Recenzia Fieldmann FZR 4608-B

Ak sa zaujímate o záhradnú techniku, už ste asi počuli o značke Fieldman. Je sa o českú značku (však vyrábanú v Číne – ale to platí pre väčšinu súčasnej produkcie), ktorá sa zameriava na cenovo dostupné prístroje a je pre nich typická zelená farba. Dnes sa pozrieme viac do hĺbky na jednu z benzínových kosačiek z ich produkcie – Fieldmann FZR 4608-B.

Parametre

Výkon 2,2 kW
Pre plochu1000 m2
Šírka záberu46 cm
Výška kosenia2,5-7,5
Objem nádrže1,2 l
Objem koša50 l
Hmotnosť30,5 kg
Nastavenie rýchlosti jazdyáno
Ovládanie na rukovätiáno
Mulčovanieáno
Zadné vyhadzovanieáno
Bočné vyhadzovanienie
Elektronické zapaľovanienie

Prevádzka

Pred kúpou odporúčam zistiť, či je súčasťou ponuky aj motorový olej. Niektorého e-shopy ho dávajú ako darček, iné dodávajú prístroj bez neho. Pokiaľ ho budete kupovať samostatne, jedná sa o typ „15W-40„. Ako palivo je odporúčaný benzín Natural 95, ten už si musíte obstarať sami. Montáž kosačky je jednoduchá, priložený návod väčšina kupujúcich ani nebude potrebovať. Teraz sa dostávame k tomu, čo kosačka dovedie. Okrem bežného zbieranie pokosenej trávy do trávneho koša dokáže ešte zadné vyhadzovanie a mulčovanie. Výšku kosenia je možné voliť v intervale 2,5 až 7,5 centimetra. Klasicky páčkou, ktorá je u zadného kolesa. Jednotlivých krokov je päť, výšku teda možno meniť po celých centimetroch.

Je vybavená pojazdom, ktorý môže uľahčiť pohyb stroja po záhrade. Kto ho využívať nechce, možné pracovať aj bez neho. Aj keď je u kosačky uvedené, že je určená pre záhrady do plochy 1 000 m2, tak by som ju odporučil skôr na menšie záhrady. Kapacita koša nie je nijako závratná, takisto menšie kolieska a priemerný motor nie sú práve ideálnymi spoločníkmi pre veľké trávnaté plochy. Tiež členitejšie a kopcovitější terén pre ňu nie je moc vhodný. Na druhú stranu na menšie a relatívne rovnej trávnatej ploche (za ma do 600-700 m2) svoju prácu odvedie dobre. Je ľahko ovládateľná, váha nie je nijako dramatická a vďaka pojazdu s ňou bez obáv môžu pracovať aj staršie osoby.

Značka Fieldmann patrí k tým lacnejším a to je poznať aj na jej spracovanie. Nie že by bolo vyložene zlé, ale pri porovnaní s drahšie konkurenciou by som neočakával, že vydrží tak dlho. Ako asi tušíte, je to z dôvodu využitia (tvrdeného) plastu. Okrem nižšej ceny to znamená aj nižšiu hmotnosť. Tu je nutné povedať, že výdrž bude veľa závisieť od typu záhrady a frekvencie využívania. Napriek výhrade k jej spracovaniu by som ju nevylučoval ako kosačku pre menšie rovné záhrady, ktorá nebude v prevádzke trikrát to týždňa. V takom prípade si myslím, že môže odpracovať peknú riadku rokov. Oproti tomu, pri náročnejšom teréne a častejším využitie, by som odporúčal treba značku Stiga, u ktorej je šanca na dlhšiu výdrž pod záťažou výrazne väčšie. Kôš sa plní celkom pekne, len pri vyššej tráve má tendencie sa upchávať (ale to u väčšiny kosačiek).

Väčší výčitku by som mal len k rovnováhe kosačky pri naplnenom koši. Za takejto situácie sa citeľne prevažuje dozadu (predná časť sa zdvíha) a vy ju musíte rukou vyrovnávať. Zvláda kosenie aj celkom vysokej trávy, ale u zvuku motora už cítite, že je u hrany svojich možností. S ohľadom na cenu je to však očakávané. Pri plnej nádrži benzínu zvládne niekoľko hodín kosenia. Hlučnosť je na pomery benzínových kosačiek taký štandard. Štartovanie je podľa očakávania bez elektrického štartéra (ten majú výrazne drahšie kusy), ak už sa štartovanie benzínové kosačky máte skúsenosti, tak by všetko malo byť v poriadku. Pocitovo mi príde ľahko pomalší, pár otáčok mu trvá než sa poriadne „rozbehne“. Čo musím pochváliť je dolievanie oleja. Plast je rozšírený a tvorí taký prírodné lievik. Ľahko sa leje dovnútra a nič netečie bokom. Dobre prístupný a pohodlný je aj otvor pre dolievanie paliva.

Údržba

 • Niektorí predajcovia k kosačke pridávajú aj odsávačku oleja (FZR 9050) a s ňou je celá výmena oleja akcie na pár minút.
 • Inak taká klasika, pred novou sezónou je dobré skontrolovať či sú všetky matky, svorníky a skrutky musia byť riadne dotiahnuté tak, aby zariadenie bolo v bezpečnom a prevádzkyschopnom stave. Prístroj nepoužívajte bez ochranného krytu (deflektora) alebo zberného koša.
 • Pri kosení na vo svahu choďte po vrstevnici, nie z kopca hore a dole.
 • Náhradný nôž má kódové označenie FZR 9025-B a stojí zhruba 15 €.
Zistiť cenu

Zaujíma vás aké sú dalšie benzínové kosačky?

7.3 Total Score
Hodnotenie Fieldmann FZR 4608-B

Máte menšiu záhradu, nekosíte príliš často a zároveň nechcete investovať vysokú čiastku do špičkovej benzínovej kosačky? V takom prípade sa na Fieldmann FZR 4608-B pozrite dôkladnejšie. Zvlášť ak trávu nezbierate priamo do koša. Ak chcete niečo pre väčšiu záhradu, alebo častejšie prevádzku, tak by som zabrúsil do vôd vyšších modelov.

Kosenie
7.5
Výbava
7
KLADY
 • slušná cena
 • ľahká ovládateľnosť a nastavenie výšky kosenia
 • mulčovanie
 • poradí si aj s vysokou trávou
ZÁPORY
 • pri plnom košíku sa prevažuje
 • spracovanie zodpovedá cene
 • nie je vhodná pre väčšie záhrady
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo