Recenzia Makita DCL180Z

Tento tyčový akumulátorový vysávač Makita DCL180Z sa pýši predovšetkým nízkou hmotnosťou, kompaktnými rozmermi, veľkou nádobou na prach a hlavne nízkou cenou. Je určený iba na suché vysávanie. Perfektný je pre klasické domáce upratovanie alebo upratovanie v dielni. Praktická je aj pogumovaná rukoväť, takže sa dobre drží v ruke. Starostlivo sme si pre vás spísali všetky jeho klady aj zápory, tak sa poďte pozrieť.

Parametre

Typtyčový, akumulátorový, bezvreckový
Dĺžka kábla-
Akčný rádius0,403 m
Typ batérieLi-Ion
Kapacita batérie18 V
Doba nabíjania30 min
Výdrž na jedno nabitie20
Stupne výkonu1
Ručný vysávačáno
Objem nádoby na prach0,65 l
Hmotnosť1,2 kg
Účinnosť vysávania na kobercevýrobca neuvádza
Účinnosť vysávania na podlahuvýrobca neuvádza
Príkonvýrobca neuvádza
Hlasitosť71 dB
Rozmery VxŠxH (cm)40,3 x 19,5 x 22,6
HEPA filternie
LED osvetlenienie
Mokré vysávanienie
Zvislé parkovanienie
Teleskopická rukoväťnie
Odnímateľná rukoväťáno
Indikátor batérienie
Indikátor plnostinie
Príslušenstvokobercová hubica, stierbinová hubica, sacia trubica, držiak hubica, papierový filter, predfilter

Predstavenie produktu

Všeobecne sa dá povedať, že výhodou bezdrôtových tyčových vysávačov je hlavne neobmedzená mobilita a nízka hmotnosť. Sú vhodné do zle prístupných miest a sú kompaktné. Nevýhodou môže byť obmedzená dĺžka výdrže a nižší sací výkon.

Tento pomocník je určený iba na suché vysávanie drobných častíc (prach, odpad z vŕtania, apod.). Vhodný je na bežné upratovanie v menšom byte, malej dielni alebo aj v aute.

Doba prevádzky je približne 20 minút, čo je veľmi nízka prevádzková doba. Štandardná dĺžka býva obvykle 40-50 minút na jedno nabitie – avšak pri vyšších výkonoch majú aj ostatné vysávače rýchlo klesajúcu kapacitu (pokojne aj 10 – 20 minút). Avšak k vysávaču je možné prikúpiť niekoľko dobíjacích batérií, takže môžete vysávať, zatiaľ čo sa druhá batéria nabíja. Je tiež možné zaobstarať batérie s rôznou kapacitou, ktorá sa odrazí na dĺžke vysávania. Pokiaľ máte doma viac spotrebičov od Makity, je možné využiť napríklad batériu z kosačky, ktorá má výrazne väčšiu kapacitu. Ale aj hmotnosť. Priame porovnanie s konkurenciou tu nedáva úplne zmysel. Záleží akú budete mať batériu. Čo poteší je veľmi rýchla doba nabitia (pre 1 Ah batériu) je to do pol hodiny.

Bezvreckové prevedenie určite oceníte, pretože nemusíte vymieňať a kupovať nové vrecká. Objem nádoby na prach je 0,65 l, čo hodnotím ako ľahký podpriemer, ale do malého bytu alebo dielne v kľude postačí. Príjemná je aj jeho nízka hmotnosť. Váži 1,2 kg, čo spadá do tabuľky ľahkých vysávačov.

Príslušenstvo je dostačujúce, je dodávaný s kobercovou hubicou, stierbinovou hubicou, sacou trubicou, držiakom hubica, papierovým filtrom a predfiltrom. Nejedná sa o klasický domáci vysávač, ale skôr taký mix medzi vysávačom do dielne a do domu. Keď k tomu pripočítame veľmi zaujímavú cenu, robustnosť a spracovanie, tak je pre istú cieľovú skupinu veľmi lákavý.

Bohužiaľ je tento vysávač dodávaný bez akumulátora, nabíjačky a kufra. Vysávač je použiteľný s akumulátormi Li-ion BL1850B, BL1840B, BL1830, BL1820 a BL1815N.

Cena tohto pomocníka je približne 20 €. Pokiaľ už doma máte akumulátor aj nabíjačku, odpadajú vám starosti s kúpou a určite vás táto cena poteší. Ak doma bohužiaľ nemáte akumulátor a nabíjačku, tak počítajte s tým, že miniete o dosť viac peňazí, pretože cena akumulátora a nabíjačky je vyššia, než samotný vysávač.

Ako vysáva

Keď si objednáte tento produkt, príde vám pomerne malá krabica. Zostavenie vysávača trvá chvíľočku a je to ľahké. Nič nezacvakávate, iba zasuniete a pootočíte. Jediné čo by sa malo zacvaknúť, je akumulátor. Potom môžete začať vysávať. Vysávanie je pohodlné, už vďaka jeho nízkej hmotnosti a pogumovanej rukoväti, takže sa naozaj dobre drží.

Hlučnosť sa pohybuje okolo 70 dB, čo vysávač radí medzi hlučných pomocníkov, čo je otravné. Avšak majte na pamäti že sa jedná o takýto polo priemyselný vysávač. Pri vysávaní musíte po dlhú dobu držať tlačidlo na rukoväti, čo hodnotím ako nevýhodou. Zbytočne zaťažujete ruku a unavujete prst. Tento spôsob ovládania mi príde pochopiteľný pri záhradnej kosačke, nie pri vysávači. Nevýhodou (pre niekoho) je aj to, že sa vysávač dodáva bez batérie. Preto počítajte, že obstarávacia cena sa môže aj zdvojnásobiť, čo môže od kúpy odradiť.

Čo sa týka vyprázdnenia nádoby na prach, odporúčam vysypávať nad košom alebo vreckom na smetie, pretože hneď pri otvorení (stačí len ľahko otočiť v smere šípky čo je na obrázku) začnú padať všetky nečistoty na zem. To môže byť obťažujúce predovšetkým pre alergikov. Potom je dôležité vyčistiť aj filter, ten sa dá ľahko zložiť miernym pootočením. Je vhodné vyprázdniť nádobu po každom vysávaní, pretože by sa potom mohla znížiť sila satia alebo by mohlo dôjsť dokonca k upchatiu filtra či poškodeniu motora.

Vonkajšiu časť vysávača (telo vysávača) pravidelne utierajte handričkou navlhčenou v mydlovej vode. Mali by ste tiež čistiť aj sací otvor, priestor pre prachové vrece a prachové veko. Ak je filter upchatý prachom a výkon vysávača sa zníži, môžete filter vyprať v mydlovej vode. Nezabudnite ho potom poriadne vysušiť. Nedostatočne vysušený filter môže oslabiť sací výkon a skráti životnosť motora. Viem, že to počujete pri každom vysávači, ale tu je pokles výkonu naozaj citeľný.

Hoci je vysávač dodávaný s kobercovou hubicou, jeho využitie na koberce neodporúčam. Nie je na to určený a na tieto účely sa radšej pozrite inde. Na drobné nečistoty pri stole, rýchle vysatie auta alebo odstránenie pilín a prachu z dielne je to vítaný pomocník.

Zaobstarali by ste si radšej iný a výkonnejší tyčový vysávač?

Zistiť cenu
6.8Expert Score
Hodnotenie Makita DCL180Z

Tento vysávač hodnotím neutrálne. Spokojní budú nenároční užívatelia, ktorí majú menší byt či dielňu, alebo potrebujú upratať v aute. Aj staršie osoby budú spokojní s jeho nízkou hmotnosťou. Vďaka pogumovanej rukoväti sa dobre drží a jeho údržba je nenáročná. Negatívne hodnotím krátku dobu prevádzky, hlučnosť a nutnosť dokúpiť batériu. Aj keď pre niekoho to naopak môže byť výhoda, pretože už vhodnú batériu má. Ďalším mínusom je držanie tlačidla po celú dobu vysávania.

Vysávanie tvrdých plôch
8.5
Vysávanie kobercov
7.5
Hlasitosť
6
Výdrž
7
Výbava
5
Plusy
 • nízka hmotnosť
 • nízka cena
 • kvalitné spracovanie
Mínusy
 • doba prevádzky (závisí na použitej batérii)
 • musíte držať tlačidlo po celú dobu vysávania
 • hlučnosť
 • vysávač je dodávaný bez akumulátora, nabíjačky a kufra (pre niekoho plus)

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo