Recenzia Samsung UE55TU8072 (Samsung UE55TU8002)

Hneď v úvode treba poznamenať, že trochu nečakane je predchodca tohto modelu model RU7100. Minuloročná RU8002 bola výrazne lepšie televízor a TU8072 nie je rozhodne rovnocennou náhradou. Na tom nie je zlého aj RU7100 mala kupcov a nemala ich málo. Len je dobré mať na pamäti, že TU8072 stojí o niečo nižšie. Napriek tomu môže byť pre špecifickú skupinu záujemcov lákavou voľbou. Poďme sa pozrieť aké sú jej silné aj slabé stránky.

Parametre

Rozlíšenie4K
Obnovovacia frekvencia50 Hz
PodsvietenieEdge
HDMI3
Priemerná doba odozvy18 ms
Local dimmingnie
Zobrazovacia technológiaLCD
Typ paneluVA
Podpora HDR10áno
Podpora HDR10+áno
Podpora Dolby Visionnie
Podpora HLGáno
Uvedenie na trh2020
Farebná hĺbka8 bitov + FRC
Pokrytie spektra DCI-P382 %
Pokrytie spektra Rec.202060 %
Výška70,7 cm
Šírka123 cm
Hĺbka6 cm
Výška (vrátane podstavca)78,3 cm
Šírka (vrátane podstavca)123 cm
Hĺbka (vrátane podstavca)25 cm
Váha14,2 kg
Odhadovaná spotreba za rok141 kWh
Dual tunernie
Wi-Fi2,4 i 5 Ghz
Sieťový vstupáno
USB (počet)2
Bluetootháno
Input lag v hernom móde10 ms

Porovnanie parametrov jednotlivých veľkostí

Rodina modelov Samsung TU8000 obsahuje 6 modelov s rôznou veľkosťou uhlopriečky. Nižšie nájdete porovnanie ich rozmerov, hmotnosti a spotreby.

Samsung UE43TU8072Samsung UE50TU8072Samsung UE55TU8072Samsung UE65TU8072Samsung UE75TU8072Samsung UE85TU8072
Uhlopriečka43 palcov = 139,7 cm50 palcov = 139,7 cm55 palcov = 139,7 cm65 palcov = 165,1 cm75 palcov = 190,5 cm85 palcov = 215,9 cm
Výška (cm)62,871,978,390,7104,8114,8
Výška bez podstavca (cm)55,964,470,78395,9104,5
Šírka (cm)96,4111,7123145167,4183
Hĺbka (cm)19,3252528,234,139,2
Hĺbka bez podstavca (cm)666666
Hmotnosť (kg)8,911,614,220,930,838,9
Príkon (W)125140145195250265
Energetická triedaAAAA+A+A+

Vzhľad

Neutrálne moderný dizajn umožní tv umiestniť do každej domácnosti. Nôžky stojanu sú od seba vzdialené 103 cm (u 55 palcov), takže to je veľkosť nábytku, ktorú potrebujete, aby na nich tv mohla pokojne stáť. Celkovo je tvar aj konštrukcia stojanu skoro rovnaká, ako bola vlani pri modeli RU7100. V zadnej časti nôh sú malé sponky pre kotvenie kabeláže. Vďaka tomu, že má prístroj bočné podsvietenie je relatívne tenký. 5,8 cm vyzerá veľmi dobre, ak tv umiestnite priamo na stenu.

Vzhľadovo je veľmi podobná rade TU7000. Rámček u TU8000 je čierny, zatiaľ čo u TU7000 je strieborný. Inak aj u takto lacných televízorov je štandardom veľmi tenký rámik okolo displeja. Je síce o pár milimetrov širšie ako u naozaj TOP modelov, ale v praxi si rozdiel prakticky nemáte šancu všimnúť pokiaľ televízory nemáte priamo proti sebe. Pri kompletizácii televízora nepotrebujete žiadny skrutkovač. Je to skladačka, ktorá do seba zapadne aj bez potreby skrutiek. Spracovanie je na slušnej úrovni, hoci sa nemôže rovnať vyšším radám. Všetko je pochopiteľne z plastu.

Konektivita je zaistená 3x HDMI (verzia 2.0), ale s podporou eARC. USB port máme dvakrát a sú k dispozícii vo verzii 2.0. Zaujímavosťou je aj staršie kompozitné porty pre možnosť pripojenia starého dvd alebo video prehrávača. Ďalej je tu klasika sieťový konektor, optický audio výstup alebo anténny konektor. Ako už je u Samsungu zvykom, nenájdete v ponuke konektor pre pripojenie slúchadiel. Niekoľko konektorov ústia priamo dozadu (1x HDMI, sieťový konektor), takže pri montáži na stenu môžete mať s pripojením (najmä HDMI kábla) problém.

Kvalita obrazu

K dispozícii máme klasický VA panel, ktorý je vybavený bočným podsvietením (Edge Lit). Obnovovacia frekvencia je 50 Hz, farebná hĺbka je 8 bitov + FRC. Ako už sme z posledných rokov zvyknutí, tak silnou zbraňou Samsungu je kontrastný pomer. Ani v tomto prípade to nie je inak. Jeho hodnoty dosahujú skoro 6 000: 1. Jednotnosť zobrazenie čiernej je na takto lacnú obrazovku prekvapivo dobrá. Nepatrne svetlejšie sa zdá stredná časť displeja, kedy je viac citeľný nádych do šeda. Ale nie je to nič výrazného a ľahko pozorovateľného. Televízor dokáže poskytnúť solídny čiernu farbu, ale to isté bohužiaľ nejde povedať o jasu. Čím tmavšia scéna, tým nižšia jas. Ten je výrazne menšia ako 500 nitov, dokonca dosahuje sotva len 350 nitov. To je naozaj veľmi málo. Zabudnite na HDR. Táto tv nemá schopnosti, aby ho dokázala slušne zobraziť. Navyše nevie Dolby Vision, čo je v súčasnosti najrozšírenejší formát pre HDR. Podporované sú formáty HLG, HDR10 a HDR10 +.

Z vyššie uvedeným riadkom je zrejmé, že tento televízor sa hodí primárne pre príjem klasického tv vysielania. Upscaling (prevod z nižšieho rozlíšenia do vyššieho) je na slušnej úrovni. Od minulého roku tam však nevidím žiadny zásadný pokrok. Pekne vyhladzuje hrany a nevznikajú žiadne artefakty. Slabším miestom je podanie pohybu. 50 Hz panel v spolupráci s technológiou Automotion Plus nie je celkom presvedčivý a u akčných filmov alebo športu môžete vidieť rozmazanie obrazu. Doba odozvy je 18 ms a input lag 10 ms. Treba uznať, že výborné hodnoty input lagu sú u Samsungu vykúpené vypnutím veľkého množstva post procesov. To je rozdiel oproti Sony, ktorá má vyššie input lag, ale zase lepší obraz v hernom móde. Pre hráčov stojí tiež za zmienku, že nepodporuje pokročilé herné technológie typu VRR (Variable Refresh Rate), FreeSync alebo G-Sync.

Vybavenie je skutočne len základné. Obrazový procesor je typu Crystal Processor 4K. A prístroj nemá funkciu lokálneho tlmenia (local dimming). Pozorovacie uhly sú ľahko podpriemerné aj na VA panel. K znateľnému skreslenie u farieb dochádza už okolo 30 °. Rozhodne ju nemožno odporučiť ak neplánujete sedieť priamo alebo skoro priamo pred obrazovkou. Pre tieto prípady je v danej cenovej relácii vhodné siahnuť po IPS panelu, typicky napríklad od LG. Do istej miery to platí aj pre zvládanie slnečných odrazov a z toho plynúce vhodnosť do miestností s viacerými slnečného svitu. Použiteľná tam je, ale čím prosvětleněší miestnosť je, tým viac (v tejto cenovej hladine) bude vhodnejšie IPS panel.

Pokrytie farebného spektra sa podľa očakávaní nemôže merať s QLED televízory. U DCI-P3 je to zhruba 82% u Rec.2020 je to 60% čo je hodnota, ktorá je porovnateľná s minuloročnou RU7100. Čo to znamená v praxi? Väčšina scén je tmavších než by mala byť. Najviac viditeľné je to v hernom móde, ktorý post processing obrazu oseká na minimum. Aj farebné prechody nie sú tak plynulé, ako by náročnejšie divák očakával. Opäť zopakujem, že pre bežné televízne vysielanie to nie je žiadna tragédia, ale pre HDR hry alebo Netflix je to obrie rozdiel, keď vedľa dáte televízor strednej triedy, ktoré má pokrytie farebného spektra a jas výrazne vyššia.

Systém

Operačný systém Tizen sme rozoberali už mnohokrát. Je rýchly, stabilný a užívateľsky príjemný. Aplikácie sa spúšťajú rýchlo a na výber ich je dostatočné množstvo. Po spustení televízora trvá zhruba päť sekúnd, než je plne pripravený na prevádzku. To je úplne dostatočná hodnota a oproti konkurencii vyložene nadpriemerná. Klávesy na diaľkovom ovládači nie sú podsvietené, ale s ohľadom na ich množstva to nie je žiadny problém. Ide totiž o ovládač „smart“ typu. U Samsungu je už niekoľko rokov štandardom a treba uznať, že sa používa naozaj ľahko. Ovládač má zabudovaný mikrofón a možno využívať hlasového ovládania. To je len v angličtine. Využitie hlasového ovládania (alebo vyhľadávanie) nie je tak bohaté, ako je tomu v prípade Android TV. Zaujímavosťou je, že má ovládač rovnakého typu ako high-end QLED modely.

Klasicky pod logom Samsung v spodnej časti displeja je fyzické tlačidlo, ktorým môžete prístroj v prípade núdze ovládať. Po jeho stlačení sa dokonca v spodnej časti obrazovky zobrazí nápoveda – stlačením sa pohybujete v menu, stlačením a podržaním potom zvolíte patričnú položku z menu. Ďalšou alternatívou je použitie mobilné aplikácie. Či už priamo oficiálne od Samsungu, alebo niektoré z neoficiálnych. Ich nevýhodou je, že často obsahujú vysoké množstvo reklamy. Ovládanie nie je tak pohodlné ako v prípade ovládača, ale ako krátkodobá náhrada (napríklad keď nemáte náhradné batérie), poslúži dobre.

TV má ambient mód. Táto funkcia je u Samsung televízor už pár rokov, zjednodušene povedané dokáže na obrazovke televízora zobrazovať fotky z telefónu, klasické tapety alebo trebárs len farbu okolitej steny. Takže z televízora sa razom stáva aj taký umelecký doplnok. Vtipné je, že vďaka vstavanému senzoru pre rozoznanie okolitého svetla televízor spozná, že ste v miestnosti zhasli svetlá. Sám potom stlmí svoj jas. Keď potom opäť rozsvietite, jas zvýši. Príjemná drobnosť a vďaka tomu vôbec nepôsobí rušivým dojmom. Za zmienku tiež stojí aj podpora Apple AirPlay 2. To znamená jednoduché zobrazenie obrazovky vášho Apple zariadenia na obrazovke televízora. Ani s Android telefóny nie je žiadny problém.

Zvuk

Zvukové vybavenie prístroja je skutočne základné. Skladá sa z dvoch 10 W reproduktorov. Už z toho je jasné, že na vyššej hlasitosti nedosiahneme a už od strednej úrovne hlasitosti je zrejmé skreslenia. Na druhú stranu sú dialógy pomerne zreteľné a nenáročnému divákovi (na ktorého tv celkovo cielia) bude stačiť. Ako obvykle by bol soundbar alebo externé repro výrazným zlepšením, ale práve s ohľadom na cenovku televízore nepredpokladám, že by väčšina jeho majiteľov chcela ešte investovať do ďalšieho zariadenia.

Samsung tv a slúchadlá

Poslednou dobou sa ku mne dostalo niekoľko otázok na to, či je možné k nových TV od Samsungu nejako pripojiť klasické slúchadlá (prípadne iné analógové audio zariadenie). Samsungy totiž už pár rokov nemajú klasický slúchadlový 3,5 mm jack. Prvou možnosťou je samozrejme využiť Bluetooth slúchadlá. Niekto však môže mať kvalitné a drahá klasická káblové slúchadlá a nová sa mu nechcú kupovať.

Tu môže pomôcť vecička, ktorá sa volá digitálne analógový prevodník (skratka DAC). Tú prepojíte cez digitálny optický audio výstup so svojou televíziou a z „druhej strany“ DAC zapojíte slúchadlá. DAC potrebuje napájanie, takže do nej ide ešte napájací kábel. Rozmery DAC sú v pár centimetroch, nemusíte sa báť, že by zaberal veľa miesta. A cena? Začína na 10 – 20 €, s tým že sú k dispozícii aj prevodníky za niekoľko stoviek. Tie sú pre skutočne náročných poslucháčov. Pre väčšinu divákov by mal stačiť prístroj okolo päťstovky. Nájsť ich môžete napríklad tu.

Je potrebné v televízore niečo upraviť v nastavení? Áno, ale nejedná sa o žiadnu zložitú operáciu. U Samsungu idete do nastavenia, vyberiete zvuk, ďalej expertné nastavenie a potom niečo ako „formát výstupu digitálneho audia“, mal by to byť hneď prvý riadok a v ňom vyberiete hodnotu „PCM“. Drobnou nevýhodou je, že vám pomocou diaľkového ovládača v takom prípade nepôjde upravovať hlasitosť, ale to by u slúchadiel nemalo moc vadiť. Väčšinou majú regulátor hlasitosti priamo na sebe.

Odporúčané nastavenie

Každá televízia (aj rovnaký model od zhodného výrobcu) je trochu iná, rovnako ako miestnosť, v ktorej budete tv sledovať. Preto berte toto nastavenie ako inšpiráciu, od ktorej sa môžete odpichnúť, nie ako pevnú dogmu.

Ak vám nezáleží na spotrebe a preferujete najvyššiu kvalitu obrazu za všetkých okolností tak skúste:

 • Nastavenia> Všeobecné> Eko riešenia> … Všetok povypínať.
 • Nastavenia> Všeobecné> Nastavenie Inteligentného režimu> Adaptívny jas> vypnúť
 • Nastavenie> Obraz> Režim obrazu> Film
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Kontrast> 45
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Jas> 10
 • Nastavenie> Obraz> Nastavenie pre pokročilých> Ostrosť> 0

Podporované typy súborov

Už od roku 2018 Samsung nepodporuje kodeky Xvid (video) a DTS (audio). Tento stav ďalej trvá. Xvid býva typicky použitý pre staršie filmy, ktoré sú uložené v avi súboru. Neznamená to, ale že tv neprehrá všetky avi súbory, len tie pre ktoré bol použitý uvedený kodek. Tieto filmy možno stále prehrať, ak ich budete púšťať napríklad z notebooku.

VideoAudioObrázkyTitulky
3GPAACBMPASS
ASFAIFJPEGSMI
AVI (ne Xvid)AIFFJPGSRT
FLVAPEMPOSSA
M2TSFLACPNGSUB
MKVM4ATTXT
MOVMP3TXT
MP4MPAPSB
MPEGOGG
MPGWAV
MTSWMA
SVI
TP
TRP
TS
VOB
VRO
WEBM
WMV

Konkurencia

Samsung je medzi lacnými televízory v predajoch veľmi úspešný. Už z toho vyplýva, že najväčšími konkurentmi pre predaja TU8072 budú ostatné modely Samsungu. Či už tie tohtoročné, alebo minuloročné. Na ich vzájomné porovnanie sa pozrieme. Alternatívou môže LG (aj keď ponúka IPS panely, ktoré majú iné výhody ako VA panely od Samsungu). Sony v najlacnejších spektrách LCD ponuky príliš konkurenciou nie je. Nedokáže väčšinou ponúknuť tak zaujímavú cenu a ani nijako neprevyšuje Samsung v kvalite obrazu.

Samsung TU7000 (TU7100)

Z pohľadu kvality obrazu je to skoro to isté, tzn. základný low cost. Rad TU8000 prináša navyše niekoľko vlastností. TU7000 má klasický old school ovládač, ako využíva napríklad Sony. Rad TU8000 už má moderný smart ovládač s menším množstvom tlačidiel. TU7000 nemá Ambient mód. Keď si predstavím typického kupujúceho veľmi lacného televízora, tak žiadny z uvedených rozdielov nehrá zásadnú úlohu. Pôjde teda o rozdiel v cene. A ak bude vyššia ako pár euro, verím že väčšina z nich zvolí TU7000 (alebo TU7100, ktorý sa líši len farbou). TU8000 totiž neponúka nič zásadného navyše.

Samsung RU7100

Hoci to z názvu nie je na prvý pohľad zrejmé, tak sa jedná o predchodcu TU8000 (napr. RU7172). Zjednodušene povedané, kým sa bude Samsung UE55RU7172 predávať a bude mať nižšiu cenu, opäť by som nad TU8072 neuvažoval.

Samsung RU8002

Minuloročná RU8002 bola veľa predávaná a nie je sa čomu diviť. Stále pomerne lacný prístroj, ale 100 Hz panel (od 55 palcov), výrazne lepšie pokrytie farebného spektra aj maximálny jas oproti TU8072. Škoda, že sa RU8002 už dopredáva. Zvlášť keď v súčasnej dobe stojí cca rovnako ako TU8072.

Samsung Q64T

Pre tých čo chcú rovnako kvalitnú tv ako TU8072 za menej peňazí je tu TU7000 / 7100. Pre tých, ktorí chcú niečo lepšie a nevadí im trochu si priplatiť je tu Samsung Q64T. Základný tohtoročný QLED síce nemá na rozdiel od minuloročnej verzie 100 Hz panel, ale má vyšší jas aj pokrytie farebného spektra. To ho rozhodne robí lepším televízorom, hoci ku špičke má stále pomerne ďaleko.

LG 55UN7300

Alternatíva s IPS panelom. Bohužiaľ aj s veľmi slabým jasom. Hlavný rozdiel oproti TU8072 sú výrazne lepšie pozorovacie uhly a o niečo lepší zvládanie pohybu než má Samsung. Na druhú stranu má výrazne horší kontrast a tiež nepodporuje moderné technológie typu VRR.

Porovnanie parametrov Samsung LCD (LED) 2021

TU85TU80TU71TU70
Dostupné veľkosti43, 49, 55, 6543, 49, 55, 65, 75, 8243, 49, 55, 65, 7543, 49, 55, 65, 75
Rozlíšenie4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)4K (3,840 x 2,160)
Farebná hĺbka8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC8 bitov + FRC
Typ paneluVAVAVAVA
Typ podsvieteniaDual LED Edge LEDEdge LEDEdge LEDEdge LED
Local DimmingNieNieNieNie
Obnovovacia frekvencia50 Hz50 Hz50 Hz50 Hz
Ultraširoký pozorovací uholNieNieNieNie
Dual LEDÁnoNieNieNie
HDR (High-Dynamic Range)ÁnoÁnoÁnoÁno
Obrazový procesorCrystal Processor 4KCrystal Processor 4KCrystal Processor 4KCrystal Processor 4K
Zvukový výkon20W20W20W20W
SubwooferNieNieNieNie
Konfigurácia reproduktorov2.02.02.02.0
Object Tracking SoundNieNieNieNie
Q-SymphonyNieNieNieNie
Active Voice AmplifierÁnoÁnoÁnoÁno
Operačný systémTizen 5.5Tizen 5.5Tizen 5.5Tizen 5.5
Wi-FiÁnoÁnoÁnoÁno
BluetoothAno (ver. 4.2)Ano (ver. 4.2)Ano (ver. 4.2)Ano (ver. 4.2)
BixbyÁnoÁnoNieNie
Herný režimÁnoÁnoÁnoÁno
Ambient módÁnoÁnoNieNie
AI UpscalingNieNieNieNie
HDMI3333
USB2222
ARCÁnoÁnoÁnoÁno
eARCÁnoÁnoÁnoÁno
One ConnectNieNieNieNie
TunerDVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2DVB-T2CS2
Zistiť cenu

Zaujímajú vás aj ďalšie recenzie? Skúste najlepšie porovnanie tv na internete.

6.5 Total Score
Skúsenosti s Samsung UE55TU8072

Hoci sa hodnotenie môže zdať trochu prísne, je nutné brať do úvahy, že sa jedná o jeden zo základných modelov ponuky. Samsung nám to trochu komplikuje číslovaním, ktoré tento rok výrazne zmenil. Doteraz predstavovali modely rady 8000 slušný pomer medzi cenou a výbavou a najmä pre menej náročných užívateľov sa jednalo a o veľmi zaujímavú kúpu. Tohtoročný TU8072 sa hodí pre naozaj nenáročných užívateľov, pre ktorých je nízka cena prioritou. Pre nich môže slúžiť dobre, len je treba počkať na vhodnú cenu. Rozhodne za ňu nedáva zmysel dávať viac ako 400 €. Na druhú stranu je tu nôž do chrbta z vlastných radov. Samsung UE55TU7172 ponúkne naprostej väčšine užívateľov ten rovnaký zážitok a najskôr bude vždy ešte o kúsok lacnejší.

Kontrast
6.5
Pozorovacie uhly
5
Farby
7
Konštrukcia
7
Dynamické scény
6
Funkcie a výbava Smart tv
7
KLADY
 • Použiteľný obraz pre klasické tv vysielanie
 • Rýchly a príjemný operačný systém
ZÁPORY
 • Nízky jas
 • Nemá Quantum Dots (horšia pokrytie farebného spektra)
 • Slabé pozorovacie uhly
 • Nemá Dolby Vision
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

1 komentár
 1. SAMSUNG UE55TU7172 nema Bixby

  Dajte nám odpoveď

  Skóre

  Čo vybrať
  Logo