Recenzia Metabo SBE 650

Vŕtačka Metabo SBE 650 je jednoznačne skvelým a spoľahlivým pomocníkom v prípade, že potrebujete niečo vyvŕtať, priskrutkovať alebo upevniť. Čo všetko vám vŕtačka ponúkne a prečo by si mala nájsť miesto aj vo vašej domácnosti?

Parametre

TypVŕtačka s príklepom
Max. otáčky za minútu2600
Hmotnosť1,8 kg
Výkon320 W

Výborná ergonómia aj vlastnosti

   

Metabo SBE 650 ponúkne skvelú ergonómiu. Vďaka tomu sa dobre drží a je pohodlná v ruke aj pri dlhšej práci. Celkovo jej prevedenie vyzerá robustne, takže o dlhú životnosť bude rozhodne postarané. Neurazia ani drobných remeselníkov, čo je vzhľadom na cenu rozhodne perfektné. Madlo je pogumované, takže vŕtačka nemá tendenciu vykĺzavať z rúk ani v prípade, že používate rukavice. K lepšiemu uchopeniu pomôže aj dodávaná prídavná rukoväť. Tú na vŕtačku ľahko namontujete a držanie vŕtačky sa tak posunie o ďalší level nahor.

Tlačidlo na ovládanie rýchlosti je skvele umiestnené, takže môžete regulovať otáčky podľa ľubovôle a aktuálnej potreby bez toho, aby sa vám vŕtačka zle držala v rukách. Regulácia otáčok je pohodlná aj počas prevádzky. Čo vás rozhodne prekvapí, je tichosť, s ktorou vŕtačka dokáže pracovať. Nie je nijako významne hlučná, teda, v bežnom móde. Akonáhle začnete využívať príklep, je vŕtačka rozhodne veľmi počuť. To už je ale údel príklepových vŕtačiek. Každá príklepovka o sebe dá poznať. Vŕtačka je vyrobená v Číne.

Technické parametre

Parametre vŕtačky Metabo SBE 650 sú úplne dostačujúce. Hmotnosť vŕtačky je 1,8 kg, takže aj pri dlhšej práci vás nebolia ruky. Výkon vŕtačky je 320 W, čo bohato stačí na bežné práce a vŕtanie otvorov s bežným priemerom. Výhodou je, že môžete v prípade potreby zapnúť príklep, čím pôjde vŕtanie rýchlejšie. Príklep sa tiež hodí v prípade, že vŕtate do materiálu, ktorý je odolnejší ako bežný múr alebo drevo. Vŕtačku sa neodporúča používať ako pohon napríklad na premiešavanie betónu. Bude však skvelou pomocníčkou na kolmé vŕtanie.

Je potrebné počítať s tým, že je vŕtačka vybavená elektronikou VARIO bez spätnej väzby k motoru. Čo to znamená? V porovnaní s typmi Vario Constamatic (snímanie prúdu motora) alebo Vario Tacho Constamatic (snímanie prúdu a otáčok motora) dochádza u tejto pri zaťažení k poklesu otáčok a nie k ich korekcii ako pri VC alebo VTC. Pri vŕtaní malých otvorov je však tento nedostatok zanedbateľný.

Čo sa týka otáčok, vŕtačka disponuje 2 800 otáčkami za minútu, čo je taký štandard, ktorý opäť dostačuje na domáce či drobnejšie remeselnícke práce. Tešiť sa môžete na elektronickú ochranu proti preťaženiu. Chýba ju však svetlo alebo iný typ podsvietenia.

Skľučovadlo

Metabo SBE 650 disponuje rýchloupínacím skľučovadlom. Vďaka tomu môžete napríklad vrtáky na drevo či do betónu ľahko vymieňať aj v priebehu práce. Nemusíte navyše zložito vyberať vrtáky pomocou kľúča, ako to býva u skľučovadiel na kľúč. Vrtáky navyše dobre držia, takže sa nemusíte báť, že by dochádzalo k nejakým nechceným pohybom pri práci.

Ak rýchloupínacie skľučovadlo zložíte, môžete do vŕtačky umiestniť aj bežný skrutkovací bit, čo sa hodí v prípade, keď potrebujete skôr aku skrutkovač než vŕtačku.

Vhodné priemery

Vzhľadom k vyššie zmieneným parametrom sa Metabo SBE 650 hodí na vŕtanie do týchto materiálov a týchto priemerov:

 • Priemer 16 mm do steny,
 • Priemer 14 mm do betónu,
 • Priemer 13 mm do ocele,
 • Priemer 30 mm do dreva.

Vŕtačka si skvele poradí s vŕtaním do betónu bez toho, aby sa príliš prehrievala. Je však vhodné pri práci s ňou robiť pauzy.

Hodí sa vedieť

Podľa skúsenosti jedného z užívateľov sa môže stať, že akonáhle vŕtačku začnete skúšať naprázdno, pri chode dopredu bude všetko v poriadku. Pri aktivácii spätného chodu sa však môže stať, že sa z vŕtačky začne ľanúť zápach spálenej elektroinštalácie, dokonca môžu byť v chladiacich štrbinách vidieť aj iskry. Po niekoľkých zmenách smeru vŕtania táto komplikácia takmer vymizne. Túto chybu by nemala snáď mať celá séria vŕtačiek, zrejme sa jednalo len o konkrétny produkt. Pokiaľ by sa vám však niečo také stalo, odporúčame, aby ste v tomto prípade výrobok radšej nepoužívali a reklamovali.

Radi by ste si pozreli iné recenzované vŕtačky?

Zistiť cenu
9Expert Score
Hodnotenie Metabo SBE 650

Vŕtačka Metabo SBE 650 ponúkne bežnému domácemu užívateľovi zaujímavý pomer cena/výkon, ktorý na trhu len tak neobjavíte. Vŕtačka sa dá považovať za veľmi kvalitnú pre hobby použitie. Nie je úplne vhodná na náročnejšie použitie, ale môžete sa spoľahnúť aj na dlhú životnosť aj pri pravidelnom používaní. Vŕtačka sa navyše dodáva v plastovom kufríku, takže ju môžete kedykoľvek zbaliť a preniesť, kam budete len potrebovať.

Plusy
 • rýchloupínacie skľučovadlo
 • rukoväť v balení navyše
 • prakticky plastový kufrík
 • vŕtačka disponuje príklepom
Mínusy
 • mohla by mať vyšší výkon
 • príklep je veľmi hlučný

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo