Recenzia elektrokolobežky Xiaomi Mi Scooter 3

Elektrické kolobežky sa stali neoddeliteľnou súčasťou miest a stále častejšie si ich ľudia kupujú aj domov. Medzi najobľúbenejšie patria aj elektrokolobežky Xiaomi. Dnes sa v našej recenzii pozrieme na elektrickú kolobežku Xiaomi Mi Electric Scooter 3, ktorá je najnovším počinom tejto gigantickej technologickej firmy. Ako sa líši od predchádzajúcich modelov? Podarilo sa ju vylepšiť? Všeobecne sa dá povedať, že Xiaomi Mi 3 dokázala vyvážiť hmotnosť a výkon, čo uľahčuje zdvíhanie a prenášanie kolobežky, a zároveň poskytuje dostatočnú dojazdovú vzdialenosť. Vyzerá skvele av meste sa na nej jazdí jedna radosť. Napriek tomu má ale nejaké muchy, ktoré treba spomenúť. Čítajte našu recenziu a dozviete sa viac.

Parametre

Typmestská
Výkon300 W
Max. rýchlosť25 km/hod
Nosnosť100 kg
Dojazdová vzdialenosť30 km
Hmotnosť13,2 kg
Skladaciaáno
Bluetootháno
Veľkosť kolies8,5 \"
Kapacita batérie7650 mAh
Rekuperáciaáno

Predstavenie modelu, design, konštrukcia

Kolobežka Xiaomi Mi 3 známa tiež ako Xiaomi scooter 3 patrí medzi mestské kolobežky, ktoré nie sú príliš vhodné na zdolávanie náročného terénu. Za to do školy alebo do kancelárie sa vám na nej bude jazdiť parádne. Xiaomi Mi Electric Scooter a jej release date alebo dátum prvého uvedenia bol 26. júla 2021.

V balení nájdete mimo samotný model nabíjačku, napájací kábel, hadičku na dofukovanie kolies, rezervné koleso a užívateľskú príručku. Skrátka všetko, čo budete na prevádzku potrebovať. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi môžete u Xiaomi Mi 3 vyberať medzi dvoma farebnými verziami – šedú a čiernu, pričom šedý model má doplnky v oranžovej farbe a čierny v modrej.

Základný design Xiaomi Mi scooter 3 však zostáva väčšinou nezmenený. Kolobežka je dlhá 113 cm, na výšku potom meria 118 cm – je tak vhodná pre osoby vyššie 120 cm. Výšku riadidiel nie je možné upravovať. Stúpadlo má šírku 14 cm, čo je určite dostačujúce aj pre veľké chodidlá.

 

Konštrukcia modelu je podarená, všetko skvele sedí, nič nevŕzga a neklope. Rám kolobežky je vyrobený z kvalitného hliníka triedy 6, rukoväte sú gumové a príjemné, ruka z nich sa nešmýka. Celkovo použité materiály nepôsobia lacno. Model spadá do triedy vodeodolnosti IP54, čo značí odolnosť proti akémukoľvek prachu a nečistotám, ale iba postriekaniu vodou – pri testovaní a pokusnej jazde v intenzívnom daždi síce Xiaomi Mi Electric Scooter 3 prežila, ale radšej to neriskujte. A pri umývaní určite nepoužívajte hadicu alebo tlakovú umývačku.

A ako je na tom kolobežka s hmotnosťou? Váži 13,2 kg, čo je o trochu menej ako mnoho iných modelov na trhu, vrátane Mi Pro 2, ktorá váži 14,2 kg. Ľahšia hmotnosť samozrejme súvisí aj s veľkosťou batérie, s ktorou zvládne stroj prejsť až 30 km na jedno nabitie, čo vôbec nie je zlá hodnota. Do mesta jednoducho ideálka. V praxi a ľahko členitom prostredí bude reálny dojazd skôr niečo nad 20 km.

Kolobežka je inak štandardne vybavená. Môže sa pochváliť veľkým predným reflexným svetlom 2W LED, ktoré dosvieti asi do 10 metrov, vzadu potom disponuje výstražným LED svetlom, ktoré pri brzdení bliká. Na bokoch má pripevnené obojsmerné odrazky. Je tak skvele vybavená na jazdu po tme. Ku kolobežke je tiež možné pripevniť sedadlo. Ďalej nechýba stojan pre pohodlné zaparkovanie a samozrejme digitálny displej.

Kolobežka je skladacia, takže ju môžete kedykoľvek vziať do ruky a previesť v MHD, vziať so sebou do baru alebo ju uskladniť do kufra auta. Proti samovoľnému zloženiu je Xiaomi Mi electric scooter chránená dvojstupňovým zámkom v oblasti riadidiel. To je určite skvelé, ale môže byť táto ochrana problematická pri vedomom skladaní vozítka – vyžaduje viac sily, ktorá slabšiemu jedincovi alebo deťom môže chýbať. Zároveň je však toto riešenie veľmi bezpečné.

Model má menšie kolesá o veľkosti 8,5”, ktoré predurčujú ideálnu jazdu na rovnom povrchu v meste. Obsahujú však nafukovacie pneumatiky, ktoré umožňujú hladšiu jazdu ako pevné kolesá. Avšak stále počítajte s tým, že nie sú odpružená a na hrboľatej ceste jazda nie je práve príjemná. Ak by ste radi hladšiu jazdu, zvoľte napríklad EcoWheel G4.

Čo sa brzdového systému týka, je model vybavený zadnou kotúčovou brzdou, ktorá je doplnená o predný brzdný elektronický systém E-ABS, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies počas brzdenia. Dvojité brzdenie je bezpečnejšie v prípade, že by náhodou došlo k poruche jedného z nich. Oproti predchodcom sú brzdy modernejšie a výrazne skracujú vzdialenosť, ktorá je nutná prejsť do úplného zastavenia len na pár metrov. Zároveň nehrozí pád ani šmyk.

Výkon, dojazd, nabíjanie

Kolobežka dosahuje rovnaký výkon ako predchádzajúca verzia Pro 2, a síce 300 W, maximálne potom 600 W. Na prechádzanie mestom to stačí, inak ale tento výkon nie je nijako prevratný. Typ motora je jednosmerný bez kief. Kapacita batérie je iba 7 650 mAh a nabíjať ju budete zhruba 5,5 hodiny. Vďaka tomu je možné s kolobežkou dôjsť až 30 km ďaleko. Avšak v ideálnych podmienkach, reálne počítajte skôr s 20 km (dojazd odčíta náročnejší terén alebo vyššia váha jazdca). Xiaomi Pro 2 pritom zvládne dôjsť 30 – 45 km ďaleko (podľa podmienok) – je ale ťažšia a drahšia. Mi 3 je vybavená systémom rekuperácie KERS, ktorý pri brzdení prevádza energiu späť do batérie a tým ju dobíja.

Rýchlostne je na tom kolobežka ako väčšina iných mestských modelov – maximálne to vytiahne na 25 km/hod, čo spĺňa normy a považuje sa za bezpečnú rýchlosť. Z kopca sa môžete pohybovať až 40 km/h. Aby ste ju mohli šoférovať, nemusíte mať vodičák. Pokiaľ by ste stáli o rýchlejší stroj, vybrať môžete napríklad City Boss RX5, ktorý ide až 35 km/hod.

Ako sa riadi a aké má funkcie

Kolobežka je vhodná aj pre menej skúsených vodičov, pretože je jej ovládanie ľahké a maximálna rýchlosť nie je nijako vysoká. Riadidlá sú rovnaké ako pri iných modeloch tejto značky – na pravej strane je plyn, na ľavej potom brzda a zvonček. Uprostred riadidiel sa nachádza väčšia LED obrazovka. Chceli by sme pochváliť jej jas – je skvele viditeľná aj za slnečného dňa. Displej je minimalistický a dobre čitateľný, zobrazuje rýchlosť jazdy, stav batérie či výkon.

Aby sa vám riadilo ľahšie, má kolobežka 3 režimy rýchlosti – 5 km/hod v režime chodca, bežný režim 20 km/hod a športový režim 25 km/hod. Aby kolobežka išla rýchlo, je potrebné myslieť nielen na výkon, ale aj na maximálnu nosnosť, ktorú nie je dobré prekročiť. Nosnosť tohto modelu je 100 kg vrátane nákladu, preto ju dodržujte a určite na kolobežke nejazdite vo dvojici.

Na maximálnu rýchlosť ide stroj na cyklotrase s rovným povrchom bez dier. Poteší vás určite aj 16% stúpanie, ktoré zvládne aj prudšie kopce oproti porovnateľnému modelu Xiaomi Mi Essential s iba 10%.

Aby ste mohli výhody kolobežky využívať naplno, je potrebné nainštalovať aplikáciu Mi home, ktorú nájdete na Google Play aj App Store. Jazdiť samozrejme môžete aj bez nej, ale bolo by škoda sa o ňu ochudobniť. Aplikácia vám dá informácie o zostávajúcej kapacite akumulátora, priemernej rýchlosti či prejdenej vzdialenosti. Upozorní na teplotu akumulátora, môžete s jej pomocou nastaviť tempomat či zapnúť a vypnúť zadné svetlo. Ďalej umožňuje kolobežku uzamknúť alebo nastaviť rekuperáciu energie.

Porovnanie aktuálne najpredávanejších Xiaomi elektrokolobežiek

 Xiaomi Mi EssentialXiaomi Mi Electric Scooter Pro 2Xiaomi Mi 3Xiaomi Mi 1S
Max. rýchlosť (km/h)20252525
Max. dojazd (km)20453030
Hmotnosť (kg)1214,213,212,5
Výkon (W)250300300250
Kapacita batérie (Wh)183446275275

Čo všetko by ste mali vedieť pri výbere elektrokolobežky?

Zistiť cenu
9Expert Score
Elektrokolobežka Xiaomi Mi Scooter 3 – skúsenosti

Model Xiaomi Mi 3 určite stojí za pozornosť. Za cenu okolo 400 € ponúka prístroj so slušným dojazdom, dobrým výkonom a pohodlným riadením. Bude vyhovovať menej náročným používateľom, ktorí hľadajú kolobežku do mesta a nechcú za ňu míňať vysoké čiastky. Navyše je pomerne ľahká a ľahko sa prenáša. Oproti Xiaomi Essential má znateľne vyšší výkon, zvládne prudšie kopce a dôjde ďalej. Verzia Xiaomi Mi 2 Pro je o niečo drahšia a má dlhší dojazd, ale výkonom je na tom rovnako. Alternatívou k tomuto modelu môže byť Sencor Scooter One 2020 alebo Ninebot Segway Kickscooter E25E.

Plusy
 • dobrá kvalita
 • dojazd až 30 km na jedno nabitie
 • vylepšený systém bŕzd
 • nízka hmotnosť
 • ľahko sa skladá
 • vymeniteľné koleso v cene
 • silné LED svetlo
Mínusy
 • priemerný výkon
 • limitovaná rýchlosť
 • malé kolesá

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo