Recenzia Singer SIMPLE 3229

Šijacie stroje americkej značky Singer patria medzi jedny z najznámejších a majú na trhu veľkú tradíciu. Tento model radu Singer Simple, konkrétne označený číslom 3229 patrí medzi mechanické šijacie stroje pre bežné použitie doma. Hravo s ním zvládnete šitie, zašívanie, tvorbu i úpravu odevov. Má totiž na výber 29 rôznych stehov vrátane 4 praktických overlockových. Jeho jednoduchú obsluhu zvládne každý. Stačí ho zapnúť, natiahnuť nite, otočiť kolieskom a nastaviť typ stehu, jeho šírku a dĺžku, zošliapnuť pedál a je to. Celokovové telo zaručí dlhú životnosť stroja, praktické príslušenstvo a funkcie zvládnu treba obšívanie gombíkových dierok alebo ozdobné stehy.

Parametre

Počet stehov / programov29
Automatická gombíková dierkanie
Automatický navliekač nitenie
Overlockový steháno
Maximálna dĺžka stehu4 mm
Maximálna šírka stehu5 mm
Šitie dvojihlouáno
Materiál vnútornej konštrukciekov
Materiál povrchuplast
Voľné ramenoáno
Typ chapačakyvný
Rýchloupínač na výmenu pätkyáno
Spätný chodáno
Rýchlosť šitia750 stehov / min
Osvetlenieáno, žiarovka 15 W
Hmotnosť7,3 kg
Výška34 cm
Šírka42 cm
Hĺbka19 cm
Schránka na príslušenstvoáno
Pre koho je určenýzačiatočníci, pokročilí

Ovládanie

Veľmi jednoduché a prehľadné ovládanie stroja rozhodne poteší nielen úplných začiatočníkov, ale aj skúsené krajčírky, ktoré vďaka nemu rýchlo zvládnu jeho obsluhu. Model Simple 3229 je vybavený 29 užitočnými stehy pripravenými na použitie. Stačí si len vybrať ten potrebný. Na výber je zo 6 základných, 7 strečových, 15 dekoratívnych stehov a jeden na gombíkovú dierku.

Ako vybrať druh stehu, šírku a dĺžku stehu

Výber možno vykonať otočením hlavného najväčšieho kolieska. Točiť s ním môžete na obe strany. Grafické znázornenie druhov stehov je priamo na koliesku, takže je hneď jasné, ktorý volíte. Dohromady je ich 29 vrátane tých overlockových (pružných). Pokiaľ chcete šiť gombíkovú dierku, táto funkcia pri modeli Simple 3229 bohužiaľ nie je úplne automatická. Treba sa riadiť štyr krokovým systémom, ktorý je ale dobre popísaný v návode.

Točením menšími kolieskami upravíte šírku a dĺžku stehu. Dĺžku stehu je možné nastaviť až do 4 mm, šírka stehu je maximálne 5 mm. Vďaka správnemu nastaveniu sa nebude látka zbytočne vlniť alebo zadrhávať.

Navliekanie nití a napätia nití

S navliekaním nití od cievky až k ihle si nie je potrebné robiť hlavu. Ak už má užívateľ s šitím na stroji skúsenosti, bude pre neho všetko veľmi intuitívne. Začiatočníkov navedú smerové šípky označené priamo na plastovom tele stroja, takže každý hravo zvládne dobre natiahnuť niť a začať šiť. Stroj bohužiaľ nemá automatické navliekanie ihly, takže sa pripravte, že musíte využiť svoj zrak. Dôležité je správne nastavenie napätia hornej nite. To je potrebné vždy prispôsobiť aktuálne používané hrubosti a druhu látky. Točením hornom kolieskom môžete napätie zvýšiť či znížiť. Zvýšenie napätia rovná sa vyššie číslo a pevnejšie steh.

Ako začať šiť

Začatie a ukončenie šitia sa vykonáva klasicky nožným pedálom, ktorý sa k stroju pripojí. Stroj zvláda až 750 stehov za minútu, čo bohato postačí ako začiatočníkom, tak i pokročilejším užívateľom. Pri tomto výkone vydáva hluk okolo 75 dB (to je niečo ako zvuk rýchlovarné kanvice pri varu).

Vzhľadom k váhe mašiny cez sedem kíl a robustnému kovovému telu je stroj dosť pevný, aby ani pri najvyššom výkone neposkakoval po stole. Nechýba mu klasické vychytávky, ako je napríklad voľné rameno, ktoré zjednodušia prístup ku švom pri šití nohavíc alebo rukávov. Voľné rameno sprístupníte odobratím predného plastového dielu, ktorý zároveň slúži ako úložný priestor pre príslušenstvo. Po zapnutí stroja sa rozsvieti svetlo, ktoré rozjasnia pracovnú plochu pri šití. Pred začatím práce so strojom je rozhodne dobré poriadne si preštudovať dodaný návod, ktorý objasní všetky funkcie a predstaví kompletné príslušenstvo.

Pre začiatok je praktické nacvičiť si aj správne navíjanie spodnej nite na špulku. Pre tieto účely je na stroji špeciálny program. Priamo na hornej časti stroja sú miesta, na ktoré nasadíte cievku s niťou a prázdnu špulku spodnej nite. Prepojíte je niťou podľa šípok označeným smerom, prázdnu špulka posuniete do polohy navíjanie, zošliapnete pedál a všetko prebieha automaticky a veľmi rýchlo. Hotovú navinutú špulku so spodnou niťou je potrebné správne zasadiť do člnku. Pomôže vám prehľadný návod. Pri správnom vložení sa niť jednoducho spojí so strojom a ten bude skvele šiť. Po ukončení šitia nemusíte hľadať nožnice! Na ľavej strane stroja je praktický odrezávač. Skrze neho stačí potiahnuť niť a tá sa odreže.

Spätné šitie je snáď samozrejmosťou u všetkých šijacích strojov. Pri tomto sa vykoná stlačením posuvné páčky nadol. V tejto polohe páčky bude stroj šiť spätne do doby, než páčku zase pustíte nahor. Funkcia je ideálna na zapošívanie.

Bežne dodávané príslušenstvo:

 • univerzálna pätka,
 • zipsová pätka,
 • pätka pre obšívanie gombíkových dierok,
 • parátko / štetec,
 • vodítko,
 • sada ihiel,
 • držiak cievky nití,
 • skrutkovač,
 • olejnička,
 • cievka na spodnej niť 3 x,
 • krytka odovzdávacích zúbkov,
 • mäkký plastový kryt.

Ďalšie príslušenstvo, ktoré sa dá k stroju dokúpiť:

 • pomocný kolík pre druhú niť,
 • pätka pre saténový steh,
 • obrubovací pätka,
 • lemovacie pätka,
 • pätka pre našívanie šnúrky, pre slepý steh, vyšívacia pätka, riasiaca pätka a prešívacie pätka, pätka pre
 • rovnomerné podávanie.

Údržba

Pre uvedenie stroja do prevádzky nie je potrebné žiadne špeciálne údržby. Z výroby je pripravený tak, aby na ňom švadlenka mohla doma hneď začať pracovať. Po dlhšom šitie je dobré vždy očistiť dostupné vnútornej časti od prachu a drobných čiastočiek z látok.

Vonkajšie časti sú vďaka plastovému prevedenie veľmi ľahko čistiteľné vlhkou handričkou. Čistenie a údržba stroja sa musí vždy vykonávať pri vypnutom zariadení od elektriny a v bezpečnom suchom prostredí. Podľa priloženého návodu sami zvládnete aj výmenu žiarovky osvetlenie stroja. Dá sa k nej jednoducho dostať odskrutkovaním skrutky na ľavom boku stroja.
Väčšie opravy alebo údržbu vo chvíli, keď začne stroj drhnúť alebo vydávať divné zvuky ponechajte na autorizovanom servise.

Čas od času sa odporúča vybrať zo stroja celý člnok, do ktorého sa umiestňuje cievka so spodnou niťou, tieto miesta opatrne vysať vysávačom a dobre tak zbaviť prachu. Hodí sa ho aj premazať pár kvapôčkami kvalitného oleja vhodného na šijacie stroje.

Ako šije

Ľahko a rýchlo. Takže ak túžite po praktickom pomocníkovi pre domáce šitie, bude vám táto „singrovka“ dobre slúžiť. Jednoduchý rovný steh je pri dobre nastavenom stroji a správne vypnutých nitiach jedna radosť. Pružné stehy aj overlockové stehy treba dobre nastaviť a pre začiatok si na nečisto vyskúšať na voľnom kusu látky, ako šijú. Obzvlášť pri šití s ​​pružnými látkami začiatočníkom možno chvíľu potrvá, než všetko správne nastaví. Potom je ale šitie príjemné. Pre zložitejšie kroky, ako je napríklad obšívanie gombíkových dierok je nutné naštudovať návod a presne sa držať pokynov.

Prehľadne označené sú na stroji všetky postupy pre navliekanie nití a tiež sú dobre označené druhy stehov, z ktorých možno vyberať.

Skúsenosti

Spísali sme pár zaujímavých a praktických tipov pre užívateľov.

 • Používajte vždy len dodávateľom odporúčané príslušenstvo.
 • Na začiatku majte vždy ihlu v látke, aby sa vám nepohla zlým smerom (ihlu do látky môžete umiestniť manuálnym otočením kolieska na pravom boku stroja.
 • Spevnenie stehu na začiatku a konci látky môžete docieliť „zapošitím“. Využite spätný chod.
 • Je dobré občas premazať puzdro chapača šetrným čistým olejom vhodným na šijacie stroje.
 • Nenechávajte stroj dlho stáť bez používania. Je dobré, aby bol pravidelne v pohybe a nevyschol v ňom olej.
Zistiť cenu

Hodnotenie pokročilejších šijacích strojov.

6.5 Total Score
Singer SIMPLE 3229

Ak sa chcete naučiť šiť, rozhodne vám tento jednoduchý model bohato postačí. Pokiaľ už šitie na stroji zvládate, pri stroji vás nič neprekvapí a bude sa vám dobre používať. Široká ponuka stehov vrátane overlockových vám umožní spichnúť si aj niečo na seba, hravo s ním zvládnete aj opravy alebo úpravy odevov. Od stroje neočakávajte žiadne špeciálne funkcie či digitálne ovládanie. Je to skôr ideálny model pre všetkých, ktorí radi tvoria, alebo s kreatívne činnosťou chcú práve začať. Hravo sa na ňom dá naučiť základy šitia, pochopiť princíp fungovania šijacieho stroja a užiť s radosť z tvorivej práce.

KLADY
 • Jednoduché manuálne ovládanie a nastavovanie
 • 29 stehov
 • kovové telo
 • overlockový steh
ZÁPORY
 • Osvetlenie žiarovkou miesto úspornejšie LED
 • Vyššia váha (horšie pre manipuláciu ale celkovo nemusí byť na škodu, pretože je stroj stabilný)
Pridaj svoju recenziu  |  Read reviews and comments

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo