Ako vybrať autochladničku

Jazdíte v lete na výlety a dovolenku autom? Ak chcete, aby vaše desiata na cestu vydržala chutí a čerstvá aj v letnom sparne, mali by ste uvažovať o kúpe autochladničky. Ako ale vybrať tú správnu a čo by mala všetko vedieť? Všetko dôležité si povieme stručne a jasne. Ideme na to!

Test autochladniček 2023

Aby sa vám lepšie vyberal konkrétny model, pripravili sme pre vás prehľad najlepšie hodnotených autochladniček na trhu. Samozrejme si môžete vybrať aj iné modely. Ale ak sa rozhodnete pre niektorú z nami spomínaných, určite nešliapnete vedľa.

Autochladničky do 50 €

Máme pre vás 3 tipy na najobľúbenejšie a najlepšie hodnotené modely autochladniček, ktoré zároveň nezaťaží vašu peňaženku.

Sencor SCM 2025

Hmotnosť4,1 kg
Objem20 l
230 Váno
12 Váno

Veľkou výhodou tohto modelu je nízka váha. S hmotnosťou 4,1 kg si poradíte, aj keď sa rozhodnete chladiaci box vziať so sebou napríklad na piknik. Dvadsaťlitrová kapacita postačí na malú desiatu aj s pitím alebo šesť litrových PET fliaš. Navyše do nej môžete naskladať dózy, takže maximálne využijete miesto a budete mať prehľad o jednotlivých potravinách.

Ďalšou prednosťou autochladničky Sencor SCM 2025 je nepochybne možnosť dvojitého napájania. Nielen že ju zapojíte v aute do zdroja 12 V, ale poradí si aj so štandardnými 230 V. Preto sa výborne hodí napríklad na chalupu alebo chatu. Vo 40 ° C prestane byť použiteľná, ale to aj človek sám o sebe. Poteší tiež automatické vypnutie chladenia v prípade, že by hrozilo vybitie autobatérie. Ak chcete mať istotu dobre chladených potravín, začnite s nachlazováním chladničky už doma.

Sencor SCM 2025 chválime aj preto, že dokáže udržať potraviny v chlade po ďalších 12 hodín po odpojení od elektriny. Menšou nevýhodou je nižšia stabilita spôsobená vysokým profilom a malou váhou. Okrem toho je celkom hlučná. Mali by ste tiež počítať s tým, že sa vo vnútri chladničky kondenzuje voda, ktorá steká na dno, a kvôli tomu potraviny vlhne. Neuškodilo by, keby mala chladnička lepšiu izoláciu a ovládanie sa nenachádzalo vnútri.

Výrobca uvádza, že model dokáže obsah schladiť o 20 ° C oproti okolitej teplote, čoho sa nám však nepodarilo dosiahnuť. Vyššia hlučnosti prístroj dosahuje pri zapnutí na maximálne chladenie, ak nechcete, aby vás chladničky rušila počas spánku, zapnite ju na režim ECO. Horný otočný kryt, pod ktorým sa skrývajú káble, nejde v zatvorenej polohe zacvaknúť a iste by sa hodilo, ak by sa káble dali odpájať, čo bohužiaľ nedá. Horné veko tesní iba vlastnou váhou a nemá žiadny iný mechanizmus pre pevnejšie uzatvorenie.

Zistiť cenu

Guzzanti GZ 24A

Hmotnosť5,1 kg
Objem24 l
230 Váno
12 Váno

Ochladiť, alebo ohriať? Tejto autochladničke je to jedno. Presnejšie by sme mali povedať termoelektrickému boxu. Výrobca tvrdí, že prístroj dokáže potraviny schladiť o cca 20 ° C oproti teplote okolia. Z návodu sa však dozviete, že tento údaje je falošný a autochladnička potraviny ochladí len o max 15 ° C. Spotrebič dokáže potraviny udržať tiež teplé, prípadne je dokonca ohreje, a to až na 55 ° C. Ak budete chcieť v sychravom počasí teplý čaj alebo horúcu polievku, určite vám ich dokáže udržať v príjemnej teplote. Zahrievanie je pomerne rýchle a postačujúce je aj chladenie.

S váhou 5,1 kg je tento termoelektrický box pomerne ľahko prenositeľný. Veľkou výhodou je duálné pripojenie k elektrine. Takže tento model využijete nielen priamo v aute, ale pokojne aj doma, na chate, na dovolenke, a pod. Kapacita 24 litrov je dostačujúca na 8 PET fliaš s vodou alebo menšou jedlo pre 4člennou rodinu. Síce dovnútra nenaskládáte nič veľkého, ale napríklad na dlhej ceste k moru v pokoji udrží chúlostivé potraviny v správnej teplote. Obľube sa teší pre dôkladnú izoláciu veka a termostat s automatickou reguláciou teploty.

Dĺžka prívodného kábla k elektrine je 2 metre. To je skôr menej, takže z palubnej dosky do kufra kábel nedosiahne a tento nedostatok budete musieť riešiť predlžovacím káblom. Elektrická šnúra pre 12 V sa nedá odpojiť a úložný priestor pre tento kábel je pomerne malý. Motor sa nachádza vo veku, ktoré je kvôli tejto skutočnosti o niečo ťažšie, a tak sa chladničky pri napĺňaní prevažuje dozadu. Ovšem je to logické, a tak sa nejedná o až taký veľký nedostatok.

Zistiť cenu

Sencor SCM 4800BL

Hmotnosť3,1 kg
Objem8 l
230 Váno
12 Váno

„Drobček na to najnutnejšie“ je trefné zhrnutie toho, čo ponúka táto multifunkčná autochladnička. Okrem klasického chladenie potravín ponúka i ich ohriatie, a to až na veľmi pekných 65 ° C. Samozrejmosťou je potom pasívny udržiavanie aktuálnej teploty potravín a nápojov vďaka pokročilej izoláciu. So svojím objemom 8 litrov sa dovnútra vojde len to najnutnejšie. Nepočítajte s tým, že do nej uložíte litrovej PET fľaše s pitím. Je vhodná skôr na menšie objemy. Ale na malú desiatu na cestu alebo teplý obed pre fanúšikov rybárčenie vystačí bohato. Navyše vďaka malej hmotnosti len 3,1 kg ani nespoznáte, že autochladničku prenášate, ak je to nutné.

Pripojenie k elektrine je možné štandardne do zdroja 12 V. Model podporuje aj klasickú zásuvku na 230 V, ale k takému pripojenie je nutné dokúpiť menič napätia, ktorý bohužiaľ nie je súčasťou balenia. Veľkou výhodou je, vďaka rozmerom a rafinované konštrukcii, možnosť využiť termoelektrický box aj ako stredovú opierku na stredovom zadnom sedadle. Model má zvonku na veku dokonca dva držiaky na tégliky s pitím.

Súčasťou balenia je aj fixačný popruh, ktorý sa postará o bezpečné umiestnenie na zadnom sedadle automobilu. Ramenný popruh vám zase uľahčí prenos do auta. Vo veku chladničky je úložný priestor pre napájací kábel, aby ste o neho pri prenose nezakopli. U tohto modelu Sencor SCM 4800BL si pochvaľujeme kompaktné rozmery a nízku váhu. Na druhú stranu si už toľko pochvál nezaslúži pomerne vysoká hlučnosť pri chladení aj ohrievaní potravín.

Zistiť cenu

Autochladničky do 250 €

V tejto kategórii narazíte na tzv. zlatý stred toho, čo je v súčasnej dobe na trhu. Od malých termotašiek a jednoduchších boxov, poprípade elektroboxů už sa presúvame k plnohodnotným a výkonným autochladničkám. Nižšie uvedené modely dokážu potraviny udržať pri nízkej teplote spravidla dlhšie a kvalitnejšie, než tomu bolo u tých predchádzajúcich. Ponúkajú tiež viac úložného priestoru.

G21 C&W 45 l

Hmotnosť9 kg
Objem45 l
230 Váno
12 Váno

Pokročilá autochladnička, ktorá prekvapí štedrým úložným priestorom. Vďaka kapacite 45 litrov sa dovnútra bez problémov vojde napríklad: 72 plechoviek s objemom 0,33 l alebo 33 pollitrových PET fliaš alebo 16 PET fliaš s objemom 1,5 l alebo 9 dvojlitrových PET fliaš alebo celá pivné prepravka (20 pív). G21 C & W 45 l dokáže vaše jedlo a pitie schladiť až o 23 ° C oproti vonkajšej teplote. Na príklad ak je vonku 36 ° C, v chladničke je medzi 13-15 ° C. To sa bude hodiť v lete, aby ste mali dostatok chladeného pitie i čerstvého jedla. Na zimu vás poteší teplými nápojmi aj jedlom s teplotou až 55 ° C.

So svojou hmotnosťou 9 kilogramov síce nie je vhodná na časté prenášanie a na piknik do lesa s vami pôjde asi ťažko, ale inak si svoju prácu odvedie na jednotku. Okrem toho tento model nebudete musieť ťahať v rukách, pretože sa na pevnom podklade ľahko pohybuje na kolieskach. Praktickým madlom autochladničku odveziete kamkoľvek, ak bude kvalitná cesta. Výhodou je tiež možnosť dvojitého zapojenia do elektriny. Jednak klasických 12 V v aute a jednak 230 V v zásuvke. Preto sa skvele hodí na dovolenku, kde treba nebudete mať po ruke klasickú chladničku. Mali by ste však vedieť, že kábel na 12 V, je príliš krátky a prevádzka autochladničky je pomerne počuteľná (prirovnať ho môžeme k hlučnosti ventilátora v kúpeľni).

Veľmi kladne hodnotíme jej veľký objem a schopnosť chladiť až o 23 ° C oproti okolitej teplote. Veko sa po zatvorení zaklapne, takže sa nemusíte báť, že by sa snáď samo otvorilo, a to ani pri transporte v inej polohe. Uvítate tiež variabilné použitie vnútorné prepážky a vďaka hladkému vnútrajška ľahkú údržbu. Kolieska určená na presúvanie sú síce super, ale lepšou voľbou by bola gumové kolieska, pretože táto tvrdá nie sú tak praktická. Plastové madlo nie je príliš dlhé, takže je nevodné pre vyššie osoby. Môže sa stať, že ak chladničku necháte týždeň bežať, budú vodnej pary namŕzať na vnútornej strane výmenníka, a tak budete musieť prístroj najmenej 2x odmraziť. Navyše, pri namrznutom výmenníka sa chladnička stáva celkom hlučnú.

Zistiť cenu

G21 C&W 33 l

Hmotnosť6 kg
Objem33 l
230 Váno
12 Váno

Šesťkilová a kompaktná autochladnička, ktorú môžete presúvať rovnako ľahko ako cestovný kufor. Má totiž hneď dve kolieska, na ktorých príde takmer kamkoľvek. S objemom 33 litrov je ideálna na stredne veľkú nálož potravín. Pri vybranom predajci si však overte, či vami vybraný model kolieskami naozaj disponuje. Vieme totiž, že designy jednotlivých chladničiek sú veľmi podobné, ale len niektoré typy kolieskami naozaj disponujú.

Dovnútra môžete naraz umiestniť napríklad: 50 plechoviek s nápojmi s objemom 0,33 litra alebo 20 pollitrových PET fliaš alebo 9 1,5litrových PET fliaš. Určite vás poteší, že táto autochladnička nielen chladí, ale tiež ohrieva. Potraviny vnútri dokáže ochladiť až o 18 ° C oproti vonkajšej teplote okolia. Ohrieva dokonca až na 55 ° C. Samozrejme môžete tento model bez problémov zapojiť ako do 12V tak do 230V zdroja.

Nízka váha – len 6 kilogramov – je zároveň výhodou aj nevýhodou. Autochladnička sa vďaka svojej malej hmotnosti síce ľahko prepravuje, dokonca ju môžete bez problémov odniesť, ale kvôli ľahšiu konštrukciu nedokáže ochladiť potraviny na nižšie teploty. Preto ju neodporúčame, ak hľadáte model na extrémne letné horúčavy. Prístroj síce na prvý pohľad vyzerá, že je z pomerne lacného plastu, ale svojimi funkciami a spoľahlivosťou si získa obrovskú obľubu. Prevádzka je o niečo hlučnejší, takže ak ju budete mať v miestnosti, kde spíte, asi vás bude rušiť.

Je ideálnym doplnkom ty z vás, kto často cestujete, potrebujete chladničku, ale nechcete sa s ňou pri manipulácii príliš nadřít. Vďaka hladkému vnútra sa ľahko udržuje a deliace mriežku je možné vysunúť a celkový priestor ponechať bez rozdelenia. To oceníte predovšetkým, ak chcete do chladničky naskladať len fľaše s nápojmi, alebo len jedlo. Ak sa rozhodnete pre oboje (jedlo i pitie) môžete pre lepšiu prehľadnosť priestor rozdeliť mriežkou.

Zistiť cenu

TOP autochladnička nad 250 €

V tejto kategórii zjavne nejde o cenu. Preto sme pre vás vybrali len jednu, a hneď tu najlepšie hodnotenou, autochladničku. Samozrejme môžete smelo siahnuť aj po inom modeli, ale medzi tými, ktorí autochladničku doma majú, víťazí táto.

Indel B TB51A

Hmotnosť18,5 kg
Objem50 l
230 Váno
12 Váno

Jej miery sú: V x Š x H: 53 x 35 x 53 cm. Má 18,5 kilogramov, a pretože je kompresorová, dokáže potraviny bez problémov schladiť hlboko pod bod mrazu. Áno, je to tak zvaná miss autochladniček. So svojou kapacitou 50 litrov zvládne uchovať jedlo na niekoľko dní. Pripojíte ju ľahko ku všetkým typom zdrojov v aute aj do klasickej zásuvky. Podporuje napájanie 12, 24 i 230 V. Vnútri nájdete dva samostatné priestory. Menšie (asi 9,5 l) je určený na zmrazenie aj pod -10 ° C. Väčší potom zvládne bez problémov nahradiť klasickú chladničku, ktorú všetci poznáme z kuchyne.

Automatická poistka navyše v prípade nízkeho napätia autobatérie vypne chladenie, takže sa nemusíte báť, že by ste kvôli nadmernému chladenie nemohli odísť. Vnútorné drôtené koše sú veľmi praktické pre prenášanie potravín z chladničky a jej opätovné plnenie, vďaka nim tiež potraviny neprimŕzajú k stenám spotrebiča. Pochváliť môžeme jej silu chladenie aj tichú prevádzku. Buďte pripravení na občasnú zrazenou vlhkosť vo vnútri, ale to je u všetkých chladničiek bežný jav a stačí ju len vytrieť.

Zistiť cenu

Druhy autochladniček

Autochladničky rozdeľujeme na 4 základné typy podľa technológie chladenia. Ale nebojte sa. Nebudete musieť používať rozpočítávadlo, aby ste si vybrali tú, ktorá vám sadne najlepšie. Každý typ má svoje prednosti a nedostatky, o ktoré sa s vami radi podelíme. Rozhodnutie, ktorú kúpiť, necháme samozrejme úplne na vás.

Pasívná aneb termotaška

Cenovo najprívetivejšie kategórie. Určite vás poteší, že pasívnú autochladničku kúpite už za 4 – 40 €. V tejto kategórii nájdete ako klasické tašky zo špeciálne izolačné fólie, tak nádoby z plastu s dvojitou dutou stenou. Špecifickou vlastnosťou, ako už názov napovedá, je pasívne chladenie. To znamená bez elektriny či iného zdroja energie. Nádoba (či už taška alebo plastový box) udržuje teplotu dovnútra vložených potravín. Pokiaľ chcete potraviny vnútri schladiť, pridávajú sa do pasívnych autochladniček vymrazený panely (nádobky sa zmrazenú chladiacou kvapalinou).

Veľkou prednosťou termotašiek je nezávislosť na elektrine. Môžete ich navyše používať aj na iné veci ako chladenie. Dobre poslúži ako batožinu na dovolenku, a pod. Vďaka praktickej rukoväti, prípadne ušiam tašky, môžete pasívne autochladničku ľahko prenášať. Najväčším nepriateľom tejto lacné chladiace nádoby je čas. Zvládne totiž udržať potraviny v konštantnej teplote len veľmi obmedzenú dobu. Najdlhšie niekoľko hodín. Veľký rozdiel teploty vo vnútri termotašky a teploty vonkajšieho okolia samozrejme stálu teplotu potravín vnútri ovplyvňuje.

  • bezkonkurenčne najnižšia cena medzi chladničkami
  • jednoduchá manipulácia a multifunkčné využitie (chladenie, batožina, apod.)
  • nezávislosť na elektrine
  • obmedzená doba chladenie potravín
  • nedokáže schladiť, len udržuje teplotu
  • skôr menšie kapacita

Absorpčná – tá, ktorá odvádza teplo

Pomocou plynu alebo kvapaliny dokáže efektívne odvádzať teplo z vnútra chladničky. Funguje na báze rozpustenie plynu v chladnej vode. Počas cirkulácie totiž plyny pri rozpúšťaní do chladiacej kvapaliny spotrebúvajú teplo. Tým chladí vnútro autochladničky.

Absorpčné chladničky, na rozdiel od pasívnych, potrebujú zdroj elektriny. Síce nie sú schopné potraviny hlboko zmraziť, ale v porovnaní s termo tašku vedia vykúzliť nižšiu teplotu. Aj tak sú skôr vhodné pre dočasné uchovanie jedla.

Ak si hovoríte, kde je háčik, premýšľate správne. Tento typ chladničiek je síce energeticky nenáročný, ale systém chladenia potrebuje kvalitné odvetrávanie, takže sa uplatní skôr v obytných autách a karavanoch ako v klasických osobných autách. Tento typ chladničiek odporúčame skôr pokročilým cestovateľom, ktorí majú karavan alebo iné vozidlo s dostatočným vetraním. Absorpčnú chladničku zaobstaráte už okolo 200 €, ale samozrejme sú k dispozícii aj modely za dvojnásobok.

  • energeticky nenáročné
  • účinnejší ako pasívne termotašky
  • udrží potraviny pri prijateľnej teplote
  • náročné na prevádzku (odvetrávanie)
  • nevhodné do uzatvoreného vozidla
  • vyššia cena

Kompresorová – silák vo svete chladenie

Kompresorová chladnička funguje na rovnakom princípe ako chladnička, ktorú máme všetci doma v kuchyni. To znamená, že sa s meniacim sa tlakom mení skupenstvo chladiacej zmesi. Ako kvapalina vchádza dovnútra do výparníka chladničky, kde sa vplyvom nižšieho tlaku vyparuje na plyn. Tým odoberá teplo, zvnútra chladničky, ktoré potrebuje kvapalina na zmenu skupenstva. Celý cyklus potom pokračuje do trubicového systému na zadnej strane chladničky, kde plynná chladiaca zmes vplyvom vyššieho tlaku opäť kondenzuje na kvapalinu. Prebytočné teplo pritom odvádza do okolia. Takto kompresor tlačí chladiaca zmes stále dokola.

Obrovskou výhodou tohto typu chladenie je výkon. Kompresorová chladnička dokáže bez problémov chladiť aj v 50stupňových horúčavách. Navyše niektoré modely majú zabudované batérie, aby udržali chladenia v chode, aj keď prístroj odpojíte od elektriny. Takéto chladenie je samozrejme len dočasné. Väčšinou len okolo 15 hodín. Potom už bude potrebovať chladnička opäť elektrický zdroj. Nevýhodou tohto typu autochladničky je predovšetkým veľkosť a váha cez 10 kg. Takže nepočítajte s tým, že by ste kompresorovú autochladničku brali so sebou na piknik. Na druhú stranu udrží potraviny pokojne pod bodom mrazu aj v horúcich letných dňoch. Kompresorová autochladnička vás bude stáť asi 400 €, ale sú aj modely za dvojnásobnú cenu.

  • veľmi efektívne chladenie
  • vydržia chladiť asi 15 hodín bez elektriny
  • funguje aj pri horúcich letných dňoch
  • vyššia cena
  • nie je prenosná – hlavne kvôli váhe
  • zaberá veľa miesta

Termoelektrická – ochladí aj ohreje

Najmladší typ autochladniček. Jasne odlíšiteľná od ostatných typov je hlavne svojou schopnosťou potraviny nielen schladiť, ale aj ohriať. Termoelektrická autochladnička síce nedokáže jedlo zmraziť, keď bude vonku 35 ° C v tieni, ale spoľahlivo udržia polievku teplú, kým si ju po pár hodinách cesty nebudete chcieť dať.

Počítajte s tým, že tento typ autochladničky vie vnútri udržať teplotu cca o 30 ° C nad, alebo naopak pod teplotou okolia. V praxi to znamená, že v lete zvládne chladiť na približne 5 ° C nad nulou, ale tiež ohriať na 65 ° C. Práve táto univerzálnosť je jej nepochybnú prednosťou. V porovnaní s kompresorovú autochladničkou navyše nezaberá toľko miesta a môžete ju pomerne ľahko prenášať so sebou. Bohužiaľ jej ochladenie / ohriatie vnútorného priestoru trvá až 6 hodín, takže určite nezachráni situácii, ak sa spontánne rozhodnete ísť hneď teraz na výlet.

Vnútornú teplotu si ale dokáže aj bez elektriny pár hodín udržať, takže keď si dáte desiatu chladiť cez noc, určite počas dopoludnia nebude nechutne teplá od slniečka. Výhodou je aj veľmi priaznivá obstarávacia cena. Termoelektrickou autochladničku totiž môžete mať už za päťdesiat. Drahšie modely sa potom predávajú aj za 200 €.

  • dokáže chladiť aj ohrievať
  • má kompaktné rozmery aj váhu
  • dá sa kúpiť za priaznivú cenu
  • nevie chladiť / ohriať o viac ako 30 ° C
  • má vyššiu spotrebu elektriny
  • dlho trvá, než schladí / ohreje vnútorný priestor

TIP COVYBRAT: Pokiaľ si v lete chcete rýchlo schladiť pitie, zabaľte fľašu do mokrého uteráka a vystrčte von na slniečko. Voda sa vyparí a pritom spotrebuje teplo. Tým sa vaše pitie ochladí raz dva.

Ako veľkú autochladničku potrebujem?

Určite by ste nemali zabudnúť zmerať rozmery autochladničky, aby sa vám pohodlne zmestila do auta. S tým súvisí aj jej objem. Všeobecne platí, že plnšie autochladnička (napokon rovnako je tomu aj u klasickej kuchynskej chladničky) funguje efektívnejšie. Preto nemá zmysel kupovať autochladničku s obrie kapacitou, keď v nej budete prevážať pár plechoviek s limonádou alebo pivom.

Aby sa vošla do auta

Pri výbere autochladničky podľa rozmerov si nechajte vo výpočtoch z každej strany rezervu pár centimetrov. S autochladničkou budete potrebovať manipulovať (vyberať ju z auta von a dávať ju dovnútra). Ak by ste mali miesto na milimetre presne, mohla by sa vám autochladnička v kufri vzpriečiť. Navyše v prípade kompresorovej autochladničky ani nie je žiaduce, aby bola zo všetkých strán tesne obklopená. Aby dobre fungovala, potrebuje odvádzať prebytočné teplo. Na to jej postačí cca 5 cm miesta z každej strany.

Aký objem využijem?

Ste nadšenie cestovatelia a leto trávite prevažne v aute, karavane alebo pod stanom? V tom prípade so sebou potrebujete voziť viac potravín a oplatí sa vám autochladnička s objemom okolo 50 i viac litrov. Dovnútra v pohode schováte jedlo na pár dní, takže sa môžete bez strachu vydať do prírody.

Zlatá stredná cesta, pokiaľ ide o objem autochladniček, je okolo 25-30 litrov. Do také sa vám zmestí približne 8-9 fliaš s objemom 1,5 litra. Prípadne jedlo zodpovedajúceho objemu. Na víkendový výlet mimo civilizácie vám určite dobre poslúži, ale na dlhší pobyt mimo zdroj elektriny už by kapacitne strácala.

Obe vyššie zmienené kapacity autochladniček majú jasnú výhodu v tom, že sa do nich zmestí obstojné množstvo potravín, ale strácajú v mobilite. Len si to predstavte, ako by ste niesli 50litrový spotrebič, ktorý navyše často váži okolo 10 kilogramov. Pokiaľ z tej predstavy máte ruky až na zem, nie ste ďaleko od pravdy.

Našťastie existujú aj šikovné malé autochladničky a termotašky, ktoré síce neudrží potraviny dlho pri stálej teplote (väčšinou len pár hodín), ale zato sú plne a ľahko prenosné aj pre deti. Ak máte v úmysle autochladničku niekam nosiť so sebou, odporúčame objem maximálne 20 litrov, pokojne menej. Do 20litrové autochladničky sa vám vojde cca 30 plechoviek s objemom 0,33 litra.

TIP COVYBRAT: Ak sa nechcete ťahať s autochladničkou ručne, vyberte si model s kolieskami a madlom. Niektoré modely sa v tomto nápadne podobajú cestovným kufrom a uľahčujú prevoz.

Objem Čo sa do nej zmestí Využijem ju na
8-20 litrov pár drobností Kratšie výlety a jednorazové ochladenie.
21 – 50 litrov jedlo na víkend Dvojdňový výlety do prírody, na cestu na dovolenku k moru, a pod.
51 a více litrov jedlo na niekoľko dní Ideálne na týždennú dovolenku pod stan.

Napájanie a pripojenie autochladničky

Pokiaľ si zvolíte autochladničku s aktívnym chladením (ktorúkoľvek okrem termotašky alebo boxu s pasívnym chladením), bude potrebovať pripojenie k elektrine. Väčšina osobných áut má prípojku na 12V zdroj. Niektoré dodávky a prakticky všetky nákladné autá potom vedia aj 24 V. Než sa rozhodnete pre konkrétny model autochladničky, vždy si overte, že ju budete môcť pripojiť vo svojom aute. Ak podporuje len 24 V, s najväčšou pravdepodobnosťou ju v osobnom aute nezapojíte.

Okrem toho niektoré autochladničky zvládnu aj napájanie z klasickej zásuvky (230 V). Tým pádom sa vám budú hodiť napríklad na chatu alebo chalupu. Veľká výhoda je v tom, že takýto typ autochladničky môžete nechať vychladiť už doma a počas jazdy autom ju zapojiť, aby udržiavala správnu teplotu potravín vnútri. Na chate alebo chalupe ju jednoducho opäť zapojíte do zásuvky a jedlo bude mať stále optimálne podmienky.

Myslite na to, že keď budete chcieť autochladničku umiestniť do kufra auta (to bude pravdepodobne najčastejší varianta), potrebujete dostatočne dlhý kábel. Ak nemáte výstup priamo v kufri. Väčšina autochladniček má prívodný kábel dlhý len 2-3 metre. To by síce vo väčšine prípadov malo stačiť, ale pre istotu si dostatočnosť dĺžky overte. Samozrejme sa problém dá riešiť predlžovacím káblom. Ale ten nie je súčasťou balenia autochladničky.

Je autochladnička bezpečná?

Autochladnička je elektrický prístroj, a tým pádom je potreba s ňou podľa toho zaobchádzať. Pokiaľ ale máte strach, že by vám pri používaní autochladničky hrozilo nejaké nebezpečenstvo, nemáte sa čoho báť. Autochladničky majú klasickú bezpečnostnú poistku, ktorá zabraňuje elektrickému skratu alebo preťaženia. Ak chcete mať istotu, že vám autochladnička v aute nevybije baterku, vyberte pokročilejšie model s bezpečnostným systémom ABS. Ten stráži napätie autobatérie. Keď zistí, že napätie klesá k 11 voltům, automaticky chladničku vypne, aby ste nezostali aj s autom niekde visieť.

Aké príslušenstvo k autochladničke existuje?

K autochladničke, ostatne ako k väčšine ostatných spotrebičov, existuje celý rad doplnkov. My sme pre vás vybrali tie najčastejšie používané.

Ochranný obal – V kufri auta prevážate určite oveľa viac vecí než len autochladničku. Ochranný obal zabezpečí, že sa počas pohybov nákladu za jazdy autochladnička nepoškriabe, alebo dokonca mechanicky nepoškodí. Naviac ochranný obal môže vkusne zmeniť jej vzhľad.

Triediace koše – Ak sa rozhodnete pre väčšie autochladničku, bude sa vám hodiť spôsob, ako potraviny triediť. Drôtené koše vám vytvorí niekoľko samostatných priestorov, v ktorých sa rýchlo a ľahko zorientujete.

Upevňovacia sada – Spoľahlivo zabezpečí umiestnenie autochladničky počas cesty. Zabráni nechcenému prevrhnutiu v prudkých zákrutách alebo posúvanie v celom priestore kufri. Ak budete mať autochladničku v priestore zadných sedadiel, existujú tiež pásy, ktoré ju udrží v bezpečnej pozícii, aby ani v prípade nehody neohrozila cestujúci.

Uzamykateľná zásuvka – Špeciálne príslušenstvo, ktoré postráži stály a ničím nerušený prívod elektriny. Najmä pomôže predísť kolísanie prúdu, ktoré môže byť spôsobené dlhodobými otrasy pri cestovaní.

Výber typu autochladničky

Aby ste si mohli vybrať správny model, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám, odpovedzte si na tieto otázky:

1. Ako často budem autochladničku využívať?

  1. výnimočne – stačí lacnejší varianta
  2. niekoľkokrát ročne – ak nemáte špeciálne nároky na priestor, voľte nižšie alebo strednú triedu
  3. často – oplatí sa investovať do špičkovej

2. Koľko jedla / pitia potřebuju v autochladničke prevážať?

  1. pár plechoviek s nápojmi / krajec chleba – stačí malá do 20 litrov
  2. desiatu pre 2 na celý deň – ideálna je stredne veľká autochladnička s objemom 25-40 l
  3. vozím so sebou hostinu pre celú rodinu – kúpte si aspoň 50litrový autochladničku

3. Na koľko stupňov a na ako dlho potrebujem jedlo schladiť?

  1. stačí len na pár hodín okolo 5-8 ° C – vystačíte si s termotaškou, prípadne absorpčnú autochladničkou
  2. potrebujem potraviny zmraziť – siahnite po kompresorové autochladničke
  3. chcem, aby vedela jedlo udržať teplé – jednoznačne vyberajte z termoelektrických

4. Budete potrebovať autochladničku prenášať so sebou pešo?

  1. áno, na piknik, apod. – vyberajte z termotašiek a chladiacich boxov
  2. nie, autochladničku budem voziť len v aute – vyberajte zo všetkých typov
  3. len z auta na chalupu, než ju zapojím do zásuvky – zvoľte model, ktorý podporuje 15 aj 230 V

5. Koľko máte na autochladničku peňazí?

  1. nechcem za ňou moc minúť, maximálne 50 € – vyberajte z termotašiek a chladiacich boxov
  2. keď bude vedieť aj ohrievať, dám cca 100 – 200 € – siahnite po termoelektrické
  3. zaplatím pokojne 400 €, keď bude mraziť – jednoznačne voľte kompresorovú
Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo