Recenzia Weibang WB 455 SC

Počuli ste už o výrobcovi Weibang? Ak nie, tak je na čase to zmeniť. Ako už je z názvu zrejmé jedná sa o čínsku spoločnosť. Aktuálne má síce sídlo v Antverpách, ale to nič nemení na fakte, že bola v roku 1997 založená v Jang-čou a že sú jej výrobky aj naďalej vyrábané v Číne. V Číne je však vyrábaná väčšina súčasnej produkcie a preto nie je dôvod odsudzovať ju vopred. Poďme sa na ňu pozrieť spoločne. Mimochodom táto značka sa špecializuje na výrobu záhradné techniky. Takže z jej produkcie môžete stretnúť aj vertikutátory, krovinorezy, drviče konárov alebo vysávača lístia.

Parametre

Výkon4,35 kW
Pre plochu900 m2
Šírka záberu46 cm
Výška kosenia2-7 cm
Objem nádrže1,5 l
Objem koša65 l
Hmotnosť38 kg
Nastavenie rýchlosti jazdyáno
Ovládanie na rukovätiáno
Mulčovanieáno
Zadné vyhadzovanieáno
Bočné vyhadzovanieáno
Elektronické zapaľovanienie

Prevádzka

Moto Weibang je vyrábať stroje v najvyššej kvalite za rozumnú cenu. No uvidíme, či je to skutočne tak. Novo u väčšiny produktov dáva motory vlastnej výroby. Uvidí sa, aká s nimi bude dlhodobá skúsenosť, ale zatiaľ to vyzerá na takú strednú triedu. Objem motora je 159 kubických centimetrov a štartuje sa ručne. Maximálny výkon môže dosiahnuť až 4,35 kW. Avšak pri bežných pracovných otáčkach kosačky (tj. 2800 otáčok za minútu) sa výkon pohybuje okolo 2,2 kW. Napriek tomu má motor dosť výkonu a nestráca dych ani vo vysokej tráve. Treba uznať, že štartovanie motora je veľmi jednoduché (navyše je pri chode kultivovaný a tichý) a nikto by s ním nemal mať problém. Poteší aj nízka spotreba benzínu. Ako palivo sa používa klasický Natural 95. ako olej využijete SAE 10W-30 v množstve 0,6L.

Za čo zaslúži veľkú pochvalu je konštrukcia a prevedenie. Nebojím sa povedať, že je stroj urobený tak aby nejakú dobu vydržal. Všetky úchyty sú z kovu, väčšinou oceľ. Pochopiteľne oveľa lepšie ako často používaný plast. Šasi je dobre vyvážené, je vidieť že výroba bola skutočne odvedená na výbornú. Ale aby som len nechválil, tak šasi kosačky nie je úplne tvrdé, aj keď kovové. Stále však platí, že sa v tomto smere ide o výrazný nadpriemer.

U názvu výrobku sa môžete stretnúť s označením 3in1, prípadne 6in1. Je to taká marketingová hláška. Navyše 3in1 je označenie výrobcu, pre slovenský trh je označenie 6in1. A stále sa jedná o rovnaký výrobok. To len tak pre zaujímavosť. Každopádne jedná sa o kosačku určenú pre malé a stredné záhrady. Pre väčšie plochy by jej pristala trochu vyššia rýchlosť a väčšia kapacita koša. Ale k tomu sa ešte dostaneme.

Trochu rozporuplné pocity mám z koša. Stroj do neho dobre zbiera pokosenú trávu a dokáže ho naplniť po okraj. Na druhej strane by mu pristala vyššia kapacita a podľa môjho udávaných 65 litrov nedosahuje. Či to vadí? To záleží na veľkosti pozemku, u skutočne veľkých pozemkov nad 1 000 m2 už by to chcelo väčšie kôš. Naopak čím menšie (pod túto hranicu) bude, tým menej vás to môže trápiť. Ako obvykle by ma potešila nejaká signalizácia toho, nakoľko je kôš plný. Takto ju musíte vypnúť a pozrieť sa, alebo počkať až bude úplne plná a trávu vyhadzuje z bubna von. Časom to najskôr dokážete odhadnúť pocitovo. Každopádne dokáže pozbierať aj mokré lístie z jesennej záhrady.

Dostávame sa k manipulácii a ovládateľnosti. Tu je nutné uviesť, že kosačka váži skoro 40 kg. To či je to veľa alebo málo bude záležať na tom, kto s ňou pracuje. Pre urasteného to nebude znamenať žiadnu prekážku, pre drobnejšie ženu už váha môže byť poznať. Prístroj je vybavený pojazdom, ktorý má ľahko vyššiu rýchlosť (pocitovo 3 – 5 km / hod). Opäť nemožno jasne povedať, či sa jedná o výhodu alebo nie. Najmä ak máte výraznejšie obmedzenie pohybu, tak odporúčam ju najprv v obchode vyskúšať. Pre väčšinu populácie sa nebude jednať o žiadnu komplikáciu. Páči sa mi, že má pojazd na obe zadné kolesá a má nastaviteľné madlo. S ním však súvisí jedna výčitka. Neviem, či je to kvôli krajine pôvodu (predsa len, priemerná výška v Číne je menší ako v Európe), ale pre vyššie postavy (190 cm +) je madlo aj v maximálnej polohe pomerne nízke.

Možnosť nastavenia výšky kosenia je dostatočná. V rozsahu medzi dvoma a siedmimi centimetrami si vyberiete požadovanú hodnotu. Čo sa týka práce vo svahu, tak sa neodporúča ju používať vo väčšom uhle ako 15 stupňov. Okrem zberu do koša dokáže aj mulčovanie. Pri ňom je pri vyhadzovaní tvorený pekný riadok z mletých kúskov trávy. Ako posledný drobné mínus by som uviedol nevhodne umiestnenú vypúšťací skrutku na olej. Ten je umiestnený na strane motora nad šasi, takže pri vypúšťaní oleja musíte kosačku nakloniť.

Údržba

Náhradný nôž (kódové označenie „Nôž zberací BBB 455“) sa predáva za 20 – 25 €. Tá cena sa na prvý pohľad môže zdať pomerne vysoká, ale jedná o kvalitný nôž, ktorý bude mať slušnú životnosť.

Jedná sa o benzínovú kosačku, preto odporúčam pravidelne kontrolovať hladinu motorového oleja, aspoň dvakrát za sezónu vyčistiť vzduchový filter a po zimnom uskladnení zkouknout aj zapaľovaciu sviečku. Inak klasika. Skladovať v suchom prostredí, čas od času skontrolovať či sa neuvoľňujú matky alebo skrutkami. Spracovanie vyzeralo vážne veľmi dobre, takže údržba by nemala byť nijako náročná. Verím, že pri slušnom zaobchádzaní sa jedná o typ prístroja, ktorý môže bez problémov 10 – 15 rokov dobre slúžiť. Čo je vec, ktorú by som si u mnohých lacných kosačiek povedať netrúfol.

Pred uskladnením na zimu (alebo ak je moc špinavý) rozhodne odporúčam prístroj očistiť. Ak bol motor v prevádzke, tak ho nechajte vychladnúť. Na čistenie využije kefu, prípadne navlhčenú handru.

Zistiť cenu

Zaujíma vás aké sú najlepšie benzínové kosačky?

8.6 Total Score
Skúsenosti s Weibang WB 455 SC

Celkovo za mňa moc príjemné prekvapenie. Za rozumnú cenu dostávame veľmi solídne spracovanie a dobrú kvalitu kosenia. Má svoje mušky - madlo, kôš by mohol byť väčší. Ale celkovo veľa zaujímavý pomer ceny a výkonu. Hoci musím uznať, že som mal voči tejto značke vopred trochu predsudky, tak za situácie, že vám jej parametre vyhovujú, nevidím dôvod na to ju neskúsiť.

Kosenie
9
Výbava
8
KLADY
 • Tichý chod
 • Veľmi dobré spracovanie
 • Dobre zbiera trávu
ZÁPORY
 • Pre vyššie postavy príliš nízke madlo
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo