Ako vybrať koberec

Už máte dosť studenej podlahy, ktorá vás každé ráno „privíta“ pri vstávaní z teplej postele? Nepáči sa vám vaše omšelé parkety, ale nechce sa vám podstupovať náročné brúsenie a lakovanie? Vadí vám hluk od susedov, alebo naopak pravidelne dostávate sťažnosti na vaše dupanie v byte? To všetko môžu byť dôvody na obstaranie nového koberca. Ako vybrať top koberec do bytu, domu aj kancelárskych priestorov? Je lepšie vlnený alebo syntetický, aký typ spracovania vlasu vybrať a oplatí sa investovať do drahšieho kúsku? Na to všetko si odpovieme v dnešnom článku.

Tipy, ako vybrať kvalitný koberec

V krátkosti uvedieme dôležité faktory, na ktoré sa zamerať.

 • Ak budete vyberať koberce v obchode, nebojte sa poriadne si ich prezrieť z líca i rubu, aby ste odhalili prípadné kazy. Určite sa nebojte starostlivo je ohmatať alebo sa opýtať na informácie predavača. Životnosť koberca udáva pomer hustoty vlákna k výške vlasu, preto ho pozorne preskúmajte.
 • Na rubovej strane koberca nájdete symboly, ktoré informujú o komforte daného kúsku, o vhodnom prostredí pre umiestnenie aj stupeň záťaže. Zaujímajte sa aj o to, či je vhodné koberec umiestniť na podlahové vykurovanie, ak sa vás to týka.
 • Samozrejme je nutné zvážiť, či vyberáte koberec do domácnosti alebo záťažový koberec do verejného priestoru (kancelárie, haly). Podľa toho si zvolíte dostatočne odolný typ. Pomôcť vám môžu aj recenzie kobercov na internete, ktoré zákazníci podrobili dlhodobému testu vďaka používaniu.

Starostlivosť o koberce a ich čistenie

Ak sa o svoje koberce budete dobre a pravidelne starať, určite sa nemusíte báť žiadnych alergií. Počítajte však s tým, že starostlivosť o koberce vyžaduje viac času ako iná podlahová krytina. Niektoré koberce sa však dajú aj prať.

Vašim najdôležitejším spojencom sa stane vysávač, ktorý odstráni väčšie nečistoty i prach. To je ale len začiatok. Aké sú ďalšie možnosti?

Čistiť koberce môžete štvoro rôznymi spôsobmi. Vždy záleží, z akého materiálu je ten váš vyrobený, aký vysoký má vlas a ako veľmi znečistený je. Dobrým vodidlom pre čistenie budú aj informácie na štítku od výrobcu. Pretože je čistenie celkom fyzicky náročné, môžete využiť aj odborníkov, ktorí používajú profesionálny tepovač na koberce.

Najlepší vysávače

NázovVysávanie tvrdých plôchVysávanie kobercovHlučnosťSpotrebaVýbavaCelkom
1.ETA 2517 90000Zistiť cenu85%80%60%60%60%
74%
Recenzia
2.Sencor SVC 1080TIZistiť cenu80%70%40%65%60%
68%
Recenzia
3.Sencor SVC 1030Zistiť cenu80%60%40%60%70%
66%
4.ETA Andare Animal 1493 90020Zistiť cenu80%60%40%60%70%
66%
5.Sencor SVC 730GRZistiť cenu80%60%40%60%50%
62%
6.Sencor SVC 510 GRZistiť cenu80%50%40%60%50%
59%

Suché čistenie

Čím vyčistiť koberec? Na pomoc si pozvite špeciálné peny či prášky z drogérie. Prípravky sú šetrné, a nemusíte sa báť, že by vám poškodili materiál či farbu. Pozor si dajte len na menej kvalitné koberce z prírodných vlákien, ktoré by sa poškodiť mohli a nie sú prateľné.

Mokré čistenie

Skvelá metóda, ktorá vyčistí aj silnejšie škvrny. Použijete prípravok, kefu a vodu. Ale pozor, nikdy namokro nečistite vlnené alebo hodvábne koberce! Zničili by sa. Mokré čistenie nie je vhodné ani v prípade, že pod kobercom máte parkety. Naopak oceníte podlahové vykurovanie. Na mokrý koberec v prvých hodinách vôbec nešliapte.

Vyklepávanie

Jednoduchý spôsob čistenia kusových kobercov. Stačí ich prehodiť vonku cez klepáč a vyklepať z nich prach aj drobné nečistoty.

Strojové čistenie

Využiť môžete špeciálne vysávače na mokré čistenie, ktoré skvele odstráni aj staré a zaschnuté škvrny. Výhodou je rýchlejšie schnutie a naozaj krásny výsledok.

Najlepší robotické vysávače

NázovPribližná cena (€)VýdržPrevádzkaCelkom
1.iRobot Roomba s9Zistiť cenu100084%99%
93%
Recenzia
2.Concept VR 3550Zistiť cenu80080%93%
88%
3.iRobot Roomba i7+Zistiť cenu70074%98%
88%
Recenzia
4.Xaiomi Roborock S7Zistiť cenu50074%95%
87%
Recenzia
5.Xiaomi Roborock S5 MaxZistiť cenu38074%92%
85%
Recenzia
6.Xiaomi Roborock S6 PureZistiť cenu35068%87%
79%
Recenzia
7.iRobot Roomba 976Zistiť cenu34063%87%
77%
Recenzia
8.Ecovacs Deebot T8Zistiť cenu70074%80%
77%
Recenzia
9.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop ProZistiť cenu26058%88%
76%
Recenzia
10.iRobot Roomba e5Zistiť cenu28058%87%
75%
Recenzia
11.Symbo xBot 5 PROZistiť cenu24058%87%
75%
Recenzia
12.Hobot LEGEE 688Zistiť cenu50068%77%
73%
Recenzia
13.iRobot Braava jet m6Zistiť cenu50058%82%
72%
Recenzia
14.Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 1CZistiť cenu20047%81%
67%
Recenzia
15.ETA Raggio 5225 90000Zistiť cenu30049%76%
65%
Recenzia
16.iRobot Roomba 676Zistiť cenu22052%71%
63%
Recenzia
17.iRobot Braava jet 240Zistiť cenu20048%70%
61%
Recenzia

Značky na koberci

Aby sa v kobercoch nakupujúci (ale i predajcovia) dokázali orientovať, je každý koberec označený piktogramami (symboly), ktoré poskytujú informácie o jeho vlastnostiach. Typická informácia je stupeň zaťaženia alebo či je možné používať kolieskové kreslo alebo stoličku. Najmä trieda záťaže je jedným z najdôležitejších faktorov pri výbere kvalitného koberca. Existujú tri základné triedy záťaže – domácú, komerčnú a priemyselnú. Každá z nich má tri stupne zaťaženie – miernu, strednú a silnú.

Medzi ďalšie zaujímavé informácie patrí fakt, či môžete pod kobercom mať podlahové kúrenie, či je vhodný na schodisko alebo do vlhkého prostredie – napríklad do kúpeľne k vani. Za zmienku určite stojí aj miera protišmykovosti, hlučnosti a alebo farebnej stálosti. Všetky tieto symboly môžete vidieť v nižšie uvedenej tabuľke.

 

Zdroj: avanti-koberce.cz

Výhody, ktoré vám koberec prinesie

Prečo sa rozhodnúť pre obstaranie koberce?

Chodidlá budú v teple

Ak nie ste masochisti, určite si neužívate pocit chladu, kedykoľvek v zime bosým chodidlom postavíte na studenú dlažbu alebo podlahu. Najlacnejšie a najrýchlejšie riešenie predstavuje pokrytie podlahy kobercom, ktorý sa postará o príjemné našľapovanie.

Pohodlie

Iste pre vás nebude žiadnym prekvapením, že koberec poskytne vašim nohám nielen teplo, ale aj pohodlie. Je oveľa mäkšie ako parkety alebo vinylová podlaha. To má svoje plus aj po zdravotnej stránke. Hrubá vrstva jeho vlákien dokáže skvele tlmiť vaše kroky, čo ocenia aj vaša chrbtica. Obľúbené sú aj plyšové koberce.

Zvuková izolácia

Koberce vie výborne znížiť hluk vo vašej domácnosti. Či už bývate v panelovom byte a vaše deti neustále pobehujú po izbách, chcete eliminovať klepanie a cvakanie papúč alebo potrebujete odhlučniť schody, bude koberec výborným riešením.

Zaujímavý bytový doplnok

Zatúžili ste po oživenie vášho interiéru, ale nechce sa vám robiť príliš komplikované a finančne náročné zmeny? Vyskúšajte oživiť domácnosť novým kobercom. Či už si vyberiete celoplošný alebo kusový typ, vaša spálňa či obývačka prekukne a naberie nový ráz.

Umenie pohrať sa s priestorom

Vhodný výber koberca môže opticky upraviť priestor. Pretože zvyčajne zaberá pomerne veľkú plochu, dokáže priestor presvetliť, zmenšiť aj zväčšiť, alebo rozdeliť na rôzne zóny – relaxačné, pracovné a ďalšie. Pri vyberaní pamätajte na to, že veľké vzory a tmavšie odtiene budú priestor opticky zmenšovať. Naopak vďaka svetlej farbe a dekoru s drobnejšími vzormi bude miestnosť pôsobiť priestrannejšie.

Hra pre deti

Koberce sú zvlášť vhodné pre deti. Nielen preto, že pre ich nôžky budú príjemné a skvele utlmí ich vyčíňanie, ale môžu deti nabádať k najrôznejším hrám. Určite ste sa stretli s detskými kobercami s dekorom mesta, ciest alebo napríklad skákacieho panáka. Hrací koberec do detskej izby miestnosť rozveselí a vašim ratolestiam poskytne novú možnosť hry.

Druhy kobercov podľa veľkosti

Než vyrazíte do obchodu alebo sa pustíte do surfovanie po internete, určite si budete musieť rozmyslieť, aký typ koberca budete chcieť.

Celoplošné koberce

Krytina, ktorá kompletne pokryje podlahu miestnosti. Pokladať sa môžu buď voľne, alebo sa lepia na podklad. Medzi ich výhody patrí jednotný vzhľad, či perfektné tepelné aj zvukové izolačné vlastnosti. Počas chvíľky s ním zamaskujete nepeknú podlahu. Niektoré koberce sú aj vonkajšie, vhodné napríklad na terasu.

Kusové koberce

Obľúbená varianta menších kobercov, ktoré sú perfektné ako doplnok na inú podlahovú krytinu. Majú veľa výhod. Nielenže skvele premení a zútulní interiér, ale podlahu chráni a sú príjemné pre nohy. Často sa umiestňujú k sedačke či vedľa postele. Ich nevýhodou je náchylnosť k samovoľnému posúvaniu po miestnosti a rýchlejšiemu opotrebeniu okrajov.

Koberce behúne

Elegantný dlhšie a užšie modely, ktoré sa výborne hodí hlavne do chodieb a predsiení.

Design

To, čo vás bude pravdepodobne zaujímať na prvom mieste, keď si vyberáte koberec do vášho domova, bude jeho dizajn. Jeho používanie vám musí robiť radosť. Na výber máte obrovské množstvo rôznych vzorov, farieb a odtieňov. Myslite na to, že tmavé farby a výrazné farby priestor opticky zmenšujú, ale pôsobí útulnejšie. Svetlé tóny naopak miestnosť zväčšia a dajú vyniknúť vášmu nábytku.

Materiál

Zvolený materiál platí za dôležitý parameter, ktorý sa neoplatí ignorovať. Podľa neho sa potom odvíja životnosť i údržba.

Syntetické koberce

Umelé vlákna sú pre koberce hojne využívaná. Sú cenovo dostupnejšie ako prírodné materiály, preto im ľudia často dávajú prednosť.

Výhody:

Syntetické koberce vás poteší nízkou cenou, odolnosťou proti roztočom – sú teda vhodné pre alergikov, širokým výberom vzorov a farieb sýtych odtieňov a slušnú odolnosťou.

Nevýhody:

V porovnaní s prírodnými materiálmi očakávajte nižšiu životnosť a väčšiu náchylnosť k poškodeniu hlavne v miestach, kde je zaťažíte nábytkom alebo sa po nich často chodí.

Polyamid (PA, nylon)

Najčastejšie využívaný materiál, ktorý možno zafarbiť na najrôznejšie odtiene a vytvárať z nich všelijaké vzorca. Vlákna sú väčšinou duté, dobre tepelne i zvukovo izolujú. Materiál má skvelú tvarovú pamäť – vlákna zvládne narovnať aj po dlhodobom zaťažení. Vhodný do domácnosti aj namáhaných komerčných priestorov.

Polyester (PES)

Dobrá voľba do domácnosti a pracovných priestorov, ktoré nie sú toľko namáhané. Poteší stálofarebnosťou aj odolnosťou proti škvrnám. Uvítajú je ochrancovia životného prostredia – najčastejšie sa PES vlákna vyrábajú z použitých PET fliaš.

Polypropylén (PP, olefín)

Zo všetkých syntetických materiálov je PP najlacnejší. Jeho cena je ale vykúpená nízkou stálofarebnosťou a odolnosťou proti škvrnám. Zle sa čistí a rýchlo zašpiní, preto ho určite neumiestňujte do často namáhaných priestorov. Jeho využitie je skôr dekoratívne.

Polyakryl (PA)

Umelý materiál najviac podobný tomu prírodnému. Je veľmi kvalitný, stálofarebný, s vysokou životnosťou a odolnosťou.

Koberce z prírodného vlákna

Ak ste milovníkmi kvality a tradícií, bude vás určite lákať koberec z prírodných materiálov. Historicky patrí medzi jednu z najstarších technológií, ako ľudia podlahovú krytinu vyrábali.

Výhody:

Krásne a pestré farby, dokonalé izolačné schopnosti – v suchom prostredí dodajú priestoru vlhkosť, v opačnom prípade vlhkosť pohlcujú. Ďalej vás čaká dlhá životnosť, vysoká odolnosť proti špinenie, perfektné pamäť vlákien, ktoré sa aj po dlhodobom zaťažení vrátia do pôvodnej podoby.

Nevýhody:

Po dlhšom čase hrozí pĺznutie vlákien. Medzi ďalšie nevýhody patrí vysoká cena a komplikovanejšie údržba.

Vlna

Najbežnejšou z prírodných materiálov. Krásne tlmí hluk, vie vylepšiť akustické vlastnosti miestnosti a perfektne izoluje. Je tiež vysoko odolný proti nečistotám, pretože obsahuje prirodzený tuk, ktorý odpudzuje nečistoty a nevsakuje rozliate tekutiny. Vlna môže pochádzať z rôznych zvierat – najčastejšie sa jedná o ovce, v exotickejších krajinách sa ale môžete stretnúť aj s kobercami z ťavej alebo kozej vlny.

Bavlna

Odolnejší ako vlna, ale menej pružná. Uzlíky na bavlnených kobercoch sú však odolnejšie a trvácnejšie ako na vlnenom.

Hodváb

Luxusný materiál, ktorý umožní vyniknúť aj tým najjemnejším vzorom. Naj koberce sú vyrobené z neho.

Rastlinné vlákno

K prírodným materiálom určite radíme aj rastlinné vlákno. Najčastejšie sa stretnete s morskou trávou, kokosovým vláknom či sisal materiálom (z listov agáve sisalové). Koberce z týchto materiálov majú útulný a prirodzený vzhľad, skvele pracujú so vzdušnou vlhkosťou a dajú sa ekologicky likvidovať. Výrobky z morskej trávy vás poteší svojou jemnosťou. Ak sa vám na ňu povedie niečo vyliať, ľahko tekutinu zotrite – je tak vhodný napríklad ako koberec do kuchyne. Sisalové koberce sa môžu pochváliť vysokou odolnosťou a mnohými farebnými odtieňmi. Kokosové vlákno sa zapáči hlavne milovníkom prírodného vzhľadu. Výborne ladí k rustikálnemu nábytku a z rastlinných vlákien má najnižšiu cenu.

Spôsob výroby

Technológia, pomocou ktorých sa koberce vyrábajú, sú rôzne. Tradičnú ručnú výrobu na tkáčskych stavoch postupne začalo nahrádzať priemyselné tkanie a šitie.

Tkané koberce

Radí sa medzi najkvalitnejšie. Tkať sa môžu ručne, čo momentálne zažíva renesanciu medzi drobnými remeselníkmi, alebo strojovo.

Všívané koberce

S týmito sa stretnete najčastejšie. Tvorí až 90% výrobkov na trhu. Pri ich výrobe sa priadza strojne všíva do podkladovej tkaniny, kde sa môže pre väčšiu odolnosť a stabilitu podlepiť. Tento typ kobercov je veľmi jemný a príjemný na dotyk.

Vpichované koberce

Najrýchlejší a najmenej nákladnou metódou je vpichovanie. Ako už iste tušíte, sú tieto koberce síce lacné, ale oveľa menej kvalitné. Vyrábajú je stroja vpichovaním vláken do nosnej vrstvy. Horná časť býva z kvalitnejšie priadze, z rubu je potom materiál stužený a zatiera sa lepidlom.

Konštrukcia nášľapné plochy

Veľmi dôležitý parameter, ktorý nám napovie veľa o životnosti a vlastnostiach koberca je konštrukcia nášľapnej plochy. Nášľapná vrstva sa skladá zo zvisle ložených vlákien tkaniny. Množstvo vlákien, ktoré sa nachádza na metri štvorcovom, potom určuje kvalitu a cenu výrobku. Stretnúť sa môžeme s týmito technológiami:

 • Strihaný vlas – Slučky, ktoré prechádzajú podkladom, sa zastrihávate na rovnakú výšku. Táto varianta je v domácnostiach veľa obľúbená, pretože vďaka nej koberec pôsobí jednotne a krásne na ňom vyniknú farby aj vzory. Toto sú koberce, ktoré sa nesešlapou.
 • Slučka – Prednosťou týchto kobercov je ich vysoká tvarová pamäť. Vlákna v slučke sú nesestřižená a ľahšie sa vracia do svojej pôvodnej podoby. Hodia sa preto do namáhaných priestorov. Naraziť môžete aj na koberce sa štruktúrovanou slučkou, ktorá im umožňuje vytvárať plasticky pôsobiace povrch.
 • Kombinácia slučiek a strihaného vlasu vytvára zaujímavý povrch, v ktorom vynikajú ako plastické vzory, tak farba. Navyše plastický vzhľad spoľahlivo zakryje opotrebovaniu.

Orientálne koberce

Ak patríte k milovníkom starožitností alebo si potrpíte na špeciálne doplnky, orientálne perzské koberce vás nadchnú. Ich účel bol na východe nielen dekoratívny, ale tiež určoval priestor k modlenie. Ich cena je veľmi vysoká, pretože remeselné spracovanie je extrémne náročné, vyžaduje veľa skúseností a množstvo trpezlivosti.

Vzory perzských a orientálnych kobercov sú nádherné a je po nich skoro škoda chodiť. Odrážajú fantáziu a predstavivosť tvorca, ktorý nemá žiadnu predlohu, ale vytvára ich v hlave. Odovzdávajú sa v rodine a mnohokrát môžu zobrazovať rôzne symboly daného miesta a jeho histórii. Viažu sa ručne, čo je proces, ktorý môže trvať dlhé mesiace aj roky. Na ich výrobu sa najčastejšie využíva hodváb.

Cena kobercov

Ako vás zrejme neprekvapí, cenu kobercov určuje kvalita materiálu a spôsob výroby.

lacné koberce

Najlacnejšie koberce sú tie, ktoré sú vyrobené z umelého vlákna, a to konkrétne z polypropylénu. U týchto kúskov počítajte skôr s dekoratívnou funkciou. Lacné koberce sú často riedke, nie sú odolné proti zaťaženiu, rýchlo blednú a zle sa čistí.

Zlatá stredná cesta

Stredná cenová trieda patrí kobercom z kvalitnejšieho syntetického materiálu ako polyamid alebo polyakryl. Vynikajú stálofarebnosťou, menšie náchylnosťou k poškodeniu, po zaťažení sa vie vrátiť späť do pôvodného tvaru.

Top koberce

Najlepšie a najdrahšie koberce sú tie ručne tkané, alebo vyrobené z prírodných materiálov ako vlna či hodváb. Ručné práce je veľmi cenená a náročná, rovnako ako kvalitné materiály. Očakávajte preto vysokú cenu. Na druhú stranu tieto koberce dlho vydrží, a napríklad perzské koberce sa dedia aj po generácie.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo