Prvý z najočakávanejších smartphonov roku 2017 je na svete. O koľko je lepšia oproti vlaňajšiemu Huawei P9? V čom môžeme čakať posun dopredu a v čom má ešte čínsky gigant na trhu smartphonov rezervu?
Parametre
Hmotnosť | 145 g |
RAM | 4 GB |
Rozlíšenie displeja | 1 920 x 1 080 |
Veľkosť displeja | 5,1 palců |
Výška | 145,3 mm |
Šírka | 69,3 mm |
Hĺbka | 7 mm |
Hlavný fotoaparát | 20 Mpx |
Veľkosť pamäte | 32 (64) GB |
Kapacita batérie | 3 200 mAh |
Recenzia na phonearena.com
- Vynikajúca kamera
- Skvelá batérie
- Perfektný výkon
- Nie je vodeodolný
- Nedotiahnutý displej
Huawei po minuloročnom úspechu modelu P9 potreboval opäť zaskórovať. Tentoraz už však predstavuje plnohodnotný telefón, ktorý si to môže rozdať s najlepšími konkurenčnými modelmi Samsungu aj Applu o prvenstvo medzi tohtoročnými high-endovými smartphony. Presne to sme všetci čakali od nového Huawei P10.
Začneme tým, čo nájdete v balení. Telefón, 4,5A nabíjačku, kábel USB typ C, ochranný obal, slúchadlá, informačnú brožúrku a nástroj na manipuláciu so SIM kartou. A ako sa nám teda nový Huawei zmenil? Dizajn doznal určitých vylepšení, ale základom je stará dobrá P9. Jedinou veľkou zmenou, ktorá stojí za zmienku, je nové umiestnenie čítačky odtlačkov prstov. Tá je novo v prednej časti telefónu a možno s ňou smartphone ovládať pomocou gest. Síce chvíľu trvá, než si na novú vychytávku čínskych inžinierov zvyknete, ale po chvíli už vám príde úplne samozrejmá. Musíme uznať, že je praktická. Drobnou nevýhodou je, že telefón nie je vodotesný. To je v porovnaní s konkurenciou krok späť. Tak sa snáď dočkáme u Huaweie 11.
Displej sa môže pýšiť dostatočnú ostrosťou. Ešte aby nie. Na 5,1 „je 1920 x 1080 bodov až až. Veľkou výhodou je rozsah jasu. Na plný jas je displej bez problémov čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. A dokonca bez väčšieho skreslenia. Naopak najmenší jas je sotva znateľný, ale ak sa v noci prebudíte a chcete sa pozrieť na telefón, nedostanete ranu do očí, ale len primerané tlmené svetlo postačujúce na prečítanie v tme. Horšie už je to s teplotou farieb a kontrastom displeja. Nielen že sú farby studenšie (asi 8250 K), takže biela sa na displeji zobrazuje ľahko domodra, ale navyše nie sú farby ani presné. Najmä čisté odtiene zelenej, žltej a červenej sú vyložene prepálené. K tomu bohužiaľ musíme pridať ďalšie nedostatok v podobe kontrastu. Absolútna čiernu displej nevie a biela je naopak tmavší, než by sme od takého telefónu čakali.
Softvérovo stojí P10 na Androidu 7.0. K tomu má samozrejme vlastné EMUI 5.1. To nás ale pri testoch moc nenadchlo. Síce ponúka množstvo nových funkcií, ako ovládať obrazovky telefónu, ale žiadny zo spôsobov nie je nejako zvlášť praktický. Tu by sme radi videli menej praktickejších vychytávok.
Výkon nás ohromil. Áno. Veľkou prednosťou Huaweie P10 je jednoznačne hardvérová konfigurácia. Je fakticky jedno, čo na telefóne spustíte. Či už to bude sebanáročnejšia hra, alebo dokonca multitask niekoľkých náročných aplikácií, P10 sa ani veľmi nezapotí a všetko zvládne rýchlo a spoľahlivo. Za to si zaslúži náš obdiv.
Kamera je hlavným marketingovým argumentom pre predaj P10. A musíme uznať, že oprávnene. Monochromatickú optiku s rozlíšením 20 Mpix si zamilujete po pár snímkach a nebudete ju chcieť vymeniť za inú. Navyše túto parádnu kameru dopĺňa druhá zadná kamera, tentoraz už klasická farebná. A ak chcete odfotiť naozaj kvalitné snímky, telefón dokáže detaily zachytiť tou čiernobielu a farby zase druhú, RGB kamerou. Výsledok zloží dohromady. A naozaj to spravidla stojí za to. V testoch zadnej kamery P10 predčili dokonca aj Galaxy S7. A to už je cenný skalp.
Posledné silnou stránkou Huaweie P10, na ktorú chceme upozorniť, je výdrž batérie. Bez problémov vydrží pohodlne celý deň bez nabíjania. A to je na takto výkonný telefón slušné.
Recenzia na techradar.com
- Vylepšený dizajn
- Kvalitná čítačka odtlačkov prstov
- Skvelý mód fotenie portrétov
- Nepodporuje Google Asistenta
- Cena
Huawei za posledné roky robí obrovské pokroky a začína sa doťahovať na najväčších hráčov západného trhu so smartphonmi (Samsung a Apple). Aj keď nová P10 ponúka to najlepšie, čo táto čínska firma vie, ešte povestný krôčik oproti dvojicu vpredu stráca.
Prvou novinkou, ktorú Huawei P10 ponúka je presunutie čítačky odtlačkov prstov dopredu. Funguje totiž nielen ako čítačka odtlačkov, ale zároveň ako tlačidlo domov, a dokonca možno pomocou neho ovládať telefón gestami. Je to zaujímavá myšlienka, ale na nové ovládanie si budete chvíľu zvykať. Nám to trvalo asi týždeň. Ovládanie gestami im prišlo lepší a rýchlejší, než štandardné ovládanie tlačidlami.
Dizajnovo Huawei P10 pripomína iPhone 6s. Dokonca toľko, že si telefóny ľudia občas pletú. Pokiaľ ide o vylepšenie dizajnu oproti minulému modelu (Huawei P9), tak sa P10 môže pochváliť precízne zaguľatenými rohmi, vďaka ktorým skvele padne do ruky.
Displej Huaweie P10 má rozlíšenie 1920 x 1080 px. To je v porovnaní s TOP telefónmi Samsungu a LG „málo“, ale bohato to podľa nášho dojmu stačí. Tí z vás, ktorí si potrpia na rozlíšenie displeja, môžu siahnuť po modeli Huawei P10 Plus, ktorý sa pýši QHD rozlíšením. Vďaka tomu, že je displej P10 ideálne veľký, dosiahnete do protiľahlých rohov ľahko prstami jednej ruky. To je skvelé, pretože sa tým pádom telefón ľahko ovláda.
Software telefónu tvorí v základe Android 7.0 doplnený o Emotion UI 5.1. EMUI nás moc nenadchol. V základnom vybavení nemôžete dávať aplikácie na ploche do zložiek, takže ak ich používate veľa, začína byť displej telefónu dosť neprehľadný. Túto funkciu si našťastie môžete doinštalovať. Taky zamrzí, že P10 nepodporuje Google asistenta (teda aspoň zatiaľ) a ani Google Daydream.
S testom výkonu sme boli spokojní. P10 si poradí s akýmikoľvek hrami i náročnými aplikáciami, a to vrátane Multitask. Je pravda, že v porovnaní s Galaxy Note 7 edge má ešte nejaký priestor na zlepšenie, ale aj tak bol výkon Huaweie P10 príjemnou skúsenosťou. Ak ste fanúšikovia filmov a seriálov, možno radšej siahnite po inom telefóne. Full HD displej je síce pre dnešné potreby dostačujúca, ale počas pár rokov už asi stačiť nebude.
Výdrž batérie je trochu oriešok. Síce pri miernom až strednom používaní vydržala batéria celý deň bez nabíjania, ale počas prehrávania videí sa vybíjali rýchlejšie ako minuloročná P9. Tu je za nás určite ešte nejaký priestor na zlepšenie. Batéria Huaweie P10 je slušná, ale mohla by byť lepšia.
Kamery Huaweie P10 sú vynikajúce. Pri plnom svetle dokáže telefón vykúzliť neuveriteľné zábery. Zaujala nás funkcia rozmazania pozadia pri fotení portrétov. Smarpthone dokáže detekovať tvár a zvyšok fotografie jemne zotrú. Výsledkom je ostrý portrét s ľahko mázlým pozadím. Na smartphone vynikajúci počin. Je síce pravda, že pri fotení za horších svetelných podmienok už boli fotky P10 porovnateľné, alebo dokonca o fúz horšia, než u P9, ale za plného svetla nemali chybu.
Recenzia na recombu.com
- Prepracovaný dizajn
- Vynikajúci výkon
- Fotoaparát
- Batérie
Dizajn Huaweie P10 je veľmi podobný vlaňajšiemu modelu P9, ale napriek tomu sa dočkal pár vylepšení. Jednak sú to zakulacenější rohy a potom taky oblejšie hrany. Vďaka tomu telefón skvele padne do ruky. Navyše sa vďaka svojim kompaktným rozmerom výborne ovláda jednou rukou.
Displej telefónu pri testovaní príjemne prekvapil. Je síce pravda, že sa stále drží „len“ Full HD rozlíšenie, ale to podľa skúseností na 5,1 „displej bohato stačí. Na druhú stranu je fakt, že ak ste filmoví fanúšikovia, mali by ste siahnuť radšej po LG G6 alebo Sony Xperia XZ. Tie sú na kvalitný obraz ako stvorené. Ale späť k P10. Displej má dostatočný jas na to, aby bol pohodlne čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. K tomu nás zaujali aj farby. Vcelku vzaté sme s displejom tohto smartphonu nadmieru spokojní.
Huawei P10 beží na Androide 7.0. Ten prináša oproti starším verziám pár vylepšení. To užívateľsky najzaujímavejšie je podľa nás možnosť zobrazenia dvoch spustených aplikácií na jednej rozdelenej obrazovke. K tomu samozrejme Huawei pridáva svoj EMUI 5.1. Vďaka tomu môžete telefón ovládať rýchlejšie a pohodlnejšie, ale chce to nejaký ten deň praxe, než si na nové ovládanie zvyknete.
Pokiaľ ide o výkon, poradí si Huawei P10 so všetkým na výbornú. Testovali sme náročné hry aj multitask zložitejších aplikácií, ale ani raz sa nám nestalo, že by telefón prestal stíhať. Celkové skóre v testoch len podčiarklo to, čo sme všetci čakali. P10 má lepší výkon ako väčšina smartphonov s Androidom a za to tomuto telefónu patrí uznanie.
Batérie pri testovaní vydržala celý deň bez nabíjania, keď sme telefón používali skoro nepretržite. Ale prekvapilo nás, ako rýchlo sa batéria vybíja, keď mali P10 len položenú na stole. Našťastie existujú aplikácie, ktoré dokážu optimalizovať vybíjanie batérie na minimum.
Kamery Huaweie P10 nás nadchli. Kombinácia dvoch optik, ktoré dohromady skladajú dokonalý snímka je v tomto prípade dovedený k dokonalosti a ak máte na fotenie dosť svetla, môžete pokojne fotiť len mobilom, a aj tak si domov odnesiete nadštandardne kvalitné snímky.
Konečný verdikt
Huawei P10 je prvým veľkým očakávaným smartphone roku 2017. A my rozhodne nie sme sklamaní, že sme si na neho museli počkať. Páči sa nám, ako sa Huawei posúva smerom k Samsungu a Applu, a dokonca si trúfne do vlajkového modelu zaradiť aj takú novinku, akou je čítačka odtlačkov prstov na prednej strane telefónu, pomocou ktorej je možné smartphone ovládať gestami.
Dvojica zadných kamier vyrobená v spolupráci so spoločnosťou Leica je podľa nás nielen dobrý marketingový ťah, ale tiež veľmi kvalitné duo, s ktorým ľahko vyfotíte naozaj pekné snímky. Zaujal nás tiež mód fotenie portrétov s ľahko rozmazaným pozadím.
Pokiaľ ide o výkon, čakali sme, že P10 na tom bude dobre. Ono tiež aby nie, keď ide o vlajkovú loď Huaweie. Ale musíme uznať, že aj tak nás dokázal Huawei P10 ešte prekvapiť, ako veľmi je výkonný. Trochu na rozpakoch sme z batérie. Tá je na jednu stranu kvalitné a bohato postačujúce, na druhú stranu, ale rýchlo stráca energiu aj pri obyčajnom pohotovostnom režime.
V celku vzaté nás Huawei P10 príjemne prekvapil. A ak bude ďalší vlajkový model Huaweie zase o niečo lepšie, máme sa na čo tešiť! P10 si od nás odnáša 90%.
Najlepšia ponuka Huawei P10
Vyštudoval som ekonómku na Masarykovej univerzite v Brne (Česko). Cez 7 rokov som pracoval ako nákupca pre eshopy s elektronikou a mám tak dlhoročný prehľad o tom, čo ide kúpiť a skvele sa vyznám v elektronike na českom a slovenskom trhu. Stál som pri zrode projekta Čovybrať a mám na starosti okrem iného oponentúru recenzií a návodov a robím recenzie – prevažne elektroniky.