Ako vybrať ohrievač dojčenských fliaš

Ohrievače dojčenských fliaš mamičkám uľahčujú ohrev mlieka a príkrmov a niektoré z nich môžu disponovať aj funkciou sterilizátora. Vďaka ohrievaču získate mlieko, Sunar alebo jedlo ohriate na optimálnu teplotu, takže sa nemusíte báť, že si vaše maličké popáli citlivý jazýček. Niektoré ohrievače fliaš dokážu teplotu i udržiavať, takže si dieťa nedopité mlieko alebo nedojedené jedlo môže dojesť neskôr a predsa teplé. Dobrým pomocníkom je pri príprave mlieka v noci.

Recenzie ohrievačov dojčenských fliaš

Do nášho testu ohrievačov dojčenských fliaš sme vybrali ako digitálne a multifunkčné prístroje, tak ohrievače určené len k ohrevu. Do zoznamu produktov sme zahrnuli aj jeden sterilizátor. Pri hodnotení sme sa zamerali predovšetkým na rýchlosť ohrevu a prácu so spotrebičom.

BBW 2000 Ohrievač dojčenských fliaš 3v1

Digitálny displejnie
Princíp ohrevuvodná kúpeľ
Funkcia keep warmáno
Funkcia sterilizovanieáno
Automatický vypínačáno
Individuálne nastavenie teplotynie
Individuálne nastavenie časunie
Ohrev stravyáno
Možnosť ohrevu v automobilenie

Bayby ohrievač dojčenských fliaš BBW 2000 ohrieva ako mlieko, tak rozmixované detské príkrmy. Funguje na princípe ohrevu vodné kúpele. Okrem ohrevu má tiež funkciu sterilizovanie predmetov.

Výrobok sa radí do lacnejšej kategórie, čo sa podpisuje na jeho celkovom výkone. Nemá digitálny displej a neumožňuje ani individuálne nastavenie teploty ohrevu alebo času ohrevu. Otočným voličom môžete iba vybrať, či chcete ohrievať fľašu s nápojom na 40 ° C alebo príkrm na teplotu 70 ° C. V prípade, že chcete sterilizovať predmety, otočíte voličom do polohy 100 ° C.

Akonáhle sa voda okolo fľaše alebo misky s jedlom ohreje na požadovanú teplotu, vypne sa svetelný ukazovateľ. Dosiahnutá teplota sa teda meria pri vode nie priamo u pokrmu, ktorý v ňom ohrievate. Teplota mlieka alebo pokrmu bude pravdepodobne nižšia. Teplota sa udržuje tak dlho, dokiaľ spotrebič nevypnete.

Ohrievač nie je vhodný pre dojčenské fľaštičky Avent ani Tommee Tippee. Sterilizovať môžete cumlíky a ďalšie drobnejšie príslušenstvo, ale fľaštičky prístroj sterilizovať nevie. Z hľadiska užívateľského hľadiska ho nehodnotíme príliš prakticky a svojim výkonom je porovnateľný s ohrievaním pokrmov či mlieka vo vodnom kúpeli v hrnci.

 • ohrev i sterilizovanie
 • udržiavanie teploty
 • nastavenie teploty
 • nekompatibilné s bežné dostupnými dojčenskými fľašami
Zistiť cenu

Bayby BBW 2010 Ohrievač fliaš

Digitálny displejnie
Princíp ohrevuvodná kúpeľ
Funkcia keep warmnie
Funkcia sterilizovanienie
Automatický vypínačáno
Individuálne nastavenie teplotynie
Individuálne nastavenie časunie
Ohrev stravyáno
Možnosť ohrevu v automobileáno

Mlieko alebo pokrm pre vaše maličké môžete vďaka ohrievaču Bayby BBW 2010 ohriať aj na cestách. Súčasťou balenia je totiž okrem držiaku na mlieko a fľaše tiež adaptér do auta. Zadná strana prístroja je označená dvoma ikonami. Podľa toho, kde pokrm ohrievate (vonku X v aute) stlačíte ikonu a pripojíte buď do siete, alebo do batérie auta.

Ohrievač nemá termostat, takže si nemôžete navoliť stupeň ohrevu. Mlieko aj rozmixovanej príkrmy sa ohrievajú na jednotnú teplotu 37 ° C. Po ukončení ohrevu sa vypne svetelná kontrolka, čo značí dokončenie procesu. Ohrievač nemá funkciu udržiavanie teploty.

Prístroj pracuje na princípe vodné kúpele. Potrebné množstvo vody vyčítate z návodu a odmeriate pomocou odmerky, ktorá je súčasťou ohrievacie základne. Prakticky sa nám javí držiak na ohrievanie pohárov s príkrmom, ktorý má vhodné úchytku. Do ohrievača sa zmestia všetky typy fliaš. Držiak na fľaše disponuje redukčným krúžkom, ktorý využijete v prípade, že je vaša fľaštička skôr užšieho objemu.

Ohrev závisí od množstva mlieka alebo jedla a tiež na nádobke, v ktorej ohrievate. Dĺžka ohrevu sa u rovnakých objemoch líši v prípade, že ohrievate doma alebo v aute. Tento rozdiel môže byť v závislosti na objeme aj 10 minút. V aute je ohrev vždy o niečo pomalší.

Pri používaní ste limitovaní tým, že si nemôžete nastaviť individuálnu teplotu. Trošku nám chýba aj funkcia udržiavania teploty, ktorá je v súčasnej dobe takmer štandardom väčšiny ohrievačov detského mlieka.

 • pre všetky typy fliaš
 • ohrieva mlieko aj príkrmy
 • automatické vypnutie
 • chýba termostat
 • nemožnosť vlastné regulácia teploty
Zistiť cenu

Topcom ohrievac 301 3v1

Digitálny displejnie
Princíp ohrevuvodná kúpeľ
Funkcia keep warmáno
Funkcia sterilizovanieáno
Automatický vypínačáno
Individuálne nastavenie teplotynie
Individuálne nastavenie časunie
Ohrev stravyáno
Možnosť ohrevu v automobilenie

V ohrievači detských fliaš Topcom môžete ohrievať nielen mlieko, ale aj kašovitú stravu alebo sterilizovať cumlíky, fľaše a ďalšie dojčenskej veci. Ohrievač je vhodný pre všetky dostupné typy fliaš, a to aj pre široké fľaše od Avent, MAM alebo NUK.

Disponuje termostatom, ktorý je schopný udržať teplotu tak dlho, ako potrebujete. Má tri stupne. Prvý stupeň ohrieva mlieko zhruba na 40 ° C, druhý stupeň je vhodný pre ohrev rozmixovaného jedlá, ktoré ohrieva na 70 ° C, tretím stupňom je sterilizovanie na 100 ° C. V prípade, že chcete teplotu udržať, stačí na potraviny len položiť poklop. Pri sterilizovanie sa základňa a v nej sterilizované veci zaklopia nádobkou na jedlo.

Ohrev mlieka s objemom 240 ml bude pri lednicové teplote 7 ° C trvať pri termostatu na 70 ° C zhruba 10 minút. V prípade, že budete ohrievať fľašu so 150 ml mlieka o izbovej teplote 20 ° C, bude ohrev na 70 ° C trvať zhruba 7 minút.

Súčasťou balenia je aj miska na odšťavovanie, stolná miska a odmerka na vodu. Vďaka automatickému vypínaču sa prístroj sám vypne a pri poklese teploty sám zapne. Z hľadiska ovládania je všetko ľahké, ale chýba nám možnosť si navoliť presné stupňa ohrevu. Celkovo ohrev trvá pomerne dlho a to najmä ak ohrievate mlieko na 40 ° C. Regulátor termostatu disponuje niekoľkými vystúpenými výbežky, takže je ukazovateľ polohy zle viditeľný. Označenie stupňov okolo regulátora teploty sa ľahko zmazáva.

 • sterilizovanie
 • ohrev rozmixovaných pokrmov
 • udržiavanie teploty
 • príslušenstvo
 • chýba individuálne nastavenie
 • ohrev pomerne dlhú trvá
 • ohrev nie je presný
Zistiť cenu

Beurer JBY 52 ohrievač

Digitálny displejáno
Princíp ohrevuvodná kúpeľ
Funkcia keep warmáno
Funkcia sterilizovanienie
Automatický vypínačáno
Individuálne nastavenie teplotyáno
Individuálne nastavenie časuáno
Ohrev stravyáno
Možnosť ohrevu v automobilenie

Ohrievač dojčenských fliaš Baurer JBY52 je vhodný ako pre ohrev fliaš s mliekom, tak pre ohrev rozmixovaných pokrmov. Je možné doň vkladať ako nádobky plastové, tak sklenené. Typ materiálu má však vplyv na dĺžku ohrevu. Ohrievač je kompatibilný s bežnými dojčenskými fľašami a pohármi.

Ohrievač funguje na princípe vodné kúpele, čo znamená, že sa do neho leje voda (maximálne a minimálne hodnoty sú označené vnútri prístroja), ktorá sa zahrieva a tým ohrieva nádobu. Výrobok umožňuje ohrev aj udržiavanie teploty. Ak zvolíte ohrev (rýchloohrev), nastavujete dobu, počas ktorej sa mlieko ohreje na štandardných 37 ° C. Nastavenie doby je od 3 minút do 18 minút. Dĺžku ohrevu ovplyvňuje materiál fľaše aj množstvo mlieka, takže na najvhodnejšiu dobu ohrevu musíte prísť praxou.

Zvoliť si môžete aj udržiavanie teploty. Tu je možné nastaviť rozpätie od 37 ° C po 80 ° C. Teploty prevyšujúce 37 ° C sa neodporúčajú pre materské mlieko, pretože vyššia teplota ničí vzácne látky vo mlieku obsiahnuté.

Ohrievač disponuje digitálnym displejom, na ktorom sa ukazuje buď čas, alebo stupňa Celzia. Po dosiahnutí požadovanej hodnoty sa prístroj automaticky vypne. Signál pred dokončením je iba vizuálny a celkom iste by sa hodil skôr signál akustický. Je tiež nutné počítať s tým, že ohrev trvá trochu dlhšie. V návode sa síce píše, že mlieko o objeme 120 ml ohreje za 8 minút, ale to len za predpokladu, že má mlieko izbovú teplotu. Pokiaľ ho vytiahnete z chladničky, počítajte s minimálne 13 minútami pri funkcii rýchloohrevu.

 • kompatibilné s bežnými fľašami a nádobami
 • displej
 • nastavenie času a teplôt
 • chýba akustický signál
 • ohrev trvá dlhšie
Zistiť cenu

Philips Avent Elektrický parný sterilizátor 3 v 1 SCF284/03

Digitálny displejnie
Princíp ohrevupara
Funkcia keep warmnie
Funkcia sterilizovanieáno
Automatický vypínačáno
Individuálne nastavenie teplotynie
Individuálne nastavenie časunie
Ohrev stravynie
Možnosť ohrevu v automobilenie

Do sterilizátora dojčenských fliaš od Aventu ich vložíte až 6 naraz. V balení nájdete celkom 3 základne, takže si môžete vybrať, ktorá veľkosť je pre vás najprijateľnejšie a tiež, ktorá bude najvhodnejšia pre veci, ktoré chcete sterilizovať. Klasicky je vhodný pre cumlíky, cumlíky a dojčenské fľaše. Sterilizovať v ňom môžete aj odsávačky materského mlieka.

Pre svoju prevádzku potrebuje sterilizátor len 100 ml vody a celý proces trvá do 10 minút. Ak neodklopíte veko, sú predmety sterilné až 24 hodín. Na veku je praktické madlo pre prenášanie. Pri procese sterilizácie svieti kontrolka, ktorá sa po dokončení vypne. Po dokončení dôjde k automatickému vypnutiu prístroja. Než prejdete k ďalšiemu procesu sterilizácie, je potreba nechať prístroj najmenej 10 minút vychladnúť, inak nepôjde spustiť.

Vďaka malému množstvu vody potrebnému pre prevádzku je proces úspornejšie, než keby ste dojčenské potreby varili v hrnci s vodou. Prístroj má väčšie rozmery, ale pojme viac vecí a dobre sa skladuje.

 • sterilizácia až 6 fliaš naraz
 • možnosť sterilizácie kompletné materské odsávačky na mlieko
 • malá spotreba vody
 • automatické vypnutie
 • väčšie rozmery
Zistiť cenu

Čo je to ohrievač dojčenských fliaš

Ohrievač je špeciálne zariadenie, ktoré detské jedlo ohrieva buď vo vodnom kúpeli, alebo za pomoci pary. Stretnúť sa môžete aj s ohrevom pomocou vykurovacej špirály alebo na batérie. Teplota mlieka dosiahne optimálnej teploty, takže sa nemusíte báť, že by bolo príliš studené alebo snáď horúce. Podobne ako ryžovary aj ohrievače detských fliaš majú niečo ako funkciu keep warm, kedy udržujú požadovanú teplotu buď po určitú dobu, alebo tak dlho, dokiaľ prístroj nevypojíte z elektriny.

Ohrievač fungujúce na princípe vodné kúpele

Princíp fungovania je rovnaký, ako ten, ktorý používate, keď mlieko rozmrazujete alebo ohrievate v hrnci s vodou. Fľaša s materským mliekom sa ponorí do ohriatej vody, ktorá okolo fľaše cirkuluje. Jedlo alebo mlieko sa ohrieva pomalšie, ale nie je potrebné sa obávať vysokých teplôt, ku ktorým dochádza pri ohrievaní parou.

Výhodou vodného kúpeľa je šetrné otepľovanie mlieka, ktoré si maximálne udržia svoje živiny, protilátky a ďalšie podstatné látky pre zdravie bábätka. Tieto ohrievače sú tiež bezpečnejšie, pretože cirkulujúci voda je skôr teplá než horúca. Nehrozí tiež oparenia parou.

Ohrievač fungujúce na princípe vodnej pary

Tieto ohrievače pre svoj chod spotrebujú menšie množstvo vody. K ohrevu vody dochádza v oddelenej časti buď vykurovacím telesom, alebo varnou doskou. Para potom prechádza do časti s fľaštičkou a zahrieva mlieko.

Pri zahrievaní sa voda zo zásobníka dostane do kontaktu s tepelným telesom a začne sa produkovať para, ktorá ohrieva obsah fľaše. Aj keď je táto metóda ohrievanie rýchlejší ako vodná kúpeľ, je voda pomerne dosť horúca, čo môže viesť k zahriatiu vonkajšieho obalu fľaše na vysokú teplotu, ktorú musíte pred manipuláciou ochladiť. Ak by sa voda rozliala, môžete sa o ňu opariť.

Kvôli nerovnomernému ohrievanie pary môže viesť k nerovnomernému ohrevu jedla, čo môže mať bez dostatočného premiešania neblahé následky. Ak narazíte na časť, ktorá je horúca, môže si dieťa spáliť pusinku. Pri ohreve parou môže častejšie dochádzať k teplotám až 40 ° C, pri ktorých sa výživové látky z mlieka môžu začať zbytočne strácať.

Ako s ohrievačom dojčenských fliaš pracovať

 1. Do nádržky napustite kohútikovú vodu až po značku, v prípade, že výrobok rysku nemá, skontrolujte v návode, koľko vody sa má do nádržky naliať.
 2. Ohrievače fungujúci na báze vodné kúpele všeobecne potrebujú viac vody ako ohrievače parný.
 3. Voda by sa mala pri každom použití meniť. Existujú však výrobky, u ktorých voda v nádržke zostáva a až v momente, keď sa jej hladina dostane pod minimálnu úroveň, vyžaduje spotrebič doplnenie (upozorní vás na to).
 4. Do časti určenej pre fľaštičku, vložte fľaštičku. V niektorých prístrojoch bude fľaštička sedieť voľne, v iných môže byť vyžadované zacvaknutie.
 5. Nastavte ovládač na číselnom ukazovateli alebo nastavte presnú požadovanú teplotu.
 6. Stlačte tlačidlo štart a počkajte, kým sa prístroj nevypne.
 7. Na ukončenie ohrevu vás elektrospotrebič upozorní svetelným alebo zvukovým signálom.

Typy ohrievačov

Cena výrobku sa bude líšiť podľa toho, aké veľké požiadavky na neho máte. Okrem klasického ohrievanie môže vedieť aj ďalšie veci.

Multifunkčný ohrievač fliaš

Okrem ohrievanie fliaš umožňuje tiež udržiavať optimálnu teplotu po dlhšiu dobu. Problém ohrievačom fliaš nerobí ani ohrievanie stravy alebo rozmrazovanie. Rozmrazovanie je praktické v prípade, že mamička musí pracovať a o dieťa sa stará napríklad babička. Tá predpripravené jedlo len rozmrazí a nakŕmi dieťa.

Sterilizátory a ohrievače dojčenských fliaš

Niektoré modely umožňujú sterilizovať fľaše, cumlíky, cumlíky k odsávačkám materského mlieka a ďalšie pomôcky. Počas sterilizácie sa zničí všetky baktérie a bacily, ktoré by mohli narušovať detskú imunitu.

Vďaka sterilizátoru ušetríte hromadu času, ktorý by ste inak museli venovať zdĺhavému vyváranie v hrnci.

Cestovné ohrievače dojčenských fliaš

Vďaka cestovné variante môžete vášmu dieťatku jedlo pohodlne pripraviť aj počas jazdy v automobile. Drobnou nevýhodou je fakt, že ohrievanie trvá o niečo dlhšie. Pri klasických ohrievačov sa doba ohrevu pohybuje okolo 4 minút a menej. U ohrievačov dojčenských fliaš do auta, ktoré pre svoj chod nepotrebujú vodu, sa doba ohrevu môže dosiahnuť až 20 minút. Ohrievač je robustný, vyrobený z odolného materiálu, takže sa nerozbije ani vtedy, ak spadne zo sedačky. Pre prevádzku je potreba 12 V adaptér pre pripojenie do zapaľovania. Okrem fľaštičiek je možné v nich ohrievať aj rôzne poháre a hrnčeky, takže je ich využitie v podstate neobmedzené.

Digitálne ohrievače detských fliaš

Digitálne ohrievače sú novinkou. Dokážu vďaka pokročilej technológii automaticky vypočítať dobu potrebnú k ohrevu jedla. Ohrev je možné sledovať na digitálnom displeji a po dosiahnutí optimálnej teploty sa ohrievač sám vypne. Digitálne ohrievača si poradí s mliekom rôznych teplôt (chladené, mrazené atď.).

Výhody ohrievačov na dojčenské fľaše

Prečo by ohrievač nemal chýbať žiadnej mamičke? Prinášame vám prehľad jeho pozitívnych vlastností.

 • Jednoduchá obsluha,
 • rýchla a efektívna prevádzka,
 • jedlo je ohriate rovnomerne,
 • okrem mlieka sa v nich môžu ohrievať aj desiate alebo zeleninová pyré,
 • termostat pre dosiahnutie presnej teploty,
 • jednoduchá manipulácia a prenosnosť,
 • sú zachované vitamíny a živiny obsiahnuté v mlieku.

Dobrá rada: Dojčenské mlieko by ste nemali ohrievať na viac ako 37 ° C. Ak by ste ohrievali na vyššie stupne, stratí sa z mlieka najužitočnejšie látky, ktoré obsahuje.

Na čo sa zamerať pri výbere

Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na to, či ohrievač pojme akýkoľvek typ a tvar fľaše. Nemalo by záležať na tom, či používate úzku alebo bucľatú fľašu. Lacné ohrievače dojčenských fliaš sú väčšinou kompatibilné s klasickými tvarmi fľaše. Nikdy však neviete, kedy budete musieť prejsť na iný typ fľaše, ktorý by sa do ohrievača nemusel vojsť.

Zamerajte sa na to, aký materiál fľaše ohrievač ohreje. Môžete totiž naraziť na výrobky, ktoré nie sú kompatibilné so sklom alebo plastom.

Rozhodne chcete taký výrobok, ktorý sa po dosiahnutí určitej teploty automaticky vypne. Zaneprázdnená mama môže ľahko zabudnúť, že dala fľašu s mliekom ohrievať a kvôli prehriatiu môže mlieko stratiť svoje drahocenné živiny.

Je praktické, ak má ohrievač časovač. Počas používania zistíte, ktorý čas ohrevu je pre jedlo vášho bábätka najlepšie, a s tým budete v budúcnosti pracovať. Po uplynutí doby sa ohrievač vypne. Výhodou je, že budete vedieť, koľko času vám ohrev zaberie.

Ak často cestujete, mal by byť ohrievač fliaš ľahko prenosný, ľahký, ale pritom odolný. Musí sa pohodlne zmestiť do tašky na plienky alebo mať možnosť pripojenia do autobatérie. Vyhnite sa výrobkom, ktoré sú príliš veľké a majú veľké množstvo ďalších súčastí.

Ohrievač by sa mal ľahko udržiavať. Čím viac priehradiek bude mať, tým horšie sa bude čistiť. Do rôznych priehradiek totiž môžu natiecť tekutiny a potraviny. Jednoduché členené umožní jednoduché čistenie. Ak sa rozhodnete pre parné ohrievač, dajte si pozor, aby sa v ňom neudržiaval vodný kameň. Kontrolujte, či sú priestory s vodou dobre prístupné a ako ľahko ich bude môcť zvnútra čistiť.

Sterilizátory dojčenských fliaš

Sterilizátory majú za úlohu z detských fľaštičiek a ďalších detských potrieb odstrániť všetky baktérie, mikróby a bacily. Sterilizovať môžete buď v hrnci s vodou, čo je však časovo náročnejšie, alebo v špeciálnom prístroji. Na výber sú elektrické parné sterilizátory a sterilizátory do mikrovlnnej rúry.

Sterilizácia však nenahrádza klasické umývanie. Pred sterilizovanie je potreba veci dôkladne umyť. Detské fľaše aj cumlíky umývajte ihneď po jedle, aby v nich zvyšky jedla nezaschol a nezačali sa tvoriť baktérie. Sterilizovať môžete aj cumlíky, odmerky alebo nádoby, ktoré používate na prípravu mlieka.

Sterilizátory do mikrovlnnej rúry

Tieto výrobky sa teší väčšej popularite ako výrobky elektrické, a to predovšetkým kvôli bezpečnosti. Jedná sa o malý spotrebič, ktorý svojím tvarom pripomína menšie nádobku, do ktorej sa môže vojsť až 5 dojčenských fliaš a niekoľko cumlíkov či cumlíkov. Sterilizátor má pre toto náčinie rôzne priehradky. Do nádoby napustíte vodu, na mikrovlnke nastavíte výkon, čas a necháte v rúre prevariť.

Elektrické parné sterilizátory

Do sterilizátora napustíte optimálne množstvo vody, vložíte výrobky, zatvorte a spustíte. Dezinfikovanie trvá zhruba 10-15 minút. Po dokončení sa prístroj sám vypne. Ak sa rozhodnete pre elektrickú variantu, vyberajte výrobok, ktorý disponuje kontrolkou chladnutia. Predídete tak obareniu horúcou parou.

Prečo neohrievať detské pokrmy v mikrovlnnej rúre

Pre ohrev detských pyré, jedál alebo materského mlieka sa neodporúča používať mikrovlnná rúra. Kvôli nerovnomernému ohrevu by jedlo mohlo byť v niektorých častiach horúcé a v niektorých studené, čo by mohlo viesť k popáleniu pusinky vášho bábätka. Tieto „horúce“ body sa môžu utvoriť tak v pevnej či kašovitej strave, tak v strave tekuté.

Ohrievanie v mikrovlnnej rúre môže u materského mlieka viesť k strate prospešných enzýmov, živín a protilátok.

Materské mlieko by malo byť zahrievané maximálne na 37 ° C. Akonáhle teplota presiahne 40 ° C, začne sa zhoršovať nutričná a imunologická hodnota, ktorá je kľúčová pre zdravie dieťaťa. Degradácia materského mlieka pri ohreve na 40 ° C však nie je tak veľká ako pri ohreve nad 45 ° C. Štúdia z Universtity of Manchester hovorí o tom, že materské mlieko zahrievané 10 minút na 45 ° C stratilo len 10% svojich unikátnych látok. U zahrievanie na 55 ° C však už počas 1 minúty došlo k 50% strate nutrične aktivovaných enzýmov. Po 20 minútach zahrievania na 40 ° C nedošlo k významným stratám.

Ďalšie spôsoby ako ohriať materské mlieko

Okrem ohrievačov detských fľaštičiek je možné materské mlieko rozmrazovať a ohrievať aj inými spôsobmi. Vždy si však musíte dať pozor na to, aby mlieko pre bábätko nebolo príliš horúce a aby počas zahrievania nestratilo svoje prospešné vlastnosti.

Rozmrazovanie v chladničke

Ak sa rozhodnete pre rozmrazovanie materského mlieka v chladničke, uložte fľaštičku alebo vrecko s mliekom bližšie k dverám chladničky. V prednej časti je totiž teplota o niečo vyššia ako v zadnej časti, takže rozmrazovanie bude rýchlejší, ale pritom stále bezpečné. Mlieko by malo byť rozmrazené za 8 hodín. Pokiaľ po premiešaní narazíte na zľadovatenej kúsky, nechajte mlieko ešte rozmrazovať v chladničke alebo ho rozmrazujte pod studenou a následne teplou vodou.

Po rozmrazení ho radšej okamžite spotrebujte a znovu už nezmrazujte. Rozmrazené mlieko vydrží v zadnej časti chladničky až 5 dní.

Rozmrazovanie pod tečúcou vodou

Zmrazené mlieko v nádobe alebo sáčku môžete rozmraziť aj pod tečúcou vodou. S rozmrazovaním začnite pod vodou o málo chladnejšie ako je vaša izbová teplota. Potom teplotu postupne zvyšujte.

Rozmrazovanie pod zo začiatku chladnejšie vodou sa odporúča, pretože sa tak mlieko rozpúšťa plynulejšie. Ak by ste nádobku vložili ihneď pod horúcu vodu, mohlo by dôjsť k tomu, že okraje síce budú rozpustené, ale vnútri zostanú nerozpustené hrudky. Navyše týmto nešetrným postupom môžete zničiť drahocenné enzýmy, ktoré materské mlieko obsahuje.

Ak chcete pod teplú vodou ohriať mlieko, ktoré ste nechali rozmrazovať v chladničke, preskočte časť so studenou vodou a rovno zvyšujte teplotu teplej vody. Teplá voda by mala mať takú teplotu, pri ktorej sa ešte neodparuje.

Dostatočne rozmrazené mlieko spoznáte tak, že v ňom neplávajú kúsky nerozpusteného mlieka.

Teplá vodná kúpeľ

Mlieko môžete ohriať alebo rozpustiť v hrnci s vodou. Mlieko nikdy nerozmrazujte priamo v hrnci.

Do hrnca nalejte vodu a ohrievajte na strednej ohrev. Akonáhle sa voda začne odparovať, hrniec z platne zložte. Nenechajte vodu dôjsť až k varu. Do horúcej vody vložte nádobku s mliekom a počkajte, kým sa nerozpustí. S nádobkou môžete vo vode tiež krúžiť.

Po rozpustení fľaštičkou zatraste, aby sa teplota mlieka vyrovnala. Týmto spôsobom tiež zistíte, či vo fľaštičke nezostali nerozpustené kúsky.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo