Recenzia FIELDMANN FZR 4618-144BV

Máte veľkú záhradu alebo pozemok, kde často používate rôzne záhradné zariadení? Potom česká spoločnosť FIELDMANN určite nezostane mimo váš záujem. Táto značka sleduje najnovšie trendy v odvetví a snaží sa vyhovieť požiadavkám aj náročných zákazníkov. Prejdime k recenzii ďalšieho modelu kosačky od tejto českej značky, a to FIELDMANN FZR-4618-144BV. Poteší vás zadným a bočným vyhadzovaním alebo funkciou mulčovania. Prácu vám uľahčí podvozok. Je niečo, v čom nás kosačka sklamala?

Parametre

Výkon2,5 kW
Pre plochu1000 m2
Šírka záberu46 cm
Výška kosenia2,5-7 cm
Objem nádrže1,2 l
Objem koša65 l
Hmotnosť31,7 kg
Nastavenie rýchlosti jazdyáno
Ovládanie na rukovätiáno
Mulčovanieáno
Zadné vyhadzovanieáno
Bočné vyhadzovanieáno
Elektronické zapaľovanienie

Prevádzka a kosenie

Tento model kosačky je vybavený systémom kosenia 4 v 1, čo znamená, že okrem bežného zberu pokosenej trávy do zberného koša je schopný aj zadného a bočného vyhadzovania, ako aj mulčovania (voľného ukladania pokosenej trávy na trávnik). V oceľovom podvozku sú umiestnené nože, ktorých výšku kosenia môžete nastaviť v piatich polohách od 2,5 do 7 cm. Výšku môžete meniť v celých centimetroch. Ovládacie prvky sú umiestnené na rukoväti, rovnako ako na iných kosačkách. Výšku rukoväte si môžete nastaviť tak, aby vám vyhovovala. Je vybavený pojazdom, ktorý uľahčuje pohyb stroja po záhrade. Ak ho nechcete používať, môžete pracovať bez neho. Hmotnosť kosačky nie je extrémna (31,7 kg), takže ju môžu ľahko obsluhovať aj starší ľudia. Hmotnosť 31,7 kg je priemerná. Najľahšia benzínová kosačka v našom teste vážila 21,5 kg, bola to kosačka Riwall PRO RPM 4234 P, ktorá je vhodná na kosenie plôch do 750 m2 a nemá žiadny podvozok. Najťažšou kosačkou bola STIGA Combi 55 SVQ H s hmotnosťou 45 kg, ktorá dokáže pokosiť plochu až 2 300 m2.

Vďaka variabilnému nastaveniu rýchlosti jazdy môžete zvládnuť aj kopcovitejší terén. Zmena rýchlosti jazdy nemá vplyv na rýchlosť čepele. Vďaka objemu koša 65 l môžete kosiť naozaj veľkú plochu. Výrobca uvádza použitie pre plochu 1000 m2, ale my ho odporúčame pre plochu 800-900 m2. Napríklad kosačka FIELDMANN FZR 4608-B, ktorá má o 15 l menší objem koša ako nami recenzovaný typ, uvádza rovnakú plochu použitia 1000 m2, ale aj tu je vhodná na kosenie menšej plochy okolo 600-700 m2. Kolesá sú uložené na guľôčkových ložiskách pre dlhšiu životnosť a zlepšujú aj otáčanie kolies. Sú však pomerne malé, takže neočakávajte, že bez problémov zvládne aj drsnejší terén.

FIELDMANN FZR 4618-144BV je benzínová kosačka. Na prevádzku sa odporúča benzín Natural 95. Benzínová kosačka má štvortaktný motor s objemom 144 cm3 s časovaním ventilov OHV a výkonom 2,5 kW. Po 3 – 4 potiahnutiach za štartovacie lanko by mala kosačka naštartovať, ale po zahriatí môže byť štartovanie ťažšie. Doplnenie oleja je trochu zložitejšie. K plniacemu hrdlu oleja je ťažký prístup, ale tento problém vyrieši lievik. Olej sa nedopĺňa tak často, takže to nepovažujeme za výraznú nevýhodu.

Výhodou je určite indikátor plného koša. Uistite sa, že otvory pod signalizáciou sú čisté, pretože ak sa upchajú trávou, výstraha prestane fungovať. Ide o plastovú klapku na zadnej strane koša. Vyčistite však diery a môžete pokračovať v kosení. Nemusíte sa vracať do domu alebo do auta po občerstvenie, kosačka má držiak na občerstvenie ako súčasť výbavy. Rukoväť kosačky je sklopná, čo oceníte najmä pri jej skladovaní. Montáž kosačky je veľmi jednoduchá a väčšina z vás nebude potrebovať ani priložený návod, ale aj tak odporúčame prečítať si ho pred spustením kosačky.

Údržba

Údržba tejto kosačky je veľmi jednoduchá. Tu sme pre vás pripravili niekoľko základných informácií a tipov.

Pri kosení sa pohybujte po svahu, nie hore a dole. Nekoste prerastenú trávu, predídete tak preťaženiu mechanizmu kosačky a motora. Odporúča sa tiež používať ochranu sluchu, očí a dýchacích ciest.

Kosačku pred uvedením do prevádzky vždy pred začiatkom sezóny skontrolujte. Utiahnite všetky matice, skrutky a skrutky. Pravidelne kontrolujte odstránenie nánosov trávy na podvozku a tiež stav nožov, ktoré ovplyvňujú výkon kosačky. Nápravu podvozku a ložiská namažte vhodným mazivom.

Výmena oleja: použite na to lievik, uľahčí vám to prácu. Pred každým použitím kosačky by ste mali skontrolovať hladinu oleja.  Olej sa musí vymeniť po prvých 5 motohodinách. Ďalšia výmena oleja by sa mala vykonať po každých 25 hodinách prevádzky alebo pred začiatkom každej sezóny. Používajte motorový olej SAE30 alebo 15W-40. Nádržku na olej neprepĺňajte.

Vhodné palivo je NATURAL 95 (bezolovnatý benzín). Nezabudnite, že benzín je mimoriadne horľavý a pred doplnením paliva sa odporúča počkať aspoň 2 minúty, aby motor stihol vychladnúť.

Ako príslušenstvo ku kosačke si môžete zakúpiť olejový extraktor FZR 9050, ktorý urýchľuje výmenu oleja. Môžete si kúpiť aj olej 10W-30, ktorý niektorí predajcovia pridávajú ako darček k nákupu.

Ďalšie informácie o údržbe a prevádzke nájdete v podrobnom návode.

Porovnanie

PARAMETREFIELDMANN FZR 4618-144BVFIELDMANN FZR 4608-B
Výkon2,5 kW2,2 kW
Pre plochu1 000 m21 000 m2
Objem koša65 l50 l
Výška kosenia2,5-7 cm2,5-7,5 cm
Systém kosenia4 v 13 v 1
Mulčovanieanoano
Hmotnosť31,7 kg30,5 kg
Cena270 €200 €

Viditeľný rozdiel je najmä vo výkone a objeme košov. Hoci sa oba modely odporúčajú pre plochu 1000 m2, dnes recenzovaný model FIELDMANN FZR 4618-144BV má o 15 l väčší objem koša ako jeho konkurent FIELDMANN FZR 4608-B. Preto by sme tento model odporúčali pre menšie plochy do približne 700 m2 a model FZR 4618-144BV do 900 m2. Oba typy kosačiek majú menšie kolesá, a preto sa neodporúčajú do veľmi členitého a kopcovitého terénu.

Na uľahčenie práce sú obe kosačky vybavené pojazdy. Pri dnes skúmanom type si však môžete vybrať zo štyroch rýchlostí jazdy. Kosačka FZR 4618-144BV vyniká aj systémom kosenia 4 v 1 (zber, zadné a bočné vyhadzovanie, mulčovanie). 

V cene nie je až taký veľký rozdiel a keď sa pozriete na výhody, už sa oplatí investovať a zaobstarať si o niečo drahší model FIELDMANN FZR 4618-144BV.

Hľadáte kosačku pre väčšiu záhradu?

Zistiť cenu
7.4Expert Score
FIELDMANN FZR 4618-144BV

Kosačka FIELDMANN FZR 4618-144BV bude vhodným pomocníkom na rovnejších záhradách aj pri častom používaní. Jeho používanie a údržba sú veľmi jednoduché. Systém kosenia 4 v 1, objem koša 65 litrov a výkon motora sú výhody, ktoré prevažujú nad menšími nevýhodami, ako sú malé kolesá alebo horšia výmena oleja.

Plusy
 • objem koša 65l
 • výkon 2,5 kW
 • systém kosenia 4 v 1
 • nastavenie rýchlosti pojazdu
Mínusy
 • malé kolieska
 • prístup k výmene oleja
 • nie je vhodná na členité terény

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo