Recenzia Bosch WAX32KH2BY

Dnes si predstavíme jednu z najlepšie vybavených práčok na trhu. Značka Bosch hovorí za všetko – patrí medzi absolútnu špičku u domácich spotrebičov, preto môžete očakávať, že model Bosch WAX32KH2BY s vami bude veľmi dlho. Túto práčku možno pripojiť cez Wi-Fi do chytré domácnosti, ponúka celkom 14 pracích programov, samozrejmosťou je inteligentný systém, ktorý vhodný program sám odporučí. Ďalej sa môžete tešiť na automatické dávkovanie pracieho prostriedku, bezchybné určovanie teploty a množstva vody, a tiež veľmi tichá prevádzka.

Parametre

Energetická triedaC
Spôsob plneniapredné
Kapacita10 kg
Otáčky1600
Hlučnosť prania48 dB
Hlučnosť žmýkanie74 dB
Spotreba energie za 100 cyklov67 kWh
Spotreba vody za 100 cyklov4900 l
Účinnosť praniaA
Ůčinnosť odstreďovaniaA
Aquastopáno
Výška84,8 cm
Šírka59,8 cm
Hĺbka59 cm
Počet programov14
Dĺžka základného programu235 min.

Predstavenie

Pokiaľ milujete najnovšie technológie a chcete nimi zaplniť aj váš domov, bude sa vám práčka Bosch WAX32KH2BY veľmi páčiť. Koncentruje v sebe najnovšie funkcie, ktorými maximálne zjednoduší vaše domáce povinnosti. Ovšem počítajte s tým, že vás to niečo bude stáť. Cena tohto kúsku sa pohybuje okolo 1 000 €.

Práčka rozhodne ohromí veľkú 10kg kapacitou bubna. Disponuje predným plnením s veľkým priemerom dvierok (32 cm), takže sa do bubna oblečenia pohodlne vkladá. Voľne stojaca práčka má rozmery 84,8 x 59,8 cm a hĺbku 59 cm. Vďaka svojim veľkým rozmerom a kapacite sa hodí určite do väčšej a početnejšie domácnosti. Určite tiež nebude problém zaobstarať k nej sušičku, ktorú môžete postaviť na hornú dosku.

V prípade, že hľadáte bezpečný spotrebič, iste vás poteší veľmi kvalitný a prepracovaný Aquastop systém. Ten sa skladá z bezpečnostného ventilu na vodovodnom kohútiku, prívodné hadice v dvoch vrstvách, ktorá automaticky odľahčuje tlak, vane s plavákovým spínačom a čerpadla, ktoré vodu vypustí. Na tento systém navyše Bosch poskytuje doživotnú záruku.

Určite vás poteší aj veľmi tichý a úsporný motor EcoSilence Drive, ktorý sa neprehrieva, a šetrí tak nielen energiu, ale aj sám seba. Je veľmi tichý – hlučnosť pri praní dosahuje len 48 dB, pri odstreďovaní potom 74 dB už trochu horších. Dostanete na neho predĺženú záruku v dĺžke 10 rokov. Aby bola práčka ešte tichšie, má špeciálny steny AntiVibration, ktoré pohlcujú vibrácie.

Na pranie máte k dispozícii celkom 14 pracích programov. Pretože ale pračka patrí k chytrým spotrebičom, nemusíte si ich voľbou príliš lámať hlavu. Môžete ju jednoducho pripojiť cez Wi-Fi a aplikácia Home Connect si program navolí sama. Spustiť ho potom môžete odkiaľkoľvek. Medzi programy nechýba extra rýchly prác mód, pranie outdoorových odevov alebo džínsov. Tešiť sa môžete aj na automatické dávkovanie prášku.

Názov programuKapacita v kgMax. teplota (°C)Maximálny počet otáčok ot./min.
Bavlna10901 600
Bavlna farebné10901 600
Eco 40-6041 600
Ľahko udržateľné4601 200
Rýchly/mix2601 600
Jemné / hodváb240800
Vlna240800
Plákanie1 600
Odstreďovanie1 600
Auto 30°C3,5301 000
Džínsy / tmavé prádlo4401 200
Čistenie bubna1 200
Outdoor240800
Rýchly4401 200

Práčka má v ponuke celkom 14 programov, pričom sa do tohto zoznamu započítava samostatne tiež Plákanie, Odstreďovanie či Čistenie bubna, ktoré niektoré konkurenčné modely nezahŕňajú. K dispozícii máte klasiku typu Bavlna, Mix, ECO alebo Jemné bielizeň. K tomu navyše môžete využiť program pre outdoorové oblečenie, džínsy a tmavá bielizeň alebo rýchly program. Trochu nás prekvapuje, že tak drahý spotrebič neponúka program pre pranie perového oblečenie – do istej miery ho supluje program outdoor, ale nie úplne. Práčka disponuje inteligentným systémom typu Fuzzy logic, ktorý zváži vloženú bielizeň a prispôsobí teplotu i množstvo vody na pranie.

Programy nájdete prehľadne vypísané okolo otočného voliča, pomocou ktorého si vyberáte ten svoj. Ďalej samozrejme nechýba LCD displej, ktorý zobrazuje všetky dôležité informácie, ako je zostávajúci čas do konca prania, nastavená teplota, počet otáčok, detský zámok a ďalšie funkcie.

S voľbou správneho programu vám u tejto práčky pomáha hlavne automatika. V aplikácii Home Connect nájdete funkciu Easy Start. Stačí zadať farbu bielizne, druh, materiál a znečistenie a aplikácia sama vyhodnotí, ktorý program bude najvhodnejší. Potom už stačí práčku iba spustiť, čo napokon môžete urobiť pomocou telefónu pokojne v pohodlí vašej obývačky. Otázkou je či to niekto reálne využije. Pomocou Home Connect máte tiež k dispozícii vzdialenú diagnostiku.

Doplnkové funkcie

S praním bielizne vám pomôžu ďalšie vymoženosti. Patrí medzi ne napríklad:

 • Odložený štart – u tohto spotrebiča môžete pochopiteľne nastaviť odložený štart. Bohužiaľ výrobca v návode neuvádza konkrétne časové údaje.
 • Detský zámok – zabezpečí, aby sa deti nedostali k praciemu prášku alebo nepřenastavily vami preferované nastavenie programov.
 • Reload – funkcia, ktorá umožňuje prerušiť prací program, vložiť do bubna zabudnutú bielizeň. Následne program pokračuje tam, kde skončil.
 • Osvetlenie bubna – už nikdy sa vám nestane, že by ste v práčke zabudli nejaký kúsok čistej bielizne.
 • SpeedPerfect – ak by vám nevyhovovala dĺžka programu, môžete ho skrátiť až o 65% (a zvýšiť spotrebu energie)
 • EcoPerfect – umožňuje programom znížiť spotrebu energie až o 50% (a predĺžiť dĺžku programu)
 • Automatické dávkovanie pracieho prostriedku i-DOS – už nebudete musieť premýšľať, koľko prostriedku bude práčka potrebovať. Systém automaticky zvolí optimálne množstvo podľa množstva bielizne, typu materiálu a stupňa znečistenia. Dávkovací asistent ponúka priestor až pre 20 dávok pranie, preto nie je potrebné prostriedok dodávať pri každom praní.

Ako perie

Vzhľadom k tomu, že Bosch patrí medzi top výrobcov a práčka, ktorú je dnes v recenzii, vychádza približne na tisícku, určite neprekvapí, že perie úplne perfektne. Trieda účinnosti prania je samozrejme A, čo už ale tak obvyklé nie je trieda účinnosti odstreďovania taktiež A. Väčšina dnešných práčiek tejto hodnoty nedosahuje. Motor zvládne vyvinúť otáčky až 1 600 ot / min, takže bielizeň bude perfektne vyžmýkané. Na rovinu je dobré poznamenať, že lacnejšie práčky neperú o mnoho horšie. Hlavný rozdiel je však v kvalite spracovania, odstreďovanie a výbave všeobecne.

Jedná sa o chytrou práčku, ktorú môžete pomocou Wi-Fi pripojiť do aplikácie Home Connect. Tá vám uľahčia voľbu pracieho programu, takže o vaše bielizeň bude skvele postarané, plus zbytočne nebudete plytvať energiou či vodou. Práčka disponuje špeciálnym systémom 4D Wash, ktorý v pracom cykle zvýši otáčky a uprostred bubna plného bielizne vytvorí tunel. Vďaka tomu sa voda aj prací prostriedok dostanú ku každému kúsku vašich odevov.

Na výber máte 14 pracích programov, ktoré môžete navyše rôzne skracovať alebo ich spraviť ekologickejšie pomocou funkcie EcoPerfect. Aj veľmi ušpinené oblečenie zvládne tento model vyprať za 89 minút. Samozrejme sú k dispozícii skrátené programy pre menej špinavé odevy. Hlavu si nemusíte lámať ani s dávkovaním pracieho prostriedku, to za vás zvládne automatický dávkovací asistent.

Aby vaša bielizeň vydržala dlho ako nová, je bubon práčky vybavený špeciálnym systémom VarioDrum. Vďaka tomu je voda aj prací prostriedok rovnomerne rozdelený, bielizeň sa neťahá a nekrčí. Asymetrické lopatky ho opatrne obracajú vždy smerom do stredu, a to bez ohľadu na smer otáčania bubna. Niečo podobné majú všetky „lepšie“ práčky. Len každá svoju technológiu nazýva inak.

Na koľko vyjde prevádzka

Cena za jedno vypranie pri plnej kapacite (10 kg) pri programe bavlna. Údaje o spotrebe berieme priamo od výrobcu. Berie sa cena za energie, to znamená za vodu a elektrickú energiu. Cena pracích prostriedkov nie je zahrnutá. Ako cenu vody počítame 2,7 Eura za 1 meter kubický (1 000 litrov) a 0,15 Eura za 1 kWh.

 • Spotreba elektriny: 0,671 kWh
 • Spotreba vody: 49 l

Cena za jedno vypraní je teda cca (0,671 * 0,15) + (0,049 * 2,7) = 0,10 +0,132 = 0,232 Eura

To sú s ohľadom na kapacitu práčky skvelé hodnoty.

Zistiť cenu

Hľadáte lacnejšie spotrebič? Prečítajte si náš radcu Ako si vybrať práčku.

8.9 Total Score
Bosch WAX32KH2BY

Voľne stojaca práčka Bosch WAX32KH2BY patrí medzi dokonalé a chytré domáce spotrebiče. Uspokojí všetkých milovníkov moderných technológií, ponúka najnovšie systémy, hromadu pracích programov a je tak inteligentná, že perie skutočne skoro sama. Je veľmi tichá, objemná, rýchla a spotrebou si taky vedie pomerne dobre. Je už však na každom z vás, či chcete do tohto spotrebiča investovať tak vysokú čiastku, alebo sa uspokojíte s nejakou priemernou práčkou za polovičnú cenu, ktorá, úprimne, zvládne vyprať bielizeň obstojne a dostatočne.

Pranie
9
Žmýkanie
9.5
Programy
9
Hlučnosť
8
Výbava
8.5
Spotreba
9
KLADY
 • nteligentný spotrebič s možnosťou Wi-Fi pripojenie
 • automatická voľba programov
 • automatické dávkovanie pracieho prostriedku
 • veľmi tichá
 • množstvo funkcií
 • kvalitný výrobca s predĺženou zárukou
 • osvetlenie bubna
 • vysoká kapacita bubna
ZÁPORY
 • vysoká cena
 • väčšie rozmery
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo