Ako vybrať parný čistič

Už ste počuli o parných čističoch? Údajne zmáknou upratovanie na jedničku, a navyše sú pri tom veľmi šetrné k prírode. To všetko vďaka pare. Storočie pary je síce dávno to tam, ale aj dnes môžeme jej silu zmysluplne využiť, a to napríklad pri spomínanom upratovaní. Je ale skutočne parný čistič zanedbávaným géniom vo svete upratovania, alebo má – ostatne ako každý – svoje nedostatky? Všetko podstatné sa dozviete v našom článku. Pohodlne sa usaďte, ideme na to.

Test parných čističov 2023

NázovPríkon (W)Doba ohrievanie vody (min.)Dĺžka kábla (m)Hmotnosť (kg)Objem nádrže (ml)Celkom
1.Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80Zistiť cenu2450879,51,2
92%
2.Kärcher SV 7Zistiť cenu22005691,2
91%
3.Kärcher SC 4Zistiť cenu20004461,3
89%
4.Kärcher SC 3Zistiť cenu1900343,11
85%
5.Concept CP 3000 Perfect Clean 3v1Zistiť cenu1 6000,565,57,3
85%
Recenzia
6.Polti VAPORETTO SV440Zistiť cenu1500142,40,3
81%
7.Concept CP2000 2v1 Perfect CleanZistiť cenu15000,50,52,40,4
80%
Recenzia
8.Maxxx parný mop 5v1Zistiť cenu1300163,60,4
77%
9.Sencor SSC 3001YLZistiť cenu1000341350
73%

Vybrali sme pre vás z každej zo štyroch uvedených kategórií dva zaujímavé modely. Ak vám ani jeden nepadne do oka, môžete sa samozrejme poobzerať aj po ďalších.

Sencor SSC 3001YL

Tlak pary3 bar
Príkon1000 W
Doba ohrievanie vody3 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla4 m
Hmotnosť1 kg
Objem nádrže350 ml

Malý a základný čistič do domácnosti. Dostačuje na bežné znečistenie v kúpeľni či kuchyni, ale na väčšie a staršie nečistoty stačiť nemusí. To by bolo potrebné väčšieho a silnejšieho prístroja, prípadne je nutné využiť väčšiu fyzickú silu. Je nutné mať na pamäti, že sa jedná o malý, lacný a základný prístroj. Preto ani tlak pary nie je extra vysoký. Preto treba boj s vodným kameňom, vyžaduje následné použitie hrubej sily.

Liter vody zvládne nahriať už za 2,5 minúty. Vďaka tomu ho môžete použiť skoro okamžite po zapnutí, pretože má nádržku na 0,35 l (je pravda, že nádržka by sa hodila o niečo väčší). Pri doplňovaní nádobky je potrebné dať si pozor na obarenia. Je lepšie chvíľu počkať, nech voda trochu vychladne. Ďalšie drobná nevýhoda je veľkosť doplňovacej nádoby. Tá je menší ako objem nádržky prístroja a je potrebné ju doplniť na dvakrát. Na jedno naplnenie zvládnete vyčistiť cca 10 – 15 metrov škár (podľa miery znečistenia).

Okrem rýchlosti ponúka aj príslušenstvo: rovno trysku, zahnutú trysku, ohybnú hadicu, hlavicu mini mopu s krycou tkaninou a okrúhlú kefu na čistenie zrkadiel. Na svoju nízku cenu má dobré spracovanie. Spínač pary je potrebné držať docela silno, pri dlhšom upratovaní už vás môže bolieť ruka. Príjemný je naopak dlhý prívodný kábel.

Aby ste mali istotu, že sa pri práci nepopálite, je vybavený detskou poistkou a bezpečnostným ventilom. Poteší vás určite tiež nízka váha – iba jeden kilogram. Veľa príjemná je aj nízka cena. Odporúčania produktu záleží na tom ako ho chcete využívať. Pre občasné menšie domáce práce je vhodný, ale musíte počítať s tým, že môžete naraziť na špinu s ktorou si neporadí. Taktiež pre veľké a pravidelné čistenie, by som radšej volil silnejší prístroj.

Zistiť cenu

Kärcher SC 1 Premium Floor Kit

Tlak pary3 bar
Príkon1200 W
Doba ohrievanie vody3 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla4 m
Hmotnosť3,4 kg
Objem nádrže0,2 ml

Hľadáte malý parný čistič do ruky, s ktorým sa ľahko dostanete aj do horšie prístupných miest? A chcete zároveň mať k dispozícii dostatočný výkon pre rôzne typy znečistenia? V takom prípade zvážte tento model. Je to výkonný a spoľahlivý pomocník do domácnosti. Zvláda tlak až 3 bary a má nádržku s objemom 0,2 litra. Veľkou výhodou tohto modelu je bohatá výbava v cene: tryska na bodový lúč, predlžovacie hadice, ručná hubica, podlahová hubica, okrúhly kefka, froté poťah pre podlahovú hubicu, froté poťah na ručnú hubicu.

Samozrejme vo výbave tohto ručného čističa nechýba ani detská poistka a bezpečnostný ventil. Tým pádom nehrozí, že by ste sa pri upratovaní popálili. Tento model sa skvele hodí na menšie upratovanie tvrdých plôch, kúpeľne, WC alebo zrkadla. Luxusne zvláda zanesené škáry, wc – také tie úchytky, ktorými je doštička spojená s misou a ktoré sú často znečistené. Na druhú stranu s veľa usadenými usadeninami na varnej doske musíte veľa zabojovať. Nie je to tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať podľa televíznych reklám.

Kvalitné spracovanie je u tohto Kärcher na veľmi dobrej úrovni. Rovnako ponuka nástavcov aj príslušenstva je obrovská, na druhú stranu si za to, ktoré nie je v základnom balení, nechajú dobre zaplatiť. Nevýhodou je nižšia kapacita nádržky, čo znamená, že musíte častejšie dopĺňať vodu. Okrem toho je drobnou nevýhodou tiež pomerne rýchly úbytok tlaku pary.

Ako to zhrnúť? Ak hľadáte malý, ľahký spotrebič na občasné upratovanie ťažko dostupných alebo znečistených miest, tak je za mňa zaujímavý. Cena je o niečo vyššia, než by bolo príjemné, ale spracovanie vyzerá, že by mohlo nejakú dobu vydržať. Na pravidelné čistenie podláh by som však rozhodne odporučil nejaký väčší model. Časté dopĺňanie vody a relatívne krátka „hadice“, nie sú pre takýto typ práce vhodné.

Zistiť cenu

Kärcher SC 3

Tlak pary3,5 bar
Príkon1900 W
Doba ohrievanie vody3 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla4 m
Hmotnosť3,1 kg
Objem nádrže1 ml

Patrí do strednej cenovej úrovne parných čističov. Je ľahký a ľahko sa používa. To znie ako ideálny pomocník do domácnosti, že? Pozrieme sa spoločne, či sa nám tú neskrývajú nejaké „ale“. Hneď na po pár minútach vás prekvapí príjemná manipulácia a práca s prístrojom. Kombinácia nízkej váhy, dobre spracovaného madlá, veľkých koliesok a dostatočne dlhé hubice prístroja znamená, že sa s ním dobre pracuje aj vysokým ľuďom. Po zapnutí a doplnenie vody je rýchlo (cca minúta) pripravený k práci.

Na čo ho môžete použiť? Čistenie podláh je jeho hlavný zmysel, ale nemusíte sa báť ani starého a špinavého koberca, alebo vodného kameňa okolo vodovodné batérie. Ani ďalšiemu využitiu sa medze nekladú. Zašlé kachličky v kúpeľni? Staré a zaneřáděné zrkadlo? S väčšinou z takýchto problémov si dokáže poradiť. Odporúčania výrobcu je nedávať do nádržky viac ako liter vody. Vlastné čistenie je nečakane účinné. Len pozor, že z kombinácie nečistôt a pary môže (hlavne v zle prístupných miestach) zostať taká brečka, ktorú je potrebné handričkou zotrieť. Ak máte doma veľa znečistený koberec (na ktorom si napríklad zvykol raňajkovať svoje granule pes), tak skúste parný čistič od Kärcher. Je až neskutočné čo para za pár minút s týmto materiálom dokáže.

Záverečné zhrnutie? Rozhodne stojí za to. Medzi jeho hlavné prednosti patrí rýchlosť a efektivita pri čistení podláh, ktoré zvláda čistiť bez použitia chemikálií. Okrem toho, že sa ľahko používa, tak je aj ľahké ho zbaliť a preniesť na iné miesto. Trebárs na chatu, alebo ho požičať niekomu z rodiny. Dĺžka prívodného kábla by mohla byť dlhšia. V rodinných domoch môže meniť zapojenie do zásuvky celkom často. Takisto by mohol byť automaticky namotávacie. Cez tieto drobné nedostatky je to relatívne malý a napriek tomu výkonný pomocník, ktorý sa doma nestratí.

Možno premýšľate či Kärcher SC 3 alebo si priplatiť (cca 40 €) a ísť rovno do Kärcher SC 4. Osobne si myslím, že pre väčšinu situácií stačí aj Kärcher SC 3. Do Kärcher SC 4 by som investoval v prípade, že máte veľký rodinný dom a alebo jednoducho z dôvodu, že pre vás ten rozdiel v cene nehrá žiadnu rolu. Obaja sú to extrémne podarené výrobky a cena za ich služby je veľmi priaznivá (hlavne u Kärcher SC 3).

Ukážka práce s prístrojom:

Zistiť cenu

Kärcher SC 4

Tlak pary3,5 bar
Príkon2000 W
Doba ohrievanie vody4 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla4 m
Hmotnosť6 kg
Objem nádrže1,3 ml

Či už potrebuje upratať mastnú podlahu v kuchyni, alebo zašlé škáry v kúpeľni, tak vás čaká rovnaké dilema. Použitie chemického prípravku alebo využitie parného čističa? Použitie chémie, zvlášť v uzatvorených priestoroch s malou možnosťou vetrania (ako sú napríklad kúpeľne), môže vyústiť vo vdychovaniu škodlivých látok do vašich pľúc. A to je dôvod, prečo sú parné čističe tak populárne. Jeden z najobľúbenejších (najpredávanejších) je práve Kärcher SC 4.

Parametrovo je na tom veľmi slušne. Príkon 2 000 W značí solídny výkon. Spotreba v tomto prípade nie je nijako tragická, pretože nejde o spotrebič, ktorý by pravidelne bežal každý deň niekoľko hodín. Prístroj vodu na prvé použitie ohrieva zhruba štyri minúty. To sa môže zdať ako vysoké číslo, ale na druhú stranu má nádržka na vodu pol litra a nie je potrebné ju dolievať tak často, ako u konkurenčných modelov. Okrem toho obsahuje ešte druhú, 0,8 litra objemnú a odnímateľnou nádržku. Keď voda v externej nádržke klesne pod určitú úroveň, ozve sa hlasné pípnutie, ktoré naznačí možnosť doplnenia vody. Dĺžka prívodného kábla štyri metre a hmotnosť 4 kilogramy potom patrí k priemeru. V manipuláciu vás nijako zásadne neobmedzujú, ale pre upratovanie veľa veľkých priestorov to nie je.

Produkciu množstvo pary je možné regulovať (2 stupne, málo a veľa), čo je super s ohľadom na rôzne povrchy, ktoré je možné čistiť. Najmä na ich rôznu odolnosť. Podľa môjho najužitočnejším nástavcom je malá, kruhovitá kefka. Prúd pary koncentruje do jedného bodu a výborne si poradí so zanesenú nečistotou. Na druhú stranu je naozaj maá a čistiť s ním celú kúpeľňu je niečo podobné, ako ju čistiť zubnou kefkou. Preto ho odporúčam len na naozaj znečistené miesta.

Ide o spotrebič, ktorý urýchli a zlepší upratovanie domácnosti. Na pomery Kärchera docela bohaté príslušenstvo. Je možnosť dokúpiť aj ďalšie, ale počítajte s tým, že ceny nie sú nízke. Bez doplňovania vody dokáže byť v prevádzke cca 45 minút. Detská poistka slúži ako ochrana pred zvedavými deťmi.

Tento výrobok skutočne patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu v tomto segmente k mání. Za rozumnú cenu ponúka dobre vybavený prístroj, ktorý svojou úlohu plní na výbornú. Nič nie je dokonalé a platí to aj pre Kärcher SC 4. Spracovanie by mohlo byť na lepšej úrovni. Na niektorých typoch podláh sú po čistení viditeľné šmuhy (ale to trápi parné čističe všeobecne). Takisto prívodný šnúra by mohla byť navíjací, takto sa trochu motá pod kolesá.

Zistiť cenu

Kärcher SV 7

Tlak pary4 bar
Príkon2200 W
Doba ohrievanie vody5 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla6 m
Hmotnosť9 kg
Objem nádrže1,2 ml

Kärcher je na poli upratovania známy výrobca. Tentokrát nám prináša parný vysávač, ktorý môžete použiť aj pre klasické vysávanie. Vysaté nečistoty sa ukladajú do samostatnej nádržky, ktorá sa ľahko vyprázdňuje. Zo svojho princípu má kombinácia vysávača a parného čističa niekoľko výhod. Para, ktorá sa použije na čistenie, je tlakom vzduchu z veľkej väčšiny ihneď odsatá späť, takže čistený povrch zostáva vlastne stále suchý, bez zvyškov vlhkosti. Tým, že sa jedná o kombináciu dvoch spotrebičov, ušetríte v domácnosti miesto, pretože je nemusíte mať samostatne. Rovnako dochádza aj k úspore času, pretože nemusíte prvýkrát uprataná plochu vysať a potom prejsť parným čističom. Bohužiaľ, ako to už u takých riešení býva, to znamená aj nejaké nevýhody a k tým sa dostaneme za chvíľu.

Do nádržky môžete bez obáv použiť klasickú kohútikovú vodu. Ak je vo vašej oblasti tvrdšia voda, tak určite stojí za to urobiť mix kohútikové a destilovanej. Ideálne v pomere pol na pol. Pre drevené podlahy neodporúčam radšej používať paru sústavne, ale skôr v menších a krátkych dávkach. Keď budete prístroj používať na citlivé materiály, treba farbené látky, tak rozhodne paru na minimálny výkon a tiež žiadne veľké dávky.

Možno ste si už všimli vyššia cenovky, ktorá k tomuto prístroju patrí. 450 € skutočne nie je málo. Na druhú stranu dostaneme kombináciu vysávača (aj keď so sacím výkonom nemôže rovnať špičkovým vysávačom) a parného čističa. Pričom u oboch možné regulovať výkon. Ako silu sania, tak množstvo produkované pary. Výhodou je bezpochyby aj umývateľný HEPA filter s triedou 12. V balíčku príslušenstvo k tomuto modelu nájdete množstvo nadstavcov: kefkovité lamely, gumové stierky, stierky z tvrdej gumy, malú stieracie gumu, veľkú stieracie gumu aj kartáčový veniec.

Ďalšou nevýhodou je vyššia hmotnosť. Ona už tak nejako vyplýva z toho, čo všetko tento prístroj dokáže alebo obsahuje, ale manipulácia s ním nie je najľahšie. Čo vadí o niečo viac, že ​​pri čistení na podlahe zostávajú občas drobné šmuhy. Rovnako hadica je po dlhšej dobe používania docela horúca. Odpadová nádoba má nevhodne riešenú prepážku, nejde z nej ľahko dostať všetky nečistoty. Posledná vec čo nás nepotešila je umiestnenie tlačidla pre reguláciu výkonu vysávača. To je umiestnené na rukoväti, presne tam kde prístroj držíte. Takže sa stane, že uberiete / pridáte výkon, bez toho aby ste chceli.

Po predchádzajúcom odseku možno vyznieva výrobok negatívne, ale tak tomu nie je. Predsa len na prístroj s takou cenovkou sú o niečo vyššie nároky. Kde naopak prístroj exceluje je, čistenie škár, rohov a líšt okolo stien. Nie je potrebné využívať chémie, vyčistí efektívne sám a „prírodne“ (za pomoci pary). Reálne by som ho zvažoval pre väčšie priestory, ideálne veľký rodinný dom alebo veľké plochy v menšej rodinnej firme. Do bežného bytu je zbytočný a podobnú prácu zastanete s výrazne lacnejšie kombináciou klasického vysávača a menšieho ručného čističa k tomu.

Zistiť cenu

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80

Tlak pary6 bar
Príkon2450 W
Doba ohrievanie vody8 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla7 m
Hmotnosť9,5 kg
Objem nádrže1,2 ml

Extra silný parný vysávač s tlakom 6 barov hravo odstráni každú nečistotu z podláh. Dokonca aj špinu hlboko zažranú v koberci. Doma s týmto modelom vyčistíte: dlažbu, škvrny, škáry, parkety, plávajúce podlahy, terakotu, koberce, skla, zrkadlá, obklady, matrace a čalúnenie, interiér automobilu a ďalšie. Možno premýšľate, kde je háčik. Ten je celkom veľký. Jedná sa o cenu. Tento prístroj totiž stojí viac ako 520 €. Použité plasty nie sú tak kvalitné, ako by sa podľa ceny dalo očakávať. Opatrné zaobchádzanie odporúčané. Nahriatie vody pár minút vezme, ale potom je už zasa tvorba pary nekompromisná.

Súčasťou príslušenstva je:

 • parný a sací nástavec – multifunkčné príslušenstvo
 • parný koncentrátor + nylonový kefa – využíva kefy a pary súčasne
 • sací nástavec – určený na vysávanie ťažko dostupných plôch
 • návlek na všetky povrchy
 • štetka na čistenie nádoby – na čistenie zbernej nádoby
 • bioecologico – 5 ampuliek Bioecologico, prípravok zabraňujúci tvoreniu peny vo vodnom filtri a osviežovač vzduchu
 • taška na príslušenstvo
 • odmerná nádoba
 • návlek na citlivé povrchy – zachytáva špinu rozpustenú parou
 • 3 farebné variácie mini kefiek– pre čistenie špiny aj z tých najmenších priestorov
 • textilný návlek – zachytáva parou rozpustenú špinu, pre koberce a poťahy v aute
 • parný nástavec – sa vďaka svojej dĺžke prebojuje aj do nedostupných a úzkych miest
 • kefa na čistenie okien
 • univerzálna kefa s rôznymi nadstavcami

Parný vysávač má 10 prednastavených programov na najčastejšie druhy upratovanie. Vysávač má dvojnásobnú filtráciu, takže vzduch, ktorý vypúšťa späť do miestnosti, je úplne čistý. S týmto pomocníkom budete mať doma upratané behom okamihu, navyše perfektne a do posledného smietky. Nevýhodou je pomalšie čistenie odolnejší špiny, s ktorou si ale nakoniec poradia. V kvalite čistenie a výkonu je oproti ďalším parným čističom o kus napred, ale cenou je prevyšuje oveľa viac. Pre občasné parné čistenie bude väčšine používateľov stačiť aj výrazne lacnejšie prístroj.

Zistiť cenu

Polti VAPORETTO SV440

Tlak pary-
Príkon1500 W
Doba ohrievanie vody1 min.
Detská poistkaáno
Dĺžka kábla4 m
Hmotnosť2,4 kg
Objem nádrže0,3 ml

Parný mop sa postará o všetky tvrdé podlahy v domácnosti. Váži len 2,4 kg, takže s ním môže pracovať i dieťa. Spoľahlivo zlikviduje 99% baktérií roztočov a vírusov na podlahe, a k tomu vďaka dávkovači Frescovapor pridáva pri čistení do pary vôňu, ktorú si vyberiete. Preto bude váš domov nielen čistý, ale aj voňavý.

Tento výrobok si získal obľúbenosť aj preto, že ide o výrobok 2v1. Môžete ho totiž použiť aj bez nástavca ako obyčajný ručný parný čistič. Nádržku môžete plniť jednoducho priamo z vodovodného kohútika. Nemusíte ju zložito odpájať o prístroje. Tlak jednotky bohužiaľ výrobca neuvádza, a nie je ho ani ako ľahko zmerať. Čo zmerať naopak ľahko ide, je doba nahriatie. Tá je naozaj veľmi rýchla. Opäť s prehľadom do jednej minúty, reálne skôr 20 sekúnd.

Súčasťou príslušenstva je:

 • návlek na mop – absorpčnej návlek z mikrovlákien
 • guľaté kefy s nylonovými štetinami – vhodné aj na citlivé povrchy.
 • parný koncentrátor – zvyšuje koncentráciu pary
 • gumová stierka – pre umývanie okien, zrkadiel a iných sklenených plôch
 • flexibilná parná hadice – zvyšuje rozsah a flexibilitu prístroja.
 • protektor na koberce – plastová konštrukcia určená na čistenie kobercových plôch
 • príslušenstvo na čistenie škár – na vyčistenie škár medzi dlaždicami
 • textilný návlek – zachytáva špinu rozpustenou parou pri čistení sedačiek v aute, matracov a ďalších čalúnenie
 • parný nástavec – nasmeruje prúd pary do skrytých priestorov

Celkovo sa jedná o zaujímavý prístroj, ktorý má trochu vyššiu cenu, ale zase sa s ním naozaj príjemne pracuje. Nádobka na vodu je na väčšie upratovanie nedostatočná a bude potrebné ju doplniť. Jej umiestnenie z hľadiska dostupnosti nie je dokonalé, ale to sú len drobné detaily. Nízka váha prístroja a jednoduchosť použitia sú hlavné dôvody pre jeho obstaranie. Bežná cena sa pohybuje okolo 130 €, čo je za mňa príliš, ale v občas v akcii spadne ku 80 € a to už je výrazne zaujímavejšia cena

Zistiť cenu

Maxxx parný mop 5v1

Tlak pary2 bar
Príkon1300 W
Doba ohrievanie vody1 min.
Detská poistka-
Dĺžka kábla6 m
Hmotnosť3,6 kg
Objem nádrže0,4 ml

Šikovný domáci pomocník, ktorý vám pomôže s uľahčením upratovania. Ohrev vody je rýchly, do minúty sa vojde s prehľadom. Pred použitím parného mopu je vhodné vopred vysávať. Inak je úžasným pomocníkom najmä na podlahy – či už koberce alebo kachličky. Ak máte lepenú podlahu, tak to nepreháňajte, teoreticky by mohlo dôjsť k porušeniu stability lepidla. To je ale krajnej prípad, moderné lepidlá by to mala zvládnuť bez úhony.

Účinne odstráni vodný kameň z okolia vodovodných kohútikov, vaní alebo umývadiel. Rovnako dobre je na zašlú mastnotu na dvierkach rúry alebo v okolí sporáka. Vzhľadom na to, že čistí pomôcť horúcej pary, tak nie je potrebné pridávať žiadne chemické prípravky. V takom prípade skôr riskujete poškodenie materiálu. Na jednu nádržku vydržíte pracovať cca štvrť hodiny. Za ma dostatočná doba, ale jednu drobnú sťažnosť k nádržke mám. Keď je objem vody pod štvrtinou, tak čerpadlo občas prestane čerpať vodu. Jednoduché riešenie je ísť ju doplniť, ale pre úplnosť som musel spomenúť.

Súčasťou príslušenstva je:

 • Nylonová kefka
 • Drôtená kefka
 • Nástavec na koberce
 • Mikro utierka na parnú hlavicu
 • Odmerka na vodu
 • Tryska

Čo sa mi na ňom páči. Rozhodne nízka hmotnosť, ktorá uľahčuje prenášanie, pohodlné ovládanie a výmena nástavcov. Nevýhodou je mäkšia tyč, ktorá sa pri zatlačení prehýba a nedokonalé uchytenie návleku na hlavicu mopu. Celkovo konštrukcia nie je práve vzorom a ideálom vytrvalosti. Pri slušnom zaobchádzaní verím, že vydrží dlhú dobu, ale ak na neho nebudete opatrní, tak môže dôjsť k poškodeniu.

Zistiť cenu

Ako funguje

Je to prístroj, ktorý pomocou ohrevu mení vodu v nádržke na paru. Tá zostáva pod tlakom uzavretá vnútri. V momente stlačenia kohúta či páčky vychádza para tryskou von. Vďaka svojej vysokej teplote dokáže odstrániť aj zaschnuté nečistoty a zabiť baktérie.

Dnešné parné čističe používajú dva systémy premeny vody na paru:

 • Jednokomorový systém

Jednoduchšie a základný je jednokomorový systém, kedy má prístroj jednu nádržku. Do tej nalejeme vodu a pevne uzavrieme viečko. Vodu následne ohrieva a premieňa ju na paru priamo v nádržke. V tomto prípade je nádržka pri čistení pod neustálym tlakom, takže musí zostať uzavretá, než spotrebujeme všetku paru.

 • Dvojkomorový systém

Pokročilý, a ľahšie na manipuláciu, je dvojkomorový systém. V tomto prípade má nádržky dve. Do jednej nalievame vodu, rovnako ako v prípade jednokomorového systému. Z tejto nádržky vedie čerpadlo vodu do druhej nádržky, kde sa ohrevom mení na paru. Výhodou dvojkomorového systému je možnosť prilievania vody aj počas upratovania, keď je prístroj zapnutý.

Nevýhody

Čistenie parou však skrýva tiež svoje úskalia, na ktoré je potrebné dať si pozor. Horúca para nielen skvele čistí a hubí mikroorganizmy, ale tiež by nás mohla škaredo popáliť. Preto by sme sa mali pri používaní parného čističa sústrediť len na upratovanie. Hlavné je dodržiavať postup podľa návodu čističe a v žiadnom prípade neotvárať nádržku s vodou jednokomorového parného čističa, ak je zapnutý.

Typy parných čističov

Na internete nájdete najrôznejšie zmienky o parnom čističi na okná, na koberce, s vysávačom a podobne. Použitie sa líši podľa typu. Okrem profesionálnych parných čističov, o ktorých sa nebudeme podrobnejšie zmieňovať, môžeme tie bežne dostupné rozdeliť na štyri základné kategórie:

Ručné

Sú to malí šikovníci. Potrebujete vyčistiť zaschnutý sporák, vysporiadať sa s nečistotami v škárach medzi kachličkami alebo chcete mať istotu perfektného čistenie v kúpeľni a na záchode? V tom prípade je ručný parný čistič pre domácnosť ako stvorený.

Je to najmenší zo štyroch uvedených typov čističov. Najlepšie sa hodí na drobné plochy a miesta, kam sa pri upratovaní bežnými prostriedkami nedostanete. Váži zvyčajne len pár kilogramov a so svojím objemom nádržky do 0,4 l vydrží okolo 5 minút nepretržitého čistenia. Obvykle býva po zapnutí pripravený už za 3 minúty. Vzhľadom síce pripomína fľašu s rozprašovačom, ale na drobný upratovanie stačí. Je ideálny čistitění škár.

Veľkou výhodou tohto typu ručného parného čističa je cena. Pohybuje sa v rozmedzí od 20 do 150 €.

 • nízka cena
 • nízky výkon
 • rýchlo pripravený na použitie
 • len na menšie plochy
 • ľahko sa s ním manipuluje
 • krátka doba čistenia

Pojazdné

Výborný parný čistič pre domácnosť. Na rozdiel od ručných čističov už toho zvládne viac. Vďaka rôznorodému príslušenstvo z neho v okamihu urobíte parný čistič okien, vyčistíte koberce aj iné povrchy v domácnosti. Pokiaľ ho budete používať na štandardné upratovanie, môže sa ľahko stať najlepším pomocníkom pre vašu domácnosť.

Vzhľadom tento typ pripomína vysávač. Skladá sa z pojazdné nádoby na vodu s objemom až 1,5 litrov a špeciálne hadice, na ktorú je možné primontovať najrôznejšie nadstavce. Váži okolo 5 kilogramov a po zapnutí mu trvá okolo 5 minút, než je pripravený na použitie pary. Teplotu pary udržuje na cca 140 ° C, takže bezpečne zatočí s baktériami i ostatnými mikroorganizmami, ktoré doma nechcete.

Tento typ parného čističa s príslušenstvom je ideálny na dôkladné upratovanie celej domácnosti. Stojí od 100 do 500 €.

 • vysoký výkon (tlak i teplota pary)
 • vyššia nákupná cena
 • ideálny na čistenie celej domácnosti
 • neodsáva rozpustené nečistoty
 • bohaté príslušenstvo
 • vyšší nárok na priestor

Parné vysávače

Vynikajúci na koberce v domácnosti, je vhodný aj na čalúnenie. Doma sa vám bude hodiť najmä na čistenie všetkých typov podláh, ktorým nevadí horúca para. Okrem toho si, ale poradí aj s čistením sedačiek a ďalšieho čalúneného nábytku. V porovnaní s pojazdným parným čističom je jeho veľkou výhodou schopnosť odsávania rozpustených nečistôt.

Obvykle má tento typ nádobu s objemom asi 0,8 litra. Váži okolo 10 kilogramov a po zapnutí je behom 5 minút pripravený na upratovanie. Tlak pár udržiava medzi 4 a 4,5 bary, takže hravo zatočí aj s odolnou špinou. Teplota pary, ktorú tento čistič produkuje, je približne 150 ° C.

Cena parných vysávačov sa pohybuje v rozmedzí 500 – 800 €.

 • vhodný na čistenie kobercov a sedačiek
 • vyššia nákupná cena
 • nenecháva na podlahe šmuhy
 • zložitejšie manipulácie v menšom priestore
 • odsáva rozpustené nečistoty
 • vyšší nárok na priestor

Parné mopy

Je vynikajúci na čistenie podláh. Teda ak nemáte doma koberec. Inak si tento prístroj poradí s dlažbou, linoleom, vinylom, laminom i PVC. Na prvý pohľad vyzerá ako tyčový vysávač. Okrem čistenie podláh ho však doma na nič iné nepoužijete. Je jednoúčelovým pomocníkom, ktorý skvele zvláda svoju prácu, ale nič ďalšie nevie.

Objem nádoby na vodu má do 0,7 litra. Váži od 2,5 do 5,5 kilogramov a vodu ohreje už za 30 sekúnd. Na jedno naplnenie nádrže zvládne pracovať 7-25 minút (záleží na konkrétnom modeli). Hoci je jeho použitie veľmi obmedzené, má čo ponúknuť.

Sympatická je aj jeho cena. Začína okolo 50 a končí na 200 €.

 • skvelý na čistenie tvrdých podláh
 • možno využiť len na tvrdé podlahy
 • ľahký a ľahko sa s ním manipuluje
 • nemá extra silný výkon
 • rýchlo pripravený k upratovaniu
 • rozpustené nečistoty neodsáva, ale stiera

Podľa čoho vyberať?

Než sa odhodláte k nákupu parného čističa, mali by ste si dobre rozmyslieť, na čo ho budete presne používať a ako často, ako veľkú máte domácnosť a či chcete mať doma univerzálneho pomocníka, alebo len napríklad špecialistu na čistenie podláh. Okrem toho samozrejme zvážte aj svoje finančné možnosti.

Na rýchle čistenie vzniknutých škvŕn a iných drobných nečistôt vám bude stačiť ručný parný čistič. Môže byť pripravený na výkon už za 3 minúty a v ťažko dostupných priestoroch sa pohybuje s vrodenou bravúrou.

Ak máte v úmysle používať parný čistič pravidelne, mali by ste siahnuť radšej po pojazdné variante, alebo dokonca po parným vysávači. Výnimkou je pravidelné čistenie tvrdých podláh, kde si vystačíte s parným mopom.

Nezabudnite na to, že jednokomorové prístroje potrebujú prestávku, než je znovu naplníte vodou. Ak neradi prestávate uprostred upratovania, radšej zvoľte dvojkomorový prístroj, do ktorého môžete pridávať vodu priamo za prevádzky.

Nádržka

Dôležitá je tiež nádržka. Ide o to, z akého je materiálu, čo priamo ovplyvňuje jej životnosť. Existujú nádržky hliníkové a z nerezovej ocele. Nerez je samozrejme húževnatejší, takže ak nie ste na hrane s financiami, zvoľte radšej čistič s nerezovou nádržkou. Samozrejme pri tom berte do úvahy objem. Všeobecne platí, že čím väčšia nádržka, tým dlhšie vydrží prístroj pracovať na jeden záťah. To je najmä v prípade jednokomorového systému úplne zásadné.

Čím sa môže pochváliť kvalitné parný čistič?

 • dvojkomorový systém pre doplňovanie vody počas prevádzky.
 • Do nádržky sa zmestí aspon 1,5 l.
 • Nádoba ohrievača je nerezová.
 • Zvládne tlak 4 bary a viac.

TIP Čo vybrať: Na koberce a čalúny zvoľte radšej parný vysávač.

Pravidelná starostlivosť ako prevencia

Nezabudnite na odvápňovanie. Máte dve možnosti. Buď používajte destilovanú vodu, ktorá vnútro čističe nezanáša vodným kameňom a soľami, alebo si k čističi kúpte odvápňovaciu patróny (tyčinky), ktoré vám umožnia používať vodu z kohútika. Odvápňovacia tyčinky sa dajú zaobstarať okolo 10 €.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo