Ako správne vybrať dojčenskú fľašu

Nákup dojčenské fľaše sa môže zdať ako jednoduchá úloha. Kritérií pre jej správny výber nie je moc, avšak je potreba na žiadny parameter nezabudnúť a dôkladne ho zvážiť. My sme sa najskôr zamerali na typy a tvary fľaštičiek. Ďalej si povieme dôležité informácie o materiáloch a cumlíkoch a následne sa náš článok zaoberá údržbou a starostlivosťou o fľaštičku, čo nesmie ostať opomenuté, pretože malým deťom môže aj malé znečistenie veľmi ublížiť. Na záver sme sa krátko zamerali na ceny a porovnali niekoľko dojčenských fliaš, ktoré v súčasnosti patria na trhu medzi tie najvyhľadávanejšie a najpredávanejší. Dúfame, že vám náš článok pomôže vybrať tú správnu fľašu pre vaše bábätko.

Recenzie vybraných dojčenských fliaš

Do nášho testu dojčenských fliaš sme vybrali tie, ktoré dnes patria medzi tie najobľúbenejšie a najpredávanejšie. Zamerali sme sa na základné parametre, teda z čoho je fľaša vyrobená, aký má objem, alebo pod aký typ fliaš spadá. Ďalej sme sa bližšie zamerali na cumlík-jej dizajn, materiál či prietok a v neposlednom rade na príslušenstvo, ktoré sa spoločne s fľaštičkou predává.

Philips Avent Natural SCF673/17

Materiálsklo
Objem240 ml
Farbatransparentná
TypAntikoliková, so širokým hrdlom
Cumlíksilikón

Ak hľadáte fľašu s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou, ktorá sa Vášmu bábätku bude pohodlne držať, táto fľaša je tou správnou voľbou. Na fľaštičke je zobrazená aj ryska, takže môžete veľmi jednoducho odmerať množstvo nápoja bez zbytočného prelievania do odmerky.

Fľaša ďalej prináša inovatívny dizajn cumlíka, ktorá pripomína okvetné lístky a dojča sa tak ľahšie prisaje a rýchlo si zvykne na kŕmenie z fľaše. Široký a ohybný cumlík so špirálovým dizajnom je vyrobená z extra mäkkého silikónu a fľaša je tak ideálny pri kombinovanom dojčení. Podľa skúseností mamičiek nemajú kojenci problém prechádzať z tejto fľaštičky na prsník. Ochranný kryt, ktorý sa predáva spoločne s fľaštičkou navyše zabezpečí ochranu cumlíky pred okolitými vplyvmi hlavne pri pobyte vonku.

Veľkou výhodou je, že fľaštičku môžete bez problémov nechávať v chladničke alebo ohrievať v mikrovlnke, sklo je totiž veľmi odolné a teplovzdorné a samotný nápoj udrží dlhšie teplý. Fľaša je vhodná pre sterilizáciu a bezpečnostné boro-kremičité sklo, z ktorého je vyrobená sa dá ľahko recyklovať. Avšak nie každý dojča zvládne uniesť sklenenú fľašu, ktorá je ťažšia ako plastová, preto je potrebné bábätku pomôcť fľašu pridržiavať.

Nemusíte sa báť, že by pri bábätko pri pití z tejto fľaštičky prehĺtalo príliš vzduchu. Špeciálny antikolikový ventil presne tomuto zabraňuje a vaša ratolesť tak bude ušetrená nadúvanie a bolesti bruška. Fľašu kúpite za cca 12 €.

 • špeciálny dizajn cumlíka
 • odolnosť
 • ľahká údržba
 • recyklovateľnosť
 • pohodlné držanie
 • zabraňuje kolike
 • ochranný kryt na cumlík
 • drahšie
 • ťažšie
 • sklenená fľaštička je náchylnejší k rozbitiu
Zistiť cenu

Tommee Tippee C2N Anti-Colic

Materiálplast
Objem260 ml
Farbatransparentná
Typantikoliková
Cumlíksilikón

Táto fľaša je vďaka svojej nízkej hmotnosti vhodná pre bábätká už od narodenia, a hlavne pre tie, ktoré majú sklony k brušnej kolike. Tej zabraňuje špeciálny antikolikový ventil vo fľaštičke, ktorý účinne odvádza prebytočný vzduch a umožňuje tak plynulé sania. Aj keď je fľaša plastová, neobsahuje bisfenol A a iné škodlivé látky.

Mäkký koniec cumlíka verne napodobňuje materský prsník, takže dojča nepocíti rozdiel medzi klasickým dojčením a saním z fľaštičky. Fľaštička je teda vhodná pri kombinovanom dojčení. Cumlík dojčenskej fľaše má pomalý prietok, a tak s ňou môžu byť kŕmené bábätká už od narodenia. V balení sú dve fľaštičky s náhradnými cumlíkmi, ktoré sú tiež antikolikové, takže nemusíme v obchode hľadať cumlíky do zásoby, ktoré by sa hodili na túto fľašu.

Obstarávacia cena sa pohybuje okolo 15 €. Súčasťou balenia sú tiež napríklad ochranné plastové kryty, pre základnú ochranu cumlíkov. Ďalej Vás poteší priložená kefka na čistenie, čo uľahčí starostlivosť o fľaštičku s takto špecifickým tvarom. Ten si ale pochvaľuje väčšina zákazníčok a potvrdzujú, že sa bábätkám fľaštička dobre drží. Veľkým pomocníkom je tiež teplomer vnútri fľaštičky, vďaka ktorému môžeme ľahko skontrolovať, že teplota nápoja nepresiahla odporúčaných 37 stupňov Celzia.

 • náhradné antikolikové cumlíky
 • teplomer vo fľaštičke
 • zabraňuje kolike
 • pohodlné držanie
 • priložené príslušenstvo v balení
 • plastový materiál sa rýchlejšie opotrebuje
 • drahšie
Zistiť cenu

NUK First Choice New Classic

Materiálsklo
Objem240 ml
Farbabiela
TypAntikoliková, so širokým hrdlom
Cumlíksilikón

Táto fľaša za nízku obstarávaciu cenu okolo 5 € je vyrobená z borosilikátového skla, ktoré je známe svojou odolnosťou a kvalitou, takže vám veľmi dlho vydrží. Naplnenú fľašu môžete vďaka jej tepluvzdornosti bez problémov ohrievať v mikrovlnke alebo zanechávať v chladničke. Fľaša je síce odolná aj proti zafarbenie či vstrebanie pachov, ale pri páde ju ochráni len silikónový obal, ktorý sa dá jednoducho dokúpiť. Je teda škoda, že ochranný obal nie je súčasťou balenia, keďže obstarávacia cena sa nám jeho dokúpením navýši.

Ako sme už spomínali, sklenené fľaštičky sú ťažšie a najmenším deťom budete musieť pri kŕmení zo začiatku pomáhať s pridržovaním. Ekologicky zamerané rodičia poteší, že sa fľaštička dá ľahko recyklovať.

Silikónové cumlíky sú svojím tvarom prispôsobené pre prirodzené a pohodlné sanie a zároveň u dojčiat podporujú správnu činnosť úst a jazyka. Ich tvar presne napodobňuje materskú bradavku a materiál je aj rovnako mäkký. Cumlík má stredne veľký otvor ideálny pre správny prietok. Príjemné sania je zabezpečené aj vylepšeným antikolikovým systémom, ktorý zabezpečuje, že dojča pije z fľaštičky bez prehĺtaní prebytočného vzduchu. Fľaša sa predáva zároveň s ochranným krytom na cumlík.

Oproti ostatným produktom v našej recenzii je táto fľaša špecifická svojím úzkym tvarom, ktorý nielen šetrí miesto pri skladovaní, ale tiež sa dojčatám dobre a bezpečne drží. Vďaka širokému hrdlu je veľmi jednoduché fľaštičku vyčistiť a naplniť nápojom. Jednoduchý biely dizajn navyše pôsobí elegantne a hodí sa ako pre dievčatá, tak pre chlapcov.

 • lacnejšie
 • ochranný kryt na cumlík
 • kvalitný materiál, ktorý dlho vydrží
 • pohodlné držanie
 • zabraňuje kolike
 • ťažšie
 • sklenená fľaštička je viac náchylná k rozbitiu
Zistiť cenu

Mam Anti-Colic

Materiálplast
Objem160 ml
FarbaDostupná v rôznych farbách
TypAntikoliková, so širokým hrdlom
Cumlíksilikón

Posledná fľaša v našom článku vás iste zaujme svojím obojstranným farebným dizajnom s obrázkami, ktorý je dostupný v niekoľkých prevedeniach. Fľaša je vyrobená z plastu, ale neobsahuje žiadne škodlivé látky. Vďaka materiálu má veľmi nízku hmotnosť a so svojim malým objemom je vhodná pre deti už od narodenia. Tvarovo sa dojčatám veľmi dobre drží a jej široké hrdlo zjednodušuje čistenie a plnenie.

Veľkým pomocníkom je viečko chrániace cumlík so špeciálnym tesnením, vďaka ktorému nehrozí vyliatie. Viečko môžete použiť aj ako odmerku, alebo množstva nápoja odmerať pomocou rysky na strane fľaštičky. Antikolikový systém sa v tejto fľaštičke nachádza na dne. To totiž obsahuje inovatívne vetracie otvory, ktoré zaisťujú odvod vzduchu a plynulé sania. Veľkou výhodou je samosterilizační funkcia, ktorá Vám ušetrí starosť napríklad pri cestovaní.

Samosterilizačná fľaša za necelých 8 € slúži zároveň ako sterilizátor aj ako kŕmiacej fľašu. Po použití všetky diely starostlivo umyjeme v teplej vode a osušíme. Následne do viečka nalejeme požadované množstvo dojčenskej vody (presný údaj nájdeme v manuáli), nasadíme viečko, cumlík a fľašu vložíme do mikrovlnnej rúry. Tú nastavíme na maximálny výkon a spustíme na dobu, ktorá býva uvedená na viečku fľaše. Po ukončení sterilizácie necháme fľaštičku vychladnúť a hneď potom ju zase môžeme použiť na kŕmenie.

Zamatovo mäkký cumlík vyrobená zo silikónu účinne napomáha bábätku zvyknúť si na kŕmenie z fľaše. Cumlík verne pripomína kožu a je vhodná pre všetky hrnčeky a fľaštičky značky MAM so širokým hrdlom. Pomalý prietok cumlíka je ďalším dôvodom, prečo je táto fľaštička vhodná obzvlášť pre malé a predčasne narodené deti.

 • lacnejšie
 • odmerka vo viečku + ryska
 • farebný dizajn
 • samosterilizace
 • inovatívny antikolikový systém
 • vhodné pre predčasne narodené deti
 • malý objem
 • plastový materiál sa rýchlejšie opotrebuje
Zistiť cenu

Typy fľaštičiek

Prvým kritériom, na ktoré sa bližšie pozrieme je tvar a typ fľaše. Klasické detské fľaše s množstvom obrázkov nájdeme určite v každej drogérii. Dnes nám trh však ponúka oveľa viac tvarov a typov, z ktorých môžeme vyberať.

 • Tvarovo sa najčastejšie stretneme s fľaštičkami, ktoré majú široké hrdlo. Oproti ostatným fľaštičkám sa veľmi dobre plní ako výživou v podobe prášku, tak nápojom, a tiež sa jednoducho čistia. Tieto fľaštičky majú väčšinou menší objem a sú tak vhodné aj pre menšie deti, pre ktoré nie sú príliš ťažké. Tvar fľaštičky je prispôsobený pohodlnému držanie a tiež zabraňuje ľahkému prevrhnutiu.
 • Ešte lepšie sa bude dojčaťu držať vyšší fľaše s úzkym hrdlom. Jej ďalšou výhodou je to, že si na ňu dieťa veľmi rýchlo zvykne a naučí sa z nej piť sám bez vašej pomoci. Pozor si ale dajte na to, kam fľašu postavíte – fľaša je totiž náchylnejší k prevrhnutiu.
 • Pre najmenšie bábätká sú vhodné fľaše pre učenie sa. Svojim materiálom a cumlíkom sú prispôsobené tomu, aby čo najvernejšie napodobňovali bradavku a ľudskú kožu. Vďaka týmto špecifikáciám si vaše dieťa na kŕmenie z fľaše veľmi rýchlo zvykne a ani kombinované dojčenia pre neho nebude problém.

V súčasnosti majú najlepšie dojčenské fľaše na trhu antikolikový systém. Pri saní z fľaštičky bábätkám hrozí, že do seba dostanú moc prebytočného vzduchu, ktorý spôsobuje nepríjemné bolesti bruška – koliku. A práve týmto nepríjemnostiam zabraňujú antikolikové fľaštičky. Unikátny dizajn ventilov v týchto fľaštičkách vytvára vákuum a udržiava cumlík plný nápoje aj vo vodorovnej polohe. Bábätku sa bude z fľaštičky o to lepšie sať a komfort navyše mu zabezpečí špeciálne tvarované cumlíky.

Materiály dojčenských fliaš

Ďalším veľmi dôležitým kritériom je materiál, z ktorého je fľaša vyrobená. Na trhu bezpochyby najčastejšie nájdeme plastové fľaštičky, v poslednej dobe sú ale obľúbené sklenené a silikónové z dôvodov, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch. Pri každom materiáli sme sa zamerali na jeho životnosť a odolnosť, ktorý materiál sa lepšie ohrieva a čistí a ďalej na všeobecné informácie, ktoré by ste o materiáli mali určite vedieť.

Plast

Plastové dojčenské fľaše nájdeme snáď v každej drogérii aj supermarketu, kde máme na výber veľkú škálu designov, farieb a tvarov. Sú nerozbitné a ľahké, takže dojčatám sa s nimi dobre manipuluje. Mlieko či iné nápoje sa v plastových fľašiach ohreje rýchlejšie ako v sklenených, avšak zle sa následne kontroluje teplota nápoja. Životnosť plastových fľaštičiek je trochu kratšia kvôli tomu, že sa plast časom opotrebuje a zafarbí od mlieka, čaju či iných nápojov.

Plastové výrobky často obsahujú škodlivú a pre dojčatá nebezpečnú látku BFA – bisfenol A. BFA je chemická látka a významná priemyselná surovina, ktorá je súčasťou veľkého množstva výrobkov dennej potreby. Vedci bisfenol A podrobne skúmali a zaradili ho do skupiny látok, ktoré v tele narušujú hormonálnu rovnováhu. Táto látka sa tiež podieľa na vzniku závažných ochorení ako je cukrovka alebo rakovina prsníka, či môže narušiť plodnosť, imunitu a biochemickú stabilitu v mozgu. Európska komisia našťastie zakázala výrobu a predaj fľaštičiek s touto látkou, a preto dnes všetky plastové fľaše nesú označenie BFA free. zdroj

Sklenené dojčenské fľaše

Sklenené fľaše sú ťažšie a niektorým dojčatám sa kvôli tomu môžu zle držať. Preto sú vhodné pre najmenšie deti, ktoré nepijú samy, ale sú kŕmené inou osobou. Pre staršie deti je vhodné kúpiť fľašu, ktorá má vytvarované úchyty pre držanie, aby sa samy čo najskôr naučili fľašu správne uchopiť.

Veľkou výhodou je ich životnosť a jednoduché čistenie. Oproti plastovým neuvoľňujú žiadne škodlivé látky a nepohlcujú farby ani pachy, teda nemusíme mať na každý nápoj inú fľaštičku. Ohrievanie nápoje bude trvať dlhšie ako v plastovej fľaši, za to ale sú odolné voči výkyvom teploty. Ak je Vaše dieťa hravejší povahy, sklenená fľaša nebude ideálna, pretože sa dá jednoducho rozbiť. Ale aj na to máme riešenie. Stačí si dokúpiť špeciálny silikónový obal, do ktorého sa fľaša jednoducho vloží a bude tak odolná voči pádom.

Silikón

Silikónové fľaštičky sú primárne určené pre bábätká, ktorá si na fľaštičku ešte len zvykajú, a preto nie sú k dostaniu v len v tak hocijakých obchodoch. Veľkou výhodou je ich nezničiteľnosť a fakt, že sa silikón veľmi podobá ľudskej koži, čo je pre dojčatá vyhovujúce. Silikónové fľaštičky sú tiež najlepšou voľbou pri kombinovanom dojčení. Pri kúpe týchto fľaštičiek budeme musieť siahnuť hlbšie do vrecka, za to ale dostaneme produkt, ktorý bude pre dojčatá najvhodnejší.

Nerez

Nerezové fľaštičky sú na trhu novinkou, a ak vás pri nákupe neodradia obstarávacia cena, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako u ostatných fľaštičiek, dostanete produkt vhodný vo všetkých ohľadoch pre vaše dieťa. S týmito fľašami si môžete byť istí, že neobsahujú žiadne škodlivé látky, ktoré sa teda nedostanú ani do nápoja a fľaštička tiež nevstrebe žiadne farby či pachy. Životnosť nerezových fľaštičiek je mnohonásobne väčší a dieťaťu tak vydržia po celej jeho dojčenskej obdobia. Fľašky sú svojou ľahkosťou a nerozbitnosťou vhodné ako pre najmenšie bábätká, tak pre hravejšie deti.

Cumlíky ku dojčenským fľašiam

Cumlík sa väčšinou predáva s dojčenskou fľašou, ale je vhodné mať ku každej fľaši aspoň dve. Pri výbere je dôležité sa sústrediť na materiál, tvar a prietok cumlíka, aby čo najviac pripomínala bradavku a pre dojčatá bolo tak sanie z fľaštičky pohodlné. Nezabúdajme na to, že ak dojčaťu vyberieme zlú veľkosť či tvar cumlíka, bábätko si na ňu zvykne a bude pre neho ťažké vrátiť sa späť k bežnému dojčenia.

Dnes sa cumlíky vyrábajú buď zo silikónu alebo z latexu.

 • Silikón je mäkší a pre bábätká príjemnejšie, pretože viac pripomína bradavku. Tento materiál je tak vhodnejšie pre kombinované dojčenie. Pozor si ale musíme dať, akonáhle bábätku začnú rásť zúbky, pretože silikón im príliš dlho neodolá.
 • Latexové cumlíky sú pevnejšie a odolnejšie, takže dlhšie vydrží. Deti je ľahko neprokousnou, ale ich pevnosť nemusí byť pre všetky príjemná. Navyše niektoré deti môžu byť na latex alergické.

Pre dojčatá je určite najvhodnejší kruhový tvar cumlíka z dôvodu, ktorý nám je už jasný. Ďalej môžeme naraziť na tzv. anatomicky tvarované cumlíky, ktoré u dojčiat podporujú správny vývoj zúbkov a čeľuste. Tieto špeciálne cumlíky dokážu tiež pri saní napodobniť správanie ďasien pri klasickom dojčení.

Niektoré cumlíky sú odstupňované nielen podľa veľkosti prietoku, ale aj podľa veku dieťaťa. Z hľadiska prietoku je ideálne, aby z fľaše po prevrátení hore dnom tiekli približne 2 až 3 kvapky za minútu. Pri rýchlejšom prietoku hrozí, že by sa kojenec mohol začať dusiť, a preto sú hlavne pre novonarodené deti lepšiu cumlíky s pomalším prietokom. Pri výbere cumlíka záleží tiež na nápoji, ktorý bude dieťa z fľaštičky piť. Pre čaj či vodu sa hodí cumlík so slabším prietokom, a naopak pre kašu a mlieko je vhodnejšie silnejší prietok.

Čistenie dojčenských fliaš

O fľaštičky a jej časti je dôležité starať a starostlivo ich po každom použití umyť. Malé deti sú totiž náchylnejšie k chorobám a zle umyté fľaštička by pre nich mohla byť nebezpečná.

Niektoré dojčenské fľaše sa predávajú spoločne so špeciálnou kefou na čistenie, ktorý vám pomôže fľašu správne a poriadne vyčistiť. Vhodné je fľaša a jej časti často sterilizovať. Pre správnu sterilizáciu sa viac hodí sklenená fľaša, prípadne plastová, ale mala by byť bez farebných obrázkov.

Ak nevlastníte elektrický sterilizátor, stačí fľaštičku rozložiť na jednotlivé časti a tie vyvariť v hrnci s pitnou vodou. V elektrickom sterilizátori prebieha sterilizácia pomocou vodnej pary. Časti fľaštičky sa do prístroja naskladajú a prileje sa požadované množstvo vody, ktoré je uvedené v manuáli od výrobcu. Potom sa sterilizátor uzavrie a zapne. Po ukončení sterilizácie je vhodné nechať prístroj, aby chvíľu vychladol a my tak predišli prípadnému obareniu.

Cena

Pri nákupe dojčenské fľaše nehrozí, že by ste minuli nejakú závratnú finančnú čiastku. Väčšina fľaštičiek stojí okolo 10 euro avšak tie najkvalitnejšie výrobky môžu stáť aj viac ako 20 €. Zakúpenie drahšieho produktu sa vám ale oplatí v tom, že dieťaťu vydrží jedna fľaštička po celej jeho dojčenskej obdobia. Naopak lacnejšie fľaštičky budete musieť po nejakej dobe vymeniť z dôvodu opotrebovania materiálu.

Lacné dojčenské fľaše

Do 10 euro kúpite takmer všetky plastové fľaše a niektoré sklenené. V tejto kategórii nájdeme typy fľaštičiek ako antikolikové, klasické, ale aj fľaše pre učenie sa. Z hľadiska objemu sa tu objavujú fľaše ako sa 120 ml, tak aj väčšie fľaše s objemom nad 300 ml.

Najlepší dojčenské fľaše

Nad 10 euro stojí väčšina sklenených fliaš a následne špeciálne silikónové a nerezové fľaše. V tejto cenovej kategórii nájdeme ako u tej predchádzajúcej kategórie fľaštičky všetkých typov a objemov a dokonca aj fľaštičky s objemom nad 500 ml.

 

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo