Recenzia Robomow RC 308 Pro

Teraz je čas, kedy začína pravidelné kosenie trávnika. Pre niektorých je to príležitosť na zamyslenie, či si túto činnosť neuľahčiť a nevyužiť robotického pomocníka. Pokiaľ takto premýšľate taky, poďme sa spoločne pozrieť na zaujímavú robotickú kosačku Robomow RC380 Pro.

Parametre

Max. uhol pre kosenie36 %
Pracovná plocha800
Šírka strihu28 cm
Výška kosenia1,5 - 6 cm
Hlučnosť69 dB
Doba kosenia60 min.
Doba nabíjania60 min.
Kapacita batérie3 Ah
Hmotnosť11,4 kg
Výška21 cm
Šírka46 cm
Dĺžka63 cm

Inštalácia

Pri objednaní kosačky vám domov dorazí veľká žltá krabica, s ktorou sa v jednom človeku celkom ťažko manipuluje. V nej nájdete kosačku, napájací zdroj, nabíjaciu stanicu (verzia Pro neobsahuje obvodový drôt ani plastové kolíky a je nutné ich dokúpiť samostatne) a pár drobného príslušenstva.

Vlastné nastavenie nie je zložité, ak už máte s týmto typom prístroja skúsenosť budete hneď vedieť čo robiť. Pre ostatné je tu manuál, s ktorého pomocou inštaláciu zvládne ľahko každý. Obvykle býva najnáročnejším úkonom zvoliť to správne miesto pre umiestnenie dobíjacie stanice. Dôležitá informácia do začiatku je, že sa kosačka musí pred prvým použití dôkladne nabiť, a to môže podľa manuálu trvať až 24 hodín.

Prevádzka

Odporúčaná plocha je 800 m2, zvládne aj o niečo viac (záleží na teréne a tvaru sekané plochy). Spracovanie veľa slušné, firma Robomow je pôvodom z Izraela a na spracovanie si dáva záležať. Ovládacie tlačidlá sú pomerne malá, dominuje im obrie a červené stop tlačidlo. Displej si nepredstavujte ako moderný a farebný, ale najviac zo všetkého mi pripomína displej kalkulačky. Je vidieť, že je to núdzové riešenie a väčšina užívateľov bude prístroj radšej ovládať skrze aplikáciu v mobilnom telefóne.

Čo sa týka pohybových schopností, tak má masívne kolesá, s ktorými vyjde aj prudšie svahy. Celkovo má tri kolá. Zadné dve sú poháňané a predné sa stará o zatáčaní. Keď sa budeme baviť o schopnosti navigácie, tak obíde obvod a potom jazdí krížom krážom. Na jej pohybu idú nájsť klady i zápory. Na prvý pohľad sa zdá náhodný, ale je v ňom istá systematickosť. Napriek tomu robot nemapuje terén (nemá GPS) a nevie o každom kúsku, ktorý by mal prejsť. Na prvý pohľad to znie ako by robot jazdil naozaj vyložene náhodne, ale výsledok vyzerá prekvapivo dobre. Nie je pravidlom, že by vynechával vždy ten rovnaký kus, ale občas sa mu stane, že nejaký kúsok trávy zostane neposekán. Nedokonalosť v navigácii je možné prípadne riešiť zvýšenou frekvenciou kosenia. Pokiaľ bude robot jazdiť po záhrade dvakrát alebo trikrát denne, tak šanca že nejaký kus zostane neposekán je minimálna. Samozrejme čím je tvar a rozloženie záhrady jednoduchšie, tým lepší výsledok je. Keď sa dostane do bahna, tak sa predné „riadiace“ koliesko občas trápi. Ak má dobrý kontakt so zemou, tak má pri jazde istotu.

Nemá nič také ako senzor prekážok, takže keď stretne treba strom či stenu (keď nie sú ohraničené vodiacim drôtom), tak do nich proste narazí a potom sa otočí iným smerom. Dôležité je dať si pozor na prekážky typu záhon, kríky alebo vodná plocha, ktoré musíte ohradiť určite. Pretože tu by sa žiadny náraz a následné otočenie nestalo. V praxi to znamená, že všetky prekážky potrebujete dôkladne zabezpečiť vodiacim drôtom a kosačka sa potom bude správať úplne vzorne. Potom dokáže prekážky obchádzať veľmi dobre, za predpokladu že je okolitá pôda rovná. Keď nie je, tak už je vždy dokonale obísť nemusí.

Najzaujímavejšie je na nej jej sekacie schopnosť. Kosí totiž ďalej (vďaka svojej konštrukcii – zadná náprava je užšia ako dosah nože, v tom je to pomerne unikátne riešenie) ako sú kolieska. Vďaka tomu luxusne kosí zákutia a jediné čo poriadne nedoseče je, keď je tráva priamo pri stene. Tam stále cca tri centimetre ostanú. Ale v porovnaní napríklad s Gardena je na tom v tomto smere výrazne lepšie. Ďalej je vybavená dažďovým senzorom, takže sa nesnaží pokosiť mokrú trávu. Trávu kosí naozaj na veľmi jemné kúsky. K dispozícii je aj turbo mód pre rýchlejšie kosenia, ktorý je však rovnako hlučnejší. Žacie nôž je z jedného kusu a má trojuholníkový tvar. Vyzerá robustne a mal by nejakú dobu vydržať. Tomu nasvedčuje aj jeho vyššia cena. Na druhú stranu je pre prístroj náročnejšie s ním pohybovať, než u napr. malých nožov čo dáva do svojich kosačiek Gardena a vďaka tomu má Robomow väčšiu spotrebu batérie. Na druhú stranu nemá problémy ani s hustejšou trávou (prvé kosenie) a v tomto ohľade konkurenciu o dosť prekonáva. Ale zase je potrebné vziať do úvahy fakt, že vyššia alebo hustejšia trávu stretne robot len ​​na začiatku sezóny. Potom už vďaka pravidelnému prevádzky stretáva len málo vzrastlou trávu.

Výška kosenia sa nastavuje pomocou otočného voliča na boku prístroja a ide nastaviť v rozpätí 1,5 až 6 centimetrov. Mám k nemu drobnú výhradu, a to je fakt, že je graficky označená len najnižšia a najvyššia hodnota. Pokiaľ chcete nastaviť treba 4 cm, nastavujete pocitovo a neviete, či je to v reáli 3,8 alebo napríklad 4,2 cm. Nie že by sa jednalo o zásadný problém, ale príde mi fér to spomenúť. Vďaka konštrukcii žacieho ústrojenstva a silnejšieho motora je o niečo hlučnejšie než konkurenčné kosačky v rovnakej cenovej triede. Nemusíte sa však báť. Do nejakých piatich metrov o nej viete a ticho ju počujete. Na väčšiu vzdialenosť ale splynie s bežným hlukom okolitého sveta. Ak nemáte miniatúrny pozemok a susedov pár metrov od neho, tak sa netreba báť ani večerné či dokonca nočné prevádzky. Bezpečnosť je zaručená tým, že keď kosačku zdvihnete, okamžite sa nože zastavia. Pokiaľ ju otočíte „na chrbát“ rozoznie sa hlasný výstražný tón alarmu (a tiež sa zastaví noža).

Rozdiel medzi RC 308 Pro a RC 308u Connect

V ponuke sa môžete stretnúť s dvoma verziami tejto kosačky. Robomow RC 308 Pro a RC 308u Connect. Prevažná väčšina informácií z recenzie platí pre obe dve. Verzia „U“ má o niečo lepšiu výbavu (napríklad funkcia Nájdenie kosačky alebo obvodový drôt a kolíky priamo v balení), z pohľadu hmotnosti, kapacity batérie alebo kosenia sú na tom rovnako.

Zistiť cenu

Chcete vidieť recenzie robotických kosačiek Gardena?

7.7 Total Score
Hodnotenie Robomow RC 308 Pro

Seká úplne luxusne a moc v tomto ohľade nemá konkurenciu. Dopomáha jej k tomu výkonný motor a zaujímavo riešené žacie ústrojenstvo. Výborné je aj spracovanie a podpora zo strany výrobcu. Čo sa týka schopností navigácie, tak tam už ku špičke nepatrí, ale zároveň nejde ani o zásadný nedostatok. Je potrebné všetky prekážky dôkladne ohradiť vodiacim drôtom. Drobnú nevýhodu vidím v lesklom povrchu prístroja. Na začiatku vyzerá úžasne, ale pomerne rýchlo sa poškriabe, hlavne ak máte na záhrade viac kríkov. Ovládanie na tele prístroja tiež nie je ideálne.

KLADY
 • luxusne kosí
 • kvalitné spracovanie
 • výrobca má dobrú a rýchlu podporu
ZÁPORY
 • ovládanie priamo na prístroji je zastarané
 • lesklý povrch je náchylný k poškriabaniu
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo