Ako vybrať kolieskové korčule

Jazdu na kolieskových korčuliach niekto považuje za relax, niekto si pomôcť jej zlepšuje fyzičku, pre niekoho je to športová disciplína. A práve podľa typu jazdu si budete vyberať zodpovedajúci typ kolieskových čiže inline korčúľ. V nasledujúcom článku si jednotlivé typy predstavíme, poradíme vám s výberom a predstavíme základné parametre, na ktoré by ste pri výbere mali myslieť.

Recenzie kolieskových (inline) korčúľ

Do nášho testu sme vybrali 5 kolieskových korčúľ, ktoré slúžia predovšetkým pre rekreačnú jazdu. Jedná sa teda o korčule detské, fitness i mestské. Zaujímalo nás predovšetkým celkové spracovanie, veľkosť koliesok, spôsob utiahnutie aj to, pre koho sú korčule určené. Prečítajte si, ako dopadlo naše testovanie.

K2 VO2 90 Pro Men 2018

Typfitness
Vhodné prepokročilých a profesionálov
Dostupné veľkosti42-44
Rámhliníkový
Uťahovanierýchloupínací systém + pracky
Veľkosť koliesok90 mm
Tvrdosť koliesok83A
LožiskáILQ Twincam 9
Brzdaáno

Kolieskové korčule K2 VO2 90 Pre Men 2018 sú vhodné pre pokročilých až profesionálnych korčuliarov. Siahnite po nich v momente, keď budete jazdiť niekoľkokrát týždenne dlhé trasy.

Veľká 90mm kolieska korčule predurčujú profesionálom alebo zapáleným športovcom, ktorí idú najmä na rýchlosť a vytrvalosť. Parameter 83 A určuje, že kolieska sú tvrdé. Vďaka tomu si dobre poradí aj s horším terénom. Tým myslíme, že lepšie prekonajú prekážky, ktoré môžu predstavovať kamienky či vetvičky na zemi. Prejdite po nich ako nič, takže sa nemusíte obávať pádu.

Kladne hodnotíme to, že sú korčule opatrené brzdou, aj keď jej prítomnosť pre profesionálov nie je prioritou. Rychlostahování je nakombinované s plastovou prackou aj prackou na suchý zips. Systém rychlostahování nie je tak prepracovaný ako u BOA systému, ktorý je rýchlejší a účinnejší.

Veľkou prednosťou korčúľ je špeciálny odvetrávací systém, ktorý nohu udržiava v suchu. Pomocou 7 otvorov sa dovnútra dostáva vzduch, ktorý tento horúci ochladzuje. Otvory sa vzduch tiež dostáva von, takže je v topánke ideálna cirkulácia. Topánka je vyrobená v kombinácii plastu a textilu. Členok v topánke dobre sedí.

Vzhľadom k tomu, že sú topánky určené pre pokročilých alebo športovcov, musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou, za ktorú však obdržíte kvalitné korčule s kvalitnými komponentami, ktoré majú dlhú životnosť.

  • odvetrávací systém
  • rýchlosť
  • zvládne aj kamienky alebo vetvičky
  • uťahovací systém
  • obstarávacia cena
Zistiť cenu

Tempish NEO-X

Typfitness
Vhodné prezačínajúcí a mierne pokročilí
Dostupné veľkosti29-40
Rám-
Uťahovaniešnúrky + pracky
Veľkosť koliesok64-70 mm
Tvrdosť koliesok82A
LožiskáABEC 5 carbon
Brzdaáno

Detské kolieskové korčule Tempish NEO-X sa vyrábajú tak vo variante pre chlapcov, tak vo variante pre dievčatá. Sú vhodné pre deti, ktoré na korčuliach začínajú aj pre pokročilejšie deti.

Disponujú gombíkom pre nastavenie veľkosti o 3 čísla. Dostupné sú veľkosti 29-32, 33-36, 37-40. Vašim deťom teda rozhodne vydrží dlhšie ako jednu sezónu.

Rám je možné osadiť dvoma veľkosťami koliesok. U malých detí využijete veľkosť 64 mm, u väčších potom 70 mm. Obe veľkosti spadajú do kategórie malých koliesok, takže korčule pôjdu o niečo pomalšie, ale poskytnú dieťaťu dobrú stabilitu. O dobrej kvalite vás presvedčí rám, ktorý je k korčuli priskrutkovaný. Výrobca bohužiaľ neuvádza, z akého materiálu je rám vyrobený. Avšak nech už by sa jednalo o kov či plast, vždy bude dostatočne odolný.

Vetranie topánka poskytuje, ale nečakajte žiadne zázraky. Ide o štandardné odvetrávanie, ktoré poskytuje väčšina korčúľ. Počítajte s tým, že trošku spotenú nohu dieťa mať bude. Sťahovanie korčule by určite mali vykonávať rodičia. Predsa len je to náročnejšie „operácie“, na ktorú malé deti nemusia mať dostatok síl. Sťahovanie sa vykonáva tradične za pomocou šnúrok, plastové pracky a pracky na suchý zips.

Cenu výrobku môžeme označiť za dobrý pomer cena / výkon. Nejedná sa o sumu, ktorá by zruinovalo vašu peňaženku, a pritom dostanete značkovú korčuli s kvalitnými komponentami. Pre začiatok sú korčule rozhodne dostačujúce.

  • cena / výkon
  • nastavenie veľkosti
  • dve veľkosti koliesok
  • priemerne odvetrávanie
  • stiahnutie korčúľ by mal robiť dospelý
Zistiť cenu

Nils NQ 8400

Typtrekové
Vhodné prezačínajúci a pokročilí
Dostupné veľkosti35-40
Rámplast
Uťahovaniešnúrky
Veľkosť koliesok56 mm
Tvrdosť koliesok82A
Ložiská608Z
Brzdaano

Nils NQ 8400 sú trekové čiže quad korčule, ktoré často volia začiatočníci alebo vyznávači retroštýle. Je možné ich zaobstarať aj pre deti, teda najmä dievčatká, ale domnievame sa, že lepšou voľbou pre deti budú klasické detské fitness kolieskové korčule.

Quad korčule vďaka 4 kolieskam na každej korčuli poskytujú dobrú stabilitu. Malá veľkosť koliesok nedovolí ísť korčuľi príliš rýchlo. Na druhú stranu sú kolieska pomerne dosť náchylná na neupravený terén a budú sa zadrhávať o každý kamienok. Sú preto vhodná iba na upravené cyklotrasy. Rám, na ktorom sú kolieska umiestnená, je plastový, čo nie je príliš dobrá vizitka, ak hľadáte kvalitné korčuľe.

Brzda je netradične umiestnená vpredu a má podobu „gombíka“. Brzdí sa teda tak, že váhu prenesiete na špičku. Aj z tohto dôvodu by sme deti radšej učili jazdiť na štandardné korčuli, pretože všetky korčule, ktoré majú brzdu, ju majú umiestnenú vzadu. Akonáhle by došlo k prechodu na normálné korčule, museli by si deti na toto umiestnenie zvykať.

S korčuľami je možné robiť triky aj tancovať. Na prechádzku s rodinou po cykloceste to ale zrejme nebude.

  • nízka obstarávacia cena
  • pre triky, tanec
  • pomalá jazda
  • dobrá stabilita
  • nekvalitné komponenty
  • netradičné umiestnenie brzdy
  • výroba v Číne
Zistiť cenu

Tempish Zoner

Typfitness
Vhodné prepokročilé
Dostupné veľkosti39-45
Rámhliníkový
Uťahovaniešnúrky + pracky
Veľkosť koliesok90 mm
Tvrdosť koliesok84A
LožiskáILQ Twincam 7
Brzdaáno

Tempis Zoner je podľa výrobcu určený pre pánov, ale domnievame sa, že ak bude korčule sedieť aj ženám, nevidíme žiadny problém v tom, aby ich používali aj ony.

Výrobok má veľké 90 mm kolieska s tvrdosťou 84A, čo znamená, že sa jedná o tvrdé kolieska. Týmito parametrami je výrobok určený pre skúsených korčuliarov, ktorí vyznávajú výkonnostný korčuľovanie na dlhé trate. Vďaka veľkým kolieskam s nimi prekonáte aj prekážky na ceste, akými môžu byť kamienky alebo vetvičky.

Čo sa týka pohodlnosti topánočky, tak tá je dobrá, akurát na hornej vnútornej časti chýba potiahnutia látkou alebo silnejšie polstrovanie. Pri jazde sa vám môže vnútorná horná časť otlačiť na priehlavok. Sťahovanie je klasické za pomocou šnúrok a praciek. Je ľahké a nohe dobre drží.

O kvalite topánky hovorí aj pevný hliníkový rám, ktorý je k topánke priskrutkovaný. Kvôli veľkej tvrdosti koliesok počítajte s väčšou hlučnosťou a tiež tým, že viac pocítite nedokonalosti terénu. Korčule je osadená brzdou, ktorú je možné demontovať.

  • kvalitné komponenty
  • rýchla jazda
  • prekoná aj prekážky na ceste
  • vnútorná výstelka
  • hlučnosť koliesok
Zistiť cenu

Powerslide Phuzion Urban

Typurban
Vhodné prepokročilé
Dostupné veľkosti42-45
Rámhliníkový
Uťahovaniešnúrky + pracky
Veľkosť koliesok84 mm
Tvrdosť koliesok84A/78A
LožiskáABEC 7
Brzdanie

Phuzion Urban korčule kombinujú vlastnosti fitness a urban korčule. Vďaka kratšiemu rámu sa ľahko ovládajú, a preto sú vhodné aj na jazdu mestom. Umožní vám v krátkom čase zmeniť smer jazdy alebo sa rýchlo vyhnúť prekážke.

Jazda na tomto type korčúľ musia byť hlavne pohodlná. Mestský terén je predsa len o niečo náročnejšie ako jazda na upravené cykloceste. Z tohto dôvodu je škrupina korčulí vystužená sklenými vláknami, aby pevne fixovala nohu, vnútorná časť je vybavená trojvrstvovým polstrovaním. Na vonkajšej strane sa nachádza tuhšie pena, na vnútornej pena mäkšie a v oblasti členka je latexová pena anatomicky tvarovaná, aby mal členok čo najlepšie pohodlie a zároveň dobre sedel v korčuli. Práve posadenie členkov je u korčulí veľmi dôležité. Má totiž celkový vplyv na komfort jazdy.

Váha topánočky je nízka, čo je potrebné pre náročnejší terén. Vďaka tomu sa pri ovládaní korčule toľko nenadriete. Sťahovanie je riešené klasicky za pomocou šnúrky a dvoch praciek. Jedna je plastová, druhá na suchý zips.

Korčule sú vybavené špeciálnym kolieskami. Ich veľkosť 84 mm odkazuje k menším kolieskam, takže bude jazda o niečo pomalší, ale na korčuliach sa budete cítiť o to stabilnejšie. Tvrdosť koliesok je dvojaký. Ide o neobvyklú tvrdosť dual SENSIT, ktorá kombinuje vlastnosti tvrdých a mäkkých koliesok. Vnútorná časť je mäkká, jej úlohou je tlmiť otrasy a dopady jazdy v nerovnom teréne. Vonkajšia tuhšia časť z PU sa stará o rýchlu jazdu.

  • unikátné kolieska
  • nízka hmotnosť
  • dobrá ovládateľnosť
  • kvôli koženkovému jazyku menej priedušné
Zistiť cenu

Využitie korčule

Na trhu narazíte na niekoľko typov korčúľ. Každý z nich je však určený pre iný štýl jazdy. Jej celková stavba zodpovedá požiadavkám na rýchlosť, ovládateľnosť, vhodnosť do terénu aj dĺžku jazdy. Pred samotnou kúpou sa preto zamyslite nad týmito otázkami:

  • nie som žiadny pretekár a preferujem skôr pomalší jazdu,
  • som začiatočník, ale mám skúsenosti s korčuľovaním na korčuliach na ľad,
  • mám športové vlohy,
  • preferujem rýchlu jazdu a mám ambície k pretekaniu,
  • som na korčuliach ako doma a potrebujem nekompromisnú kvalitu na preteky,
  • chcem skúšať triky, jazdiť po schodoch, zábradliach, skákať a podobne,
  • pred preplnenými cyklotrasami preferujem skôr jazdu v prírode a terénu,
  • budem na korčuliach najčastejšie s rodinou alebo kamarátmi,
  • chcem si zlepšiť kondičku, chcem jazdiť aj slalomy alebo pospiatky?

Akonáhle si urobíte predstavu o tom, o akú jazdu budete stáť, budete si podľa toho vyberať konkrétny typ korčúľ. Väčšina výrobcov delí kolieskové korčule do podobných kategórií, čím budete mať výber uľahčený.

Zapamätajte si základné pravidlo: Čím väčšie kolieska bude korčule mať, tým rýchlejšie pôjde. Väčšie kolieska lepšie zvládajú hrubý terén.

Konštrukcia topánky

Topánočka sa najčastejšie vyrába z kombinácie mäkkého a tvrdého materiálu. Tvrdý materiál je väčšinou plast alebo karbón. Tieto materiály sa starajú o to, ako pohodlne sa v topánke budeme cítiť. Zaujímajte sa okrem iného o to, ako je riešené odvetrávanie topánky.

Typy korčúľ

Na tru sa stretnete s niekoľkými typmi korčúľ, ktoré sa teraz bližšie predstavíme.

Najlepšie korčule pre začiatočníkov

Modely inline korčúľ pre začiatočníkov spoznáte tak, že majú menšie kolieska, takže idú pomalšie. Topánočka by mala byť veľmi pohodlná. Pri výbere do topánočky vložte ruku a vyskúšajte si, či je vnútorná výstelka tvarovaná okolo členkov a ako sedí päta. Tvarovanie vám napovie, ako pohodlné korčule budú.

Kolieska sú u týchto typov korčulí menšie, najčastejšie v rozmedzí 72-80 mm. Rám korčule by mal byť nižší, čo pri jazde zaručí lepšiu stabilitu.

To, že je korčule vhodná pre začiatočníkov neznamená, že je kúpite za pár eur. Aj v tejto kategórii môžete naraziť na drahšie výrobky. Aj začiatočník pozná rozdiel medzi lacnejšie a drahšie korčulí. Tieto inline sú vhodné aj pre fitness korčuľovanie alebo výlety s rodinou. Počítajte však s tým, že vaši „spolubruslaři“, ktorí pocestujú na fitness kolieskových korčuliach, vám budú kvôli väčším kolieskam pravdepodobne ujíždět.

  • pre začiatočníkov
  • menšie kolieska pre pomalší jazdu
  • brzda
  • iba na rovné a upravené terény

Kolieskové korčule pre fitness jazdu

Fitness korčule sú pravdepodobne najpoužívanejším typom. Svojím vzhľadom sa veľmi podobajú korčuliam pre začiatočníkov, ale rozdiel je zjavný v tuhšie a športovejší topánočke a vo väčších kolieskach.

Väčšie kolieska znamenajú rýchlejšiu jazdu. Veľkosť sa obvykle pohybuje v rozmedzí 80-90 mm. Športové fitness modely môžu byť osadené kolieskami s veľkosťou 100 – 110 mm. Dámy najčastejšie volia veľkosť 84 mm, páni 90 mm.

Fitnessky sa využívajú na zlepšenie kondičky a sú vhodné aj pre skupinové korčuľovanie s priateľmi. Cenovo je táto kategória veľmi rôznorodá. Zohnať sú modely od 100 €, pričom za kvalitné korčule môžete zaplatiť aj 400€. Najčastejšie sa však kupujú výrobky v cenovom rozmedzí 100 – 200  €.

Najlepšie trasy pre jazdu sú cyklotrasy a iné hladké cesty. Problémom iste bude rozbitá cesty. Výmena koliesok je veľmi jednoduchá. Stačí si zaobstarať imbusový kľúč v správnej veľkosti, skrutky povoliť, kolieska vymeniť a skrutky poriadne utiahnuť.

  • pre rekreačnú jazdu aj zlepšenie fyzickej kondície
  • brzda
  • široký výber
  • iba na upravené cyklotrasy
  • nezvládajú jazdu v náročnom teréne

Závodné korčule na rýchlokorčuľovanie

Závodné korčule by ste si mali kupovať v prípade, že bravúrne ovládate techniku ​​korčuľovania a idete na výkon. Tento typu inline spoznáte na prvý pohľad. Topánka je členková, rám je dlhý a kolieska pevná. Závodné korčule sú extrémne nepohodlné. Topánka je vyrobená z karbónových laminátov, ktoré sa však zahrievaním dajú vytvarovať podľa tvaru vašej nohy. Je úplne bežné, že sa na nohách zo začiatku tvorí otlaky. To je však otázkou času. Akonáhle si noha zvykne, otlaky zmiznú a ďalšie sa robiť nebudú.

Dlhý rám sa u pretekárskych korčúľ používa preto, že dobre vedie všetku silu, ktorú dáte do odrazu. Jeho nevýhodou je, že sa korčule horšie ovláda. Preto je najlepšie jazdiť na pokiaľ možno teréne bez prudkých zákrut. Kolieska sú veľká, zvyčajne vo veľkostiach 100 – 110 mm, jazda je teda skutočne rýchla.

Nízka topánka vám umožní oveľa nižšia postoj. Je úplne normálne, že sa závodné korčule kupujú po častiach. Pretekár si tak korčule kompletne zložia podľa svojich požiadaviek. Najskôr sa vyberá topánočka, potom rám, kolieska a ložiská. Rám je pod topánkou nastaviteľný ako pozdĺžne, tak priečne, takže korčule bude zodpovedať presne vášmu štýlu korčuľovania.

Tento typ sa neodporúča čerstvým začiatočníkom. Pre tie sú vhodné skôr fitness korčule, ktoré sa lepšie ovládajú, však nie je vylúčené, že by sa začiatočník nenaučil jazdiť rovno na speed korčuliach.

  • rýchla jazda
  • nízka hmotnosť
  • na dlhšie trate
  • jazda len po upravených cestách
  • vhodné len na držanie stopy, horšie sa ovládajú

Aggressive korčule

Pomenovanie agresive nepredurčuje korčule pre agresívne a šialené korčuliarov. Zodpovedá štýlu jazdy, ktorý sa najčastejšie jazdí v skate parkoch. Ak teda chcete jazdiť schody, zábradlia, rampy a učiť sa triky, je tento typ práve pre vás.

Aggressive korčule majú svoje špecifiká. Topánka je z odolného plastu, ktorý lepšie ochráni nohu, malé kolieska majú veľkosť zhruba 50-60 mm, čím pri jazde poskytujú lepšiu stabilitu, rám je tiež vyrobený zo silného plastu. Korčule je teda odolná a hlavne stabilná.

Kvôli špeciálnej úprave sa tieto modely rozhodne nehodia na fitness jazdu po cyklotrasách. Kvôli malým kolieskam by ste sa dosť nadreli a ostatné korčuliari by vám rozhodne ušli. Plastová topánka je navyše dosť ťažká, čo pre fitness jazdu tiež nie je komfortné.

  • jazda s triky
  • lepšia stabilita
  • odolnosť
  • veľká hmotnosť
  • nevhodné pre rekreačné jazdenie na cykloceste
  • malá rýchlosť

Urban korčule

Stretnúť sa môžete aj s označením freeskate alebo freestyle. Tento typ je dobre ovládateľný a ľahko s ním urobíte zmeny smeru, náklony i rýchle otočky, čo sa v meste hodí.

Rám korčule je pomerne krátky, čo vedie k ľahkej ovládateľnosti. Tuhá topánočka umožňuje dobrý prenos sily na krátky rám, čo vedie k dobrej ovládateľnosti. Najčastejšie veľkosť koliesok sa pohybuje v rozmedzí 76-80 mm, pre túto špecifickú jazdu sa používajú kolieska tvrdá.

Sú vhodné pre slalom freestyle jazdu, jazdu po meste, jazdenie pozadu a ďalšie. Vďaka pevné plastové topánke vydrží aj hrubšie zaobchádzanie.

Pre tento model sa rozhodnite v momente, kedy chcete kombinovať fitness a freestyle jazdu. Korčule síce nebude tak rýchla ako fitnessky, ale jazda na nej bude príjemná a navyše si ju budete môcť spestriť aj freestyle kúsky.

  • vhodné aj do náročnejších terénov (parky),
  • odolná pätka
  • možné využiť aj na fitness korčuľovanie
  • menšie rýchlosť
  • bez brzdy

Nordic korčule

Od klasických kolieskových korčúľ je spoznáte na prvý pohľad. Majú dve veľké nafukovacie kolieska, ktoré ich predurčujú k jazde aj po neupravenom teréne a nespevnených cestách. Nafukovacie kolieska idú na asfalte skutočne pomaly, takže je lepšie si pre jazdu po cyklotrasách zaobstarať kolieska z PU (jedná sa o rovnakú hmotu, z ktorej sú vyrobené kolieska u klasických inline).

Korčuľovanie na tomto type korčúľ sa prirovnáva skôr k bežkovanie. Pre ľahšiu jazdu sa odporúča použitie paličiek od bežiek. Kvôli dlhému rámu sa korčule zle ovládajú a horšie prenáša odrazy. Jazda na korčuliach je vhodná pre nácvik fyzičky bežkárov. Vďaka používaniu palíc zaťažujete telo oveľa menej, než keď idete na kolečkáčích.

  • zlepšenie fyzickej kondície
  • posilujete takmer celé telo
  • vhodné aj na lesné cesty
  • brzda
  • nafukovacie kolieska je potreba na cyklotrasách vymeniť
  • nevhodné pre klasickú fitness vychádzku

Detské kolieskové korčule

Patrí do skupiny korčúľ pre začiatočníkov alebo do fitness korčulí. Od ostatných kategórií líši predovšetkým tým, že sú nastaviteľné. Nastaviteľné kolieskové korčule sú väčšinou najlepšou voľbou pri robení tohto športového vybavenia pre deti. Spravidla ich môžete zväčšiť o 3-4 čísla, takže deťom môžu vydržať aj na dve sezóny. Záleží však na tom, ako rýchlo dieťaťu rastie noha.

Nastavenie veľkosti si v obchode vyskúšajte. Malo by ísť ľahko. Výrobok býva spravidla opatrený poistkou, ktorá sa po stlačení uvoľní, čím vám umožní nastavenie špičky oproti päte. Vnútorná časť topánky je kvôli nastavovanie rozdelená, takže nie je tak pohodlná ako celá topánka. Nepohodlie však nie je nijak veľké a pri športovaní dieťa nebude obmedzovať.

Kolieska sú samozrejme menšie. Musia byť totiž zachovaný pomer medzi veľkosťou rámu, topánkou a kolieskami. Korčule teda idú pomalšie. Celkovo vybavenie nepatrí k špičkovému, čo však nie je na škodu. Je zbytočné „vyhadzovať“ peniaze za špičkové ložiská alebo kolieska, dieťa totiž korčuľu toľko nezaťažuje, aby sa menej kvalitný charakter viac prejavil. Investovať má cenu až v momente, kedy dieťa o tento šport prejavia skutočný záujem.

Často je možné detské kolieskové korčule zaobstarať ako variantu 2v1. Znamená to, že rám s kolieskami je možné vymeniť za rám s nožom, takže je možné na nich korčuľovať aj na ľade. O korčuliach na ľad sme sa rozpísali v tomto článku.

  • malé kolieska
  • nižšiu rýchlosť
  • lepšia stabilita
  • možnosť 2v1
  • možnosť nastavenia veľkosti
  • menšie pohodlie

Hokejové kolieskové korčule

Kolieskové korčule na hokej spoznáte už od pohľadu. Topánočku totiž majú veľmi podobnú klasické korčuľi na ľad. Výraznou vlastnosťou topánky je jej tuhosť, vďaka ktorej je odolná, umožňuje rýchlu zmenu smeru aj väčšie zaťaženie.

Veľkosť koliesok sa obvykle pohybuje medzi 72-80 mm. Na jednom ráme sa však môže použiť niekoľko veľkostí koliesok, ktorá sa skladajú do tzv. kolísky čiže banánu. Prostredná časť rámu je teda osadená väčšími kolieskami, menšie kolieska sa umiestňujú na okraje. Vďaka veľkým stredovým kolieskam je zatáčanie rýchlejší.

Hokejové korčule sú vhodné predovšetkým na hokej. Sem tam nejakú prechádzku na nich síce tiež prežijete, ale neužijete si také pohodlie ani ľahkosť topánky ako na urban alebo fitness korčuliach.

  • pevná a odolná topánočka
  • niekoľko veľkostí koliesok
  • zvládajú rýchlej reakcie a zmeny smeru
  • nevhodné pre fitness výjazdy

Quad korčule

Quad inline korčule sú skôr retro, poznať ich môžete aj pod názvom trekové kolieskové korčule. Korčuľovať na nich môžu začať aj deti. Sú charakteristické 4 kolieskami na pravej i ľavej korčuli, ktoré sú umiestnené v páre za sebou po dvoch. Jedná sa teda o dvojradové kolieskové korčule.

Korčule kvôli menším kolieskam nedosahujú také rýchlosti ako klasické fitnessky, ale za to sú vhodné pre rôzne triky, freestyle, šantenie v parku alebo pre tanec na korčuliach. Na prvý pohľad sú stabilné, ale kvôli svojej konštrukcii sú vhodné predovšetkým na špičkovo upravený terén, pretože pri jazde im robí problém každý omšový kamienok, o ktorý sa môžu zaseknúť. Tieto korčule vyžadujú veľkú dávku obratnosti.

Kvôli širokým a malým kolieskam nie sú vhodné na korčuľovanie na chodníku, pretože by ste sa pri jazde dosť nadreli. Väčšinou umožňujú nastavenie tuhosti treku (časť koliesok), ktorá ovplyvňuje jednoduchosť zatáčanie. Zatáčanie sa robí tak, že zatlačíte na ľavú alebo pravú stranu korčule.

  • vhodné pre triky a tancovanie
  • menšie rýchlosť
  • hit súčasnej doby
  • brzda
  • nezvládajú neupravený terén
  • vyžadujú skúsenosť

Prehľad typov v kocke

Typ korčúľ Charakteristika Výhody Nevýhody
Fitness Majú univerzálne použitie pre športové výkony i tvarovanie postavy Odolnosť, stabilnosť, pohodlie, brzda Pre rekreačné využitie
Urban Rýchle zmeny smeru, malé kolieska, lepšia stabilita, ľahké ovládanie Variabilnosť, stabilita, rýchle zmeny Malá rýchlosť, nemajú brzdu
Závodné Veľké kolieska, dlhý rám, vhodné na dlhé trate Rýchlosť, nízka hmotnosť Nepohodlná topánka, nejde s nimi rýchlo zatáčaní alebo meniť smer
Aggressive Vhodné do skate parkov, vykonávanie trikov, skákanie, pevná topánočka, malé kolieska, dobrá stabilita Dobrá stabilita, ľahké ovládanie, pevná topánka, vysoká odolnosť Malá rýchlosť, nevhodné pre prechádzky na cyklotrasách, veľká hmotnosť
Nordic Dve veľké nafukovacie kolesá, lýtková brzda, do nerovného terénu, nutnosť využitia paličiek Vhodné mimo rovný terén, telo nie je toľko zaťažované Ťažko sa s nimi manévruje, potreba dobrej fyzickej kondície, na cyklotrasu je potreba vymeniť kolieska
Na hokej Len pre hranie hokeja, podobné ľadovom, rôzne veľkosti koliesok, kolískové usporiadanie koliesok Ľahké zmeny smeru a otočky, odolnosť Nevhodné na prechádzky

Podľa čoho vyberať kolieskové korčule

  1. Spôsob jazdy – podľa toho, aký spôsob jazdy preferujete, si vyberte z vyššie opísaného zoznamu korčúľ tú, ktorá bude najlepšie zodpovedať vašim požiadavkám.
  2. Veľkosť koliesok – veľkosť koliesok ovplyvňuje to, ako rýchlo pôjdete. Korčule, ktoré si zaobstaráte, sú obyčajne osadené kolieskami v maximálnej veľkosti. Ak si teda kúpite variantu s malými kolieskami, veľká do nich nenaimplementujete. V prípade, že si kúpite rýchle korčule s veľkými kolieskami, je možné ich vymeniť za kolieska menšie a akonáhle si trúfnete na rýchlejšiu jazdu, opäť ich môžete osadiť pôvodnými veľkými kolieskami.
  3. Cena – U tohto druhu tovaru platí, že cena určuje kvalitu. Ak sa rozhodnete kolieskové korčule zaobstarať v zľave v akcii, zistite si najprv cenu doporučenú výrobcom. Podľa nej môžete odvodiť ako dobre je korčule spracovaná a ako kvalitné komponenty boli použité na výrobu.

Podľa čoho kolieskové korčule primárne nevyberať

  1. Typ ložísk – typ ložísk nie je až tak dôležitým parameter. Je skôr zavádzajúce a o celkovej kvalite vám toho veľa nenapoví. Každá ložiská sa za čas rovnako opotrebuje a budete ich musieť nahradiť inými. Pri výbere si už vyberiete vami požadovanú kvalitu.
  2. Tvrdosť koliesok – rovnako ako ložiská, tak i kolieska sú spotrebným materiálom, ktorý budete po nejakom čase meniť. Preto na tomto parametri nezáleží.
  3. Farba koliesok – farba koliesok označuje jednotlivé tvrdosti. Preto nevyberajte na základe farby, ale tvrdosti. Tvrdosť koliesok je dôležitá pri nákupe nových koliesok, ale nie pri výbere korčúľ.

Ako vybrať kolieska na korčule

Pri výbere koliesok na korčule sa zamerajte na ich veľkosť, tvrdosť a tiež na ložiská. Nejde jednoducho povedať, ktorá kolieska na inline korčule sú najlepšie, záleží totiž na štýle jazdy a ďalších aspektoch.

Veľkosť koliesok

Veľkosť koliesok priamo ovplyvňuje rýchlosť korčule. Ich priemer sa meria v najširšej časti a údaje o ňom nájdete zapísané na bočnej strane kolieska v milimetroch (mm).

  • Veľké kolieska – zvoľte, ak milujete rýchlu jazdu. Lepšie s nimi zvládnete aj nekvalitné povrchy.
  • Malé kolieska – jazdí pomalšie. Preto sú vhodné pre začiatočníkov alebo agresive či urban korčuliarov, ktorí potrebujú lepšiu stabilitu a ľahkú ovládateľnosť.

Veľkosť koliesok podľa pokročilosti

Pokročilosť Veľkosť koliesok v mm
Profesionáli a skúsení 90 a viac
Pokročilí 82-84
Začiatočníci 78-88

Tvrdosť koliesok

Pre výrobu koliesok sa najčastejšie používa plastický materiál polyuretán známy tiež pod skratkou PU. Jeho tvrdosť sa meria urometrom a môže byť rôzna v rozsahu od 0 (najmäkšie) po 100 (najtvrdšie).

  • Mäkké kolieska – majú väčší valivý odpor, takže sú pomalšie, ale zase lepšie drží smer, čo oceníte najmä v zákrutách a na horšom teréne. Mäkké kolieska majú zvyčajne označenie 74A.
  • Tvrdé kolieska – sú rýchlejšie, ale viac prenáša otrasy do rámu a do topánky. Je vhodné na nich jazdiť najmä vo vnútri. Sú určené pre pretekárske dráhy alebo na povrchy určené špeciálne pre inline korčuľovanie. Tvrdé kolieska nesú označenie 85A.

Ložiská

Ložiská do kolieskových korčúľ sa podieľajú na rýchlosti a pocitu z jazdy. Nejedná sa o parameter, ktorý by určoval kvalitu korčule. Korčule spadajúce do vyššej cenovej kategórie disponujú tzv. presnými ložiskami, ktoré nesú označenie ABEC-1 až 7 a podobne. Toto označenie však udáva iba presnosť normy výroby ložísk, ale nevypovedá nič o použitých materiáloch. Pri výbere ložísk do kolieskových korčúľ sa preto orientujte podľa ceny.

Dĺžka a výrobný materiál rámu

Rám ovplyvňuje jazdu. Má vplyv na to, ako ľahko bude korčule meniť smer alebo ako premení silu odrazu. Rám drží pohromade kolieska.

  • Dlhšie rám – uplatníte ho v prípade dlhších vytrvalých jázd, je vhodný v prípade, kedy chcete zlepšovať fyzičku.
  • Kratšie rám – umožňuje jednoduchšie ovládanie korčule. Uplatníte ho, ak robíte triky, jazdíte pozadu a podobne.

Rámy sa vyrábajú spravidla z plastu alebo kovu a nemožno jednoznačne povedať, ktorý materiál je lepší. Všeobecne platí, že obidva rámy sú dostatočne pevné. Pri výbere sa zamerajte skôr na to, ako je rám k topánke pripevnený. Pri drahších výrobkov bude s topánkou spojený pomocou skrutiek. Rám sa teda lepšie čistia a niektorý umožňuje aj nastavenie. Lacnejšie modely majú rámy pripevnené za pomocou nitov. Najlacnejšie výrobky majú nôž prilepený alebo je vylisovaný a je súčasťou topánky.

Ako vybrať veľkosť kolieskových korčulí

Kolieskové korčule je najlepšie si v obchode priamo vyskúšať. Kúpiť ich potom môžete na internete, kde je pravdepodobne zoženiete za lepšiu cenu.

Korčuli nikdy neskúšajte v sede. Nasaďte si ich na nohy a mierne čupnite. Práve v takomto postoji totiž budete korčuľovať. Zamerajte sa na to, aby vás korčule netlačila. Špička sa môže ľahko dotýkať palca. Uvedomte si, že je vo vnútri topánočky polstrovanie, ktoré sa čiastočne vytvaruje podľa vašich prstov. Korčule by vás rozhodne nemala tlačiť! Je vhodné ak si so sebou do obchodu vezmete i športovú ponožku.

Veľkosť korčule voľte zhruba o pol čísla väčšie. Tým, že bude noha vnútri korčule stiahnuté, trochu natečie a zväčší sa. V korčuliach si skúste aspoň 5 minút postáť a zajazdiť.

Po zaviazanie by ste mali cítiť, že korčule dobre obopína priehlavok. Pri opretie na vonkajšiu hranu koliesok by ste mali cítiť znateľnou oporu najmä v oblastnej vonkajšej časti päty. Cez tú ide totiž najviac energie do odrazu.

Pata by v korčuli mala dobre sedieť, rozhodne by sa nemala pohybovať do strán ani sa dvíhať. Na usadenie päty má vplyv polstrovanie v oblasti členku. Polstrovanie pätu uzamkne, členok obopne, takže noha bude mať správnu pozíciu. Členok je nejožehavějším miestom v korčuli. Práve tu môže korčule tlačiť najviac, čo znepríjemní jazdu.

Dámske a pánske korčule

Na celkový pocit nohy v korčuli má vplyv tiež to, či máte na nohe korčule pánske alebo dámske. Toto označenie je však veľmi zavádzajúce. Je veľmi častým javom, že ženám môžu sedieť pánske korčule a mužom dámske.

Jediný rozdiel je vo tvarovanie v oblasti lýtka. Ženy majú lýtko posadené o niečo nižšie než muži, preto sú dámske korčule v oblasti lýtka o niečo širšia ako korčule pánske. V korčuliach pre mužov a pre ženy však nie je žiadny zásadný rozdiel a skôr by sme ich označili za unisex. Jediným rozdielom môže byť ružová farba.

Sťahovanie

Pozornosť venujte aj sťahovanie. Nezabudnite, že sa pri jazde trochu povolia, preto by malo byť možné ho čo najviac dotiahnuť. Najčastejšie sa stretnete s kombináciou šnúrky a pracky. Ak sa vám šnúrka pretrhne, jednoducho ju vymeníte za novú. Ďalšou variantou je len prackové zapínanie a v súčasnosti stále obľúbenejšie je kombinácia BOA sťahovanie a pracky. BOA sťahovania je otočný gombík, ktorým topánku rovnomerne sťahujete.

Veľkosť detských kolieskových korčúľ

Veľkosť u detských korčúľ je väčšinou možné nastaviť, preto sa im hovorí rastúce. Aby deťom čo najdlhšie vydržali, vyberte takú veľkosť, ktorá je pri najmenšom nastavení rovnaká, ako je veľkosť nohy vášho potomka. Máte tak istotu, že korčuľu budete môcť zväčšiť ešte o ďalšie 3-4 čísla.

Údržba kolieskových korčúľ

Počas korčuľovanie sa jednotlivé diely opotrebovávajú. Najviac zabrať dostávajú ložiská, brzda a kolieska. Keď počujete divné zvuky, bude na čase vymeniť ložiská.

Kolieska sa schádzajú nerovnomerne. Vždy platí, že jedna strana koliesok bude zjazdená viac ako tá druhá. Preto je potreba kolieska čas od času prehodiť. Kolieska sa prehadzujú z pravej strany na ľavú a naopak. Pre výmenu budete potrebovať len imbusový kľúč správnej veľkosti.

Výmena pozícií koliesok

  • 1. koliesko dajte na pozíciu 3. kolieska.
  • 3. koliesko dajte na pozíciu 1. kolieska.
  • 2. koliesko pripevnite na pozíciu 4. kolieska.
  • 4. koliesko vymeňte za 2. koliesko.

Nezabudnite kolieska otočiť tak, aby sa strana, ktorá bola doteraz vnútornou stala stranou vonkajšie a naopak. Je tiež vhodné, aby ste kolieska, ktorá bola na dominantné korčuli (dominantné noha je väčšinou pravá) primontovali na korčuli druhú.

Ložiská

Keď počujete škrípanie alebo sa kolieska neotáčajú ako predtým, je potreba ložiská namazať alebo rovno vymeniť. U výmeny ložísk musíte kolieska odmontovať z rámu a ložiska uvoľniť špeciálnym kľúčom na to určeným.

Životnosť ložísk môžete predĺžiť tak, že sa vyhnete korčuľovanie vo vlhku, piesku alebo na cestách znečistených oleji. Čistenie ložísk doporučujeme prenechať radšej odborníkom.

Brzda na kolieskové korčule

Brzda by sa mala vymeniť v okamihu, keď je jej plocha veľa zjazdená. Niektoré brzdy na sebe majú drážku, podľa ktorej spoznáte, za ako dlho bude výmena nutná. Každý model alebo rad korčule vyžadujú špecifické brzdové klátiky, takže odporúčame sa nimi trochu predzásobiť. Môže sa totiž stať, že sa po niekoľkých rokoch sa už nebudú vyrábať.

Starostlivosť o topánočku

Na korčuľovanie je vhodné nosiť špeciálne športové ponožky, ktoré dobre sajú pot. Po každej jazde, nechajte topánočku dobre vyschnúť, aby sa v nej netvorili plesne. Pokiaľ máte vyberateľnú vložku, môžete jej vytiahnuť a nechať preschnúť. Raz za čas je vhodné topánku vydezinfikovať prípravkom proti plesni nôh a nepríjemnému pachu.

Chrániče na kolieskové korčule

Pri korčuľovaní odporúčame používať helmu. Kúpte ju zároveň s kolieskovými korčuľami a zamerajte sa na kvalitu prevedenia, materiál a tiež to, ako vám sedí.

Ďalej sa používajú chrániče na holene, kolená, lakte, zápästia, bedra / kostrč. Pri výbere sa zamerajte na spôsob uchytenia. Chrániče si vyskúšajte, nech viete, či vás niekde netlačí. Niektoré chrániče majú anatomické tvarovanie. Chrániče zápästia musí mať rozhodne tvrdú výstuž, ktorá ho ochráni pred zlomením. Používať cyklistické rukavice je holý nezmysel.

Pri robení sa zaujímajte o to, či je možné chrániče prať v práčke. Väčšina výrobcov to umožňuje. Odporúčame neprekračovať hranicu 40 ° C a príslušenstvo prať v sieťovanom vrecúšku (používa sa aj na pranie spodnej alebo jemnej bielizne).

Ceny korčúľ

Cena korčúľ je hlavným ukazovateľom kvality. Pokiaľ korčule kupujete v zľave, zistite si ich cenu doporučenú výrobcom..

Korčule v cenovej kategórii do 100 €

Zaobstaráte fitness korčule pre občasné korčuľovanie. Aby ste aj za túto cenu dostali kvalitný výrobok, odporúčame nákup v športovom obchode, nie v supermarkete. V tejto cenovej kategórii je dobré nakupovať tiež detské korčule. Nemá cenu za ne utrácať hromadu peňazí, pretože im kvôli rýchlo rastúcej nohe rovnako budete čo nevidieť zhotovovať korčule nové.

Korčule do 200 €

Pokiaľ chcete korčuľovať niekoľkokrát do týždňa, investujte do drahších kúskov. Korčuľovanie bude pohodlnejšie, pretože výrobok bude disponovať kvalitnými komponentami. Počiatočná investícia síce bude o niečo väčší, ale nebudete musieť čoskoro vymieňať ložiská alebo kolieska, takže sa vám investovaná čiastka čoskoro vráti.

Korčule za 200 € a viac

V prípade, že ste športový nadšenec alebo sa korčuľovanie chcete venovať profesionálne, odporúčame sa držať v tejto cenovej hladine. Korčule budú kvalitné a nebudú vyžadovať príliš častú výmenu komponentov. Pre výrobu sa používajú výhradne kvalitné materiály. Rozhodne sem spadajú závodné speed korčule a Nordic korčule.

1 komentár
  1. Recenzia  – je dobre, ze existuju a mozu pomoct, neberte ich vsak ako absolutnu pravdu. Zo skusenosti casto ludia chvalia „to svoje“ a malokto otvorene prizna, ze sa pri vybere zmylil. Naviac je to vzdy otazka zrovnania, ako specializovani predajci mame moznost otestovat v praxi desiatky modelov korcul kazdy rok a porovnavat ich jazdne vlastnosti. Korcule vsetkych  znaciek, ktore predavame, sme skutocne obuli a presli sa na nich, mame tak komplexny obraz o rozdielnych jazdnych vlastnostiach. Samozrejme kazdemu potom vyhovuje nieco trochu ine, ale to, ci su korcule stabilne, uzke, siroke alebo to, ako jednoducho sa ovladaju sa proste pozna a cim viac korcul v praxi vyskusate, tym objektivnejsi bude vas posudok.  Recenzie castejsie pisu korculiari, ktori maju osobnu skusenost napriklad s jednou, dvomi alebo tromi korculami (obecne, samozrejme su vynimky), korcule sa tak mozu subjektivne javit relativne dobre, ale je otazka, ci by prevladal taky isty nazor po otestovani dalsich 10 podobnych alebo trochu drahsich modelov priamo na ceste. Sami sa casto divime kladnym recenziam na vylozene horsie korcule, ktore kvalitou zaostavaju za konkurenciou. Casto su tak recenzie skreslene tym, ze nie je mozne objetivne posudit viac podobnych produktov v praxi a tiez „uctou k svojmu a precizne vybranemu“. Predsa len, nie kazdy zakaznik ma moznost si porovnat a vyskusat na nohach vacsi pocet korcul roznych znaciek v specializovanej predajni. V nasej predajni aj  pozicovni  sa snazime ponuknut zakaznikom k otestovaniu prierez dolezitymi vyrobcami aj modelmi s roznymi velkostami koliesok.

Dajte nám odpoveď

Čo vybrať
Logo