Recenzia Samsung QE55QN85A (QE65QN85A,QE75QN85A a QE85QN85A)

Tohtoročnou novinkou sú u Samsungu miniLED televízory. Okrem špičkového modelu QN90(95)A je k dispozícii aj o niečo dostupnejší model QN85A. Ako si QN85A stojí v porovnaní s vyšším radom? A ako je na tom v porovnaní s konkurenciou od Sony alebo LG? Hneď na úvod prezradím, že Samsung pre tento model trochu nečakane zvolil panel IPS. A nakoniec, nie je to vôbec zlé, aj keď to má svoje nedostatky, ale o tom si povieme viac neskôr v článku.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia100 Hz
PodsvietenieDirect
HDMI4
Priemerná doba odozvy8 ms
Local dimmingáno
Zobrazovacia technológiaQLED
Typ paneluIPS
Podpora HDR10áno
Podpora HDR10+áno
Podpora Dolby Visionnie
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2021
Farebná hĺbka10 bitov
Pokrytie spektra DCI-P394 %
Pokrytie spektra Rec.202075 %
Výška70,6 cm
Šírka122,7 cm
Hĺbka2,7 cm
Výška (vrátane podstavca)76,8 cm
Šírka (vrátane podstavca)122,7 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)25,8 cm
Váha20,8 kg
Odhadovaná spotreba za rok150 kWh
Dual tuneráno
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde10 ms

Vzhľad

Rovnako ako v prípade nedávno hodnoteného modelu QN90A je vzhľad naozaj skvelý. MiniLED umožňuje vytvoriť skutočne veľmi tenké telo zariadenia. Má približne 3 cm. Pamätáte si ešte na klasické televízory spred viac ako dvadsiatich rokov? Alebo časy CRT monitorov? Pokrok v tomto smere je neuveriteľný. Asi najlepšie vyzerá, keď je namontovaný na stene, ale aj v bežnejšej forme, keď je umiestnený na nábytku a používa stojan, je estetickým doplnkom obývacej izby. Príjemnou správou je, že pod spodným okrajom televízora zostáva dostatok priestoru na umiestnenie soundbaru – niečo cez šesť centimetrov.

Stojan je čiastočne kovový a čiastočne plastový. Vďaka tomu je dostatočne stabilný. Osobne mám veľmi rád kov a tvrdený plast ho nikdy nenahradí. Samozrejme, väčšina materiálov je plastová, okrem stojana, v ráme okolo televízora je použitý kov. Na kvalitu spracovania sa nedá sťažovať, označil by som ju za mierne nadpriemernú. Mám jednu výhradu, ktorá nie je ani tak chybou, ako skôr zásadnou vlastnosťou. Najmä pri väčších veľkostiach by som bol pri manipulácii naozaj opatrný. Televízor je naozaj veľmi tenký Určite by som sa nesnažil 65+ palcov skúsiť rozbaliť sám.

Čo sa týka portov, máme tu 3x HDMI 2.0 a 1x HDMI 2.1. HDMI 3 má podporu eARC a HDMI 4 je 2.1. K dispozícii sú 2x USB (2.0), sieťový port, digitálny audio konektor a čítačka kariet CI+ na príjem platenej televízie. Spoločnosť Samsung bohužiaľ už dlho nemá konektor na slúchadlá. Na spoločnosti Samsung sa mi páči, že sa drží základov cable managementu. To znamená, že je možné viesť káble cez vopred pripravené priechodky a mať ich takto zoradené.

Dostupné varianty + typy panelov:

Typ panelu je tento rok trochu lotériou, ale skúsenosti majiteľov zo zahraničných fór sa zhodujú na nasledujúcom rozdelení.

  • Samsung QE55QN85A (úplný názov Samsung QE55QN55AATXXH) – panel IPS
  • Samsung QE65QN85A (úplný názov Samsung QE65QN65AATXXH) – panel IPS
  • Samsung QE75QN85A (úplný názov Samsung QE75QN75AATXXH) – panel IPS
  • Samsung QE85QN85A (úplný názov Samsung QE85QN85AATXXH) – VA panel

Čo to znamená? S uhlopriečkou neuveriteľných 85 palcov sa QN85A v skutočnosti vyrovná (okrem jasu) modelom QN90A alebo QN95A. A tak si ho môžete kúpiť výrazne lacnejšie. Aj keď je stále veľmi drahý… Cena modelu QN85A v tejto veľkosti bude 4 000 € a cena modelu QN90A vyše 5 000 €.

Kvalita obrazu

Technológia QLED je „vylepšením“ bežných televízorov LED a nie je samostatným technologickým odvetvím ako v prípade televízorov OLED. Napriek tomu QLED prináša užitočné vylepšenie, najmä vysoký jas a veľmi verné farby (pokrytie farebného spektra). Aj ostatní veľkí výrobcovia (LG, Sony…) dosahujú podobné výsledky, ale ich spôsob je trochu odlišný. Novinkou tohto roka je kombinácia technológie QLED s technológiou miniLED. MiniLED je v podstate jednoduchý. Ako už názov napovedá, došlo k zmenšeniu veľkosti jednotlivých diód zodpovedných za podsvietenie panela. Vďaka tomu je možné mať viacero zón lokálneho stmievania (čo to je, si môžete prečítať tu), čo by malo viesť k zníženiu tzv. bloomingu (mihotavého podsvietenia, typicky napríklad „bielej hmly“ okolo displejov s titulkami). O tom, ako je to úspešné, sa dozviete za chvíľu.

Len dodám, že všetky 4K miniLED používajú ako obrazový procesor Neo Quantum Processor 4K. Z hľadiska upscalingu (prevod z nižšieho rozlíšenia na lepšie, typicky pri sledovaní televízneho vysielania) nie sú medzi modelom QN85A a vyššími sériami žiadne výrazné rozdiely. V tejto oblasti sú si všetci hlavní výrobcovia pomerne rovní, len spoločnosť Sony tento rok tesne o kúsok utiekla s novou generáciou svojho obrazového procesora. Z hľadiska pocitu je však rozdiel vo vyšších jednotkách percent.

Nepríjemné prekvapenie v podobe panelu IPS?

Veľmi dôležité je, že ide o 100 Hz panel IPS. Je to pomerne veľké prekvapenie, keď očakávate panel VA. Čo to znamená? Panely IPS majú výrazne horší kontrast (podanie čiernej) ako panely VA. Na druhej strane však majú lepšie pozorovacie uhly. Našťastie tento nedostatok výrazne kompenzuje miestne stmievanie. Má 576 zón stmievania – pre predstavu, minuloročné špičkové Samsungy mali tuším 120 zón, tohtoročný Sony X90J má 30, Sony X95J má 60. Samotný počet zón je však len jedným z viacerých faktorov, ktoré určujú kvalitu miestneho stmievania. Samotné panely IPS majú kontrast približne 1000 : 1. QN85A má s lokálnym stmievaním približne 6000 : 1. Veľa však závisí od typu scény, k tomu sa ešte dostanem.

Znie to skvele, ale nie je v tom niekde háčik? Nanešťastie to má aj svoju nevýhodu. Na panel IPS je podanie čiernej farby naozaj vynikajúce, ale daňou je bohužiaľ strata detailov v tmavých scénach. Čo to znamená? Ak sledujete klasické televízne vysielanie (alebo iný vysoko komprimovaný obsah s nízkym rozlíšením), nie je to veľmi viditeľné. Na druhej strane, pri filme v rozlíšení 4K alebo streamovaní cez Netflix je to viditeľné. Algoritmus miestneho stmievania jednoducho uprednostňuje tmavú čiernu pred živými a vernými detaily. Model QN90A je v tomto smere výrazne lepší. Alebo skôr jeho algoritmus lokálneho tlmenia funguje trochu inak a nie je taký agresívny. V oboch prípadoch však 576 zón nedosahuje dokonalosti OLED (v tomto ohľade) a stále môžete vidieť napríklad blooming okolo titulkov. Vo všeobecnosti tu platí, že čím väčší uhol snímky sledujete, tým je táto chyba viditeľnejšia.

Veľmi to však závisí od typu scény. V syntetických testoch je medzi televízormi výrazný rozdiel (QN85A vs. QN90A), pri praktickom používaní nie je taký veľký rozdiel. Veľký počet zón robí zázraky aj v prípade panelu IPS. Niektoré situácie však zvláda zle. Typicky hviezdna obloha alebo vybuchujúce ohňostroje. Niektoré menšie prvky sa nezobrazujú vôbec. Alebo keď je väčšina obrazovky pokrytá jednofarebným obrazom – napríklad scéna nadchádzajúceho večera. Tam počet zón až tak nepomôže a jasne vidno obmedzenia panelu IPS, t. j. svetlejšie rohy obrazovky.

Osobne vôbec nechápem, prečo Samsung tento rok zaradil do svojej ponuky toľko panelov IPS. Teda chápem, že panely IPS sú lacnejšie, ale zase nie natoľko, aby zákazník neznížil celkovú cenu televízora. Navyše QN85A rozhodne nie je extra lacný televízor. Spoločnosť Samsung je známa tým, že doteraz dávala panely VA aj do lacných televízorov a nebola to obvyklá „panelová lotéria“. To znamená, že ten istý televízor môže mať rôzne typy panelov. Niekedy VA, niekedy IPS. A preto má úplne odlišné obrazové charakteristiky.

Pozorovacie uhly a vhodnosť slnečnej miestnosti

Model QN85A nemá vrstvu pre lepšie pozorovacie uhly. To však vôbec nevadí, pretože ide o panel IPS. Z hľadiska pozorovacích uhlov je na tom výrazne lepšie. Len pozor na to, že pri vyššom uhle je práca s protisvetlom výraznejšia, a preto je viditeľný väčší výkvet. Maximálny jas dosahuje 1 200 nitov. To je samozrejme podstatne menej ako pri modeli QN90A, ale na druhej strane je to stále veľmi slušná hodnota. Ak nemáte všetky okná otočené na juh a nesledujete televíziu bez možnosti zatemnenia, na denné sledovanie je určite viac než použiteľný. Len v prípade skutočne (v tomto ohľade) extrémnych svetelných podmienok by som radšej použil QN90A alebo QN95A.

HDR

Tento televízor má určite potenciál na kvalitný obraz HDR. Má všetky predpoklady. Teda okrem jedného. A to je podpora Dolby Vision. HDR10+ je na podobnej úrovni, ale jeho podpora vo filmoch a televíznych programoch je v porovnaní s Dolby Vision zanedbateľná. Vďaka vysokému jasu vyzerajú niektoré scény na Samsungu lepšie ako na OLED. Ale ide skôr o menšiu časť. Na druhej strane, práve vysoký jas spôsobuje, že sa mnohé scény „vypália“, a keď máte možnosť pozrieť si scénu na viacerých televízoroch, zistíte, že vykreslenie Samsungu sa výrazne líši od zvyšku trhu.

Zo štandardov HDR podporuje Samsung HLG, HDR10, HDR10+ a „nový“ adaptívny HDR10+. Čo je defacto to isté ako Dolby Vision IQ na LG. Na úpravu obrazu HDR jednoducho používa snímač okolitého svetla. Je škoda, že Samsung nechce platiť za možnosť používať Dolby Vision. Vďaka tomu jeho televízory strácajú trochu na lesku u náročnejších filmových divákov. Na druhej strane, v prípade hier na tom príliš nezáleží. Sony síce dokáže používať technológiu Dolby Vision a vo filmoch vyzerá skvele, ale v hernom režime Dolby Vision nepodporuje.

100 Hz panel je skvelý pre hráčov

100 Hz panel, možnosť BFI (Black Frame Insertion), ktorú Samsung nazýva Clear Motion. Vďaka prirodzene vysokému jasu televízora je obraz dostatočne jasný aj pri zapnutej funkcii BFI. Pre mňa je vynikajúci na sledovanie športových alebo akčných filmov. Doba odozvy je veľmi dobrá 8 ms, vstupné oneskorenie 10 ms. V tomto ohľade sa hráči nemajú na čo sťažovať.

Čo musím vyzdvihnúť, je výrazne zreteľnejšie blooming v hernom režime. Ako pravdepodobne viete, herný režim často obetuje mnohé optimalizácie/úpravy obrazu v snahe dosiahnuť čo najnižšie vstupné oneskorenie. Na druhej strane, pri hraní hier ste zvyčajne tak ponorení do deja, že to málokoho zaujíma. V budúcnosti môže byť teoreticky problémom iba jeden port HDMI 2.1, ale v najhoršom prípade budete musieť vymeniť konektory. Napríklad ak máte dve herné konzoly alebo iné zariadenie, ktoré používajú port HDMI 2.1. Mimochodom, ak počas hry dlho podržíte tlačidlo „play“, zobrazí sa ponuka hry, v ktorej môžete rýchlo upraviť základné vizuálne nastavenia.

O farebnom podaní QLED vás najviac presvedčí, ak ho môžete porovnať s lacnejším modelom. Ak dáte vedľa seba Samsung AU8002 a QN85A, zistíte, že farby na AU8002 sú také bledé, bez dychu. A samy o sebe nevyzerajú zle. Priame porovnanie však ukáže veľký rozdiel. Samsung je vhodný televízor pre hráčov, to platí už roky. A najmä sýte farby, ktoré by v klasickom filme vyzerali nerealisticky, vyzerajú v hrách skvele. Pokrytie farebného spektra je 94 % pre DCI-P3 a 75 % pre Rec.2020. Farebné prechody sú však horšie ako napríklad u Sony alebo Panasonicu, a to napriek tomu, že ide o 10-bitový panel.

Zhrnutie:

Tento televízor vás môže strašne sklamať, ale môže vás aj úžasne prekvapiť. Ako je to možné? Strašne dôležité sú dve veci. Prvou je cena. Ak si kúpite tento televízor za viac ako 1 000 €, urobili ste za mňa chybu (alebo vôbec neuvažujete o peniazoch). Ako nový stál pri uvedení na trh 2 000 €, čo bola totálna zlodejina. Jeho cena však klesla veľmi rýchlo, oveľa rýchlejšie, ako som očakával. A bude ďalej klesať. A keď klesne na 800 € alebo menej, nebude mať veľkú konkurenciu. Ako to? Aj keď ide o panel IPS, miniLED a veľký počet lokálnych zón stmievania tento nedostatok do istej miery kompenzujú. A výsledná čierna farba je slušná. 100 Hz 55-palcový veľký televízor s dobrým obrazom do 800 € je vždy dobrou voľbou.

Pre naozaj náročných divákov však bude lepší OLED, alebo pre odporcov OLED potom drahší QN90A, ktorý vďaka VA panelu nemá niektoré nedostatky QN85A. Niektoré nedostatky však majú spoločné. Najmä chýbajúca podpora Dolby Vision.

Systém

Ide o systém Tizen (vlastný systém spoločnosti Samsung), tentoraz vo verzii 6.0. Je to časom overený, vysokokvalitný a intuitívny systém. To znamená niekoľko vecí. Medziročné zmeny boli v posledných rokoch skôr kozmetické a týkali sa usporiadania nastavení, pridania nových možností ovládania alebo organizácie videoslužieb a televízneho vysielania. Dôležité je mať na pamäti skutočnosť, že systém je rýchly, stabilný a s minimom chýb (pády / zaseknutia). Na druhej strane však neposkytuje také bohaté možnosti ako AndroidTV, ktorý ponúka naozaj výkonné možnosti pre pokročilých používateľov. Daňou za to je len trochu horšia stabilita a rýchlosť AndroidTV.

Ponuka aplikácií je pomerne bohatá. Okrem globálnych služieb, ako sú Youtube, Netflix, Amazon Prime alebo Apple TV, môžete využívať aj celý rad lokálnych služieb. V tomto smere sa spoločnosti Samsung darí naozaj dobre. Za zmienku stojí aj funkcia Multiview, ktorá prináša možnosť súčasne sledovať televíziu a potom zrkadliť displej telefónu v inej časti obrazovky. Ako teoretická myšlienka je to zaujímavé, ale či pre ňu nájdete praktické využitie, musíte zvážiť sami. Ja napríklad nie.

Prvotné spustenie a inštaláciu televízora zvládla spoločnosť Samsung naozaj dobre. Privítajú vás logá Samsung a QLED a hneď za nimi sa zobrazí modrá obrazovka so sprievodcom inštaláciou. Môžete si vybrať, či ho chcete prejsť pomocou telefónu alebo diaľkového ovládača. Musím priznať, že používanie telefónu je pre mňa rýchlejšie a jednoduchšie, najmä vďaka pripojeniu k domácej sieti wi-fi. Klasicky vyberiete zdroj signálu, potvrdíte pripojené zariadenia HDMI (ak existujú) a potom sa stiahne aktualizácia systému. Potom musíte zadať (alebo vytvoriť) váš účet Samsung a potom sa spustí len rýchla ukážka, ktorá vám ukáže možnosti televízora.

Diaľkové ovládanie má malý solárny panel. Vtipné je, že je to na zadnej strane. Chápem, že z hľadiska dizajnu je to pochopiteľné, ale z praktického hľadiska to nedáva zmysel. Musíte ho mať aspoň občas otočený hore nohami, aby fungoval a aby sa cez neho nabíjal diaľkový ovládač. Našťastie sa táto ekologická hra dá vyriešiť pomocou kábla USB-C, ktorý sa dá použiť na nabíjanie ovládača. Samsung si za to zaslúži pochvalu a mne osobne to dáva oveľa väčší zmysel ako nabíjanie cez solárny panel. Dodám, že kábel USB-C nie je súčasťou balenia, ale väčšina domácností ho doma má.

Na ovládanie televízora možno použiť aj hlasových asistentov. Asistenti od Googlu alebo Amazonu nie sú v našich končinách príliš rozšírení, ale Samsung má vlastného integrovaného asistenta, ktorého nazýva Bixby. Prijíma príkazy v hlavných svetových jazykoch (takže ten náš budete hľadať márne). Ale aj s priemernou znalosťou a výslovnosťou angličtiny sa dá použiť. Nedá sa použiť na ovládanie aplikácií (napr. vyhľadávanie na YouTube), ale môže dobre poslúžiť na ovládanie televízora pomocou „nastaviť kontrast na 80“, „zmeniť vstup na HDMI 3“, „nastaviť herný režim“ atď… Ďalšou možnosťou ovládania je mobilná aplikácia a pre prípad núdze je tu fyzické tlačidlo ukryté pod logom Samsung v strede obrazovky, ktoré dokáže vypnúť/zapnúť televízor, zmeniť hlasitosť a programy – v závislosti od typu a dĺžky stlačenia.

Systém obsahuje aj zabudovaný webový prehliadač. Dokáže spracovať zložitú grafiku a je pomerne svižný. Stále ho však považujem skôr za záložné riešenie a klasické prezeranie webových stránok na mobile, tablete alebo počítači je oveľa pohodlnejšie a príjemnejšie. Vstavaný prehrávač médií si ľahko poradí s formátmi JPG, BMP alebo PNG. Nedokáže však zobraziť údaje EXIF s podrobnými informáciami o fotografii. Opačná situácia je pri formáte zvuku, kde sa darí zobrazovať značky ID3 (zobrazovať mená interpretov, názvy skladieb, texty atď…). Podporované zvukové formáty sú MP3, WMA, WAV a FLAC.

Dobrou správou je, že tento televízor má aj duálny tuner. Čo to znamená? Môžete sledovať jeden program a nahrávať iný. Ak televízor nemá duálny tuner, môžete nahrávať iba sledovaný program.

Energetický štítok

Možno vás prekvapí vysoká hodnota F na energetickom štítku. Neľakajte sa. Tento rok sa zmenila stupnica pre energetické štítky. A de facto všetky súčasné televízory sú klasifikované ako G alebo F. Skutočná spotreba veľmi závisí od nastavenia jasu a ďalších možností obrazu. Osobne by som očakával niečo okolo 150 kWh na 1000 hodín. Ak sledujete televíziu v priemere 5 hodín denne, ročná spotreba bude približne 300 kWh. Celková suma závisí od vášho účtu za elektrinu, ale ak vezmem do úvahy cenu 0,2 euro za kWh, za prevádzku televízora zaplatíte približne 60 € ročne.

Zvuk

O zvuk sa stará 60 W systém, ktorý je typu 2.2.2. Pre mňa je to určite lepšie ako klasické 20 W stereo z lacných televízorov, ale do avizovaného priestorového zvuku to má ďaleko. Jednoducho povedané, aj relatívne lacný soundbar, ktorý dostanete za 200 euro, bude výrazne lepší. Ak však nie ste príliš nároční na zvuk, môže vám stačiť integrované riešenie. Dokonca môžete počuť (aj keď jemné) basy. Komu by nestačil prednastavený režim, môže pomocou ekvalizéra popustiť uzdu svojej fantázii.

Na funkcii Q-Symphony od spoločnosti Samsung môže byť zaujímavé to, že dokáže kombinovať zvukový výstup z televízora aj z reproduktorov soundbaru. Zvuková výbava je bohatá, nájdete tu všetky funkcie, ktoré Samsung ponúka – vylepšenie dialógov, priestorový zvuk atď… Pre mňa nie je ich účinok veľmi výrazný, ale dosť možno je to preto, že som si zvykol na svoj audio systém. Môžete naraziť na rôzne informácie o tom, či QN85A podporuje Dolby Atmos alebo nie. Ide o toto. Samotný televízor nedokáže dekódovať Dolby Atmos a prehrávať ho. To však nemusí mať význam, aj keď má slušný interný reproduktor, nemá výkon na prehrávanie Dolby Atmos v slušnej kvalite. Môže ho však posielať do externého zariadenia cez port HDMI eARC a dokáže prehrávať Dolby Atmos. Len dodám, že Samsung už dlho nepodporuje zvuk DTS.

Samsung tv a slúchadlá

Poslednou dobou sa ku mne dostalo niekoľko otázok na to, či je možné k nových TV od Samsungu nejako pripojiť klasické slúchadlá (prípadne iné analógové audio zariadenie). Samsungy totiž už pár rokov nemajú klasický slúchadlový 3,5 mm jack. Prvou možnosťou je samozrejme využiť Bluetooth slúchadlá. Niekto však môže mať kvalitné a drahá klasická káblové slúchadlá a nová sa mu nechcú kupovať.

Tu môže pomôcť vecička, ktorá sa volá digitálne analógový prevodník (skratka DAC). Tú prepojíte cez digitálny optický audio výstup so svojou televíziou a z „druhej strany“ DAC zapojíte slúchadlá. DAC potrebuje napájanie, takže do nej ide ešte napájací kábel. Rozmery DAC sú v pár centimetroch, nemusíte sa báť, že by zaberal veľa miesta. A cena? Začína na 10 – 20 €, s tým že sú k dispozícii aj prevodníky za niekoľko stoviek. Tie sú pre skutočne náročných poslucháčov. Pre väčšinu divákov by mal stačiť prístroj okolo päťstovky. Nájsť ich môžete napríklad tu.

Je potrebné v televízore niečo upraviť v nastavení? Áno, ale nejedná sa o žiadnu zložitú operáciu. U Samsungu idete do nastavenia, vyberiete zvuk, ďalej expertné nastavenie a potom niečo ako „formát výstupu digitálneho audia“, mal by to byť hneď prvý riadok a v ňom vyberiete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocou diaľkového ovládača v takom prípade nepôjde upravovať hlasitosť, ale to by u slúchadiel nemalo moc vadiť. Väčšinou majú regulátor hlasitosti priamo na sebe.

Alternatívy

Samsung QN90A

Model QN90A je vyšším modelom v tohtoročnej ponuke spoločnosti Samsung. Hlavným rozdielom je typ použitého panelu. Model QN90A má panel VA. Výsledkom je výrazne lepšie podanie čiernej farby. Rovnako ako lepšia farebná rovnomernosť panelu. Nemá tak jasné rohy ako panel IPS na QN85A. Okrem toho má QN90A aj vyšší jas. Približne o 10 % vyšší ako QN85A pre SDR a ešte výrazne vyšší pre HDR scény. QN85A má lepšie pozorovacie uhly, zatiaľ čo QN90A má viditeľné blednutie farieb okolo 45°, QN85A má až 55°. Pokrytie farebného spektra je na rovnakej úrovni s oboma. Nakoniec treba spomenúť, že QN90A má o niečo lepší zvuk.

Čo to znamená? Opäť sa na to musíte pozerať v kontexte ceny. 55QN85A stojí 1 000 €, 55QN90A stojí 1 200 €. Neváhal by som si tu priplatiť za vyšší model. Pri 65 palcoch je to 1 700 vs 1 300 €, tam by som silne zvážil, či by mi QN85A stačil. Pri väčších veľkostiach je rozdiel ešte väčší. Uvidíme, aký bude cenový rozdiel v budúcnosti. QN90A je bezpochyby lepší televízor. V kontexte ceny a používania však môže mať kúpa QN85A zmysel.

Samsung Q80T

Hoci QN85A by mal byť v zásade „lepší“, reálne ide o veľmi podobné televízory. Výhodou modelu Q80T je panel VA, zatiaľ čo výhodou modelu QN85A je lepšie podsvietenie vďaka technológii miniLED. Z konštrukčného hľadiska môžete jasne vidieť, že model QN85A je výrazne tenší. Viac ako dvakrát toľko. Okrem toho sú si dosť podobné. Najviac nás samozrejme zaujíma kvalita obrazu. Kontrast je vo všeobecnosti lepší na modeli Q80T, ale u QN85A veľmi závisí od typu scény. V klasických čiernobielych testoch výrazne zlyháva, ale v reálnom živote dokáže niekedy dosiahnuť lepší a niekedy horší kontrast ako Q80T. Ak ste veľmi citliví na podanie čiernej, potom je Q80T istejšou voľbou. V oblasti jasu jasne vedie model QN85A, ktorý dosahuje takmer dvojnásobné hodnoty oproti modelu QN85A.

Miestne stmievanie je v modeli QN85A samozrejme lepšie, má podstatne viac zón stmievania. Rovnako ako pozorovacie uhly. Na druhej strane Q80T vedie v jednotnosti farieb panela – nemá svetlejšie rohy obrazovky ako panel IPS QN85A. Riadenie oslnenia svetlom je približne rovnaké. Model QN85A vedie v pokrytí farebného spektra. Približne o tri percentuálne body v prípade DCI-P3 a o dva v prípade Rec.2020. V praxi je rozdiel viditeľný najmä v zelenej farbe. Napríklad trávnik v hre Fifa vyzerá podstatne dôveryhodnejšie. Výhodou minuloročného modelu Q80T je ako obvykle lepšia cena, kúpiť ho môžete za 850 €. Model QN85A stojí 1 000 €. Za týchto podmienok by som si QN85A kúpil len vtedy, ak potrebujete vysoký jas. Časom však model Q80T zmizne z trhu a cena modelu QN85A klesne na 850 € alebo menej. V takom prípade je jeho kúpa už podstatne zaujímavejšia.

LG C1

Ide o inú technológiu. LG C1 je OLED a QN85A je miniLED. Rozdiely medzi nimi sú preto pomerne veľké. V prvom rade, 576 zón modelu QN85A nemá šancu proti modelu C1, kde každý jednotlivý pixel je vlastne jedna zóna. V oblasti vykresľovania čiernej farby teda OLED úplne vedie. Kde nemá najmenšiu šancu, je maximálny jas. QN85A má približne 2 až 3-krát vyšší jas. A to je naozaj veľký rozdiel. Pozorovacie uhly sú najlepšie z OLED a ani panely IPS sa im nemôžu rovnať. Zvládanie svetelných odrazov je približne rovnaké – nezabudnite len na vyšší jas modelu QN85A, ktorý je vhodnejší na sledovanie počas dňa. OLED má tiež väčšie pokrytie farebného spektra. Približne o tri percentuálne body v prípade DCI-P3 aj Rec.2020.

Z hľadiska funkcií získava LG C1 body za podporu Dolby Vision a skutočnosť, že má 4 porty HDMI 2.1. Má tiež tri porty USB v porovnaní s dvoma portami Samsungu. Ani jeden z nich nemá USB verzie 3.0. Zvuk je v oboch prípadoch porovnateľný. Operačné systémy sú odlišné, hoci oba hodnotím podobne z hľadiska rýchlosti a jednoduchosti používania. Spoločnosť LG používa aj „magický“ ovládač, pri ktorom pohybom ruky ovládačom ovládate kurzor na obrazovke. Opäť je dôležitý kontext ceny. Cena modelu QN85A je 1 000 €, cena modelu C1 je 1 100 €. Považujem to de facto za rovnakú cenu. Začnem dôvodmi, kedy by som si kúpil QN85A, pretože ako je z predchádzajúcich riadkov jasné, v iných situáciách bude lepšou voľbou LG C1. Takže v prípade, že sa bojíte OLED a obávate sa teoretického vypálenia obrazu, odporúčam Samsung. Alebo jednoducho zobrazíte statický obrázok na dlhší čas – napr. plochu počítača. Ďalším rozumným využitím televízora QN85A je, keď chcete televízor používať predovšetkým pri dennom svetle a jasnom osvetlení. Tam je OLED obmedzený maximálnym jasom.

Sony X90J

Ďalšou zaujímavou dvojicou môže byť QN85A a druhý najvyšší tohtoročný model 4K LCD od Sony, X90J. V oboch prípadoch ide o LCD, odlišný je len typ použitého panelu. Sony má VA, Samsung má IPS. Sony je oveľa masívnejší a výrazne hrubší (7,2 cm oproti 2,7 cm). Vďaka panelu VA má Sony prirodzene lepší kontrastný pomer. V reálnom svete a kvôli miestnemu stmievaniu (mimochodom, Sony 30 zón, Samsung 576 zón) to však nie je také jednoznačné. V niektorých situáciách má lepší obraz Sony, v iných Samsung. Samsung jednoznačne vedie v oblasti maximálneho jasu. Tam dosahuje približne dvojnásobné hodnoty. Na denné sledovanie je teda Samsung výrazne lepší. Takisto oveľa lepšie zvláda odlesky svetla na obrazovke.

Rovnako ako na hranie hier. Samsung podporuje VRR a Sony nedokáže v hernom režime používať Dolby Vision. Samsung vôbec nevie pracovať s Dolby Vision. Samsung má výrazne lepšie pozorovacie uhly, Sony je dobré, ak sedíte priamo pred ním. Samsung má lepšie pokrytie farebného spektra. Sony má zase lepší obrazový procesor (mimochodom, upscaling) a farebné gradienty (plný 10-bitový panel). Zvuk je v telefóne Samsung o niečo lepší. Veľký rozdiel je aj v operačnom systéme, kde je Tizen (Samsung) rýchlejší, GoogleTV (Sony) zase ponúka viac možností.

Ako vidíte, obe možnosti majú svoje výhody. Opäť odporúčam pozrieť sa na ne v kontexte ceny. QN85A je za 1 000 €, X90J je za 1 200 €. Sony mi dáva zmysel len pre niekoho, kto ocení Dolby Vision, ktorý v Samsungu nie je, alebo pre niekoho, komu vyhovuje operačný systém GoogleTV. Pre človeka, ktorý sleduje televíziu väčšinu času a chce (napr. na šport) 100 Hz panel, bude lepší Samsung. A to preto, že bude pravdepodobne vždy o niekoľko euro lacnejší. A pri takomto použití bude mať v priemere porovnateľný obraz. Ďalšou situáciou, v ktorej Samsung jednoznačne vedie, je použitie ako herný televízor.

Porovnanie parametrov Samsung miniLED QLED 4K 2021

  QN95A QN90A QN85A
Dostupné veľkosti 55, 65, 75, 85 50, 55, 65, 75, 85 55, 65, 75, 85
Rozlíšenie 4K (3,840 x 2,160) 4K (3,840 x 2,160) 4K (3,840 x 2,160)
Hĺbka farieb 10 bitov 10 bitov 10 bitov
Typ panelu VA VA (hoci sa mimo EÚ modely typu IPS objavujú, odporúčam opatrnosť) IPS (okrem 85 palcov, ktoré sú VA)
Typ podsvietenia Priame (Quantum Matrix Technology) Priame (Quantum Matrix Technology) Priame (Quantum Matrix Technology)
Podsvietenie (interné označenie) Ultimate UHD Dimming Pro Ultimate UHD Dimming Supreme UHD Dimming
Obnovovacia frekvencia 100 Hz 100 Hz 100 Hz
Ultraširoký pozorovací uhol áno áno áno
Dual LED nie nie nie
HDR (High-Dynamic Range) Quantum HDR 2000 Quantum HDR 2000 Quantum HDR 1500
Obrazový procesor Neo Quantum Processor 4K Neo Quantum Processor 4K Neo Quantum Processor 4K
Zvukový výkon 70 W 60 W (50″ 40 W) 60 W
Subwoofer áno áno áno
Konfigurácia reproduktorov 4.2.2 4.2.2 (50″ 2.2) 2.2.2
Object Tracking Sound áno (OTS+) áno (OTS+) (50″ Lite) áno (OTS)
Q-Symphony áno áno (50″ Lite) áno
Active Voice Amplifier áno áno áno
Operačný systém Tizen Tizen Tizen
Wi-Fi áno áno áno
Bluetooth áno áno áno
Bixby áno áno áno
Herný režim áno áno áno
FreeSync áno (FreeSync Premium Pro) áno (FreeSync Premium Pro) áno (FreeSync Premium Pro)
G-SYNC nie nie nie
Obraz v obraze (PiP) áno áno áno
Ambient mód áno (Ambient Mode+) áno (Ambient Mode+) áno (Ambient Mode+)
AI Upscaling
áno áno áno
HDMI 4 4 4
USB 3 2 2
ARC áno áno áno
eARC áno áno áno
One Connect áno nie nie
Tuner 2x DVB-T2CS2 2x DVB-T2CS2 2x DVB-T2CS2

Odporúčané nastavenia

Každý televízor (dokonca aj rovnaký model od rovnakého výrobcu) je trochu iný, rovnako ako miestnosť, v ktorej ho budete sledovať. Berte tieto nastavenia ako inšpiráciu, nie ako pevnú dogmu.

Ak vám nezáleží na spotrebe energie a uprednostňujete najvyššiu kvalitu obrazu za každých okolností, vyskúšajte ho:

  • Nastavenia > Všeobecné > Nastavenia inteligentného režimu > Optimalizácia jasu > vypnúť
  • Nastavenia > Obraz > Režim obrazu > Film
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Kontrast > 45
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Jas > 18
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Farby > 25
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Ostrosť > 0
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Odtieň > 0
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Miestne stmavenie > Štandardné
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Zvýraznenie kontrastu > Vyp.
  • Nastavenia > Obraz > Rozšírené nastavenia > Gamma > BT.1886

Niekoľko poznámok k položkám ponuky a ich nastaveniam:

  • Predvolený režim obrazu má výrazný modrý odtieň a odporúčam ho zmeniť na režim Kino alebo Filmmaker.
  • Jas (prvá položka ponuky) – koľko svetla televízor produkuje.
  • Farby – v podstate sýtosť farieb.
  • Vylepšenie ostrosti digitálneho obrazu, vo všeobecnosti ho odporúčam nezapínať. Iba ak sledujete veľa videí v nízkej kvalite.
  • Nastavenie zreteľnosti obrazu – nastavenia zobrazenia pohybu. Odporúčam ponechať možnosť „Vlastné“.
  • Blur pre 50 fps video, naopak judder je pre 25 fps.
  • LED Clear motion je označenie Samsungu pre BFI (Black Frame Insertion). Keď ho zapnete, obraz bude trochu tmavší, ale môže byť pre vaše oko hladší. Odporúčam ho vyskúšať a zistiť, či či viac vyhovuje zapnutý alebo vypnutý.

Podporované typy súborov

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súbore. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek. Tieto filmy je možné stále prehrať, ak ich budete púšťať napríklad z notebooku.

Video Audio Obrázky Titulky
3GP AAC BMP ASS
ASF AIF JPEG SMI
AVI (ne Xvid) AIFF JPG SRT
FLV APE MPO SSA
M2TS FLAC PNG SUB
MKV M4A   TTXT
MOV MP3   TXT
MP4 MPA   PSB
MPEG OGG    
MPG WMA    
MTS      
SVI      
TP      
TRP      
TS      
VOB      
VRO      
WEBM      
WMV      
Zistiť cenu

Chcete radšej lacné televízory?

7.8Expert Score
Hodnotenie Samsung QE55QN85A

QN85A je rozporuplné dielo. Na jednej strane ho zbytočne zráža dole typ použitého panelu, ale v mnohých situáciách dokáže tento nedostatok dobre zakryť vďaka ďalšej výbave. V niektorých typoch scén je na nerozoznanie od drahšieho modelu QN90A. V skutočnosti si myslím, že napriek môjmu počiatočnému skepticizmu sa spoločnosti Samsung tento televízor celkom podaril. Najmä vzhľadom na cenu. Pôvodná cena 2 000 € bola smiešna, ale teraz si môžete kúpiť televízor za 1 000 €. A to začína byť zaujímavá cena. Navyše verím, že klesne pod 800 € a keď sa tak stane, pre bežného diváka sa tento televízor vôbec nebudem báť odporučiť. Iste, má svoje chyby, ale celkovo je dobrá. A za túto cenu nebude mať veľkú konkurenciu.

Kontrast
6.5
Pozorovacie uhly
8
Farby
8
Konštrukcia
8
Dynamické scény
8.5
Funkcie a výbava Smart tv
8
Plusy
  • prekvapivo dobrý kontrast
  • 100 Hz panel
  • vysoký jas
  • dobré pozorovacie uhly
  • bohatá podpora aplikácií/služieb
Mínusy
  • len jeden HDMI 2.1 port
  • panel typu IPS
  • v niektorých typoch scén sú nedostatky viac viditeľné ako pri VA paneli
  • nemá Dolby Vision

Budeme radi počuť vaše myšlienky

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo