Ako vybrať epilátor

Pri výbere prvého epilátora by ste sa mali zoznámiť s niekoľkými základnými parametrami, ktoré sa môžu u každého výrobku líšiť. Pretože sa z počiatku jedná o pomerne bolestivú skrášľujúce procedúru, poradíme vám tiež, ako bolesť zmierniť a vysvetlíme rozdiel medzi pinzetovými a IPL epilátory. V našom radcovi nájdete aj recenzie na top epilátory, ktoré na trhu môžete nájsť. Ideme na to!

Test epilátorov 2023

Braun Silk-expert BD 5001 IPL

Systém napájaniasieťový
Doba nabíjania-
Počet intenzít svetlaautomatický senzor
Počet zábleskov300 000

IPL epilátor Broun Silk-expert má automatický snímač tónu pokožky, takže dokáže intenzitu svetla prispôsobiť presne vašim potrebám. Nemusíte sa manuálne o nič starať. Pred použitím sa odporúča chĺpky skrátiť na minimum. Ideálne je oholenie klasickým dámskym strojčekom sa žiletkou. Pokožka sa potom musí osušiť a môžete začať s používaním IPL epilátora.

Pre začiatočnícka je možné si navoliť jemný režim, ktorý nevydáva tak intenzívne svetlo. Musíte však počítať s horším výsledkom. Epilátor je možné použiť na väčšej časti tela, ako sú ruky a nohy, ale aj na bikinové partie alebo tvárové partie. Pre intímne partie je najlepšie zvoliť Presný režim, vďaka ktorému dosiahnete lepšie výsledky. Spočíva v tom, že epilátor k miestu priložíte, stlačíte tlačidlo a po vydaní svetla ho posuniete o kúsok ďalej.

Kĺzavý režim sa využíva pre holenie nôh a rúk. Tlačidlo držíte stále stlačené a prístrojom pohybujete smerom nahor. Na rozdiel od pinzetových epilátorov, ktoré sa pokožky nemajú dotýkať úplne, musí IPL epilátor prísť do priameho kontaktu s pokožkou.

Broun Silk-expert IPL má životnosť 300 000 zábleskov, čo zodpovedá zhruba 15letům životnosti. Prístroj je pomerne veľký, takže ak s ním chcete cestovať, zaberie vám v batožine pomerne dosť miesta. Navyše sa dodáva bez ochranného puzdra, čo je trochu škoda, pretože ak ho budete prevážať, musíte dávať pozor, aby sa nepoškodilo okienko s filtrom. Epilátor je sieťový a nemá batériu. V prípade vyhodnotenia nevhodného tónu pokožky, prístroj nezačne pracovať.

Epilátor sa pohodlne a ľahko ovláda, po použití sa nerobia škaredé pupienky a výsledok je viditeľný už po pár použití. Nevýhoda je absencia okuliarov proti blýskanie, problematické holenie tvárových partií a príliš stručný návod. Trochu horšie sa s ním palicou tiež oblasti kolien, pretože ak okienko nie je v kontakte s pokožkou, tak nevydá svetelný impulz. Používanie IPL epilátora je v porovnaní s pinzetovým takmer bezbolestné. Sem tam je cítiť malé uštipnutie. Najväčšieho rozdielu spoznáte v oblasti podpazušia a slabín.

 • dlhá životnosť
 • ľahké ovládanie
 • dobré výsledky
 • nedráždi pokožku
 • takmer bezbolestné
 • režim pre začiatočníkov
 • dva spôsoby ošetrenia
 • problematické holenie tvárových partií
 • nutnosť predchádzajúceho skrátenie chĺpkov
 • vysoká obstarávacia cena
 • dlhá doba holenia
Zistiť cenu

Philips Satinelle HP6420/00

Počet pinziet21
Počet rýchlostí2
Údržbapod tečúcou vodou
Napájaniesieťové

V recenzii na epilátor Philips Satinelle HP6420/00 by sme sa radi zmienili o tom, že sa jedná o výrobok, ktorý sa hodí predovšetkým pre holenie nôh. Nevylučuje sa ho použiť ani na intímne partie, ale rozhodne vieme, že existuje viac lepších prístrojov pre citlivé časti tela. Ľahko sa drží v ruke a vďaka absencii batérie je ľahký.

Philips Satinelle má len 21 pinziet, takže výsledky po holení nie sú tak dokonalé, ako pri iných výrobkoch, ktoré majú viac ako 40 pinziet a celková procedúra trvá dlhšie. Je však veľmi hodný pre začiatočníkov.

Vďaka svojim kompaktným rozmerom s ním môžete bez problémov cestovať, a to aj napriek tomu, že nemá žiadne ochranné puzdro, ktoré by však nebolo na škodu. Epilátor je sieťový, čo znamená, že nemá batériu, ale kábel. Jeho dĺžka dosahuje okolo 2 metrov, čo je podľa nás dostačujúca, takže nebudete mať problém sa oholiť kdekoľvek okrem sprchy alebo vane. Tam sa sieťový epilátor používať nesmie!

Rotačné disky sú z plastu, čo pravdepodobne skráti životnosť celého výrobku, pretože sa po určitom čase opotrebujú a môže dôjsť až k zlomeniu. Lepšie je, ak sú disky keramické alebo kovové. Údržba je pomerne jednoduchá. Hlavu stačí len vybrať a opláchnuť pod tečúcou vodou.

Tento výrobok má 2 rýchlosti, takže začiatočníkom by sme odporúčali začať s tou pomalší. Svoje využitie nájde aj pri holení chúlostivých a citlivých miest ako sú bikinové partie a oblasti tváre, ale príliš príjemné to nebude. Napriek tomu, že výrobca uvádza, že si epilátor poradí aj s chĺpky s dĺžkou 0,5 mm zo skúseností vieme, že lepšie je holiť chĺpky s dĺžkou 3-4 mm.

Nesmieme vás tiež zabudnúť upozorniť na hlučnosť, ktorú epilátor vydáva. Tú je možné prirovnať ku klasickému pánskemu holiacemu strojčeku. Takže sa rozhodne nejedná o príjemné „vrnenie mačky“!

 • ľahký
 • dobre sa drží
 • cenovo dostupný
 • ľahká údržba
 • dve rýchlosti
 • nedokonalá epilácia
 • nekvalitné pinzetové kotúče
 • hluk
 • nie príliš vhodný na citlivé partie
Zistiť cenu

Remington EP 7020

Počet pinziet40
Počet rýchlostí2
Údržbapod vodou, čistiaci štetec
Napájaniesieťové

Epilátor Remington EP 7020 patrí k lacnejším výrobkom a zaobstarať ho môžete už okolo 40 eur. Je vhodný ako na epiláciu väčších častí tela, tak na citlivejšie partie. Vďaka 40 pinzetám bude epilácia nôh a rúk pomerne rýchla. Pokiaľ si budete chcieť procedúru spríjemniť, môžete využiť masážnú hlavicu s aloe vera. Pre holenie v oblasti bikín, tváre a podpazušia využijete nástavec pre detailnejšie holenie. Aby ste nevynechali ani jediné miestečko, má Remington EP 7020 svetielko, ktoré odhalia každý chĺpok, ktorý ste vynechala. Ak máte na niektorej časti tela silnejšie chĺpky, počítajte s tým, že túto časť budete musieť epilovať viackrát.

Epilátor ponúka 2 rýchlosti. Pomalší je vhodná pre začiatočníkov, ale aj pre citlivé partie. Rýchlejšie využijete pre holenie nôh a iných väčších miest na tele. Výrobca uvádza, že si epilátor poradí s chĺpky s dĺžkou 0,5 mm, ale rozhodne lepšie výsledky dosiahnete, ak budú mať chĺpky 2-5 mm.

Ako veľkú výhodu vidíme to, že okrem dvoch vyššie popísaných hlavíc, má Remington ešte holiace hlavu, takže epilátor môžete využiť aj ako depilátor, teda elektrický holiaci strojček. Vďaka ergonomickému tvaru padne prístroj dobre do ruky. Pretože sa nejedná o akumulátorový epilátor, je ľahký. Jedinou nevýhodou je, že vás obmedzuje sieťový kábel. Kvôli kábla sa nesmie používať vo vode, navyše nie je vodotesný.

Údržba je jednoduchá. Hlavicu od chĺpkov vyčistíte kefkou a po vycvaknutie ju umyjete pod tečúcou vodou.

 • viacero nástavcov
 • nadstavec na holenie
 • svetielko pre detailné oholenie
 • príjemná obstarávacia cena
 • 40 pinziet
 • ľahká údržba
 • nie je vodotesný
 • silnejší chĺpky je potreba epilovať viackrát
Zistiť cenu

Philips Lumea Prestige IPL SC2009/00

Počet pinziet
Počet rýchlostí
Údržba
Napájanie

Philips Lumea Prestige IPL je pomerne drahým výrobkom. Vďaka svojmu špecifickému tvaru, ktorý môžeme prirovnať ku vzhľadu zbrani, sa ľahko drží a dobre sa s ním manipuluje. Hneď na začiatok nás sklamalo, že tento výrobok nemá automatický systém pre nastavenie intenzity svetla podľa typu vašej pokožky. To sme v tejto cenovej kategórii celkom očakávali.

Na výber je teda 5 intenzít svetla, z ktorých si musíte po teste vybrať ten najvhodnejší. Je teda dobré si jednotlivé intenzity vyskúšať na oblastiach, ktoré chcete holiť. V prípade, že by pokožka reagovala podráždene, budete vedieť, ako intenzitu upraviť. Reakcia pokožky sa však bohužiaľ prejavuje až zhruba za 24 hodín, takže než nastavíte optimálnu intenzitu, môže to trochu trvať.

IPL epilátor sa dodáva s tromi nástavcami, ktoré sa líšia podľa použitia. V balení je špeciálny nástavec na tvár, telo a intímne partie. Nástavec na telo sa hodí pre ošetrovanie väčších plôch, ako sú nohy a ruky. Nadstavec na tvár sa používa na tvár a nástavec na intímne partie je prispôsobený tvrdším chĺpkom v oblasti bikinových partií. Výsledky najmä v tejto oblasti sú naozaj skvelé!

Každý nástavec má ochranný rám, ktorý zaisťuje vydanie záblesku. Ak nástavec na koži dobre neprilieha, rámček neumožní vyslanie záblesku. Jedná sa vlastne o ochranný prvok pred nechceným zábleskom. Vďaka menším nástavcom sa lepšie dostáva hlavičiek pod a okolo kolien.

Čakacia doba na záblesk je zhruba 3,5 sekúnd. Výrobca síce uvádza, že oholenie nohy trvá 14 minút, v skutočnosti však oholenie trvá oveľa dlhšie. Obe dve nohy budete holiť zhruba 35 minút. Pre holenie väčších a menších častí tela, má výrobok dve možnosti holenie. Buď pritlačená a záblesk alebo Posun a záblesk. Pritlačenie a záblesk sa používa na holenie malých a prehnutých oblastí ako je koleno alebo podpazušie. Posunutie a záblesk využijete pri holení väčších partií.

Prístroj je akumulátorový a jeho nabíjanie trvá zhruba 1 hodinu a 30 minút. Pre zistenie stavu batérie nájdete na rukoväti indikátor stavu. Ak svieti na zeleno, je batéria nabitá, ak svieti oranžovo, je stav batérie veľmi nízky. Kvôli zabudovanému akumulátora je prístroj na držanie v ruke ťažšie.

Jeho výhodou je určite jednoduchá obsluha, účinnosť aj na tvrdšie chĺpky a to, že je pokožka po ošetrení hladká. Nevýhodou je častejšie nabíjanie a cena. Pred použitím je nutné chĺpky na nohe oholiť. Pre holenie nepoužívajte holiace peny a krémy.

 • jednoduché používanie
 • akumulátor
 • indikátor batérie
 • dva režimy ošetrenia
 • viac nástavcov
 • vysoká obstarávacia cena
 • absencia senzora tónu pleti
 • nutnosť holenie pred použitím
 • dlhšia nastavovanie vhodné intenzity osvetlenia
 • častejšie nabíjanie
Zistiť cenu

ROWENTA EP9600F0 IPL

Počet pinziet
Počet rýchlostí
Údržba
Napájanie

Rowenta IPL Derma Perfect Instant Soft sa od ostatných testovaných odlišuje tým, že ponúka možnosť výmeny lampy, takže ak dôjde k jej opotrebovaniu, alebo budú chcieť jeden prístroj využívať dve osoby, nie je v tom problém, pretože hlavu je možné vymeniť.

Ďalšia odlišnosť od ďalších modelov je v tom, že má Rowenta valček, podľa ktorého sa môžete ľahko zorientovať v tom, ktorú časť ste už „blyslo“ a ktorú ešte nie. Z boku valčeka sa mení dve farby, podľa ktorých spoznáte, či už ste na danú časť „žiarili“ alebo nie. Iste je dobré spomenúť, že v roku 2017 tento epilátor bol víťazom v dTeste.

Ani tento prístroj nemá senzor na automatické nastavenie intenzity svetla, takže si svoju intenzitu budete musieť nájsť individuálne. Je fakt, že napríklad na predlaktí znesiete väčšiu intenzitu než v podpazuší.

S epilátorom sa dobre pracuje, pretože má tvar „zbrane“, ktorá dobre padne do ruky. Pretože sa jedná o sieťový model, nie je tak ťažký, ako keby mal v sebe zabudovaný akumulátor. Epilátor je dobrý na epiláciu väčších miest, ale časti tela, na ktorých sú priehlbiny, ako koleno alebo podpazušie sa epiluje zložitejšie. Výrobok totiž nemá malé rámčeky, ktoré by dobre pasovali do týchto oblastí. Epilátor nie je vhodný ani pre použitie na tvári.

Rowenta IPL Derma Perfect Instant Soft dokáže automaticky spoznať príliš tmavú alebo pigmentovanou pleť, na ktorú nie je vhodné ju používať, takže svetelný signál nevyšle. Svetelný signál sa neobjaví ani v okamihu, ak rámček nie je dobre priložený na kožu. Je to ochrana proti nechcenému vyslanie svetelného signálu len do priestoru.

Radi by sme všetky používateľky upozornili na to, že prevádzka tohto prístroja je veľmi hlučná. Skoro by sme ho prirovnali k fénu, čo môže byť docela otravné. Predovšetkým preto, že ak si budete holiť obe nohy, podpazušie a ešte bikinové partie, zaberie vám táto procedúra dlhšie ako hodinu. Rovnako ako u iných IPL epilátorov, aj tu je nutné pokožku na epiláciu pripraviť tým, že chĺpky oholíte.

Je fakt, že výsledok niekto nemusí zaznamenať hneď, ale ak v používaní vytrváte, budete s výsledkom veľmi spokojné. Poteší tiež cena, ktorá sa pohybuje okolo 200 eur.

 • prijateľná cena
 • ľahké ovládanie
 • nízka hmotnosť
 • dve lampy
 • nesmie sa používať ako tvárový epilátor
 • hlučný prevádzku
Zistiť cenu

Typy epilátorov

Na trhu môžete nájsť 3 typy epilátorov, ktoré pracujú na rovnakom základnom princípe, ale líšia sa technológiou hlavy. Hlava epilátora môže byť osadená pružinovým cievkou, rotujúcimi kotúčmi alebo pinzetami.

1. Pružinová cievka

Jedná sa o najstarší typ epilátora, ktorý pracuje na princípe špirálové pružiny, ktorú držíte zahnutou u určité partie tela. Vďaka zakrivenie sa hrany na jednej strane cievky otvárajú a na druhej uzatvárajú. Tým dochádza k vytrhávanie chĺpkov. Táto metóda sa používala a dnes ešte aj používa na odstraňovanie chĺpkov v tvárových partiách.

Pružinová špirála mohla fungovať aj na motor, vďaka ktorému sa nepretržite otáčala. Princíp vytrhávanie je rovnaký, ako u manuálnej verzie. Chĺpky sa uzavrú do medzier medzi pružinami a následne dôjde k ich vytrhnutiu. Nevýhodou je postupné znižovanie napätia, čo vedie k zníženiu účinnosti. Existuje tu tiež väčšia pravdepodobnosť, že si pokožku priškrípnete, čo nie je nič príjemné.

2. Rotujúce disky

Po pružinovom epilátore bol na trh uvedený epilátor s kovovými rotujúcimi diskami, ktoré mali vykonávať rovnakú funkciu ako ich pružinový predchodca. Akonáhle sa chĺpky dostali medzi okraje rotujúcich kotúčov, došlo k ich vytrhnutiu.

3. Pinzety

Jedná sa o najnovšie a najjemnejšie typ epilátora, ktorý má niekoľko kovových dosiek s pinzetami, ktoré vytrhávajú chĺpky od koreňa.

Detské kufre

Na čo sa zamerať pri výbere epilátora

Počet pinziet

Ak ste v epilovanie ešte len benjamín, vyberajte taký dámsky epilátor, ktorý má vo výbave tzv. „štartovacie nadstavec„. Ten obsahuje okolo 25 pinziet. Bolesť nie je tak intenzívne a vaša pokožka si na ňu začne pomaly zvykať. Štandardné epilátory pre ženy, ktoré už túto metódu prevádzkujú dlhšie, majú medzi 25 – 40 pinzetami. V súčasnosti však môžete na trhu nájsť i epilátory s viac ako 70 pinzetami.

Čím viac pinziet bude váš epilátor mať, tým rýchlejšie bude epilácie. Dokáže totiž pobrať viac chĺpkov. Pripravte sa však tiež na väčšiu bolesť. Pri menšom počte pinziet bolesť nebude tak intenzívna, ale ani oholenie nebude dokonalé. Menej pinziet poberie menej chĺpkov, takže sa na niektoré miesta budete musieť vrátiť treba dvakrát.

Väčšina epilátorov má kovové pinzety, ale k zohnaniu sú aj pinzety keramické. Spoznáte ich tak, že vyzerajú ako by boli vyrobené z plastu.

Vymeniteľné nástavce

Rôzne nadstavce obsahujú rôzny počet pinziet. Pokiaľ má hlavica 40 a viac pinziet, je určená pre holenie väčších častí, ako sú napríklad nohy. Nadstavce s menším počtom pinziet sú určené pre citlivé partie ako je tvár, podpazušie alebo bikinové partie. V jednom epilátora tak môžete mať epilátor na obočie, tvár aj intímne partie. Nástavec pre intímne partie a podpazušie zúžia šírku plochy, ktorá sa epiluje.

Údržba

Z hygienických dôvodov by ste mali hlavu epilátora po každom použití vyčistiť. Pri výbere sa teda zamerajte aj na to, akým spôsobom sa prístroj čistí. Niektoré majú hlavu, ktorú prečistíte pod tečúcou vodou. Ak tomu tak nie je, malo by balenie obsahovať štetček, ktorým výmetu zvyšky chĺpkov z diskov a pinziet.

Náš tip: Z hľadiska hygieny je vhodné, aby bolo možné epilačnej hlavy umyť pod tečúcou vodou. Epilátor je intímna vec, ktorá sa nepožičiava podobne ako kefka na zuby!

Nastaviteľná rýchlosť

Najlepšie je epilátor, u ktorého si môžete nastaviť aspoň 2 stupne rýchlosti epilácie. Rýchlejšie sa používa pre holenie väčších časti tela, ako sú nohy. Pomalší epiláciu uvítate u intímnych partií a podpazušia.

Hlasitosť

O tomto parametri máloktorá užívateľka premýšľa, ale prevádzka epilátorov je pomerne hlasná. Hluk môžeme prirovnať k pánskemu elektrickému holiacemu strojčeku. Hladina hluku však nie je pri všetkých modeloch rovnaká, niektoré sú hlučnejšie ako iné. Rozmyslite sa preto, kde sa budete najčastejšie holiť. Doma vám hluk pravdepodobne vadiť nebude, ale ak cestujete alebo ste dobrodružné povahy, môže byť hlasitosť epilátora obťažujúce ako pre vás, tak pre okolie.

Epilátor a depilátor v jednom

Pokiaľ o sebe viete, že neznesiete epiláciu potrebné v intímnych partiách, rozhodne sa pozerajte po takomto epilátora, ktorý má tiež holiace hlavu alebo holiace nástavec. Je to ekonomické riešenie, vďaka ktorému môžete ušetriť.

Drôtová alebo bezdrôtová varianta

Pokiaľ s epilováním ešte len začínate a nechcete investovať do drahých prístrojov, môžete vyskúšať epilátor na baterky, ktoré sa po vybití vymenia za nové. Epilátor na batérie patrí k tým lacnejším. Na trhu sa však môžete stretnúť aj s akumulátorovým alebo káblovým. Niektoré akumulátorové modely môžu ponúkať holenie aj s pripojeným káblom.

Všeobecne môžeme povedať, že akumulátorové prístroje nie sú tak výkonné ako ich kábloví kolegovia. Bezdrôtové holiace prístroje majú tendenciu počas procesu strácať na výkonnosti. U káblového sa tohto nedostatku nemusíte obávať. Jeho nevýhodou je však imobilita. Ste obmedzený prítomnosťou elektrickej zásuvky. S batérie alebo akumulátora sa môžete epilovať prakticky kdekoľvek. Nabíjanie môže trvať zhruba hodinu a výdrž na jedno nabitie sa pohybuje medzi 30 minútami až 45 minútami.

Dobrá rada: Ak sa rozhodnete pre epilátor s káblom, dbajte na to, aby bol kábel dostatočne dlhý. Proces epilovanie bude oveľa pohodlnejšie. S káblovým epilátorom sa nikdy nehoľte v sprche alebo vani!

Nevýhodou akumulátorových epilátorov je ich nižšia životnosť (zhruba 5 rokov). Akonáhle sa batéria opotrebuje, budete ho musieť vyhodiť a zaobstarať si nový. Pri modeli s káblom tento nedostatok nie je.

Wet & Dry

Označenie Wet & Dry znamená, že epilátor môžete použiť v sprche aj vo vani. Ich obstarávacia cena je o niečo vyššia ako u klasických. Mokrá epilácia nebolí toľko ako epilácia nasucho, ale zase nie je tak účinná. Ak sa budete holiť v sprchovacom kúte, chĺpky budú mať tendenciu byť „prilepené“ na pokožke, takže miesta budete musieť doholit ešte na sucho. Lepšie varianta je epilovanie nôh vo vani. Chĺpky totiž vo vode odstávajú, takže sa lepšie palíc.

Výhodou mokré epilácia je to, že teplá voda pomáha uvoľniť pokožku, telo je menej citlivé. Po mokrej epilácii nie je pokožka toľko podráždená a začervenaná. Wet & Dry modely sú vodotesné. Navyše majú bezpečnostnú funkciu, ktorá vám nedovolí epilátor zapnúť počas nabíjania. Akonáhle je pripojenie do elektriky, nejde skrátka spustiť. Nedostatkom týchto modelov je, že majú kratšiu životnosť batérie.

Epilátor a bolesť

Pokožku na epiláciu pripravujte pomaly. Bolesť môžete zmierniť treba studeným vzduchom, ktorým sú niektoré epilátory pre ženy vybavené. Ďalším pomocníkom môže byť masážny nástavec, ktorý citlivú pokožku jemne masíruje.

Zmiernenie bolesti dosiahnete tiež tak, že sa budete epilovať pod teplou vodou, ktorá uvoľní pokožku a vytrhávanie nebude tak bolestivé. Odporúča sa tiež epilovať na napnuté pokožke. Najmä oblasť v podpazuší je veľmi citlivá, preto je dobré ruku zdvihnúť a dať si ju za hlavu. Pokožka sa napne a nebudete pociťovať takú bolesť.

K epilátorům je možné si prikúpiť chladivú rukavicu. Jedná sa o guľatú rukavicu, do ktorej sa vkladá gélový vankúšik. Ten dajte pred procedúrou do mrazničky, nechajte zmrznúť, vložte do rukavice a tou si potom môžete chladiť pokožku počas epilovanie. Niekto však tvrdia, že sa póry po držia zaľadované uzavrú a epilovanie je bolestivejšie. Jedná sa o individuálne názory, takže nezostáva, než aby ste to vyskúšali samy na vlastnej koži.

V prípade, že má vaše zariadenie na výber viac rýchlostí, vyberte tú pomalší. Celý proces sa síce trochu pretiahne, ale nebude tak bolestivý.

Ako na správne epilovanie

 • Najprv si preštudujte návod k vášmu prístroju a riaďte sa podľa neho.
 • Epiláciu nerobte, ak máte ekzém, poranenou kožou alebo ste tesne po opaľovaní.
 • Ak máte dlhšie chĺpky je vhodné ich skrátiť, inak je epilátor len skráti a správne nevytrhne. Epilácia kratších chĺpkov nie je toľko bolestivá.
 • Epilujte večer, pokožka je totiž po tejto úprave citlivá, takže by ste s ňou nemali chodiť na slniečko, ani ju inak zaťažovať. Cez noc sa koža upokojí.
 • Deň alebo ráno pred epiláciou by ste mali urobiť peeling partií, ktoré budete epilovať. Tým sa otvoria póry a tiež odstráni odumreté bunky kože, ktoré by mohli viesť k bolestivému a nevzhľadnému zarastaniu chĺpkov.
 • Epilátor prikladajte k napnuté pokožke, celý proces si tým uľahčíte.
 • Držte ho pod uhlom 90 ° k vašej pokožke a epilujte smerom proti rastu.
 • Počas epilácia sa prístrojom nedotýkajte priamo pokožky, majte ho kúsok od nej, aby mohol vytrhnúť chĺpky.
 • Na miesta po epilácii nepoužívajte dezodoranty, parfumy ani iné parfumované prípravky, pokožku nevystavujte slniečku.
 • Partie si môžete natrieť hydratačným krémom.

Časová náročnosť

Epiláciu berte ako kozmetickú procedúru, a preto si na ňu vyšetrite dosť času. Chcete predsa, aby výsledok stál za to!

Epilácia jednej nohy zaberie cca 20 minút. Ak chcete vziať holenie „z gruntu“, to znamená, že sa vrhnete aj na podpazušie alebo bikinové partie, počítajte najmenej s 1 hodinou.

Čas ušetrí

 • Jednoduché označenie ovládacích prvkov.
 • Väčšia aplikačné okienko (čím väčšia okienko, tým rýchlejšia epilácia, pretože záblesky – v prípade IPL epilátora – alebo pinzety v jednom okamihu zasiahnu viac chĺpkov).
 • Protišmyková úprava.

Zdržia vás

 • Ťažko ovládateľná tlačidla.
 • Príliš dlhý, alebo krátky kábel.
 • Nevhodný tvar, s ktorým sa zle manipuluje napr .: v oblasti bikín.

Výhody epilovanie

 • Účinnosť epilácia je dlhodobá. Na rozdiel od holenia depilátory sa chĺpky vytrhávajú až od korienkov, takže trvá oveľa dlhšie, než narastú. Obvykle máte hladkú pokožku niekoľko týždňov. Po oholenie strojčekom sa vám „ježko“ môže urobiť už druhý deň.
 • Proces epilácie nevyžaduje žiadne vosky ani krémy a peny. Ide teda o najčistejšie spôsob holenia. Niektoré prístroje dokonca majú zásobník na chĺpky, ktorý po dokončení stačí len vysypať.
 • Hoci obstarávacia cena prístroja vás môže zaskočiť, z dlhodobého hľadiska sa jedná o úsporné riešenie, pretože nemusíte kupovať nové žiletky, britvy ani krémy na holenie. Profesionálne oholenie si urobíte sama doma, takže nemusíte vyhadzovať peniaze za kozmetické salóny a profesionálne voskovanie.
 • Toto odstraňovanie chĺpkov je veľmi šetrné oproti treba voskovanie, kedy vám vosk môže strhnúť aj vrstvu kožných buniek. U žiletiek zasa riskujete, že sa porežete, navyše pohyb čepeľou po pokožke môže spôsobiť začervenanie. C
 • Chĺpky po epilácii rastú tenšie, takže je ich následné odstraňovanie menej bolestné, sú menej viditeľné a sú mäkšie.

Doplnky

Nástavce

Súčasťou epilátora môžu byť špeciálne nadstavce na holenie intímnych partií, podpazušie a tváre. Tieto nástavce nemajú toľko pinziet, takže epilácia nie je taká bolestivá a je presnejší. K niektorým epilátorům sa dodávajú aj peelingové hlavice, ktoré z pokožky odstraňujú odumreté bunky, ktoré môžu viesť k zarastaniu chĺpkov.

Svetlo

Niektoré epilátory majú integrované svetlo, ktoré vám pomôže vidieť aj zlé viditeľné chĺpky alebo chĺpky ležiace na pokožke. Epilácia je tak oveľa efektívnejšie bez potreby viackrát sa vracať na jedno miesto.

Nadstavec na pedikúru

Menej obvyklým nástavcom je nástavec na odstraňovanie stvrdnutej kože na pätách. Väčšinou sa jedná o valcový nadstavec s drsným povrchom. Je veľmi účinný, takže je dobré s ním pracovať opatrne.

Úložné / cestovné púzdro

Môže mať viac podôb od základných, ktoré vyzerajú ako vrecúško so sťahovacou šnúrkou až po pevná puzdra so zipsami a vreckami. Oceníte ho predovšetkým, ak často cestujete alebo k epilátori máte viac príslušenstva. Všetko budete mať prehľadne na jednom mieste.

Zrkadlo

Výnimočne môže byť súčasťou balenia tiež kompaktný osvetlené zrkadlo, ktoré oceníte predovšetkým pri epilácii tváre.

Čo je to a ako vybrať IPL epilátor

IPL je skratka anglických slov Intensive Pulse Light, inak povedané fotoepilácie. Tá za pomocou selektívnej termolýzy ničí korienok chĺpku. Jednoducho povedané: koreň chĺpku sa zahreje na 70 ° C, tým dôjde k jeho zničeniu, ale okolité tkanivá zostanú nepoškodené. IPL epilátor teda môžete označiť za epilátor, ktorý chĺpky nevytrháva, ale spôsobí ich vypadnutiu.

Svetelný impulz, ktorý IPL epilátor vydáva, sa zameriava na melanín. To je pigment obsiahnutý v chĺpku, ktorý určuje jeho sfarbenie. Čím viac melanínu chĺpok obsahuje, tým viac je tmavší a tým viac svetla vstrebe.

Dobrá rada: Svetlé chĺpky melanín neobsahujú, a preto ním nie je IPL epilácia vhodná. Vyhnúť by sa jej mali tiež tehotné ženy, ľudia s veľmi tmavou pleťou, veľkými pehami, bradavicami a ľudia trpiaci epilepsiou. Ak si nie ste isté, či je pre vás tento štýl holenie vhodný, poraďte sa s odborníkom.

Nemyslite si však, že dlhodobé epilácie dosiahnete po prvom oholenie. K tomu sa prepracujete až po prvom roku používania. V prvom roku by sa mala epilácia vykonávať 7x až 8x, v nasledujúcich rokoch vám budú stačiť dve. Znateľný výsledok môžete spoznať už po 4 aplikáciách s dvojtýždňovým odstupom.

Pri výbere sa zamerajte na to, akými nástavcami IPL epilátor disponuje. Ak viete, že si ním chcete holiť len nohy a podpazušie, bude pre vás zbytočný nadstavec na holenie tváre. Ak viete, že výrobok budete používať aj na epiláciu tváre a intímnych partií, dbajte na to, aby nástavce boli v balení.

Pozornosť venujte tiež veľkosti okienka. Čím väčšia okienko bude váš prístroj mať, tým rýchlejšie epilácia bude. Záblesky totiž zasiahnu viac chĺpkov v jednom okamihu. Počet zábleskov hrá pri výbere tiež dôležitú úlohu. Označuje totiž životnosť prístroja. Na trhu sú k zohnaniu IPL epilátory s počtom zábleskov pohybujúcim sa od 50 000 do 400 000. Na celé telo pritom spotrebujete od 300 do 500 zábleskov. Nezabúdajte, že používanie tohto epilátora nie je tak časté, ako v prípade jeho pinzetového brata.

IPL epilátory disponujú možnosťou nastavenia intenzity svetla podľa typu vašej pokožky. Niektoré majú túto funkciu automatickú (senzor), u iných na to musíte ručne. U manuálneho nastavenia sa nemusíte ničoho obávať, pretože všetko je popísané v návode.

Náš tip: Pri prvom nastavení intenzity svetla epilátor použite na lýtku na 3 záblesky. Ak pokožka sčervenie alebo bude svetlo inak nepríjemné, upravte jeho intenzitu.

Na trhu môžete naraziť aj na epilátory pre mužov, tie fungujú na rovnakom princípe, ako všetky epilátory. Vo väčšine prípadov sú epilátory unisex, ale môžete naraziť aj na prístroj určený len pre mužov.

Najčastejšie otázky

Prečo chĺpky znova vyrastú?

Vec sa má tak, že dámsky epilátor nedokáže chĺpky zlikvidovať nadobro. Pri epilácii neodstránite koreň. Pod kožou sa nachádza papily, ktoré regenerujú, a preto môže chĺpok vyrásť znova. Rast však trvá dlhšie, než keď chĺpok odrežete nad pokožkou.

Spôsobuje epilácia intenzívnejší rast chĺpkov?

Mnoho ľudí sa domnieva, že po epilácii začnú chĺpky rásť oveľa intenzívnejšie, a preto sa tejto metóde odstraňovania chĺpkov vyhýba. Pravdou však je, že po epilácii zostávajú nohy hladké po niekoľko týždňov a narastené chĺpky sú oveľa tenšie a slabšie, takže nie sú toľko vidieť a nasledujúce epilácia ide oveľa ľahšie.

Kedy je najlepší čas na epiláciu?

Najlepší čas na túto činnosť je večer, pretože po epilácii môže byť pokožka začervenaná a citlivá. Preto nie je dobré chodiť von a vystavovať ju treba slniečku. Ak sa budete epilovať pred spaním, budete mať celú noc na to, aby sa pokožka zotavila.

Aký je rozdiel medzi suchú a mokrú epiláciou?

Základný rozdiel je jasný: suchú robíte na suchej pokožke, mokrú vo vode. Výhody mokré epilácia sú v tom, že sa zlepší obeh v tele, roztiahnu sa póry a pokožka nie je toľko citlivá na vytrhávanie chĺpkov. Preto nie je mokrá epilácia toľko bolestivá. Musíte však počítať s tým, že trvá o niečo dlhšie. Pred mokrú epiláciou sa však uistite, že je váš epilátor vhodný na použitie vo vode.

Ako zabrániť zarastaniu chĺpkov?

Aby vám po epilácii nezarastali chĺpky a nespôsobovali tak bolestivá začervenanie pokožky, je najlepšie pravidelne používať peeling. Zarastaniu chĺpkov vzniká preto, že rastú zlým smerom. Väčšinou sa tak deje kvôli tomu, že sú póry zablokované mŕtvymi bunkami kože. Preto používajte peeling, ktorý vyčistí póry a nechá chĺpky rast v správnom smere.

Je potreba čepele epilátora ostriť?

Nie, žiadnu časť epilátora netreba ostriť. Jediné o čo sa musíte starať, je to, aby bol vždy nabitý (ak je nabíjacia) a čistý, aby ste predišli infekcii.

Musím pred epiláciou chĺpky skrátiť?

Skrátenie chĺpkov pred epiláciou je dobrým krokom. Ak sú chĺpky príliš dlhé, epilátor je nevytrhne aj s korienkom, ale len je odsekne tesne pri koži. Preto začnú rásť skôr, než keby boli vytrhnuté.

Môže mať epilácia nejaký zlý efekt?

Okrem začervenanie, podráždenie kože a zarastaniu chĺpkov nie. Tento proces je veľmi bezpečný, ak sa budete držať základných pravidiel, ako nepoužívať káblový epilátor v sprche, v tvárových partiách budete pri používaní epilátora opatrné, aby nedošlo k zraneniu, a budete epilátor udržiavať čistý.

Obstarávacia cena

Základné modely epilátora môžete zohnať už za pár desiatok euro. Drahšie modely sa pohybujú už v stovkách. Pri výbere dobre zvážte, aké nástavce budete skutočne potrebovať, inak budete peniaze zbytočne vyhadzovať oknom.

Epilátory do 40 euro

Cena epilátora môže začínať už na desiatich. V tomto prípade však počítajte s tým, že výsledok nebude úplne 100% a prístroj nebude tak výkonný. Počet pinziet sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 24 a vyberať budete môcť medzi akumulátorovými a sieťovými modelmi. Výdrž akumulátorových sa bude pohybovať okolo 30 minút.

Epilátory v cenovej relácii od 40 do 100 euro

Pokiaľ si budete chcieť epilovať aj citlivejšie partie ako sú triesla, siahnite po výrobkoch z tejto cenovej kategórie. Na výber budete mať z 2 až 3 rýchlosťou a počet pinziet sa bude pohybovať od 28 do 32. Súčasťou balenia môžu byť aj masážne guličky, ktoré pokožku pri epilácii stimulujú. V prípade akumulátorového výrobku je jeho výdrž zhruba 40 minút.

Epilátory v cenovej relácii od 100 do 200 euro

Do tejto cenovej kategórie spadajú epilačný prístroje s vyšším počtom pinziet (40-48), takže je epilácia rýchlejšie a účinnejšie. Zohnať sa dajú tiež IPL technológie. Vyberať môžete medzi Wet & Dry akumulátorovými výrobky, bohatá bude tiež ponuka sieťových modelov.

Epilátory nad 200 euro

Do tejto cenovej kategórie, spadajú predovšetkým IPL epilátory, ale aj iné značkové prístroje, ktoré majú originálny vzhľad a niekoľko funkcií navyše.

Z histórie epilátorov a depilátor

Odstraňovanie chĺpkov nie je záležitosťou novoveku:

 • Praľudia – ako uvádza niektoré zdroje, už aj praľudia sa chceli ochlpenia zbaviť. Najlepšie depilátor videli v podobe ostrého kameňa alebo úlomkov lastúr.
 • Egypt – v starom Egypte sa k depilácii používali zmesi z nehaseného vápna alebo arzénu. Ako brit poslúžila medená škrabka.
 • Grécko – starí Gréci svoj „koberec“ opaľovali lampami alebo sviečkami.
 • Stredovek -vo stredoveku nebolo výnimkou depilovanie za pomocou obkladov s žieravinou.
 • 18. – 20. storočia – svet hladkej pokožky dobýva žiletka.
 • V 20. storočí sa móda nesie na vlne skracovanie ako nohavíc a sukní, tak rukávov. V roku 1915 zverejnil Harper Bazaar fotografiu modelky, ktorá sa chválila hladkým podpazuším, a od tej doby sa trend hladkej pokožky rozšíril do celého sveta.
 • Zbavovanie chĺpkov, ale nie je len ženskou záležitosťou. Pribúda stále viac mužov, ktorí sa zbavujú chĺpkov napríklad na hrudi. Preto sa začali vyrábať epilátory aj depilátory pre mužov.

Epilácia vs. depilácia: Aký je v tom rozdiel?

Depilácia

Odstraňovanie chĺpkov depiláciou znamená, že sa chĺpky usekávají na povrchu pokožky. Za depilátory môžeme považovať: jednorazová holítka, žiletky, holiace strojčeky a depilačné krémy. Depilátorům sa venujeme v samostatnom článku.

Epilácia

Epilácia odstraňuje chĺpky aj s korienkami a zabraňuje ich opätovnému rastu. Väčšina epilátorov chĺpky buď trhá alebo je vypaľuje laserom, ide o tzv. IPL epilátory a o nich si povieme ďalej v článku.

   Čo vybrať
   Logo