Recenzia TrueCam M11

Autokamera TrueCam M11 GPS 4K dokáže nahrávať vo vysokom rozlíšení, ktoré zaisťuje veľmi ostrý obraz, a to predovšetkým za denného svetla. Prístroj disponuje modernými technológiami, ktoré umožňujú jeho pripojenie k Wi-Fi a ovládanie pomocou mobilného telefónu. Svojich majiteľov dokáže varovať pred radarmi a ich vozidlo môže strážiť aj počas parkovania. To je pomerne štandardná výbava. Má však aj svoje drobné muchy – a aj o tých sa okrem iného dočítate v našej recenzii. Stojí za to kúpiť si ju?

Parametre

Rozlíšenie videa3840 x 2160 (4K)
Pozorovací uhol150 °
Veľkosť displeja2 palcov
Maximálna kapacita pamäťovej karty128 GB
Automatické zapnutieáno
G-senzoráno
GPS lokátoráno
Detekcia rýchlostných radarováno
Nočný režimáno
Parkovacie režimáno
LDWSnie

Obsah balenia

Spoločne s autokamerou obdržíte v rámci balenia aj magnetický GPS modul, magnetický držiak a dve náhradné nálepky na pripevnenie tohto držiaka na sklo. Drží pomerne dobre.

Samozrejmosťou sú tiež potrebné adaptéry a káble: adaptér s extra USB výstupom a micro SD/USB adaptér, ďalej napájací micro USB kábel a USB kábel na aktualizáciu GPS modulu. Nechýba ani niekoľko držiakov na uchytenie kábla a nástroj na skrytie kábla. V základnej výbave potom nájdete ešte praktický ochranný obal.

Doplnkovo si ku kamere môžete objednať ešte zadnú Full HD kameru a polarizačný CPL filter, ktorý z videa odstráni nežiaduce odlesky. Kvalita obrazu je u zadnej kamery vďaka nižšiemu rozlíšeniu nižšia, ale polarizačný filter robí celkom dobrú prácu. Úplne sa odleskom nevyhnete, ale dokáže ich výrazne obmedziť.

Ovládanie a nastavenie

Pokiaľ chcete autokameru TrueCam M11 GPS 4K nainštalovať do auta, začnite najprv pripevnením držiaka. Ten sa uchytáva nie pomocou prísavky (ako býva bežné pri niektorých modeloch), ale pomocou špeciálnych nálepiek. Tento spôsob má však svoju nevýhodu – raz umiestnený držiak sa pomerne ťažko presúva inam. Môžete síce využiť náhradné nálepky, ktoré sú súčasťou balenia, ale pokiaľ chcete držiak posunúť len o kúsok, nemusí na skle nálepka už tak dobre držať. Preto si treba dobre rozmyslieť, kam budete chcieť kameru dať. Ideálne miesto je za stredovým spätným zrkadlom. Kamera je malá a dobre sa tam zmestí, takže vás nebude nijako rušiť ani vám zaviazať vo výhľade. Aj keď vďaka nálepke drží lepšie ako prísavka, tak mi vadí že je prípadná zmena umiestnenia tak komplikovaná.

Na samotný držiak sa potom kamera nacvakáva pomocou magnetu. Ide to ľahko a rýchlo a nemalo by vám to robiť problémy. Tento spôsob je teda veľmi praktický, zvlášť pokiaľ nechcete prístroj nechávať v aute a plánujete ho teda opakovane odrábať a zase pripevňovať.

Držiak je dostatočne pevný a kameru skutočne spoľahlivo udrží, takže sa o ňu nemusíte báť. Uchytenie pomocou magnetu vydrží bez problémov aj jazdu na nerovnostiach. Môže za to aj fakt, že je pomerne malá.

Výrobca sa chváli, že kamera nevyužíva klasickú batériu, ale takzvaný superkondenzátor. Ten má výrazne dlhšiu životnosť, nevadí mu ani výrazné výkyvy teplôt, ani prípadný náraz. Na druhú stranu kvôli nemu musí byť kamera neustále pripojená k zdroju energie, inak nefunguje. V aute to obvykle nie je problém. Napriek tomu existujú aj modely, ktoré majú vstavanú batériu, vďaka ktorej môžete kameru použiť aj bez zdroja energie – napríklad na nastavenie alebo vytvorenie niekoľkých fotografií. S týmto modelom bohužiaľ takto neuspejete.

Kameru je možné pripojiť na Wi-Fi alebo spárovať s vašim telefónom. Pomocou mobilnej aplikácie, ktorú si jednoducho stiahnete na stránkach výrobcu, potom môžete kameru rovno ovládať či upravovať nastavenia.

Prvotná inštalácia kamery je rýchla, zaberie zhruba okolo desiatich minút. Rovnako tak následné ovládanie prístroja nie je nijako ťažké. Menu funguje intuitívne, je dobre prehľadné a kompletne ve slovenčine.

Čo vie

Autokamera TrueCam M11 GPS 4K má skutočne vysoké rozlíšenie. Ako už napovedá jej názov, dokáže zachytiť obraz v 4K, takže poskytuje skutočne kvalitné zábery. Časť autokamier pritom disponuje rozlíšením v fullHD, v niektorých krajných prípadoch iba HD (ale to sú len extrémne lacné čínske modely). Tento model nad nimi teda vďaka rozlíšeniu výhodu. Zaberá veľmi ostro aj vzdialenejšie predmety a pri priblížení môžete stále bez problémov prečítať ako dopravné značenie, tak predovšetkým poznávacie značky ostatných automobilov. Doplnkovo ​​si ku kamere môžete objednať ešte polarizačný filter, ktorý video zbaví aj väčšiny nechcených odleskov palubnej dosky.

Kamera je schopná natáčať aj v noci, a to opäť v 4K. Aj nočné zábery sú relatívne dobré, napriek tomu musíte počítať, že obzvlášť na temnej ceste nebude záber stopercentný. Čitateľnosť ŠPZ nie je pri nočnom režime bohužiaľ úplne kvalitná. Niekomu tiež môže vadiť, že LED dióda na kamere vydáva príliš silné modré svetlo, čo je počas nočného riadenia trochu nepríjemné. Priobjednať si môžete aj zadnú kameru, ktorá natáča vo Full HD.

Vzhľadom na vysoké rozlíšenie videa musíte počítať s nutnosťou pamätové karty s väčšou kapacitou. Do kamery našťastie môžete použiť pamäťovú kartu až o veľkosti 128 GB, ktorá by mala byť dostačujúca. Musíte však brať do úvahy, že karta nie je súčasťou balenia a preto je potrebné do nej zvlášť investovať (cena sa pohybuje okolo desiatich či pätnástich euro).

Kamera disponuje aj funkciou GPS lokátora, takže vám zaznamená trasu, po ktorej ste išli aj vašu rýchlosť. To je prima, pretože tachometre v aute ukazujú z princípu ľahko vyššiu rýchlosť, než aká je v skutočnosti. Vďaka tomu môžete ísť skutočne „na hrane“ rýchlostných limitov. Dokáže vás tiež varovať pred radarmi, nemusíte sa teda báť zbytočných pokút za rýchlu jazdu. Vďaka GPS modulu dobre ukazuje začiatok aj koniec pomerového merania. Páčilo by sa mi, keby dokázala spočítať priemernú rýchlosť len v úseku pomerového merania. Hodí sa to, keď vchádzate do meraného úseku o niečo rýchlejšie a jednoduchým uvoľnením plynu necháte rýchlosť klesnúť pod požadovanú hodnotu a výsledný priemer sa zmestí do požadovaného limitu. Snáď sa toho dočkáme v niektorom z budúcich generácií. Databáza radarov je neustále rozširovaná a vy máte aktualizácie samozrejme zadarmo. Nedokážem povedať aká je ich aktuálnosť v menších mestách, ale v Brne problém nebol.

Iste oceníte aj parkovací režim, kedy kamera spustí nahrávanie v okamihu, keby do vášho zaparkovaného auta niekto narazil. Vďaka tomu máte záznam nehody ako dôkaz pre poisťovňu. Tento režim je však potrebné spúšťať vždy manuálne – musíte si naň teda myslieť zakaždým, keď opúšťate vozidlo, čo je značne nepraktické. Ďalej jej chýba LDWS, to je systém na upozornenie na vyjazdenie z jazdného pruhu. Ale táto funkcia nefunguje často dobre ani pri drahých automobiloch, nieto ešte v „lacných“ kamerách za pár stoviek. Takže to pre mňa napokon veľký nedostatok nie je.

Hľadáte lacnejšiu autokameru?

Zistiť cenu
8.5Expert Score
Hodnotenie TrueCam M11

Autokamera TrueCam M11 GPS 4K poskytuje veľmi kvalitný obraz, ktorý svojim vysokým rozlíšením predčí niektoré konkurenčné modely. Za svetla mu nemožno prakticky nič vytknúť – všetky predmety sú aj pri priblížení ostré a dobre viditeľné. V noci záleží na osvetlenosti trasy. Pri nižšej viditeľnosti môžu byť zábery trochu horšie a ŠPZ bohužiaľ horšie čitateľné. Kamera disponuje množstvom užitočných funkcií od hlásenia radarov cez parkovací režim až po GPS lokátor. Dajú sa na nej samozrejme nájsť aj nejaké tie nevýhody, všeobecne však musíme povedať, že sa jedná o slušný prístroj, ktorý plní svoj účel. Cena je prirodzene trochu vyššia, stále však ešte nepatrí k najdrahším (a ani úplne najlepším) modelom.

Video
8.5
Funkcie
8.5
Plusy
 • kvalitný obraz v 4k, ktorý zaručuje dobrú čitateľnosť ŠPZ za dňa jednoduché
 • intuitívne ovládanie
 • pevný držiak, zaručujúci bezpečnosť kamery aj na nerovnom povrchu
 • dostatok praktických funkcií (GPS lokátor, hlásenie radarov, parkovací režim)
Mínusy
 • kamera nemá zabudovanú batériu a nefunguje teda samostatne
 • horšia čitateľnosť ŠPZ v nočnom režime

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo