Ako vybrať odrážadlo

Pohyb je pre deti veľmi dôležitý. Len čo sa naučia chodiť, pomaly smerujú k jazde na bicykli. Než sa k nej však prepracujú je potreba je naučiť jazdiť na detskom odtstrkovadlo a následne odrážadle. Pripravili sme pre vás článok o tom, aký je rozdiel medzi týmito dvoma výrobkami a predstavíte aj parametre, podľa ktorých vybrať najlepšie odrážadlo práve pre vášho nezbedníka.

Recenzie odrážadiel

Do testu detských odrážadiel sme zahrnuli aj odstrkovadlá. U odstrkovadiel sme venovali pozornosť multifunkčnosti a vybavenie, ktoré rozvíja aj ďalšie schopnosti dieťaťa, než len motoriku. U oboch typov produktov sme sledovali bezpečnosť, ale tiež to, ako sa deťom na odrážadle jazdí. Dôležité pre nás bolo aj to, či umožňujú výškové nastavenie a aká je kvalita prevedenia.

Bayo s vodiacou tyčou Mercedes Benz červené

Typodstrkovadlo
Výrobný materiálplast
Typ koliesplastová
Pre deti12 až 36 mesiacov
Nosnosť23 kg
Hmotnosť2,5 kg
Pohonbatérie, nožičky
Brzda-
Vodiaca tyčáno
Úložný priestoráno
Zvukové prvkyáno
Minimálna výška sedadla od zeme26 cm
Nastaviteľná výška sedla-
Blatníky-

Odrážadlo Bayo Mercedes Benz s vodiacou tyčou je vhodné už pre deti od jedného roka. Z počiatku v ňom dieťa môžete len voziť, takže vám odrážadlo môže nahradiť aj kočík. Súčasťou balenia je vodiaca tyč, ktorá umožňuje odrážadlo tlačiť pred sebou, takže sa dieťa len povezie.

Bezpečnosť počas jazdy s vodiacou tyčou zaisťujú dve podrúčky, o ktorej si dieťa ruky môže nielen oprieť, ale slúži aj ako madlá a zabraňujú tomu, aby sa maličké prevrhlo do strany. V prípade, kedy budete dieťa na odrážadle len voziť, môžete využiť vysúvací podnožky, na ktoré si dieťa postaví nohy. Nebudú mu teda z odstrkovadla voľne visieť dole.

Okrem „rodičovského pohonu“ je možné využiť aj batériový pohon, stačí len prepnúť do príslušného módu vzadu na operadle / sedadle. Prístroj jede sám a dieťa zatáča pomocou volantu.

Akonáhle sa dieťa naučí odstrkovať nohami a získa lepšiu stabilitu, je možné všetko príslušenstvo ako je vodiaca tyč, podrúčky a podnožky demontovať a výrobok využívať ako plnohodnotné odrážadlo pre najmenších. Podnožky demontovať potreba nie je, pretože ich stačí len zasunúť do „podvozku“.

Odrážadlo okrem toho, že dieťa naučí odstrkovanie, disponuje klaksónom a po stlačení tlačidla tiež hrá melódiu. Výrobok je celý plastový vrátane kolies. Sedadlo je dostatočne široké, takže poskytuje dieťaťu dobrú stabilitu. Jediné, čo nám na výrobku chýba, sú bezpečnostné pásy, ktoré sú ale na druhú stranu suplovanie opierkami.

 • podrúčky
 • vodiaca tyč
 • možnosť pohonu na batérie
 • možnosť demontáže prídavného zariadenia
 • zvukové efekty
 • chýbajú svetelné efekty
 • vysoká obstarávacia cena
Zistiť cenu

First BIKE Street Light modré

Typodrážadlo
Výrobný materiálsklolaminátový polyamid
Typ koliesnafukovacie
Pre detiod 2 do 5 rokov
Nosnosť35
Hmotnosť3,9 kg
Pohonnožičky
Brzdaáno
Vodiaca tyč-
Úložný priestor-
Zvukové prvky-
Minimálna výška sedadla od zeme30,5 cm
Nastaviteľná výška sedlaáno
Blatníkyáno

First Bike Street je v súčasnosti pravdepodobne jedným z najkvalitnejších odrážadiel pre deti od 2 rokov, na ktoré môžete na trhu naraziť. Umožňuje nastavovanie výšky sedadla od 30,5 cm do zhruba 45 cm. Nastavovanie sedla je navyše veľmi jednoduché. Stačí len otočiť veľkým skrutkou. Nepotrebujete žiadne náradie a túto činnosť hravo zvládnu aj mamičky.

Riadidlá majú obmedzenú točivosť, takže sa nemusíte báť, že by došlo k ich pretočeniu, a tým k pádu dieťaťa. Bicykel je vhodný pre deti od 2 do 5 rokov. Model môže byť už v základe vybavený ručnou brzdou, ktorá je pripevnená na zadné koleso. Brzda je bubnová. Bubnové brzdy sa považujú za kvalitnejšie a hlavne bezúdržbové. Ovláda sa pomocou páčky na prednom kolese. Brzda na stlačenie nie je úplne voľná, ale ani nepatrí medzi tie, ktoré by dieťa nezvládlo stlačiť.

Všetky rodičia iste poteší atestácie nezávadného výrobku, ktorý kolu udelil nezávislý Inštitút pre testovanie a certifikáciu v Zlíne. Na rám a vidlicu bicykla sa poskytuje doživotná záruka, na ostatné časti potom záruka 5 rokov. Rám bicykla je vyrobený z odolného materiálu, na ktorom škrabance nemajú šancu. Preto je tu veľká pravdepodobnosť, že toto kvalitné odrážadlo dobre predáte napríklad ešte na bazáre.

Na prednom aj zadnom kolese nájdete blatníky. U zadného kolesa je však najmä, keď povytiahnete sedlo, úplne zbytočný. Na sedlovke je totiž pevne pripevnený, a akonáhle zdvihnete sedlo, zdvihne sa aj blatník, ktorý tak prestane plniť svoju pôvodnú funkciu.

Bicykel je vzhľadom k tomu, pre ako staré deti je určený, pomerne ľahký. Sedlo má oblúkový tvar, takže sa na ňom deťom bude dobre sedieť. Z tohto typu kola deti plynulo prejdú na jazdu na klasickom bicykli. Kolo obdržíte v rozloženom stave, ale jeho montáž nie je obtiažna.

 • kvalitné prevedenie
 • bubnová brzda
 • blatníky
 • riadidlá sa nepretáča
 • jednoduché nastavenie sedadla
 • vyššia nákupná cena
 • funkcia zadného blatníka po zvýšení sedla
Zistiť cenu

GALAXY KOSMÍK fialové

Typodrážadlo
Výrobný materiálHi-Ten oceľ
Typ koliesnafukovacie
Pre detiod 3 rokov
Nosnosť75 kg
Hmotnosť4,16 kg
Pohonnožičky
Brzdaáno
Vodiaca tyč-
Úložný priestor-
Zvukové prvky-
Minimálna výška sedadla od zeme33 cm
Nastaviteľná výška sedlaáno
Blatníkynie

Galaxy Kosmik je odrážacie koleso vhodné pre deti od troch rokov. Jeho najväčšou výhodou je, že je pomerne malé, takže je vhodné aj pre deti menšieho vzrastu (okolo 85 cm). Jeho hmotnosť je 4,16 kg, takže nepatrí k najľahším na trhu, ale zároveň nie ani k najťažším. Deti si na jeho váhu po čase určite zvyknú.

U detí sa toto kolo tešia veľkej obľube a u rodičov tiež. Nenachádzajú na ňom žiadne väčšie nedostatky. My by sme možno len upozornili na to, že bicykel je osadený V brzdou. V brzdy majú všeobecne trochu zložitejšie nastavenie, takže na tento fakt buďte pripravení. Všeobecne je lepšie, ak sú odrážadlá opatrená bubnovými brzdami.

U sedla i riadidiel je možné upravovať ich výšku. Sedlo má najmenšiu výšku od zeme 33 cm, najvyššia potom 42,5 cm. Napriek tomu, že výrobca uvádza maximálnú nosnosť 75 kg, rozhodne počítajte s tým, že takto ťažký človek by na výrobku nemal jazdiť. Počítajte s tým, že by odrážacie koleso malo používať dieťa s váhou 25-30 kg. Z hľadiska bezpečnosti jazdy sa nám páči, že má hlava kolesá zarážacie kolík, vďaka ktorému sa riadidlá nemôžu pretočiť od 360 °. Dieťaťu tak nehrozí pád. Vylepšenia by si zaslúžila sedlová trubka, ktorá nie je zaslepená.

 • nepretáča sa riadidlá
 • vhodné aj pre menšie deti
 • úprava výšky sedla i riadidiel
 • brzda
 • vypletané kolesá
 • typ brzdy
 • nezaslepená brzdová rúrka
 • vyššia nákupná cena
Zistiť cenu

YEDOO Štvorlístok Bobík

Typodrážadlo
Výrobný materiálHi-Ten oceľ
Typ koliesnafukovacie
Pre detiod 1,5 roka
Nosnosť50 kg
Hmotnosť3,8 kg
Pohonnožičky
Brzdaáno
Vodiaca tyč-
Úložný priestor-
Zvukové prvky-
Minimálna výška sedadla od zeme30 cm
Nastaviteľná výška sedlaáno
Blatníkynie

Yedoo Štvorlístok je odrážacie koleso od českého výrobcu. A aj to je jeden z hlavných dôvodov, prečo rodičia pre svoje deti vyberajú práve tento výrobok. Ďalšie výhody tohto odrážadlá sú pomerne nízka hmotnosť, ale tiež možnosť nastavovať výšku sedla. Minimálna vzdialenosť od zeme je 30 cm, maximálna 41 cm. Sám výrobca upozorňuje, že je výrobok vhodný pre deti meracie 85 cm a viac.

Rám bicykla je vyrobený z Hi-Ten ocele, takže má dostatočnú pevnosť a nosnosť. Maximálna je 50 kg, čo je pre deti úplne dostačujúce. Bicykel disponuje aj brzdou. Jedná sa o typ V bŕzd, ktoré sa však trochu horšie nastavujú. Na zadnom kolese môže z brzdy trčať drôt, ktorý škriabe deti do nôh, preto je potrebné ho zalepiť. Ťažké je aj skladanie riadidiel.

Z hľadiska ovládania, pocitu z jazdy a bezpečnosti si však výrobok vedie skvele. Čo nám na bicykli chýba je bezpečnostná zarážka, ktorá má zabrániť pretočeniu riadidiel. Touto vychytávkou sú vybavené odrážadlá iné kolekcie tejto značky.

 • brzda
 • kvalitný rám
 • nafukovacie vypletané kolesá
 • výškovo nastaviteľné sedlo i riadidlá
 • zložitejšie prípravu vlastných riadidiel
 • chýba zarážka do riadidiel
 • vyššia nákupná cena
 • typ bŕzd
Zistiť cenu

Yupee Enduro malé tyrkysové

Typodstrkovadlo
Výrobný materiálplast
Typ koliesplastová
Pre deti12 mesiacov
Nosnosť25 kg
Hmotnosť-
Pohonnožičky
Brzda-
Vodiaca tyčnie
Úložný priestornie
Zvukové prvkynie
Minimálna výška sedadla od zeme25 cm
Nastaviteľná výška sedla-
Blatníky-

Yupee Enduro je klasickým odstrkovadlom (známym tiež ako odrážadlo motorka), ktorý sa už dlhú dobu teší veľkej obľube. Zaobstarať ho môžete v dvoch výškach sedátka od zeme. Záleží teda na tom, aké veľké je vaše dieťa. K dostaniu je vo výške sedátka 25 cm alebo 30 cm od zeme. Vhodné je už pre deti od jedného roka.

Toto odrážadlo je vhodné pre deti, ktoré už samostatne sedia. Nemá žiadne bezpečnostné prvky zabraňujúce pádu dieťaťa na zem. Pozor je dobré si dávať tiež na riadidlá, ktorá by sa mohla pretočiť, čo by mohlo viesť k pádu dieťaťa.

Yuppee Enduro je vyrobené z plastu, a to vrátane kolies. Dve kolesá vzadu a jedno vpredu poskytujú dieťaťu dostatočnú stabilitu. Výrobok bohužiaľ nemá žiadne extra vybavenia akým je klaksón alebo svetelné efekty. Jeho nespornou výhodou však je ľahkosť, takže sa deťom ľahko ovláda a rodičom ľahko nosí. Ďalšou výhodou je, že motorku nie je potreba nijak skladať. Jedná sa o kompaktný kus. Počítajte s tým, že samolepky nalepené po stranách sa veľmi skoro začnú odlupovať.

S odstrkovadlom je dobré jazdiť skôr po rovnom teréne, po tráve je jazda trochu krkolomné. O niečo dlhšia by mohlo byť aj sedadlo, ale to už je individuálna záležitosť. Každopádne by sme odporúčali odrážadlo vyberať priamo s dieťaťom.

 • nízka obstarávacia cena
 • nízka hmotnosť
 • dobrá nosnosť
 • nálepky sa rýchlo odlúpnu
 • žiadne zvukové ani svetelné efekty
 • riadidlá sa pretáčajú o 360 °
Zistiť cenu

Rozdiel medzi odstrkovadlom a odrážadlom

Odráždlo aj odstrkovadlo môžeme nazvať dopravným prostriedkom pre deti, v prípade odstrkovala skôr vozítkom pre bábätká, aj keď odrastenejšie. Tieto dva pojmy sa často zamieňajú, ale rozdiel medzi nimi spoznáte na prvý pohľad. Ich spoločným znakom je odrážanie nohami.

Odstrkovadlo

Odstrkovadlo je dvojstopové vozidlo, ktoré má najčastejšie 3-4 kolesá a je vhodné pre deti, ktoré majú 1-2 roky. Ak nájdete odstrkovdalo len s dvoma kolesami, budú pravdepodobne dostatočne široká, aby vozítko dobre držalo rovnováhu. Odstrkovadlo často nájdete aj pod heslom detská odrážadlá od jedného roka.

Čomu sa deti na odrážadle naučí

 • Deti sa na ňom naučí odrážať,
 • podporuje zdokonalenie chôdze a rovnováhy.

Odrážadlá

Odrážadlo vyzerá ako malé cyklokolo s tým rozdielom, že nemá pedále. Deti na ňom väčšinou začínajú jazdiť od dvoch rokov. Jedná sa o jednostopové vozidlo, ktoré má len dve kolá. Na tomto „dopravnom prostriedku“ sa musí dieťa odrážať nohami, ale navyše musia aj držať rovnováhu.

Čomu sa deti na odrážadle naučí

 • Naučia sa držať rovnováhu, čo budú potrebovať vedieť, aby mohli jazdiť na bicykli,
 • zatáčať,
 • odhadovať vzdialenosť.

Odstrkovadla

Na odstrkovadle sa deti pohybujú odrážaním a nie je nutné, aby na ňom držali rovnováhu. Sú vhodné predovšetkým pre deti, ktoré začínajú chodiť a potrebujú sa pri chôdzi a držaní rovnováhy zdokonaliť. Navyše sa malí naučí aj odstrkovať, čo sa im bude hodiť v momente, keď prejdú na klasická odrážadlá.

Toto detské odrážadlo je k dostaniu najčastejšie v prevedení motorky, ale vybrať si môžete aj odrážadlo v tvare auta. Auto je pre deti vhodné predovšetkým preto, že má nižšie ťažisko. Ak je vybavené volantom, môže ním dieťa meniť v obmedzenom rozsahu smer jazdy. Súčasťou môže byť aj opierka alebo úložný priestor pod sedadlom. Deti tak so sebou môžu voziť svoju obľúbenú hračku alebo fľašu s pitím.

Ako vybrať odstrkovadlo

Odstrkovadlá sa v drvivej väčšine vyrábajú z plastov. Tie musia byť zdravotne neškodné (nesmie obsahovať toxické a zdraviu škodlivé látky alebo farby), nezabudnite, že dieťa môže najrôznejšie časti olízať, tiež na nich bude siahať rukami, ktoré si následne strčí do pusinky.

Už len pohľadom môžete zistiť, či ste vybrali správne odrážadlo. Plast okrem toho, že musí byť pevný, nesmie mať žiadne ostré hrany alebo časti. Preto odporúčame vyberať výrobky od renomovaných výrobcov, ktorí sa na výrobu detských hračiek a výrobkov špecializujú.

Výška sedenia by u výrobkov pre najmenšie deti mala byť medzi 25 – 28 cm od zeme a kolesá by mala byť dostatočne široká, aby poskytovala potrebnú stabilitu a istotu.

Delenie odstrkovadiel

Odstrkovadlá môžete na trhu zohnať v najrôznejšom tvarovom aj farebnom prevedení. Môžu mať tiež najrôznejšie doplnkové funkcie (multifunkčné), alebo môžu byť len v základnej výbave, teda čo najjednoduchšie.

Základné odstrkovadlá

Jedná sa o najjednoduchšie modely, ktoré majú jednoduchý tvar umožňujúci dieťaťu hlavne pohodlnú jazdu. Pohodlná jazda je závislá na správnej výške, tá ovplyvňuje správne odstrkávání. Tento typ je najlepším odrážadlom pre deti od jedného do jedného a pol roka.

Multifunkčná odstrkovadlá

Multifunkčná odstrkovadlá umožňujú nielen jazdu, deti ich môžu aj tlačiť, prípadne môžu fungovať ako hojdačka alebo skákadlo. Možností je celá rada a my si niektoré z nich predstavíme.

 • Odrážadlo chodítko – odrážadlo je vybavené operadlom, ktoré zároveň slúži ako rukoväť, o ktorú sa môže dieťa počas chôdze oprieť. Tým pádom tlačí odrážadlo pred sebou, a to pri chôdzi dodáva potrebnú oporu. Dbajte na to, aby bol prostriedok dostatočne stabilný a výška rukoväte zodpovedala výške vášho dieťaťa.
 • Odrážadlo hojdačka – jedná sa o multifunkčný výrobok, na ktorom môže dieťa nielen jazdiť, ale vďaka špeciálnej hojdací podložke ho môže využívať tiež aké hojdačku.
 • Odrážadlo hopsadlo – ďalšie multifunkčné varianta vybavená buď špeciálnymi tlmičmi, alebo pružinou, ktoré umožňujú odrážadlo využiť tiež ako hopsadlo.
 • Premeniteľné odstrkovadlá (odrážadlo s vodiacou tyčou) – jedná sa o výrobok, ktorý rastie spoločne s vaším maličkým. V 1. fáze, kedy vaše dieťa sedí, ale ešte nevie chodiť, vám spoľahlivo nahradí kočík. Je vybavený vodiacou tyčou (rukoväťou), má sedadlo s vysokou opierkou a bezpečnostnými pásmi a podložku na nohy, aby dieťaťu neviseli voľne dole. Súčasťou by mal byť aj slnečník alebo iná ochrana detskej hlavičky pred slnkom. Kolieska by nemala byť z lacného plastu, na chodníkoch budú otravne „hrkat“ a navyše sa môžu ľahko zlomiť. V druhej fáze, kedy je dieťa schopné sa odrážať nohami, prídavné komponenty odmontujete a dieťa bude môcť výrobok používať ako klasické odrážadlo.

Herné prvky

Okrem toho, že sa deti na odrážadle naučí odrážať, môžu rozvíjať aj logické myslenie alebo jemnú motoriku. Na trhu totiž existujú aj výrobky, ktoré disponujú najrôznejšími svetelnými a zvukovými efektmi. Odstrkovadlá teda môžu svietiť alebo mať klaksón. Okrem toho je možné do hracích panelov vkladať kocky a klíčky. Niektoré modely majú aj ozubené kolieska a podobne.

Odrážadlá

Odrážadlo je prirodzeným predstupňom pred jazdou na detskom bicykli. Deti, ktoré jazdia na dvojkolesových odrážadle začnú na klasickom bicykli jazdiť spravidla hneď, a to bez nutnosti pomocných koliesok. Rovnováhu totiž začnú držať úplne intuitívne. Mnohé z nich sa vôbec nepozastavujú nad tým, že po odraze idú vlastne bez opory. Ďalším veľkým prínosom odrážadiel je to, že deti učia zatáčať, bez čoho sa pri jazde na bicykli nezaobídu.

Základné parametre pre výber top odrážadlá

Výška sedadla

Výška sedadla je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý ovplyvní najmä to, ako dobre sa bude dieťaťu na „bicykli“ jazdiť a ako bezpečná jazda bude. V najnižšej polohe sedla, by dieťa malo bez problémov dosiahnuť na zem oboma nohami plnými chodidlami. Rozhodne by dieťa pri sedení nemalo stáť na špičkách. Ak by na zem dosiahlo len špičkami, nebude môcť bezpečne brzdiť a bude prepadávať do strán. Najlepšie detské odrážadlo je teda to, ktoré perfektne sedia na výšku vášho malého.

Pri výbere sa zamerajte na minimálnu a maximálnu výšku, ktorú môžete nastaviť. Posuvnost sedla majú všetky odrážadlá, líšia sa však v rozpätí. Minimálna výška označuje, ako skoro bude môcť dieťa „koleso“ využiť, maximálna zase to, ako dlho na ňom bude môcť jazdiť. Najčastejšie ponúkané rozpätie od najnižšej výšky je zhruba o 5 cm až 12 cm. Na trhu existujú aj hráči, ktorých výrobky umožňujú výmenu sedlovky – teda tyče sedadla za ešte dlhší.

Delenie odrážadiel podľa veľkosti

 • Pre najmenšie deti od 85 cm, vek 18 – 20 mesiacov.
 • Pre deti s výškou 89 – 92 cm, vek 2-2,5 roka.
 • Deti vysoké 98-100 cm, vek 3,5 roka a viac.

Náš tip: Chcete vedieť, ako vybrať veľkosť odrážadlá? Zamerajte sa predovšetkým na výšku. Ideálne výšku odrážadlá zvolíte podľa výšky rozkroku vášho dieťaťa od zeme. Dieťa by malo stáť rozkročené ideálne tak, akoby sedelo na odrážadle, metrom potom ľahko zmeriate výšku od zeme k jeho rozkroku. Nameranú výšku potom porovnajte s minimálnou výškou udávanou zvolený výrobcom.

Pozor, vyhnite sa nákupu výrobkov, ktoré nedisponujú informácií o výškovom rozsahu sedla. Informácie o tom, že je výrobok vhodný pre deti od dvoch rokov je nedostačujúce a úplne irelevantné!

Výrobný materiál

Jednotlivé odrážadlá sa líšia najmä tým, z akého materiálu je vyrobený rám. Na výrobu sa spravidla používajú tieto 3 materiály:

 1. Drevo – drevená odrážadlá je štýlová a môžeme ich označiť pojmom retro. Vo väčšine prípadov však neumožňujú nastavovanie výšky sedla a riadidiel. Avšak môžete naraziť aj na spracovanie, ktoré nastavenie umožňuje.
 2. Plast – najväčšou výhodou plastových odrážadiel je nízka hmotnosť a dobrá odolnosť proti poveternostným vplyvom. Nevýhodou zase obmedzená životnosť a horšia kvalita komponentov, ktoré sa potrebujú ľahko otáčať, patrí sem riadidlá alebo náboje kolies.
 3. Kov – táto odrážadlá sú najčastejšie vyrobené z ocele alebo rôznych druhov zliatin a hliníka. Sú najpodobnejší klasickým detským kolesám a pýši sa najlepšími jazdnými vlastnosťami. Iste oceníte, že ich opravu zvládnu urobiť v každom cyklo servise.

Všeobecne môžeme povedať, že skôr ako na materiáli, záleží na prevedení. Nikde nie je napísané, že plastové alebo drevnej odrážadlo nemôže dosahovať kvalít tých kovových. Rovnako tak môžete naraziť aj na nekvalitný kovový výrobok.

Bezpečnostné testy

Pri výbere odrážadlá sa zaujímajte aj o to, či má test bezpečnosti. Najčastejšie sa jedná o TÚV testy a ďalšie. Kvalita výrobkov sa bohužiaľ líši, a to aj cez to, že disponujú rovnakým bezpečnostným testom. Avšak sú tieto opatrenia dôležitá, pretože dokážu odhaliť naozaj nekvalitné produkty. Do testovania musí výrobca svoj výrobok sám prihlásiť, ak to neurobí, tak aj napriek tomu, že bude kvalitný a zdravotne nezávadný, test u neho nenájdete. Odporúčame preto sledovať recenzie detských odrážadiel a tiež diskusia, ktoré vám pomôžu aj s tým, ako detské odrážadlo vybrať.

Hlavová konštrukcia

Hlavová konštrukcia je rúrka, na ktorú alebo do ktorej sú zasadené riadidlá, je na ňu tiež napojená vidlice predného kolesa. Hlavová konštrukcia ovplyvňuje to, ako ľahko sa bude s riadidlami zatáčať a aký bude celkový zážitok z jazdy. Môže byť riešená niekoľkými spôsobmi:

 • guľôčkové zloženie – je rovnaké ako u klasických kolies a je najlepšie,
 • uchytenie pomocou plastových krúžkov a úchytov (klzné ložiská) – u tohto spôsobu veľmi záleží na kvalite spracovania, môže sa totiž stať, že sa riadidlá po čase začnú kývať,
 • rýchloupinák – veľmi uľahčuje nastavenie, nepotrebujete žiadne náradie.

Existujú však aj detská odrážadlá, ktorá majú inak riešenú konštrukciu a hlavové zloženie vôbec nemajú, alebo je riešené inak.

Niektoré odrážadlá môžu byť vybavené zarážkou proti pretočeniu riadidiel. Vďaka zarážke nedôjde k pretočeniu riadidiel, takže sa zabráni pádu dieťaťa z odrážadlá.

Pneumatiky a kolesá

Pri pneumatikách sa zamerajte na výrobný materiál a vzorek. U kolesá všeobecne na stredovú časť a ložiská.

Pneumatiky

Odrážadlá môžu mať kolesá vybavené pneumatikami nafukovacími alebo nenafukovacími.

Nafukovacie

Odrážadlá s nafukovacími kolesami dobre odpruží koleso v teréne, umožňujú rýchlejšiu jazdu, ale na druhej strane pridajú na váhe (kľudne až o 1 kg). Ak je pichnete, bude oprava ľahká.

Nenafukovacie

Ich výhodou je to, že je nepíchnete a navyše sú ľahká, takže nepridajú na celkovej váhe detského odrážadla. Nevýhodou je však menšia odpruženie, takže sa nehodia pre jazdu v teréne a tiež sa nemusia tak dobre točiť, ako kolesá gumová (ale to je záležitosť predovšetkým ložísk).

Kolesá môžu byť vyrobená z kompaktnej penovej hmoty – najčastejšie sa predávajú pod názvom EVA pneumatiky, je však možné sa stretnúť aj s ich skompletovaním v malej vrstve plastu. Obe dve prevedenia môžete trošku stlačiť a kolesá sú tichá. Rozhodne by sme nezavrhoval nenafukovacie kolesá, pretože dnes už sa jedná o moderný materiál, ktorý sa ani trochu nepodobá tvrdému plastu, ktorými sú opatrené tá najlacnejšie odrážadlá (odstrkovadlá) na trhu, pre ktoré je charakteristické otravné hrkanie.

Vzorek

U niektorých odrážadiel je možné si vybrať aj vzorku pneu. Na výber je buď klasický jemný, alebo hrubší, hodiaci sa skôr do terénu. Čo sa funkčnosti týka, nemá vzorka na jazdu žiadny zásadný vplyv, takže sa jedná skôr o dizajnovú záležitosť.

Kolo

Kolo je dôležitou spojnicou medzi odrážadlom a povrchom, preto si ho dobre všímajte aj pri výbere.

Stredová časť

Stredová časť kolesa môže byť vypletená drôty rovnako, ako to majú klasická kolesá. Najviac totiž záleží na kvalite prevedenia. Pokiaľ budú plastové alebo kovové lúče kvalitné, pokojne si vyberte odrážadlo s touto stredovou výplňou kola. Navyše veľkosť kolies je zhruba 12 „, jedná sa teda o malé kolieska.

Ložiská

Ložiská v kolesách majú veľký vplyv na to, ako sa budú otáčať kolesá. To má priamy vplyv na kvalitu jazdy. Kvalitu ložísk spoznáte podľa roztočenie kolesa. Podľa toho ako dlho sa točí, tak je kvalitná jeho ložisko. Čím dlhšie sa koleso točí, tým lepšie. Roztočením kolesa tiež spoznáte vycentrovanie. Kvalita ložísk sa podpíše na tom, ako rýchlo a ľahko sa na odrážadle pôjde.

Blatníky

Blatníky nie sú pri výbere tak dôležitým parametrom, na ktorý je potrebné sa zamerať. Rovnako von v prípade dažďa asi chodiť nebudete, takže nie je potrebné, aby blatníky odrážadlo malo. Ak ste si vybrali produkt s blatníkom, pozrite sa, akým spôsobom je k nemu primontovaný. Ak sa nachádza na sedlové tyči, ktorú budete časom dvíhať (v závislosti od rastu vášho malého), nebude blatník po zdvihnutí sedla plniť svoju funkciu, pretože bude príliš vysoko a chrbát vášho dieťaťa rovnako neochráni.

Ideálný blatník by mal vždy ostať v takej polohe, aby naozaj plnil svoju funkciu, teda zabraňoval vode, aby čakal na chrbát vášho malého.

Hmotnosť odrážadlá

Váha je dôležitá nielen pre deti, ale aj pre rodičov, pretože sa vám iste veľmi často stane, odrážadlo ponesiete práve vy.

Na trhu sú k dostaniu odrážadlá vo váhovom rozpätí od 3,5 kg do 5,5 kg, čo je prijateľné. Deťom sa dobre ovládajú, rodičia si jeho nosením neodrovnají chrbát. Ak je rozdiel medzi jedným a druhým modelom napríklad len 100 g, nemá cenu nad hmotnosťou premýšľať v prípade, že vám iné parametre úplne vyhovujú. Iná váha sa prejaví až v prípade, že je rozdiel medzi „vozidlami“ v poriadku kilogramov. Zohnať sú však aj odľahčené modely vážiace 2-3 kg, za tie si však pomerne priplatíte.

Pre malé deti staré 18-24 mesiacov je lepšie voliť skôr ľahšie výrobok (záleží však aj na tom, akú stavbu tela má vaše dieťa). Menšie deti, staré približne 17 a 18 mesiacov, by mali mať odrážadlo s hmotnosťou zhruba 3,6 kg. Pripravte sa však na to, že sedadlo bude veľmi nízko. Pre dvojročné deti je vhodné zvoliť odrážadlo o váhe 4 kg (spravidla bude mať nafukovacie pneumatiky a brzdy). Starší, zhruba 2,5 roka, v pohode zvládnu ovládať aj odrážadlá ťažšie ako 4 kg. Len pre predstavu, niektoré deti už od 3 rokov zvládnu jazdiť na bicykli, ktoré váži 8 kg a viac.

Čo ovplyvňuje hmotnosť

Váhu výrobku ovplyvňuje nielen výrobný materiál, ale tiež použitá výbava a doplnky. Ak sa rozhodnete pre výrobok bez nafukovacích pneumatík, môže byť jeho váha až o 1 kg menšia ako u odrážadlá s nafukovacími pneumatikami a kovovými ráfiky. Ďalšie gramy pridáva brzda, tá môže celkovú hmotnosť ovplyvniť až o 500 g. Zabudnúť nesmieme ani na penové sedlo, ktoré bude síce mäkučké, ale ťažšie ako plastové sedadlo opatrené koženkou.

Váhu ovplyvňuje:

 • brzda,
 • typ sedátka,
 • typ pneumatík.

Nosnosť

Nosnosť uvádza to, koľko kilogramov odrážadlo unesie. Stretnúť sa môžete s pomerne slušným rozsahom 25-75 kg. V prípade nosnosti 75 kg sa jedná o hraničnú nosnosť, nie maximálnú. To by potom na ňom do práce pokojne mohol jazdiť aj otecko alebo mamička. Skôr ide o to, či sa jedná o odporúčanú alebo hraničnů nosnosť. Odporúčaná znamená, že je to maximálna hmotnosť pre to, aby „koleso“ dobre jazdilo. Hraničnů môžeme prirovnať k tomu, že ak hranicu prekročíte, „koleso“ sa napríklad zlomí.

Môžete sa teda riadiť tým, že sedemročné dieťa na odrážadlo už nepatrí. Jazdiť by na ňom mali deti ideálne do 25-30 kg.

Brzda

O tom, či zaobstarať odrážadlo s brzdou alebo radšej bez, sa výdatne diskutuje. Niekto by sa rozhodne nikdy nerozhodol pre odrážadlo bez brzdy, iní zase tvrdia že je montáž brzdy zbytočná. Nejde však jednoducho povedať, na koho strane je pravda.

U brzdy je veľmi dôležité, ako je nastavená. Dieťa by malo byť schopné ju bez problémov stlačiť. Existujú totiž aj také, na ktoré nemá dieťa v rukách silu. Ak sa rozhodnete pre variantu s brzdou, dieťa sa naučí ako s brzdou zaobchádzať, najmä sa naučia „dávkovať“ citlivosť pri brzdení, čo potom využije pri jazde na bicykli.

Umiestnenie brzdy

 1. Predné koleso – predná brzda je často doplnkovou záležitosťou, ktorú môžete prikúpiť zvlášť a namontovať až v momente, kedy ju vaše dieťa cielene využije. Jednoduchšie je ju pripevniť na predné koleso, preto je najdostupnejšie a najčastejšou variantou.
 2. Zadné koleso – zadné koleso môžete mať osadené brzdou čeľusťovou, známu pod pojmom V brzda alebo brzdou bubnovú. Bubnové brzdy sú o niečo kvalitnejšie a každopádne bezúdržbové. V každom prípade však záleží na celkovej kvalite všetkých komponentoch a najmä na nastavenie.
 3. Nožná brzda – nožná brzda je na odrážadle umiestnená len ojedinele. Poznať ju môžete z klasických kolobežiek.

Pákovú brzdu na prednom kolese odporúčame pred kúpou vyskúšať. Vezmite svoje dieťa so sebou na predajňu a vyskúšajte, či bude vedieť brzdu dobre stlačiť. Ak by to šlo príliš tuho, nebude ju dieťa používať, vy si zbytočne priplatíte a odrážadlo navyše bude mať väčšiu hmotnosť. Brzda je však iba doplnkovým vybavením, pretože sa predpokladá aktívne brzdenia nohami.

Dobrá rada: Uvedomte si, že dieťa od 18 mesiacov do 3 rokov väčšinou brzdu použiť nevie, a teda brzdí nohami. Napriek tomu, že sa jej používaniu môžu naučiť už v 2,5 rokoch, rovnako ešte nebudú vedieť odhadnúť „dávkovanie“ brzdy, takže ich môže pri jazde skôr otravovať.

Pre brzdu sa môžete rozhodnúť v prípade, že je okolo vášho domu kopcovitý terén alebo je vaše dieťa veľa živé a jazdu si užíva každým dúškom. V týchto prípadoch vás môže upokojiť, že si dieťa jazdu môže pribrzdiť. Ak však bývate na rovine a vaše maličké je povahou skôr pokojné, nebudete brzdu pravdepodobne potrebovať.

Sedlo

Sedadlá môžete kúpiť buď mäkučká polstrovaná, ale v tom prípade sa pripravte na celkovú vyššiu hmotnosť odrážadlá, alebo sú k dostaniu tiež plastová sedla potiahnutá koženkou s vypchávkou. Tretí variantú sú len plastové sedla bez poťahu. Výhodou plastových sediel je nízka hmotnosť. V prípade, že vybrané sedadlo nebude dieťaťu „sedieť“, je možné zakúpiť aj iný typ.

Riadidlá

U riadidiel sa zamerajte na to, či je možné ich vysúvať. Pokiaľ ide totiž zvyšovať výška sedla, malo by ísť to isté aj u riadidiel. Po vysunutí sadla, je lepšie zvýšiť aj riadidlá, aby sa vášmu malému čo najlepšie išlo. Vo väčšine prípadov je možné zvýšenie o zhruba 5 cm, ak máte typ bez guličkového hlavového zloženia, je možné zvýšenie až o 10 cm. Existujú však aj odrážadlá s takou konštrukciou, u ktorých zvýšenie nie je možné. Výrobok je však navrhnutý tak, aby dieťaťu plne vyhovoval.

Pozornosť venujte aj zakončenie riadidiel čiže gripům. Jedná sa ideálne o gumové čierne časti na konci riadidiel. Poznať ich môžete aj z bežných kolies alebo elektrobicyklov. O elektrobicykloch sme viac rozpísali v článku Ako vybrať elektrobicykel. Gumové gripy sú obvykle zakončené zvýšeným lemom, ktoré zabraňujú tomu, aby deťom kĺzali ruky z riadidiel. Na trhu je možné naraziť aj na gripy molitanové, počítajte však s ich nižšou životnosťou. Ak sa sú gripy odretie alebo zničené kvôli tomu, že je deti často neopatrne pokladajú na zem, alebo zavadí o stenu, je možné ich vymeniť za nové. Dôležité je sa zamerať na ich správny priemer, aby na riadidlá dobre sedeli.

Bezpečnostné prvky

Odrážadlo samozrejme nie je plnohodnotný dopravný prostriedok a ako také nepatrí na cesty, ale len na chodníky či cyklotrasy. Aj napriek tomu je však dobré, aby bolo vybavené reflexnými prvkami alebo jasne viditeľnými farbami. Dobrú viditeľnosť zaistí aj detská reflexná bunda.

Zabúdať by ste nemali ani na detskú helmu. Možno, že sa vám to nezdá, ale odrážadlo dokáže ísť aj rýchlo, takže prilba je namieste. Navyše si tým dieťa buduje návyk do budúcnosti, keď bude jazdiť na „ozajstnom“ kole.

Doplnky

K odrážadlám je možné prikúpiť niekoľko doplnkov, vďaka ktorým si deti jazdenie ešte viac užijú. K dispozícii sú:

 • zvončeky, odrazky, blikačky,
 • košíky a tašky na riadidlá,
 • závodné číslo,
 • stojan,
 • popruh – ten je hlavne pre rodičov, slúžia na prenášanie odrážadlá z miesta na miesto,
 • ochranné návleky na topánky – opäť niečo pre rodičov, jedná sa o gumové návleky, ktoré sa pripevní na topánky, chráni ich tak proti odreniu a skorému vyšúchaniu,
 • pedále – niektorí výrobcovia umožňujú časom prikúpiť pedále so zotrvačníkom, vďaka ktorým koleso premeníte vo šliapací bicykel. Za pomoci zotrvačníka dochádza k intenzívnejšiemu prenosu energie zo pedálov. Ide tak o ideálný medzistupeň medzi odrážadlom a klasickým detským bicyklom.

Cena detských odrážadiel a odstrkovadiel

Odrážadlá je možné rozdeliť do niekoľkých cenových kategórií. Zohnať sa dajú výrobky od 40 €, ale aj za 200 €. Samozrejme s vyššou cenou stúpa i kvalita. Záleží na výrobných materiáloch, kvalite spracovania, ale aj na zemi, z ktorej sa produkt dováža.

Myslite aj na to, že ak zainvestujete do drahšieho výrobku, budete ho pravdepodobne môcť časom predať ďalej. U kvalitnejších odrážadiel sa nemusíte báť, že by za dva roky mali potrhané gripy, odreté sedadlo, zhrdzavené skrutky alebo poškodenú kostru. Okrem kvality však tiež záleží na tom, ako sa k výrobku budete správať. Avšak predať detské odrážadlo na bazáre pre vás môže byť výhodné.

Rady pre rýchly a presný výber správneho odrážadlá

Možno, že sa vám zdá výber správneho odrážadlá zložitý. Všetky predchádzajúce informácie sme pre vás zhrnuli do užitočných bodov, ktorých sa stačí pri výbere držať, a uvidíte, že to nie je žiadna veda.

 • Vyberte si 2-4 parametre, ktoré sú pre vás dôležité.
 • Zmerajte výšku vášho dieťaťa od rozkroku k zemi.
 • Zmierte sa s tým, že nie je možné vybrať odrážadlo, ktoré vždy splnia všetko, čo by ste si priali.
 • Odrážadlo nevyberajte príliš dlho, zbytočne odďaľujete radosť vášho malého z bezchybného darčeka!

Bezpečnosť počas jazdy

Jazda na odrážadle môže byť aj rýchla, celkovo už dieťa sedí na svojom prvom „kole“, takže je potrebné dbať na jeho bezpečnosť. Akými pravidlami sa riadiť?

 • Dieťa by pri jazde malo mať pevnú obuv, nie „nazúvaky“.
 • Nezabudnite používať helmu a chrániče lakťov a kolien, prípadne cyklistické rukavice.
 • Nikdy dieťa nenechajte jazdiť bez dozoru a pamätajte, že odrážadlo NEPATRÍ na cestu.
 • Jazdu na odrážadle trénujte, chce to čas, než vaše malé získa v jazde istotu.
 • Naučte dieťa správnu techniku brzdenia.
 • Ak pred vami bude kopec, naučte dieťa, aby pred ním zosadla a zišlo ho radšej pešo.
 • Nezabudnite ho naučiť aj tomu, že pred prechodom cez cestu musí zastaviť a počkať na vás. Odrážadlo cez cestu prenášajte radšej vy.
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
 1. Odpovedať
  Eva Matejčíková 27/03/2019 at 23:52

  My mame teraz perfektne super lahunke odrazadlo a nas maly je na nom ako pirat

 2. my sme hladali odolne, lahke a stylove a nasli sme ho – mame woom od cyklospeciality – a je naozaj velmi dobre

  Dajte nám odpoveď

  Čo vybrať
  Logo