Ako čistiť alcantaru

Alcantara je moderný materiál podobný semišové koži, ktorý sa najčastejšie s obľubou používa na čalúnenie v interiéroch automobilov. Medzi jej prednosti patrí priedušnosť, nemačkavosť a vysoká odolnosť voči opotrebovaniu. Aby vám však poťahy dobre slúžili, je nutné sa o alcantaru pravidelne starať, je totiž náchylná ku žmolkovaniu. Ako pri čistení postupovať a aké prostriedky používať vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Čo je alcantara

Jedná sa o syntetický materiál vyrobený z ultrajemných mikrovlákien z polyesteru, ktoré sú veľmi husto prepletená. Tieto vlákna sú navyše laminovaná (impregnovaná) polyuretánom, potom sú obrúsená a nafarbená do požadovaného odtieňa.

Medzi hlavné výhody alcantary patrí:

 • priedušnosť,
 • ohybnosť,
 • nemačkavosť,
 • dobrá odolnosť voči opotrebovaniu,
 • jednoduchá údržba,
 • vzhľadom i na dotyk pripomína pravú kožu.

Okrem výhod má ale tiež svoje nevýhody:

 • vyššia nákupná cena,
 • vyžaduje pravidelnú údržbu,
 • náchylnosť k vzniku žmolkov.

Pravidelná údržba

Aby alcantara vydržala krásna, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:

 • Pri čistení materiál nesmiete drieť príliš silno alebo používať kefy. Mohlo by dôjsť k vzniku žmolkov alebo poškodenie vlákien.
 • Na čistenie nikdy nepoužívajte parný čistič alebo prípravky, ktoré nie sú určené priamo na údržbu tohto materiálu.
 • Čistenie je potreba opakovať v pravidelných intervaloch. Podľa početnosti použitie zhruba 1x do týždňa alebo 1x do mesiaca.

Ako pri pravidelnej údržbe postupovať? Je to jednoduché:

 • Najskôr z alcantary odstráňte prach a ďalšie usadené nečistoty vysávačom. Za týmto účelom používajte výhradne štrbinový nástavec, ktorým prechádzajte cez celú plochu vrátane horšie dostupných miest. Skôr ako začnete, skontrolujte, či ústie štrbinového nástavca nemá ostré hrany (mohlo by dôjsť k poškodeniu vlákien alcatary).
 • Po vysatie môžete alcantaru osviežiť pomocou ľahko navlhčenej mäkkej utierky. Dávajte pritom dobrý pozor, aby ste materiál nepremáčal. Opäť by mohlo dôjsť k jeho degradácii.

Dôkladná údržba

Hoci o poťahy v aute pravidelne staráte, pri každodennom používaní nutne dôjde k znečisteniu, na ktoré už obyčajné vysatie vysávačom a pretretí vlhkou utierkou nebude stačiť. Ak preto máte pocit, že poťahy v automobile potrebujú vyčistiť dôkladnejšie, použite niektorý zo špeciálnych čistiacich prípravkov:

Aj v tomto prípade platí, že by čistič nemal alcantaru premáčať. Preto ho na látku nastriekajte len zľahka a ihneď zotrite utierkou z mikrovlákna. Podľa potreby opakujte.

Ako odstrániť škvrny a nečistoty

Ak sa na poťahu z alcantary vyskytnú škvrny, vyčistite ich čo najskôr po ich vzniku. Potrebovať budete mäkkú aplikačnej hubku (napr. značky Sheron), pomocou ktorej budete čistič nanášať. Hubka pritom zaručí, že nedôjde k podření materiálu.

Na čistenie škvŕn pritom opäť používajte špeciálny prípravok:

 • Colourlock Textilien & Alcantara Reiniger
 • alebo Raceglaze Alcantara Cleaner.

Držte sa nasledujúceho postupu:

 1. Pokiaľ ide o čerstvú škvrnu, najskôr ju čo najviac odsajte suchou savou utierkou. Postupujte pritom od vonkajších okrajov smerom ku stredu škvrny. Ak ide o väčšiu škvrnu, postupujte od švu ku švu (zabránite tak vzniku máp).
 2. Trochu čističe naneste na aplikačnú hubku.
 3. Následne hubku stlačte, čím vytvoríte penu.
 4. Penu naneste na škvrnu a kruhovým pohybom ju postupne odstraňujte. Aj keď čistíte hubkou, na materiál netlačte príliš silno. Dávajte pritom tiež pozor na to, aby ste zabránili prílišnému premočeniu poťahu.
 5. Po vyčistení škvrny miesto utrite navlhčenou utierkou z mikrovlákna a nechajte vyschnúť.

Ako impregnovať alcantaru

Impregnáciu alcantary rozhodne odporúčame. Vďaka impregnácii tohto materiálu totiž docielite vyššej odolnosti voči vlhkosti a vode, čo zároveň bráni vzniku niektorých škvŕn (tekuté nečistoty sa do poťahu jednoducho nevsiaknu a stačí ich len utrieť), impregnačné prípravky totiž prenikajú až do hĺbky vlákien.

Bohužiaľ impregnácia nespomaľuje starnutia materiálu a nebráni ani krehnutiu vlákien.

Pre impregnáciu používajte len prípravky na to určené. Bohužiaľ trh ponúka len obmedzený výber, odporučiť preto môžeme napr. Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung.

Impregnujte pravidelne podľa frekvencie používania (aspoň 1x za mesiac) a tiež vždy po vyčistení poťahov. Čistením totiž dochádza k odstráneniu impregnačného prípravku.

Pri impregnáciu dodržujte nasledujúci postup:

 1. Ak používate prípravok v podobe spreja (napr. odporúčaný Colourlock Rauleder & Textil Imprägnierung), aplikáciu vykonávajte zo vzdialenosti zhruba 40 cm.
 2. Sprej aplikujte na celý poťah vrátane horšie dostupných miest. Nechajte zaschnúť.
 3. Na silne namáhané miesta (okraje sedadiel, podrúčky apod.) doporučujeme ošetrenie opakovať. Podobne ak ste alcantaru dlhšiu dobu impregnáciou neošetřovali, je vhodné aplikovať aspoň dva nástreky.

Ako z alcantary odstrániť žmolky

Žmolky na alcántare vznikajú najčastejšie nevhodným čistením (použitím kefy alebo príliš veľkým tlakom), ale aj samovoľne v najviac zaťažovaných miestach.

Malé a menej početné žmolky, ktoré sa nachádzajú len na povrchu materiálu, je vhodné odstrániť pomocou brúsneho vankúšika. Odporúčame Colourlock brúsny vankúšik. Postup pri odstraňovaní žmolkov je jednoduchý: Jemným krúživým pohybom brúsneho vankúšika žmolky postupne odstráňte. Poťahy nakoniec vysajte vysávačom so štrbinovým nástavcom.

Ak sa však žmolky nachádzajú už v štruktúre vlákien, ich odstránenie už nie je možné. V takom prípade preto nezostáva, než poťahy vymeniť.

Prípravky vhodné pre čistenie alcantary

Ako sme už spomenuli v článku samotnom, Alcantaru je vhodné čistiť len prípravky na to určenými. Ide o:

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo