Recenzia Makita DUH523Z

Máte doma živý plot a premýšľate, aké nožnice budú tie najlepšie? Pripravili sme si pre vás recenziu na akumulátorové nožnice Makita DUH523Z. Tieto nožnice sa pýšia nízkou hmotnosťou, antivibračným systémom, svetelnou signalizáciou proti preťaženiu a priaznivou cenou. Využitie nájdu najmä na údržbu a tvarovanie menších stromčekov a všeobecne mäkších drevín. Poďme sa teda pozrieť do hĺbky na tieto aku nožnice.

Parametre

Typakumulátorové
Dĺžka lišty (čepele)520 mm
Dĺžka rezu (rozostup nožov)15 mm
Priemer strihu15 mm
Rozmery (DxŠxV) v mm938 x 195 x 193
Typ batérieLi-Ion
Napätie18 V
Hmotnosť s batériou3,3 kg
Antivibračný systémáno
Kontrolka batérieáno
Doba nabíjania22 min
Doba prevádzky75 min.
Hlučnosť77 dB
Príslušenstvokryt noža

 

 

Funkcie

Tieto nožnice – plotostrihy sú vhodné najmä pre menšie a stredné záhradníctvo, ale tiež na bežné domáce používanie. Platí tu pravidlo – čím dlhšia je lišta, tým ľahšie sa vám bude plot strihať. Lišta je dlhá 52 cm, takže pre bežného záhradníka úplne ideálna.

Pre väčšiu pohodlnosť sú tieto nožnice vybavené antivibračným systémom (obmedzí prenášanie vibrácií z motora do rúk) a rukoväť je potiahnutá gumou, takže nožnice sa naozaj dobre držia. Oceníte to predovšetkým po dlhšej dobe strihania, pretože určite začnete cítiť hmotnosť tohto pomocníka. S jeho 3 kg síce nepatrí medzi tie najťažšie (s akumulátorom váži necelých 3,5 kg), ale pri dlhšej práci to určite pocítite. Výhodou tiež je, že pri akumulátorových nožniciach vám nebude nikde prekážať žiadny kábel.

Značnou nevýhodou je, že keď si objednáte tento produkt, prídu vám iba nožnice bez akumulátora a nabíjačky. Batéria sa na internete pohybuje okolo 70 €, a ak si budete chcieť kúpiť aj nabíjaciu súpravu, tak si pripravte zhruba 50 €. Nepretržitá doba prevádzky je cca 75 min., takže záleží, akú máte veľkú záhradu a ako dlho vám asi bude trvať ostrihať všetko, čo potrebujete. Odporúča sa mať akumulátory aspoň dva, aby ste mohli nepretržite pracovať s jedným, kým sa druhý nenabije. Kontrolka batérie vás upozorní na málo nabitú batériu (bude blikať na červeno) u na úplne vybitú batériu (svieti na červeno). Tu by som si dovolila ešte upozorniť, že výrobca odporúča akumulátor nabíjať ešte pred tým, než dôjde k jeho úplnému vybitiu. To isté platí aj v opačnom prípade, keď je akumulátor plne nabitý, tak ho znova nenabíjať – skracuje sa tak životnosť akumulátora. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčšie je napätie batérie, tým sú nožnice výkonnejšie a čím väčšia je kapacita batérie, tým dlhšie vydrží pracovať na jedno nabitie.

Príjemná pre vás bude určite aj nízka hlučnosť. Na porovnanie je 77dB ako písanie na písacom stroji, rýchlovarná kanvica pred varom alebo spláchnutie toalety.

Ako strihajú

Samozrejme ako prvá vec, na čo nesmiete zabudnúť – vložiť najskôr akumulátor. Nemusíte sa ničoho báť, ide to veľmi ľahko. Pokiaľ to pôjde ťažko – robíte to zle. Batériu zasúvajte vždy na doraz – mala by zacvaknúť na miesto.

Základom každých bezpečných nožníc na živý plot by mali byť dve bezpečnostné poistky, ktoré musíte stlačiť súčasne, aby sa nožnice rozbehli. Samozrejme je to tak aj pri tomto modeli. Musíte teda držať hornú rukoväť aj spínač. Kvalitne nabrúsené nože z poctivého materiálu vám zaručia rýchly a presný rez a vydržia ostré aj niekoľko rokov. Makita patrí medzi osvedčené značky a má skutočne kvalitné modely. Tieto nožnice sú skvelou voľbou skôr na udržiavanie už ostrihaného živého plotu. Šírka rezu (rozostup čepelí) je 15 mm. Pre menšie a mladšie živé ploty stačí zhruba 15-20 mm. Pokiaľ máte silnejšie vetvy, odporúčame sa poobzerať skôr po benzínových alebo elektrických nožniciach. Výrobca uvádza, že pri tomto plotostrihu neodporúča strihať vetve hrubšie ako 10 mm v priemere. Je teda nutné vetve vopred ostrihať nožnicami do úrovne zástrihu.

Aby ste docielili ten najlepší efekt, je vhodné nakloniť čepeľ v smere strihania a pomaly postupovať tak, aby ste cez meter dĺžky prešli za 3-4 sekundy.

Ak máte krušpán alebo rododendron, strihajte zdola nahor, dosiahnete tak lepší výsledok.

Čepeľ je potiahnutá niklom, takže sa môžete spoľahnúť na jej dlhú životnosť. Keď príde čas na výmenu čepele, ľahko a hravo to zvládnete sami. Súčasťou balenia je praktický kryt ostrej časti nožníc.

Všeobecne nevýhodou u akumulátorových nožníc je nízky výkon oproti elektrickým modelom a tiež obmedzenie výdrže batérie. Výhodou je ale neobmedzená mobilita.

Údržba

Ako prvá vec, ktorú by ste mali pred údržbou urobiť, je skontrolovať, či je nástroj naozaj vypnutý. Skontrolujte to pokojne aj desaťkrát! Keď už ste si skontrolovali, že máte nožnice skutočne vypnuté, potom môžete vybrať akumulátor. Nožnice očistite iba handričkou (môže byť suchá alebo aj navlhčená v mydlovej vode). Nikdy nepoužívajte benzín, benzén, riedidlo, alkohol či iné podobné prostriedky. Mohlo by tak dôjsť k zmenám farby, deformáciám či vzniku prasklín.

Čo sa týka údržby nožov, najprv odstránite prach z oboch strán nožov drôtenou kefkou, utrite handričkou a potom stačí premazať strojným olejom alebo mazacím olejom v spreji. Výrobca odporúča premazať nože vždy pred prácou a taktiež každú hodinu za prevádzky.

Zistiť cenu
9Expert Score
Hodnotenie Makita DUH523Z

Tieto nožnice hodnotíme prevažne pozitívne. Práca s týmito nožnicami vás bude naozaj baviť, manipulácia je jednoduchá a nožnice sa veľmi dobre držia. Vhodné sú pre domácich záhradníkov, ktorí nemusia riešiť veľké záhradnícke práce. Dôležitá je aj svetelná signalizácia proti preťaženiu. Nožnice Makita DUH523Z odvedú veľmi slušnú prácu a pri správnom zaobchádzaní môžu slúžiť aj niekoľko rokov. Prekvapivá je aj cena, na internete sa pohybuje okolo 80 €. Avšak ako už sme už písali, batérie a nabíjačka nie sú súčasťou balenia, takže približná cena pri zakúpení nožníc, batérie a nabíjačky vás vyjde cca na necelých 200 €.

Plusy
 • ľahká manipulácia
 • tichá prevádzka
 • antivibračný systém
 • cena
 • ochrana proti preťaženiu
Mínusy
 • súčasti balenia nie je batéria a nabíjačka (čo môže byť aj výhoda pokiaľ ju už máte)

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo