Recenzia Bosch EasyAquatak 120

Tentokrát sa spolu pozrieme na výrobok, ktorý je nesmierne užitočný, pokiaľ vlastníte rodinný dom. Vysokotlakové čističe sú skvelým pomocníkom a ušetria veľa práce. Nami testovaný model Bosch EasyAquaTak je veľmi praktický, dobre sa s ním manipuluje a má výborné parametre. Hodí sa na umývanie auta, bicykla, terasy a iných priestorov, je príjemne skladný, a pokiaľ nie ste pri výbere príliš nároční, určite s ním budete spokojní.

Parametre

Výkon motora1500 W
Max. tlak120 bar
Max. prietok350 l/h
Materiál čerpadlahliník
Čistenie sa saponátománo
Hmotnosť4 kg

Obsah balenia a popis produktu


Vysokotlakový čistič Bosch EasyAquatak 120 0.600.8A7.901 je zabalený v kartónovej krabici, v ktorej sa nachádza vysokotlaková tryska pre rýchlu aplikáciu čistiaceho prostriedku (450 ml), vodný filter pre zvýšenie ochrany proti vniknutiu nečistôt do spotrebiča, päť metrov dlhá vysoko striekacia vysokotlaková pištoľ, vejárová tryska, rotačná tryska (tá sa ale nesmie používať na umývanie auta) a kopije. V balení nechýba ani podrobný návod, ktorý je vo viac ako tridsiatich jazykoch, vrátane slovenčiny. Podľa návodu je tento stroj určený na čistenie plôch a objektov vonku, pre zariadenia, vozidlá a člny a používať sa smú iba pri vonkajších teplotách od 0 do 40 °C. Pri používaní musí vždy stáť na pevnom a rovnom podklade.

Na hornej časti produktu sa nachádza praktické plastové madlo na ľahké prenášanie. Na jeho rukoväti sú špeciálne drážky, ktoré umožňujú upevnenie predlžovacej rúrky s rozprašovačom. Na zadnej strane čističa potom nájdete vývod na pripojenie hadice k prívodu vody. Na prednej časti nájdete otvor pre pripojenie sacej hadice. Po boku sú potom vetracie otvory a drážky na montáž držiaka. Prístroj je určený na použitie hneď po jeho vybalení z krabice, nemusíte si tak robiť žiadne starosti s jeho zostavovaním.

Určite poteší, že je vapka príjemne ľahká a má skôr kompaktné rozmery – môžete ju tak umiestniť nielen do garáže, ale zmestí sa vám aj do auta. Na odber vody je vhodné použiť nádrž s čistou vodou a využiť saciu hadicu. Pokiaľ by ste ju chceli najprv očistiť, musíte najskôr nainštalovať špeciálny filter, ktorý je súčasťou balenia. Ešte než začnete s prácou, musíte hadicu spustiť do vody, aby mohlo dôjsť k vytlačeniu prebytočného vzduchu. Vodu je možné nasať nielen z bazéna alebo suda, ale aj priamo z vodovodného radu. Ide teda o prístroj, ktorý má samonasávacie systém, ale zároveň je možné ho napojiť na vodovodný rad. V prípade samonasávacieho systému pamätajte, že zdroj vody musí byť vyššie ako samotná vápka.

Plusom tohto produktu je určite šikovná striekacia pištoľ. Tlak vody umožňuje nasmerovať prúd až do výšky 1,5 – 2 metre. Ako nádobu na vodu môžete použiť napríklad hliníkovú plechovku, ale samozrejme je možné využiť aj iné nádoby.

Prietok vody je tu 350 litrov za hodinu, jej maximálna odporúčaná teplota je 40 stupňov. Čerpadlo (ktoré je vyrobené z hliníka) je trojvalcové, výkon motora je 1,5 kW. Rozmery samotného produktu (bez krabice) sú 390 x 366 x 201 mm, hmotnosť (bez príslušenstva) činí rovné 4 kg. Ako detergentný systém tu bola zvolená vysokotlaková pena.

Čo sa týka ceny, tak tá sa pohybuje okolo 100 €. Na produkt je predĺžená záruka na tri roky.

Vzhľadom na výkon motora a tlaku sa jedná skôr o hobby produkt, ktorý si svoje miesto nájde v každom dome. Výkon motora sa pohybuje okolo 1 500 W, s čím si na oplachovanie vystačíte. Pokiaľ hľadáte výkonnejší stroj, chcite motor s hodnotou vyššou ako 1 600 W. Čo sa týka tlaku, pre domáce použitie si vystačíte s hodnotou pohybujúcou sa medzi 110 – 140 barmi, čo tento model spĺňa. Avšak počítajte s tým, že pracovný výkon obvykle býva o 20 – 30 % nižší ako udáva výrobca.

Údržba a čistenie

Údržba tohto vysokotlakového čističa nie je nijako náročná, je ale potrebné vopred myslieť na niekoľko základných pravidiel. Jednak je potrebné pred začiatkom údržby vytiahnuť sieťovú zástrčku a odpojiť vodovodnú prípojku. Po použití je potrebné vypnúť spínač a stlačiť spúšť, aby mohlo dôjsť k vyprázdneniu hadice. Zovňajšok čističa by sa mal čistiť s pomocou handričky a mäkkej kefy. Pozor – nesmie sa na to použiť voda, leštiaci prostriedok ani rozpúšťadlo. Pri odstraňovaní všetkých nečistôt nezabudnite ani na vetracie otvory motora.

Čistič je treba skladovať v nezamŕzajúcom prostredí a nestavať naň žiadne ďalšie predmety, aby nemohlo dôjsť k jeho poškodeniu. Je tiež potrebné zaistiť, aby počas sťahovania nedošlo k privretiu panelov.

Ako sa s vysokotlakovým čističom pracuje?

Túto vapku ocenia všetci nenároční užívatelia. Jej výhodou je možnosť napojenia do vodovodného radu, ale aj čerpanie vody z inej nádoby. Pokiaľ teda nemáte v blízkosti vodovodný poriadok, môžete využiť pokojne sud s dažďovou vodou.

Výhodou sú bezpochyby kompaktné rozmery výrobku, vďaka ktorým vám v garáži či dielni nebude zaberať zbytočne veľa priestoru. Všetko príslušenstvo je navyše možné uložiť priamo na telo vapky. Nechýba ani funkcia autostop, čo je automatické vypnutie zariadenia, ku ktorému dôjde, hneď ako povolíte spúšť striekacej pištole. Každá časť, ktorá sa montuje, je opatrená rýchlospojkami, ktoré sa starajú o rýchle a bezproblémové zostavenie či výmenu príslušenstva.

Hoci s ňou uspokojivo umyjete terasu, na čistenie zámkovej dlažby nebude tlak pravdepodobne dostačujúci.

Prezrite si ďalšie recenzované vysokotlakové čističe.

Zistiť cenu
7.2Expert Score
Hodnotenie Bosch EasyAquaTak 120

Vysokotlakový čistič Bosch EasyAquaTak určite ponúka veľmi dobrú hodnotu za dané peniaze. Je ideálny napríklad na umývanie auta, bicykle, terasy a všeobecne na vonkajšie využitie. Nezaberá veľa miesta, je celkom ľahký a má menšie rozmery, takže sa s ním dobre pracuje. Pre individuálne domáce a záhradné práce je skvelou voľbou a môžeme ho našim čitateľom, ktorí hľadajú základný a kompaktný čistič, jedine odporučiť – vo svojej cenovej kategórii patrí k tým lepším. Na druhej strane existujú aj výrazne výkonnejšie, lepšie však aj drahšie varianty. Každý musí zvážiť sám, či mu základný model stačí.

Plusy
 • čistič sa hodí na celý rad vecí, môžete s ním umyť auto, bicykel, záhradný nábytok alebo napríklad letnú terasu
 • ľahko sa prenáša a nezaberá miesto
 • po vybalení z krabice je hneď prichystaný na prácu, nemusíte nič zložito zostavovať
 • vďaka funkcii autostop sa pri uvoľnení háku na striekacej pištoli automaticky vypne motor
 • čerpadlo je celé z kovu, čo zaručuje jeho dlhú životnosť
Mínusy
 • nemá prívodnú hadicu na vodu, je nutné ju dokúpiť zvlášť
 • kratšia hadica, napr. pri umývaní auta nedosiahne na druhú stranu a tak je nutné ju prenášať aj s wapkou
 • tlak pravdepodobne nebude dostačujúci na umývanie zámkovej dlažby

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo