Recenzia MAKITA DDF485RFJ

Tento akumulátorový skrutkovač od známej značky Makita s rozmermi 169 mm na dĺžku, 78 mm na šírku a 255 mm na výšku zaujme svojou nízkou hmotnosťou. Spolu s akumulátorom váži iba 1,7 kg. Má tiež dosť slušnú kapacitu batérie, konkrétne 3 Ah, s dobou nabíjania 22 minút. V balení v kufríku tiež zákazník dostane ešte jednu náhradnú batériu na urýchlenie a uľahčenie práce. Užívateľ si môže vybrať z 2 rýchlostí. Poradí si ako s drevom, pri ktorom platí priemer vŕtania 38 mm, tak aj s oceľou, pri ktorej je to 13 mm.

Parametre

Typ batérieLi-ion
Napätie batérie18 V
Doba nabíjania22 minut
Kapacita batérie3 Ah
Náhradná batériaáno
Hmotnosť1,7 kg
Max. priemer vŕtania do dreva38 mm
Max. priemer vŕtania do ocele13 mm
Upínací rozsah skľučovadla1,5-13
Krútiaci moment50 Nm
Nastavenie otáčok2 rýchlosti
Príklepnie
Spätný chodáno

Rám

Samotná rukoväť nástroja má vynikajúce ergonomické vlastnosti. Tiež je takmer celá pokrytá materiálom z vlnitej gumy pre bezpečnejší a pevnejší úchop, takže človeku nevypadne pri práci z ruky ani vtedy, ak ju má spotenú. Otvory pre prívod vzduchu pre chladiaci ventilátor sú umiestnené po stranách. V zadnej časti je potom priestor na zaistenie prístroja druhou rukou pre väčšiu istotu a presnosť pri práci.

Tlačidlá a spínače

Na vrchnej časti prístroja nájdeme prepínač rýchlostí. Sprvu môže ísť prepnúť trochu stuha, ale za to sa aspoň nemusíte báť, že by ste ho omylom prehodili počas práce. Tlačidlo spätného chodu sa spína veľmi jednoducho a presne pomocou palca či ukazováka, záleží na aktuálnej polohe tlačidla.

Tlačidlo, ktorým sa prístroj spúšťa, reguluje otáčky plynulo. Pokiaľ práve používate 2. rýchlosť a potrebujete nižšie otáčky pre presnejšie vŕtanie, nemusíte prepínať na rýchlosť 1, pretože rýchlosť 2 môže fungovať aj pri nižších otáčkach.

Nastavenie krútiaceho momentu

V prednej časti nájdeme objímku na nastavenie krútiaceho momentu. Tá má celkom 21 polôh a navyše tzv. režim vŕtania, pri ktorom je sústredený všetok krútiaci moment z prevodovky priamo na vreteno. Prepínanie medzi jednotlivými polohami prebieha veľmi jasne s hlasným cvaknutím a menšou námahou.

Pri režime vŕtania nedochádza k charakteristickému praskaniu, ktoré je typické pri samovoľnom chode spojky v podobe dorazu vretena.

Kryt vŕtačky je síce plastový, ale všetky prvky, ktoré sú počas práce zaťažené, sú vyrobené z kovu. Nájdeme tu ložiská, ktorých vysokú kvalitu potvrdzuje absencia výraznejšej vôle vretena aj po pomerne intenzívnej a náročnej prevádzke.

Elektrický bezuhlíkový motor

Súčasťou tohto modelu je elektrický bezuhlíkový motor, ktorý má v prevádzke oproti kefovému motoru tieto výhody:

 • Menšie rozmery a hmotnosť pri rovnakom výkone hriadeľa.
 • Vyššia účinnosť, ktorá umožní využívať batériu dlhšie na jedno nabitie.
 • Nižší ohrev prístroja vďaka vyššej účinnosti a efektívnejší odvod tepla.
 • Nedochádza k strate výkonu pri použití elektronického spätného chodu.
 • Dlhšia výdrž kvôli absencii pohyblivých kontaktov a jednoduchšej konštrukcii.
 • Výrazne menší pokles krútiaceho momentu pri znížení otáčok motora tlačidlom.

Nedostatky tohto motora:

 • Vyššia cena tohto motora.
 • Závislosť výkonu na kvalite elektronických súčiastok a obvodov elektronickej riadiacej dosky motora.

Skľučovadlo alebo hlava

Zámok vretena umožňuje použiť skľučovadlo s jednou objímkou. Táto konštrukcia umožňuje výmenu nástrojov jednou rukou. Skľučovadlo má plastový, ale veľmi praktický zvlnený lem pre lepšiu manipuláciu. Nechýba ani protišmyková spojka, vďaka ktorej je možné nastaviť maximálny krútiaci moment.

Prezrite si ďalšie recenzované aku vŕtačky.

Zistiť cenu
9Expert Score
Hodnotenie MAKITA DDF485RFJ

Pri bežných opravách a úkonoch nie je žiadna úloha nad sily a možnosti tohto prístroja. Pri oboch rýchlostiach dosahuje vysoké otáčky, čo prácu zrýchľuje, ale neuberá na presnosti vŕtania. Odoláva preťaženiu, ale treba povedať, že sa pri náročnejšej práci trochu zahrieva. Je vybavený aj LED svetlom pre presnejšie zameranie plochy, ale občas svetlo tieni hlava vŕtačky. LED osvetlenie sa aktivuje po stlačení tlačidla a zostane svietiť asi 20 sekúnd po jeho uvoľnení. Výdrž batérie aj maximálny krútiaci moment 50 Nm si poradia ako s drevom, tak aj s oceľou, takže je táto akumulátorová vŕtačka vhodná ako pre bežného, tak aj pre náročnejšieho používateľa.

Výkon
9
Výbava
9
Plusy
 • rýchle nabíjanie
 • osvetľovacia dióda svieti aj po uvoľnení spúšte
 • ľahká konštrukcia
Mínusy
 • chýba príklep
 • zahrievanie

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo