Recenzia robotické kosačky Robomow RK1000 (+ RK1000 Pro, RK2000 a RK2000 Pro)

Robotické kosačky sa už usídlili v našich záhradách. Aby nie, keď za vás bez väčšej námahy urobia pomerne nudnú prácu pri údržbe trávnika. V našej recenzii sme sa bližšie pozreli na úplne nový model RK1000 od spoločnosti Robomow. Profesionálne vybavený stroj je určený na použitie na pozemkoch s rozlohou do 1 000 metrov a patrí k tým robotickým kosačkám, ktorých ovládanie je možné aj na diaľku prostredníctvom aplikácie v mobilnom telefóne. Samozrejme, výhody sa tým nekončia.

Parametre

Max. uhol pre kosenie45 %
Pracovná plocha1000 m2
Šírka strihu21 cm
Výška kosenia1,5-10 cm
Hlučnosť60 dB
Doba kosenia50 min.
Doba nabíjania60-120 min
Kapacita batérie2,8 Ah
Hmotnosť10,5 kg
Výška27 cm
Šírka52 cm
Dĺžka66 cm

Inštalácia

Inžinieri, ktorí stoja za značkou Robomow a modelom RK1000, sú profesionáli s dlhoročnými skúsenosťami. Preto sú schopní navrhnúť model, ktorý dobre slúži svojmu účelu a nekladie na používateľa pri inštalácii nadmerné nároky – okrem kosačky obsahuje balenie všetko potrebné na inštaláciu a bezproblémové používanie. Avšak bez akejkoľvek prípravy.

Tak ako pri každej robotickej kosačke je nevyhnutné vymedziť obvod, v ktorom bude kosačka kosiť. Robomow RK1000 využíva bežný princíp, t. j. drôt na vymedzenie kosenej plochy. Prvým krokom je však umiestnenie nabíjacej stanice. Ideálne miesto je také, kde neprší, je ľahko prístupné pre kosačku a je blízko elektrickej zásuvky. Potom umiestnite jeden koniec jasne zeleného drôtu do stanice a môžete začať vyznačovať pozemok. Určite odporúčame vytvoriť aspoň predbežný náčrt, celý proces bude oveľa jednoduchší. Pomocou plastových háčikov pripevnite drôt k zemi. Môžete ich použiť na obchádzanie kvetinových záhonov, obrubníkov, terás a miest, kde nechcete, aby kosačka jazdila.

Nezabudnite, že kosačka Robomow používa drôt ako vodiacu líniu pri udržiavaní okrajov pozemku, takže musíte dodržiavať určitú vzdialenosť od miest, kde už nie je potrebné kosiť (kvetinové záhony, terasa atď., steny domu – pri nich buďte opatrní, radšej si nechajte väčšiu rezervu, kosačka sa môže ľahko otrieť o stenu). Pri meraní tejto vzdialenosti na rovine aj na svahu vám pomôže ručné pravítko. Keď ste „obišli“ celý obvod, odrežte druhý koniec drôtu a pripojte ho k dokovacej stanici. Vodiaci drôt môže byť zakopaný aj pod zemou, čo je príjemne elegantné riešenie. Nezačínajte však zakopávať, kým si dobre nepozriete, ako sa kosačka na vašom pozemku aktuálne správa. Drôt slúži na ohraničenie pozemku, nie je nevyhnutné označovať žiadnu prekážku, ktorá vyčnieva nad povrch, kosačka sa včas zastaví a vďaka zabudovaným senzorom prekážku obíde. Obvod je možné rozdeliť na dve zóny a až štyri podzóny, čo uľahčuje používanie. Ak necháte drôt na trávniku a nechtiac ho pretrhnete, nie je potrebné znova označovať celý obvod. Výrobca totiž pridal spojky, pomocou ktorých môžete prerušené vedenie znovu spojiť. To neovplyvní riadenie pohybu kosačky.

Prevedenie

Dizajn Robomow RK1000 nie je prekvapujúci. Dôležitá je v tomto prípade funkčnosť. Z hľadiska dizajnu možno oceníte jeho nenápadnú kombináciu tmavozelenej a sivej farby. Kosačka má výšku 27 cm, takže sa zmestí napríklad pod záhradný nábytok, čo je príjemné. Samotné rozmery 66 × 52 cm a hmotnosť 10,5 kg naznačujú, že kosačka je pomerne galopujúca; na druhej strane sú na trhu aj výrazne ťažšie modely. Dobrú manévrovateľnosť aj v trochu náročnejšom teréne (mierny svah do 45 % – chvála!) zabezpečuje dvojica veľkých plastových kolies s výraznými zubami – vďaka tomu má kosačka dostatočný odpich a dokáže sa stabilne pohybovať. O zatáčanie sa stará menšie predné koleso. Spodnú stranu tvorí kotúč so štyrmi symetricky usporiadanými reznými čepeľami. Celá kosačka je veľmi odolná, povrch je upravený proti slnku a UV žiareniu, ľahko si poradí s vetrom, dažďom a striekajúcou vodou. Jediným problémom je v tomto smere dokovacia stanica, resp. miesto, dvere, za ktorými sú pripevnené konce vodiaceho drôtu. Tie nesedia presne a obávame sa, že by dokovacia stanica mohla vytekať. Akoby bol drôtený kryt na tejto kosačke tak trochu prekliatím – v skutočnosti je mierne znepokojujúca aj spodná strana kosačky. Ako celok vyzerá pevne a určite odolne voči poveternostným vplyvom, miesto, kde vedie kabeláž, je pokryté výrazne tenším plastom. Či je to skutočne slabé miesto kosačky, nemôžeme s istotou povedať. Bohužiaľ, existuje riziko.

Predtým, ako kosačku prvýkrát pošlete na pravidelnú prehliadku vášho pozemku, musíte vykonať niekoľko jednoduchých nastavení. Je to dôležité, pretože kosenie sa dá naplánovať, napríklad tak, aby kosačka kosila len vtedy, keď nie ste doma, alebo len v určité dni v týždni. Potom musíte zadať veľkosť trávnika a kosačka vypočíta, ako dlho bude kosiť.

Rovnako dôležité je aj nastavenie výšky kosenia. Pod displejom sa nachádza veľké otočné koliesko, ktoré je určené len na nastavenie výšky, do ktorej bude kosačka kosiť. Sekanie je možné v rozsahu od 15 do 100 mm a aktuálna výška sa zobrazuje na displeji. Je len škoda, že výška rezu je uvedená len v 10 mm krokoch. Nič vám nebráni nastaviť výšku napríklad medzi 30 a 40 mm, len to musíte urobiť „od oka“ alebo vypočítať otáčky, ktoré vedú k rozdielu jedného kroku, a potom sa vrátiť o polovicu späť. Nie je to úplne vhodné a márne sa zamýšľame nad tým, prečo sa s indikáciou narába práve takto, keď v skutočnosti je nastavenie oveľa presnejšie.

Môžete si tiež vybrať štýl pohybu. Kosačka sa buď bude pohybovať po trávniku náhodne, alebo najprv pokosí okraje vymedzené drôtom a potom sa automaticky prepne na náhodné kosenie. Je to pomerne výstižný opis, pretože v spôsobe, akým sa kosačka pohybuje, je ťažké nájsť nejaký systém. Na druhej strane, ak jej dáte dostatok času, pokosí záhradu dokonale. Len by sme radi videli trochu systematickejší pohyb v modeli s touto cenou a od skúseného výrobcu. Akokoľvek komplikovane môže uvedené nastavenie vyzerať, nič nemôže byť vzdialenejšie od skutočnosti. Nastavenie kosačky a naprogramovanie, kedy má začať kosiť a kedy nie, je naozaj jednoduché a intuitívne. Ako už bolo spomenuté, menu v angličtine samozrejme uľahčuje prácu.

Na jedno nabitie bude kosačka v ideálnych podmienkach kosiť 50 minút, a to aj s pomerne podpriemernou kapacitou batérie 2,8 Ah. To je veľmi dobré a za tento čas pokosí poriadny kus záhrady (je určený pre plochy do 1 000 m2, ale bohužiaľ sa nedá povedať, akú veľkú plochu pokosí za 50 minút. Všetko závisí od zložitosti terénu. Potom sa vráti do nabíjacej stanice, kde sa dobije. V závislosti od výrobcu to môže trvať od 60 do 120 minút, ale skúsenosti z praktického používania ukazujú, že väčšina kosačiek nepotrebuje na dobitie viac ako 70 až 80 minút.

Obsah balenia

Veľmi dobrá funkčnosť

Robotické kosačky sú vo všeobecnosti navrhnuté tak, aby vyžadovali čo najmenej údržby. Jednoducho vykonajte základné nastavenie a starostlivosť o trávnik prenechajte robotovi. Robomow RK1000 samozrejme funguje podobným spôsobom. Potrebná údržba je naozaj len základná a stačí ju vykonať len niekoľkokrát za sezónu. Kosačka má samočistiaci mechanizmus. Aj keď sú nože nastavené na najnižší možný rez na trávniku, spodná strana nie je pokrytá vrstvou pokosenej trávy, ako je to bežné pri kosačkách na trávu – a nielen robotických. Ak potrebujete čistiť dôkladnejšie, kolieska sa dajú jednoducho odňať, čím získate ľahký prístup do ťažko prístupných miest. Samotné nože kosačky sa dajú ľahko vymeniť, ak sa otupia a nesekajú tak dobre ako predtým. Súčasťou balenia sú aj náhradné čepele a výrobca pribalil všetky potrebné nástroje. Tento komplexný servis, pri ktorom si jednoducho prinesiete domov škatuľu s kosačkou a nájdete v nej všetko, čo potrebujete na jej inštaláciu, používanie a údržbu, si rozhodne zaslúži vysokú pochvalu.

Bezhlučná prevádzka, za ktorú kosačka vďačí bezkartáčovému jednosmernému motoru, je rozhodne príjemná. Môžete si zaobstarať aj drahšie robotické kosačky s funkciou Smart Mapping, ktorá zmapuje celú záhradu a efektívne pokosí trávu podľa konkrétnej trasy. Výsledok oboch kosačiek (lacnejšej aj drahšej) však bude skoro rovnaký. Dokonale pokosený trávnik.

Výška kosenia sa nastavuje pomocou veľkého otočného voliča pod displejom. Každým otočením sa mierne zvýši alebo zníži odpruženie, čo znamená, že kosačka kosí bližšie k trávniku alebo vyššie. Výšku rezu možno nastaviť v rozsahu 15-100 mm. Nastavenie je možné vykonať len v krokoch po 10 mm. 15 mm výška rezu sa nám zdá veľmi nízka a z estetického hľadiska by sme sa priklonili skôr k 30 mm.

Pri kosení si môžete vybrať, či chcete kosiť v režime náhodného kosenia alebo náhodného kosenia s orezávaním okrajov. To znamená, že kosačka najprv obíde okraje drôtov a potom začne kosiť zvyšnú plochu. Samozrejme, ťažšie prístupné miesta budete musieť kosiť napríklad elektrickou kosou. Tomu sa však nevyhnete ani pri kosení bežnou kosačkou.

Mobilná aplikácia a bezpečnosť

Displej na kosačke je skvelá vec a môžete na ňom nastaviť všetko, čo potrebujete. Budete sa k nemu musieť zohnúť alebo si dokonca kľaknúť. Zaujímavým riešením je preto dodávaná aplikácia Robomow 3.0, ktorú si môžete stiahnuť pre mobilné telefóny so systémom Android (na Google Play) aj iOS (App Store). Kosačku môžete napríklad pomenovať a prostredníctvom telefónu môžete zmeniť aj niektoré nastavenia zariadenia (najmä plán kosenia, výšku kosenia možno bohužiaľ nastaviť len manuálne). Možnosť diaľkového ovládania pohybu kosačky považujeme za užitočnú. Nanešťastie nefunguje, keď kosačka kosí, takže ju nemôžete napríklad „prinútiť“, aby išla kosiť miesto, ktoré už dlhší čas ktovie prečo ignoruje. Táto funkcia je užitočná napríklad vtedy, keď chcete kosačku vyviezť z garáže alebo ju presunúť do inej zóny kosenia bez toho, aby ste ju museli zdvíhať.

V aplikácii môžete tiež vždy skontrolovať, čo vaša kosačka robí: Je v plnom nasadení uprostred záhrady, čerpá novú energiu a zastriháva okraje okolo záhonov? Všetko sa dozviete okamžite. Veľkou nevýhodou aplikácie je spôsob komunikácie s kosačkou. Výrobca vybavil kosačku iba technológiou Bluetooth, ktorá je značne obmedzená dosahom, ktorý je približne 10 metrov. Kosačku tak môžete ovládať iba z terasy pomocou mobilného telefónu. A nesmiete mať veľmi veľký pozemok. Použitie Wi-Fi by celé zariadenie posunulo o krok bližšie k integrácii do modernej inteligentnej domácnosti. Ovládanie prostredníctvom smartfónu tak zostáva tak trochu na polceste.

Zabezpečenie kosačiek proti krádeži sa už stalo štandardom. Existujú totiž situácie, keď stroj sám obieha záhradu a narušiteľ by sa mohol pristihnúť. Robomow RK1000 možno zabezpečiť štvormiestnym kódom PIN, bez ktorého ho nemožno používať. Kosačka tiež reaguje nepríjemným alarmom v okamihu, keď sa počas prevádzky zdvihne z trávy. Škoda, že je to len krátkodobé. Ak by zlodej vybehol zo záhrady s húkajúcou kosačkou, možno by si to rýchlo rozmyslel a nechal ju tam, kde je.

Súčasťou zabezpečenia je aj detská poistka, ktorá zabraňuje deťom neúmyselne zmeniť nastavenie. V každom prípade neodporúčame, aby ste k tejto kosačke púšťali deti. Senzory nie sú všemocné a môže sa stať, že kosačka prejde cez nešťastnú detskú nohu bez zastavenia. V prípade núdze je na hornej strane kosačky veľké červené tlačidlo STOP, ktoré zastaví kosačku v jej chode. V opačnom prípade bude tvrdohlavo pokračovať v práci podľa určeného harmonogramu.

Aktuálna ponuka robotických kosačiek Robomow

V rozsahu 2021 sú tri rozsahy.

RT

Základný rad, ktorý ponúka lacnejšie kosačky pre menšie pozemky. Ich vybavenie je základné.

 • Robomow RT300
 • Robomow RT700

RK

Stredná trieda, pre pozemky do 2 000 m2 a s pomerne bohatým vybavením.

 • Robomow RK1000
 • Robomow RK1000 Pro
 • Robomow RK2000
 • Robomow RK2000 Pro

RS

Najlepšie vybavené modely pre skutočne veľké pozemky.

 • Robomow RS 625 Pro
 • Robomow RS 635 Pro S

Porovnanie s ostatnými modelmi Robomow

Porovnanie s Robomow RC / RS

Izraelská spoločnosť Robomow má vo svojom portfóliu celú radu kosačiek. Predtým sme recenzovali modely Robomow RS 615 Pro, Robomow RC 308 Pro a Robomow RS 635 PRO S. Pre porovnanie sme základné parametre uviedli do prehľadnej tabuľky.

 Robomow RK1000Robomow RS 615 ProRobomow RC 308 ProRobomow RS 635 PRO S
Pracovná plocha v m21 0003 0008005 000
Šírka strihu v cm21562856
Výška kosenia v cm1,5-102-81,5-62-8
Hlučnosť v dB60646964
Doba kosenia v min50706090
Doba nabíjania v min60-12011060120
Kapacita batérie Ah2,84,536
Max. uhol pre kosenie %45363636
Hmotnosť v kg10,52011,420,2
Rozmery V x Š x D v cm27 x 52 x 6631 x 66 x 73,521 x 46 x6331 x 66 x 73,5

Ako ukazuje tabuľka, aktuálne recenzovaný model RK 1000 možno z hľadiska plochy pre ktorú je určená zaradiť niekde do stredu. Z hľadiska kapacity batérie ide o najslabší model, čo sa odráža aj v najkratšom čase kosenia, ktorý je približne 50 minút na jedno nabitie. Poteší však uhol rezu, ktorý je pekných 45 % alebo 24°. To ocenia najmä majitelia svahovitých záhrad. Staršie modely RS 615 PRO, RC 308 PRO a RS 635 PRO S zvládali terén s maximálnym sklonom 36°. Ďalšou výhodou modelu RK 1000 je najširší rozsah možností nastavenia výšky kosenia, ktorý sa pohybuje od 1,5 cm do 10 cm. Ostatné modely majú maximálnu výšku len 8 cm. Nesmieme zabudnúť pochváliť nízku hladinu hluku 60 dB, ktorá je najnižšia v porovnaní s ostatnými modelmi. Najhlučnejší model, Robomow RC 308 PRO, dosahuje úroveň hluku až 69 dB, a to je naozaj citeľný rozdiel!

Porovnanie celého radu Robomow RK

 Robomow RK1000Robomow RK1000 ProRobomow RK2000Robomow RK2000 Pro
Pracovná plocha v m21 0001 0002 0002 000
Šírka strihu v cm21212121
Výška kosenia v cm1,5-101,5-102-102-10
Hlučnosť v dB60606060
Doba kosenia v min5050100100
Doba nabíjania v min60-12060-12060-12060-120
Kapacita batérie Ah2,82,84,94,9
Max. uhol pre kosenie %45454545
GSM modulNeAnoNeAno
Hmotnosť v kg10,510,510,510,5
Rozmery V x Š x D v cm27 x 52 x 6627 x 52 x 6627 x 52 x 6627 x 52 x 66

Je to celkom jednoduché hlavné rozdiely medzi kosačkou „PRO“ a „bežným modelom“ patrí GSM modul, ktorý má iba kosačka „Pro“. GSM slúži k zasielaniu push notifikácií do aplikácie v mobilnom telefóne. Ďalej v balení modeli „PRO“ nenájdete obvodový drôt a kolíky tie sú len v balení pre model RK1000 alebo RK2000.

RK1000 a RK2000 sa medzi sebou líšia veľkosťou batérie a z toho plynúce schopnosti dlhšie kosiť a starať sa o väčší pozemok.

Takže aký z nových modelov si kúpiť? Je to jednoduché. Najprv musíte vedieť veľkosť pozemku pre ktorý kosačku plánujete – podľa toho spoznáte či rad 1000 alebo 2000. Druhé rozhodovanie predstavuje GSM modul a teda rad PRO. Úprimne, cenový rozdiel je celkom veľký (navyše príslušenstvo, ktoré nie je súčasťou balenia u „PRO“ ho ešte viac predražuje) a ak vám nezáleží na tom, že budete mať vo svojom telefóne vždy aktuálne informácie z prevádzky kosačky, tak by som radšej kupoval lacnejší model .

Zistiť cenu
8.1Expert Score
Hodnotenie Robomow RK1000

Ak chcete mať dokonale zastrihnutý trávnik bez akejkoľvek námahy, kosačka Robomow RK1000 je dobrou voľbou. Táto skutočnosť spolu s veľmi prívetivými nastaveniami by mohla byť dostatočným argumentom pre kúpu tohto výkonného zariadenia. Ďalším plusom je určite jednoduchá údržba a skutočnosť, že všetko potrebné je súčasťou balenia. Mobilnú aplikáciu považujeme za čerešničku na torte. Na druhej strane si za kvalitu Robomow dobre zaplatíte a najmä ak nemáte svahovitú záhradu, môžete si kúpiť lacnejší model.

Plusy
 • ľahké ovládanie
 • veľmi dobrý výkon
 • skvelé výsledky
 • mobilná aplikácia
 • obsiahle balenie so všetkým potrebným
 • zvláda prudšie svahy
Mínusy
 • vyššia cena
 • pripojenie len cez Bluetooth
 • náhodný pohyb po trávniku

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo