Recenzia Makita DLM460Z

Kosačiek na trávu je na výber mnoho druhov. Najčastejšie sa stretneme s tými benzínovými, či elektrickými. Svoju obľubu potom majú aj kosačky akumulátorové. Dôvody sú zrejmé. Nemusíte dopĺňať benzín ani mať v blízkosti elektrickú zásuvku – samozrejme len do doby, než vyčerpáte kapacitu batérie. A dnes sa pozrieme na aku kosačku vyššej cenovej kategórie, od známeho výrobcu (najmä pracovného náradia) – Makita.

Parametre

Šírka záberu46 cm
Pre plochu800 m2
Objem koša60 l
Hmotnosť24,6 kg
Pojazdnie
Výška kosenia2,5-7,5
Napätie akumulátora36 V
Kapacita akumulátora-
Typ akumulátoraLi-Ion

Prevádzka

Hneď v úvode musím upozorniť na jednu vec. A tou je fakt, že prístroj sa dodáva bez nabíjačky a akumulátorov. Tie musíte zakúpiť samostatne navyše a zvyšujú už tak relatívne vysokú cenu prístroja. Za mňa to nie je automaticky dôvod prečo ju nekúpiť, ale musíte počítať (ak už vhodné akumulátory od Makita nemáte doma), že nákup bude o niečo drahšie. K nákupu možno odporučiť napr. Aku MAKITA BL1850B 18V 5Ah (cca 70 €), prípadne môžete zvoliť MAKITA BL1860B 18V 6Ah (cca 90 €). K prevádzke prístroja potrebuje dve batérie. Doba nabíjania sa s nabíjačkou MAKITA DC18RD pohybuje okolo 50 minút – v prípade prvého typu akumulátora.

Kosačku možno od Makita zaobstarať aj rovno s batériami, v takom prípade ju nájdete pod označením MAKITA DLM460PT2. Takže pre zopakovanie:

 • MAKITA DLM460PT2 – kúpite s batériami
 • MAKITA DLM460Z – kúpite bez batérií

Inak sa jedná o úplne rovnaké prístroje. Ak teda už batérie máte, alebo ich dokážete mať lacnejšie, dáva zmysel kúpiť DLM460Z. Za situácie, kedy nákup batérií nechcete riešiť samostatne, rovno kupujte DLM460PT2.

Teraz sa dostaneme k montáži. Tá je podľa očakávania veľmi jednoduchá. V priloženom návode je za pomoci cca desiatich obrázkov naznačené, ako pri zostavovaní kosačky postupovať. Verím, že väčšina majiteľov zvládne kosačku zostaviť aj bez priloženého návodu, ale keby sa niekto zasekol, môže ho využiť. Za pár minút máte hotovo a môžete sa pustiť do kosenia. Kvalita spracovania je podľa očakávaní na vysokej úrovni. Páči sa mi aj kôš na trávu, ktorý je jednak docela objemný (60 l) a hlavne sa z neho tráva veľmi ľahko vysypáva. Pri kosení ho naplníte úplne celý a potom jednoducho na jeden pokus vysypete von. Nie je nutné žiadne vyškrabávanie zvyškov trávy. Batérie sa vkladajú do otvoru v hornej časti kosačky, ktorý je chránený čiernym plastovým krytom. Batérie nacvaknete (podľa tohto zvuku spoznáte, že sú nasadené správne). U batérií ešte nájdete tzv. blokovací kľúč, ktorý môžete využiť ak máte strach aby si kosačkou treba nehrali deti.

Keď sa na kosačku pozrieme zospodu, je vidieť veľký žacie nôž, ktorý má šírku záberu 46 cm. Pogumované kolieska sú dostatočne veľká aj pre ľahko nerovný terén. U pravého zadného kolieska je potom páčka, ktorú ľahko nastavíte výšku kosenia. Páčku možno mať v desiatich rôznych pozíciách, ktoré sú číselne označené, takže viete presne v akej polohe sa kosačka nachádza. Pre spustenie prístroja do prevádzky stačí pritiahnuť červenej madlo k hlavnému madlu. Ak je to pre niekoho prvé stretnutie s aku kosačkou, tak vás môže prekvapiť relatívne tichý (v porovnaní so kosačkami benzínovými) chod. Vo chvíli keď kosačka narazí na vyššiu trávu a motor potrebuje vyššie otáčky, je už hlasitosť výrazne väčší. Výkon motora sa automaticky prispôsobuje okolitým podmienkam. Keď teda nabehnete na už pokosený kus trávnika, otáčky sa samy zníži a tým pádom vás akusticky neruší a zároveň šetrí kapacitu akumulátora.

Zostávajúca kapacitu akumulátora si ľahko skontrolujete pomocou tlačidla na akumulátore. Ten aktivuje štyri diódy, ktoré sa na niekoľko sekúnd rozsvieti. Každá dióda predstavuje 25% kapacity. Vo chvíli keď vám svieti dve, máte niekde medzi 25 – 50%. Za situácie, že sa ukazuje len jedna blikajúca dióda, je potrebné akumulátor dobiť.

Ku koncu tejto sekcie sa dostávame k tomu nejzásadnějšímu a to je ako sa s ňou pracujete. Vďaka kvalitnej konštrukcii a absencii elektrického kábla je zaujímavou voľbou aj pre ľahko kopcovitý terén. Dobre sa ovláda a nie je ťažká. Bez obáv ju možno použiť pre plochy niekde v rozmedzí 800 – 1 000 m2, čo rozhodne nemožno povedať o všetkých aku kosačkách. Okrem kosenie a zbieranie trávy do koša je možné využiť aj mulčovanie. Sa kosením trávy nemá žiadny problém, motor dokáže prispôsobiť otáčky podľa potreby a batéria vydrží naozaj dlho. Drobné negatívum mám vlastne len jedno. A tým je kúpna cena prístroja. Hlavne pre majiteľov menších pozemkov (dajme tomu do 400 m2) je na mieste otázka, či investovať do skvelej Makita DLM460Z, alebo kúpiť nejakú lacnú aku kosačku za štvrtinovú cenu. Iste, nevydrží vám tak dlho. Kosenie s ňou nebude tak príjemné. Ale ak netrávite s kosačkou na záhradke každé nedeľné popoludnie, možno sa vám nebude chcieť toľko investovať. Tým nechcem povedať, že je to zlá kúpa. Práve naopak. Ale to, či je to ten správny nástroj pre vás, si musíte zvážiť sami.

Údržba

Nejedná sa o nič zložité, napriek tomu si dovolím pár vecí týkajúcich sa údržby či bezpečnosti pri práci s prístrojom pripomenú.

 • Keď kosačku nepoužívate, prenášate alebo kontrolujete je dobré vytiahnuť blokovací kľúč. Tým pádom minimalizujete riziko úrazu.
 • Podľa početnosti kosenia je dobré čistiť spodnú časť kosačky (kde je uchytený nôž), keďže sa tam môžu hromadiť zvyšky zaschnuté trávy.
 • Ideálne pre uschovanie na zimu je suché a nepromrzavé miesto. Rovnako v lete by kvôli batériám nemala byť teplota vyššia ako 40 stupňov Celzia.
 • V prípade, že po čase začnete cítiť abnormálne vysoké vibrácie pri práci s kosačkou, je pravdepodobne opotrebovaný alebo poškodený žací nôž. Náhradný nôž má typové označenie Makita 199367-2 a možno ho zaobstarať okolo 300 Sk.

Video:

Zistiť cenu

Zaujíma vás ako vybrať záhradnú kosačku?

9 Total Score
Hodnotenie Makita DLM460Z

Okrem vysoké ceny nie je čo vytknúť. Ak hľadáte aku kosačku pre pomerne veľký pozemok a potrpíte si na kvalitu je to výborná voľba. Veľa používateľov sa však uspokojí s lacnejšie konkurenciou, pretože ich pomer ceny a toho čo za ňu dostanete je priaznivejšie.

Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo