Recenzia Fieldmann FZR 2030-E

Hľadáte lacnú elektrickú kosačku, ktorá by sa postarala o vašu menšiu záhradku či trávnik? Chcete mať prístroj, ktorý je pri chode tichý a neruší susedov v okolí? Ak tieto vety napĺňajú vaše predstavy, tak sa pustite do čítania hodnotenia kosačky Fieldmann FZR 2030-E. Rozhodne nie je bez chyby, ale aj tak prináša veľmi zaujímavý pomer ceny a výkonu.

Parametre

Výkon1500 W
Pre plochu70 m2
Šírka záberu36 cm
Výška kosenia2,5-6,5 cm
Objem koša40 l
Hmotnosť11 kg
Krútiaci momentneuvádza

Prevádzka

Po vybalení z krabice zistíte, že sa jedná o klasickú plastovú skladačku. To nie je myslené ako vyložená kritika. Holt taký je trend doby (a ostatní výrobcovia na tom nie sú inak) a pri pohľade na cenovku prístroja je jasné, že nemožno očakávať precízne spracovanie a špičkové použité diely. Montáž je podľa manuálu naozaj jednoduchá, jediné z čoho môžete mať strach, že sa plastový diel pri použití príliš veľkej sily pokazí.

Elektrické kosačky nie sú primárne určené pre kosenie obrovských pozemkov. Pri pohľade na parametre tejto je jasné, že ani ona nie je robená na pozemky 1 500 m2 a viac. Na druhú stranu väčšina používateľov si elektrickú kosačku kupuje pre starostlivosť o menší pozemok, typicky menšie záhradku okolo bytu či domčeka. A hneď v úvode prezradím, že tu s ohľadom na pomer ceny a výkonu exceluje. Samozrejme nie je dokonalá a okrem nie úplne trvanlivých materiálov, ktoré zrejme nebudú znamenať životnosť desať rokov plus tu sú ďalšie drobné mušky. Ale k tým sa ešte dostaneme.

Výšku kosenia je možné nastaviť v piatich krokoch od 2,5 cm do 6,5 cm. Jednotlivé hodnoty sú teda 2,5 – 3,5 – 4,5 – 5,5 – 6,5 cm. Taký priemer. Väčšine by malo stačiť a ak potrebujete z nejakého dôvodu viac či menej, musíte sa poobzerať inde. Samotné nastavenie prebieha jednoducho zvýšením či znížením koliesok, za pomoci páčky. Pri minimálnej výške kosenia je znateľne horšie zber trávy, do koša sa jej nedostane toľko, ako keď je zvolená niektorá z vyšších výšok.

Ak sa púšťate do údržby trávnika po dlhšej dobe (typicky vysoká tráva, cca 50 cm) je pohyb kosačky pomalší, chvíľu jej trvá, než si so vzrastlou zeleňou poradia. Zvládne ju však bez väčších komplikácií. Výkon je adekvátny účelu kosačky. Čím je tráva hustejšia a vyššie, tým viac kosačke dochádza dych, ale svoju prácu zvládne. Samozrejme musíte rátať s častejším vysypávaním koša, ktorého kapacita 40 litrov sa zaplní výrazne rýchlejšie. Ďalšia kosenie je už výrazne rýchlejší. Dobre je prevedený aj kôš, ktorý sa dá naozaj naplniť celý a nie je v ňom polovica objemu vzduch, ako tomu občas je u iných kosačiek. S košom však súvisí aj jedna výčitka a to je jeho vysypávanie. To je trochu náročnejšie a nie vždy sa podarí „na prvú dobrú“ vyprázdniť celý obsah koša.

Čo sa mi na prístroji páči je jeho nízka hmotnosť a tým pádom ľahká manipulácia. Nebál by som sa ho z tohto pohľadu odporučiť starším ľuďom, prípadne drobným zástupkyniam nežného pohlavia. Poteší aj praktické držadlo na prenášanie. Bez problémov sa s ňou pracuje aj vyšším osobám (necelých 190 cm).

Údržba

Pár tipov pre to aby vám kosačka dlhšie vydržala:

 • Na jar pred návratom do prevádzky skontrolujte, či sú skrutky, matice a skrutky pevne dotiahnuté.
 • Pred uskladnením na zimu ju očistite od zvyškov trávy. Nepoužívajte žiadne rozpúšťadlá, stačí kefa, prípadne použite navlhčenú handru.
 • Udržujte vetracie otvory nezanesené. Zvýšite tak životnosť motora.
 • Zhutnenú trávu v priestoroch okolo čepele odstránite ľahko kúskom dreva.
 • Pokiaľ dôjde k výraznému opotrebeniu niektorej časti kosačky, zvážte cenu opravy. Niekedy je tak vysoká, že je výhodnejšie kúpa nového prístroja.
 • Motor je chránený bezpečnostnou poistkou, ktorá sa zopne v prípade že dôjde k zablokovaniu lopatky alebo preťaženia motora. Keď k tejto situácii dôjde, zastavte stroj a vypnite ho. Po niekoľkých minútach sa poistka resetuje a prístroj možno opäť použiť.
 • Stroj uschovávajte na suchom mieste.
 • Náhradný nôž stojí cca 10 €, nájdete ho pod označením FZR 9013 E.
Zistiť cenu

Zaujímajú vás ďalšie kvalitné elektrické kosačky?

7.3 Total Score
Hodnotenie Fieldmann FZR 2030-E

Pre tých ktorí hľadajú menšie (ale zase nie úplne malú) jednoduchú a lacnú kosačku na elektrický pohon, sa môže jednať o veľmi zaujímavú voľbu. Ľahká, ľahká manipulovateľnosť, ideálna šírka záberu a kapacita koše pre plochy do nejakých 500 m2. Príjemným plusom je aj cena, avšak daňou za ňu je plastové spracovanie, ktoré bude chcieť šetrnejšie zaobchádzanie. Najmä ak chcete, aby vám prístroj vydržal dlhú dobu.

KLADY
 • Nízka cena
 • Dostatočný výkon pre menšie záhradky
 • Hezky plní kôš
ZÁPORY
 • Pri minimálnej výške kosenia horšie zbiera do koša
 • Lacné plastové spracovanie
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo