Ako odstrániť lepidlo zo samolepky zo skla a nábytku

Ak nemáte to šťastie a nenarazíte na pohár, ktorý je opatrený samolepkou, ktorú jednoducho strhnete aj s lepidlom, budete ju musieť odstrániť manuálne. Postupov je hneď niekoľko. Využiť môžete buď lieh alebo technický benzín, alebo siahnuť po majonéze či oleji. Prečítajte si podrobnejšie informácie.

Výrobky čo stojí za vyskúšanie

Ak sa rozhodnete pre odstraňovanie lepidla z nábytku z dreva pomocou čističov, vždy si na skrytom kúsku vyskúšajte, či povrch nepoškodí. Pozor dajte aj na mechanické čistenie. Mólo by dôjsť k nenávratnému poškodeniu povrchu.

Ako odstrániť samolepky zo skla

Než sa vrhnete do odmáčanie alebo používanie najrôznejšie prostriedkov pre rozpustenie lepidlá, ručnú škrabkou, tupým nožom alebo starú kreditnou kartou sa snažte čo najväčšej diel papierovej časti od skla oddeliť.

Čo všetko môžete vyskúšať:

 • prípravky zakúpené v predajni,
 • odlakovač na nechty,
 • čistý lieh,
 • olivový olej,
 • ocot.

Vždy najskôr na skrytom mieste vyskúšajte, či prípravok povrch nepoškodí. Potom je dobré prípravok naniesť buď priamo na nálepku, alebo na handričku, ktorým budete miesto potierať. Prípravok nechajte nejakú dobu pôsobiť, ale nikde ho nenechajte zaschnúť. Po uplynutí doby lepidlo zotrite mäkkou handričkou alebo škrabkou. V prípade, že nejaké zvyšky na povrchu zostanú, postup opakujte.

Čistenie skla pomocou majonézy

Budete potrebovať:

 • majonézu,
 • vínny ocot.

Do misky dajte 4 lyžice majonézy a 1 lyžicu vínneho octu. Ingrediencie dobre premiešajte a vzniknutú pastu naneste v tenkej vrstve na lepidlo. Zmes nechajte pôsobiť 3-5 minút. Pre odstránenie lepidla použite škrabku a potom sklo opláchnite mydlovou vodou.

Odstránenie lepidla pomocou jedlej sódy

Čo budete potrebovať:

 • jedlú sódu,
 • stolový olej.

V miske zmiešajte rovnaké množstvo stolového oleja a jedlej sódy. Vzniknúť by mala ľahko sa aplikujúca pasta. Olej môže byť olivový, repkový aj rastlinný. Miesto, ktoré chcete čistiť, potrite pastou a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Pokiaľ sa jedná o silne prilepenú etiketu, môžete nechať prostriedok na skle pôsobiť aj cez noc. Etiketu odškrabte škrabkou alebo zlúpnite. Použiť môžete aj hrubú stranu špongie alebo drôtenku. Dajte si však pozor, aby ste povrch nepoškriabali.

Čistenie skla pomocou sódy na pranie

Budete potrebovať:

 • sódu na pranie.

Sódu na pranie rozpustite v horúcej vode v pomere pol dielu vody a pol dielu sódy. Do roztoku na pol hodiny namočte pohár a nechajte pôsobiť. V prípade, že odstraňujete silne prilepenú etiketu, nechajte sklo vo vode namočené pokojne aj cez noc. Potom už etiketu ľahko odlúpnete. Pohár nezabudnite dobre vymyť.

Odstránenie lepidla pomocou tepla

Budete potrebovať:

 • fén alebo
 • slnečné miesto.

Pri odstraňovaní odolného lepidla sa využíva aj horúceho vzduchu. Doma môžete použiť fén, ktorým budete zhruba 1-2 minúty fúkať na čistené miesto. Druhou možnosťou je vystaviť sklo priamym slnečným lúčom. Teplo lepidlo rozpustí, takže je potrebné etiketu ihneď zlúpnuť, aby lepidlo nezaschlo.

Odstránenie lepidla pomocou čistiaceho alkoholu alebo technického benzínu

Budete potrebovať:

 • handričku,
 • čistiace alkohol,
 • benzín.

Alkohol alebo benzín naneste na handričku a začnite ním prechádzať etiketu. Pri čistení je lepšie používať handričku alebo vatu. Ak by ste alkohol alebo lieh naniesli na papierovú utierku, čoskoro by sa vám rozdrobilo. Alkoholové čistidlo je navrhnuté tak, aby okrem iného rozpúšťalo lepidlá, takže úspech by mal byť zaručený. Technický benzín patrí medzi najlepšie čističe s dobrým pomerom medzi čistiacou schopnosťou a nízkou agresivitou. Odstráni väčšinu lepidiel používaných na lepenie etikiet, bez poškodil povrch a to ani plastový.

Odstránenie etikety pomocou tukov

Čo bude potrebovať:

 • olej alebo
 • masť.

Znečistenú časť potrite olejom, masťou alebo iným tukom a nechajte pôsobiť najlepšie cez noc. Nasledujúci deň použite prípravok odstraňujúci mastnotu z riadu a sklo umyte.

Podobné postupy môžete využiť aj pri odstraňovaní lepidla z dreveného nábytku. Len pamätajte na to, že odstraňovanie trvá oveľa dlhšie a musíte byť oveľa viac šetrní. Pri používaní fénu pamätajte na to, že sa s ním nesmiete priblížiť až úplne k povrchu nábytku, mohlo by dôjsť k jeho poškodeniu. Samolepky by ste mali nahrievať maximálne 15 sekúnd.

Čo sa týka čistenia olejom, ten nepoužívajte na drevený povrch bez úpravy. Olej by na ňom mohol zanechať mastné škvrny, ktoré už nepôjdu odstrániť.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo