Ako vybrať infralampu

Pokiaľ pokukujete po infračervenej lampe, najskôr vás zaujíma téma fototerapie, teda liečba pomocou svetelného žiarenia. V tomto článku sa dozviete, aký je rozdiel medzi infračervenou lampou (tiež soluxom), horským slnkom a biolampou, ako funguje infralampa a na čo je vhodná. Tiež vám poradíme, na čo sa pri výbere infračervenej lampy zamerať.

Recenzie infračervených lámp

NázovVýkon (W)Orientačná cena €Celkom
1.Beurer IL 50Zistiť cenu30065
94%
2.Medisana IR 885Zistiť cenu30090
93%
3.Beurer IL 35Zistiť cenu15050
88%
4.Efbe-Schott IR812Zistiť cenu15040
81%
5.Sanitas SIL 16Zistiť cenu15040
80%
6.Beurer IL 11Zistiť cenu10020
76%

Beurer IL 50

Výkon300 W
Časovačáno
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €65

Infračervená lampa Beurer IL 50 víťazí v testoch najmä preto, že sa jedná o výborný zdravotnícky prostriedok za prijateľné peniaze. Táto infračervená lampa je výborná na liečbu prechladnutia, svalovej bolesti, bolesti kĺbov a ďalších zdravotných problémov. Keramické infračervené sklo stopercentne blokuje škodlivé UV žiarenie. Ožarovacia plocha dosahuje rozmery 30 x 40 cm, čo je dosť veľká plocha na to aby ste si pohodlne prehriali chrbát, bok alebo celé končatiny. Okrem výkonu 300 W oceníte aj funkcie, ku ktorým patrí 5 uhlov náklonu pre vaše maximálne pohodlie. Elektronický časovač má 3 stupne a môžete ho nastaviť maximálne na 15 minút, po uplynutí ktorých sa IR spektrum automaticky vypne.

Ako praktická sa predviedla konštrukcia, ktorú nie je problém plynulo nastavovať do ideálneho uhla. Pre dlhšiu životnosť lampy slúži aktívna ventilácia, ktorá bráni v nadmernom zahrievaní. Váha 1,5 kg dodá prístroju stabilitu, ale nie je prekážkou k ľahkej manipulácii alebo prenášaniu z miesta na miesto.

Infračervená lampa Beurer sa zároveň ľahko ovláda. Okrem tlačidiel je k dispozícii aj prehľadný LCD displej, na ktorom všetky údaje zreteľne vidíte. Jediné, čo sa dá infralampe Beurer IL 50 vytknúť je absencia voľby určitej teploty.

Zistiť cenu

Beurer IL 35

Výkon150 W
Časovačáno
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €50

Infračervená lampa Beurer IL 35 je zlatým stredom medzi IR lampami na domáce použitie. Ako vo výkone, tak v cene zariadenia. Oproti prvému modelu síce stojí o poznanie viac, svojimi vlastnosťami ho ale ľahko predbehne. Beurer IL 35 má funkciu trojstupňového elektronického časovača, ktorý umožňuje nastaviť dĺžku expozície na maximálny čas 15 minút. Potom sa svetlo samo vypne. Mohlo by sa zdať, že je jednoduché ustrážiť si čas terapie napríklad pomocou budíka, ale istota je istota.

Konštrukcia tejto infra lampy zvláda 5 uhlov náklonu, takže si pôsobenie infračerveného svetla nastavíte presne tak, ako práve potrebujete. Na dutiny, na ruku, kĺby, chrbát a tak ďalej… Výkon infralampy Beurer IL 35 je 150 Wattov, teda priemerne výkonná lampa. Chýba prepínač intenzity svetla a vypínač, takže vám nezostane než lampu zapojiť priamo do zásuvky. Veľkosť plochy žiariča je podstatne menšia ako u víťaza testu, takže treba počítať s tým, že ožarovanie väčších plôch na tele zaberie dlhší čas.

Zistiť cenu

Beurer IL 11

Výkon100 W
Časovačnie
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €20

Infračervený žiarič Beurer IL 11 je jednoduchý prístroj. Výkon 100 W sa radí medzi infračervenými žiaričmi k najslabším, avšak svoj účel spĺňa. Je vhodný pre tých, ktorí sú citlivejší na teplo, alebo nemajú dostatočnú termoreguláciu. Jedná sa o malý prístroj o veľkosti 12 x 20.5 x 16,5 cm. Nemá vypínač, takže uvedenie do prevádzky sa vykonáva zapojením vidlice kábla priamo do zásuvky. Pokiaľ uprednostňujete lacnú, skladnú, ale funkčnú infralampu, bude vám Beurer IL11 plne dostačovať.

Vzhľadom na to, že táto infralampa nedisponuje ani časovačom, je nutné sa spoľahnúť na stráženie času na hodinách. Recenzenti, ktorí si tento produkt kúpili, vyjadrujú spokojnosť s výkonom prístroja, avšak uvádzajú, že jeho konštrukcia je ľahká a nestabilná. Ďalším nedostatkom je krátka prívodná šnúra, ktorá znižuje pohodlie pri použití. Z testu vyšiel tento prístroj ako lacný základný model, od ktorého nemožno očakávať žiadne špeciality, ktorý ale spoľahlivo plní to, na čo je určený. Odporúča sa na lokálnu liečbu menších plôch, na upchatý nos, alebo akné.

Zistiť cenu

Sanitas SIL 16

Výkon150 W
Časovačnie
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €40

Infračervená lampa Sanitas SIL 16 patrí medzi tiež medzi menšie prístroje. Ľahko ju umiestnite na stôl alebo na stoličku. Výkon žiariča 150 W plne dostačuje pre domáce potreby na liečbu svalov a podkožných tkanív, uľavuje od bolestí kĺbov, pomáha v liečbe akné a upchatých dutín. Je možné ju ľahko nastaviť do piatich polôh, neobsahuje ani vypínač, ani časovač. Jednoduchosť ovládania je vykúpená malým diskomfortom pri vypínaní pomocou sieťového kábla priamo zo zásuvky a stráženia doby ožarovania.

Zistiť cenu

Efbe-Schott IR812

Výkon150 W
Časovačnie
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €40

Rovnako ako Sanitas SIL 16 má infralampa Efbe-Schott IR812 výkon žiariča 150 W, teda plne dostačujúci výkon na pravidelné domáce používanie. Nemá vypínač, takže aj pri tomto modeli je nutné pre vypnutie vytiahnuť prívodný kábel zo zásuvky. Polohu u tohto modelu môžete nastaviť ľubovoľne v rozmedzí 0–60 stupňov, čo môže byť výhoda oproti prednastaveným polohám, ako je to pri iných modeloch infračervených žiaričov. Tento žiarič je takým zlatým stredom medzi podobnými výrobkami. Cenovo dostupný model strednej triedy.

Zistiť cenu

Medisana IR 885

Výkon300 W
Časovačáno
Napětí230 V
Možnosti nastavenia polohyáno
Orientačná cena €90

Infračervená lampa Medisana IR 885 disponuje výkonom až 300 W, čo je maximum pri podobných žiaričoch pre domáce použitie. Lampu môžete polohovať podľa potreby až do uhla 35 stupňov. Tento prístroj je robustnejší a tým aj stabilnejší aj vďaka vsadenému sklokeramickému krytu žiarovky. Vypínanie a zapínanie sa vykonáva pomocou vypínača. Dĺžku terapie si môžete ľahko nastaviť pomocou tlačidla od 1 do 15 minút. Samozrejmosťou je možnosť polohovania prístroja.

Zistiť cenu

Čo je infračervená lampa a ako funguje?

Infračervené žiarenie je vlastne elektromagnetické vlnenie, ktorého vlnová dĺžka je 760 nm až 1 mm (zdroj). Na stupnici elektromagnetického vlnenia sa nachádza medzi červenou oblasťou viditeľného spektra a mikrovlnami. Jeho využitie je v súčasnosti veľmi široké – od sledovacej techniky až po výkonnostné lasery. Podľa vlnovej dĺžky, prenikavosti a miery pohlcovania sa ďalej delia na podskupiny. Infračervené žiarenie je súčasťou slnečného žiarenia. Dokáže zahriať povrch vecí a živočíchov bez toho, aby došlo k ohrievaniu okolitého vzduchu. Využíva sa hojne v medicíne, či už pri rehabilitácii, tak aj pri regenerácii organizmu.

Stále viac výrobcov sa zaoberá vývojom a výrobou infračervených lámp, inak povedané soluxov. Výskumy celého radu renomovaných odborníkov totiž potvrdzujú blahodarný účinok červeného svetla na ľudské zdravie. Aplikáciu červeného svetla odporúčajú na liečbu zápalu dutín, posilnenie elasticity kože, odstránenie či zmiernenie tvorby vrások, podporu kĺbov a prevenciu svalovej únavy. Svoj vlastný infračervený žiarič si vďaka veľkému výberu na trhu môže dnes dovoliť každý a využívať hojivé a relaxačné účinky podľa svojich potrieb.

Svetlo je biologicky aktívnym prvkom komunikujúcim s naším organizmom a jeho dostatok je jedným z najdôležitejších aspektov nášho zdravia. Infračervená lampa produkuje infračervené lúče, ktoré prenikajú do tkanív pod pokožkou, kde dochádza k intenzívnemu prehrievaniu, výmene látok a tkanivovej regenerácii.

Zdravotné účinky infračerveného žiarenia

Infračervené lampy, alebo soluxy možno využívať napríklad na liečbu akné. Infračervené žiarenie totiž dokáže cielene likvidovať baktérie spôsobujúce akné, hojiť zápalové procesy pleti a stimulovať regeneračné procesy tkanív. Zvyšuje imunitný systém pokožky. Účinnosť liečby je viditeľná už po 24 hodinách pri vykonaní 2-3 procedúr. (zdroj)

Bežná nádcha sa môže skomplikovať zápalom dutín. Fototerapia je v tomto prípade veľmi úspešným pomocníkom. Infračervené svetlo dokáže prehriať dutiny napadnuté baktériami, uvoľniť nahromadený hlien a oblasť dutín doslova vyčistiť. Odporúča sa používať infralampu 2x denne, ráno a večer po dobu 10 minút. Táto liečba je vhodná aj pre deti. V prípade akútneho vírusového ochorenia môže byť táto liečba vnímaná ako nepríjemná. V takom prípade sa použitiu vyhnite. (zdroj)

Čo sa týka použitia IR žiarenia na liečbu akútnou nákazou vírusom Covid-19, platí rovnaké pravidlo. V akútnej fáze ochorenia, kedy telo reaguje na napadnutie vírusmi zápalovým procesom, nemusí byť prehrievajúce IR žiarenie tou pravou metódou vedúcou k úľave. Rozhodne ho možno odporučiť ako prevenciu na zvýšenie imunity organizmu, alebo ako terapiu na rekonvalescenciu po prekonaní choroby. Liečba detí červeným svetlom je predmetom diskusií najmä preto, že veľmi malé deti nemajú vyvinutú schopnosť termoregulácie a pôsobenie infračervených lúčov môže spôsobiť prehriatie organizmu. Vhodnosť liečby u dojčiat preto odporúčame konzultovať s lekárom. Významným prínosom aplikácie infračerveného žiarenia je aj liečba pohybového aparátu. Prehrievaním sa uvoľňuje stuhnuté svalstvo okolo chrbtice, chrbta a krku, ktoré často spôsobuje bolesti hlavy. Uvoľňuje aj bolestivé spazmy, skrátenie svalov a šliach, chronické zápalové procesy i degeneratívne ochorenia svalov, kĺbov a šliach. Infračervené žiarenie sa odporúča aj pri rehabilitáciách po operáciách, kedy pomáha hojiť rany (nie živé a otvorené), uvoľňuje stuhnuté svalstvo a celkovo regeneruje poranené tkanivá. (zdroj)

Terapia infračerveným svetlom dodáva energiu, podporuje výkonnosť, upravuje spánok a taktiež dodáva mladistvý vzhľad. Používanie infralampy sa riadi podľa jednoduchej zásady. Vždy by malo byť exponovanej osobe pôsobenie lúčov subjektívne príjemné. Ďalším zákonom pre používanie IR lámp je samozrejme manuál výrobcu.

Nežiaduce účinky

Infračervené svetlo nemá vedľajšie nežiaduce účinky. Dokonca ani nadmerné používanie infračerveného žiarenia nepoškodzuje kožu, nespôsobuje popáleniny, pretože pri ožarovaní IR svetlom nedochádza k uvoľňovaniu UV žiarenia. Napriek tomu je dôležité vyvarovať sa chybám pri vykonávaní fotónovej terapie. Aby vám používanie infralampy prinášalo očakávané výsledky, je nutné dodržiavať niekoľko zásad:

Vyvarujte sa nadmernej aplikácie

Proces liečby infralampou je pre organizmus celkom náročným procesom. Bunky sa regenerujú a tkanivá sa hoja, čo pre organizmus predstavuje veľký výdaj energie. Preto je dôležité organizmu poskytnúť čas na prácu na vlastných regeneračných procesoch. Pri bolestiach hlavy, alebo pocitoch únavy a vyčerpaní si od svetla oddýchnite.

Chráňte si oči

Infračervené žiarenie nefunguje síce ako slnko, ale jeho intenzita môže oči poškodiť rovnako ako silná žiarovka. Preto sa odporúča mať pri aplikácii zatvorené oči, prípadne použiť ochranné okuliare.

Dodržujte správnu vzdialenosť

Každá infralampa má v návode uvedené, akú vzdialenosť by ste mali pri ožarovaní dodržiavať. Správna vzdialenosť od zdroja zaistí efektivitu liečby.

Žiadne masti ani oleje

Pred použitím infra lampy nepoužívajte na ožarovanú pokožku žiadne krémy, masti ani oleje. Tieto látky na povrchu kože vytvárajú film, ktorý môže pri zahriatí reagovať a nemožno vylúčiť ani popálenie kože.

Konzultácia s lekárom

Pokiaľ trpíte vážnou chorobou, alebo si nie ste istí, či je pre váš stav použitie infra lampy bezpečné, konzultujte fotónovú terapiu so svojím lekárom. Ak máte akútne zranenie, počkajte 24 hodín, kým lampu použijete. Organizmus potrebuje najviac energie a sily práve v začiatkoch procesu hojenia. Doprajte mu teda čas na naštartovanie liečebných procesov.

Tehotenstvo

Ani tehotenstvo nie je kontraindikáciou na terapiu infračerveným svetlom. Aj tu platí zásada, že pokiaľ je žiarenie príjemné, je to v poriadku.

Rozdiel medzi infralampou, horským slnkom a biolampou

Všetky tieto prístroje sú fototerapeutickými pomôckami pri liečbe elektromagnetickým žiarením v rozsahu viditeľnej časti spektra ultrafialovej a infračervenej oblasti. Využívajú účinky energie fotónov.

Infračervené lampy

Nazývané aj soluxy, sa využívajú na liečbu infračerveným svetlom. Produkujú svetlo dlhých vlnových dĺžok (nad 760 nm), ktoré má schopnosť prenikať do hlbších vrstiev pokožky, uvádza sa až 4 cm. Je voľným okom neviditeľné a má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Lúče tohto svetla rozvibrujú molekuly vody v tele, čím dochádza k rozšíreniu ciev, ich prečisteniu a lepšiemu prekrveniu ošetrovaných častí. Vďaka pôsobeniu infračervených lúčov dochádza k uvoľneniu stuhnutých svalov, regenerácii buniek, odstráneniu škodlivín a stimulácii imunobiologických reakcií.

Horské slnko

Bolo hitom mnohých domácností v 70. a 80. rokoch. Vo väčšine prípadov sa využívalo na opaľovanie tváre, na prehrievanie a uvoľňovanie nosných dutín, alebo na dezinfekciu priestorov. Názor odborníkov na tento prístroj produkujúci najmä UVA, UVB a UVC žiarenie je veľmi rozporuplný. Vysoký podiel ultrafialového žiarenia totiž môže poškodiť pokožku, zrak a môže spôsobovať nádorové bujnenie. Dnes je obdobný prístroj v predaji pod názvom tvárové solárium. Neslúži iba na celoročné opaľovanie. Rovnako ako pobyt na slnku má používanie tvárového solária pozitívny vplyv na psychiku, takže pomáha napríklad pri liečbe depresií alebo únavového syndrómu. Okrem toho pomáha ultrafialové svetlo v pokožke vytvárať vitamín D, zosilňuje svalovú výkonnosť, urýchľuje hojenie rán, popálenín či kožných chorôb. Dá sa čiastočne využiť aj na redukciu vírusov, baktérií alebo roztočov v domácnosti.

Biolampa

Neškodné polarizované svetlo produkuje prístroj, ktorému sa hovorí biolampa. Jeho aplikáciou prispejete k zmierneniu bolesti svalov a zlepšeniu telesnej i duševnej aktivity. Svetlo prestupuje do hlbších vrstiev pokožky, kde podporujú vývoj bunkových štruktúr. Dochádza tak k regenerácii buniek. Biolampy sa používajú hojne v rôznych zdravotníckych odvetviach. Na trhu sú prístroje rôznych veľkostí, teda od malých ručných aparátov, ktoré použijete na konkrétne miesto, až po veľké lampy, ktoré ožiaria celé telo. Takéto prístroje sú zavesené na podvozku s kolieskami, stretnete sa s nimi skôr v ordináciách a na špecializovaných pracoviskách.

Terapia pomocou biolampy má tri typy účinku. Biostimulačný, protizápalový a analgetický.

 1. Biostimulačné – bunkám je dodaná energia, a to stimuluje ich životné procesy. Zároveň s tým sa urýchľujú aj reparačné mechanizmy – aktivácia tvorby kolagénu, obnova ciev a celková regenerácia tkanív.
 2. Protizápalový – svetlo pozitívne ovplyvňuje všetky prejavy zápalovej reakcie (opuch, začervenanie, bolesť…). Posilňuje to imunitnú odpoveď bielych krviniek a pri vhodnom použití taktiež stimuluje ich tvorbu.
 3. Analgetický – dochádza k spomaleniu degenerácie nervových vlákien ak stimulácii tvorby endorfínov a enkefalínov. Tým je potlačená bolesť.

Masážne prístroje, ktoré zároveň využívajú infračervené svetlo, sú k dostaniu buď vo variante do ruky vhodné na masáže chrbta a končatín, prípadne vo verzii určenej na ošetrenie tváre, alebo ako podložka na masáže a prehrievanie chodidiel, chrbta a podobne. Infračervené svetlo v tomto prípade vhodne dopĺňa masážny efekt stroja. Podporuje uvoľnenie a odplavovanie škodlivín z tkanív.

Vývoj nových trendov sa aj v oblasti fotónovej terapie veľmi rýchlo posúva. V ponuke sa tak objavujú aj výrobky, ktoré produkujú infračervené svetlo pomocou LED technológie. Vyrábajú sa pásky, alebo tvárové masky, alebo aj pásky na dekolt. Výrobcovia sľubujú najmä kozmetický efekt v podobe omladenia pleti. Na trhu nájdete aj takzvané červené a infračervené LED panely, ktoré disponujú diódami produkujúcimi infračervené svetlo rôznych vlnových dĺžok a dokážu imitovať energiu, ktorú človek získava pobytom na slnku, avšak bez škodlivých účinkov UV žiarenia.

Čo sú infralampy a ako ich vybrať

Infralampy pracujú všetky na rovnakom jednoduchom princípe. Na profesionálne účely v ordináciách a iných odborných pracoviskách sa používajú väčšie a výkonnejšie prístroje, ktoré sú pre ľahšiu manipuláciu vybavené veľkým stojanom na kolieskach. Na domáce použitie sú k dispozícii menšie prístroje, ktoré môžete držať v ruke, alebo postaviť a zvolením vhodnej polohy namieriť na požadované miesto, alebo pripnúť popruhom k miestu, ktoré chcete ošetriť.

Infračervená lampa je vlastne taká lampa s červeno svietiacou žiarovkou. Pri väčších prístrojoch je za sklokeramickým krytom umiestnená skôr žiarivka. Žiarovka infralampy vyžaruje červené svetlo, ktoré neohrieva okolitý vzduch, ale prehrieva predmety v jej okolí.

Výkon

Výkon infralámp pre domácu terapiu sa pohybuje v rozmedzí medzi 100 a 300 W. Všeobecne platí, čím vyšší výkon, tým rýchlejší prienik efektívneho množstva žiarenia do pokožky. Žiariče so stowattovým výkonom sú vhodné pre osoby citlivejšie na teplo, alebo pre osoby, ktoré na teplo nereagujú adekvátne a tiež napríklad na liečbu detí. Aj lampa s najnižším výkonom odvedie svoju prácu dobre, pokiaľ sa budete držať odporúčanej dĺžky a frekvencie terapií. Všeobecne sa odporúčajú dve sedenia za deň v dĺžke maximálne 15 minút, ale záleží na tom, na aké účely sa lampa používa. Rozhodujúcu úlohu tiež zohráva vzdialenosť od žiariča. Informácie o frekvencii, dĺžke a vzdialenosti fototerapie vždy hľadajte v návode k prístroju. Infralampa s výkonom 300 W sa hodí pre prípady, keď je potrebné ošetrovanú časť tela rýchlejšie prehriať. Tiež je vhodná pre väčšie plochy, ako je chrbát, alebo hrudník.

Intenzita

Tiež intenzita svetla rozhoduje o tom, za ako dlho sa tkanivo prehreje. Veľká väčšina dostupných infračervených lámp umožňuje voľbu intenzity svetla v troch úrovniach.

Nízka intenzita žiarenia znamená zároveň najdlhšiu vlnovú dĺžku svetla, ktorá dosahuje 20–30 °C. Preniká do hĺbky a je určená na dlhotrvajúce osvetľovanie.

Stredná intenzita predstavuje prácu so strednými vlnovými dĺžkami s teplotou medzi 30 a 38 °C a je vhodná na urýchlenie regenerácie. Preniká do menšej hĺbky a je vhodná na stredne dlhé aplikácie

Vysoká intenzita žiarenia je určená na intenzívne prehriatie v priebehu niekoľkých málo minút. Dosahuje teplotu okolo 42 °C. Intenzitu svetla voľte s ohľadom na druh terapie, ktorú potrebujete. V každom prípade ale platí, že pri akomkoľvek náznaku diskomfortu v ožarovanej časti, alebo celkovej nevoľnosti lampu okamžite prestaňte používať a ďalší postup konzultujte s lekárom.

Funkcie, ktoré spríjemnia používanie

Okrem intenzity červeného svetla by nás mali pri výbere zaujímať aj funkcie, ktorými prístroj disponuje. Pri lacných modeloch sa mnoho funkcií nedočkáme, ale aj keď vám stačí jednoduchý prístroj, ktorý nemá vypínač, ani časovač, alebo volič intenzity svetla, môžete sa spoľahnúť na to, že prístroj bude plniť to, čo má.

Časovač

Niektoré modely disponujú časovačom, teda tlačidlom, pomocou ktorého si jednoducho naprogramujete dĺžku terapie. Obvykle sa táto dĺžka dá nastaviť po jednej minúte. Výhodou je, že nemusíte čas strážiť iným spôsobom. Po uplynutí zvoleného času sa lampa vypne. Táto funkcia je k dispozícii u drahších a výkonnejších prístrojov.

Vypínač

Nie je výnimkou, že infralampa nemá klasický vypínač a prístroj sa do chodu uvádza iba zapojením vidlice prívodného kábla do zásuvky. Týka sa to predovšetkým lacnejších modelov, kde sa cení jednoduchosť a bezpečnosť prístroja. Nedochádza totiž k tomu, že by lampa zostala zapnutá v zásuvke aj po jej vypnutí.

Veľkosť ožarovacieho poľa

Pokiaľ vyberáte infračervenú lampu, mali by ste mať predstavu, na aké účely ju budete využívať. Okrem výkonu a intenzity je podstatná aj veľkosť prehrievacej plochy. Zatiaľ čo najlacnejšie modely vyzerajú len ako malá žiarivka šíriaca červené svetlo na plochu s priemerom niekoľkých milimetrov, nákladnejšie modely bez problémov osvietia hrudník, chrbát, alebo celú končatinu. Sú teda rýchlejšie a efektívnejšie.

Konštrukcia stojana

Manipulácia s takýmto prístrojom by mala byť pohodlná, ale aj bezpečná. Preto pri výbere dbajte aj na to, aká je konštrukcia infračervenej lampy. Lampa by mala byť uchytená v otočnom skelete, ktorý je vo veľkej väčšine z plastu. Možnosť polohovania by mala byť samozrejmosťou. Bez toho, aby sa dalo svetlo namieriť požadovaným smerom, by terapia strácala pohodlie, ktoré prispieva ku komfortu relaxácie. Sofistikovanejšie prístroje ponúkajú možnosti polohovania pomocou madiel, ich stojany sú robustnejšie a stabilnejšie. Polohovanie sa vykonáva buď len jednoduchým posunutím madiel tak, aby sa svetlo zacielilo správnym smerom, alebo sú k dispozícii prednastavené uhly náklonu. U lacnejších a ľahších modelov hrozí prevrhnutie svietidla.

Infralampy sú vo svojej podstate liečebné pomôcky, a preto by vždy mali byť certifikované nezávislým kontrolným orgánom. Vždy sa uistite, že nakupujete iba u certifikovaných obchodníkov.

Pred prvým použitím

Návod na použitie je v prípade zdravotníckych pomôcok ako je infra lampa alfou a omegou úspechu. Zásadná je predovšetkým vzdialenosť, z ktorej na vás infračervené svetlo pôsobí. Niektoré modely požadujú vzdialenosť okolo 45 centimetrov, iné zase 80 centimetrov. Ďalším podstatným údajom je doba a frekvencia používania. Tieto údaje totiž ovplyvňuje výkon, rozsah a účinok vyžarovaného svetla. Všeobecne sa odporúča používať lampu cca. 15 minút maximálne 3-krát denne, ale veľkú rolu hrá aj to, na akú časť tela a na aké účely solux používate.

Ceny infralámp

Ceny sa pri infralampach pohybujú od nejakých 20 až do 300 €.

Lacné infralampy

U tých najlacnejších modelov môžete očakávať nižší výkon, teda 100 W, alebo aj 150 W. Konštrukcia obvykle nebýva robustná a zabudnúť môžete aj na vypínač a časovač. Pokiaľ vám však nevadí, že pred lampou strávite dlhší čas, osloví vás príjemný pomer cena/výkon. Uvoľnenie natiahnutých svalov alebo zachladnutú nádchu zvládne aj tento lacný prístroj. Nezabudnite však kontrolovať certifikáciu, pretože v lacnejších cenových hladinách najčastejšie narazíte na nekvalitné výrobky.

Kvalitné infralampy

V strednej cenovej triede, teda nad 100 € nájdete už sofistikované prístroje, ktoré ponúkajú výkon až 300 W.

Profi infralampy

Drahšie lampy sú už v kategórii skôr pre profesionálne pracoviská, preto sa im v tomto článku nevenujeme.

Najznámejší výrobcovia infralámp

Tabuľky najlepšie hodnotených výrobkov v kategórii infračervených lámp na domáce použitie jasne vedú nemeckí výrobcovia zdravotníckej techniky. Patrí medzi ne spoločnosť Beurer založená v roku 1919. Dnes je rodinná spoločnosť lídrom na trhu v Európe pre flexibilné vykurovanie a má vedúce postavenie na trhu v Nemecku pre monitory krvného tlaku a masážne produkty. Rozsah produktov spoločnosti

Beurer zahŕňa napríklad vykurovacie vložky, osobné váhy, kuchynské váhy, monitory krvného tlaku, zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu, monitory tepovej frekvencie, senzory aktivity a spánku, masážne zariadenia na ruky/nohy, masážne kreslá a ďalšie. Okrem toho rad Beauty ponúka všetko, čo potrebujete pre manikúru/pedikúru, starostlivosť o tvár, depiláciu a starostlivosť o vlasy. S využitím najmodernejšej technológie, rad aplikácií spoločnosti Beurer neustále rozširuje širokú škálu svojich produktov. Beurer sa silne zameriava na výskum a vývoj v kombinácii s cielenou analýzou budúcich trhov, a je prítomný v 110 rôznych krajinách po celom svete. Infralampy od firmy Beurer sú veľmi dobre hodnotené. Výrobky sú odstupňované, takže v sortimente tejto značky nájdete malé spotrebiče s výkonom 100 W, ale aj najobľúbenejší model s výkonom 300 W. Aj tu sa cení nemecká kvalita.

Tiež firma Efbe-Schott je tradičná nemecká spoločnosť zameriavajúca sa na výrobu elektrických pomôcok v zdravotníctve a starostlivosti o telo. Bola založená už v roku 1930. Po niekoľkých premenách a fúziách etablovala ako inovatívna spoločnosť na trhu. Množstvo národných a medzinárodných patentových prihlášok svedčí o neustálom nadšení spoločnosti pre inovácie.

Sanitas je úspešná značka vo wellness a zdraví od roku 2000. Sortiment SANITAS sa neustále rozširuje, aby spĺňali rastúce požiadavky zákazníkov. Sortiment SANITAS je atraktívny s modernou technológiou, širokú ponuku funkcií a designom. Ponúka produkty na meranie krvného tlaku, meranie telesnej teploty, monitory srdcového tepu, masáže, zubná starostlivosť pre celú rodinu. Spoločnosť SANITAS vyrába infražiariče rôznych veľkostí a cenových kategórií. Okrem veľkých lámp do kozmetických a zdravotníckych prevádzok sú to práve aj tie na domáce použitie v príjemných cenových kategóriách.

Firma Philips sa v oblasti prístrojov s infračerveným svetlom sústredí predovšetkým na výrobu zdrojov a kvalitných žiaroviek.

Budeme radi počuť vaše myšlienky

   Dajte nám odpoveď

   Čo vybrať
   Logo