Ako vybrať cestovný kufor

Už sa tešíte na dovolenku, víkend s priateľmi alebo idete na služobnú cestu, ale nemáte zabalený, pretože chýba vhodný kufor? Ak áno a neviete si s výberom rady, potom vám radi poradíme. Ponuka je veľmi široká, preto nemusí byť rozhodovanie vôbec ľahké. Aby sme vám je uľahčili, zoznámime vás postupne so všetkými dôležitými parametrami, ktoré vám s výberom ideálneho cestovného kufra pomôžu.

Akú batožinu zvoliť

Najrôznejších typov batožiny je obrovské množstvo, možno však vydeliť tri základné typy: kufre, tašky a krosny.

Cestovnú tašku alebo krosnu zvoľte vo všetkých prípadoch, kedy sa budete častejšie presúvať z miesta na miesto. Tento typ batožiny totiž umožňuje ďaleko pohodlnejšie a ľahšiu manipuláciu a lepšiu skladnosť.

V tomto článku však bude reč o cestovných kufroch, ktoré sú veľmi vhodné pri cestách lietadlom a pre dlhšie odpočinkové či služobné pobyty. Obvykle tiež vyzerajú vo vašej ruke elegantnejšie, než krosná na chrbte či taška na ramene (na služobné cesty sú z tohto dôvodu takmer nevyhnutnosťou). Okrem toho tiež lepšie ochráni vaše veci, keďže sú vyrobené väčšinou z dostatočne pevných materiálov. Štandardne sa tiež jedná o cestovné kufre na kolieskach, vďaka čomu nemusíte všetku váhu niesť, ale pohodlne ťahať za sebou či vedľa seba.

Na čo sa zamerať

Pred výberom vhodného batožinu by ste si mali najskôr položiť nasledujúce otázky:

  • Na aký účel bude slúžiť?
  • Koľko vecí potrebujete prevážať?
  • Akými dopravnými prostriedkami budete cestovať?
  • Ako odolná by mala batožina byť a čo všetko musí vydržať?

Ak poznáte všetky odpovede, máte takmer vyhrané. Veľmi ľahko si totiž odvodíte potrebné parametre, ktoré má váš model spĺňať.

Dôležité parametre

Funkčnosť akéhokoľvek batožinu ovplyvňujú predovšetkým tieto parametre: veľkosť, materiál a funkčné doplnky, ktorými sú myslená najmä madlá či pojazdná kolieska. Je dôležité sa však zamerať aj na vnútorné usporiadanie, bezpečnostné prvky (zámky a pod.), dizajn a zohľadniť samozrejme tiež obstarávaciu cenu.

Veľkosť

Veľkosť hrá pri výbere absolútne zásadnú úlohu, pretože ovplyvňuje nielen množstvo batožiny, ktoré si so sebou vezmete na cestu, ale aj komfort či diskomfort pri manipulácii, a nakoniec treba tiež to, či sa s nimi vojdete priamo do lietadla alebo si budete musieť priplatiť za nadštandardne veľký cestovný kufor uložený v batožinovom priestore.

Odporúčame tiež nezabúdať na skutočnosť, že vecí, ktoré poveziete späť môže byť dokonca viac ako tých, ktoré ste si na cestu zabalili. Mnoho ľudí si totiž s obľubou z dovoleniek vozí najrôznejšie suveníry, z ktorých niektoré môžu nadobúdať skutočne veľkých rozmerov.

Vhodnú veľkosť voľte tiež vždy s ohľadom na vašu silu a schopnosti. Môže sa napríklad pomerne ľahko stať, že na letisku nezoženiete taxi a budete musieť sami ťahať veľký a ťažký kufor do niekoľko kilometrov vzdialeného hotela. Preto (aj keď nebudete cestovať sami) vždy vyberajte len také batožinu, s ktorým zvládnete pohodlne manipulovať aj bez cudzej pomoci.

Velkost cestovných kufrov sa označuje podobne ako je tomu pri oblečení, teda písmenami S až XL (S = malý, M = stredné, L a XL = veľký). Aj v prípade tohto tovaru sa však výrobcovia nedrží presných rozmerov, a preto sa napríklad dve veľkosti M od rôznych výrobcov môžu rozmerovo líšiť. Z tohto dôvodu vždy venujte pozornosť tiež konkrétnym rozmerom uvedeným v centimetroch, objemu v litroch, prípadne maximálnej nosnosti.

Čo sa veľkosti týka, môžeme rozdeliť cestovné kufre na:

  • kabínové,
  • stredne veľké,
  • veľké,
  • s možnosťou rozšírenia objemu.

Kabínové kufre

Kabínové kufre sú najmenšie (veľkosť S) a ich rozmery by nemali presiahnuť: 55 cm (výška) x 40 cm (šírka) x 20 cm (hĺbka). Ide totiž o typ kufra, ktorý si so sebou môžete bezplatne vziať na palubu lietadla väčšiny leteckých spoločností ako príručnú batožinu. Ak teda letíte len na dva alebo tri dni, je kabínový (palubná) kufor ideálnym riešením, pretože vám odpadne zdĺhavé čakanie na odbavenie a vydanie batožinu.

Musíte však počítať s tým, že do neho uložíte skutočne len to najdôležitejšie. Objem tohto typu batožiny sa totiž pohybuje spravidla od 30 l do 40 l, nosnosť je maximálne 10 kg.

Stredne veľké kufre

Ak idete s celou rodinou na klasickú dovolenku (najmä do letných destinácií) či na viacdenné služobnú cestu, postačí vám kufor veľkosti M. Zvyčajne sa jedná o batožinu vysokú do 60 cm až 80 cm s objemom od 60 l do 90 la nosnosťou do 20 kg .

Veľké kufre

Ak je váš pobyt dlhší ako týždeň alebo vyrážate s celou rodinou na zimnú dovolenku, odporúčame zvoliť najväčší cestovný kufor (o veľkosti L až XL), ktorého objem začína na 90 l (a pomerne bežne šplhá až ku 150 l), nosnosť sa pohybuje zhruba do 30 kg.

Hoci si mnohí myslia, že čím väčšie, tým lepšie, nie je tomu tak. S väčšími modelmi sa nielen horšie manipuluje, ale (ak cestujete lietadlom) musíte strážiť ich hmotnosť, aby ste neprekročili váhový limit. Navyše, ak je nenaplníte úplne, môžu sa vám voľne uložené veci pri manipulácii ľahšie poškodiť.

Veľmi populárnym riešením je miesto jedného veľkého použiť viacero menších cestovných kufrov, ktoré možno zakúpiť v sade rovnakého dizajnu (zvyčajne v troch rôznych veľkostiach). Jedná sa o veľmi praktické riešenie.

Kufre s možnosťou rozšírenia objemu

Kufre s možnosťou rozšírenia objemu (s tzv. expandéry) sú pomerne obľúbené. Zvyčajne sa jedná o textilné batožiny (výnimočne však aj tzv. škrupinové), ktoré sú opatrené špeciálnym obvodovým zipsom, ktorého rozopnutím možno objem zväčšiť dokonca až o 15 l.

Tento typ využijete najmä v prípade, ak patríte medzi vášnivých zberateľov suvenírov a z cesty si ich zvyčajne odvážite viac, než unesiete.

Materiál

Veľmi dôležitú úlohu (najmä ak budete cestovať lietadlom) hrá tiež materiál, z ktorého je batožina zhotovená. Tu sa výber obmedzuje na tri základné možnosti, a to na kufre:

  • škrupinové,
  • textilné
  • a kožené.

Prvé dve kategórie sú najobľúbenejšie. Ak sa medzi nimi nemôžete rozhodnúť, a neviete, či dať prednosť škrupinovému alebo textilnému (látkovému) cestovnému kufra, bohužiaľ vám v tomto ohľade príliš neporadíme. Nemožno totiž jednoznačne povedať, ktorá z týchto variantov je lepší. Každá má totiž svoje pre i proti, budete sa preto musieť rozhodnúť čisto na základe svojich preferencií.

Škrupinové kufre

Medzi škrupinové cestovné kufre sa radia modely najmä plastové, ale aj hliníkové. Pretože sú výnimočne odolné, nepremokavé (nemusí platiť pre lacnejšie modely) a možno v nich bez úhony prevážať aj krehké veci, odporúčajú sa najmä do lietadla. Výhodou je tiež veľmi jednoduchá údržba, pretože je zvyčajne stačí utrieť vlhkou handričkou.

V súčasnej dobe už platí len u lacnejších modelov, že sú ťažké a náchylné na prasknutie. Ak zvolíte vyššiu kvalitu, môžete sa stretnúť so škrupinovým kufre z veľmi ľahkých a pružných materiálov, ktoré sú odolnejšie a mnohokrát aj ľahší ako batožinu textilné. Samozrejme aj v tomto prípade je potrebné dávať pozor, pretože ak batožina spadne z veľkej výšky, môže sa stať, že aj inak odolný materiál praskne alebo sa odrie.

Nevýhodou tiež je, že ak vám bude chýbať len niekoľko milimetrov priestoru, škrupinový kufor do neho (na rozdiel od textilného) jednoducho nevměstnáte. Tiež objem vo väčšine prípadov nie je možné navýšiť (až na drobné výnimky, ktoré sú – podobne ako textilná typ – vybavené tzv. expandérom). Ak si teda neplánovane chcete priviezť z dovolenky nejaký ten väčší suvenír, a k vám sa už nezmestí, budete si k nemu musieť prikúpiť ešte jednu batožinu.

Z čoho sa vyrába

Najčastejšie sa možno stretnúť so štyrmi materiály, ktoré sa pri výrobe škrupinových cestovných kufrov používajú. Ide o:

  • ABS (akrylonitril-butadién-styrén),
  • PC (polykarbonát),
  • PP (polypropylén),
  • ALU (hliník).

ABS

Akrylonitril-butadién-styrén je veľmi pevný a húževnatý plast, s ktorým sa pri výrobe škrupinových kufrov stretávame veľmi často. Dobre si poradí s kolísaním teplôt a medzi jeho ďalšie pozitíva patrí odolnosť proti tlaku či poškriabaniu. Nie je však tak pevný ako polypropylén. Jedná sa však o pomerne lacnú a dostupnú variantu.

PC

Polykarbonát je v mnohom podobný ABS plastu, vyniká však lepšie pružnosťou a nižšou hmotnosťou. Je teda odolnejší voči tlaku aj nárazom. Veľmi často sa kombinuje práve s ABS, čím vzniká materiál odolný proti nárazu i poškrabaniu.

PP

Polypropylén ponúka ešte o niečo nižšiu hmotnosť a lepšiu odolnosť ako polykarbonát, jeho vlastnosti ho teda predurčujú pre časté cestovanie lietadlom. Navyše je bezpečný, ak sa dostane do kontaktu s ohňom, pretože produkuje len malé množstvo dymu a žiadne toxické látky. Výhodou je tiež to, že ho možno vyrobiť v mnohých farebných variantoch.

Špeciálnym typom tohto materiálu je CURV a Duraflex, čo sú extrémne odolné, pružné a tenké plasty, ktoré z vlastností polypropylénu ťaží to najlepšie.

ALU

Hliníková batožina je mimoriadne odolná a takmer nezničiteľná (veľmi často sa preto používa pri výrobe moto kufrov na motorky alebo štvorkolky). Často ide o zliatinu hliníka a horčíka, vďaka čomu vzniká výnimočne odolný a ľahký materiál. Jedná sa tiež o veľmi dizajnovo vydarené kúsky. Bohužiaľ nepoteší výrazne vysoká cena, ktorá sa pohybuje aj v rádoch desiatok tisíc.

Výhody a nevýhody škrupinových kufrov

  • vysoká odolnosť
  • nepremokavosť
  • ľahká údržba
  • vhodné pre prevoz krehkých vecí
  • elegantný dizajn
  • vyššia cena
  • nepoddajnosť
  • zložité na opravu
  • riziko prasknutia (u lacných modeloch)
  • vyššia hmotnosť (pri lacných modeloch)

Textilné kufre

Druhú veľkú skupinu tvoria batožinu vyrobená z textilu. Medzi ich nesporné výhody patrí nízka hmotnosť a cena, ľahká manipulácia, skladnosť, poddajnosť (v prípade potreby je možné trochu stlačiť), množstvo vonkajších aj vnútorných vreciek a prepážok (veľmi praktické sú predovšetkým vonkajšie vrecká) a najmä možnosť rozšírenia objemu až o 15 l . V prípade poškodenia je navyše ľahšie je opraviť, než ako je tomu u škrupinových modelov, pri ktorých je prasklina v podstate neopraviteľná.

Najväčšou slabinou textilných kufrov je veľmi zlá ochrana prevážaných vecí. Hoci sú často spevnené výstužami, predsa len môže pomerne ľahko dôjsť k rozmačknutie či rozdrveniu ich obsahu. Z tohto dôvodu sa zásadne neodporúčajú pre cestovanie lietadlom (výnimku tvorí iba kabínová textilná batožina).

Bohužiaľ mnoho leteckých spoločností sa vôbec nezaoberá opatrnosťou pri manipulácii s batožinou cestujúcich, a tá im potom vracia roztrhané, rozrezaná či zašpinené (čomu bohužiaľ často nezabráni ani zabalenie do ochrannej fólie). Z tohto dôvodu odporúčame textilné modely používať iba pre cestovanie autom, vlakom alebo autobusom.

Medzi nevýhody patrí tiež náročnejšia údržba. V prípade zašpinenia môže byť veľmi zložité textíliu vyčistiť (čiastočnou výnimkou je balistický nylon). Problémom môže byť tiež veľmi dobrá absorpcia nepríjemných pachov z okolia. U väčšiny modelov navyše nemožno počítať s nepromokavosťou.

Z čoho sa vyrába

Medzi najčastejšie materiály, z ktorých sa textilný kufor vyrába, patria:

  • nylon,
  • polyamid,
  • balistický nylon.

Nylon

Nylon sa na výrobu textilných batožiny používa už veľmi dlho. Medzi jeho vlastnosti patrí veľmi nízka hmotnosť, vynikajúcu odolnosť a pevnosť. Možno ho tiež ľahšie udržať čistý. Naviac sa vyrába vo veľmi širokej palete farieb.

Polyester

Polyester je lacnejšie ako nylon, ale zároveň nie je tak odolný. Jeho kvalita sa navyše môže líšiť v závislosti na technológii spracovania. Mnohé o kvalite vypovedá hustota a hrúbka vlákien tkaniny (čím bližšie pri sebe a čím hrubšie vlákna, tým lepšie).

Balistický nylon

Tento materiál slúžil pôvodne len na výrobu vojenských odevov, dokázal totiž ochrániť pred ostrými úlomky a črepinami. Ide o mimoriadne pevnú a odolnú tkaninu, ktorú možno veľmi ľahko očistiť. Ponúka však málo farebných prevedení, pretože je veľmi ťažké ju zafarbiť. Nepoteší tiež veľmi vysoká cena.

Výhody a nevýhody textilných kufrov

  • nižšia cena
  • nižšia hmotnosť
  • možné rozšíriť objem
  • množstvo vonkajších aj vnútorných vreciek
  • poddajnosť
  • ľahká manipulácia
  • možno ľahko opraviť
  • nevhodné pre prevoz krehkých vecí
  • náročná údržba
  • ľahko zmoknú
  • ľahko sa poškodí a ušpiní

Kožené kufre

Batožina vyrobená z kože sú skôr dizajnovou než praktickou záležitosťou. Veľmi ľahko sa poškriabu a ich údržba je veľmi obtiažna. Obstarávacia cena sa navyše zvyčajne šplhá veľmi vysoko. Ak sú však kvalitne ušité, vydrží vám prakticky navždy.

Odporučiť ich možno iba pre kratšie služobné cesty.

Výhody a nevýhody kožených kufrov

  • veľmi elegantný dizajn
  • dlhá životnosť
  • veľmi vysoká cena
  • ľahko sa poškriabu
  • obtiažna údržba

Detské kufre

Samostatnú skupinu tovaru tvoria detské cestovné kufre na kolieskach. Tie by mali spĺňať niekoľko dôležitých kritérií. Mali by byť veľmi ľahké a ľahko ovládateľné (ideálne vybavené väčšími gumovými kolieskami), musí mať dostatočne dlhú teleskopickú rukoväť, vnútorné popruhy, ľahko ovládateľný zips, primerane priestranné vnútorné vrecká a všeobecne dostatok vreciek. Typický býva dizajn s detskými motívmi.

Detské cestovné kufre navyše zvyčajne svojimi rozmermi spĺňajú požiadavky, ktoré sú kladené na príručnú batožinu, a je teda možné ich vziať bez problému na palubu lietadla.

Funkčné doplnky

Súčasťou každého cestovného kufra by mali byť tiež určité doplnky, ktoré zaistia maximálne pohodlie pri manipulácii a preprave nákladu. Z tohto hľadiska je veľmi dôležité najmä pohodlná a funkčné rukoväť a madlá či kolieska, ktorá výrazne uľahčí transport.

Rukoväť

Rukoväť si v ideálnom prípade vždy vyskúšajte – musí vám dobre padnú do ruky, zodpovedať vašej výške, a ak je vysúvací / teleskopická (čo už dnes patrí medzi bežný štandard), manipulácia by mala byť jednoduchá a rýchla bez zadrhávania.

Uistite sa tiež, že je rukoväť opatrená poistkou proti spätnému zasunutie, sama sa nevysúva a umožňuje nastavenie do viacerých výškových polôh (vďaka tomu sa s batožinou bude pohodlne manipulovať vyšším i nižším osobám). Odporúčame tiež voliť radšej pogumovaný protišmykový povrch.

Madla

Pre ľahšiu manipuláciu (najmä zdvíhanie) by batožina malo byť opatrená tiež madlami. A to minimálne dvoma – jedným na kratšie a druhým na dlhšej strane. Vďaka tomu ho v prípade potreby ľahko vezmete do ruky, prenesiete alebo kamkoľvek uložíte. Určite sa zaujímajte aj o to, ako sú madlá riešená, z čoho sú vyrobené a či sú dostatočne pevná.

Najmä u ľahších modelov sa možno stretnúť aj s popruhmi, vďaka ktorým je možné v prípade potreby nosiť aj ako batoh.

Kolieska

V súčasnosti sú kolieska nepostrádateľnou súčasťou takmer všetkých cestovných batožín. A niet divu – vďaka nim totiž nemusíte náklad niesť, ale jednoducho ho veziete vedľa seba alebo ťaháte za sebou.

Aký počet však zvoliť? Na trhu nájdete cestovné kufre s dvoma (tzv. upright) a so štyrmi (tzv. spinner) kolieskami.

Upright sú modely opatrené dvoma kolieskami. Výhodou tohto riešenia je ľahšie prekonávanie prekážať (schodov, obrubníkov, členitého terénu) a tiež skutočnosť, že ak takéto batožina postavíte, zostane stáť na mieste (neodíde, keďže je zaprené o hranu bez koliesok). Takýto model však musíte len ťahať. Medzi jeho nevýhody patrí tiež horšie stabilita. Navyše, ak sa vám jedno koliesko pokazí alebo je urazíte, budete musieť batožinu niesť.

Naproti tomu spinnery sú vybavené štyrmi kolieskami (ktoré sa otáčajú o 360 °). Tieto modely preto vynikajú oveľa lepšou stabilitou a môžete ich vedľa seba veľmi ľahko viesť, čo výrazne uľahčuje priechod preplnenú letiskovou halou alebo rušnú ulicou. Navyše sú lepšie ovládateľné, pohotovejší a neprevráti sa, keď náhle pustíte rukoväť. Ak necháte je však stáť na nerovnom teréne, môžu vám jednoducho prejsť.

Hoci je možné spinnery ťahať za sebou podobne ako upright, nie je to tak jednoduché. A keďže sú určené predovšetkým pre rovné povrchy, s prekážkami si tiež neporadí príliš dobre.

Okrem počtu je tiež veľmi dôležitá veľkosť a materiál, z ktorého sú kolieska vyrobená. Všeobecne platí, že čím väčšie sú, tým lepšia je tiež ovládateľnosť batožinu a tým lepšie si poradí na nerovnom povrchu.

Čo sa týka materiálu, voľte radšej kolieska gumová s kovovými ložiskami. Medzi ich prednosti patrí to, že sa nezasekávajú a nerobí im problém ani kamenistý alebo inak členitý povrch, navyše nie sú hlučná.

Najmä pri lacnejších modeloch sa však bežne používajú kolieska plastová, ktorá si zvyčajne príliš neporadí s nerovnosťami a sú tiež hlučnejšie. Ak sa navyše jedná o veľmi lacné prevedenie, je pomerne ľahké ich uraziť. Preto vždy voľte radšej kolieska čiastočne zapustená do podvozku.

Vhodné je tiež, ak sú kolieska umiestnené ďaleko od seba, pretože zaisťujú vyššiu stabilitu batožiny. Pogumovaný povrch koliesok navyše účinne znižuje hlučnosť pri jazde. Pri drahších cestovných kufrov možno naraziť aj na vymeniteľné náhradné kolieska.

Organizácia vnútorného priestoru

Vyššie spomenuté parametre sú viditeľné pri pohľade zvonka, čo však nájdeme, akonáhle batožinu otvoríme? Vnútorný priestor kvalitné batožiny by mal byť navrhnutý najmä s ohľadom na praktickosť. Rozhodne by nemala chýbať veľká prepážka, ktorá priestor rozdeľuje na dve časti, užitočný je tiež dostatok rôzne veľkých vreciek a priehradiek (veľmi praktická je priehradka na notebook).

Vnútorný priestor väčšiny škrupinových modelov je rozdelený textilné prepážkou na dve časti. Táto prepážka je zvyčajne opatrená vreckami, ktoré umožňujú prehľadné uloženie drobnejších predmetov. Textilné modely majú spravidla vreciek a priehradiek viac a sú zvyčajne oveľa viac členené prepážkami.

Vnútri väčšiny typov sa nachádzajú nastaviteľné bezpečnostné popruhy, ktoré pri manipulácii zabraňujú samovoľnému pohybu vecí vnútri. Niekedy býva súčasťou úložného priestoru kufra tiež nepremokavá vrecko napríklad na kozmetické potreby. Ak sa vám náhodou stane, že sa pri manipulácii s batožinou napríklad uvoľní viečko od šampónu, vďaka nepremokavé vrecku zostanú ostatné batožinu čistá.

Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť tiež napríklad so špeciálnym priestorom pre mokré alebo špinavé oblečenie, vstavaným ramienkom, vďaka ktorému dovnútra môžete bez strachu uložiť napríklad čerstvo vyžehlený oblek, prípadne s vstavaným zrkadlom.

Pri výbere však vždy dbajte na to, aby vnútorné usporiadanie batožinu zodpovedalo vašim požiadavkám a potrebám. Vnútorné organizéry či gumové vane je možné do niektorých cestovných kufrov tiež dokúpiť zvlášť.

Bezpečnostné prvky

Najmä ak cestujete do krajín s vyššou mierou kriminality, je žiaduce, aby bolo vaše batožinu opatrené potrebnými bezpečnostnými prvkami – najmä kvalitným zámkom či dvojitým zipsom.

Zámok

Veľkou výhodou škrupinových kufrov je, že sú väčšinou vybavené integrovaným číselným zámkom, ktorý zaisťuje jazdca zipsu. U textilných typov však zámky obvykle nenájdeme, a je teda vhodné je dokúpiť a upevniť zvlášť. Zvoliť môžete napríklad visiaci zámok (kombinačné alebo na kľúč), ktorým uzamknete jazdca zipsu k sebe.

Pri drahších modeloch sa možno stretnúť s tzv. kódovým TSA zámkom, ktorým je vhodné opatriť cestovné kufre, ktoré si vezmete do lietadla najmä pri cestách do Veľkej Británie, USA alebo Japonska. TSA zámok nielen veľmi bezpečne ochráni obsah vašej batožiny, ale prípadná letisková kontrola ho dokáže otvoriť, bez toho aby došlo k zničeniu alebo znehodnoteniu samotné batožiny. Oplatí sa do neho preto zainvestovať.

Dvojitý zips

Novinkou na trhu je tiež tzv. dvojitý bezpečnostný zips, ktorý pomôže efektívne uchrániť obsah batožiny pred nežiaducim vniknutím. Je odolný proti pere aj iným ostrým nástrojom, takže sa do kufra nikto nedostane.

Design

Pretože batožinu možno chápať ako módny doplnok, oplatí sa venovať pozornosť tiež výberu vhodnej farby, vzoru či potlače. Vyberať môžete tiež medzi hladkým či štruktúrovaným povrchom. Výrobcovia ponúkajú nepreberné množstvo najrôznejšie variantov a niekedy si môžete preferovaný vzhľad dokonca sami navrhnúť.

Ak si nie ste dizajnom istí, rozhodne nič nepokazíte klasickou elegantnou čiernou ozdobenú decentným motívom. V posledných rokoch však začali byť obľúbené aj výrazné a extravagantné farby. Mnoho ľudí (predovšetkým žien) volí napríklad žiarivo ružový alebo sýto červený kufor. To však má tiež svoje praktické opodstatnenie, pretože výrazne farebné batožinu je na batožinovom páse medzi ostatnými fádnymi čiernymi viditeľné na prvý pohľad. Urýchlite tak pobyt v letiskovej hale a zároveň výrazne znížite pravdepodobnosť zámeny vašej batožiny.

Veľmi zaujímavým riešením môžu byť tiež najrôznejšie obaly na cestovné kufre, ktoré je premení v netradičnej štýlový doplnok.

Doplnky

Medzi najžiadanejšie doplnky cestovných kufrov patrí najmä ochranný obal, sťahovacie popruh, menovka či váha.

O ochrannom obale sme sa už čiastočne zmienili. Nielenže obal zaujímavo premení vzhľad, ale zabráni aj náhodnému otvoreniu a zničeniu kufra pri odbavení a následnej manipulácii pri presune do a z lietadla. Vhodne zvolený obal môže tiež výrazne prispieť k ochrane prevážaných vecí, pretože spevní celú konštrukciu. Vyrába sa z naťahovacích a nepremokavých materiálov, ktoré je možné prať v práčke, takže aj v prípade ušpineniu nebude problém s jeho vyčistením. Obal má väčšinou otvor na vyťahovacie madlo, takže je plne funkčný. „Obaľovanie“ je veľmi ľahké. Obal stačí na kufor natiahnuť a zo spodnej strany zapnúť na cvoky. Vďaka naťahovacie látke je možné ho použiť na rôzne vysoké kufre.

Veľmi účinne bráni otvoreniu tiež sťahovacie popruh, ktorým batožina – namiesto bežnej plastovej fólie – jednoducho stiahnete a zároveň spevníte.

Ak zvolíte tradičnejšie dizajn, môže sa stať, že na prepravnom páse nebudete môcť svoju batožinu medzi ostatnými nájsť. V takom prípade sa oplatí, mať cestovný kufor viditeľne označený visačkou či menovkou. Toto opatrenie je užitočné aj pre prípad, že sa vám batožina stratí. Okrem mena sa preto odporúča uvádzať aj kontakt.

Niektoré drahšie modely dokonca disponujú zabudovanou váhou. Ak to preženiete s nákupy suvenírov, nestratíte prehľad o aktuálnej hmotnosti vašej batožiny, čo sa hodí najmä pred odletom.

Údržba

Hoci na to veľa ľudí zabúda, o cestovný kufor je tiež potreba starať. Na čistenie zvnútra i zvonka používajte zásadne iba teplú vodu a šetrné čistiace prostriedky (napr. jemné mydlá alebo špeciálne čistiace prostriedky na batožinu). Nikdy na ne neaplikujte agresívne údržbové prostriedky, mohlo by tak veľmi ľahko dôjsť k poškodeniu materiálu alebo strate farby. V žiadnom prípade textilné kufre neperte v práčke!

Ak chcete zašpineniu batožinu predísť, textilnú batožinu impregnujte a na škrupinovú použite špeciálny obal alebo je obaľte fóliou. Ak za túto službu nechcete platiť priamo na letisku, odporúčame zakúpiť špeciálnu fóliu na balenie nábytku. Tá je pevnejšia a priľne lepšie ako klasická potravinárska.

Cenové relácie

Aj keď na cesty vyrážate menej často, do kvalitného batožiny sa rozhodne oplatí zainvestovať. Je dôležité si uvedomiť, že ochraňuje vaše veci, ktoré budete niekoľko dní až týždňov skutočne potrebovať. Okrem toho voľba kvalitného modelu veľmi uľahčí manipuláciu aj transport takého batožinu (myslite na to, že môže vážiť pokojne aj 30 kg). Súčasťou drahších typov navyše bývajú spravidla tiež prepracované integrované zámky.

Rozdeliť môžeme celkom štyri cenovej kategórie:

  • do 40 Euro
  • od 40 do 100 Euro
  • od 100 do 200 Euro
  • nad 200 Euro

Najnižšia cenová kategória

Do 40 Euro zoženiete najmä malé škrupinové, príručné (do lietadla), prípadne lacné väčšie cestovné kufre z textilu. Čo sa týka príručnej batožiny, ak necestujete často, môžete pokojne zvoliť niektorý z modelov najnižšej cenovej kategórie – pre vaše účely vám postačí a jednu až dve cesty v roku aj vydrží.

Ak však plánujete vyrážať na cesty častejšie než raz ročne či budete lietať lietadlom a potrebujete väčšie ako kabínové batožina, porozhliadnite sa radšej medzi drahšími produktmi. V takom prípade sa totiž rozhodne oplatí zaplatiť o niečo viac.

Stredná cenová kategória

V tejto kategórii nájdete najmä menšie a stredné škrupinovej aj textilné cestovné kufre dostačujúce kvality, ktoré vám aj pri bežnom cestovaní niekoľkokrát do roka dobre poslúži (ideálne sú napríklad na letnej dovolenke). Väčšinou sú vybavené tiež integrovaným kódovým zámkom. Musíte však počítať s vyššou hmotnosťou a menej prepracovanými funkčnými prvkami (rukoväť, madlá, kolieska).

Stretnete sa tu aj s nie príliš kvalitnými sadami škrupinových cestovných kufrov, ktoré však – pre ich nižšiu kvalitu – skôr neodporúčame.

V prípade, že zháňate kufor na veľmi časté cestovanie (a to najmä lietadlom), odporúčame siahnuť ešte hlbšie do vrecka a zvoliť model za vyššiu cenu.

Vyššia cenová kategória

Ak cestujete často a na ďalšie vzdialenosti, odporúčame vyberať vhodný model v rozmedzí od 100 – 200 Euro. Získate tak kvalitnú batožinu malých, stredných i veľkých rozmerov. V ponuke sú tiež veľmi často pomerne kvalitné sady.

Samozrejmosťou je integrovaný zámok alebo priamo TSA zámok. Kvalita použitých materiálov (a to ako u textilných, tak u škrupinových typov) je už veľmi dobrá, vďaka čomu váži menej a sú odolnejšie. Tiež rukoväť či kolieska bývajú vyrobené z kvalitnejších materiálov a dlhšie vydrží.

Najvyššia cenová kategória

Ak ste ochotní zaplatiť za cestovný kufor nad 200 Euro, môžete si byť istí top kvalitou a tými najlepšími použitými materiálmi, ktoré disponujú skvelými vlastnosťami (vynikajúcou odolnosťou, pevnosťou, nepremokavosťou a veľmi nízkou hmotnosťou – naraziť môžete dokonca na ultraľahké modely). Samozrejmosťou býva TSA zámok, dvojitý zips, saténová podšívka alebo rukoväť s gélovou výplňou. Navyše sa obvykle jedná o dizajnovo veľmi vydarené modely.

Do tejto kategórie spadajú aj kožené alebo hliníkové cestovné kufre.

Tipy na záver

  1. V ideálnom prípade nakupujte v kamenných predajniach. Budete si tak môcť jednotlivé modely prezrieť a najmä vyskúšať. Musí vám totiž dobre padnúť to ruky, ľahko sa otvárať, ovládať či prenášať, a to bohužiaľ z internetových stránok nezistíte.
  2. Ak letíte lietadlom, počítajte s tým, že vaša batožina môže pri prevoze do alebo z lietadla zmoknúť, často sa totiž preváža na odkrytých vozíkoch. Vždy je preto dobre zabezpečte proti dažďu.
  3. Efektívne ušetriť cenné miesto vo vnútri batožinu možno pomocou vákuového vreca alebo vrecka. Oblečenie do neho jednoducho vložíte, sáčok uzavrite zipsom, zrolujete, a potom pomocou ventilu vypustíte prebytočný vzduch.
  4. Pri výbere najlepšieho škrupinového či textilného cestovného kufra tiež odporúčame venovať pozornosť užívateľským recenziám či víťazom nezávislých testov, túto batožinu totiž obvykle predstavujú naj produkty na trhu.
  5. Ak si chcete zaobstarať kvalitný, ale lacný cestovný kufor na kolieskach, oplatí sa sledovať tiež najrôznejšie výpredaje či akcie (prípadne sa poobzerať v bazáre, kde možno veľmi lacno zaobstarať už použité kusy).
2 komentáre
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Pridaj svoju recenziu
  1. Ja som chcela skrupinkovy kufor aby som s nim mohla vklude putovat mestom ked prsi a veci mi nezmokli a chcela som tiež ab ybol odolný a prepracovaný aby som s ním cestovala čo najviac a nemusela opäť investovať do kufru

  2. Veľmi dobrý článok. 👌
    Poradí aj pomoze pri výbere.

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo