Recenzia Guzzanti GZ 118

Chcete si doma občas niečo ušiť a pokukujete po modernom pomocníkovi, ktorý vám uľahčí prácu? Čítajte ďalej. Pozreli sme sa za vás na zúbok šijaciemu stroju Guzzanti GZ 118. Má dosť funkcií, ktoré pre hobby účely doma využijú ako začiatočníci, tak aj skúsenejší krajčírky či krajčír. Firma s talianskymi koreňmi pri jeho výrobe myslela na to, aby skvele vyzeral, mal dostatok príslušenstva, zvládol šitie, prišívanie gombíkov, zipsov aj ozdobný či overlockový pružný steh. Tento stroj má prehľadný LED displej, šetrné LED osvetlenie a jednoduché ovládanie.

Parametre

Počet stehov / programov50
Automatická gombíková dierkapoloautomatická
Automatický navliekač niteáno
Overlockový steháno
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm
Šitie dvojihlouáno
Materiál vnútornej konštrukciekov
Materiál povrchuplast
Voľné ramenoáno
Typ chapačakyvný vertikálne
Rýchloupínač na výmenu pätkyáno
Spätný chodáno
Rýchlosť šitianeuvedené
Osvetlenieáno, LED
Hmotnosť5,5 kg
Výška30 cm
Šírka43 cm
Hĺbka17 cm
Schránka na príslušenstvoáno
Pre koho je určenýZačiatočníci, pokročilí

Ovládanie

Kto je s šitím úplný začiatočník, nemusí sa báť zaobstarať si tento typ stroja. Konštrukčne je veľmi podobný ako všetky začiatočnícke modely v podobnej cenovej relácii. Nastavovanie prebieha jednoducho, a to buď otáčaním kolieska, alebo u tohto konkrétneho modelu tiež stláčaním šípok, pri ktorom sa hodnoty zobrazí na LED displeji. Pre pochopenie úplných základov šitie to chce dobre si naštudovať návod a držať sa pokynov z neho. Potom sa nemusíte báť, že by ste obsluhu nezvládli.

Ako nastaviť dĺžku a šírku stehu

Toto nastavenie je dosť intuitívne. Napríklad dĺžku stehu stačí určiť točením kolieska, ktoré má rozmedzí 0 až 4 mm. U dĺžky stehu sa dá zo začiatku riadiť tým, že čím silnejší je látka, ihla a niť, tým dlhšia sa hodí steh.

Šírka stehu sa hodí hlavne pri „cikcakových“ stehoch a overlockových pružných stehoch. Týmito funkciami sa určuje šírka a hustota stehu, ktorá je buď minimálne alebo maximálne a steh je tak pevnejšia alebo pružnejšie.

Dĺžka stehu je dôležitá aj pri obšívanie gombíkových dierok, to je u tohto stroja 4-krokové, škoda, že nie plne automatické.

Vybavenie stroja nechýbajú praktické voľné rameno, ktoré uľahčia napríklad šitie nohavíc, malého detského oblečenia alebo rukávov. Pre uľahčenie manipulácie s látkou pod pätkou je praktická troch polohová funkcia pätky, možno ju úplne nadvihnúť, to využijete napr. pri výmene pätky, alebo pri manipulácii s veľkými kusmi látok, dať ju úplne dole do polohy pri šití alebo ju dať do prostrednej polohy, aby sa zjednodušil prístup a umiestňovania látky pod ňou.

Samozrejme že nechýba funkcia zapošívanie! Tú určite využije každý užívateľ stroja. Prebieha klasicky, a to nastavením posúvača smerom nadol. Látka sa bude týmto posúvať na druhú stranu než pri bežnom šití.

Stroj má navyše špeciálne tlačidlo pre zvýšenie alebo zníženie polohy ihly a jeho stlačenie ušije jeden steh.

Ako snáď všetky či už začiatočníckej alebo viac profesionálne modely, má stroj funkciu navíjanie nite na špulku, ktorá sa umiestňuje do chapača čiže člnku. Navíjanie je veľmi rýchle. Je k nemu len potrebné naštudovať si návod a správne nasadiť a prepojiť niťou špulku s cievkou spodnej nite. Navíjanie sa pri správnom zasadení spustí nožným pedálom a pri tejto funkcii je pre zvýšenie bezpečnosti deaktivovaná funkcia šitie.

Ako vymeniť pätku

K tomuto kroku nie je potrebná žiadna špeciálna výbava. Všetko je súčasťou komponentov dodaných a všetko je v troch krokoch popísané jasne v návode, súčasťou je aj praktický nákres. Stačí pätku nadvihnúť do najvyššej polohy, uvoľniť páčkou a potom zase pätku nacvaknúť do držiaka. Zvládne to naozaj každý. Pätku možno aj úplne zložiť a šiť voľne, čo sa hodí pre okrasné stehy. Stačí ju uvoľniť skrutkovačom a zapustiť podávač.

Stroj má v základnej výbave univerzálnu pätku na klasické šitie, na šitie gombíkové dierky a šitie zipsov.

Vďaka modernejšiemu spracovanie, než býva zvykom u lacnejších základných modelov pre začiatočníkov, má stroj navyše aj LED displej a vydáva akustické signály. Tieto prvky upozorní hlásením užívateľa napríklad na prepnutie do funkcie navíjanie cievky, o zdvihnutie pätky, zamotania nite, zaseknutie alebo chybnom prevádzky.

Štandardne dodávané príslušenstvo:

 • základná pätka,
 • zipsová pätka,
 • pätka na gombíkové dierky,
 • vyšívacie doštička,
 • sada ihiel,
 • 3x cievka,
 • parátko,
 • olejček,
 • 2 šoubováčky,
 • vodítko,
 • mäkký kryt,
 • pedál,
 • návod.

Údržba

Stroj je hneď po rozbalení pripravený na použitie. Z výroby je dostatočne premazané a nie je potrebné ho nijako upravovať. Pri akomkoľvek mazanie alebo jednoduchom čistenia v prípade, ak sa vám zdá, že jeho prevádzka je hlučnejší, je nutné mať stroj vypnutý od elektriny. Stačí trocha základnej starostlivosti a stroj bude dlho šliapať ako hodinky.

Občas stačí premazať chapač, ktorý sa jednoducho vyberie zo spodnej časti stroja. Člnok sa úplne vyberie, očistí od prachu a žmolkov z látok a nití. K tomu postačí kefka. Handričku napustenú olejom vhodným pre šijacie stroje bude pre premazanie akurát. Údržbu si zaslúži občas aj podávač látok, pod ktorým môže byť po čase usadený prach a zvyšky vlákien. Cca dvakrát za rok sa odporúča premazať ihelnú tyč a ojnicu podľa návodu.

Ako šije

Začiatočnícky nástroj ako stvorený. Ak túžite po tom začať tvoriť a chcete, aby vám to šlo aj zo začiatku ľahko, bude vám tento model určite vyhovovať. Má päťdesiat druhov stehov vrátane pružných overlockových, vhodných pre šitie pružných látok. S tým hravo zvládnete spichnúť aj originálny kúsok oblečenia.

Kolieskom jednoducho nastavíte dĺžku stehu, tlačidlami potom výšku a polohu ihly, šírku stehu. Skvelú vychytávkou, ktorú nie každý začiatočnícky stroj má, je automatický navliekač ihly, ktorý uľahčí prácu aj osobám, ktoré majú horší zrak. Jednou z nevýhod je iba 4-krokové obšívanie gombíkovej dierky, nie plne automatické. Zvláda ale dvoj aj štyr dierkové gombíky. Toto je však úkon skôr pre pokročilejších krajčírky. Začiatočníčky v tomto budú potrebovať trochu praxe a dobre naštudovanie postupu.

Klasickou výbavou je u tohto stroja kyvný vertikálny chápač. Tie sú o niečo málo hlučnejšie než chapač horizontálny, ale sú presné a fungujú spoľahlivo už po dlhé roky. Je potrebné len dobre sa naučiť s ním manipulovať, pretože pri výmene spodnej nite je potrebné ho celý vybrať.

Štandardne nie je dodávaná dvojitá ihla a stroj je vhodné čas od času premazávať. Šiť horšie prístupné záhyby a drobné oblečenie ide lepšie s voľným ramenom, ktoré strojmi samozrejme nechýba.

Skúsenosti

Čo je dobré o stroji vedieť?

 • Voľné rameno uľahčí prístup k horšie dostupným miestam. Zložte plastovú časť podľa návodu a využite ho.
 • Na dizajne stroja sa nezaprie taliansky pôvod značky.
 • Dvojitú ihlu je potrebné dokúpiť. Dá sa bežne zohnať.
 • Overlockové stehy si hravo poradí aj s pružnými látkami.
 • Praktický displej, zvukové signály a LED svetlo zjednoduší prácu na stroji aj úplným začiatočníkom.
Zistiť cenu

Aké sú najlepšie šijacie stroje?

7.5 Total Score
Guzzanti GZ 118

Za dobrú cenu získate s týmto modelom bohatú ponuku stehov, ktoré postačí snáď každej milovníčke kreatívnej práce pre hobby účely. Cena okolo 200 € so sebou nesie moderný design, praktické prvky, prehľadné ovládanie a praktické vychytávky ako je LED displej a overlockový steh. Ak chcete stroj pre úplné základy, alebo pre zaučenie šitie mladých švadlenek, postačí vám aj ešte o niečo jednoduchšie modely. Pokiaľ už viete šiť dobre, stroj bude vašim spoľahlivým domácim pomocníkom na dlhé roky a určite sa nemusíte báť doň zainvestovať.

KLADY
 • Jednoduchá obsluha
 • LED displej a osvetlenie
 • Akustické signály
 • 50 druhov stehov
ZÁPORY
 • Chýba automatická gombíková dierka
Pridaj svoju recenziu

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo