Ako si vybrať veslovací trenažér

Veslovací trenažér predstavuje skvelý spôsob, ako sa udržiavať v kondícii a vybudovať si pevné svalstvo. Na výber máte z rôznych typov, ktoré sa podľa brzdového systému delia na magnetické, vzdušné, vodné a tlmičové. Prečítajte si, aké výhody a nevýhody majú rôzne typy a prečo si rozhodne postrážiť pozáručný servis. Životnosť trenažéra stojí najmä na robustnú konštrukciu a kvalitným pojazdu. Ako je rozpoznať sa dozviete v článku. Dočítate sa tiež, aký je rozdiel medzi jednoduchými a profesionálnymi nášľapy či ako správne na stroji cvičiť, aby ste si neublížili.

Recenzie veslovacích trenažérov

Rozhodli ste sa, že domáce cvičenie povýšite na ďalší level alebo skrátka len hľadáte spôsob, ako uľaviť boľavým chrbtu a vylepšiť si fyzickú kondíciu? Výborným pomocníkom vám bude veslovací trenažér, s ktorým posilníte nielen chrbtové svaly, ale celé telo. Ako vybrať ten naj veslovací trenažér sa dozviete aj z našich recenzií.

Zamerali sme sa hlavne na robustnosť daného stroja a kvalitu jazdy, ktoré sú pre výber top veslovacieho trenažéru kľúčové. Stranou samozrejme nezostávajú ani rôzne funkcie a možnosti individuálneho nastavenia, ktoré prispievajú vyššiemu komfortu pri cvičení.

inSPORTline Yukona

Brzdový systémmagnetický
Regulácia záťažeelektronický
Maximálna nosnosť110 kg
Dĺžka pojazdu118 cm
Hmotnosť20,5 kg
Hmotnosť záťažového kolesa2 kg
Displejáno
Hrudný pásáno
Nášľapyjednoduché
Možnosť zloženianie
Transportné kolieskaáno
Rozmery v cm159 x 55 x 77
Rozmery v zloženom stave v cm/

Veslovací trenažér inSPORTline Yukon je zástupcom lacnejších modelov, napriek tomu od renomovaného a overeného výrobcu. Tento model kúpite už za necelých 350 €. Brzdový systém u tohto trenažéra je magnetický, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie. Jedná sa o zariadenie, ktoré sa ovláda elektronicky, preto môžete pohodlne upravovať stupeň záťaže bez toho, aby ste museli na prístroji niečo fyzicky upravovať.

Vďaka elektronickému ovládanie máte k dispozícii aj obľúbený HRC program, ktorý prispôsobuje záťaž podľa vopred zvolenej tepovej frekvencie, a tak pri cvičení telo zostáva v aeróbnom pásme a spaľuje tuky. Tepovú frekvenciu meriate pomocou hrudného pásu, ktorý je súčasťou balenia.

Vyberať si môžete z celkom 16 stupňov záťaže, ktorú zabezpečuje 2 kg ťažké záťažové koleso. Skvelá je aj dostatočná dĺžka pojazdu – 118 cm, na ktorej si zacvičia aj vysokí jedinci. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o lacnejšie prístroj, ale nepočítajte s moc veľkou nosnosťou. Výrobca uvádza 110 kg. Aj najvyšší stupeň záťaže nie je určený pre ozajstných silákov, tí by určite uvítali záťaž vyššia. Kolieska na pojazdu sú vyrobené z plastu, preto sa dá očakávať, že pri častejšom používaní nevydrží extra dlho. Kvalitnejšie prístroje disponujú silikónovými kolieskami alebo priemyselnými ložiskami.

V prevádzke je ale stroj tichý a jeho užívanie je pomerne pohodlné. Tomu napomáha aj mäkké sedadlo potiahnuté umelou kožou, na ktorom sa zadok nebolí ani po dlhšom tréningu. Pohodlnosti ale uberajú veľmi jednoduché nášľapy, u ktorých nemôžeme regulovať veľkosť a noha z nich vypadáva. Cvičiť na nich boso je prakticky nemožné, preto budete musieť vždy obúvať tenisky.

Trenažér má zabudovaný displej s počítačom, na ktorom môžete vybrať z bohatej ponuky 21 programov. Niektoré sú vopred nastavené, iné si môžete navoliť sami. Je škoda, že počítač nezvládne ukladanie nameraných hodnôt, takže do budúcna nemôžete vidieť pokroky.

Na displeji samozrejme vidíte všetky dôležité údaje ako je čas cvičenia, tepová frekvencia, počet spálených kalorii, rýchlosť i prejdená vzdialenosť. Displej je sklápací, a ak budete s trenažérom manipulovať, odporúčame ho sklopiť, inak by sa mohol ľahko zlomiť. Počítač sa napája zo siete, teda je potrebné počítať s dostupnosťou zásuvky.

S celkovou hmotnosťou okolo 20 kg, ktorá je v kontexte ostatných trenažérov skôr nižší, odporúčame tento prístroj skôr na kondičné cvičenie pre nenáročných, než pre profesionálnych športovcov. Bohužiaľ sa nedá zložiť, preto počítajte s tým, že vám doma zaberie veľa miesta. Našťastie má transportné kolieska, ktoré vám uľahčujú prevoz napríklad do inej miestnosti.

 • nízka cena
 • dlhý pojazd
 • bohatá ponuka programov vrátane HCR
 • hrudný pás súčasťou balenia
 • nízka váha
 • zlé nášľapy
 • nemožnosť zloženie
Zistiť cenu

inSPORTline inCondi RW60

Brzdový systémmagnetický
Regulácia záťažeelektronický
Maximálna nosnosť150 kg
Dĺžka pojazdu96 cm
Hmotnosť33 kg
Hmotnosť záťažového kolesa4 kg
Displejáno
Hrudný pásáno
Nášľapyjednoduché
Možnosť zloženiaáno
Transportné kolieskaáno
Rozmery v cm223 x 50 x 96
Rozmery v zloženom stave v cm95 x 50 x 148

O triedu vyšší model veslovacieho trenažéra inSPORTline inCondi RW60 už uspokojí náročnejších a váhovo ťažšie športovcov, ktorí plánujú cvičiť často. Aj tento typ disponuje brzdovým systémom v magnetickej podobe a elektronickým ovládaním pre jednoduchú zmenu záťaže.

Na rozdiel od predchádzajúceho modelu má ale výrazne vyššiu nosnosť – 150 kg, čomu nasvedčuje aj o tretinu vyššia hmotnosť celého prístroja – 33 kg. Masívna konštrukcia je vytvorená z kvalitnej ocele so špeciálnou povrchovou úpravou proti škrabancom a oderu. Pre jeho vyššia hmotnosť určite odporúčame zaobstarať si ochranou podložku na podlahu.

Pojazd má kratšie ako pri Yukonu, ale ani so svojimi 96 cm by nemal brániť pohodlnému pohybu ľuďom s vyššou výškou – maximálna výška je podľa výrobcu 200 cm. Rozhodne poteší upevnenie jazdy na 6 samo mazacích kolieskových ložiskách, ktoré by mali vydržať časté užívanie osôb aj s vyššou hmotnosťou a zaisťujú plynulý a tichý pohyb. Sedadlo má tento trenažér ergonomické a pohodlné.

Tento šikovný trenažér ovládate elektronicky, takže ľahko a rýchlo navolíte požadovanú záťaž alebo program. Záťažové koleso s hmotnosťou 4 kg dovoľuje nastaviť 16 stupňov záťaže, takže si vyberie skutočne každý. Na počítači s displejom môžete zvoliť niektorý z 12 programov, vrátane populárneho HCR. V ponuke je tiež možnosť súťaženie s trenažérom, čo vnímame ako zaujímavú alternatívu, ktorá ozvláštni klasický tréning. Počítač sa napája pomocou adaptéra a musí byť neustále v zásuvke. Síce tak šetríte batérie, ale keď budete cvičiť, je potrebné mať elektrickú sieť po ruke.

O niečo lepšie ako v predchádzajúcom prípade sú riešené nášľapy, ktoré majú fixačný popruh na upevnenie chodidiel. Podľa užívateľských recenzií napriek tomu väčšina používateľov cvičí v topánkach. Stále ale máme čo do činenia s nášľapy jednoduchými, ktoré dokonale neimitují bežný pohyb. Tí z vás, ktorí nemajú doma veľké priestory, uvítajú možnosť zloženia celého stroja, kedy sa jeho veľkosť zmenší na príjemnejšie rozmery 95x50x148 cm. Pre ľahšie premiestňovanie samozrejme nechýbajú ani transportné kolieska.

V balení s prístrojom nájdete aj hrudný pás na meranie tepu. Súčasťou tohto domáceho veslárskeho trenažéra je aj skvele zostavený manuál, vďaka ktorému zvládnete montáž veľmi rýchlo a ľahko. Celkovo hodnotíme tento model veľmi kladne. Cenovo sa jedná o strednú triedu, ale vďaka hmotnosti a kvalitným materiálom vám môže slúžiť veľa rokov.

 • kvalitná konštrukcia a materiály
 • vysoká nosnosť
 • HCR program aj možnosť závodu s počítačom
 • schopnejší nášľapy
 • hrudný pás v balení
 • vyššia cena
Zistiť cenu

Tunturi R20 Rower Competence

Brzdový systémmagnetický
Regulácia záťažemechanický
Maximálna nosnosť135 kg
Dĺžka pojazdu103 cm
Hmotnosť36 kg
Hmotnosť záťažového kolesa6 kg
Displejáno
Hrudný pásnie je súčasťou
Nášľapyjednoduché
Možnosť zloženiaáno
Transportné kolieskaáno
Rozmery v cm209 x 54 x 80
Rozmery v zloženom stave v cm115 x 54 x 80

Veslovací trenažér Tunturi R20 Rower Competence má na svedomí renomovaná fínska značka, ktorá na trhu s cvičebným náradím pôsobí už 30 rokov. Preto si môžete byť istí, že máte čo dočinenia s prístrojom, ktorý je kvalitný a nerozpadne sa po roku používania.

Model od Tunturi má rovnako ako oba predchádzajúce trenažéry magnetický brzdný systém. Na rozdiel od vyššie zmienených ale disponuje mechanickým ovládaním záťaže, kedy je potrebné manuálne otočiť regulátorom. Záťažový zotrvačník v tomto prípade váži celých 6 kg, na výber potom máte z 8 stupňov záťaže. V porovnaní s ostatnými zástupcami tak máte polovičnú možnosť výberu, ale aj tak si svoj optimálny odpor iste vyberiete, nech ste žena alebo muž.

Nosnosť tohto stroja je 135 kg, pričom jeho váha je 36 kg. Vďaka pojazdu s dĺžkou 103 cm by nemal byť problém vo veslovaní ani pre vyššie postavy (výrobca deklaruje pohodlné použitie do výšky 195 cm). Masívna konštrukcia stroja je dostatočne veľká a prístrojmi zaisťuje stabilitu. Profil pojazdu je vyrobený z hliníka, ktorý mu zabezpečuje plynulý a tichý chod.

Na pojazd je usadené pohodlné ergonomicky tvarované sedadlo s odolnými priemyselnými ložiskami. Podľa užívateľských recenzií vieme, že ľahko nepohodlné sú rukoväte vesiel, ktoré sú vyrobené z tvrdého plastu. Určite by sme uvítali nejaké zmäkčenie. Kladne ale môžeme hodnotiť nášľapy, ktoré sú síce stále jednoduché a bez možnosti nastavenia, ale vďaka tesným upevňovacím pásom môžete cvičiť aj bez topánok.

O prehľad pri cvičení a možnosť rôznych tréningových režimov sa stará počítač s LCD displejom, kde bohužiaľ chýba podsvietenie. Ponúka ale bohatú ponuku cvičebných programov, napríklad aj možnosť zadania cieľových hodnôt pre tep, čas alebo spotrebu energie a samozrejme HCR program. Na displeji vidíte klasické zobrazenie prejdenej vzdialenosti, času, rýchlosti i meranie tepu. Jeho ovládanie je intuitívne a jednoduché. Súčasťou balenia bohužiaľ nie je hrudný pás, ale prístroj jeho pripojenie podporuje, takže ho môžete dokúpiť. Displej sa napája pomocou 2 AA batérií, takže ho môžete používať kdekoľvek, aj bez dostupnosti k elektrickej sieti.

Každého, kto rád šetrí miestom, poteší možnosť zloženia, kedy dĺžku stroje skrátite o polovicu, teda na rozmery 115x54x80 cm. Pre ľahší presun máte k dispozícii prepravné kolieska. Ak by sa vám stroj pokazil, značka Tunturi zabezpečuje popredajný servis a opravu priamo u vás doma. Celkovo tento trenažér hodnotíme veľmi kladne, za zhruba 600 € získate odolný a kvalitný prístroj, ktorý môže používať celá rodina. V pomere cena / výkon si tento veslovací trenažér zaslúži titul víťaza testu.

 • kvalitná konštrukcia, stabilita
 • dobré spracovanie nášľapov
 • popredajný servis zdarma
 • HCR program
 • renomovaná značka
 • tichý a hladký chod
 • displej nie je podsvietený
 • hrudný pás nie je súčasťou balenia
Zistiť cenu

Hammer Rower Cobra

Brzdový systémtlmičový
Regulácia záťažemechanický
Maximálna nosnosť130 kg
Dĺžka pojazdu108 cm
Hmotnosť21 kg
Hmotnosť záťažového kolesa-
Displejáno
Hrudný pásnie
Nášľapypolohovateľné
Možnosť zloženiaáno
Transportné kolieskanie
Rozmery v cm150 x 166 x 50
Rozmery v zloženom stave v cm125 x 44 x 57

Ak sa vám zapáčili veslárske trenažéry s hydraulickými tlmičmi, máme pre vás recenziu na model Hammer Rower Cobra. Spoločnosť Hammer má už storočnú tradíciu vo výrobe posilňovacích strojov a na ich výrobky je spoľahnutie. Tento typ trenažéra disponuje manuálnym ovládaním záťaže, musíte teda pootočiť regulátorom, ktorý nájdete priamo na vošla. Vďaka tomu môžete záťaž regulovať za pohybu. Na výber máte z 12 stupňov záťaže, od ľahkej tréningové až po náročné posilňovanie.

Výhodou tlmičových trenažérov je ich nízka cena. Tento zoženiete za necelých 400 €. Počítajte ale s tým, že po pár rokoch bude potrebné tlmiče vymeniť, a to u každého, i značkového stroja. Vo výsledku sa preto toľko neoplatí. Skvelé na nich ale je, že naozaj verne simulujú pohyb na vodnej hladine.

Model Hammer Rower Cobra má jednu výbornú vlastnosť, a to možnosť nastavenia uhla pojazdu podľa toho, aké svaly chcete zapojiť a ako moc skúsení veslári ste. Pre začiatočníkov sa odporúča vodorovná úroveň 1, pokročilí môžu voliť úroveň 2 a profesionáli, ktorí chcú poriadne pretiahnuť nohy, zvolí strmší sklon úrovne 3.

Pojazd samotný je opatrený priemyselnými ložiskami, ktorá by mala zvládnuť pravidelné využívanie aj jedincov s ťažšie váhou. Nosnosť tohto stroja sa uvádza na 135 kg, dĺžku pojazdu výrobca neuvádza, ale odporúča sa pre osoby do 190 cm. Ak ste teda vyššia, nie je pre vás tento prístroj vhodný a radšej zvoľte iného zástupcu.

Inak je ale trenažér pohodlný, sedadlo je pekne tvarované a pri cvičení by vás nemalo tlačiť. Ďalšie pochvalu si zaslúži nášľapy, ktoré sú konečne nastaviteľné. Vybrať si teda môžete dĺžku presne podľa vášho chodidla, nohu potom zaistíte polohovateľným pásikom. Vďaka tomu bude trénovanie oveľa príjemnejšie.

Samozrejme ani u tohto modelu nechýba LCD displej, ktorý zaznamenáva čas cvičenia, dĺžku najazdených kilometrov, počet záberov za minútu, celkový počet záberov, kalórie aj srdcový tep. Bohužiaľ nie je k dispozícii počítač, ktorý by ponúkol možnosť programov. Nečakajte teda HCR program, ani žiadny iný tréningový modul. Súčasťou balenia nie je ani hrudný pás pre snímanie tepu.

Cvičebný stroj od Hammer váži iba 21 kg, dá sa zložiť, čo uvítajú majitelia malých bytových priestorov. Ak máte obmedzený rozpočet a hľadáte kvalitný stroj, môžeme tento model odporučiť. Len myslite na to, že po čase bude treba vymeniť tlmiče u vesiel.

 • nízka cena
 • renomovaný výrobca
 • polohovateľné nášľapy
 • možnosť nakloniť nájazd
 • verná simulácia veslovanie na veslicu
 • absencia tréningových programov
 • po čase bude treba vymeniť tlmiče
 • len pre osoby do 190 cm
Zistiť cenu

HMS PREMIUM ZW1600

Brzdový systémvodný
Regulácia záťažeáno
Maximálna nosnosť150 kg
Dĺžka pojazdu102 cm
Hmotnosť28 kg
Hmotnosť záťažového kolesa-
Displejáno
Hrudný pásáno
Nášľapynastaviteľné
Možnosť zloženiaáno
Transportné kolieskaáno
Rozmery v cm211 x 52 x 85
Rozmery v zloženom stave v cm112 x 52 x 142

Zástupcom vodného veslovacieho trenažéra je HMS Premium ZW1600, ktorý zaujme už atraktívnym vzhľadom. Jeho brzdový systém je teda vodný, to znamená, že záťaž určujete pomocou množstva vody naliatej v barelu. Vnútri sú umiestnené lopatky, ktoré sa veslovaním roztáčajú, a tak vzniká odpor pre cvičenie. Keď budete potrebovať záťaž zvýšiť, vodu prilejete, v opačnom prípade musíte vody odliať.

Odporúčame do prístroja liať vodu destilovanú, ktorá je najmenej agresívna, prípadne môžete doplniť aj chlórové tablety, ktoré zabránia vodným riasam. Pre jednoduchšie plnenie nájdete v balení lievik s hadicou a pumpičkou, ktoré vám pomôžu regulovať množstvo tekutiny. Pri cvičení je klasický zvuk veslovanie nahradený príjemným šumením vody.

Tento model je určený pre nosnosť až 150 kg, ale vzhľadom k jeho nižšej váhe – 28 kg bez vody, a nie príliš mohutné konštrukcii neodporúčame prístroj tak moc zaťažovať. Jedná sa o poľskú firmu, ktorá ponúka lacnejšie prístroje, preto nemožno očakávať príliš robustnú a stabilnú konštrukciu, ani špičkové spracovanie, hoci cena nie je práve nízka. Z hľadiska pohodlia tu máme tvarovaný, polstrovaný sedák, ktorý je príjemný a netlačia. Nášľapy nie sú profesionálne, ale povoľujú úpravu veľkosti podľa rozmerov vášho chodidla.

Údaje o vašom tréningu, ako je čas, rýchlosť, prejdená vzdialenosť, spálené kalórie a ďalšie nájdete na LCD displeji, ktorý sa napája pomocou 2 AA batérií. Opäť nie je súčasťou stroja počítač, takže sa rozlúčte s programami a rôznymi tréningovými plánmi. Menším uchlácholením je aspoň hrudný pás pre meranie tepovej frekvencie, ktorý je súčasťou balenia.

Ak by ste chceli trenažér premiestňovať, budú sa vám hodiť transportné kolieska, ktorými je vybavený. Nechýba ani možnosť sklopenia celého prístroja pre jednoduchšie uskladnenie. Vo výsledku sa nejedná o zlý stroj, ale vzhľadom k jeho cene okolo 800 € odporúčame ísť skôr cestou renomovanejších výrobcov ako je inSPORTline, Hammer alebo Tunturi.

 • vodná brzda a príjemný zvuk vody pri šliapaní
 • hrudný pás súčasťou balenia
 • vyššia cena
 • nepríliš robustná konštrukcia
 • absencia tréningových programov
Zistiť cenu

Prečo kúpiť veslovací trenažér?

Pohyb sa stáva čím ďalej vyhľadávanejšie aktivitou, pretože si ľudia začínajú uvedomovať, že zdravie a dlhovekosť nemožno získať zázračnými pilulkami ani všemožnými diétami. Udržať sa fit môžete športom, cvičením v posilňovni alebo cvičením v domácnosti, ktoré sa vďaka YouTube a všemožným aplikáciám stáva oveľa dostupnejšie, lacnejšie a jednoduchšie variantom pre širokú verejnosť. Pokiaľ chcete cvičenie doma zefektívniť, ponúka sa možnosť zakúpiť si špeciálnu výbavu, ktorá vám pomôže k ešte lepším výsledkom.

Medzi obľúbené cvičebné stroje patrí tiež domáci veslovací trenažér. Na trhu nájdete niekoľko rôznych modelov tohto stroja, ktoré sa odlišujú hlavne brzdným systémom, pojazdom, ovládaním a najrôznejšími funkciami. V dnešnom článku sa zameriame na to, ako si vybrať najlepší veslársky trenažér presne pre vaše potreby. Nájdete tu tiež porovnanie pätice prístrojov, ktoré vám nákup top veslárskeho trenažéra uľahčí.

Možno máte zafixované, že takéto veľké cvičebné stroje patrí do posilňovne. Pokiaľ ale máte dostatok priestoru doma, určite veslovací trenažér využijete, aj keď nie ste profi športovci. Tu je pár dôvodov, prečo sa pre kúpu tohto šikovného stroja rozhodnúť:

Sedavé zamestnanie

Veľká väčšina z nás pracuje v kancelárii, kde sedíme každý deň minimálne 8 hodín pri počítači. U toho veľmi trpia chrbát, ktorá často hrbíme nad obrazovkou, bez toho aby sme si to uvedomovali. Práve tie dokáže tento trenažér výborne posilniť a spevniť. Siahnuť však môžete aj po eliptickom trenažéri, o ktorom sme písali tu.

Bolesť chrbta

Či už vás trápi chrbát z kancelárie kvôli nekvalitnej kancelárskej stoličke, zo zlej matrace alebo z iných dôvodov, často viac ako masáže alebo drahé lieky pomôže chrbát spevniť. Doma bez výbavy sa tento sval trochu horšie cvičí, a práve preto oceníte veslovací trenažér, ktorý je pre posilnenie chrbtových a brušných svalov dokonalým pomocníkom. Vďaka možnosti nastavenia intenzity s ním zvládnu cvičiť aj začiatočníci.

Spaľovanie tukov a naberanie svalovej hmoty

Vždy záleží na tom, aký druh tréningu zvolíte. Pokiaľ hodláte zvýšiť objem svalovej hmoty, volíte si ťažšie záťaž a menej opakovaní, ak ale chcete skôr spáliť tuky a vytvarovať svaly, zvolíte menšiu záťaž po dlhšiu dobu cvičenia, tzv. kardio. Chudnutie na veslovacom trenažéri ide veľmi dobre. Rovnako tak môžete vyskúšať jazdu na rotopede alebo beh na bežiacom páse. S tvarovaním postavy vám môže pomôcť aj vibračná plošina, o ktorej sme napísali samostatný článok. Plošina sľubuje síce chudnutie bez námahy, ale už teraz vám prezradíme, že bez pravidelného pohybu a správneho jedálnička sa nezaobídete.

Fyzická kondícia

Cvičením na tomto prístroji samozrejme neprocvičujete iba chrbát, ale v podstate celé telo. Pri menšej záťaži môžete na trenažéri vykonávať kardio pohyb, pri ktorom telo zahrievate rovnomerne, a tak si skvele zlepšujete fyzičku a pri pravidelnom cvičení tiež pľúcnu kapacitu. Tepovku vám dobre postráži kvalitný sporttester. Zistite, ako vybrať ten najlepší. Do svojho jedálnička by ste mali zaradiť proteíny a vhodné gainery.

Posilnenie svalov celého tela

Hoci na prvý pohľad môžete získať dojem, že na veslovacom trenažéri posilňujete hlavne chrbát a ramená, nie je tomu tak. Zaberať by ste mali najmä nohami a samozrejme posilňujete aj brucho a stred tela. Podľa výskumov pri veslovaní zaberá 84% svalov človeka, tento stroj je teda ideálny pre precvičenie celého tela.

Správna funkcia srdca a ciev

Pravidelným cvičením na veslovacom trenažéri podporíte funkciu srdca a ciev, ktoré sa budú správne prekrvovať.

Trénujte aj v zime

Ak sa venujete vodným športom ako je kanoistika alebo veslovanie, predstavuje tento trenažér perfektný spôsob, ako sa udržať v kondícii aj v zime alebo počasie, ktoré nepraje tréningu vonku.

Ako vyberať veslovací trenažér?

Než sa rozhodnete zainvestovať do nového posilňovacieho stroja, určite bude nutné niečo si o ňom naštudovať. Pri výbere veslárskeho trenažéru by ste mali brať do úvahy najmä tieto skutočnosti:

Intenzita cvičenia

Zásadnú otázku, ktorú si pred nákupom musíte položiť, znie, ako často budete na stroji cvičiť. Ak patríte medzi začiatočníkov, ktorí budú trenažér využívať len pre kondičné veslovanie a ako spôsob spálenie tuku či posilnenie svalstva, vystačíte si s jednoduchším prístrojom. Pokiaľ ale patríte medzi aktívných športovcov, ktorý bude chcieť každodenný veslársky tréning, určite sa oplatí zainvestovať a zaobstarať si profesionálny veslovací trenažér, ktorý túto záťaž zvládne.

Výška postavy a hmotnosť osoby

Dôležitým parametrom bude tiež výška postavy a hmotnosť človeka, ktorý bude prístroj využívať. Ak ste statnejší postavy a chcete, aby vám trenažér dlho vydržal, je potreba postrážiť si hlavne mechanizmus, ktorý vytvára odpor pri veslovaní, spracovaní nášľapov na nohy a kvalitu pojazdu sedadla.

Záručný servis doma u zákazníka

To je vec, na ktorú možno v prvých chvíľach hľadieť nebudete, ale jeho váha je značná. Pretože sa jedná o pomerne zložitý konštrukčný stroj, ktorý budete často zaťažovať, považujeme za extrémne dôležitú možnosť zaistenia servisu u vás doma. Akonáhle sa vám na veslárskom trenažéri niečo pokazí, ušetrí vám domáci servis veľa nervov, času a peňazí. Nebudete musieť nič baliť, rozoberať a odosielať alebo odvážať, pracovník servisu príde k vám a prístroj opraví priamo u vás doma, alebo zabezpečia odvoz a dovoz.

Určite sa oplatí postrážiť si u veslovacích trenažérov tiež dostupnosť náhradných dielov, ktoré najmä u lacnejších značiek bývajú ťažko dostupné.

Otestovanie

Nákup cez internet býva často výhodnejšie, preto sa k nemu veľa zákazníkov často uchyľuje. Než sa ale rozhodnete pre kúpu vami vybraného prístroja, odporúčame, aby ste si na predajni vyskúšali a zistili, či vám naozaj sedí. Tak najlepšie spoznáte, aký veslovací trenažér vám najviac sadne. Určite nechcete investovať aj tisíc euro, aby vám potom prístroj doma len prekážal alebo sa vám na ňom zle cvičilo.

Pri testovaní veslárskych trenažérov dbajte na nasledujúce:

 • Pojazd – Dôležitá je kvalita pojazdu, po ktorom sa pohybuje sedák. Klzná dráha musí byť vyrobená z kvalitného a odolného materiálu, pretože sa jedná o najviac namáhanú časť stroja. Ak by pôsobila chatrne, pravidelná údržba by vás vyšla na veľké peniaze.
 • Posuvné nášľapy – Dovnútra sa musí pohodlne zmestiť chodidlo.
 • Sedadlo – Malo by byť čo najpohodlnejšie, tvarované tak, aby vás na zadku netlačilo a aby ste z neho nešmýkali.

Typy trenažéra

Tieto cvičiaci stroje vyzerajú na prvý pohľad celkom podobne. Ich hlavné rozdiely ale tkvie v konštrukcii a brzdnom systéme, teda spôsobu, akým stroj vytvára odpor pri cvičení. Záťaž si na väčšine strojov môžete nastaviť na rôzne stupne obtiažnosti. Rôzne druhy strojov sa od seba líšia aj životnosťou, plynulosťou zábere či pohodlnosťou pri užívaní. A samozrejme cenou.

Dôrazne odporúčame, aby ste sa vyhli najlacnejším a nekvalitným prístrojom, ktoré pri používaní vŕzgajú, zasekávajú sa a ich užívanie nie je komfortná. Na takomto stroji síce môžete veslovať, ale cvičenie vás bude stáť oveľa viac pevnej vôle a premáhanie, než keby ste vybrali kvalitný a spoľahlivý stroj.

Podľa druhu záťaže môžeme veslárske trenažéry rozdeliť do piatich skupín:

1. Veslovací trenažér s pružným lanom

Stretnúť sa môžete aj s názvom odporový veslovací trenažér. Odpor u neho vzniká tak, že gumový expandér sa pri veslovaní naťahuje. Gumové lanká môžu byť rôzne tuhá, inak ale u toho typu nemáte príliš možností nastavenia záťaže. Nepočítajte tiež s žiadnou možnosťou programového tréningu. Výhodou je tichý chod, stabilná záťaž a nízka cena. Tento typ vesiel však minimálne imituje prirodzený pohyb pri zábere, a preto ho odporúčame maximálne začiatočníkom.

2.Tlumičový veslovací trenažér

Alebo tiež hydraulický veslovací trenažér je stroj, ktorého odpor zaisťujú hydraulické tlmiče. Tieto prístroje sa vyznačujú menšími rozmermi a nižšou cenou. Rozdeliť ich môžeme na dva druhy:

 • Modely s pevnými tlmičmi – Lacnejší varianta, pri ktorej odpor nastavujeme posunutím páky na rukovätiach. Veslovanie je však neprirodzené a kratšie pojazd nedovoľuje väčší pohyb na stroji.
 • Modely s nastaviteľnými tlmičmi – Koncovky tlmičov sú otočné a odpor nastavujete priamo na nich. Záberové sa podobajú klasickej veslici, záťaž si ale môžete nastavovať podľa seba.

Tlmičové veslá zoženiete už v cene okolo 100 euro, ich výhodou sú menšie rozmery, tichý chod a jednoduchá manipulácia, mínusom potom kratšie pojazd, menšie programová výbava a nízka životnosť tlmičov, a to aj pri značkových modeloch.

3.Magnetický / elektro-magnetický veslársky trenažér

Tento typ trenažéru patrí medzi najrozšírenejšie zo všetkých. Záťaž zaisťujú magnety umiestnenej pri záťažového kolesa. Veslovaním sa približujú a odďaľujú, čím vzniká magnetická sila, ktorá vyvíja účinný odpor pri cvičení. Ovládať magnetická vesla môžete buď ručne s pomocou otočného regulátora, alebo elektronicky. Vyberať si môžete medzi bohatou programovou ponukou a vysokým rozpätím záťaže. Konštrukcia týchto prístrojov je stabilná, s dlhým pojazdom a solídne napodobňuje klasické veslovanie na vode. Nevýhodou sú väčšie rozmery, vyššia hmotnosť a cena.

Stretnúť sa môžete ešte s typom elektro-magnetickým, kde je brzdový systém indukčný. Tento druh trenažérov nie je ale príliš rozšírený a využíva sa skôr na terapie alebo pre medicínske účely, pretože je veľmi presný. Brzdový systém v tomto prístroji riadi cievka s elektromagnetom, ktorú ovláda počítač. Nevýhodou tohto typu zariadenia sú veľmi nákladné opravy v prípade poruchy.

4.Vodní veslovací trenažér

V našich končinách nie príliš známym typom sú veslovacie trenažéry s vodným brzdným systémom. Ako už napovedá názov, záťaž v tomto prípade zabezpečuje samotná voda, ktorá je umiestnená v barelu. Veslovanie s týmto strojom je ťažšie ako u ostatných, pretože už od začiatku musíme prekonávať odpor vody. Vodou sa roztáčajú lopatky prístroje, ktorých odpor regulujeme množstvom tekutiny alebo obmedzením vody klapkou.

Najväčšou výhodou týchto prístrojov predstavuje pohyb, ktorý realisticky kopíruje veslovanie na vodnej hladine, preto často býva využívaný vrcholovými športovcami, ktorí majú na vode svoje skúsenosti. Ďalšou prednosťou je dlhý pojazd a stabilná konštrukcia. Špekulatívne je zvuk tohto prístroja, pretože hlučné bublanie môže niekomu vadiť. Ďalej je potrebné počítať s častou výmenou vody, do ktorej je nutné pridávať chlórované tablety, inak hrozí premnoženie rias.

5.Vzduchový veslovací trenažér

Populárnym skupinu tvoria veslovacie trenažéry, ktoré sú poháňané vzduchom. Vnútri záťažového kolesa nájdeme lopatky, na ktoré pôsobia odpor vzduchu. Čím rýchlejšie vesluje, tým vyšší odpor vzniká. Záber pri pohybe je prirodzený, len počítajte s vyššou hlučnosťou. Vzduchová veslá ovládame manuálne.

K tejto skupine môžeme zaradiť aj vzduchové-magnetický veslovací trenažér, ktorý má k tomuto vetráku s lopatkami navyše dispozícii magnety. Skrze ne môžete ľahšie regulovať záťaž, a navyše máte k dispozícii množstvo tréningových programov. Určite sa vám zapáči tiež veľmi realistický pohyb, u ktorého si budete pripadať skutočne ako na vode. Tento typ patrí medzi úplne najobľúbenejšie ako pre mužov, tak pre ženy, začiatočníkov i aktívnych športovcov.

Parametre, na ktoré sa pri kúpe zamerajte

Pred nákupom zohľadnite niekoľko parametrov, ktoré ovplyvnia užívanie prístroja.

Pojazd sedadla

Zásadný parameter, ktorý pri výbere veslárskeho trenažéru nesmiete opomenúť, je kvalita a typ pojazdu. Neodporúčame pojazd s plastovými kolieskami, s ktorým sa stretnete u lacnejších modelov. Väčšinou sa rýchlo opotrebujú a navyše je taký trenažér dosť hlasný. Oveľa lepšie variantom je pojazd s ložiskami, ktorým disponujú drahšie prístroje.

Do úvahy treba brať aj dĺžku pojazdu, obzvlášť u jedincov s výškou nad 180 cm. Ak by ste vybrali príliš krátky typ, horko ťažko by ste na trenažér skladali nohy, nehľadiac na to, že by ste si výrazne obmedzili záber. Pamätajte, že čím dlhší pojazd, tým vyššia možnosť záberu.

Nášľapy

Podstatnú úlohu v pohodlnosti pri cvičení, a s tým súvisiace frekvenciu používania trenažéra hrajú pedále čiže nášľapy. Pokiaľ hodláte na stroji cvičiť pravidelne a svoj tréning beriete vážne, určite sa na ne zamerajte.

Nášľapy môžu byť dvojakého typu:

 • Jednoduché jednodielne nášľapy – Tento typ neumožňuje úpravy podľa veľkosti vášho chodidla. Nevýhodou je tiež pohyb len po osi, kedy nemôžete dvíhať pätu ako pri normálnom pohybe. Pre bežných užívateľov ale budú tieto nášľapy stačiť.
 • Profesionálne nášľapy – Stretnete sa s nimi už aj u drahších modelov do domácnosti (cenovo okolo 800 €). Ich veľkosť sa dá upravovať presne pre danú nohu a umožňujú ísť v počiatočnom pohybe s pätou dopredu, prirodzene a komfortne.

Ovládanie záťaže

Rozlišujeme dva základné typy ovládania:

 • Manuálne – S ručným ovládaním sa stretneme hlavne u trenažérov hydraulických, u ktorých odpor regulujeme otočným kolieskom na koncovke tlmiče. Ďalej môžeme ručné ovládanie vykonávať pomocou posuvnej páky. V prípade, že chceme záťaž zmeniť, musíme prestať veslovať a vykonať úpravu.
 • Elektronické – Prístroj ovládame elektronicky. Buďto pomocou tlačidiel na displeji alebo bezdrôtovo priamo na rukoväti prístroja. Alebo môžeme už v počiatku zvoliť niektorý z prednastavených tréningových programov, kedy sa záťaž upravuje automaticky podľa profilu trate, ktorú sme si vybrali, podľa cieľovej tepovej frekvencie alebo výkonu.

Počítačom riadené stroje ponúkajú zaujímavé programy. Napríklad HCR program, pri ktorom trenažér sám zvyšuje alebo znižuje záťaž tak, aby sa telo cvičiaceho neustále nachádzalo v optimálnej tepovej frekvencii.

Nosnosť

Pred zaobstaraním trenažéra zvážte, kto všetko na ňom bude cvičiť. Pokiaľ ho kupujete len pre seba, samozrejme si nosnosť zvolíte podľa svojej váhy. Ak sa o neho budete deliť s rodinou, ktorej členovia majú vyššiu váhu, investujte do drahšieho prístroja. Základné stroje mávajú nosnosť do 100 kg. Tie lepšie trenažéry potom až do 150 kg.

Dobrá rada: Nosnosť vždy súvisí s kvalitou a spracovaním použitého materiálu. Najmä je dôležité postrážiť si pojazd a dostatočnú masívnosť rámu. Môžete sa stretnúť s tým, že uvedené údaje o nosnosti nebudú zodpovedať realite. Vždy sa radšej orientujte podľa váhy samotného stroja.

Displej

Takmer každý z trenažérov je vybavený počítačom s displejom, až na tie úplne najlacnejšie. Prístroje s manuálnym ovládaním majú displeja menšie, tie, ktoré sa ovládajú elektronicky, potom disponujú väčším displejom s podsvietením.

Čo všetko na displeji nájdete?

 • Čas cvičenia,
 • rýchlosť,
 • prejdenú vzdialenosť,
 • spálené kalórie,
 • cvičebné programy,
 • tepovú frekvenciu.

Dobrá rada: Niektoré lepšie prístroje ponúkajú aj ďalšie zaujímavé možnosti a spestrenie tréningu. Napríklad si môžete zvoliť závod s počítačom.

Uskladnenie a rozmery

Dôležitými údajmi, ktoré musíte zohľadniť, sú samozrejme rozmery daného prístroja. Takmer vždy máte čo do činenia s prístrojom s dĺžkou okolo 2 m. Pokiaľ si zvolíte tlmičový, pridajte priestor pre bočná veslá. Dobre si zmerajte rozmery miestnosti, kam chcete trenažér umiestniť.

Valnú väčšinu týchto strojov našťastie môžete zložiť, a uľahčiť si tak ich uskladnenie.

Údržba

Keď vyberáte nový športový stroj, oplatí sa zaobstarať ho od osvedčené a kvalitné značky. Nielen preto, že získate overený a kvalitne spracovaný výrobok, ktorý je bezpečný a vydrží vám dlho, ale zároveň vám renomovaná značka ponúkne aj ďalšie služby. Či už sa jedná o dodanie a následnú montáž alebo o popredajný servis, v rámci ktorého vám technik vykoná pravidelnú údržbu alebo opravu poškodenej súčiastky.

Čo ďalšie pri nákupe zohľadniť?

Nezabudnite sa tiež zamerať na ďalšie dôležité veci.

Transportné kolieska

Ak doma nemáte vlastnú posilňovňu alebo priestor, kde by mohol byť trenažér umiestnený na stálo, určite sa vám budú hodiť kolieska, s ktorými ťažký stroj posuniete. Berte do úvahy, že poriadny a kvalitný prístroj váži okolo 30 kg a jeho premiestnenie by inak bolo veľmi namáhavé.

Dobrá rada: Ak máte doma parkety alebo drevenú podlahu, určite si zaobstarajte ochrannú podložku, ktorá zabráni poškodenie citlivého materiálu.

Skladacia konštrukcia

Pre častejšie premiestňovanie a nedostatok priestoru v domácnosti oceníte trenažér, ktorý sa dá zložiť. V rozloženom stave taký stroj zaberie na dĺžku cca 2 metre, preto si starostlivo rozmyslite, kde bude jeho miesto. Nevýhodou skladacieho prístroja je ale menej robustná konštrukcia.

Meranie tepovej frekvencie

Meranie tepu patrí ku kľúčovým faktorom pre účinné cvičenie a spaľovanie tukov. Niektoré fitness trenažéry sú vybavené hrudným pásom, ktorý pri cvičení meria vašu tepovú frekvenciu a tieto údaje prenáša do počítača daného stroja. Máte tak prehľad, na aké tepovej frekvencii cvičíte, alebo si môžete nastaviť cieľovú tepovú frekvenciu a prístroj podľa nej sám upravuje záťaž. To ocenia hlavne tí, ktorí chcú chudnúť a cvičiť v režime kardio.

Dobrá rada: Ak si stále nie ste istí výberom, vyskúšajte sa pozrieť na rôzne diskusie a fóra o veslovacích trenažéroch, kde ľudia zdieľa svoje konkrétne skúsenosti.

Ako správne cvičiť na veslovacom trenažéri?

Ak nemáte skúsenosti s tréningom na veslovacom trenažéri, prečítajte si pár rád pre začiatok. Ďalšie vedomosti získate na internete, pri sledovaní cvičebných videí na YouTube, alebo vo fitnescentre, kde vám so správnou technikou poradia skúsený tréner. Cvičenie na veslovacom trenažéri ale nie je nič zložité a čoskoro sa to naučíte perfektne.

Veľa začiatočníkov robí chybu v tom, že si nastaví príliš vysokú záťaž, ktorú ťahájú iba rukami. U cvičenia na trenažéri je dôležité, aby bolo spevnené celé telo. Začnite tým, že najprv do cvičenia zapojíte nohy, postupne pridáte trup a nakoniec paže. Dbajte na to, aby ste neveslovali príliš rýchlo. Kým svaly nie sú na pohyb zvyknuté, mohli by ste si ich natiahnuť.

Aby ste dosiahli želané výsledky, je potrebné na trenažéri cvičiť pravidelne a v dostatočne dlhom intervale. Ak máte v pláne hlavne schudnúť, veslujte minimálne 30 minút na tepovej frekvencii o úrovni 65 – 75% z vášho maxima, teda v tzv. aeróbnom pásme. Ten spoznáte tak, že sa moc nezadýcháváte a ste schopní u cvičenia hovoriť. Ak by ste to prehnali, spálite len cukry, budete nútení po chvíli ubrať z vražedného tempa alebo rovno odpadnete, ale tuky sa budú ukladať ďalej. Keď ale budete dodržiavať správnu techniku ​​cvičenia na veslárskom trenažéri, výsledky sa čoskoro dostavia.

Cenové relácia

Cena veslovacích trenažérov sa pohybuje v širokom rozpätí. Najlacnejšie stroja kúpite už za pár stoviek, tie profesionálne potom stojí pokojne aj tisícovky. Vždy záleží na vašich finančných možnostiach a preferenciách.

Najlacnejšie veslovacie trenažéry

V hodnote do 200 € zoženiete tie najlacnejšie prístroje. Väčšinou sa jedná o neznačkové trenažéry, ktoré majú malú hmotnosť. Brzdový systém je buď s pružným lanom alebo hydraulický. Nečakajte počítač s programami.

Stredná trieda

V hodnote okolo 500 € už nakúpite solídne prístroje, ktoré majú kvalitnú konštrukciu a vyššiu váhu. Ponúkajú širšia možnosť nastavenia záťaže, bohatý tréningový program i meranie tepu.

Najlepší veslovacie trenažéry

Profesionálne stroje ocenia hlavne športovci, ktorí budú na trenažéri trénovať často. Samozrejmosťou je kvalitná konštrukcia s vysokou stabilitou, najnovšie počítač a polohovateľné nášľapy. Pohyb je prakticky totožný s veslovaním na vode.

Vzhľadom k tomu, že sa jedná o pomerne rozmerné a drahé prístroje, veľa ľudí po čase zistia, že im doma len zavadí a veslovací trenažér potom predajú. Preto môžete zohnať lacno použité veslovacie trenažéry v bazáre. Ak ale chcete istotu nezávadnosti a hlavne záruky, oplatí sa kúpiť cvičiaci stroj nový. Veslovacie trenažéry samozrejme zoženiete aj v akcii alebo vo výpredaji, preto sa oplatí nákup neunáhliť.

Dobrá rada: Zaujímavou možnosťou je tiež požičovňa veslárskych trenažérov, kedy si môžete tento prístroj prenajať na určitú dobu domov. Tak aspoň uvidíte, ako veľmi ho využívate a ako vám vyhovuje. Potom sa ľahšie rozhodnete, či budete chcieť svoj vlastný, alebo vám vystačí sem tam veslovať v posilňovni.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo