Ako vybrať vysávač na popol

Pri výbere vysávača na popol by ste mali vziať do úvahy, ako často ho chystáte využívať. Podľa toho sa budete rozhodovať medzi vysávačom s motorom alebo bez motora. Ak si myslíte, že si vystačíte s klasickým vysávačom, ste na omyle. Klasický domáci vysávač na koberce nemá vhodný filter, takže riskujete jeho zničenie. Aký vysávač na popol pre vás bude najlepší? To zistíte v našom článku.

Recenzie vysávačov na popol

Do testu vysávačov na popol sme vybrali zástupcu všetkých cenových kategórií s vlastným motorom. Z hodnotenia vyplýva, že u týchto výrobkov sa rozhodne neoplatí šetriť, ale radšej si priplatiť. Vyhnete sa problémom s nedostatočným utesnením alebo zložitému čistenie. Do úvahy sme pri hodnotení brali nielen príkon a s ním súvisiace výkon, ale aj dĺžku hadíc a akčného rádiusu a samozrejme to, ako rýchlo sa upchá filter.

Fieldmann FDU 2002-E

Príkon1200 W
Hmotnosť4 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popola40 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobychróm
HEPA filteráno
Kolieskaáno
Hadicakovová s alumíniovým nástavcom
Dĺžka hadice1 m
Dĺžka prívodného kábla4,3 m
Hlučnosť80 dB
Oklepnie
Indikátorynie

Značka Fieldmann je v záhradníckom svete pomerne známa. Vyrába pomocníkov do dielne a na záhradu skôr lacnejšie až strednej cenovej kategórie, s čím súvisí aj kvalita výrobkov. Síce poslúži, ale žiadna hitparáda to nie je.

Univerzálny vysávač FDU 2002-E patrí do strednej cenovej kategórie. Je vhodný pre nasávanie skôr studeného popola do 40 ° C. Jedná sa o vysávač so svojím vlastným motorom, ktorého príkon činí 1 200 W. Tiež objem nádoby je potešujúce, pretože je 20 l. Môžete s ním teda vysávať aj väčšie ohnisko. Vysávač je multifunkčný a môžete s ním upratať i dielňu alebo automobil.

Okrem kovové hadice na popol disponuje tiež hadicou plastovú, podlahovým nástavcom, sploštenou hubicou a okrúhlou kefou. Jeho príslušenstvo je teda bohaté. Výrobok má kolieska, takže sa bude ľahko prevážať. Jeho hmotnosť je bez zaplnené odpadovej nádoby 4 kg. Vybavený je aj HEPA filtrom.

Akokoľvek sa môžu zdať parametre v porovnaní s cenou skvelé, opak je bohužiaľ pravdou. Okrem toho, že vysávačom nie je možné vysávať sadze je jeho najväčšou slabinou rýchlo zanesený filter. Dochádza k tomu pri vysávaní, čo znižuje intenzitu sania, a ak chcete filter vyčistiť, je nutné tento úkon vykonať ručne, čo vás okráda o čas. Ak nebudete filter čistiť počas vysávania, je nutné ho vyčistiť po dokončení upratovania. Po každom dokončenom upratovania.

Ďalšou nevýhodou je krátka alumíniová hadica, ktorá meria len 1 m a užšie priemer sacej hubice. Ak však budete vysávač používať pre upratovanie dielne, bude vám dobrým pomocníkom. Plastová hadica je dlhá 1,5 m a vďaka veľkému objemu môžete vysávať dlhú bez nutnosti vyprázdňovania. Výrobok je určený len pre suché vysávanie.

 • veľký objem nádoby
 • dobrý výkon
 • príslušenstvo
 • časté upchávanie filtra
 • krátka alumíniová hadica
Zistiť cenu

Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0

Príkon600 W
Hmotnosť5,3 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popola40 °C
Objem nádoby17 l
Materiál nádobykov
HEPA filternie
Kolieskaáno
Hadicakovová s PVC vrstvou
Dĺžka hadice1,7 m
Dĺžka prívodného kábla5 m
Hlučnosť80 dB
Oklepáno
Indikátorynie

Kärcher AD 4 Premium je krbový vysávač, ktorý spadá do najvyššej cenovej relácie. Spoľahnúť sa teda môžete na bezproblémový chod výrobku aj kvalitné výrobné materiály. Čo je rozhodne škoda a veľké mínus je nízky príkon len 600 W. Hodí sa teda skôr na udržiavanie menších ohnísk. Objem nádoby činí 17 l, čo je pre tento typ ohnísk v pohode.

Hadica je vyrobená z kovu a potiahnutá vrstvou PVC. Výrobok je určený len pre suché vysávanie popola do 40 ° C. Nádoba je kovová. Dĺžka sacej hadice je 1,7 m, čo je veľmi dobré. S vysávačom sa ľahko manipuluje nielen vďaka kolieskam, ale tiež vďaka 5 m dlhej elektrickej šnúre, vďaka ktorej nebudete obmedzeni dostupnosťou najbližšej zásuvky. Výrobok nie je opatrený navijakom šnúry, ktorú je teda potrebné po každom vysávaní namotať na hák, ktorý je na to na vysávači určený.

Práca s výrobkom je uľahčená vďaka integrovanému výfukovému filtru, ktorý sa čistí mechanicky pomocou tlačidla na vysávači. Pokiaľ pri vysávaní dôjde k poklesu výkonu, stačí len filter niekoľkokrát prefúknuť. Z filtra sa dostanú najväčšie nečistoty a môžete pokračovať v práci. Nemusíte teda filter z vysávača vyberať a pracne čistiť. Je to v podstate náhrada poklepnutí.

So skladaným filtrom sa ľahko manipuluje, takže do priestoru neunikajú žiadne nečistoty. Plusom je tiež dobré tesnenie, vďaka ktorému sa nevíri prach do miestnosti. Vysávač vysaje ako jemný popol, tak väčšiu uhlíky. Čo mu robí problém, je vysávanie brúsené omietky, čo je naozaj jemný prach, ktorý viac zanáša filter. Výrobok je možné používať multifunkčne, teda aj na vysávanie nečistôt v dielni alebo pre upratovanie automobilu.

Výrobok bohužiaľ nemá veľa príslušenstva. Disponuje iba raz hadicou, 2 sacími rúrkami, kovovým nástavcom na vysávanie popola a hlavicou pre vysávanie napríklad záťažových kobercov alebo tvrdých podláh.

 • kvalita
 • dĺžka kábla
 • výfukový filter
 • manipulácia
 • nízky výkon
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

DOMO DO232AZ

Príkon1200 W
Hmotnosť5 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popola80 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobykov
HEPA filternie
Kolieskanie
Hadicas kovovou vložkou
Dĺžka hadice1,4 m
Dĺžka prívodného kábla5 m
Hlučnosť78 dB
Oklepnie
Indikátorynie

Multifunkčný krbový vysávač DOMO DO232AZ spadá do strednej cenovej kategórie. Dokáže sa popasovať aj s horúcim popolom o teplotách v rozmedzí 60-80 ° C. Nie žeravým popolom. Jeho výkon činí úctyhodných 1 200 W, takže je možné s ním vysávať aj väčšie ohnisko, čo napokon podporí aj 20l objem nádoby.

Primárne je určený pre vysávanie popola z krbu, ale niektorí používatelia po ňom siahajú aj v prípade vysávanie popola z kotla. Tu sa však názory na prácu výrobku líšia. Niekomu vyhovuje, inému nie. Každopádne podľa predajcu je určený pre vysávanie krbu, takže by sme jeho používanie odporučili práve tam.

Pridanou hodnotou je pomerne dlhá hadica 1,4 m a dlhý elektrických kábel 5 m. Akčný rádius tak robí 5,4 m, s ktorým pri upratovaní nebudete obmedzeni najbližšej zásuvkou. Akčný rádius je možné predĺžiť, ak na hadicu nasadíte kovovú rúrku pre vysávanie žeravého popola s dĺžkou 25 cm. V balení dostanete ešte druhý nadstavec, ktorý je užší a vyrobený z plastu. Používa sa na vysávanie horšie dostupných miest. Ako nevýhodu vidíme voľbu výrobného materiálu. Nie je nám jasné, prečo je tento typ nástavca vyrobený z plastu, keď sa používa pre vysávanie teplého popola?

Nevýhodou vysávača je absencia koliesok, takže sa pri manipulácii s ním pomerne nadriete. Čo sa týka údržby filtrov, tie môžete vyklepávať a po čase aj prepláchnuť. Vrecko na popol je textilné, takže nemusíte utrácať za nákup papierových. Pred použitím si však dobre skontrolujte, či sú v poriadku jeho švy.

Občas sa stane, že v hadici uviazne väčší kus uhlíka, ktorý z nej musíte nejakým predmetom dostať. Aby ste predišli upchávaniu, je možné pre vysávanie použiť užšie plastovú hadicu. V tomto prípade však budete musieť vysávať popol vychladnutý. Výrobok disponuje prachovým filtrom a filtrom zo sklenených vlákien. Vysávač je možné použiť aj pre vysávanie pilín alebo iných neporiadkov z dielní.

 • veľký objem
 • príkon
 • umývateľné filtre
 • dlhý akčný rádius
 • chýbajú kolieska
 • niektoré časti vyrobené z plastu
Zistiť cenu

SCHEPPACH acm 18

Príkon1200 W
Hmotnosť4,2 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popolastudený
Objem nádoby18 l
Materiál nádobykov
HEPA filternie
Kolieskanie
Hadicakovová
Dĺžka hadice1 m
Dĺžka prívodného kábla2,5 m
Hlučnosť80 dB
Oklepnie
Indikátorynie

Scheppach acm 18 je skôr priemerným pomocníkom, za ktorého by sme ruku na uhlíky nedali. Je určený pre vysávanie studeného popola, avšak výrobca neuvádza teplotu. Okrem popola hravo zvládne aj ďalšie nečistoty v dielni, medzi ktoré patrí napríklad piliny a iné pevné nečistoty.

Výkon je skvelých 1 200 W, čo ho predurčuje pre upratovanie i väčších ohnísk. Bohužiaľ nie je uvedené, z akého materiálu je vyrobená hadice. Vieme, že dĺžka hadice je iba 1 m, čo je žalostne málo. Dĺžka elektrického kábla je zhruba štyri metre, takže ako vidíte to v súčte akčný rádius nie je tak hrozný. Dlhšie hadicu by si však rozhodne zaslúžil

Zásobník na odpad je z kovu a nemá kolieska. Manipulácia s výrobkom tak bude značne obtiažna. V balení navyše nie je ani štrbinový nástavec, ktorým by ste sa dostali do horšie prístupných miest, čo sú tiež body dole. Filter je potrebné po každom vysávaní prefúknuť kompresorom. To však znamená, že sa popol rozletia všade okolo, rozhodne jeho čistenie vykonávajte vonku a pripravte sa na to, že po dokončení údržby nebudete najčistejšie. Väčšie kúsky robia vysávaču problémy, zasekávajú sa v hadici, čo je však všeobecne nešvár, s ktorým sa stretnete u väčšiny výrobkov.

 • výkon
 • objem nádoby
 • čistenie filtra
 • chýbajúce kolieska
 • krátka hadica
 • chýba štrbinový nástavec
 • vzhľadom na nedostatky, premrštená cena
Zistiť cenu

POWERPLUS POWX308

Príkon1200 W
Hmotnosť4,9 kg
Typvíceúčelový
Max. teplota popola60 °C
Objem nádoby20 l
Materiál nádobykov
HEPA filternie
Kolieskaáno
Hadicahliníková
Dĺžka hadice1,2 m
Dĺžka prívodného kábla3,5 m
Hlučnosť79 dB
Oklepnie
Indikátoryáno

PowerPlus POW308 má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je napríklad veľký objem zbernej nádoby 20 l a vysoký príkon 1 200 W. Okrem vysávanie disponuje aj funkciou fúkania. Ako jediný z našich recenzovaných disponuje indikátorom, ktorý vás informuje o stave filtra. Akonáhle sa na indikátore objaví červená farba, je potreba filter vyčistiť. Plusom sú kolieska, vďaka ktorým sa s vysávačom ľahko manipuluje. Výrobok je možné využiť multifunkčne, pre vysávanie pevných a suchých nečistôt. Hoci výrobca uvádza, že je hadica hliníková, na prvý pohľad vyzerá skôr ako plast. Vyzerá to, že sa jedná iba o povlak (krycia vrstva) a vnútorná časť disponuje kovovou vložkou.

Pri zostavovaní dobre upevnite filter, aby sa z neho pri vysávaní nedostávali sadze von tak, ako sa to stalo už niekoľko užívateľom. Nevýhodou vysávača je krátka hadica aj kovová trubica. Pri klasickom vysávaní budete musieť byť veľa ohnutí, čo prácu neuľahčuje. Súčasťou balenia je aj štetinový nástavec a veľká hlava na vysávanie podláh. Hliníkový nástavec na vysávanie popola do 60 ° C má dĺžku 23 cm.

Z praktického hľadiska oceňujeme možnosť nadstavca integrovať priamo do vysávača. Okolo koliesok je totiž umiestnený rám s niekoľkými otvormi, do ktorých umiestnite všetko príslušenstvo. Vysávač si neporadí s hrubými pilinami a drobnými trieskami. Na upratovanie tohto neporiadku má príliš slabý výkon.

 • výkon
 • objem nádoby
 • kolieska
 • indikátor filtra
 • pochybné výrobné materiály
 • dĺžka hadice
 • dĺžka trubice
Zistiť cenu

Prečo popol vysávať len k tomu určeným vysávačom

Popol a sadze možno vysávať len špeciálnym vysávačom. Ak sa vám do špeciálneho výrobku nechce investovať a hovoríte si, že si vystačíte s vysávačom, ktorý máte na koberce, ste na omyle.

Bežný vysávač nie je konštruovaný na vysávanie horúceho popola. Je vyrobený z plastu, a navyše môže obsahovať ďalšie horľavé časti, čo by mohlo viesť k jeho vznieteniu. Avšak ani studený popol sa klasickým vysávačom nesmie vysávať. Dôvodom je fakt, že vo výrobkoch nie je potrebný filter, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie časti popola. Ak by sa dostali do motora, môžete rovno vyberať nový vysávač.1

Z čoho sa vysávač skladá

Pomocník disponuje týmito časťami:

 • zbernou nádobou,
 • niektoré motorom,
 • hadicou,
 • filtračným systémom,
 • košíkom na horúce uhlíky,
 • elektrickým káblom.

Navyše môže mať kolieska a madlo na prenášanie.

Čo premyslieť pred nákupom

Než sa vrhnete na kúpe produktu, zamyslite sa nad niekoľkými zásadnými otázkami, ktoré vás pri výbere nasmerujú správnym smerom

Aký popol budete vysávať

Vysávať môžete teplý aj studený popol. Je nutné si uvedomiť, že nie všetky vysávača je možné používať na oba typy popola.

 • U vysávačov na studený popol môžete s čistením začať až v momente, kedy je popol úplne vychladnutý, inak by mohlo dôjsť k poruche. Odpad sa zbiera do látkového vrecka. Krbové vysávača na studený popol vás poteší nízkou obstarávacou cenou.
 • Krbový vysávač na horúci popol si poradí aj s popolom horúcim v rozmedzí 30-60 ° C. Na upratovanie teda nie je potreba čakať tak dlhú ako u predchádzajúceho modelu. Pri nákupe si zistite horný limit teploty popola a toho sa pri upratovaní držte. Hranicu si neodporúča prekračovať. Ako zistiť, že popol už nie je horúci? Dajte nad žeravé uhlíky ruku, a pokiaľ ju nad nimi bez problémov udržíte, môžete začať s čistením. (zdroj)

Výkon vysávača

Výkon určuje nielen účinnosť sania, ale aj spotrebu energie. Vyberte preto takú hodnotu, ktorá bude najlepšie zodpovedať vašim nárokom. Bohužiaľ sa veľakrát nestretneme s hodnotami výkonu, ale len príkonu. Tie môžu reálny výkon len naznačovať.

 • 600-800 W – hodí sa pre upratovanie malých plôch a ohnísk.
 • 1 000 a viac W – vhodný pre starostlivosť o väčšie ohnisko a plochy. Nevznikne tu riziko preťaženia elektrospotrebiče.

Objem nádoby

Objem zbernej nádoby určí to, ako jednoduché upratovanie bude. Pokiaľ ju nechcete počas vysávania vyprázdňovať, vyberte správny objem.

 • Malé vysávače na popol sa hodí pre upratovanie menších plôch, dostačujúca bude 10 l objem nádoby.
 • Veľké krby budú vyžadovať objem najmenej 15 l.

Výhodou väčšej nádoby je zníženie frekvencie vyprázdňovanie. Nevýhodou je však celková vyššia hmotnosť vysávača. Chcete zistiť, ako vybrať správny krb do vášho príbytku? Prečítajte si náš špeciálny článok tu.

Látkové sáčky sa do vysávača na popol používajú vtedy, ak budete vysávať len studený popol. V prípade, že budete upratovať popol horúci, vyberte vysávač na popol bezvreckový, ktorý má oceľový zásobník na odpad. Vďaka tomu nemusíte riešiť preťaženie ani následky spojené s prepálením.

Výrobný materiál

Popol sa radí medzi agresívne látky, ktoré sa postupom času podpíšu na stave akéhokoľvek materiálu. Preto je veľmi dôležité, z čoho je vysávač vyrobený. Rozhodne najlepšou voľbou je siahnuť po oceľovom, chrómovom alebo hliníkovom prevedení. Práve tieto materiály sú zárukou dlhej životnosti.

Na konštrukcii si všímajte toho, či je celistvá a utesnená, aby popol nemohol unikať von. Ak by ste objavili nejaké netesnosti, bude vysávanie menej účinné a popolček sa navyše bude víriť po miestnosti.

Pri výbere stavte na dobrý pomer medzi tuhosťou a hmotnosťou použitého materiálu. Pamätajte na to, že s ťažkými výrobkami sa bude ťažko manipulovať, a dokonca môžu poničiť aj podlahu. Ak však narazíte na podozrivo ľahký model, zbystrite. Je veľmi pravdepodobné, že pre výrobu bol použitý materiál nevalnej kvality.

Hmotnosť

Ovplyvňuje ju veľkosť nádoby na odpad aj výrobný materiál. Najľahší modely váži iba 2 kg, najťažšie aj 7 kg. Vybrať by ste mali výrobok, ktorého hmotnosť sa nachádza niekde medzi týmito dvoma hodnotami. Budete tak mať istotu, že je spotrebič vyrobený z kvalitného materiálu, a ešte sa s ním ľahko manipuluje.

S motorom alebo bez motora

Pri výbere zvážte, či chcete investovať do vysávača na popol s motorom alebo bez motora.

Vysávač s motorom

Jedná sa o samostatný spotrebič, ktorého výkon je vyšší ako u klasického domáceho vysávača. Jeho výhodou je odolná konštrukcia, ale tiež kvalitný systém filtrácie, vďaka ktorému sa vysávač neupcháva. Okrem toho sa ľahšie čistia a jednoducho sa s ním manipuluje.

Bezmotorové vyhotovenie

Ak máte obmedzené finančné možnosti, môžete sa rozhodnúť pre variantu bez motora. Ku klasickému vysávaču, ktorý máte doma, len pripojíte hadicu, ktorá je určená k vysávaču na popol a špeciálnú zbernú nádobu. Počítajte však s tým, že klasické vysávače nie sú na vysávanie popola konštruované, takže majú nižší výkon, ktorý sa podpisuje na čase stráveným upratovaním. Navyše, kvôli odlišnej konštrukcii, môže dochádzať k úniku popola do miestnosti, čo môže viesť k dýchacím ťažkostiam.

Okrem finančnej úspory ušetríte aj miesto, ktoré by inak zaberal ďalšie spotrebič navyše. Nevýhodou tohto prevedenia je nižší výkon, čo znamená zníženú efektivitu pri upratovaní a tiež neustále čistenie a přendávání násad.

Ochranné filtre do vysávača na popol

Dôležitá vec: krbový vysávač na popol nikdy nepoužívajte bez filtra, riskujte jeho nenávratné zničenie. Kvalitné filtre sú u elektrických vysávačov na popol alfou a omegou. Len vďaka nim dokážu zachytiť aj najjemnejšie časti popola, ktoré sa nebudú víriť po miestnosti. (zdroj)

 • Kovový filter – jedná sa o ochranu ďalšieho filtra, ktorý zabraňuje vniknutiu najväčších častíc.
 • Textilný mikrofilter – ide o základný filter, pre ktorého výrobu sa používa polyester, bavlna alebo molitan. Dokáže zachytiť základné nečistoty, ale kvôli vyššej priepustnosti sa používajú dva.
 • HEPA filter – HEPA filter do vysávača na popol je najúčinnejším prvkom z filtračnej sústavy. Dokáže totiž zachytiť i mikroskopické čiastočky popola. Rozhodne ho ocenia alergici. Niekedy sa k vysávaču musí dokúpiť zvlášť.
 • Penový filter – býva súčasťou vysávačov na popol a vodu, je teda možné s ním vysávať ako vodu, tak sadze.
 • Filter zo sklených vlákien – jedná sa o strednú kvalitu filtra, ktorý dokáže zachytiť pomerne veľké množstvo častíc.

Stretnúť sa môžete spravidla s trojstupňovým filtračným systémom, ktorý disponuje kovovým filtrom, filtrom z tkaniny a HEPA filtrom. Výnimkou však nie je ani filtračný systém dvojstupňový, ktorý disponuje iba látkovým a HEPA filtrom. V druhom prípade je možné s pomocníkom vysávať len studený popol. Existuje aj filtračný systém jednostupňový.

Pred nákupom si zistite, či sú filtre vyberateľné a umývateľné (či prateľné v práčke). Pri vysávaní popola sa totiž filtre rýchlo upchávajú a je potrebné ich pravidelne čistiť. Ak touto možnosťou vysávač nedisponuje, budete musieť častejšie kupovať nové filtre, čo sa vám predraží.

Príslušenstvo a funkcie

Ak budete vysávač na popol používať často, určite pre vás bude najdôležitejšia predovšetkým komfort používania.

 • Dĺžka kábla a hadice – dĺžka kábla aj hadice určí, ako komfortná bude práca s výrobkom. Čím dlhší, tým lepšie, pretože nebudete musieť nastavovanie elektrické šnúry riešiť predlžovačkou a nebudete limitovaní najbližší zásuvkou. Štandardne môžete naraziť na káble s dĺžkou 2 až 4 m. Hadica by mala byť vyrobená z kovu a odolná proti horúcemu popolu (ak sa chystáte vysávať práve tento typ popola).
 • Kolieska – vysávač je sám o sebe pomerne ťažký, a pokiaľ k tomu pripočítate ešte hmotnosť plného zásobníka, zistíte, že skutočne nepracujete s úplným drobčekom. Preto pri manipulácii oceníte kolieska, ktorá navyše zabráni poškrabaniu podlahy. Praktické je tiež madlo na prenášanie.
 • Indikátor plnosti nádoby či filtra – vďaka indikátoru budete mať prehľad o tom, ako ste na tom so zaplnením zbernej nádoby. Budete teda vedieť, kedy vysypať popol, bez toho aby ste túto činnosť musel vykonávať pri prebiehajúcom upratovania. Indikátor filtra vám ukáže, kedy je potrebné filter vyčistiť.
 • Oklep filtra – oklep je užitočnou vlastnosťou vysávača na popol. Vďaka automatickému poklepnutí, budete mať výrazne uľahčenú prácu s čistením filtrov. Najlepší vysávače na popol sú práve tie, ktoré disponujú oklepom. Pomocou tejto funkcie sa z filtra popol oklepávať aj počas vysávania, takže ho nemusíte neustále vyberať a manuálne čistiť. Priechodu vzduchu nebude nič brániť, takže vysávač bude optimálne fungovať po dlhú dobu. Oklep môže mať aj podobu prefúknutiu, ktoré urobíte manuálne na to určeným tlačidlom.
 • Mokré i suché vysávanie – s niektorými vysávačmi môžete upratovať popol i vodu. S výrobkom môžete väčšinou vyčistiť aj koberce, pohovky a ďalšie textilné povrchy.
 • Skosená ručná rúrka – tohto pomocníka oceníte vo chvíli, kedy budete popol upratovať z horšie dostupných miest krbu.
 • Navijak kábla – ľahko ním zmotáme kábel, ktorý bude vždy uložený na jednom mieste.
 • Rýchlouzávery – slúži pre jednoduché otváranie a zatváranie nádoby na odpad.

Výber kvalitného vysávača na popol v kocke

Čo všetko pred nákupom zvážiť?

 • Ako často a ako veľké plochy budete upratovať?
 • Budete vysávať horúci alebo studený popol?
 • Ako veľkú nádobu budete potrebovať?
 • Výkon vyberte podľa množstva vysávaného odpadu.
 • Najúčinnejšia výrobok by mal obsahovať HEPA filter.
 • Konštrukcia by mala byť kvalitná, ideálne z chrómu, ocele, hliníka a podobne.
 • Vyberte spotrebič s dostatočnou dĺžkou elektrického kábla.
 • Zamerajte sa na ponuku príslušenstva a dostupnosť filtrov a ďalších dielov.

Správna starostlivosť

Aby váš pomocník dobre a dlho slúžil, vyžaduje pravidelnú a starostlivú údržbu. Pokyny pre správnu údržbu nájdete v manuáli, rozhodne odporúčame sa ich držať.

Kvalitný výrobok má vonkajší i vnútorný filter, ktoré vyžadujú správnu starostlivosť. Vonkajšie filtračný systém sa zvyčajne vyrába zo sklenených vlákien a je ošetrený chemickou látkou. Preto pre jeho čistenie nikdy nepoužívajte žiadny druh čistiaceho prostriedku ani mydlo.

Pre starostlivosť o vonkajší filter použite vzduchový kompresor, ktorý filter zbaví všetkých nečistôt. Nečistoty, ktoré na filtri ostanú, odstráňte iným vysávačom.

Údržba vnútorného filtra sa od údržby vonkajšieho filtra značne líšia. V tomto prípade môžete pre čistenie použiť čistiaci prostriedok alebo inú čistiace látku. Po opláchnutí filter na miesto vráťte až vo chvíli, keď je úplne suchý.

Ako udržať krb v dobrej kondícii?

So starostlivosťou o krb vám pomôže nielen vysávač, ale aj pravidelné upratovanie, spaľovanie vhodného dreva a správne čistiace prostriedky.

V krbe kúrte ideálne tvrdým drevom, ktoré môžete nakombinovať s drevom mäkkým. Tvrdé drevo horí dlhšie a má vyššiu výhrevnosť. U dreva z ihličnanov počítajte s tým, že pri horení obsiahnutá živica spôsobuje vystreľovanie uhlíkov, ktoré zanášajú a upchávajú komíny. (zdroj)

V krbe rozhodne nepáľte drevo vlhké, ktoré spôsobuje uvoľňovanie dechtu, ktorý zanáša krb. Nepoužívajte ani drevo s listami.

Krb by ste mali čistiť podľa intenzity používania, ale najmenej 1x za týždeň. Vyčistite dvierka, popol, vnútorné komoru ohniska aj mriežku.

Na čistenie môžete použiť celý rad komerčných detergentov, alebo dať prednosť čističom, ktoré si vyrobíte doma. Pevne usadené zvyšky popola dobre vyčistíte tak, keď zmiešate tekuté mydlo na ruky so soľou. Vzniknúť by mala pasta, ktorá si po 15 minútach pôsobenia s nečistotami ľahko poradí.

Porovnanie cien vysávačov na popol

Tieto výrobky nepatria do kategórie drahých vecí, pretože ich môžete využiť skôr jednostranne. Preto vás ich obstarávacia cena určite nepríjemne nezaskočí.

Lacné vysávače na popol do 50 €

Táto cenová kategória ponúka výrobky určené predovšetkým pre upratovanie studeného popola. U väčšiny narazíte na motor s výkonom od 600 do 1 200 W. Veľkosť nádoby sa môže pohybovať až pri čísle 18 l. Žiadne špeciálne funkcie u týchto výrobkov nečakajte a počítajte s tým, dĺžka hadice najčastejšie dosahuje 1 m. Vysávače budete môcť využiť aj multifunkčne .

Vybavené vysávače na popol

V cenovom rozpätí od 50 do 100 € zaobstaráte pomocníkov, ktorí vás zaujmú rôznorodými vlastnosťami. Na výber je z modelov pre vysávanie studeného i horúceho popola, objem nádob sa pohybuje v rozmedzí 12 až 30 l a dĺžka hadice pokojne môže dosiahnuť až 3 m. Využijete je aj pre upratovanie v dielni. Výkon zodpovedá obstarávacej cene. Samozrejmosťou je trojitý filtračný systém.

TOP vysávače na popol

Ak sa rozhodnete do výrobku investovať viac ako 100 €, dostanete spoľahlivého pomocníka, ktorý si poradí s horúcim i studeným popolom a vďaka vysokému výkonu sa rýchlo pobije aj s veľkým množstvom odpadu. K vysávaču si budete môcť prikúpiť celý rad príslušenstva a niektoré modely ponúknu aj multifunkčné používanie (vysávanie drevených a kovových pilín alebo chlpov z pelechu vášho štvornohého maznáčika).

Zdroje v knižnej podobe:

 1. Carroll Gantz. 2012. The Vacuum Cleaner: A History. 9780786493210.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo