Recenzia Siemens WT48Y7W4

Nový ašpirant na popredné miesta v našom teste najlepších sušičiek. Aspoň takto vyzerá po rýchlom náhľade na jeho parametre. Tie sú totiž na prvý pohľad skutočne exkluzívne a patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu k dostaniu. Kapacita až deviatich kilogramov bielizne, maximálne 1 800 otáčok a naozaj tichou prevádzkou. Menej hlučnú sušičku by sme hľadali naozaj veľmi ťažko. Vysušenú vodu máte možnosť odviesť buď priamo do odpadu, alebo využiť nádržku s kapacitou 4,6 litra. Tá vydrží minimálne dve plné vysušené náplne a potom ju musíte vyprázdniť. Samozrejme je to závislé od kvality žmýkanie vašej práčky a typu bielizne. Popisky na ovládacom paneli sú bohužiaľ len nemecky. Niektoré eshopy ponúkajú aj prelepte v slovenčine. Displej je možné prepnúť aj do ďalších jazykov, napríklad do angličtiny. Slovenčiny sa bohužiaľ nedočkáte. Ovládanie je presné a ľahké, ľahko si naň zvyknete.

Parametre

Energetická triedaA+++
Trieda účinnosti kondenzácieA
Trvanie štandardného programu240 minuty
Maximálna náplň9 kg
Ročná spotreba energie175 kWh
Hĺbka60 cm
Šírka60 cm
Výška85 cm
Hmotnosť57 kg
Hlučnosť62 dB
Počet programov14
Odložený štartÁno
LCD DisplejÁno
Detská poistkaÁno
RefreshÁno
Zvukový signálÁno
Osvetlenie bubnaÁno

Programy

NázovMaximálna náplň
Bavlna9 kg
Nekrčivá bielizeň3,5 kg
Mix3 kg
Spodná bielizeň1 kg
Vlna finish3 kg
Časový program studený 30’3 kg
Časový program teplý 30’3 kg
Časový program teplý 60’3 kg
Košeľa1,5 kg
Vankúše1,5 kg
Outdoor1,5 kg
Super 402 kg
Prikrývky2,5 kg
Uteráky6 kg

Funkcie

Cieľ sušenie

Nastavujete požadovanú suchosť bielizne. Prípustné hodnoty sú:

 • suché do skrine plus
 • suché do skrine
 • suché na žehlenie

Ochrana pred pokrčením

Aby sa zabránilo pokrčeniu, pohybuje bubon bielizňou po sušení po dobu 60 až 120 min.

Odložený štart

Spustí požadovaný program s oneskorením jedna až dvadsaťštyri hodín.

Detská poistka

Aktivujete ju podržaním tlačidla „Odloženie štartu“ po dobu piatich sekúnd.

Trieda odstreďovania

Umožní nastaviť počet otáčok pri sušení.

Prispôsobenie stupňa sušenia

Ak je bielizeň po sušení príliš vlhká, môžete prispôsobiť cieľ sušenia, ako napr. Suché do skrine. Cieľ sušenia možno zvýšiť stupňom sušenia o tri stupne od +1 do +3. Ak ste prispôsobili cieľ sušenia, zostáva nastavenie pre všetky programy s voliteľným cieľom sušenia tiež po vypnutí sušičky.

Šetrný

Znížená teplota pre chúlostivé textílie, ako napr. Polyakryl alebo elastan. Zapnutie tejto funkcie môže predĺžiť dobu trvania sušenia.

Ako suší

Podľa očakávania sú výsledky sušenia výborné. Čo je ale ešte prekvapivejšie je nízka hlučnosť. Priemerne sušičky produkujú hluk okolo 65 dB. Táto má 62 dB, a hoci sa to na prvý dobrú nejedná o extra veľký rozdiel, tak v realite ho vaše uši spoznajú. Samozrejme nejde o úplne tichý spotrebič, tým sušička pravdepodobne nikdy nebude. Ale ak je pre vás hlučnosť sušičky dôležitá, myslím si že pre vás môže byť veľmi zaujímavou voľbou. S nízkou hladinou hluku súvisí aj pomalší priebeh programov. Ten pri plnej náplni trvá cca štyri hodiny. Máte možnosť zvýšiť otáčky bubna, ktoré budú znamenať vyššia hlučnosť (podobným ako ďalší sušičky z tejto cenovej kategórie), ale aj kratší čas sušenia. Osobne sa mi táto možnosť páči. Každý si môže zvoliť medzi tichým chodom (napríklad pre sušenie v noci) alebo hlučnejším a rýchlejším, ak potrebujete svoje prádlo rýchlo suché.

Ešte by som sa vrátil k sušenie a to vo vzťahu k náplni v bubne. Čím viac je sušička plná, tým „horšie“ suší. To neznamená, že keď ju naplníte celú, tak budú odevy po vybratí mokré. Len nesuší tak výborne ako keď je naplnená niekde z polovice až troch štvrtín. Aj s plnou náplňou ale sušia veľmi slušne, podobne ako napríklad drahšie modely od AEG. Pre zachovanie plnej objektívnosti treba povedať, že Miele suší pri plnom bubne o fúz lepšie. Kapacita bubna je však celkom veľká – 9 kg. Za zmienku stojí, že sušička má samočistenia kondenzátora. Využíva k tomu vodu z nádržky a pre zabezpečenie čo najlepšieho vyčistenie je nádržka vybavená filtrom. Ten tiež je potreba čas od času vyčistiť. Môžete ju dať do umývačky riadu alebo opláchnuť pod tečúcou vodou. Pozor na to, aby ste sušičku nespúšťali bez filtra v nádržke. Do kondenzátora by sa mohli dostať nečistoty a spôsobiť jeho poškodenie. Za dvierkami v spodnej časti prístroja sú čidlá vlhkosti. Pokiaľ máte tvrdú vodu, môže sa na ňom čoskoro vytvoriť vodného kameňa a obmedzí činnosť snímača. Vďaka tomu môže prístroj vyhodnotiť, že je bielizeň suché, aj keď v skutočnosti nie je. V takom prípade pomôže očistenie snímača hubkou na riad.

Skúsenosti

 • Aj keď ju máte pripojenú na odpad, zostáva v nádržke nejakej voda. To nie je chyba, je tam úmyselne kvôli samočistenie.
 • V pohotovostnom režime sa drží 30 minút, potom sa sama vypne. Za ma zbytočne dlhá doba.
 • Možno prehodiť smer otvárania dvierok.
 • Klasicky treba čistiť filter na vlákna, ktorý je umiestnený vo dverách sušičky.
Zistiť cenu

Späť na článok s prehľadom všetkých sušičiek.

8.8 Total Score
Siemens WT48Y7W4

Excelentný prístroj bez väčších slabín. Samozrejme okrem vyššie ceny. Je vybavený samočištěním kondenzátora, ktoré má svoje výhody aj potenciálne riziká. Hlavné je ale bohatá ponuka programov i nastavenie a bezpochyby aj veľmi príjemná spotreba. Rovnako ako u ostatných prémiových značiek je kladom i vysoká spoľahlivosť.

Sušenie
10
Spotreba
10
Rýchlosť
6
Hlučnosť
8
Výbava
10
KLADY
 • Tichá prevádzka
 • Parádne suší
 • Voľba medzi rýchlosťou alebo nízkou hlučnosťou
ZÁPORY
 • Cena
Pridaj svoju recenziu
Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Skóre

   Čo vybrať
   Logo