnejší do členitého terénu plného stromov a kríkov, ktorým je potrebné sa vyhnúť.

 • dobrá manévrovateľné
 • dosah žacieho ústrojenstva
 • nezbiera do koša

Záhradný traktor

Záhradný traktor spoznáte tak, že disponuje košom, motorom schovaným pod kapotou a žacím ústrojenstvom zaveseným v prostrednej časti pod traktorom. Oproti rideru sa nedostane do všetkých možných zákutí, ale vďaka príslušenstvo k záhradným traktorom je možné ho využívať celoročne.

 • multifunkčné využitie
 • nevhodný do členitějšího terénu

Parametre, ktoré pri výbere zohľadnite

Pri rozhodovaní hrá dôležitú úlohu povaha terénu. Je vaša záhrada skôr rovná alebo je kopcovitá sa svahy? Podľa toho budete vyberať silu traktora. Poďme ďalšie parametre preskúmať zblízka.

Veľkosť a povaha záhrady

S veľkosťou plochy, už sa chystáte kosiť, sa spája šírka záberu stroja. Zjednodušene môžeme povedať, že čím širšie šírku záberu vyberiete, tým rýchlejšie bude záhrada pokosená.

 • Záber okolo 60 cm je vhodný pre pozemky do 500 m2.
 • Záber v rozmedzí 60-90 cm je vhodný na kosenie plôch s rozlohou do 3 000 m2.
 • Záber dosahujúci 90-100 cm sa hodí na kosenie záhrad s rozlohou 4 000 m2.
 • Najširší záber 100-122 cm oceníte na veľkých záhradách, ktorých veľkosť dosahuje 5 000 m2 a viac.

Na menších plochách si vystačíte s jednonožovým žacím ústrojenstvom, pre rozľahlejšie pozemky je lepšie zvoliť záhradný traktor s kosiacim ústrojenstvom čítajúcim dva až tri žacie nože. Jeden nôž majú najmä riderov s šírkou okolo 70 cm. Akonáhle narazíte na nôž s metrovou dĺžkou, dajte od neho radšej ruky preč. Takýto nôž má veľkú obvodovú rýchlosť, takže stačí malý úder, aby sa poškodil.

Viete, že: Pre menšie záhrady do 1 000 m2 sa hodí skôr záhradný rider alebo jednonožový záhradný traktor.

Pod pojmom povaha záhrady si predstavte jej terén. Je skôr rovný alebo kopcovitý? V prípade, že je vaša záhrada skôr rovná, bude vám stačiť traktor s pohonom iba zadných kolies, v prípade že je pozemok skôr kopcovitý, siahnite po záhradným traktoru 4×4. To znamená, že má pohon na prednú i zadnú nápravu. Traktory vybavené uzávierkou diferenciálu majú prenos hnacej sily rovnomerne rozložený na pravej i ľavej koleso, čo využijete najmä pri prudkom stúpaní.

Nezabudnite: Záhradný traktor sa nehodí na kosenie prerastenej trávy. S traktorom by ste mali kosiť trávu do maximálnej výšky 25 cm.

Prevodovka a motor

Motory jednovalcové a dvojvalcové

Motory sa do záhradného traktora montujú buď jednovalcové, alebo dvojvalcové. Záleží na tom, ako silný motor potrebujete.

Malé záhradné traktory, ktoré sú predurčené predovšetkým pre kosenie trávy, disponujú väčšinou jednovalcom s výkonom 11 HP (konských síl), ktorý postačí na poháňanie jedného noža.

Najlepšie a veľké záhradné traktory s veľkou šírkou záberu sú opatrené dvojvalcom, ktorým musí utiahnuť vícenožovou žacie nápravu a náhon na 4×4. Táto technika môže mať výkon až 28 HP. Dvojvalcové motory sú vybavené tzv. tlakovým mazaním, ktoré je nutné predovšetkým v kopcovitých terénoch. Bežný mazací systém nie je pre takýto typ terénu vhodný. Mohlo by kvôli nemu dôjsť k zadretiu motora, čo je finančne náročné na opravy.

Pri výbere motora sa pozerajte na značku. Tu platí, že ak stavíte na rokmi prevereného výrobca, spravidla nesiahnete vedľa. Veľkým oblúkom sa vyhnite „no name“ značkám, ktoré síce lákajú na nízku obstarávaciu cenu, ale vo výsledku môžu narobiť peknú finančnú paseku.

Prevodovka hydrostatická a manuálna

Prevodovka výrazne ovplyvňuje ovládanie stroja. Chcete si užiť plynulú jazdu alebo pri každom radení zastavovať?

U manuálnej prevodovky je nutné každý stupeň rýchlosti zaradiť ručne. Okrem toho musíte vždy zastaviť a rozbehnúť sa až na zaradený stupeň. V prípade vyšších rýchlostných stupňov strácate na prenášanom výkone, čo rozhodne nechcete treba v prípade, že za záhradným traktorom ťaháte plne naložený vozík. Na rozjazd totiž potrebujete silu, ale počas jazdy by sa zase hodila rýchlosť.

Hydrostatická prevodovka je plne automatická. Pre ovládanie stačí len dva pedále. Jeden pre jazdu vpred a druhý pre jazdu vzad. Rýchlosť ovplyvní to, ako silno sestoupnete pedál plynu. Hydrostatická prevodovka funguje na čerpadle, ktorá čerpá kvapalinu do hydromotora. Ten cez diferenciál otáča pojazdovými kolesami. U hydrostatickej prevodovky si síce priplatíte, ale komfortu, ktorého vďaka nej dosiahnete nedá vyčísliť peniazmi.

Stretnúť sa môžete aj s medzistupňom týchto prevodoviek, ktorý sa označuje ako variátor. Pri tomto type prevodovky radíte len medzi jazdou dopredu a dozadu. Pre zrýchlenie sa využíva intenzívnejšie zošliapnutí pedálu ako u hydrostatickej prevodovky alebo páka.

Konštrukcia

Kvalita konštrukcie zodpovedá cene. Lacnejšie traktory sú vyrobené iba z plechu tvarovaného do písmena L. Na ňom je uchytené ďalšie vybavenie a časti stroja. Drahšie stroje majú konštrukciu robustnejšie, ktorú tvorí z profilov zváraný rám. Tieto traktory majú dlhšiu životnosť a sú odolnejšie.

Náprava u najlacnejších sekacích záhradných traktorov bude pravdepodobne vyrobená z plechu a riadiaca tyč bude opatrená centrálnú skrutkou. Traktory spadajúce do vyšších cenových relácií majú nápravu z ocele či zliatiny a riadiace tyč s guľovými čapmi.

Pokiaľ máte rovný terén, traktorom budete len kosiť a nebudete ho využívať v kombinácii s ďalšími doplnkami, vystačíte si s jednoduchšie konštrukciou.

Pri parametri konštrukcia zohľadnite aj to, či je žací systém závesný a opatrený antiskalpovacími kolieskami. Záhradný traktůrek je pomerne dlhý stroj, ktorý nedokáže tak dobre kopírovať terén, ako napríklad záhradná kosačka alebo robotická kosačka. Problém môže nastať vo chvíli, keď prechádza kopček alebo hrboľ. Pri prejazde totiž noža useknu spolu s trávou i časť hliny. Preto, ak nie je vaša záhrada rovná, voľte žacie systém s kolieskami, ktoré vám nedokonalosti teréne pomôžu prekonať, bez toho aby ste si zničili nože a trávnik.

Nože by mali byť usporiadané tak, aby čo najlepšie odhadzovali trávu. Lepšie stroje majú synchronizované nože, čo vedie k lepšiemu vytváraniu podtlaku, takže sa tráva lepšie dostáva do koša. Jednoduchším, ale menej účinným riešením sú nože nesynchronizované, čo znamená, že jeden z nich je predsunutý. Kvôli tomu však môže dochádzať k neposečeným miestam, pretože sa nože toľko neprekrývajú.

Výbava a funkcie navyše

Funkcie traktora zahŕňajú predovšetkým to, ako vie sa kosenú trávou nakladať. Najlepšie záhradné traktory môžu trávu mulčovať, odhadzovať do boku alebo dozadu či zbierať do koša. Niektoré funkcie je možné využiť len vtedy, kúpite ak pre nich potrebné doplnky (mulčovacej vložku do zadného vyhadzovacieho komína alebo deflektor, ktorý sa umiestňuje na miesto koša a usmerňuje vyhadzovanie trávu).

Do základnej výbavy u niektorých traktorov patrí mulčovacia záslepka a špeciálne nože. Mulčovanie by ste mali s klasickým sekaním pravidelne striedať. Ak by ste len mulčovali, došlo by k nárastu vlhkosti, zakyslenie a zmechovatění trávnika, čo je na jar živná pôda pre pleseň snežnú.

Šírka a tvar vyhadzovacieho komína

Pri výbere sa zamerajte na šírku a tvar vyhadzovacieho komína. Aby sa tráva do koša ľahko dostala, je potrebné, aby bol komín čo najširší. V prípade, že bude komín úzky a bude mať rôzne lomy, tráva sa v ňom bude zachytávať a vy budete musieť po každom upchatí trávu z komína ručne vyberať, čo vás bude zbytočne zdržovať od práce. Pri tomto úkone je pre ľahší prístup mnohokrát nutné traktor otočiť na bok, čo nie je práve hračka. Na pomoc je potrebné si vziať hydraulický zdvihák na záhradný traktor. Týmto komplikáciám predídete, ak si vyberiete správny tvar a šírku komína.

Objem zberného koša

Zberný kôš by mal mať čo najväčší objem. Pre rider je dostačujúca zhruba 150 l, traktor a front mower by mal mať kôš s objemom najmenej 200 l.

Elektromagnetický spúšťač

Toto tlačidlo slúži na spustenie žacieho ústrojenstva. Tento spôsob ovládania je veľmi jednoduchý a pre užívateľa príjemný. Nie je ním však vybavený každý stroj. Najmä tie lacnejšie disponujú pákou, ktorá však pri spúšťaní a vypínaní kladie nemalý odpor.

Ďalšie funkcie

Medzi ďalšie funkcie, ktoré vám uľahčia prácu s traktorom, sa radí napríklad elektrické alebo hydraulické vyklápanie zberného koša, čo ocenia najmä ženy. Ďalej sa môžete stretnúť s tempomatom alebo vybavením, ktorým disponujú aj veľké traktory. V tomto prípade sa však bavíme o drahých kúskoch. Niektoré kosačky disponujú palubným počítačom, ktorý stráži prevádzkové kvapaliny, ale tiež môže disponovať funkciou Pamäť, vďaka ktorej si pamätá, ako vysoko sa má kosiť a podľa toho nastaví žacie ústrojenstvo.

Dobrá rada: Funkcie a vybavenie sa odvíja od obstarávacej ceny záhradného traktora. Preto je dobré si vopred stanoviť, koľko chcete do kúpy investovať.

Príslušenstvo k záhradným traktorom

Podľa výkonu traktora je možné si prikúpiť ešte ďalšie príslušenstvo, vďaka ktorému budete môcť tohto pomocníka využívať takmer celoročne.

Medzi najobľúbenejšie vybaveniu patrí vozík, na ktorom môžete voziť debny s ovocím či drevo. Okrem toho môžete k záhradnému traktoru pripojiť aj radlicu na sneh, v tomto prípade však budete potrebovať traktor s vysokým výkonom. Často používaný je tiež valec za záhradný traktor, ktorý slúži na obhospodarovanie poľa alebo nástavce pre prevzdušňovanie, vertikutáciu či odstraňovanie machu z trávnika. Medzi menej časté nadstavce za záhradný traktor, patria najmä postrekovač.

Náhradné diely a servis záhradného traktora

Pri výbere záhradného traktora si zistite, ako ľahko sa dajú zohnať náhradné diely a či je v našej krajine dostatočná sieť servisov pre údržbu a opravy. Niektorí predajcovia ponúkajú pravidelný servis a zaškolenie s novo zakúpeným výrobkom, čo je rozhodne plus. Pokiaľ nepatríte medzi zdatných mechanikov, iste oceníte, keď vám predajca traktor privezie už skompletizovaný.

Kvalitný a skúsený predajca sa pozná aj podľa toho, že vám záhradný traktor predvedie v akcii, prípadne vás nechá si ho vyskúšať na vlastnej koži.

Na predchádzajúcich riadkoch sme si predstavili základné parametre výberu, nezabudnite sa však zamerať aj na celkovú kvalitu výrobku. V súčasnej dobe môžete často naraziť na cenovo výhodné ponuky dobre vyzerajúcich a vybavených traktorov však neznámych značiek. To, čo ušetríte na obstarávacej cene, však určite čoskoro investujete do opráv. Preto by sme odporúčali siahnuť radšej po známej značke, za ktorú si síce priplatíte, ale získate kvalitný výrobok, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.

Údržba záhradného traktora

Všeobecne by ste údržbu záhradnej techniky mali vykonávať najmenej 3x do roka.

 1. Prvý údržba slúži ako príprava na sezónu a zahŕňa výmenu filtrov, oleja, sviečok a skrátka sprevádzkovanie po zimnej pauze.
 2. Druhá údržba sa vykonáva počas sezóny. Zameriava sa najmä na to, aby ostré pracovné nástroje boli skutočne ostré, čistí a vymieňa sa filter a premazávajú sa pohyblivé časti, ktoré si to vyžadujú.
 3. Tretia údržba sa vykonáva po skončení sezóny, kedy je potrebné stroj dôkladne očistiť a dobre sa postarať o palivovú nádrž. Niektorí odborníci tvrdia, že by palivo v nádrži malo doplniť až po okraj, iní tvrdia, že je potreba nádrž vyprázdniť. Optimálnym riešením je v nádrži ponechať trochu paliva tak, aby sa karburátor nepoškodil vysychaním. Na jar potom tento zvyšok vylejte.

Porovnanie cien záhradných traktorov

To ako kvalitný a vybavený traktor si zaobstaráte, sa odvíja od ceny, ktorú do neho chcete investovať. Cena tohto stroja sa môže pokojne pohybovať až na hranici dvadsať tisíc eur, čo je však pre bežné domáce použitie zbytočná investícia.

Lacné záhradné traktory do 2 000 €

Ponuka v tejto cenovej kategórii nie je tak pestrá a spravidla sa jedná o stroje so základnou výbavou. Ridery v tejto cenovej relácii takmer nenájdete. Klasické traktory budú mať najčastejšie šírku záberu do 98 cm a maximálny možný výkon sa bude pohybovať do 17 HP. Naraziť však môžete aj na dvojnožové šasi.

Domáce záhradné traktory od 2 000 do 4 000 €

Táto cenová kategória je na výber produktov oveľa pestrejší. Šírka záberu sa u traktorov bude pohybovať v rozmedzí 102-105 cm a výkon bude medzi 18-21 HP. Súčasťou vybavenia bude mulčovacej hlava a žacie ústrojenstvo môže mať až 3 nože.

Kvalitné záhradné traktory s cenou pohybujúcou sa od 4 000  do 8 000 €

V tejto cenovej relácii už narazíte na traktory s pohonom 4 x 4, takže s nimi ľahko zdoláte aj kopcovitý terén. Tešiť sa môžete na výkon okolo 23 HP a objem zberného koša cca 350 l. Za túto cenu je možné si zaobstarať aj profesionálných riderov.

Najlepšie záhradné traktory s cenou nad 8 000 €

Nad túto hranicu sa obstarávajú už profesionálne stroje, ktoré sú pre domáce použitie zbytočne predimenzované a drahé. V tejto cenovej relácii vyberajte vtedy, ak budete kosiť niekoľko hodín denne. Výkon presahuje 25 HP, zberný kôš môže mať objem až 640 litrov a šírka záberu sa bude pohybovať medzi 118-122 cm. U traktorov nájdete 4 nože a ďalšie nadštandardnú výbavu.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo