V prípade, že ste si už zakúpili parný čistič a chcete sa zoznámiť s tým, ako ho správne používať, ste tu správne. Pokiaľ o jeho kúpu ešte len uvažujete, odporúčame vám nášho poradcu Ako vybrať parný čistič. Rozhodne sa jedná o praktického pomocníka pri upratovaní celej domácnosti. Niektoré povrchy sú však pre parné čistenie nevhodné alebo ich môžete necitlivým naparovaním nenávratne poškodiť. Ako teda správne postupovať a dosiahnuť najlepšie výsledky takmer bez úsilia a zbytočných chemických prostriedkov?
Materiály a povrchy, na ktoré sa nesmie parné čistenie používať
Teplota pary môže dosahovať až 140 ° C, nie všetky materiály pritom vysokú teplotu a vlhkosť dobre znášanie. Pri parnom čistení tak u nich môže oveľa skôr dôjsť k nevratnému poškodeniu než k vyčisteniu.
Parné čističe preto neodporúčame používať na:
- všetky materiály citlivé na vysokú teplotu – vlna, hodváb a niektoré plasty,
- niektoré druhy poťahových látok – pred čistením odporúčame vyskúšať vplyv pary na skrytom mieste alebo používať návleky z mikrovlákna, ktoré znižujú teplotu pary; úplne nevhodné je čistenie parou napr. pre alcantaru (článok ako čistiť alcantaru nájdete TU),
- pravú kožu – pravú kožu môže parné čistenie vysušiť a znehodnotiť (článok o tom, ako správne čistiť kožu sme pre vás pripravili tiež, stačí prejsť na tento odkaz),
- syntetickú kožu (ekokoži) – tiež napodobeniny kože môže para nevratne znehodnotiť,
- všetku elektroniku a elektrické zariadenia – vlhkosť z pary môže preniknúť až ku kontaktom a elektrickým obvodom zariadení, a spôsobiť tak skrat, v tomto prípade navyše riskujete úraz elektrickým prúdom,
- všetky materiály a povrchy, ktoré sú chúlostivé na pôsobenie vlhkosti – napr. papier, tapety (ktoré možno však parou efektívne odstrániť), vodou riediteľné nátery a farby, pôsobením vlhkosti by totiž mohlo dôjsť k znehodnoteniu, rozpustenie alebo odlepenie,
- drevené podlahy, parkety a nábytok s voskovou alebo olejovou povrchovou úpravou – horúca para by rozpustila a odstránila ochrannú povrchovú vrstvu, čím by došlo k znehodnoteniu podlahové krytiny či nábytku.
Kde je naopak parný čistič nenahraditeľným pomocníkom
Teraz sa dostávame k tomu hlavnému – prezradíme vám, s ktorými povrchmi a materiály si naopak parné čistenie efektívne poradia. Okrem toho sa dozviete, ako parný čistič pre rôzne použitie nastaviť a na čo si dať pri čistení pozor. Ak si preto nie ste istí, ako používať parný čistič pri čistení obkladov alebo pri odstraňovaní nečistôt z matracov, všetko sa dozviete nižšie.
Kúpeľňa
Kúpeľňa je ideálnym miestom pre použitie parného čističa. Vo väčšine prípadov v nej totiž nenájdeme žiadny povrch, na ktorý by nebolo možné horúcu paru použiť.
Obklady a dlažba
Návod na čistenie obkladov a dlažby sa samozrejme nevzťahuje iba na kúpeľňu, ale na všetky podobné miesta v domácnosti.
Pre čistenie škár, rohov a zle dostupných miest použite nástavec s bodovým prúdom pary v kombinácii s nasadeným kruhovým kefou (najúčinnejšia je parný turbokartáč).
Po vyčistení zotrite nečistoty utierkou z mikrovlákna (na dlažbu môžete použiť podlahový nástavec s návlekom z mikrovlákna).
Umývadlá, vodovodné batérie, sifóny, WC misy, sprchové kúty, vane
Pri čistení vodného kameňa na povrch najskôr naneste ocot (prípadne iný odstraňovač vodného kameňa) a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom čistite nadstavcom s bodovým prúdom pary v kombinácii s nasadenú kruhovú kefou. Po vyčistení povrchy utrite utierkou z mikrovlákna.
Pre odstránenie nečistôt na zle dostupných miestach WC misy, sprchových kútov, vodovodných batérií, okrajov sifónov, vaní alebo umývadiel použite rovnaký postup, vynechajte však aplikáciu octu.
Na čistenie vnútra sifónov použite bodový prúd pary. V tomto prípade odporúčame nasadiť ochranný respirátor (do okolia sa môžu uvoľňovať spóry plesní).
Kuchyňa
Para je nenahraditeľným pomocníkom tiež v kuchyni. Kde si skvele poradí s mastnotou aj usadeninami.
Digestory, sporáky, varné dosky, rúry, drezy pod.
Mastnotu z vyššie uvedených spotrebičov odstránite buď malú ručnú hubicou s návlekom z mikrovlákna (v prípade znečistenia menšieho rozsahu) alebo bodovú tryskou doplnenú o kruhovú kefu (pri väčšom znečistení). V každom prípade odporúčame rozpustené nečistoty druhou rukou stierať (nezabudnite na gumovú rukavicu s vložkou).
Na odolnejšie usadeniny (napr. mriežky v rúre) sa skvele hodí aj mosadzné kruhové kefy, ktorými doplníte bodovú trysku.
Okná a zrkadlá
Para je veľmi účinná aj na okná a zrkadlá vrátane rámov a škár.
Najskôr pomocou bodové trysky vyčistite rámy okien, škáry a rohy. Ak je znečistenie väčšieho rozsahu, použite bodovú trysku v kombinácii s kruhovou kefou.
Na čistenie okenných tabúľ a zrkadiel vždy používajte malú ručnú hubicu s návlekom z mikrovlákna.
Nakoniec použite nadstavec na čistenie okien s gumovou stierkou. Najskôr pomocou neho okenné tabule (alebo zrkadlá) naparia, a až potom ich gumovou stierkou postupne zotrite zhora nadol. Ak nemáte špeciálny nástavec na okná, jednoducho naparíte okná ručnú hubicou alebo bodovú tryskou a paru zotrite ručnú gumovou stierkou na okná.
Koberce, čalúnenie, matrace
Na čistenie kobercov, čalúnenia a matracov odporúčame používať parný vysávač, ten totiž rozpustené nečistoty a najmä vlhkosť zároveň odsáva, a tie tak nezostávajú vnútri tkaniny. Pri použití klasického parného čističa preto môže dôjsť k vzniku nevzhľadných máp (po tom, čo rozpustené nečistoty znova zaschnú).
Okrem toho dávajte pozor aj na materiály citlivé na vysoké teploty a radšej najskôr vyskúšajte pôsobenie horúcej pary na skrytom mieste.
Ak si však nechcete kupovať výrazne drahšie parný vysávač, niektoré ručný alebo pojazdné parné čističe môžete s úspechom použiť i pre:
- odstránenie pachov z kobercov alebo čalúnenia,
- narovnanie přeleželého vlasu u kobercov,
- odstránenie vytlačených miest po nábytku na kobercoch,
- likvidáciu roztočov a mikroorganizmov z kobercov a čalúnenia.
Radiátory, vykurovacie telesá
Kto už niekedy čistil radiátory pomocou klasických postupov, iste uzná, že ide o zdĺhavú a náročnú procedúru. Parný čistič je ideálnym pomocníkom, ktorý zvládne to isté za pár minút.
Pred čistením odporúčame zakryť podlahu a prípadne aj stenu za radiátorom igelitom alebo kartónom. A to z toho dôvodu, aby nedošlo k preneseniu nečistôt uvoľnených z radiátora.
Na parný čistič použite bodovú trysku, ktorá perfektne vyčistí aj ťažko dostupné miesta. Nakoniec radiátor zotrite utierkou z mikrovlákna.
Dvere, drevené obklady stien
Podobne ako pri drevených podláh a nábytku aj v tomto prípade môže vplyvom horúcej pary dôjsť k poškodeniu. Pre čistenie dverí alebo drevených obkladov preto odporúčame používať malé ručné parné čističe s návlekom z mikrovlákna, ktorý zníži teplotu pary.
Dlažba
Na dlažbu sa hodí ako parný mop, tak pojazdný parný čistič alebo parný vysávač. Ak zvolíte parný mop alebo parný čistič, počítajte s tým, že dlažbu budete musieť vytrieť dosucha pomocou ručného mopu, inak je veľká pravdepodobnosť, že na podlahe po zaschnutí zostanú šmuhy.
Pri veľkom znečistení odporúčame použiť podlahovú hubicu s kefou. Škáry, horšie dostupné a výrazne znečistené miesta potom vyčistite pomocou bodovej trysky s kruhovú kefou.
Následne (alebo v prípade slabého znečistenia) dlažbu dočistite pomocou podlahovej hubice s nasadeným návlekom z mikrovlákna.
Vinylové podlahy, PVC, linoleum
Vzhľadom k určitej chúlostivosť tohto typu podláh (krátkodobo vydrží teplotu len do 120 ° C), nastavte výkon parného čističa vždy na najnižší stupeň. Veľký pozor dávajte špeciálne tiež u vinylových podláh, ktorých časti sú zlepené a vplyvom horúcej pary môže dôjsť k rozpusteniu lepidla. Pri čistení sa preto vždy vyvarujte pôsobeniu horúcej pary na jednom mieste po dlhšiu dobu. Plynulé prechádzanie po podlahe by povrch nemalo nijako poškodiť.
Na čistenie týchto povrchov používajte výhradne podlahový nástavec s návlekom z mikrovlákna. Po ukončení čistenia podlahu vytrite dosucha klasickým mopom.
Laminátové podlahy
Tiež laminátové podlahy patrí medzi chúlostivé. Riziko poškodenia je pritom ešte o niečo vyššia ako u vyššie uvedeného typu podlahovej krytiny. Z tohto dôvodu výkon parného čističa nastavte vždy na najnižší stupeň a na podlahovú hubicu navlečte 2 návleky z mikrovlákna.
Odstránenie tapiet
Horúcu paru môžete efektívne využiť aj pri odstraňovaní starých tapiet. Za týmto účelom sa vyrába špeciálny nástavec (odstraňovač tapiet). Týmto nástavcom následne prechádzate cez tapetu zhora nadol, vďaka čomu ju možno po chvíli ľahko olúpať.
Ďalšie možnosti čistenie s parným čističom
Okrem vyššie uvedených spôsobov použitia, môžu parné čističe výrazne zjednodušiť aj upratovanie:
- automobilu – a to ako interiéru (čalúnenie, stropnice, mezidveřní plochy, plasty), tak i exteriéru (blatníky, disky kolies),
- záclon a odevov – para skvele oživí farby, odstráni pachy a narovná záclony aj odevy, opatrne použiť ho môžete aj pri rovnaní pánskych oblekov priamo na ramienku,
- vonkajšieho grilu – na tento účel použite špeciálne kruhový nadstavec s mosadznými štetinami,
- ventilačných prieduchov alebo mriežok – z týchto ťažko dostupných miest para efektívne odstráni prach i usadeniny,
- zvieracích pelechov a klietok – parný čistič zvieracie pelechy vyčistí a zároveň vydezinfikuje.
Tipy pre používanie parného čističa
Nakoniec vám prinášame niekoľko cenných a užitočných rád, ktoré sa týkajú používania parného čistenia:
- Nádobu na vodu nikdy neplňte až po okraj, a to z toho dôvodu, aby voda nevytekala a tiež preto, že ak je v nádobke trochu prázdneho priestoru navyše, para sa bude lepšie tvoriť. Toto odporúčanie však platí iba pre jednokomorové systémy (viac o rozdiele jednokomorových a dvojkomorových systémov sa dozviete v našom článku).
- Urýchliť ohrev vody a premenu na paru môžete tiež tak, že do nádoby na vodu nalejete už teplú vodu (do nádržiek z nerezu môžete liať vodu z vodovodu).
- Po niekoľkých čisteniach odporúčame vypláchnuť nádobu na vodu od zvyškov usadenín (najmä vodného kameňa), ktorý sa tam môže tvoriť. Niektorí výrobcovia odporúčajú na tieto účely používať ocot zriedený vodou.
Vyštudoval som filozofiu a bohemistiku na Palackého Univerzite (Česko), to mi pomohlo vylepšiť už tak dobré kritické myslenie, rozšíriť si obzory a vybrúsiť písaný prejav. Živím sa ako grafik a píšem texty pre veľa českých magazínov. Vo voľnom čase som obyčajne na treku v prírode – aj v daždi, hmle a snehu. Skvele sa vyznám v modernom, ľahkom a komfortným outdoor vybavenie. Okrem toho perfektne rozumiem moderným technológiám, vybavenie domácnosti, zdravému životnému štýlu a veciam pre domácich majstrov. Sám si kupujem málo vecí, ktoré musia perfektne plniť svoj účel a byť maximálne kvalitné.