Ako vybrať gymnastickú loptu (gymball, fitball, overball)

Rozhodli ste sa, že začnete cvičiť doma, alebo konečne uľavíte boľavému chrbtu gymnastickou loptou? Tak teraz už zostáva len vybrať tu správnu loptu presne pre vás. Dnes si povieme, aký je rozdiel v priemeroch gymballov a prečo je dôležité zvoliť správnu veľkosť, ktorý typ lopty sa hodí pre tehotné, a ktorý pre rehabilitácie alebo osoby s nadváhou? Je lepšie zainvestovať do dvojplášťového balóna so závažím, alebo stačí cvičebná pomôcka za pár euro? Pridáme aj tipy na cvičenie, údržbu a správne nafukovanie, aby vám gymball vydržal čo najdlhšie. Tak sa poďte začítať do kompletného nákupného radcu a vybrať tu najlepší gymnastickú loptu!

Recenzie gymnastických lôpt

Fitball je skvelá pomôcka, ktorá je vhodná skutočne pre každého. Dokáže nechať odpočinúť chrbtu u ľudí so sedavým zamestnaním alebo tým, ktorí trávia hodiny v aute. Zacvičte si s ním deti i dospelí. Pomáha udržať v kondícii seniorov aj nastávajúce mamičky. Vybrali sme pre vás päticu cvičebných balónov, ktoré si zasluhujú podrobnejšiu recenziu. Zamerali sme sa hlavne na kvalitu materiálu, nosnosť a pohodlie pri cvičení. Ste zvedaví, ktorá gymnastická lopta bude víťazom testu?

Ledragomma Gymnastik Ball Maxafe 65cm

Typklasický gymnastický
Rozmery65 cm
Materiálflexton silpower
Špeciálne príslušenstvonie
Protišmyková ochrana povrchunie
Anti-burstáno
Nosnosť400 kg

Medzi najobľúbenejšie gymnastické lopty na trhu môžeme zaradiť model Gymnastik Ball od značky Ledragomma. V našej recenzii posudzujeme gymnastickú loptu s priemerom 65 cm, výrobca ale ponúka celý rad balónov s rozličnými priemermi, preto môžete vybrať veľkosť podľa vašich preferencií. Značka je na trhu dlho a na jej výrobky je spoľahnutie. Podľa skúseností používateľov vieme, že životnosť Gymball Ledragomma pravidelne prekonáva 10 rokov.

Model od Ledragomma je určený k bežnému cvičenie, ale môžete ho využiť aj pre rehabilitácie, pre tehotenské cvičenia alebo ako náhradu stoličky. Je vyrobený zo zmesi materiálov zvané flexton silpowerm, ktorá zaisťuje cvičiacemu vysokú bezpečnosť. Na povrchu je hebký, zamatový, nepatrí teda medzi klasické PVC Gymball. Vďaka tomu je nielen príjemný na cvičenie, ale tiež sa na neho nelepí nečistoty, prach alebo vlasy zo zeme a pri tréningu nekĺže a nechladí.

Rozhodne poteší, že tento model je dvojplášťový. Viete tak, že veľa vydrží, jeho používanie je príjemné a v prípade, že by sa vám podarilo Gymball prepichnúť, môžete ho zalepiť, pretože vzduch z neho uniká postupne. Nosnosť balóna je 400 kg, takže sa skutočne nemusíte báť, že by ste ho preťažil. Model je vyrobený podľa noriem Európskej únie a neobsahuje ftaláty ani ťažké kovy.

Podľa užívateľských recenzií vieme, že lopta po rozbalení väčšine príjemne vonia, aj keď to samozrejme záleží na preferencii jednotlivých užívateľov. Určite vás ale po vybalení nečaká zápach typický pre PVC balóny. Vyberať môžete aj z množstva farebných odtieňov tak, aby sa vám cvičebná pomôcka hodila do interiéru.

V cene okolo 20 euro môžete získať skvelého pomocníka, s ktorým sa vám bude cvičiť naozaj dobre. Bohužiaľ súčasťou balenia nie je žiadna pumpička, preto sa budete musieť spoľahnúť na vlastné zdroje. Inak sa ale jedná o perfektnú voľbu.

 • skvelý materiál
 • dvojplášťový
 • vysoká nosnosť
 • overená značka
 • žiadny nepríjemný zápach po rozbalení
 • vyššia cena
 • pumpička nie je v balení
Zistiť cenu

Acra Overball 26 cm

Typoverball
Rozmery26 cm
Materiálzmes materiálov
Špeciálne príslušenstvoáno
Protišmyková ochrana povrchunie
Anti-burstnie
Nosnosť100 kg

Medzi najobľúbenejšie overbally, ktoré môžete zakúpiť, patrí určite model Acra. Pretože hodnotíme overball, nemôžeme samozrejme čakať typické vlastnosti, ktoré majú väčší gymnastické lopty. To sa týka hlavne nosnosti, ktorá je u tohto modelu iba 100 kg. Tá ale bohato postačí pre bežné užívanie. Ďalej balón nedisponuje systémom Anti-Burst, takže po jeho prepichnutí môže vzduch vo vnútri rýchlo vyjsť von. Avšak sa jedná o loptu s priemerom 26 centimetrov, preto nie je potrebné sa tohto nejako zvlášť obávať.

Acra overball využijete pre klasické cvičenie alebo tréning pilates, rovnako tak dobre poslúži ako úľava bedrovej chrbtice pre všetkých, ktorí majú sedavé zamestnanie a trápi je bolesť chrbta. Výrobca bohužiaľ neuvádza presné zloženie materiálu, vieme ale, že neobsahuje latex. Ak ste teda na túto látku alergickí, môžete si s kľudom pomôcku zakúpiť.

V balení nájdete okrem samotnú loptu aj trubičku, s ktorou ho môžete nafúknuť. Nie je treba tak zháňať pumpičku. Nafukovanie je pomerne jednoduché a ide dobre. Až budete mať balónik nafúknutý do požadovanej veľkosti / hustoty vzduchu, dierku zapcháte zátkou. V balení nájdete aj náhradnú zátku na gymnastickú loptu, v prípade, že by sa vám podarilo pôvodnú stratiť.

Vybrať si môžete z niekoľkých rôznych farieb. Čo sa štruktúry povrchu týka, nečakajte nič špeciálneho, overball je hladký, ale pri cvičení nekĺže. S cenovkou pod 5 € sa jedná o výborný produkt, ktorý si môže dovoliť skutočne každý.

 • nízka cena
 • trubička na nafúknutie a náhradný špunt v balení
 • neobsahuje latex
 • výrobca neuvádza presné zloženie materiálu
Zistiť cenu

inSPORTline Top Ball 85 cm

Typklasický gymnastický
Rozmery85 cm
MateriálPVC
Špeciálne príslušenstvoáno
Protišmyková ochrana povrchuáno
Anti-burstnie
Nosnosť600 kg

Ďalším výrobkom, ktorý sme pre recenziu vybrali, je model od značky inSPORTline s názvom Top Ball. Ak uprednostňujete kvalitu, ktorú ponúka rokmi overenie výrobcovia, bude tento gymball patriť medzi vašich favoritov.

Na rozdiel od modelu Ledragomma má tento fitball iba jeden plášť. Vyrobený je z kvalitného a odolného PVC materiálu, ktorý skvele pruží. Na povrchu balóna nájdete úzke vystúpené drážky, vďaka ktorým sa vám bude balón lepšie držať a nebude pri cvičení vyklzavať. Fitball od inSPORTline je vhodný pre bežné cvičenie, rehabilitáciu alebo ako sedací podložka miesto stoličky.

Ak by vám nepasoval veľkosť 85 cm, môžete si samozrejme vybrať priemer podľa vlastných preferencií. V porftóliu má spoločnosť inSPORTline niekoľko veľkostí i farieb.

Každopádne má tento gymball najväčšiu nosnosť zo všetkých recenzovaných balónov, a to celých 600 kg. To svedčí o veľmi pevnom plášti, ktorý bude náročné akokoľvek poškodiť. Súčasťou balenia je aj pumpička na nafúknutie.

 • overená značka
 • vysoká nosnosť
 • odolný materiál
 • pumpička v balení
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Lifefit Anti-Burst 65 cm

Typklasický gymnastický
Rozmery65 cm
MateriálPVC
Špeciálne príslušenstvonie
Protišmyková ochrana povrchuáno
Anti-burstáno
Nosnosť200 kg

Ak nechcete do tejto cvičebné a rehabilitačné pomôcky príliš investovať, máme pre vás skvelého favorita. Fitlopta Lifefit Anti-Burst 65 cm vás vyjde na necelých desať euro, napriek tomu získate dobrého parťáka pre sedenie, rehabilitáciu i tréning.

Tento kúsok je vyrobený z PVC materiálu a má iba jeden plášť. Na prospech je systém Anti-Burst, ktorý zaručí, že v prípade poškodenia bude vzduch z lopty vychádzať postupne a vy si tak neublížite. Povrchová úprava je klasická, po obvode nájdete v rozostupoch PVC drážky, ktoré uľahčujú manipuláciu s balónom a zaisťujú, aby vám pri cvičení nešmýkal.

Zo skúseností vieme, že materiál nie je príliš kvalitný. Mnohí používatelia sa sťažujú, že lopta nepruží, je príliš tvrdá a dokonca sa nedá nafúknuť na požadovanú veľkosť. Ak máte tú možnosť, radšej si vyberte inú značku alebo si fitball vyskúšajte v kamennej predajni. Zákazníci si tiež sťažujú na výrazný zápach, ktorý sa z lopty po vybalení line.

Vzhľadom k jeho nízkej cene ale nečakajte vysokú nosnosť. V porovnaní s ostatnými lopte má tento nosnosť iba 200 kg, čo samozrejme unesie aj silnejšieho človeka. Prezrádza nám ale menšiu odolnosť a menej tuhý materiál. Pri tomto gymballe nemôžete očakávať rovnakú životnosť, ako u drahších modelov.

Rovnako ako u iných aj tento kúsok môžete zakúpiť v rôznych priemeroch a farbách, tak, aby vyhovoval presne vašim potrebám. V balení žiaľ nenájdete pumpičku, takže bude potrebné zohnať nejakú vlastnú. Súčasťou sú ale dva špunty, čo sa určite hodí, ak by ste jeden stratili.

 • nízka cena
 • anti-burst a protišmyková povrchová úprava
 • nie príliš kvalitný materiál
 • pumpička nie je v balení
 • zápach po vybalení
Zistiť cenu

LIFEFIT NUTS 90×45 cm

Typklasický gymnastický
Rozmery65 cm
MateriálPVC
Špeciálne príslušenstvonie
Protišmyková ochrana povrchuáno
Anti-burstáno
Nosnosť200 kg

Posledný z recenzovaných modelov je LIFEFIT NUTS, zástupca physio roll. Tento typ sa vyznačuje špeciálnym tvarom, ktorý pripomína zemiak a vzniká spojením dvoch lôpt dohromady. Využíva sa hlavne na rehabilitácie alebo cvičenie s osobami, ktoré majú problémy s koordináciou pohybov a s rovnováhou, svoje využitie ale nájde aj pri bežnom tréningu.

Fitlopta Lifefit nuts je opäť vyrobená z odolného PVC materiálu podľa noriem EU, takže neobsahuje ťažké kovy ani ftaláty. Nosnosť má „len“ 200 kg. Našťastie je model tiež vybavený systémom Anti-Burst, takže v prípade poškodenia sa bude vzduch uvoľňovať postupne a nebezpečenstvo cvičiacim nehrozí.

Valček Physio roll sa môže pochváliť protišmykovou úpravou, ktorá zaisťuje vyššiu bezpečnosť pri cvičení. Pretože sa pre jeho výrobu použil PVC materiál, pripravte sa, že po rozbalení bude chvíľu zapáchať. Po určitej dobe by ale mal výrazný zápach zmiznúť, takže vás pri tréningu nebude obťažovať. Bohužiaľ nemáte ani na výber z viacerých farieb, k dispozícii je len zelená varianta.

Ako veľkú výhodu považujeme aj fakt, že túto cvičebnú pomôcku zakúpite už za desať euro. V porovnaní s konkurenciou, ktorú predstavuje napríklad Physio roll od spoločnosti Gymnic, ušetríte takmer štyridsať euro. Ten sa však môže pýšiť tiež kvalitnejším a odolnejším materiálom.

 • nízka cena oproti konkurencii
 • Anti-burst systém
 • protišmyková úprava
 • malá nosnosť
Zistiť cenu

Na čo všetko je gymnastická lopta dobrá?

Málokto v detstve neskákal na gymnastickej lopte. Ako deti sme na ňom milovali hopsať po byte alebo vonku. Veľký loptu nás priťahoval a vždy sme si našli novú hru alebo spôsob, ako sa s ním báječne zabaviť. Táto veľká gumová guľa ale vie viac, než rozptýliť znudené ratolesti. Využívať ju môžeme na cvičenie aj ako pomoc pri rehabilitácii. Bohužiaľ ale veľa z nás takú pomôcku kúpi, a tá sa potom smutne váľa zaprášená v kúte, doma zavadí, alebo leží vyfúknuté a zabudnutá v skrini. To je však obrovská škoda. Má totiž úžasné spektrum využitia! Dokáže zatočiť s množstvom zdravotných problémov aj posilniť vaše svaly.

Poďme sa dnes venovať viac tejto trochu opomínané gymnastické a posilňovacie pomôcke. V článku sa zameriame na to, prečo vôbec loptu zhotovovať. Povieme si, ako správne vybrať gymnastickú loptu presne pre vašu postavu, výšku a váhu, a povieme si, na čo všetko ho môžeme využívať. Podrobne sa pozrieme na rôzne typy lôpt, ich materiál a odolnosť.

U gymnastickej lopty sa môžeme stretnúť s ďalšími názvami, ktorými tohto šikovného pomocníka môžeme pomenovať. Hovorí sa mu tiež Gymball, fitball alebo skákacie loptu. Všetky ale poukazujú na to isté. Preto sa nezľaknite, keď na internete narazíte na niektoré z týchto pomenovanie.

Ako môžete loptu využiť?

 • Cvičenie v pohodlí domova – veľkou výhodou gymballu je možnosť cvičenie doma. A to kedykoľvek. Nemusíte tak chodiť v určitú hodinu na pravidelné cvičebné lekcie do fitka. Ušetríte aj veľa času, pretože nestrávite drahocenné minúty cestou. S balónom zvládnete posilniť valnú väčšinu telesného svalstva, od brucha cez nohy a zadok až po ruke. Ak si neviete rady s voľbou cvikov, mrknite na YouTube alebo internet, kde nájdete hromadu inšpirácie.
 • Tréning správneho sedenia – oproti ostatným cvičebným pomôckam má fitball ešte ďalšiu skvelú funkciu, ktorú môžu využiť ľudia trpiaci problémy s chrbtom aj tí, ktorí sa hrbí a veľa času denne presedí. Veľká nafúknutá loptu totiž môže krátkodobo nahradiť stoličku, pričom vás núti sedieť vzpriamene a s rovným chrbtom. K správnej metóde sedenie na gymnastickej lopte sa ešte neskôr vrátime.
 • Zlepšenie kondície a dýchanie – aj keď budete na lopte len pohopsávat, budete si vylepšovať fyzičku. Popoháňate tým srdcovú aktivitu a podporujete správne dýchanie.
 • Rehabilitačná pomôcka a prevencia pred artrózou – zaujímavú možnosť využitia predstavujú aj rehabilitačné cvičenia. A to nielen pre osoby, ktoré už problémy trpia, ale aj ako prevencia pred ochorením kĺbov. V prípade prevencie môžete vyskúšať cvičenie podľa internetu, ale ak máte ťažkosti, radšej sa o správnych cvikoch poraďte so svojím ortopédom. Veľká výhoda fitballu spočíva v tom, že nezaťažuje kĺby.
 • Cvičenie pre tehotné a mamičky s deťmi – nastávajúce mamičky by sa mali venovať cvičenia ideálne každý deň. Bohato postačí pár minút. A práve cviky na gymnastickej lopte sú ideálne pre všetky tehotné ženy, ktoré chcú byť zdravé a cítiť sa lepšie. Lopta dokáže perfektne uľaviť namáhanému chrbtu, ktoré v tehotenstve dostávajú zabrať. Cvičenie nemusí prebiehať len posediačky, ale vhodné je napríklad vložiť balón medzi chrbát a stenu a robiť ľahké drepy alebo drobné výpony. Vďaka tomu sa ženy udrží fit aj počas tehotenstva a oveľa ľahšie sa po pôrode vráti späť do formy. Cvičenie na gymballe je možné aj s bábätkom. Môžete ho naň položiť na chrbát a jemne pohupovať, pričom je dieťatko spokojné a uvoľnené. Staršie dojčatá už zvládnu aj polohu na brušku. Tipy na cvičenie nájdete ako na internete, tak vám je určite rád oznámi aj váš pediater.
 • Relaxačná pomôcka – zabúdať by sme nemali ani posledná možnosť, ako gymball využívať, a to ako skvelú pomôcku pre uvoľnenie. Pohupovať sa na lopte môžete len tak, a nechať u toho svoje myšlienky voľne plynúť. Poslúži aj ako zábava pre deti alebo posedenie pre návštevu, na ktorú nevyjdú stoličky.

Medzi najväčšie výhody posilňovacích lôpt teda patrí hlavne tieto:

 • Ušetríte peniaze za lekcie a posilňovňu.
 • Obstaranie tejto pomôcky nie je drahá záležitosť.
 • Posilníte celé telo.
 • Cvičenie doma vám ušetrí čas.

Typy lôpt podľa tvaru a použitia

Hoci vás to možno prekvapí, stretnúť sa môžeme s celým radom rôznych gymnastických lôpt, ktoré môžeme rozdeliť podľa použitia. Najčastejšie môžete zakúpiť tieto typy:

Klasická gymnastická lopta

Máva priemer medzi 40-85 cm a jej využitie je obrovské. Najčastejšie sa používa pre cvičenie alebo ako náhrada stoličky pri sedení. Jedná sa o najobľúbenejší druh, ktorý sa predáva najčastejšie. Cvičiť s ním môžeme ako doma, tak pri špecializovaných lekciách v telocvični.

Dobrá rada: Nemyslite si, že vás čaká len nejaké nudné posilňovanie. Dnes existuje veľa zábavných cvičebných programov, kedy sa cvičí pri hudbe alebo sa všelijako skáče. Cvičenie s ním skrátka môže byť skvelá zábava.

Extra veľká lopta

Gymball s priemerom 85-120 cm je naozaj veľmi rozmerný. Najčastejšie sa využíva u rehabilitačných cvičení. Nájde ale uplatnenie pre klasické posilňovanie alebo sedenie u ľudí, ktorým príroda nadelila vyššiu výšku a dlhé nohy. Pre nich je štandardná lopta príliš malá.

Overball

Dôkazom toho, že cvičebné lopty nemusí mať len veľké rozmery je overball – balónik s priemerom zvyčajne v rozmedzí 20-26 cm, ktorý má hromadu praktického využitia. Uplatnenie nájde v posilňovacích cvikoch a stabilizačných tréningoch, kde sa často kombinuje s veľkými gymbally. Sedieť na ňom pri počítači nemôžeme, napriek tomu ale túto pomôcku nájdeme v mnohých kanceláriách. S obľubou ho totiž ľudia so sedavým zamestnaním vkladajú medzi bedrovú chrbticu a stoličku. Dokáže skvele uľaviť od bolesti namáhaného chrbta.

Dobrá rada: Pozor si však dajte na jeho nosnosť. Na rozdiel od klasického gymball máva overball nosnosť iba 100 kg. Ak by na neho sadla statnejší osoba, mohla by ho poškodiť.

Zaujímavé je tiež jeho používanie pri logopédii a foniatrii. V ordináciách pomáha deťom, ktoré horšie počuje alebo tým s poruchami reči lepšie artikulovať a vyslovovať.

Physio roll

Pod prazvláštním názvom sa skrýva pomôcka so špeciálnym tvarom, ktorý pripomína zemiak (a niekedy sa mu tak i prezýva). Často môže byť v podobe dvoch prepojených lôpt, valca alebo elipsy. Hlavné využitie tejto oválné gymnastické lopty nájdeme v oblasti fyzioterapie, pretože umožňuje usadnutí dvoch osôb súčasne, teda pacienta aj terapeuta. Využíva sa aj pre cvičenie s ľuďmi, ktorí majú ťažkosti s koordináciou alebo sa seniory či malými deťmi. Jedinečný tvar lopty totiž zaisťuje lepšiu stabilitu, než by mohol poskytnúť klasický gymball.

Masážná terapeutická gymnastická lopta

Drobná loptička zvyčajne okrúhleho tvaru s rozmerom 5-15 cm sa používa pre špeciálne cvičenia alebo masáže. Niekedy máva na povrchu výstupky, ktoré pomáhajú prekrviť telo alebo stimulujú reflexné zóny. Používajú sa pre relaxačné cvičenia aj lymfatickú drenáž.

Gymnastická lopta s úchytkami pre deti

Posledným typom je skôr než cvičebná pomôcka detská hračka. Veľká nafukovacia lopta môže byť opatrený dvoma gumovými držiakmi / uchami, za ktoré sa deti môžu chytiť a skákať s balónom naprieč bytom alebo napríklad na záhrade. Aj keď táto zábava môže dráždiť dospelácke nervy, deti tieto hry milujú, a zároveň s nimi trénujú svoju fyzičku a držanie rovnováhy (tu budú potrebovať pri jazde na odrážadle a následne kole). Stretnúť sa môžeme aj s pojmom hopsadlo, ale s gymnastickým loptou už táto hračka nemá veľa spoločného.

Parametre pre výber

Aké parametre je potrebné preštudovať k tomu, aby ste si kúpili gymnastickú loptu presne podľa vašich predstáv? V prvom rade je potrebné odpovedať si na otázku, na čo budeme loptu používať. Typy gymballov sme si popísali vyššie, rovnako tak ich možnosti využitia. Poďme sa teraz zamerať na ďalšie dôležité vlastnosti.

Veľkosť

Najdôležitejšie parameter zo všetkého je rozhodne veľkosť. Možno vám príde, že je celkom jedno, či bude mať priemer 60 alebo 70 centimetrov, ale nenechajte sa mýliť. Vďaka správne zvolenému gymballu zvýšite efektivitu cvičenia a jeho vplyv na vaše zdravie. Na otázku, aká je najlepšia veľkosť gymnastickej lopty, neexistuje správna odpoveď. Musíte vyberať podľa daných parametrov.

Akú veľkosť gymnastickej lopty teda vybrať?

Pre výber vhodného priemeru môžete vychádzať z dvoch údajov:

 • dĺžka paže od ramena až ku končekom prstov,
 • výška vašej postavy.

Na pomoc vám príde vhod určite aj táto tabuľka, v ktorej nájdete presné rozmedzie:

Výška postavyDĺžka paže od ramena ku končekom prstovVeľkosť lopty
80 – 110 cmdo 45 cm35 cm
110 – 135 cm45 – 55 cm45 cm
135 – 155 cm56 – 65 cm55 cm
155 – 175 cm66 – 80 cm65 cm
175 – 185 cm81 – 90 cm75 cm
185 cm a viac85 cm

Extra veľké lopty (od 90 cm) a ďalšie špeciálne podoby gymballov (typu physio roll) v tabuľke neuvádzame. Tieto pomôcky sú vhodnejšie skôr pre rehabilitácie. Najčastejšie sa teda stretávame s gymnastickými loptami o priemere 55, 65, 75 a 85 cm.

Mimo výšku a dĺžku horných končatín je tu samozrejme ešte váha, ktorá hrá pri výbere gymnastickej lopty rolu. Nemusíte sa báť, že by ste ho zničili, ak máte vyššiu hmotnosť. Väčšina má totiž nosnosť okolo 300 kg, napriek tomu je ale v prípade statnejší postavy lepšie zakúpiť fitball s väčším priemerom. Lepšie na ňom zvládnete rozložiť váhu a bude sa vám ľahšie udržiavať rovnováha. Ak máte nadváhu, oceníte väčšiu loptu aj pre výraznejšie prosednutí.

Dobrá rada: Ak budete nakupovať fitball v kamennej predajni a budete mať možnosť si ho vyskúšať, sústreďte sa na to, aby pri vzpriamenom sede bola vaše kolená málinko nižšie, než panvica. Keď bude váš trup a stehná zvierať uhol o niečo väčší ako 90 °, našli ste ideálneho kandidáta. Každý človek má totiž inak dlhé nohy, preto je dôležité vziať do úvahy túto hodnotu, nie len celkovú výšku postavy.

Odolnosť a materiál

Ďalšou dôležitou vlastnosťou každého gymballu je jeho odolnosť a výrobný materiál. Na výber máte najčastejšie tieto možnosti:

 • PVC materiál, vinyl – najčastejšie využívaný u lacnejších lôpt strednej cenovej kategórie. Je lesklý, hladký a dobre pruží. Jeho veľkou nevýhodou je však skutočnosť, že pri prepichnutí sa nedá zalepiť.
 • ABS efekt – lopty tohto typu sa vyznačujú matným vzhľadom, zamatovým povrchom a hlavne sa môžu pochváliť dvojplášťovými prevedením. Keď sa vám podarí gymball mechanicky poškodiť, vďaka silnej stene sa nevyfúkne tak rýchlo ako balóny z predchádzajúcej kategórie a môžete ho zalepiť. Tieto lopty sú vhodné hlavne pre tehotné ženy, seniorov alebo ľudí po úraze či so zníženou motorikou. Vďaka špeciálnej technológii hrozí minimálne riziko úrazu. Ich zamatový povrch uvítajú aj deti.
 • Latex – niektoré cvičebné lopty môžu byť vyrobené z látky s obsahom latexu. To môže spôsobiť problémy u ľudí s citlivou pokožkou a alergií. Preto si vždy overte, či vami vybraný favorit túto látku neobsahuje.

Dobrá rada: Najlacnejšie gymnastické lopty môžu síce nalákať na nízku cenu, ale ich materiál už toľko nepoteší. Môže obsahovať ftaláty a ťažké kovy, ktoré sú pre človeka nebezpečné.

Nosnosť

Niektoré sa pýši nosnosťou až 400 kilogramov, väčšina z nich však dosahuje nosnosti „len“ 300 kg. Takýto balón zvládne uniesť aj polročného sloníka, preto sa nemusíte báť, že by ste ho zničili, ak trpíte nadváhou. Platí však pravidlo, že čím vyššia nosnosť, tým drahšie lopta. Veľmi lacný kúsok môže mať nielen nekvalitný materiál, ale skutočne malú nosnosť, preto si tento údaj vždy overte, aby ste predišli úrazu.

Ak máte vyššie telesnú hmotnosť, vždy voľte loptu z kvalitného a silného materiálu s väčším priemerom, než vyčítate z tabuľky veľkostí. Vyššia hmotnosť totiž logicky gymball viac prosedne. Ako postupovať v konkrétnom prípade?

V tabuľke sa dočítame, že osoba s váhou 50 kg a výškou 150 cm by mala zvoliť loptu o veľkosti 45 cm. Pokiaľ ale meriate 150 cm, pričom vážite celých 80 kg, vyberte si gymball o priemere 55 cm.

Farba a textúra

Gymnastické lopty môžu mať veľa rôznych farieb. Ich sfarbenie ale väčšinou nemá žiadny zvláštny vplyv na ich celkovú funkciu. Skrátka si môžete vybrať, aká sa vám páči, prípadne výber prispôsobiť podľa toho, aký odtieň sa vám bude hodiť do interiéru. Gymnastický balón totiž po každom použití určite nebudete vyfukovať, a bude teda u vás doma pomerne viditeľným „doplnkom“.

Na trhu zoženiete lopty v pestrých tónoch ako je ružová, oranžová či zelená, nájdete tu ale aj zlaté alebo strieborné. Zaujímavou alternatívou je priehľadný gymball, ktorý tak pôsobí skoro elegantne.

Čo sa textúry týka, tá už môže pri cvičení hrať úlohu. Najčastejšie môžete naraziť na dva druhy:

 • Hladká – lopta nemá žiadne vrúbky alebo inú textúru, je čistá a hladká. Pri cvičení a zdvíhanie môže taký gymball viac kĺzať, alebo sa ľahšie kotúľať po podlahe.
 • Štruktúrovaná – stretnúť sa môžete s vystúpenými pásky po celom obvode, ktoré uľahčujú manipuláciu s balónom. Alebo sú na trhu lopty, ktoré majú hrubšiu, lepivější štruktúru. Nevýhodu ale majú tiež. Vďaka textúre sa na neho môžu chytať vlasy alebo chuchvalce prachu.

Špeciálne vybavenie a funkcie

Aj u tak jednoduchého produktu, akým gymnastická lopta bezpochyby je, sa môžeme stretnúť so špecialitami, ktoré nemá každý model. Ktoré sú tie najbežnejšie?

 • Závažie – zaujímavú vychytávkou na niektorých gymballoch je závažie, ktoré sa umiestňuje do spodnej časti balóna. To sa postará o to, aby sa vám pri cvičení držala lepšie rovnováha a lopta sa nekutálela po telocvični. Záťaž môže mať aj podobu malých guličiek. Na druhú stranu ale taká špecialitka mierne uľahčuje tréning, a to sa nemusí každému páčiť.
 • Expandéry – niektoré gymbally majú po stranách pútka, ktorými sú prevlečené expandéry, teda pružné gumy s úchytmi. Vďaka nim sa zvyšuje množstvo a variabilita cvikov, ktoré môžete s loptou vykonávať.
 • Anti-burst, Burst-proof – tieto pojmy nájdete takmer u každé lopty. Výrobca nimi deklaruje, že pri prepichnutí balón neexploduje, ale pomaly sa vyfúkne.

Príslušenstvo

Aj ku gymballům existuje príslušenstvo, ktoré niekedy býva súčasťou balenia a ktoré sa vám bude hodiť. Medzi najčastejšie patria tieto:

 • Pumpička – pretože je lopta vyrobená z veľmi pevného materiálu, samozrejme nebudete schopní nafúknuť ho ústami. Aj to je dôvod, prečo ho pravdepodobne po každom cvičení nebudete vyfukovať. Budete preto potrebovať pumpičku. Špeciálne pumpičky ku gymnastickej lopte bývajú v balení, alebo ich môžete kúpiť samostatne. Pri lacnejších fitballoch sa môžete stretnúť s nekvalitnou pumpou, ktorá nemá valnú konštrukciu a nafukovanie je zdĺhavé.
 • Skladovacie stojany a siete na gymnastické lopty – toto vybavenie si zaobstarávajú hlavne posilňovne a telocvične, kde sa gymnastických balónov skladuje niekoľko naraz. Pre bežného užívateľa majú význam len vtedy, keď si zbierku gymballov chce rozšíriť.
 • Základňa pre gymnastickú loptu – alternatívou k stojanom je celá základňa, ktorá okrem funkciu stojanu môže mať aj ďalšie výhody. Napríklad k nej bývajú pripojené expandéry, a dovoľuje vám tak cvičiť ďalšie cviky, a to aj v prípade, že váš fitball tieto popruhy nemá v základnej výbave.
 • Poťah na gymnastickú loptu – skvelá možnosť, ako urobiť z gymballu pekný bytový doplnok. Obaly zoženiete rôznych veľkostí a farieb. Ak nechcete, aby vám v elegantnom obývačke svietil zelený balón, poťah tento problém rýchlo vyrieši.

Cena gymnastických lôpt

Fitbalyl nie sú príliš drahou záležitosťou. Rozdeliť ich môžeme do niekoľkých cenových skupín.

Najlacnejšie gymnastické lopty

S cenou okolo 10 € máte v ponuke lopty skôr menších rozmerov. Vyrobené bývajú z PVC materiálu. Odporúčame postrážiť si ich nosnosť. Patrí sem aj špeciálne overbally, ktoré majú priemer okolo 25 centimetrov. U nich netreba očakávať špeciálne vlastnosti, a tak si pokojne niektorý za nízku cenu kúpte.

Stredná trieda okolo 20 €

Do tejto kategórie môžeme zaradiť balóny s cenovkou okolo dvadsiatich euro. Za túto cenu máte istotu kvalitné cvičebné pomôcky, ktorá vám vydrží a ktorej materiál neobsahuje žiadne škodlivé látky.

Top gymnastické lopty

Za cenu okolo 30 € a vyššie už nakúpite tie naj gymnastické lopty. Vo valnej väčšine sú dvojplášťové, často od overených značiek. Súčasťou býva nafukovacie pumpička. Balóny sa môžu pýšiť závažím a do tejto kategórie patrí aj väčšina Physio Roll. Na niektorých z nich môžete nájsť vyobrazenie cvikov, takže samotná pomôcka poslúži ako inšpirácia pre cvičenie.

Ako nafúknuť gymnastickú loptu?

Keď si fitball kúpite, príde vám samozrejme vyfúknutý. Aby ste si mohli zacvičiť, musíte ho naplniť vzduchom. Ako už sme písali vyššie, kvôli jeho tuhému materiálu absolútne nie je možné nafúknuť ho ústami. A keby ste sa o to chceli pokúšať, odradiť by vás mala ešte ďalšia skutočnosť. Ľudské sliny obsahujú veľa vlhkosti a baktérií. Tie sa tak dostanú dovnútra balóna a mohlo by narušiť jeho povrch alebo spôsobiť vznik plesní. Navyše, keď by ste potom loptu vyfúkli, mohli by sa jeho vnútornej strany stien zlepiť k sebe.

Radšej teda voľte pumpičku. Akú? Použiť môžete pumpu na bicykel s vhodným nadstavcom, špeciálne pumpičky na gymball, pumpu na matrac alebo tiež príručný kompresor. Až budete cvičebnú pomôcku nafukovať, mala by mať izbovú teplotu. Potom môžete začať s nafukovaním a prestaňte v momente, kedy má balón o 10 cm menší obvod, ako je jeho odporúčaná veľkosť. Potom nechajte fitball jeden deň oddychovať a až potom dofúknite kompletne. Vďaka tomu predĺžite životnosť materiálu.

Dobrá rada: Pri bežnom používaní sa odporúča mať balón podhustený o 5 cm menej ako je jeho veľkosť. To najmä preto, aby ste predišli strate tuhosti.

Ako správne na gymnastickej lopte sedieť?

Sedenie na gymnastickej lopte má veľa výhod, ale samozrejme na nej nie je vhodné sedieť celý deň. Bohato vám bude stačiť 15 minút denne. Vďaka tomu, že musíte držať rovnováhu vás fitball donúti sedieť rovno a zabráni tak nezdravému hrbenie. Navyše si vďaka rovnému sedenie aj posilňujete brušné a chrbtové svaly a prakticky spevňujete celý stred tela. Dôležité je ale na gymballe sedieť správne.

Musíte sedieť vzpriamene, ramená tlačiť pekne dole od uší a obe mať v rovnakej výške. Nohy musia byť pevne opreté o zem. Zo začiatku sa nesnažte na balóne sedieť dlhšie ako štvrť hodinku. Intervaly môžete časom predlžovať, ale ak by ste si určili dlhšiu dobu hneď z kraja, čoskoro by ste zistili, že po dlhšej dobe sa hrbíte. Preto skutočne stačí len malá chvíľka.

Ako sa o loptu starať?

Aj keď na nej môžeme cvičiť, zaťažovať ju a poskakovať na nej, nie je nesmrteľná. Preto, aby vám vydržala čo najdlhšie, je potreba o ňu náležite starať. Aj keď sa to nezdá, nosnosť môže byť až 400 kilogramov. Obava z poškodenia kvôli nadmernej hmotnosti tak nie je na mieste. Postrážiť si musíte iné veci.

Gymball nikdy neumiestňujte do blízkosti zdroja vysokého tepla. Aj obyčajné kúrenie mu môže ublížiť a narušiť odolný materiál, ak by blízko neho bol umiestnený dlhšiu dobu. To isté platí o priamom slnečnom žiarení. Radšej ho ukladajte do tieňa. Ďalej je nutné vyhnúť sa ostrým predmetom, ktoré by mohli jeho štruktúru narušiť.

Ak sa vám stane, že gymball pichnete alebo inak poškodíte, môžete ho samozrejme opraviť. Existujú špeciálne náplasti alebo spreje, ktoré si dokážu s defektom poradiť. Vždy je ale lepšie preventívne týmto úskalím predchádzať. Ak sa vám ale zdá, že z neho uniká vzduch, bude pravdepodobne čas na výmenu. Opraviť tento defekt je prakticky nemožné.

Čo sa údržby týka, vždy pred použitím skontrolujte, či nie sú na povrchu nejaké odreniny. Ak budete chcieť loptu umývať, voľte vždy vlažnú vodu a jemné mydlo. Najrôznejšie chemické prostriedky by mohli narušiť štruktúru materiálu.

Ako cvičiť na gymnastickej lopte?

Informácie k výberu najlepšieho gymballu máte, teraz už ostáva pustiť sa do cvičenia. Rozdeliť ho môžeme na dve skupiny. Buďto máme cviky rehabilitačné, ktoré pomáhajú od bolesti a nie sú náročné, alebo tu máme posilňovacie cvičenie, ktoré už dáva poriadne zabrať.

Na tému cvikov s gymballom by sme mohli spísať samostatný a dlhý článok, ale nebojte, tým vás teraz nebudeme zaťažovať. Ponúkneme vám ale päticu najobľúbenejších cvikov, ktoré môžete na balóna pre začiatok vyskúšať.

Hyperextenze – cvik na chrbát

Skvelá možnosť, ako posilniť bedrovú časť chrbta. Ľahnite si na loptu na brucho, nohami sa zapírejte o zem. Ruky napnite pred seba a malým kmitaním vypínajte telo smerom nahor. Myslite na to, aby bola chrbát rovný a neprehýbali ste sa v bedrách.

Sklapovačky

S gymballom môžete skvele zefektívniť klasické sklapovačky. Pretože je nebudete vykonávať na rovnom povrchu, ale balón vám dovolí ísť pod os vášho tela, a brušné svaly tak ešte viac natiahnuť a následne zmrštiť.

Zdvíhanie lopty

Ku cvičenie s balónom nepatrí iba tréning, pri ktorom na lopte sedíte. Môžete ho využiť aj inak. Spodná brucho skvele posilníte tak, že si ľahnete na chrbát na podložku, gymball stlačíte medzi členky alebo lýtka a natiahnutými nohami ho zdvíhate a pokladáte späť na podložku.

Kľučky (kliky)

S fitballom si môžete okoreniť klikování. Dlane položíte na loptu a vykonáte klik. Ťažšie varianta je potom opačná, kedy na balóna spočívajú chodidlá a ruky idú do kliku na zemi.

Rotácia chrbtice

Veľmi jednoduchý spôsob, ktorý vám pomôže od bolesti bedier a zvýši stabilitu chrbtice. Cvik prebieha tak, že si ľahnete na podložku, nohy dáte hore na balón a rotujete nimi z jednej strany lopty na druhú.

Pre efektívne cvičenie je potrebné dodržiavať pár zásad:

 • Nezabudnite myslieť na správne dýchanie.
 • Cvičte vždy naboso.
 • Dodržujte správnu techniku ​​cvikov.
 • Ak ste tehotná, vždy sa poraďte s lekárom, aké cviky sú pre vás vhodné.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo